Kan televisie uitkomst brengen in trieste Amerikaanse sclioolcrisis? Westduits verzet tegen een nieuwe „Jood Süss" LONDEN VOELT NIETS VOOR RODE „PROPAGANDASTUNT" Oostenrijkse regeringsdelegatie vandaag naar Moskou De zagende pijnen Deze vraag wordt momenteel serieus onderzocht MAANDAG 21 JULI 1958 Nog geen officieel commentaar, maar... Vele onjuistheden en valse beschuldiging (Telefonisch van onze correspondent te Londen) Officieel commentaar op Kroesjtsjefs voorstel tot een onmiddellijke top conferentie is in Londen nog niet beschikbaar. Maar het wordt natuur lijk onmogelijk geacht om een dergelijke conferentie hals over kop bijeen te roepen. Kroesjtsjefs propagandakreten zijn alleen maar bedoeld om indruk te maken op de publieke opinie» speciaal in de neutrale landen» door zich voor te doen als vredesengel en leider van het Midden- Oosten. Engeland beseft echter dat het Sovjet-initiatief juist vanwege de propagandistische uitwerking op positieve wijze zal dienen te wor den beantwoord. Vandaar dat in de Britse hoofdstad het proefballon netje wordt opgelaten van een binnenkort onder gezag van de Verenigde Naties te houden speciale topconferentie over het Midden- Oosten. Dit zou betekenen dat Kroesjtsjef naar New York moet komen. Het dient nog afgewacht te worden of Amerika hiermee akkoord gaat. In elk geval zijn Selwyn Lloyd en Dulles het eens over de grote lijn van het antwoord aan Kroesjtsjef. ing 0111 weer Pog. paniek te zaaien Vanzelfsprekend wijst Londen Kroesjtsjefs voorwaarden voor een der gelijk overleg af. De tekst van zijn verklaring heeft scherpe kritiek uitge lokt wegens de onjuistheden, de din gen, welke niet terzake doen en de valse beschuldigingen, welke zij bevat! Nogmaals wordt hier onderstreept, dat de Brits-Amerikaanse actie de toestand in het Midden-Oosten heeft gekalmeerd en gestabiliseerd. Het is daarentegen de Sovjet-Unie, welke door woordgeschetter en wapen-geklet- ter paniek tracht te zaaien. Dit laatste is het hoofddoel van Kroesjtsjefs oproep. De Britten, die na- lijk de laatsten zijn om zich door Kroesjtsjefs opgewonden taal van hun stuk te laten brengen, voelen niets voor de Russische haast. Engeland zal over het plan voor een speciale topconferentie nzake het Midden-Oosten, voordat dit een definitief karakter krijgt, zijn bond genoten en het Gemenebest raadplegen. Tijd is kostbaar Er wordt in verband hiermede ten over vloede aan herinnerd, dat dit nogal wat tijd kost. Blijkbaar is zulks als een koude douche voor Kroesjtsjef bedoeld. Hij zal moeten wachten. Maar de algemene op vatting is, dat er snel zal moeten worden gehandeld. Praten immers zal niemand deren. Kroesjtsjef krijgt uit Londen ook te horen, dat het de Russen zijn ge weest, die zelf het plan voor een top- gesprek hebben gesaboteerd. Ware dit niet zo, dan had men de top al achter de rug en zou ook de kwestie van het Midden-Oosten tersprake gekomen zijn. Een van de redenen, waarom Londen weinig voelt voor extra haast is, dat Kroesjtjefs boodschap waarschijnlijk een slinkse poging is om een zo voordelig mogelijke topconferentie te krijgen, waarbij de tegenwoordige crisis slechts als voorwendsel en niet als oorzaak geldt. De vraag is nog altijd of het Wekten bereid is om de Russen een stem te geven in het Midden-Oosten, dat on danks alles nog altijd tot de traditionele westelijke invloedssfeer behoort. Olie gaf doorslag Oppositieleider Gaitskell, die vorige week in het Lagerhuis reeds had gepleit voor een onmiddellijk topgesprek met de Russen, wil dat Macmillan Kroesjtsjefs voorstel met beide handen aangrijpt. Nu Irak zich behoorlijk gedraagt, is alle gepraat over Westelijke intenventie in