SANERING BETAALD VOETBAL MET KRACHT VOORTGEZET Jeugd-tenniskampioenschappen voor Leiden en omstreken Voor vrije Franse pers belooft actie-Soustelle niet veel goeds Alphens schoolarts de bruid MAANDAG 21 JULI 1958 Sectie vergaderde in Utrecht Vertegenwoordigers van de 77 clubs, uitkomend in de afdeling betaald voetbal van de K.N.V.B., zijn zater dagavond in Utrecht in vergadering bijeengeweest. Op deze bijeenkomst, belegd door het bestuur van de sec tie betaald voetbal en geleid door de heer A. H. Martens, de voorzitter van deze sectie, werden de vertegenwoor digers van de verenigingen uitvoerig ingelicht over het bestuursbeleid ten aanzien van de sanering van het be taalde voetbal. De heer Martens besprak de beslui ten, die het sectie-bestuur onlangs heeft genomen om binnen twee jaar te komen tot vier klassen één eredivi sie, twee eerste divisies en één tweede divisie van 18 clubs. Dit houdt dus in, dat de afdeling betaald voetbal wordt teruggebracht van 77 tot 72 clubs. Binnen twee jaar zullen de beide eer ste divisies worden aangevuld tot 18 teams. Dit wordt bereikt door per jaar tenminste twee elftallen uit de tweede divisie te laten promoveren. De beide tweede divisies worden door ver sterkte promotie en degradatie gelei delijk teruggebracht tot één afdeling van 18 teams. De voorzitter stond langdurig stil bij het onderzoek dat het bestuur heeft in gesteld naar de financiële positie van een aantal verenigingen. Dit onder zoek. waaraan 26 clubs werden onder worpen, heeft o.m. tot gevolg gehad dat het bestuur in twaalf gevallen een ga rantiesom moest eisen ten einde zeker te zijn, dat de betrokken clubs het ge hele seizoen aan hun financiële ver plichtingen zullen kunnen voldoen. Deze garantie was noodzakelijk om te voorkomen dat de competitie in de loop van het seizoen kan worden bemoeilijkt doordat een of meer clubs uit het be taalde voetbal moet treden. I Eén vriendschappelijke wedstrijd per week De clubs van het betaalde voetbal zullen voortaan in het voetbalseizoen slechts één vriendschappelijke wedstrijd per week mogen spelen. Dit om te voor komen dat de spelers zich niet geheel kunnen concentreren op de competite- wedstryd van de zondag. Voor elke vriendschappelijke wedstrijd is voorts de toestemming van het sectie- bestuur noodzakelijk. In principe dienen deze ontmoetingen op woensdag- of donderdagavond te worden gespeeld. CRICKET UITSLAGEN le klasse A: RW—HCC 2: draw. RW 218 voor 6. HCC 43 voor 4 (tijd)VOC— HCC 1: gew. door HCC met 55 runs (HCC 121 voor 6, VOC 66); VRA—ACC: verregend. le klasse B: Quick (N)—VVV: draw. Quick 200 voor 9, waarvan Ingelse 115 not out, VW 83 voor 8 (gestaakt wegens regen); ExcelsiorHBS: gew. door HBS met 37 runs; (HBS 104, Excelsior 67); Quick (H)—Sparta: verregend. 2e klasse E: HDVS 3Haarlem 3: ver regend HDVS 60 voor 2 (gestaakt)Gr. Geel—CVHWverregend (CVHW 62, ge staakt); RW 4Haarlem 2: draw (RW 80, Haarlem 49 voor 3, tijd). AJAX L.—HDVS S Zevende overwinning Zaterdag rehabiliteerde Ajax zich vol komen van haar nederlaag tegen Groen Geel door HDVS met een flinke neder laag naar de jeneverstad terug te stu ren, ondanks het niet meespelen van captain Wempe, De Jongh en Vreeken. Deze wedstrijd is de wedstrijd van E. Campioni geworden, die een all-round prestatie leverde met de bowlingcijfers 6 voor 22 en een batting-score van 28, w.o. een enorme 6 over de tribune. Goed gesteund door G. Spiering 3 voor 22 en C. Bouman 1 voor 20 en niet te vergeten 3 prachtige