Kranige revanche van Nederlandse zwemploeg in Nijmegen Tabor eerste voor Quicksilver Ria van Velzen (15 jaar): nieuw wereldrecord op 100 m. rugslag Nederlandse waterpoloploeg met 5—3 door de Duitsers verslagen MAANDAG 21 JULI 1958 Duitsland met 114-107 verslagen De Nederlandse zwemploeg heeft in het fraaie Goffertbad te Nijmegen een prachtige revanche genomen voor de 114109 neder laag, die zij op 1 en 2 maart van dit jaar in Wuppertal tegen Duits land heeft geleden. Ondanks een onverwachte 5—3 nederlaag van de Nederlandse waterpoloploeg won Oranje de landenwedstrijd met 114407 pnt., een alleszins verdiend resultaat, waarin de Nederlandse dames het grootste aandeel hadden. Want behalve op de 200 meter schoolslag zorgden de Nederlandse meisjes op alle andere persoonlijke nummers voor dubbele overwinningen. Het hoogtepunt van dit zwemfestyn was echter de verbetering van het wereldrecord op de 100 meter rugslag door Ria van Velzen, die 0,1 sec. van het op naam van de Engelse Margaret Edwards staande record afsnoepte en het op 1 min. 12,3 sec. bracht. Van de 114 punten, die Nederland veroverde, zwommen de dames er niet minder dan 63 byeen, waartegenover de Duitse dames het schamele totaal van 35 konden stellen. De Duitsers moesten het dan ook hebben van hun herenploeg, die de Nederlandse heren met 7251 versloeg. Dit wil echter niet zeggen, dat de Nederlandse heren teleurgesteld zouden hebben. Integendeel. Want de fraaie overwinningen van Theo Hoogveld op de 100 meter vrije slag en van Jaap de Jong op de 100 meter rugslag, de tweede plaats van André Hermsen op de 1500 meter en die van Herman Willemse op de 400 meter waren evenzovele prettige verrassingen. De Duitsers boekten hun grootste winst uit de herenestafettes, de water- polostrijd en het schoonspringen, zowel bij de dames als bij de heren een aan gelegenheid, waarover in kringen van de K.N.Z.B. geen enkele illusie bestond. Recordrace Natuurlijk stelde de recordverbetering van Ria van Velzen alle verdere presta ties in de schaduw. Het Haagse meisje was gisterochtend niet met de ploeg gaan trainen, omdat zy bij het ontwaken stijve spieren had en zich niet wilde forceren. Ria was het best weg toen het startschot viel. In een bijzonder soepele stijl, waarbij van stijve spieren niets meer te bemerken was, gleed zij als eerste op het keerpunt af. Achter haar volgden Lenie de Nijs en de Duitse Helga Schmidt vrijwel gelijk tijdig. Maar zy konder de Haagse niet meer bedreigen. Ria ging onverstoord door en kon het niet geloven, toen zij als eerste aantikte in een nieuwe we reldrecordtijd. Haar beste tyd op een 50 meter-baan was tot nog toe 1 min. 14 sec. geweest en nu bleef zü met haar 1 min. 12,3 sec. zelfs onder haar beste tijd op een 25 meter baan (1.12.6). Ada den Haan gaf een oplossing voor het raadsel: „Dat heb je wel eens meer als je stijve spieren hebt. Dan ga je in de wedstrijd plotseling fantastisch". Het was dan ook fantastisch. Zó groots, dat niemand meer aandacht schonk aan de tweede plaats van de Neder landse kampioene Lenie de Nys, die in 1 min. 14,4 sec. op de laatste baan haar Duitse rivale meer dan 3 secon den achter zich had gelaten. Naar Boedapest Verheugend was ook de 2 min. 55,9 sec., waarin Ada den Haan de 200 meter schoolslag won. De Eindhovense Hilver- sumse was een tydje uit de roulatie ge weest door een polsblessure, maar be- PAARDESPORT Concours hippique Blaricum Zaterdag is te Blaricum een natio naal concours hippique gehouden. Als eerste nummer stond een springcon cours op het programma waarvan de hoogte der hindernissen 1.10 meter was. De uitslag luidde: 1. Marianne Echholtz met La Huzarde 2. Adri van Hout met Rakker, 3. Wen- delien Lans met Hodito. 