dat land gestopt. De olie gaf de door slag. Want deze blijft naar het Westen vloeien. Het is een kwestie van zelfbe houd voor Irak. Het Westen doet niet Raadsman VAR-ambassade in Soedan ongewenst persoon De Soedanese regering heeft Ali Chas- jaba, raadsman van de ambassade der Verenigde Arabische Republiek, tot on gewenst persoon verklaard en hem ge last binnen 24 uur het land te verlaten. Dit is zaterdag officieel te Khartoem meegedeeld. Chasjaba had volgens een officiële zegsman contact opgenomen met be paalde „destructieve elementen". De maatregel was genomen om de „vriend schappelijke betrekkingen met de VAR te handhaven". Chasjaba was pas vier dagen geleden in functie getreden. Weer klacht van Jemen Jemen heeft de Ver. Arabische Repu bliek opgedragen in de Algemene Ver gadering der Ver. Naties de kwestie der Britse aanvallen op de grenzen van Je men aan de orde te stellen, zo heeft gis teren de onderminister van Buitenland se Zaken van Jemen, Ibrahim, in Cairo verklaard. Ibrahim heeft over de kwes tie besprekingen gevoerd met maar schalk Abdel Hakim Amer, opperbevel hebber van de strijdkrachten van de VAR. Onrustig Cyprus Zondagochtend is te Kaimakli, een voorstad van de Cyprische hoofdstad Ni cosia. een Turkse hulpagent doodge schoten. Dit is de negende moord, die in de afgelopen 24 uur op Cyprus is be gaan. Te Famagusta is een Cyprische Turk, als gevolg van een aanslag, ernstig ge wond. In het dorp Xylobagoe, in het zuidoos ten van Cyprus, is een mijn onder een politievoertuig ontploft, twee inzittende Turkse politiemannen werden hierdoor ernstig gewond. De Britse gouverneur heeft krachtige maatregelen afgekondigd om een einde te maken aan de gewelddaden op Cy prus, waarvan steeds meer Griekse en Turkse Cyprioten het slachtoffer wor den. De afgelopen week is wat geweldda den betreft de ernstigste tot op heden geweest. Bij elkaar zijn 29 mensen om het leven gekomen en 23 gewond. Hier mee is het totaal aantal doden in deze maand gestegen tot 59. De leider van de Turkse gemeenschap op het eiland, Kutchuk, heeft zondag telegrammen aan de NAVO, de Ver. Na ties en de Turkse regering gezonden, waarin hij protesteerde tegen „Griekse wreedheden tegen de Turken". Verde ling van het eiland is de enige oplossing voor het vraagstuk, het bloedvergieten meer dan de wacht betrekken in de randgebieden. Koeweit en Bahrein zijn voor Engeland, die daar de meeste olie vandaan haalt, belangrijker dan Irak. Zolang het Westen Bagdad niet aan raakt, zal er geen sprake van recht streekse Russische inmenging zijn. Nas ser heeft er allerminst belang bij, dat het Midden-Oosten een tweede Korea wordt. Pas als laatste wanhoopmiddel zal hij Russische vrijwilligers binnenha len. Kroesjtsjef ging ermee akkoord, dat dit pas gebeuren zal na een verzoek van Cairo. Voor Nasser betekent dit een extra verzekeringspremie, dat het Wes ten Bagdad en de Verenigde Arabische republiek met rust zal laten. Vandaag kabinet bijeen Premier Macmillan keerde gister avond van zijn landgoed in Sussex naar Downingstreet terug waar hij over Kroesjtsjefs brief confereerde met Dun can Sandys, de minister van defensie en de beide ministers van buitenlandse zaken. Noble en de heer OrmsbyGore, onder-minister. Vandaag zal het kabinet bijeenko men. Selwyn Lloyd, die vanochtend uit Amerika terugkeert, zal rapport uit brengen over zijn ontmoeting met Dul les. In elk geval wordt een spoedig antwoord van het Westen aan Kroesj tsjef venvacht. Het wordt zo goed als zeker een beleefd neen. De nota zal kalm en constructief zijn. Het Westen zal duidelijk maken, dat het allerminst gelooft zoals Kroesjtsjef doet, dat in het Midden-Oosten een