vangen van R. Tegelaar werd het HDVS-totaal slechts 76. Stijlvol bat ten van P. Gans (24), de reeds geme moreerde 28 van Campioni, G. Spiering (33), Van Oven (19) en uiterst nuttig batten van de jeugdige P. van Ameron (16) brachten het totaal van Ajax L. op 138 voor 8 wickets, op welk totaal skip per von Oven de 7de overwinning van Ajax L. tot een feit maakte. De return match gisteren in Schiedam verregende. Sportsplinters De KNVB zal proberen de trip van het Nederlandse elftal, samengesteld uit spelers beneden de 23 jaar, naar Cura sao uit te breiden tot Suriname. Dit is mogelijk doordat niet - zoals aanvanke lijk was vastgesteld - drie wedstrijden worden gespeeld, doch slechts twee. De KNVB zal hierover op korte termijn contact opnemen met de Curagaose voetbalbond. Het in Amerikaans eigendom zijnde paard „Ballymoss" heeft zaterdag op de renbaan te Ascot de „King George the Sixth and Queen Elizabeth Stakes", de hoogst gedoteerde ren in Engeland (23.642 pond) gewonnen. Op de tweede en de derde plaats kwamen de beide paarden, die Koningin Elizabeth in de race had, n.l. Almeria en Doutelle. In de finale van het heren enkel spel van het internationale tennistoer nooi te Düsseldorf heeft de Australiër Ashley Cooper met 5-7, 6-2, 6-4, 8-6 ge wonnen van de Chileen Luis Ayala. Bij de dames won de Braziliaanse Maria Bueno in de eindstrijd met 7-5, 6-1 van de Australische Laureen Coghlan. Argentinië zal in de finale van de Amerikaanse zone van het toernooi om de Davis Cup tegen Amerika uitkomen. De Argentijnen hadden op de 2e dag te gen Israël reeds een 30 voorsprong ge nomen. In de Europese zone gaat de finale tussen Italië en Engeland, daar de Ita lianen met 4-1 de Polen versloegen. En geland won met 5-0 van Frankrijk. De Poolse verspringer Henry Gra- bowski verbeterde in dit weekeinde het record van zijn land met een sprong van 7.81 meter en kwam op twee centimeter van onze landgenoot Henk Visser, die op het ogenblik aan de top van de Europese ranglijst staat. Tijdens de Westduitse atletiekkam- pioenschappen te Hannover kwamen de Europese kampioen 1954 Heinz Futterer en Armin Hary in de series 100 meter tot 10.2 sec, en in de finale won Man fred Germar met op de tweede plaats Armin Hary - eveneens in dezelfde tijd - Heinz Futterer, die een voortreffelijke come back vierde, werd in de finale door een slechte start vierde in 10.4 sec. De tijden van Futterer, Germar en Hary betekenen een egalisatie van het Euro pese record. De heer Martens wees er met nadruk op dat dit twee-jarenplan dat onder meer inhoudt, dat de eerste en tweede divisies in het seizoen *58/'59 slechts 15 clubs tellen als een noodoplossing mOet worden gezien om te komen tot het doel, de 72 clubs. „Deze noodoplos sing mag dan minder prettige conse quenties hebben voor een aantal clubs, het is de enige manier om de zo nood zakelijke sanering voortgang te laten vinden", aldus de voorzitter. De heren mr. Lobsteyn (Hilversum) en Zwart (Wilhelmina) betoogden daarna dat met 14 thuiswedstrijden geen sluitende begroting kan worden opgezet en dat de indeling voor het nieuwe seizoen vele clubs uit de eerste en tweede divisies in grote financiële moeilijkheden zal brengen. Nadat de heer Martens vervolgens had geantwoord, dat het secticbestuur er nu eenmaal was om te regeren en dat de beslissing inzake deze kwestie in feite al gevallen was, en nadat bondsbestuurslid Joosten de afge vaardigden had voorgerekend dat het maar om relatief kleine