BOSCH Japanners dokterden aan een V eiligheidsraad-resolutie Weer vele verkeersslachtoffers Agenda h Th 3 iu3 Met een enkel woord ptoyia/iütui MAANDAG 21 JULI 1958 Vervolg van pag7 Gedurende het weekeinde hebben de Japanners ijverig gedokterd aan een Veiligheidsraad-resolutie, die een VN- groep de taak van de Amerikaanse mili tairen kan doen overnemen. De Ameri kanen zouden die VN-groep het liefst gewapend willen zien, doch de Britten schijnen daar minder belang aan te hechten. De Sovjet-Unie zal vrijwel zeker geen gewapende VN-groep wen sen en het blijft zeer de vraag of de Sovjet-Unie niet iedere Japanse resolu tie door haar veto om hals zal brengen, want voor de communisten is het stellig aantrekkelijk de Amerikanen en Britten nog een tijdje gevangen te houden in hun onpopulaire positie. Voor de Russen is het daarbij niet moeilijk argumenten te vinden tegen een VN-actie in Libanon en Jordanië. De Verenigde Naties behoren zich im mers niet te mengen in interne zaken van enig land en de communisten stel len de spanningen in deze landen voor als intern. De indirecte agressie, welke het Westen wil tegen gaan, is helaas moeilijk definieer- en aanwijsbaar! Wat Japan beoogt zal meer kans hebben in een speciale Assemblee dan in de Vei ligheidsraad, want het is moeilijk in zulk een Assemblee een tweederde meer derheid te vinden, die de Amerikaans- Britse actie zal goedkeuren, doch het is mogelijk dat tweederde der VN-leden een oplossing wil steunen waardoor de Amerikaans-Britse actie zo elegant mo gelijk tot een eind kan worden ge bracht. Zelfs Jawad, de man die Irak als haar nieuwe vertegenwoordiger naar de Veiligheidsraad heeft gezonden, doch die daar nog niet is geaccepteerd, ver klaarde zondag voor de televisie, dat zijn land eventueel de Japanse resolutie zou steunen. Gevraagd naar Iraks hou ding ten aanzien van het Bagdadpact, verklaarde deze handige advocaat dat Irak in elk geval een opzeggingstermijn van een jaar in acht zal nemen. Jawad verklaarde zich tegen een eventuele in tocht van Russische militairen in het Midden-Oosten. Kennelijk wenste hij een goede indruk te maken. Jawad achtte nationalisering van de olie uit gesloten en toonde zich tevreden met de helft der olie-inkomsten zolang andere landen geen gunstiger regeling hebben weten te bedingen. Intussen is het nog niet zeker dat de sensationele gebeurtenissen in het Mid den-Oosten teneinde zijn. Jawad ge waagde namelijk van de mogelijkheid dat Koeweit nauwer betrekkingen zal aanknopen met Irak en Egypte. In dit verband is het belangrijk dat Nasser in Damascus besprekingen heeft gevoerd met de heerser van Koeweit. Tot zover onze correspondent in Washington. Het nieuwe bewind in Bagdad zou ge poogd hebben het Westen te overtuigen van zijn goede bedoelingen en de Wes telijke mogendheden hadden besloten af te wachten hoe Irak zich zal gedragen. Intussen zouden Engeland en de V.S. in de Ver. Naties aandringen op verster king van de ploeg waarnemers in Liba non, waardoor terugtrekking van de Amerikaanse troepen mogelijk zou wor den en ten tweede op een „regeling" voor Jordanië, die de onafhankelijkheid en onschendbaarheid van dat land zou helpen verzekeren. In gewoonlijk betrouwbare kringen te Londen is gezegd, dat Engeland het voorstel van Kroesjtsjef in zijn huidige vorm zal verwerpen, maar bereid zal zijn het Midden-Oosten met de Russen te bespreken op een topconferentie of een conferentie op het vlak van ministers van Buitenlandse Zaken in de Ver. Sta ten. Lloyd heeft zondag gezegd, dat uitno digingen zoals die van Kroesjtsjef zorg vuldig bestudeerd dienen te worden, maar een van de verrassende dingen was de formulering van Kroesjtsjefs uitnodi ging. Volgens Lloyd was de uitnodiging „niet bepaald in een verzoenende geest" gedaan. Het