4. J. Heybroek met Doesjka. Het springconcours met hindernis sen van 1.20 meter telde 62 deelnemers. Hiervan was de uitslag: 1. mr. F. Al- bers Pistorius met Ajax, 2. H. P. C. E. Riedling met Tamboer, 3. R. W. J. Koster met Hanap, 4. mej. B. Linthorst met Sormy. Het jachtspringconcours tevens selectie jachtspringconcours voor het kampioenschap van Nederland was met 67 deelnemers eveneens uit stekend bezet. De maximumhoogte der hindernissen was 1.30 meter. Winnares werd Lily Vorstman uit Hilversum met Topsecret. De uitslag luidde verder: 2. J. van Tiel met Baccus, 3. A. Timmer met Master. 4. mr. F. Albers Pistorius met Feldberg. 5. W. Scheren met Bere nice, 6. W. Scheeren met Audacieux. Een stralende Ria van Velzen, nadat zij het wereldrecord op de 100 m. rug slag had verbeterd. Rechts naast de 15-jarige record houdster haar rivale Lentj de Nijs. wees nu weer op de goede weg (naar Boedapest) te zijn. Toen lette wel ieder een op Rita Kroon, die de Duitse record- houdster Wiltrud Urselmann de enige, die de Nederlandse hegemonie in de weg stond tot een uiterste krachts inspanning dwong. Urselmann werd door een sterke eindspurt tweede (2.57.1), Maar ook Rita Kroon schaarde zich met 2.57.7 bij de gegadigden voor Boedapest. Met de dubbele overwinningen van Corrie Schimmel (5.11.2) en Jans Koster (5.11.4) op de 400 meter vrye slag, van Cockie Gastelaars (1.06.3) en Corrie Schimmel (1.08.3) op de 100 meter vrye slag, van Tineke Lagerberg (1.14.8) en Willie Lambour (1.17.2), ingevallen voor de by een val in het Hilversumse zwem bad geblesseerde Atie Voorby, en de overwinningen van de estafetteploegen zorgden de Nederlandse dames ervoor, dat de heren hier en daar wel een steekje konden laten vallen. Hoogveld won weer Dat steekje viel toen de poloploeg zo onverwacht verloor. Het werd ech ter door de zwemmers goedgemaakt. Theo Hoogveld herhaalde op de 100 meter vrye slag zyn prestatie van Wuppertal, toen hy ook voor een nogal sensationele zege zorgde. Ditmaal was zyn tyd van 58,4 sec. wel byzonder verheugend. Een complete sensatie was de dubbele overwinning op de 100 me ter rugslag. Jaap de Jong Frans van Enst (1.09.1) zorgden deze prettige verrassing. Niet minder verrassend waren de tweede plaatsen van Herman Willemse (4.46.1) en André Hermsen (19.21.5) op de 400 meter en de 1500 meter. De Duitsers, die ook uit het schoonspringen al niet de volle winst hadden kunnen putten door de tweede plaats van Greet Lugthart Lenie Lanting-Keller faalde volkomen kregen hun laatste kans op een eervol resultaat gistermiddag by de start van de 200 meter vlinderslag heren. Nederland leidde toen met 9078 en zou slechts kunnen verliezen indien de da mes-estafette 4 maal 100 meter wissel slag verloren zou gaan, hetgeen niet in