bedragen gaat. kon de voorzitter na een be spreking van ruim anderhalf uur overgaan tot het volgende punt van de gelukkig kleine agenda. Voor de eerste maal in de geschie denis is voor de tennisjeugd van 10 tot en met 18 jaar het officiële kam pioenschap van Leiden en omstreken verspeeld. Deze wedstrijden werden in de afgelopen week gehouden op het tennispark „De Krogt" te Oegstgeest. De Leidsche Lawn Tennis Club was, onder auspiciën van de Kring Leiden van de Kon. Ned. Lawn Tennis Bond, met de organisatie belast. Ruim 80 deelnemers speelden mee in de B-, C- en Adspirantennummers, af komstig van clubs in Alphen aan den Rijn, Leiderdorp, Katwijk, Noordwyk, Sassenheim, Oegstgeest en Leiden. Er is dikwijls heftig gestreden, en niet alle jeugdige deelnemers konden bij een gemiste kans hun emoties steeds de baas blijven. Aan de goede sfeer op en om de baan deed dat echter weinig af. De deelnemers waren het erover eens, dat het een gezellig toernooi is geweest, waarbij in enkele nummers zeer sterk spel werd vertoond. UITSLAGEN. In het enkelspel ging bij de meisjes de titel naar Jodie Overdijkink uit Kat wijk en bij de jongens naar Roy Kar- sten uit Noordwijk. Tweede werd resp. Liesbeth van Ulden (Leiden) en Bart Punt (Leiden). Het meisjesdubbel B was voor Evelien Goekoop (oudste dochter van de bekende hockeyfamilie) en Marijke de Jonge (Leiden)tweede werden Ellen Reidt en Tineke Teschmacher (Noordwijk). Spe ciaal beide eerstgenoemde dames verdie nen een pluim voor het vertoonde spel! Het jongensdubbel B werd gewonnen door Roy en Michel Karsten uit Noord wijk, van Frans Engelenburg en Piet Nijhoff (Leiderdorp). Ellen Reidt en Roy Karsten wonnen het gemengd dubbel B, van T. Tesch macher en Michel Karsten, een geheel Noordwijkse eindstrijd dus. Hetty Otto uit Sassenheim mocht zich kampioene noemen in het meisjesenkel C. Tweede werd Els Heymans uit Leiden. Bij de jongens ging de titel naar Dick de Bruyn uit Sassenheim, die van Helge Ubbink (Leiden) won. Motorcross en modder Bill Nillson won in Lichtenvoorde De Zweed Bill Nillson heeft op de „Besselingschans" in de Lichtenvoort- se bossen voor 20.000 toeschouwers een prachtige overwinning behaald in een zeer sterk veld van internationale motorcrossers. In de eerste manche waren de beide Zweden Nillson en Johansson opper machtig. Onze landgenoot Jan Clynck die na zyn val voor het eerst weer startte, nam direct de leiding maar vloog na 2 ronden tijdens een heftig duel met Johannson uit de bocht en moest toen gelukkig ongedeerd de strijd staken. Tot de uitvallers behoorden verder de Belg Baeten en onze landgenoot Albert Dirks. Van de gestarte Amerikanen was alleen de BSA-rijder Penner in staat het tempo te volgen. Ook in de tweede manche waren de Zweden superieur waarbij vooral Jo hansson opviel door zyn mooie ryden. Een ware wolkbreuk ontlaadde zich bo ven de renners toen deze voor de derde manche startten. Het talrijke publiek (20.000 toeschou wers) vergat echter de regen toen het zag hoe Albert Dirks met de buitenlan ders op zijn hielen wegspoot. Wat Nill son c.s. ook probeerden, de Nederlander bleef hen zij het vaak na spectacu laire duels, waarbij de modder en het vuil hoog opspoten de baas en hy vond zyn beloning in een fraaie ritzege. De machine van Nillson die tijdens de race blauwe rookwolken uit ging bra ken. liet de Zweed op het laatst niet meer toe voluit te draaien. Ondanks dat kwam hy toch nog als vyfde bin nen, hetgeen net voldoende was om de