antwoord van premier De Gaulle van Frankrijk zal niet worden verzonden voordat de Veiligheidsraad, die heden avond in New York bijeen zal komen, een besluit heeft genomen. Premier Nehroe van India heeft, naar in gezaghebbende kringen in New Delhi verluidt, ingestemd met het voorstel van Kroesjtsjef. De Zweedse premier, Tage Erlander, heeft verklaard, dat zijn regering met Kroesjtsjefs initatief instemt, vooral om dat ook Hammarskjöld voor de topcon ferentie is uitgenodigd. AMERIKAANSE MILITAIREN VRIJGELATEN. De negen Amerikaanse militairen, die sedert 7 juni in Oost-Duitsland werden vastgehouden, nadat hun hefschroef- vliegtuig over de grens was geraakt, zijn zaterdag vrijgelaten. Van Amerikaanse zijde wordt meege deeld dat de mannen zijn vrijgelaten ingevolge een overeenkomst, welke twee dagen geleden door Amerikaanse en Oostduitse Rode-kruisautoriteiten is ge tekend. Eén van de negen vrijgelatenen heeft later meegedeeld, dat hij en zijn met gezellen goed zijn behandeld. 1 Advertentie ruim te-koelkasten Tafelmodel 110 liter f 710.- 'inks- of rechtsdraaiende deui» Alleenvert. voor Nederlandt N.V. Willem van Rijn HAARLEMMERWEG 475, AMSTERDAM. TEL. 86211 (7 lijnen). TELEX 12282 De eerste reacties Een woordvoerder van het Witte Huis heeft verklaard, dat de Ver. Staten in nauw overleg met hun bondgenoten van de NAVO een ontwerp-antwoord op het voorstel van Kroesjtsjef zullen opstellen. Politieke waarnemers in Washington hebben gezegd, dat de belangrijkste con clusie, die bij de besprekingen tussen Lloyd en Dulles is getrokken, waar schijnlijk is geweest, dat een militair in grijpen in Irak geen zin heeft. Dulles en Lloyd zouden het erover eens zijn, dat bondgenoten als Jordanië, Turkije en Pakistan ervan weerhouden moeten wor den enige militaire actie tegen Irak te beginnen. Bij een botsing tussen een motorrijwiel en een militaire vrachtauto zijn in de nacht van zaterdag op zondag op de Arnhemseweg, ter hoogte van het Veluws Eiland, de 34-jarige musicus H. Werts en zijn 40-jarige collega W. Liebers, beiden afkomstig uit Nijmegen om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde toen de chauffeur van de uit Amersfoort afkomstige mili taire wagen achteruit een zijweg uitreed en daarbij de rijbaan blokkeerde. De motor botste tegen de achterzijde van de wagen, slingerde vervolgens naar de andere zijde van de weg en vloog daar in brand. De bestuurder, de heer Werts was vrijwel op slag gedood. Zijn duopassagier, de heer Liebers, overleed tijdens het transport naar het St. Liduinaziekenhuis in Apeldoorn. Zaterdagmiddag is op de Kamper straatweg bij het buurtschap De Zande (gemeente IJsselmuiden) een verkeers ongeluk met dodelijke afloop gebeurd. Een bromfietser reed van een zijweg plotseling de grote weg op, waar juist een autobus passeerde. Een botsing was onvermijdelijk. De bromfietser was op slag dood; de autobus liep lichte schade op. Het slachtoffer was de 54-jarige heer Zeiler in de Bergseplas overboord en verdronken Tijdens een onweersbui heeft zater dagmiddag een plotselinge windvlaag het grootzeil losgerukt van een zeilboot, waarin zich op de Bergseplas te Rot terdam zes personen bevonden. De zwaaiende giek van het zeil trof daar bij de 50-jarige houtsnijder E. M. Biervliet uit de Herlaerstraat te Rot terdam in de knieholte. Door de pa niek, die er in de boot ontstond, sloeg de man overboord. Hy greep hierbij echter in zijn wan hoop het 16-jarige verkoopstertje D. Heijst vast, dat daardoor mede in het water terechtkwam. De vier andere in- zitenden, die snel door de wind met de boot afgedreven werden, zagen geen kans de hand tot redding te reiken. Aan enkele vissers, die in de nabijheid wa ren, mocht het echter gelukken het meisje in hun boot te trekken, maar de heer