militair con flict is begonnen. Maar het is bereid met hem de situatie te onderzoeken. Verder zal Kroetsjtsjef duidelijk worden gemaakt, dat het doel van de Westelijke politiek een algemene top conferentie blijft. Volgens sommigen zou het Westen met Kroesjtsjef op een door de Ver enigde Naties bijeen te roepen confe rentie niet alleen over het Midden-Oos ten willen spreken, maar tevens van de gelegenheid gebruik maken om ontwapening, F.uropese veiligheid en Vakantie van het koninklijke gezin Het ligt in het voornemen van HM. de Koningin, Prins Bemhard en de Prinsessen Beatrix en Irene morgen per vliegtuig te vertrekken naar Zuid- Frankrijk voor de zomervakantie. Gedurende deze vakantie zal een tocht van ongeveer 3 weken langs de Zuid franse kust worden gemaakt aan boord van het koninklijke jacht „Piet Hein" en „De Groene Draeck" van Prinses Beatrix. De mijnenveger „Breukelen" verblijft in de buurt teneinde zonodig de verbin dingen met Nederland te onderhouden. Het vrachtschip „Weltevreden" dat het koninklijke jacht „Piet Hein" ver voert, heeft buiten de schuld van de rederij enige vertraging op het vaar- schema en zal vermoedelijk 23 juli in Marseille aankomen. In verband daarmede zullen de Prin sessen Margriet en Maryke met de ver zorgster der jongste Prinsessen en enige vriendinnen der Prinsessen enkele dagen later uit Nederland vertrekken. Staatssecretaris v. d. Beugel naar Parijs Officieel wordt medegedeeld: destaats- secretaris van Buitenlandse Zaken, de heer E. H. van der Beugel, vertrekt op 22 juli naar Parijs ter bijwoning van de vergadering van het z.g. comité Maud- ling, dat na geruime tijd weer bijeen komt ter bespreking van de problemen van de vrijhandelszone. Dit comité zal op 24 en 25 juli vergaderen. Op 23 juli zullen de zes ministers van de landen, welke deel uitmaken van EEG te Parijs een voorbespreking hebben ter formule ring van een gemeenschappelijk stand punt in het Comité Maudling. De staatssecretaris vertegenwoordigt in beide vergaderingen de Nederlandse re gering. Atlas-raket na start ontploft Een intercontinentale raket van het type „Atlas", het krachtigste wapen uit het Amerikaanse rakettenarsenaal, is zaterdag in de lucht ontploft kort na dat zU was gelanceerd van de basis Cape Canaveral in Florida. Na een ogenschijnlijk goede start be gon de raket een slingerende beweging te maken. Even later ontplofte het wa pen. De resten kwamen niet ver van de lanceerbaan neer. De „Atlas" was het eerste model van een nieuwe serie driemotorige raketten, die ontworpen zijn om een afstand van 10.000 kilometer af te leggen. De luchtmacht heeft later meegedeeld, dat een fout van het controlestelsel van de raket de ontploffing heeft veroor zaakt. Advertentie Schreeuivende nood breekt netten van reumatiek, spit, ischias, hoofd zenuwpijnen, worden snel en af doende verdreven door Togal. Er is geen beter middel tegen dan Togal. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij A-bom-proeven aan de orde te stellen, apoth. en drog. f0.95, f2.40 en f8.88 (Van onze Amerikaanse correspondent) Allereerst een aantal sombere feiten uit Ame rika: op het ogenblik heeft men in de lagere- en middelbare scholen 2.300.000 leerlingen méér dan men eigenlijk bergen kan! In 1965 zal de toestand nog moeilijker zijn, dan zal het aantal leerlingen immers dertig procent hoger zijn dan thans. Daar komt nog bij, dat men nu reeds 135.000 leerkrachten te kort komt en dat 90.000 van die genen, die thans voor de klas staan, niet hebben kunnen voldoen aan de minimum eisen. Op de universiteiten is de situatie al even moeilijk. Op het ogenblik zijn er acht miljoen jongelui van „college-leeftijd", in 