eerste plaats in de algemene rangschik king te behouden met. 1 punt voorsprong op de Engelsman Smith. Bij de kwartliters toonde zich de Amsterdammer Simon Schram de meer dere van de Groninger Jos van de Mey. De snel gestarte Van de Hoek moest zich uiteindelijk met de derde plaats te vreden stellen. Daar de nummers van de deelnemer! door de modder voor de jury vrywel on leesbaar geworden waren, besloot men met het oog op de mogelijke vergissin gen geen tijden toe te kennen. WANDELSPORT. Meer dan 1000 deelnemers aan Apeldoornse Vierdaagse Voor de vijfde Vierdaagse van Apel doorn, die van 22 tot en met 25 juli zal worden gehouden, hebben in totaal 1019 deelnemers ingeschreven, hetgeen een record aantal is. Het vorig jaar startten opode eerste dag 919 wandelaars, dus 100 minder. Van de 1019 ingeschrevenen, zullen 475 voor de eerste maal aan dit evenement deelnemen. Ans Tijssen en Bep van der Vlugt uit Sassenheim wonnen het meisjesdubbel C, van Ada Hooijer en Ilonka van Roo sendaal uit Alphen. Dick de Bruyn won met Gerard de Groot (Sassenheim) het jongensdubbel C; tweede werden hier Pedro Burgers en Charles Gilhuys uit Noordwyk. Het gemengddubbel C was voor Hetty Otto en Dick de Bruyn uit Sassenheim, die wonnen van Mieke van Ulden en Felix Olthuis (Leiden). Adspirant-kampioene van Leiden (tot en met 14 jaar) werd Els Heymans uit Leiden; als tweede eindigde Nelleke Kettner uit Noordwijk. Bij de jongens ging de titel naar Helge Ubbink, die in de finale won van Jaap Temminck (beiden uit Leiden). Troostprijzen gingen naar Ellen Reidt, Tilly Dinger, Cees Kortekaas en John Ubbink. S.H.S. vraagt f. 125.000 voor Piet Dekker (Van onze Haagse redactie) Scheveningen-Holland Sport vraagt f. 125.000 voor linksbinnen Piet Dekker, die op zyn verzoek op de transferlijst is geplaatst. Sparta, dat interesse voor Dekker heeft, is nog met SHS over de grootte van het transferbedrag in onder handeling. AUTOMOBILISME. Stirling Moss won tweemaal De Britse coureur Stirling Moss heeft aan het stuur van een Cooper de grote prijs van Caen gewonnen. Hij reed de afstand van 307,72 km in 2 uur 9,7 sec., hetgeen een gemiddelde snelheid van 151,156 km per uur betekende. Tweede werd de Zweed Bonnier in een Maserati, die er 7,8 sec. langer over deed, 21,4 sec. Na de Zweed finishte de Brit Hal ford, eveneens in een Maserati. Zater dag won Stirling Moss aan het stuur van een „Lister Jaguar" van 3781 cc op de eerste race op het circuit van Silver- stone. Het was een wedstrijd voor „grand sport" wagens over 25 ronden, een af stand van ongeveer 120 km. Moss leidde de race van start tot finish en maakte een tyd van 44 min. 50,4 sec. Ray Sal- vadori in een Lotus werd tweede en Cliff Allison eindigde als derde. In de strijd om de grote prijs van Engeland op hetzelfde circuit moest Moss echter met zyn Vanwall de strijd staken. Het was nu de Brit Peter Collins, die aan het stuur van een Ferrari het eerst werd afgevlagd. Tweede werd Mike Hawthorn (Ferrari) en derde Roy Salvador (Coo per). In het klassement voor het we reldkampioenschap leidt thans Hawthorn met 30 punten voor Stirling Moss met 23 punten. Rusland heeft voor de vierde maal het wereldkampioenschap voor studen- tenschaakteams gewonnen, dat te Varna is gehouden. Bulgarije werd tweede, Ne derland twaalfde. Censuur officieel opgeheven, maar Kranten moeten weer in recht(s)e spoor (Van onze correspondent te Parijs) De vervanging van de vermaarde schrijver André Malraux door Jac ques