Biervliet verdronk. Zijn stoffelijk overschot is later door de vissers, die een zegen uitgeworpen hadden, geborgen. Belg in Loosdrechtse Plas verdronken HIJ WILDE EEN MEISJE REDDEN.... (Speciale berichtgeving). Een 28-jarige Belg is op de vierde Loosdrechtse plas onder de gemeente Breukelen verdronken bij een poging om een overboord geslagen meisje te redden. Hij verdween plotseling in de diepte toen hij bijna bij de drenkelinge was. Een Amsterdamse zeiler zag kans het meisje uit het water te halen. In tussen sloeg de boot waar nog maar één man inzat om, als gevolg van het in de war raken van het zeiltuig. Het meisje was overboord geslagen toen men van roer was gewisseld en een onver wachte sterke windstoot de boot bijna deed kapseizen. De drie inzittenden be hoorden tot een groepje van 18 Belgen, dat enkele vakantiedagen op de plas wilden doorbrengen. Van Kleffens: „instelling Europese vrijhandelszone is noodzaak" Mr. E. N. van Kleffens, Nederlands mi nister van Staat en hoofd der ver tegenwoordiging in Groot-Brittannië van het hoge gezagsorgaan van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, heeft gisteren, in een toespraak tot de „Vereniging van Engelspreken den in het Britse Gemenebest" („The English Speaking Union of the Com monwealth"), als zijn persoonlijke me nig ten beste gegeven, dat de instel ling van een vrjjhandelsgebied in Europa een noodzakelijkheid is. „Ik geloof, dat de Europese vrijhan delszone tot stand zal komen, want zij zal een resultaat zijn van gezond denken en haar instelling is nood zakelijk", aldus mr. Van Kleffens. ONVOORZICHTIG VOETGANGER In de nacht van zaterdag op zondag stak een 50-jarige Leidenaar te voet de Lage Rijndijk nabij de Bloemstraat over zonder op het verkeer te letten. Hij werd aangereden door een personen auto en 15 meter meegesleurd. Een ge broken linker onderbeen, een ontwrichte linker schouder en een hoofdwond wa ren het gevolg. De EHD vervoerde het slachtoffer naar het Academisch Zie-1 kenhuis. 1 Advertentie Er hoeft maar iets verkeerd te vallen en de znurbrand laait op. Brandend maagzuur, oprispend soms tot hoog in de keel, kunt U met Ren- nies blussen, in tijd van een „mum". Een ware uitkomst, zo'n paar Rennies bij de hand. Een-voor-een hygiënisch verpakt en in te nemen, zonder dat er een haan naar kraait. Gewoon maar laten smelten op de tong. En nog smake lijk bovendien. D. Penninkhof uit Kampen. Deze had zijn bromfiets juist de vorige dag ge kocht en is waarschijnlijk verongelukt doordat hij het voertuig nog niet vol doende meester was. Zaterdagmiddag is ter hoogte van het kruispunt van de rijksweg Zutphen-Lo- chem en de Almense en Vordenseweg, onder de gemeente Warnsveld, een ver keersongeluk gebeurd, waarbij de 22-ja- rige motorrijder G. Wolff uit Hannover (Duitsland) vrijwel op slag werd gedood. De motorrijder kwam in botsing met een auto uit Hengelo (Ov.). De heer en me vrouw K. werden ernstig gewond en naar het Algemeen Ziekenhuis overge bracht. Een ernstig verkeersongeluk heeft gis terochtend te Kerkrade aan twee motor rijders het leven gekost. Een derde slachtoffer, een autobestuurder uit Kerkrade, moest ernstig gewond in het ziekenhuis worden opgenomen. Het ongeluk gebeurde op de kruising Pricksteenweg en Veldkuilstraat te Kerkrade omstreeks half tien des mor gens. De auto naderde uit de richting Terugblik (Van onze t.v.