de lyn der verwachtingen lag en ook inderdaad niet gebeurde. Maar indien de Duitsers uit de resterende drie heren- nummers de volle winst zouden behalen, zou hun achterstand in het totaal klas sement slechts 2 punten bedragen. Het leek ook wel zo te gaan lopen, want op de 200 meter vlinderslag waren Weber en Lotter onbereikbaar voor Bert Sitters en Charles Ritton. De Duitse hoop werd echter de bodem ingeslagen toen Weber, die het derde keerpunt met één in plaats van twee handen had aan getikt, werd gediskwalificeerd. Het scheelde maar weinig of Wil lemse, Sitters, Hoogveld en de ge baarde Verburgt hadden op de vier maal 200 meter vrye slag de voor sprong nog groter gemaakt. Toen Leo Verburgt als laatste startte, lag hy slechts een enkele meter achter op de Duitser Bleeker. Verburgt vocht als was het voor zyn leven en na de eerste 100 meter lag hij zelfs een volle lengte voor. Maar de Eindhovenaar had te veel gegeven en langzaam knabbelde Bleeker stukjes van zyn achterstand af. Duitsland won deze spannende slot- race in 8 min. 59 sec. Nederland liet 8 min. 59,4 sec. afdrukken. Nieuwe zwemrecords Tijdens de spelen van het Britse ryk te Cardiff heeft een Australische dames zwemploeg, bestaande uit Dawn Fraser, Sandra Morgan, Lorraine Crapp en Alva Colquhoun, het wereldrecord op de 4 x 110 yards vrye slag estafette verbeterd en gebracht op 4 min. 17.4 sec. Sedert 5 maart van dit jaar stond het oude re cord met 4 min. 18.9 sec. reeds op naam van Australië (Dawn Fraser, Sandra Morgan, Ilsa Konrads en Lorraine Crapp). In Oost-Berlyn heeft de Duitse zwem ster Karin Beyer het wereldrecord 100 meter schoolslag voor dames op haar naam gebracht meteen tyd van 1 min. 20.3 sec. De FINA had voor dit record een limiettyd van 1 min. 21.0 sec. vast gesteld, waaronder Karin Beyer ruim is gebleven. Ook op de 200 meter school slag liet Karin Beyer een goede tyd af drukken. Zy zegevierde in 2 min. 53.1 sec. De Rus Kolesnikov heeft zaterdag ty dens de Russische zwemkampioenschap- pen in het 50 meter bad van het Lenin- stadion het Europees record op de 200 meter schoolslag heren op zyn naam ge bracht. zyn tyd: 2.39.3 was precies 1 se conde beter dan het oude record dat op naam stond van zyn landgenoot Mi- naschkin, in september 1957 te Leipzig gevestigd. ,Wat een sof f» Frans Kuyper schreeuwde zich schor tydens de polowedstryd Nederland Duitsland. Als knetterende zweepsla gen vlogen zijn aanwijzingen door het Goffertbad in Nymegen, maar het baatte niet. Het leek wel, alsof Lamme c.s. alle wyze lessen, die de vorige week nog in Turnhout tot een 31 zege over België hadden geleid, ver geten waren. Met 53 werd verloren. „Wat een sof", was de commentaar van Frans Kuyper na afloop. Het was zo veelbelovend begonnen. Uit een vrye worp van Harry Lamme veranderde Hans Muller de bal net zo veel van richting, dat doelman Hoff- meister misgreep (10). Lang behield Nederland deze voorsprong niet, want de nog al fors spelende Duitse mid- voor Osselmann bracht even later uit een vrye worp van Hilker de stand weer op gelyke voet (11). Nadat aanvoerder Harry Lamme een fraaie kans had verzuimd om zyn ploeg opnieuw de leiding te geven, scoorde Vele atleten lieten verstek gaan jden vooi41 Zuidhollandse