1970 zullen het er 14 miljoen zijn. Steeds meer jongens en meisjes gaan studeren. Over 12 jaar zal het aantal in schrijvingen aan de universiteiten verdubbeld zijn. En de professoren? In 1970 zou men 500.000 man nen en vrouwen nodig hebben als nieuwe profes- Proefnemingen met bevredigend resultaat Wel is televisie in vele huiskamers 's avonds de enige lichtbron, maar een lichtpunt kan men dat toestel daarom niet altijd noemen. Voor het onderwijs zou de televisie echter uitkomst kunnen brengen. Men heeft in Amerika allerlei proeven genomen met televisie op de scholen en de resultaten zijn in het alge meen gunstig te noemen. Misschien zal ieder, die ook maar enigszins conservatief van aard is, rillen bij de gedachte dat kinderen in de toekomst les gaan krijgen van een toestel, maar wanneer men iets meer vernomen zal hebben over de manier, waarop men hier in Amerika te werk is gegaan, zal die toekomst- toch minder afgrijselijk lijken. voor de meeste leraren in natuur- en scheikunde. In hun eigen studietijd heb ben zij nog niets kunnen vernemen over bijv. televisie of elektronica in het alge meen. over splijting en fusie van atomen. Sommigen hebben getracht „by" te blijven, maar velen zijn daar niet voldoende in geslaagd. Wat is nu beter voor de leerlingen (en voor de leraar) dan dat een be kwaam geleerde een jaar lang zijn universiteit in de steek laat en les komt geven op school! De televisie heeft het mogelijk gemaakt, dat hij zijn kennis op meer dan één school tegelijk kan brengen en wanneer men in Amerika doorgaat op de inge slagen weg dan zou het in de praktijk mogelijk zijn dat een bepaalde professor, die tevens een goed docent was, les ging geven aan alle leerlin gen van alle middelbare scholen in de Ver. Staten. Het moet wel De stad Pittsburgh in Pennsylvania heeft de eerste serieuze proef genomen. In 1955 hebben ruim 500 kinderen op verschillende lagere scholen, maar allen leerlingen van de vijfde klas, via de televisie les gekregen in lezen, rekenen en Frans. Die lessen werden gegeven op iedere schooldag en een jaar lang. Dit was een zuiver pedagogisch experi ment. Toevallig heeft Pittsburgh geen bijzonder tekort aan onderwijskrachten. Heel radicaal was het experiment nog niet, want in iedere klas werd, na de televisie-uitzending, door de eigen on derwijzeres der kinderen nog een minuut i of tien doorgepraat over het zo juist I geziene en gehoorde. (Bij andere proef nemingen heeft men het lesgeven ge heel aan de t.v.-leraar overgelaten). In 1956 heeft men te Pittsburgh het experi ment uitgebreid tot 2000 kinderen en in de zomer van 1957 kwam men opnieuw met een origineel idee voor de dag. In de zomervakantie werden namelijk spe ciale t.v.-lessen uitgezonden voor leer lingen van middelbare scholen, die een herexamen hadden! In een land als de Ver. Staten zijn dergelijke proefnemingen bijna altijd zeker van de financiële steun van een of ander „fonds" ten bate van het algemeen welzijn. Bekwaam „leraar" Bij het Plttsburghse experiment van 1956 heeft men ook lessen in de natuur- (Van onze Weense correspondent) Tirol zijn gevlogen. Het is de vraag of Bondskanselier Raab vliegt vandaag Raab tevens gelegenheid zal hebben om tezamen met vice-kanselier Pitterman,zijn ideeën over de Duitse hereniging ter kunde uitgezonden voor leerlingen van minister Figl en Staatssecretaris Kreisky i sprake te brengen. In verband met de de middelbare scholen. Voor die lessen naar Moskou om een tegenbezoek aan gespannen toestand in het Nabije Oos- ",ad ™en e®n bijzonder oeKwame - - 'tón beschouwt men het in Oostenrijk i Jg-aar" gevonden in dr Harvey E. als een gunstig teken, dat uit Moskou