-medewerker) De schrijvende kijker, die dit stukje op zijn geweten heeft, voelt zich eniger mate beschaamd. Niet omdat hij een week niet geschouwd zou hebben, maar omdat het twee van de drie keer geert schouwspel was, maar een niet zeer boeiende affaire, waaraan hij het zwij gen meende te moeten 'toedoen. En dat terwijl hij in het recente verleden toch nogal eens tamelijk hoog van T.V. had opgegeven. Waarom dan teruggeblikt, kan men vragen. De oorzaak schuilt dus niet in een schuldig vakantiegevoel, maar omdat het zaterdagavondprogram ma aanleiding gaf tot een vergelijking, waardoor het terugzien op de afgelopen week zinvol zou kunnen zijn. Vandaag een week geleden draaide de VPRO-rotonde een journalistiek getint kwartaalprogramma en zaterdag werd er door Friso Endt weer „getotebeld", een maandelijkse bezigheid, eveneens van een min of meer journalistiek ka rakter. Wat kunnen twee dingen, die dus in zekere zin aan elkaar verwant zijn, ver uiteenlopen in stijl en gehalte, zo, dat ze geen enkel aanrakingspunt meer hebben. Traag en droog, zonder vaart en fantasie draaide de Rotonde, fris en vrolijk werd er iets zinnigs uit de maal stroom van het nieuws opgepikt door de VARA-staf en smaakvol gepresenteerd door Netty Rosenfeld. Dat was vol kraak en smaak. Nu gebiedt billijkheid tegen over de VPRO erbij te vermelden, dat Bussum met vakantie was en de geboden actualiteiten weinig actueels meer had den, omdat alles lang tevoren op de film moest worden vastgelegd. Geheel afge zien van deze handicap, moét nog op een andere worden gewezen. Het bleek bij vergelijking toch wel heel duidelijk, dat het „heet-van-de-naald" bij de „live"- uitzending (met alle spanning voor mis lukking) een zeer wezenlijk element van T.V. uitmaakt. Als men bij een zekere vakbekwaamheid op de toppen van de zenuwen leeft, levert zulks toch kenne lijk spitser resultaat. Hiermee wil niet gezegd zijn, dat elk onderdeel van de Totebel even geslaagd was. Ons beviel „Operation Amsterdam" zeer goed, voor van de Duitse grens en reed op genoemd kruispunt het motorrijwiel van de 22- jarige J. P. Th. Kuijer uit Beverwijk aan. De botsing was zo hevig, dat de moter in brand vloog en door de brand weer moest worden geblust. De auto schoot door en ramde in zijn vaart een tuinmuur. Zowel de motorrijder als diens 19-ja- rige duozit mej. J. C. Kranenburg uit Assendelft moesten levensgevaarlijk ge wond in het ziekenhuis te Kerkrade wor den opgenomen. Later op de dag zijn beiden aan hun verwondingen bezweken. De 44-jarige vertegenwoordiger G. Domburg uit Zwolle is, toen hij, na uit zijn auto te zijn gestapt, bij Wezep, de Zuiderzeestraatweg overstak, door een passerende auto uit Groningen, gegrepen en op slag gedood. Het slachtoffer laat een vrouw en acht kinderen achter. Zaterdagmiddag reed mevrouw La Crois, die tezamen met haar echtgenoot, de heer E. G. la Crois, gepensioneerd po litieagent uit Den Haag, per bromfiets een tocht door Noord-Nederland maakte, in Terwisch (gem. Vlagtwedde» met haar voertuig tegen een trottoirband. Mevrouw La Crois kwam zo ongelukkig te vallen, dat zij een schedelbasisfrac- tuur opliep en in het R.-K. Ziekenhuis te Winschoten moest worden opgeno men. al, omdat zo langs de neus weg en tussen de regels door een mals kritiekje werd geleverd op de hoog nodige, maar histo risch regelrecht ongemotiveerde aanwe zigheid van Eva Bartok in de film over de diamantensmokkel van mei 1940, een affaire, waardoor de vijand een aanmer kelijk groter schade leed dan de 1% miljoen gulden, die de buit op dat mo ment op de wereldmarkt waard was. Het rommelige leven van Peter Schil- peroord van het Dutch Swing College kwam goed op het scherm terecht, dank zij alweer de journalistieke flair van de onvolprezen Netty. Over op Wim Sonne- veld. We kunnen daarover kort zijn. We hebben ons wel eens afgevraagd of de ophef, die over zijn Amerikaanse film en t.v.