kampioenschappen slecht bezet en vrijwel sfeerloos Tivee titels kwamen naar Sleutelstad Dit weekeinde zijn op de sintel- baan aan de Laan van Poot te Den Haag de Zuidhollandse atle- tiekkampioenschappen gehouden. Kampioenschappen kon men het eigenlijk nauwelijks noemen, daar zeer vele prominente atleten en atletes verstek lieten gaan. Be halve slecht bezet, waren deze wedstrijden dit jaar ook bijzonder sfeerloos. Gelukkig waren er ook enkele lichtpunten. De Rotterdammer Kees Koch wist n.l. het bijna legendari sche, uit'1939 daterende Nederlandse record kogelstoten van Aad de Bruijn te verbeteren! Dit was wer kelijk een verrassing, daar de 21-ja rige reus onlangs nog, verklaarde dat hij zich nu uitsluitend op het discuswerpen ging toeleggen Het werd gisteren 15.68 m., 17 cm. verder dan het oude record. Toen na afloop de kogel, waarmee hij gesto ten had ter controle gewogen werd, bleek hij zelfs nog iets zwaarder te zijn, dan 7,25 kg.! Joke Byieveld, die ons land mag ver- De Gouden Zweep te Duindigt Prins Bernhard reikte de prijs uit (Van onze medewerker) De stryd om de Gouden Zweep, een door Prins Bernhard beschikbaar gestelde prys, werd een overwinning voor de schimmel Tabor (Nottelman). Querie Hanover, gevolgd door Urubu S nam de kop, maar Tabor bleef steeds in de buurt van de leiders. Aan de overzijde lanceerde Nottelman zyn aanval, kwam aan het hoofd en ging als leider de rechte lyn in. Toen kwam de met 40 meter handicap vertrokken Quicksilver S (M. Vergay), die een prima verrichting te zien gaf, sterk naar voren, doch Tabor bleef met 0.2 sec. verschil in 2.23.6 km.-tyd de meerdere. Quatrième Poulain (v. d. Berg) werd een uitstekende derde vóór Sammy Mars (Jan de Vlieger). Prins Bernhard, die in gezelschap van Prinses Beatrix en zyn moeder PnVs Armgard, een gedeelte der koersen bywoonde, reikte persoonlijk de Gouden Zweep aan de winnaar uit. De middag begon met een enorme verrassing. De favorieten Waluna Nor ton en Washington faalden in de ope ningsdraverij. Veja S (M. Romein) nam de kop en leidde over het 2500 meter parkoers tot de bovenbocht. Toen viel Un Gamin (Swart) de leidster aan en nam het commando over. In de rechte lijn volgde echter een fout van Un Ga min en de zegevierende Veja S ver blijdde haar aanhang met f. 194.80 win nend en f. 29.10 plaats. De stryd tussen de nummers 2 en 3 eindigde in een zeldzaam voorkomende dead-heat van The Lee (A. Wagenaar) en Ullustre Hanover (Leeman). De Derby-proef gaf door het weinig fraaie draven der 3-jarigen niet de ver wachte revanche van de Sweepstakes. Willy's Lieveling leidde ni den beginne en Geersen spoedde zich met Walter Hollandia achter de leidster aan; zijn grote haast had echter een galoppade tengevolge en daar ook Willy's Lieve ling van de benen kwam, fungeerde Wilschot als leider, voor de tribune ge volgd door Wise Guy, Willy Bond en Walter Hollandia. In het laatste rechte eind fouteerde ook Wilsohot en toen werd hett och nog een overwinning voor Walter Hollandia, die, wat zyn uitscha keling betreft, door het oog van een naald kroop. Daar de tweede aanko mende, Willy Bond, door het stek sprong plaatste Wilschot zich tweede voor Wise Guy. Het door de overvloedige regen vry zware pad was in de Walküreprijs een kolfje naar de hand van Leeuwenkamp Nottelman met Fabor op weg naar de zege in de strijd om de Gouden Zweep. Naast hem Quicksilver S (Vergay). met Victrix V, die in 1.28.7 km.