white, professor aan de universiteit van niet de süggestie is gekomen om dit be- i Califomie. Prof White, samen met twee zoek uit te stellen. assistenten, had het gehele schooljaar voor de televisie niets anders te doen Kroesjtsjef heeft reeds eerder door de dan per week drie lessen van een Russische gezant te Wenen laten weten I half uur te geven en twee laboratorium dat hij persoonlijk met Raab wilde on- j demonstraties te houden, derhandelen, maar men verwacht dat Voor de leerlingen in Pittsburgh was dergelijke gesprekken op het ogenblik het wel een bijzonder buitenkansje. Pro van korte duur zullen zijn. Kort voor fessor Oppenheimer wees er nog onlangs zijn vertrek sprak kanselier Raab zich te Washington op, dat de exacte we- nog optimistisch uit over de interna- tenschappen zich zo snel ontwikkeld tionale toestand, omdat hij positieve hebben, dat mensen van middelbare mogelijkheden voor de staatslieden ziet ieeftijd doorgaans in kennis bij hun om tot een vergelijk te komen. eigen tyd ten achter zijn. Dit geldt ook de Sovjet-Unie te brengen, waartoe Mikojan hem een jaar geleden had uit genodigd. De Oostenrijkse delegatie blijft een week in de Sovjet-Unie, waar een groot aantal ontvangsten is voorbereid en waar zij tevens fabrieken zal bezichti gen. Zij hoopt vooral enige verlichting te verkrijgen inzake de nog altijd lo pende verplichte afleveringen van olie en andere industrie-produkten, waar mee jaarlijks voor Oostenrijk een be drag gemoeid is van 1100 miljoen schil ling. Oostenrijk geniet op het ogenblik een zekere sympathie in Moskou, omdat het voor zijn neutraliteit in de laatste dagen is uitgekomen en op grond daar van heeft geprotesteerd tegen het feit dat Amerikaanse oorlogsvliegtuigen over Garoeda heeft tekort aan vliegers De Garoeda Indonesian Airways, de Indonesische luchtvaartmaatschappij die geheel in handen is der regering, heeft vandaag medegedeeld, dat de beperking van de vliegdiensten, waartoe kortgele den moest worden overgegaan, in hoofd zaak een gevolg is van het tekort aan vliegers na de annulering in januari JJ. van de tussen de GIA en de KLM be staande overeenkomst. Op grond van deze overeenkomst waren ongeveer 300 vliegers en ander deskundig personeel van de KLM bij de Garoeda gedeta cheerd ten behoeve van de exploitatie der luchtlijnen van de Indonesische luchtvaartmaatschappij. Een andere oorzaak van de verminder de frequentie was het requireren door dc Indonesische regering van vliegers en vliegtuigen. Schepen van Zuid-Slavië Het Indonesische ministerie van Scheepvaart heeft medegedeeld, dat Zuid-Slavië aan Indonesië drie schepen heeft aangeboden. Twee dezer schepen hebben een tonnemaat van 2200, en meet 940 ton. Aldus bericht „Antara". FANFANI IIEEFT VERTROUWEN VAN DE KAMER. De Italiaanse Kamer van Afgevaar digden heeft zaterdag haar vertrouwen uitgesproken in het kabinet van Fan- fani, dat bestaat uit christen-democra ten. De senaat had zich een week gele den al voor het kabinet uitgesproken. De uitslag van de stemming was: 295 voor, 287 tegen en negen onthou dingen. Alleen de vertegenwoordigers van de regeringspartijen stemden voor. De re publikeinen en leden van de Zuid- Tyroolse partij onthielden zich. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse zaken deelde mee. dat Dulles Fanfani heeft uitgenodigd volgende week over het Midden-Oosten te komen spreken. De Amerikaanse minister stelde voor het onderhoud voor of tijdens de bui soren, lectoren enz. Laten we zeggen: vijfhonderd duizend mensen, die voor 1970 hun doctorstitel halen. Maar in feite zullen er niet meer dan 135.000 die graad bereiken en zeer velen van hen zullen van het onderwijs worden weggegrist door de industrie, die veel beter betaalt. De toekomst ziet er dus niet al te goed uit, maar ook het heden is al niet ideaal. Op 43 pro cent van de middelbare scholen in Amerika krij gen de kinderen geen onderricht in een vreemde taal en in 48 procent van zulke scholen wordt geen natuurkunde gedoceerd! Natuurlijk trekken Amerikanen, die het ernstig menen met de toe komst van hun land, thans vergelijkingen met de Sovjet-Unie. Welnu, het aantal ingenieurs, dat in Rusland afstudeerde, bedroeg in 1950 28.000, in 1955 63.000. In Amerika daarentegen vermin derde het aantal ingenieurs van 52.000 in 1950 tot 23.000 in 1955 res en een klas met kinderen". Akkoordmaar dan moet men erbij zeggen: mits die leerkracht prima is en mits het aantal kinderen niet groot is. Die twee „mitsen", daar zit nu juist de moeilijkheid in. In Amerika, maar niet alleen daarIn ons land wordt met dezelfde problemen geworsteldHet kan in de Ver. Staten nog wel jaren duren voor men er in geslaagd zal zijn voldoende goede onderwijskrachten te hebben. In die jaren zouden miljoenen kinderen geestelijk op een hongerrant- soen moeten leven ware de televisie er niet. Wij laten het aan de fantasie van de lezer over om allerlei toepassing van de televisie te bedenken op onderwijs gebied. Vele mogelijkheden heeft men hier in Amerika reeds onderzocht en het zou ons niet verbazen, wanneer in de zeer nabije toekomst het televisie toestel in het schoollokaal een even gewoon meubel werd als het school bord. Het móet wel Fatale „mitsen" Wie kritisch is, zal misschien zeggen: „Nu ja, dat kan dan in sommige geval len wel eens nuttig zijn, maar in het algemeen gaat er toch niets boven een direct contact tussen een leraar of lera- kan alleen beëindigd worden „op het tengewone zitting van de algemene ver moment dat Turkse soldaten op Cyprus gadering van de Verenigde Naties te aan land gaan", zo verklaarde hy. doen houden. Met O. W. Fischer in de hoofdrol Anti-semitisme zou weer voedsel krijgen (Van onze correspondent te Bonn) De Amerikaans-Duitse filmregis seur Peter Goldbaum heeft onlangs plannen gemaakt voor een nieuwe verfilming van de historische ro man van Lion Feuchtwanger „Jud Süss". Tegen deze plannen zijn in West-Duitsland ernstige bezwaren gerezen. Men vreest dat de nieuwe film opnieuw anti-semitische trek ken zal hebben, hoewel de schrij ver en regisseur borg staan voor een geheel nieuwe behandeling van de stof van de roman. Men herinnert zich ongetwijfeld op welk een schandelijke wijze Göbbels en zijn regisseur Veit Harlan de roman van Lion Feuchtwanger mishandelden en een weerzinwekkende anti-semitische film produceerden. Feuchtwanger zelf leefde tot 1933 te Berlijn en was een van de eerste Duitse schrijvers, die het slachtoffer werd van de Nazi's. Hy vluchtte via Frankrijk naar de Ver. Sta ten, waar hij thans in Californië leeft. Veit Harlan werd na de oorlog ver oordeeld. Andere bekende artiesten uit de nazi-tijd, die hun medewerking ver leenden aan Göbbels, waren Werner Krauss, Kristina Söderbaum en Ferdi nand Marian. Goldbaum en Feuchtwanger willen nu revanche nemen. Met niemand minder dan O. W. Fischer in de hoofdrol ls het hun bedoe ling om het anti-semitisme te hJf te gaan. Wat de toneelbewerking van het dag boek van Anne Frank werd - en de uit werking op de Duitsers van dit toneel stuk was bijzonder groot -, moet de nieuwe „Jud Süss" voor de film worden. Er moet gerehabiliteerd worden, bewe ren schrijver en regisseur, er moet een schandvlek in het Duitse filmwezen weg gewist worden. Eerherstel Het verzet van de Westduitse filmcri tici houdt niet in dat zij iets tegen een dergelijke rehabilitering