-successen werd gemaakt, wel he lemaal gemotiveerd was, of hij eigenlijk niet alleen maar probeerde mee te spelen met de grote broers aan de andere kant van de wereld en er toch niet helemaal het formaat voor had. We zijn van deze twijfels gans en al teruggekomen. Wij hebben een voortreffelijk amusements ambassadeur gestuurd. Perry Como ver sus W. S. levert een stand van 1—1 op. Voor het slot was het, als gebruikelijk, quiz-feest, dat altijd 50% kans loopt te verregenen, omdat niemand van te voren zeggen kan of wat safe lijkt ook safe blijkt. Nu, het zat lekker, zoals ze dat daar noemen. Daar was eerst het slacht offer, dat zijn hart aan het amateur toneel had verpand, een goede vangst, die sportief werd getoond, al kraakte hij een paar harde noten over t.v.-toneel, want dat had hem toch feitelijk nog nooit iéts gedaan. We hebben hier de tweede gelegenheid terug te grijpen op de ervaringen van de afgelopen week. Gepasseerde woensdag gaf de AVRO een Engels blijspel „Het witte schaap van de familie van Ian Hay en du Garde Peach. Als men nu weet, dat Peach de deken van de radioschrijvers in Engeland wordt genoemd, kan men er zeker van zijn, dat bij het vertonen van een t.v.-spel van van deze veteraan de hele BBC de adem heeft ingehouden van louter span ning, totdat een bevrijdende lach door brak. Bij ons zijn spanning en lach er niet aan te pas gekomen, omdat naar onze smaak de vertolking ver onder het niveau van het manuscript bleef. Waar mee gezegd wil zijn dat de amateur regisseur van de quiz niet geheel onge» lijk leek te hebben. Het slot was een ware apotheose, die verwant was aan de beste uitzendingen van „Dit is uw leven". Dit was het leven: een Rotterdamse bootsman is in mei 1940 buitengaats. Na veel avonturen komt hij in een Engels ziekenhuis terecht, voelt zich eenzaam, verkeert in onzekerheid over zijn jong gezin, gaat kapot aan heimwee en is op het punt van afknappen. Slapen is er niét meer bij, injecties slaan niet meer aan. Een afgemeten Brit, administrateur van het hospitaal, komt aan zijn bed en geeft hem een paar zeer bejaarde num mers van het vooroorlogse „pittige" prentjesblad „Het Leven". Hij bladert ze door ert herkent de gever uit een foto van een succesvol Engels voetbalteam, dat in de twintigerjare door hét conti nent toerde. De man komt nog eens op lopen en geeft zijn identiteit toe. Hier ligt een aanrakingspunt voor de eenzame zieke in hét vreemde land. Het éne stille gebaar heeft hem gered en hij stort zich in de Engelse voetballerij, theoretisch natuurlijk. Zijn ziekbed wordt de kraamkamer van een levenslange hobby. Gijs Stappershoef weet hem voor de camera en Theo Eerdmans weet hem aan het praten te krijgen. „Wat ver draaid jammer, dat U dat nou niet eens aan zo'n Engelsman kunt laten weten, hoe lang uw dankbaarheid reikt, hoe levenslang En dan stapt afgemeten binnende Britse international van weleer, de oud administrateur en ziekentrooster, die even de maat verliest en zich een spon tane omhelzing laat welgevallen. Even tjes maar. Dan strijkt hij pak en gezicht weer in de plooi. Maar heel Nederland weet, dat dat koele hart ergens een warm plékje herbergt voor onze sympa thieke landgenoot in nood. MAANDAG T. jbrandsmalaan 174: Volle Evang.Kerk Spr. B. W. J. Robert. 7J uur nam. Warmond. Trefpunt: Afscheidsre ceptie de heer en mevr. Schipper (chr. school). 8 uur nam. WOENSDAG Pieterskerk: Avondgebed. 7£ uur nam. Acad. Ziekenhuis (kerkzaal): Halfuur van bezinning. 12.50 uur nam. Prediker: Voorganger ds. J. A. Smlnk. 8 uur nam. Wassenaar (Maaldrift): K. en O.- excursle Verificatie Rijkszee- en Lucht vaartinstrumenten. 2i uur nam. DONDERDAG Oegstgeest: Aandeelhoudersverga dering N.V. Kamsteeg's Automobielbedrijf. 2 uur nam. ZATERDAG Stationsplein: Excursie Ned. Chr. Reis- ver. naar de Leersumse Plassen. 2 uur nam. TENTOONSTELLINGEN De Lakenhal; Tentoonstelling A. H. Bakker Korff (t.e.m. 15 september). Museum voor Volkenkunde: Tentoon stelling Japanse penseeltekeningen (t.e.m. 11 oktober). Ryksmuseum Geologie en Mineralogie V d. Werfpark 1 Tentoonstelling geolo gie van Nederlanu. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur Zon- en feestdagen 2-4 uur. DE BIOSCOPEN Trianon ,,De brug over de rivier de Kwal" (14 jr.). Werkd.: 2 en 8 uur; zondag: 2, 5 en 8 uur. Rex „Westward Ho the Wagons" (alle leeft.). Werkd.: 2£, 7.15 en 9.15 uur; zondag: 2*. 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Don derdagcyclus: The Benny Goodman „story". Casino „SLssi, de Jonge Keizerin" (alle leeft.). Werkd.: 2£, 7 en 9.15 uur; zon dag: 2£, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lldo „Hartstooht in de tropen" (14 jr). Werkd.: 2i, 7 en 9.15 uur; zondag: 24, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor „Het Jochie" (alle leeft.). Werk dagen: 2i, 7 en 9.15 uur; zondag: 2*. 4.45, 7 en 9.15 uur. De dienst der huisartsen te Lelden wordt van hedenmiddag 2 uur tot maandagmor gen 8 uur waargenomen door de doktoren Hartman, De Jong, Stoffers, Dijkstra en Postel. Te Oegstgeest door de doktoren Held, tel. 24649 en LanenBaron, tel. 21610. De avond- en nachtdienst der apotheken tc Leiden wordt waargenomen door: Apo theek Reyst, Steenstraat 35, tel. 20136 en te Oegstgeest door apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, tel. 26274. BQ geen geboot bij Uw buisarts ot specialist, bel oo dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) bB 1 10 a ls aS3 Helsinki onbewolkt wnw 4 16 0 Stockholm lioht bew. O 5 19 0 Oslo zwaar bew. ozo 2 23 0 Kopenhagen regen nno 5 21 18 Aberdeen regen wnw 4 19 12 Londen half bew. wzw 5 22 3 Amsterdam lioht bew. wzw 9 28 6 Brussel regen wzw 6 28 1 Luxemburg zwaar bew. zw 5 25 2 Parijs zwaar bew. wzw 4 21 0 Bordeaux zwaar bew. wzw 2 21 0 Grenoble half bew. nw 6 27 0 Nice half bew. nnw 2 26 0 Berlijn regenbui zw 6 28 6 Frankfort lioht bew. w 6 29 6 München zwaar bew. zw 2 26 1 Garmisoh P. Licht bew. zzo 1 Zürich zwaar bew. zw 2 27 2 Genève lioht bew. nnw 1 26 0 Looarno licht bew. nno 3 28 0 Wenen zwaar bew. w 6 29 0.1 Innsbruck zwaar bew. w 2 26 4 Rome onbewolkt windstil 32 0 Ajacclo onbewolkt nno 1 30 0 Madrid onbewolkt windstil 33 0 Mallorca onbewolkt n 2 30 0 Algiers onbewolkt windstil 27 0 Hilversum II (298 m.) KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.45 Mor gengebed en liturg, kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.45 Lichtbaken, En daarmee was de show gewonnen, Caus. 10.00 V. d. kind. 10.15 Gram. 10.35 helemaal afgezien van de pot, die een- Chanson. 11.00 V .d. vrouw. 11.30 Gram. zelfde lot onderging met de potvraag en 11.50 Als de ziele luistert., caus. 12.00 alle knappe antwoorden en het kostelijke Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 tt n jT.nnn- en t.nirh nwrinH 19 99 fïrom 19 RJ* spel voor deze echte ronde Hollandse bootsman, die voor onze vrijheid bijna zijn leven liet. Deze terugblik geeft ons moed weer verder te gaan in de hóóp op een t.v.- pad, zonniger dan ons klimaat BINNENLAND De justitie heeft toegeslagen ten aan zien van de „runners", die Scheveningen voor buitenlandse toeristen onveilig ma ken. Een vijftal van deze lieden is door de Haagse kantonrechter veroordeeld tot geld boetes, variërend van f 40,tot f 75, terwijl de kantonrechter hen bovendien allen een voorwaardelijke gevangenisstraf oplegde van drie dagen of een week. De Zwitserse regering heeft besloten haar consulaten in Amsterdam en Rotter dam te verheffen tot consulaten-generaal. Uit een kamer van een Schevenings hotel zijn vijf sieraden, tezamen ter waar de van ongeveer f6.000,gestolen. De sieraden behoorden toe aan een Neder landse toeriste. In een andere kamer in dit hotel heeft men een poging tot in braak geconstateerd. Zaterdag is in het stadhuis te Haar lem een bijeenkomst gehouden uitgaande van het gemeentebestuur, waarin het feit herdacht