-tyd zegevierde, voor de iets te laat aanval lend Spreeuw S (Tesselaar) en Valen cia (Wagenaar jr.). In de eerste afdeling van de Theo Messidorprys herhaalde Leeuwenkamp het kunststukje, nu met Umberto, die in 1.26.9 km.-tyd als eerste de rechter stoel passeerde. Joop Ham bood met Traviata verwoede tegenstand, doch moest in de laatste fase van de strijd toch het hoofd buigen. Uranus (Geer sen) werd derde. In de tweede afdeling had een lang durige galoppade van Robert Taylor di rect diens uitschakeling tengevolge. Nottelman kwam met Van ad is aan het hoofd, doch hy kreeg spoedig Tarzan Hollandia G en Vitalis aan zyn zyde. Steeds bleef Nottelman op zyn qui vive, hield zuinig de binnenzijde en gaf zijn paard net genoeg speed om zijn zege veilig te stellen. Vitalis (Bloemsaat) verdedigde met succes zyn tweede plaats tegen Rascal Hanover (Ten Hagen). In de slotdravery gaf Theo Messidor (Vergay) voor de zoveelste keer een demonstratie van zyn grote klasse. Rad bout mocht dan geruime tyd als aan voerder fungeren, toen Vergay zijn tijd gekomen achtte, gaf hij Theo het hoofd vrij en toen was de zaak spoedig be keken. Double Six M, die in den be ginne veel speed ontwikkelde, zakte ten leste ver af en Ria Olivier kon zich door een galoppade niet doen gelden. Forges (Hesker) werd op afstand tweede voor Pretty Boy (Nottelman). Een fel omstreden finish gaf de ren om de Shannon Silver-prys. Onder he vige aansporingen van Delbrasinne had Princesse Aldis 100 meter voor de eind streep een minimaal voordeel, doch Gar- rington vocht met Dream Star voor wat hy waard was en op de streep ze gevierde hy met een halslengte. Op 2 lengten volgde v. d. Kraats met Cicero. Bij de amateurs reed Lips met de schimmel Poise een sterke ren. Wel werd hy in het rechte eind nog be dreigd door Kaliban (v. Moort), maar Poise zette goed door en bleef met 2% lengte heer en meester. Op een halve lengte volgde Monpti (E. v. Dijk als 3de. In de Grote Prys der 3-jarigen wa ren Quadroon (v. d. Kraats) en Terra- tius (v. Deuren) volgens algemene ver wachting de grootste kanspaarden. Ma- latinszky verraste echter met Early Sun (w. f. 16.90), zodat de beide vertegen woordigers van het entrainement Riem met de tweede en derde plaats genoe gen moesten nemen. De uitslagen lulden: Peterhofprys: 1. Veja S iM. Romein) (1.34.1); Dead heat: 2. The Lee; 3. Illus- tre Hanover. Toto: wl. f 194.80. pl. f29.10. f3.30, f3.50. gek. f5.80, f4 60. cov. f3.30. f7.60. Derby-proef: 1. Walter Hollandia (W. H. Geersen) (1.2.8.8.); 2. Wilschot: 3. Wise Guy. Toto: wl. f 1.50, pl. f 1.10, f 1.10, gek. f 2,cov. f 2.10. De Gouden Zeep: 1. Tabor (A R. Nottel man) (1.23.6); 2. Quicksilver S; 3. Quatriè me Poulain. Toto: wl. f 1.70, pl f 1.50, f3.