zou hebben. Zij menen alleen, dat Feuchtwangers roman ten enen male ongeschikt is om te wor den verfilmd. Zij menen, dat de hoofdpersoon van de roman, Josef Süss, directeur van Fi nanciën van hertog Karl Alexander (die van 1733 tot 1737 heerser over Wurtem- berg was) vanwege zijn beleid zyn methodes nu eenmaal niet geschikt is om gebruikt te worden in de strijd te gen openlijk of bedekt anti-semitisme of als rehabilitatie van de Duitse Joden, zo deze prijs zouden stellen op een der gelijk eerherstel - hetgeen te betwijfelen valt, na de verschrikkingen van 1933- 1945. De plannen voor de nieuwe film zijn reeds bijzonder ver gevorderd. De eerste voorbereidingen zijn getrof fen: Jochem Huth zal het draaiboek schrijven, Rolf Thiele of William Dieter- Ie verzorgt de algemene regie. En dat alles uit de bij schrijver en regisseur bestaande behoefte tot de vorming van een tegenpool van Göbbels en Harlans misdadige film. Men wil met deze opzet het recht van de minderheden verdedigen Een der Duitse filmcritici heeft erop gewezen, dat dit onmogelijk is, Juist door Weer Goudse glazen vernield Vannacht is weer een inbraak ge pleegd in de Goudse St.-Janskerk. De dader heeft zich opnieuw toegang ver schaft tot de kerk via het kostbare raam 16. dat de eerste prediking van Jezus bij de Jordaan voorstelt cn waarvan de inbreker het middelste paneeltje van het rechtse gedeelte totaal heeft vernield. Dit paneeltje stelde een engelenfiguurtje voor. Het ls niet meer te restaureren, zodat een waardevol kunstwerk verloren is ge gaan. In de scherven werden nog te ruggevonden het kopje en een stukje van een armpje. De inbreker werd omstreeks 2 uur ge zien door een dame. die in de nabijheid van de St.-Jan woont. Zij wilde de politie bellen, doch haar telefoon bleek defect. Omstreeks halfdrie passeerde een Gouwenaar, die op haar medede ling de politie van het gebeurde op de hoogte bracht. Deze stelde in samen werking met de koster een onderzoek in, waarbij men vaststelde, dat wederom, thans niet te herstellen schade aan de Gouse glazen werd toegebracht. Uit de kerk zelf wordt niets vermist. De dame die de inbreker de kerk heeft zien ver laten. heeft de politie een nauwkeurig signalement verstrekt. Verkoop Ned. eigendommen in Indonesië In aansluiting op het bericht over de opheffing van controle op de verkoop van Nederlandse eigendommen in In donesië wordt nader vernomen, dat het hier uitsluitend de roerende eigen dommen va nNederlandse bedrijven en onderdanen geldt. Voor de verkoop van onroerende goe deren is voorzover het gronden betreft nog steeds de toestemming van het In- donische ministerie van Landbouw ver eist. en voorzover liet huizen en andere onroerende zaken aangaat, de toestem ming van het ministerie van Justitie. NASSER TERUG IN CAIRO De president van de Verenigde Arabi sche Republiek, Nasser, is vandaag na zijn reis naar Zuid-Slavie en Moskou en de besprekingen te Damascus te Cairo teruggekeerd. Nasser heeft zondag te Damascus een langdurig onderhoud met de Russische maarschalk Roendenko ge had. het gegeven van Feuchtwangers histo rische roman. Immers, in dit boek zegt de rabbijn van Frankfort ergens, dat Josef Süss Oppenheimer een vooraanstaande Jood was, dat wat hij ge- en misdaan heeft alle Joden zal worden aangewreven en dat daardoor nieuwe haat en vervolging zullen ontstaan. Het ls hierom ook, dat Göbbels en Harlan dit gegeven aangrepen. Het is hierom ook, dat vele Westduitse film critici tot de conclusie zyn gekomen, dat het onmogelijk zal zijn de tragiek van Josef Süss Oppenheimer op de juiste wijze in een film uit tc werken. Zij vrezen nl. dat de stille anti-semie ten in de hoofdfiguur