werd dat de Haarlemse tekenaar graveur en schilder Hendrick Goltzius 400 In de wasserij van de mijn „Julia" te Eijgelshoven is zaterdag bij montagewerk zaamheden de 37-Jarlge monteur G. F. Droshout van de Belgische montagefirma Savelkoul in een der bunkers gevallen en daarbij dodelijk verongelukt. Op ons bureau ligt ter inzage de pas sagierslijst van het s.s. „Castel Felice" van de Kon. Rott. Lloyd, dat 9 Juli j.l. van Tandjong Prlok naar Rotterdam vertrok ken is. BUITENLAND Om Paus Plus de twaalfde de gele genheid te geven meer rust te nemen na zijn drukke werkzaamheden van de afge lopen maanden, zullen alle particuliere en speciale audiënties voor de tijd van twee of drie weken worden opgeschort. De Spaanse regering heeft het ge mengde onderwijs in Spanje nu geheel verboden. Toen Franco in 1939 aan de macht kwam, werd dit onderwijs voor alle, behalve enkele particuliere scholen, ver boden. Het nieuwe regeringsbèsluit treft dus deze enkele uitzonderingen. De Amerikaanse kruiser „Canberra", zo genoemd naar een Australische kruiser, die in 1942 bij het eiland Savo ten onder Een Brits soldaat van het naar Jordanië gezonden parachutisten- korps in Amman in gesprek met een Arabische collega. Jaar geleden geboren werd. Prof. dr. J. J. ging, is zaterdagmorgen aan de Sumatv van Regteren Altena uit Amsterdam sprak kade te Amsterdam gemeerd voor een v 'Jf- een herdenkingsrede uit. Vervolgens begaf daags bezoek aan ons land. De „Canberra' i men zich naar Teylers Museum waar een I neemt met de 42 andere schepen van de j tentoonstelling van 125 tekeningen van tweede Amerikaanse vloot deel aan oefe- Goltzius ls ingericht. nlngen in de Atlantische Oceaan. In een tunnel van een in aanbouw zijnde waterkrachtcentrale in Zuid-West Servie zfjn zaterdag zeker 25 arbeiders om het leven gekomen ten gevolge van een ontploffing. Verscheidene arbeiders werden zwaar gewond. De Belgische consul-generaal Louis de San is zaterdag door een Libanese krijgsraad ter dood veroordeeld wegens wa pensmokkel ten gunste van de Libanese opstandelingen. Op de Maas te Profondevllle ls zon dagmiddag een vaartuig gezonken, dat aan de kop voer van een stoet vaartuigen, die meededen aan een „rivierfeest". Op het bedoelde vaartuig zat een twintigtal mensen. Volgens de eerste berichten zijn 6 mensen, onder wie 4 kinderen, verdronken. Van betrouwbare zijde in Boedapest ls vernomen, dat zes Jonge mannen en vrouwen in Boedapest ter dood zijn ver oordeeld voor hun aandeel in de opstand van 1956. De Amerikaanse ambassadeur te Mos- regering tegen de betogingen, welke don lccu heeft opdracht gekregen Dij de Sovjet derdag en vrijdag J.l. voor het Amerikaan se ambassadegebouw zijn gehouden te pro testeren en schadevergoeding te eisen. d c i i4 VOOR HEDENAVOND Hilversum I (402 m.) AVRO.: 18.00 Nws. 18.15 Rege- rlngsuitz.Mag ik U even voorgaan? Petra Clarijs nodigt U uit voor enkele bezoek jes aan belangwekkende gebouwen en verzamelingen in de oostelijke provincies van ons land. 18.25 Amateursprogr. 19.00 Strijkkwaxt. 19.45 Licht progr. 20.00 Nws. 20.05 Cabaretprogr. 21.10 Act. 21.25 Gram. 22.05 Van duinen en heuvels, klankb. 22.30 Gevar. progr. 23.00 Nws. 23.15 Koer sen te New York. 23.16—24.00 Gram. Hilversum II (298 m.). NCRV.: 18.00 Orgelconc. 18.30 Sport. 18.40 Kamermuz. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Gram. 19.15 Kamermuz. 19.35 Volk en Staat, caus. 19.50 Gram. 20.00 Radio krant. 20.20 Intern, jeugdconc. 21.00 Van wasrol tot langspeelplaat, caus. 21.40 Lichte muz. 22.00 Boekbespr. 22.15 Piano recital. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15—24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA. NTS: 20.00 Journ. en weerber. NCRV.: 20.20 Fllmdocumentaire. 20.50 De avon turen v. Mlokey Mouse. 