- f 5.80, gek. f 6.90, cov. f 9.30. Walküreprijs: 1 Victrix V (W. Leeuwen kamp) (1.28.7); 2. Spreeuw S; 3. Valencia. Toto: wi. f2.60. pl. fl.60. '2 20. f 1.90. gek. f 7.90, cov. f 9.70. Theo Messidorprijs: le afd.: 1. Umberto (W. Leeuwenkamp) (1.26.9); 2 Traviata; 3 Uranus. Toto: wl. f3.50. pl. f 1.30, f 1.20, f 1.50, gek. f9.50, cov. f3.20. tegenwoordigen op de Europese atletiek- kampioenschappen te Stockholm, ves tigde ook een nieuw Nederlands record. De Haagse atlete won de 100 m meisjes A met een tyd van 12.1 sec, waarmee ze het jeugdrecord liefst vyf tiende se conde scherper stelde! Verspringen kan dit tengere meisje ook. Met een sprong van 5.19 m won ze dit nummer eveneens by de meisjes A. De Zuidhollandse kampioene by de dames sprong 4.88 m. Leidse kampioenen Leiden behaalde twee kampioenschap pen. Volgens verwachting won Gerda Kraan (Bataven) de 800 m dames. Tweede werd haar zusje Willy en derde ook al een Bataven-lid nl. Ria de Win ter, die de basis legde voor de vry scherpe tyd van haar clubgenote: 2.19,-. Kees Smit mag zich ook kampioen van Zuid-Holland noemenHy won nl. de „finale" 100 m jun. A. die bestond uit drie(l) man! Ook zag 'het er naar uit, dat hy zou zegevieren op de 200 m. Doch Hans v. d. Vuurst (SIOS) ver raste hem op de streep. Voor beiden werd 22.7 genoteerd. Twee Leidse records werden er scherper gesteld. Tjits de Vries (Nieuw Brunhilde) werd achter de ontdekking van dit seizoen, Nannie Haase. tweede op de 200 m dames in de keurige tyd van 26.3! Het oude record stond sinds 1950 op naam van de WIK-atlete Hendrik- sen. Carel van Venetiën werd derde op de 400 m horden in de nieuwe Leidse re cord tyd van 58.2. De Nederlandse kampioen kogelslin geren Hamer (V en L) moest ditmaal genoegen nemen met een derde plaats achter zijn clubgenoot Romani en De Groot (Siomo). Rob Pommée moest zyn meerdere er kennen in Harry van Kleeff (DOS) by het hoogspringen heren. De Rotterdam mer haalde 1.80 m. een hoogte waar de Holland-atleet 5 cm onder bleef. Eén van de vele wegblijvers was pols hoogspringer Rinus van Es (Holland), die binnenkort ons land vertegenwoor digt by de interland tegen Duitsland, zyn clubgenoot Henny Winkel, die niet in de landenploeg zit, was wél aanwezig. Hy overbrugde de 3.30 m. waardoor hij naar de A klasse zou zyn gepromoveerd, ware het niet. dat de lat by nadere op meting 5 cm 'doorboog Peter Nederband, die o.a. ook naar Stockholm gaat stelde nogal teleur op de 110 m horden. Eddy Boere (Minerva) had hem tenminste byna te pakken. Voor beiden 15.3.-. Veelbelovend was de hoogtesprong van het B-meisje Jeannette Rab (Celebes), die ondanks het slechte weer over 1.45 m kwam. Uitslagen 80 m meisjes B: 1. Cruiming (WIK) 10.3; 2. Schroder (S en L) 10.4; 3. Meyer (WIK) 10.5. 100 m dames: 1. Haase (LDA) 12.2; 2. v. d. Burg (Meeuwen) 13.3. 100 m heren: 1. Aelrichs (DOS) 11.2; 2. de Nie (V en L) 11.5; 3. v. Venetiën (Holl.) 11.7. 100 m meisjes A: Byieveld (Cel.) 12.1; 2. Kinwei (Minerva) 12.4. 200 m heren: 1. Aelrichs (DOS) 22.2; 2. v. d. Knaap (DOS) 22.3; 4. P. Selier (Holl.) 23.2; 6. J. Pikart (Holl.) 23.5 400 m heren: 1. v. d. Knaap (DOS) 51.1; 2. Verwey (Trekv.) 52.2. 800 m dames: 1. G. Kraan (Bat.) 2.19.-; 2. W. Kraan (Bat.) 2.35.3; 3. R. de Winter (Bat.) 2.26.9. 800 m heren: Velthoven (Metro) 1.56.8; 2 V. d. Velden (DOS) 1.59.5. 1500 ni heren: 1. Steylen (Shell) 4.03.2; 2. Koster (Trekv.) 4.05.2; 3. Vergeer (A.V.' 47) 4.08.7 4. E. Westerhout (Holl.) 4.16.3. 5000 m heren: 1. de Bruin (Min.) 15.01.8; 2. Vergeer (AV '47); 15.17.6; 3. Koster (Trekv.) 