van de film slechts een booswicht zullen zien, of O. W. Fischer er nu in slaagt iets edels uit deze figuur te distilleren of niet. En dat dat er toe zal leiden, dat men zal zeggen: Göbbels en Harlan hadden toch gelijk NIEUWE UITGAVEN Het nieuwe Duitsland, een zeer handig boekje van ruim tweehonderd bladzijden met 40 fotopagina's en vier ln kleurendruk dat een uitstekend overzicht geeft de Westduitse politiek, bedrijfsleven, maat schappelijk leven en cultuur. Uitgave van de Pers- en voorlichtingsdienst van de Bondsregering. De internationale politiemacht, gebun delde artikelen van prof. mr. A. J. P. Tam- mes; uitgave Ver. voor Internationale Rechtsorde „VIRO", Den Haag. State of the Union, een royaal handboek over Zuid-Afrika, met uitvoerige inlich tingen op economisch, financieel en sta tistisch gebied (Culemborg Publishers, Kaapstad), 450 bladzijden. Israël, een staat ln wording, door C. F. van Dam (uitgave Broekman en De Meris Amsterdam), een bijzonder geslaagde ult- fave met voortreffelijke foto's. Zeer vele acetten van het interessante leven in de nieuwe staat worden hier op vlotte en des kundige wijze beschreven. Snijbloemen in eigen tuin, door G. Kromdijk. Gelll. met foto's. Uitg.: N.V. Gebr. Zomer en Keuning, Wageningen. Spreekuur in de keuken. Gastronomi sche adviezen voor alle beurzen, alle ta fels, alle kooktalenten, door Henriette Holt hausen, Gelll. Uitg.: Het Wereldvenster, Nabezorging Mocht U een keer de krant niet ontvangen, dan verzoeken wy U no. 3 0 5 0 0 te bellen vóór 7 uur n.m. Zaterdags tussen 4 en 6 uur (Dus niet .het in de telefoongids vermelde nummer van onze auto maat) De Kaag vandaag Holland nam een kleine voorsprong op Friesland Er stond vandaag op de Kaag waar vanmorgen de teamwedstrijden verzeild werden een harde zuidwester, die het de zeilers moeilijk maakte, maar de toe schouwers een onvergetelijke aanblik bood. In de Teamwedstrijd HollandFries land kwam J. de Wilde (Friesland) aan de kop te liggen. J. C. v. d. Velde ging met hem in duel maar de loefmatch heeft geen succes. Door een stuurboord- bakboordkwestie wordt het Kaagteam verzwakt want C. W. Kist moest uit de strijd. J. Hofland en J. C. v. d. Velde gingen gezamenlijk in het offensief, maar de hardlopende De Wilde stelde zijn positie zeker. By de derde boei kreeg J. E. Priester geen ruimte en voer op de boei. Hij zette veenwel geen protest en trok zich na de finish terug. Achter De Wilde kwamen op de 2e, 3e en 4e plaats de Hollanders binnen zodat de eerste puntenzege voor Holland be haald werd. Holland 18 punten. Friesland 15.1 pnt. In de teamwedstrijd Holland-Fries land in de 16 M2 klasse waren de Friezen sterker. Weliswaar ging Jan Bol van het Hollandse team als eerste over de finish, met achter zich P. H. van Am sterdam (Friesland) en J. P. van Dijk (Holland) maar het overwicht lag toch bij de Friezen. Holland 22.1 pnt. Fries land 32 punten. In de tweede teamwedstrijd Tandjoni- Priok-De Kaag werd weer een klinken de Kaagoverwinning behaald. Ditmaal was H. Snoek de koploper en weer zorgden Arie Klein en J. P. J. Bakker voor de afgrendeling. Ir. L. P. Herfst nam de taak op zich in de achterhoede twee Priokzeilers de doortocht te ont zeggen. Tandjong Priok kreeg 13 pnt. tegen de Kaag 23.1, zodat de Kaag nu leidt met 48.2 pnt. tegen Priok 24 pnt. HOGE ONDERSCHEIDING VOOR PROF. GELISSEN. De president van de Franse Republiek heeft prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelissen te Maastricht benoemd tot Commandeur ln de Orde van het Legioen van Eer. De versierselen zullen binnenkort aan prof. Gelissen worden uitgereikt.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 4