Soustelle, die de grote man achter de Paryse coulissen van het generaals-komplot op 13 mei j.L te Algiers is geweest, als minister van Voorlichting in de regering van gene raal De Gaulle, doet zijn eerste ge volgen al bemerken. Soustelle, die ongeveer de enige par lementariër is die door Algiers werd aanvaard, is, evenals de groep van kolonels die daar de lakens uitdeelt, een vurige voorstander van de „psycholo gische actie" onder welke termen hier vandaag een „gedirigeerde menings vorming" wordt verstaan. Soustelle, die van huisuit tot links-liberale kringen behoorde, is sinds een paar jaar in het extreem-rechtse om niet te zeggen: fascistische-kamp, verzeild geraakt en te vrezen valt dat hij zijn functie van minister van Voorlichting vooral als een actieve propaganda-taak zal op vatten. Te vuur en te zwaard zal hij het „defaitisme" bestrijden van de weinige bladen, die zich nog een kri tische houding jegens de regering dur ven veroorloven. Aan zijn staf heeft de nieuwe minister al een speciale mede werker verbonden met de opdracht de methoden te bestuderen om kranten Le Monde, 1' Express, La Croix en Franse-Observateur weer in het recht te - of beter rechtse-spoor te brengen. Ofschoon officieel de censuur is opge heven, worden, tegen de nadrukkelijke instructies in van generaal De Gaulle, in Algiers dagelijks nog Franse kranten in beslag genomen, en de directies van genoemde persorganen bereiden zich er op voor, dat die maatregelen binnen kort steeds veelvuldiger ook tot Frank rijk zelf zullen worden uitgebreid. Sous telle heeft de radio en de televisie nu reeds onder een nieuwe leiding ge plaatst en tot hoofdredacteur van de nieuwsdienst zijn Gaullistische geest verwant Louis Terrenoire benoemd, voormalig secretaris-generaal van De Gaulle's volksbeweging de R.PF. Ook Terrenoire huldigt bijzonder autoritaire opvattingen inzake de overheidsbemoeiingen met de pers en uit verklaringen, die hij vroeger heeft afgelegd mag worden opgemaakt dat hy nu de strijd tegen de „langzame geestelijke en morele persvertering van het volk" waarvoor hij zekere- onafhankelijke -journalisten aanspra kelijk wenst te stellen, aan zal willen binden. Voor de vrye pers belooft het nieuwe regime-Soustelle niet veel goeds Zaterdagmiddag is de schoolarts in het district Alphen, mej. C. M. Bakhuizen van den Brink, onder grote belangstelling in het huwelyk getreden met de heer J. O. Poll uit 's-Gravenhage. Na de sluiting van het huwelijk ten gemeentehuize van Alphen heeft ds. P. den Broeder, remonstrants legerpredikant in de Herv. Kerk aan de Ouds- hoornseweg het huwelyk kerkelijk ingezegend. Ook hier was de belangstelling weer zeer groot. Tijdens de receptie in hotel 's-Mole- i Burgemeester Bruins Slot biedt de naarsbrug hebben een bijzonder groot! r, aantal vrienden en kennissen en tal j bruid het geschenk van het district van vertegenwoordigers van gemeente- aan. besturen, die ressorteren onder het dis trict Alphen, artsen en vertegenwoordi gers van het leger, waarbij de bruide gom een functie heeft, het bruidspaar gelukgewenst. MARKTBERICHTEN TER AAR, 19 Juli. Groenteveiling. Augurken: fijn 0.65, fijnbasterd 0.56; bas terd 0.49—0.50; grof A 0.32—0.35, grof 1 0.30—0.31; CD 0.28, E 0.13—0.21, E geel 0.05, alles per kg. ROTTERDAM. 