15.27.-. Vér meisjes B: 1. E. Zoet (MSV) 4.92 m; 2.: Janzen (Sparta) 4.90 m Vér jun A: 1. V. d. Vuurst (SIOS) 6.37; 2. Koppelaar (Sliedrecht) 6.29. Discus heren: 1. Koch (P.P.) 49.72 m; 2. Suvaal (DOS) 31.67. Discus dames: 1. C. Huygen (Hollan dia) 40.39; 2. Kok (Holl.) 39.42. Kogelslingeren: 1. Romani (V en L) 46.42 2. de Groot (Siomo) 45.20 3. Ha mer (V en L) 44.52. Polshoog: 1. Bagi (Trekv.) 3.35; 2. Elenga (Trekv.) 3.35; 3. H. Winkel (Holl.) 3.25. Kogel jun. A: 1. Mohr (Metro) 13.42 m 2. Handstede (Trekv.) 12.82 m. Theo Messidorprijs 2e afd.: 1. Vanadis (A. R .Nottelman) (1.30.2); 2. Vitalis; 3. Rascal Hanover. Toto: wi. f2.40. pl. f 1.70. f3.10. f4,—; gek. f3.60; cov. f9.80 Double Six Mprijs: 1. Theo Messidoi (M Vergay) (1.24.7); 2 Forges; 3. Pretty Boy. Toto: wi. f 1.90. pl. f 1.30, f 2.10. f 1.40. gek f3.80. cov. f7.90. Rennen Shannon Silverprys: 1. Dream Star (A. J. Garrlngton); 2. Princesse Aldis; 3. Ci cero. Toto: wi. f4.80, pl. f 2.70, f2.50, gek. f 9.cov. f 4.40. Korthals van Schooten Memoriaal: 1. Poise (M. Lips); 2. Kaliban; 3. Monpti Toto: wi. f3.00, pl f 1.70, f 1.80. gek. f6.60 cov. f 4.10. Grote Prijs der 3-Jarigen: 1 Early Sun (S Malatinszky); 2. Quadroon; 3. Terra- tlus. Toto: wi. f 16.90; pl. f2.90, f 150. f 1,60; gek., f 11.10, cov. f3.60. Totale omzet: f 142.950,50. Bode voor de gasten (12). Het ge beurde, toen Lamme en Osselman door de vry zwak leidende Spaanse scheids rechter Batalle uit het water waren ge stuurd. Ons land begon de tweede helft met numerieke meerderheid, omdat Ott kort voor de rust het strydperk had moeten verlaten. Het duurde echter nog lang voordat Vriend uit een pass van Van der Zwan de stand op 2—2 kon brengen. De Duitsers lieten zich echter niet ontmoedigen, bleven letterlijk en figuurlijk doorvechten en hadden door Ott weer succes (2—3). Toen moest Bode aan de kant, maar Nederland kon geen gebruik maken van de meerder heid. Door besluiteloos spel belandde de bal bij een van de Duitse verdedigers, die met een verre worp Osselmann aan het werk zette. Helemaal vlekkeloos ging het niet want de Duitser trapte Van der Zwan opzy, maar trof doel (24) en Batalle vond dat niets oncorrects was geschied. Nederland speelde een verloren wedstryd. Osselmann bracht de stand vervolgen op 25 en dat Muller daarna nog eenmaal scoorde (35) was van weinig belang meer. De Duitsers hadden met precies de zelfde cyfers revanche genomen voer de nederlaag die zij op 1 maart van dit jaar in de landenwedstrijd te Wuppertal hadden geleden en hadden bovendien aangetoond dat er bij de Nederlanders nog heel wat geschaafd zal moeten worden, willen zij bij de Europese kampioenschappen in Boe dapest iets terug winnen van de - glorie van enkele jaren geleden. Ee n slecht „examen" voor lOkm.