21 juli. Veemarkt. Aanvoer in totaal 1665; vette koeien en ossen 1056; varkens 609. Prijs in cents per kg: vette koeien le kw. 290—320; 2e kw. 270—285; 3e kw. 250 260; varkens (lev. gew.) 180; 178; 176. Snelweg-rovers gepakt De Haagse recherche heeft, in sa menwerking met de Rijkspolitie te Leidschendam en de politie tc Delft, drie Hagenaars gegrepen, die zich hadden gespecialiseerd in het ontman telen van auto's, die na pech aan de grote wegen moesten worden ach tergelaten. De arrestanten hadden in 17 of 18 gevallen van de onbeheerd achtergela ten auto's de wielen, accu's, radio's e d. gesloopt. Twee van de arrestanten zijn 's nachts aangehouden op de Rijksweg bij nootdorp, nummer drie. die toen ontsnapte, werd later in samenwerking met de politie te Delft, gearresteerd bij de Rijksweg onder Overschie. Twee van de arrestanten hebben bekend. De ban den hebben zij in Den Haag verkocht en de velgen in het water aan de Slaohthuiskade laten verdwijnen. Een der eersten, die de gelukwensen aanbood, was burgemeester Bruins Slot, die als voorzitter van het district, ver gezeld van de burgemeester van Alke- made, de heer Kolfschoten, en de dames daarbij een zilveren schaal aan bood. Verder merkten wij o.m. op namens de B.B. de heren A. Ros en N. G. Groot- huijse; namens de Laura-rijwielvier- daagse de voorzitter en de penning en eester.de heren P. Stouthamer en P. Groenhart; de inspecteur van het La ger Onderwijs, de heer L. Schipper, en de consulent voor de Lichamelijke Op voeding bij het L.O., de heer H. A. Ak kermans, de schoolarts in het district Woerden, dokter J. J. van Heil. Velen boden naast gelukwensen ook fraaie en praktische geschenken aan, waaruit de warme sympathie voor de straks scheidende schoolarts wel heel duidelijk werd bewezen. Dit kwam vooral wel tot uiting in de toespraak van mevr. M. v. d. Kolk Van Male, die als voorzitster van een door alle, onder controle van het dis trict Alphen staande scholen, gevormd comité het bruidspaar en dan in het bijzonder de bruid hartelijk toesprak. Zij deed dit namens de meer dan tien duizend kinderen, die tot het district behoren en waarvan een vijftal verte- genwoordgers(sters) aanwezig waren. Namens alle kinderen bood zij ver volgens een elektrische naaimachine aan, benevens een album met foto's, waarin alle scholen voorkomen, die in het district door de schoolarts be zocht worden. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Nieuw-Lekkerland (wyk dorp) K. v. d. Pol te Veenendaai te Zee rijp (toez.) Th. P. Pol. vicaris te Woudsend te Opheusden J. van Sliedregt te Put ten. Beroepbaarstelling de heer J. Roebers, vicaris. Burgersdijkstraat 29 te Krimpen aan den IJssel is beroepbaar. GEREF. KERKEN Beroepen te Iïalle (Gld) G. van Ziel, kand. te Soest. Benoemd tot leraar bij het Chr. M.O. te Dordrecht L. de Nood te Papendrecht. Examens. Aan de V.U. te Amsterdam slaagde voor het doctoraal examen theologie de heer R. van der Berg te Rijsoord De classis 's-Gravenhage heeft préparatoir geexamineerd en beroep baar verklaard de heer G. J. v. d. Burgh, Cederstraat 36 te 's-Gravenhage en de heer A. Groenewegen, Marconistraat 72 te 's-Gravenhage. GEREF. KERKEN (Onderli. art. 31 K.O.) Beroepen te Nijmegen H. D. Doorcnbos te Maastricht. Examens. De classis Amersfoort heeft préparatoir geexamineerd en beroepbaar verklaard de heer J. H. Kamerbeek. Hoo- geweg 79 te Amersfoort. MMKX I JESHi -4i De beroemde Franse luchtvaart pionier Henri Farman is op 84- jarige leeftijd overleden. Deze foto combinatie toont zijn portret en een opname uit 1908 toen hij de eerste meters vrij vloog in een motorvlieg tuig

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 8