-1 opers Of de vier door het bestuur van de K.N.A.U. uitgenodigde lopers, namelijk Frans Kunen (Sprint Breda), Wim Roovers (Thor, Roosendaal), Henk Viset (Cialfo, Arnhem) en Klaas de Ruyter, (A.V. 1934, Apeldoorn), die zaterdagavond op de sintelbaan aan het Olympiaplein te Amsterdam een 10 km moesten lopen, geslaagd zyn voor hun „examen" afgevaardigd te worden naar de Europese kampioen schappen te Stockholm, valt te betwy- felen. Voor Viset en Roovers is het zelfs een dramatische race geworden. Viset vergde teveel van zyn energie en was te nerveus om de goedlopende Frans Kunen by te houden en Roovers had reeds na 4000 meter een te grote achterstand. Beiden stapten na 6% kilo meter uit de baan. Frans Kunen liep een regelmatige wedstryd. De man uit Breda kwam tot een tijd van 30 min. 47,3 sec. Klaas de Ruyter werd tweede in 31.29.6 sec. De heer Paulen, voorzitter van de K.N.A.U., zeide na afloop van de race nog niets te wil len meedelen, maar het is vrywel zeker, dat Hein Cujé uit Middelburg de enige Nederlander zal zyn, die ons land op deze afstand te Stockholm zal vertegen woordigen. Vier Nederlandse records gesneuveld Tydens de zuidelyk atletiekkampioen- schappen, die te Eindhoven gehouden zyn. werden twee Nederlandse records vertjeterd. De ploeg van PSV Eindhoven bestaande uit Henk Haus, Anton van Dorst, Bob Vos en Eef Kamerbeek liep de Olympische estafette in een tijd van 3.28.3. Dat is 2.2 sec onder het oude re cord dat op naam stond van AV '23 uit Amsterdam. Een tweede prestatie van formaat werd geleverd door de meisjes van Thor, die op de 4 x 100 m in 53.3 sec het record van Victoria (53.4 sec) naar de geschie denis verwezen. Daar er ook by de Zuidhollandse kam pioenschappen 2 Nederlandse records werden verbeterd, zijn er dus dezer da gen vier records gesneuveld. VOETBAL UVS met Velox in één afdeling De tweede divisie A is voor het ko mende seizoen als volgt ingedeeld: De Baronie, DHC, Dosko, EBOH, EDO, 't Gooi, Hilversum, Longa, ONA, UVS, De Valk, Wilhelmina, Xerxes, Zeist en Velox. Ander karakter van de bekercompetitie Het bestuur van de sectie betaald voetbal, overweegt de beker-competitie een enigszins ander karakter te geven. Men heeft het plan de ere-divisieclubs voor de eerste eindronde en wellicht ook voor de tweede eindronde vry te stellen. Dit houdt dus in dat in de eerste eindronde(n) alleen de verenigin gen uit de tweede en eerste divisie uit komen tegen de amateurs die,zich in de voorronden hebben gehandhaafd. Aan gezien de eerste en tweede divisieclubs het komende seizoen slechts ten hoogste 28 wedstryden behoeven te spelen, tegen de ere-divisieteams 34. wordt het hier door mogelyk deze eerste eindronden op zondagen te verwerken, zonder dat het competitieprogramma te overladen wordt. Wijziging reglement betaald voetbal op komst Het bestuur van de sectie betaald voetbal zal op korte termijn de algemene vergadering van deze afdeling verzoe ken akkoord te gaan met een wyziging van artikel 4 van het reglement voor het betaalde voetbal. In dit artikel wordt o.m. het contrac teren van semi-profspelers geregeld. Tot nu toe mochten per twee jaar zes spe lers van andere verenigingen het zy amateurs, hetzy semi-profs worden gecontracteerd. Het sectie-bestuur wil dit artikel zo danig wyzigen dat in de toekomst de spelers, die door hun clubs op de trans- ferlyst worden geplaatst, in onbeperkt aantal kunnen worden gecontracteerd. Voor spelers, die op eigen verzoek op de transferlyst worden geplaatst, geldt deze x-egeling uiteraard niet. Late promotiewedstrijden VredenburchConcordia II 20 (Vre- denburch promoveert)Oudewater Olympia 1—1 (Olympia promoveert).

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 6