21.35 Voordr. 21.50 Dagsluiting. VOOR DINSDAG 22 JULI Hilversum I (402 ni.) AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 V. d. zieken. 12.00 Jazzmuz. 12.20 Regerlngs- uitz.: Landb.rubrlek. De ontwikkeling van het aaltjesonderzoek in land- en tuinbouw. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metropole-ork. 13.55 Beurs- beri. 14.00 Paul Vlaanderen en het Spen cer Mysterie, hoorsp. 14.35 Viool en piano. 15.15 V. d. jeugd. 16.30 De avondzon van het Heidendom, caus. 16.45 Planorecital 17.15 Qrkestmuz. 17.45 Lichte muz. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 V. d. jeugd. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Gram. 19.45 Toneelbeschouwing. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. muz. 20.30 Dooltocht door de nacht, hoorsp. 21.45 Lichte muz. 22.00 Act. 22.15 Piano-Improvisaties. 22.40 i Ömr.orjc. 15.30 Gram. 16.05 Jazzmuz. Saxofoon kwart. 23.00 Nws. 23.15 Beurs- I 16.30 Gram. 17.00 Nws. 17.35 Gram. 18 30 ber. te New York. 23.16 New York calling, Idem. 19.30 Nws. 20.00 Jeuedork. 22.00 caus. 23.2124.00 Gram. I Nws. 22.55 Idem. Land- en tuinbmeded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Gram. 13.30 Dansmuz. 14.00 Gram. 14.30 V. d. vrouwen v. h. platteland. 14.40 Les Cris du Monde, oratorium. 15.10 Gram. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 V. d. Jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Rege- ringsuitz.: Rijksdelen Overzee: Het Ne derlands in Suriname, door H. van Bo- heemen. KRO: 18.00 Lichte muz. 18.20 KVP, pol. caus. 18.30 Lichte muz. 18.50 Gram. 19.00 Nws. 19.10 Comm. op het nws. 19.15 Instr. Octet. 19.35 La Traviata" .opera. (In de pauzes: plm. 20.1520.30 Act., plm. 21.40 21.50 Gram.) 22.45 Avondgebed en liturg, kal. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. 20.20 Documentaire film. 20.35 De drie tovenaars, tekenfilm. 21.00—22.15 Film. BUITENLANDSE RADIOPROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service. 330 m. 12.00 Ork.conc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Quiz. 13.40 Gram. 13.55 Sportuitsl. 14.00 Gram. 15.00 Klankb. 15.30 Hoorsp. 16.00 Gram. 16.15 Klankb. 16.45 Caus. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 Stad en land. 18.40 Spart. 18.50 Gram. 19.00 Ork.conc. 20.00 Hoorsp. 21.00 Nws. 21.15 Causerieën. 21.45 Tenor, hoorn en piano. 22.15 Sport. 22.45 Pari. overz. 23.00 Nws. 23.0623.11 Koersen. Engeland, BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12.00 Gram. 12.30 Nws. en progr. v .d. arb. 13.00 Dansmuz. 13.30 Nws. 13.45 V. d. kind. 14.00 V. d. vrouw. 14.30 Nws. 15.00 Dansmuz. 15.30 Nws. 15.45 Fa- brieks Fanfare. 16.30 Nws. en Mrs. Dale's Dagb. 16.45 Gevar. muz. 17.30 Nws. 17.45 Sport. 18.00 Gram. 18.30 Nws. en sport. 18.45 Hoorsp. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Groeten van militairen. 20.00 Gevar. progr. 20.30 Nws. en lichte muz. 21.00 On bekend. 21.30 Nws. en lichte muz. 22.30 Nws. 22.40 Sport. 22.50 Dansmuz. 23.30 Nws. en lichte muz. 23.5524.00 Nws. Nordvvestdeutscher Rundfunk 309 in. 12.00 Amus. muz. 13.00 Nws. 13.15 Amus. muz. 14.00 Dansmuz. 14.30 Filmmuz. 15.00 Dansmuz. 16.00 Omr.ork. en solist. 17.00 Nws. 17.45 Symf.ork. en solist. 18.00 Amus. muz. 19.00 Nws. 19.20 Filmprogr. 19.50 Operetteconc. 21.45 Nws. 23.30 Solisten - conc. 24.00 Nws. 0.10 Lichte muz. Frankrijk, Programma 3 (280 en 235 m.) 12.00 Nws. 12.05 Italiaanse muz. 13.35 Gram. 14.10 Viool en piano. 14.30 Gram. 20.05 Kamerork en solist. 22.30 Gram. 23.53—24.00 Nws. Brussel (324 en 484 m.) 324 m.: 12.00 Gram. 12.15 Pianospel. 12.30 Weerber. 12.34 Pianospel. 13.00 Nws. 13.11 Barokconc. 13.45 Gram. 15.00 Ka mermuz. 15.20 Cello en plano. 16.00 Koer sen. 16.02 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.45 Boekbespr. 18.00 V .d. jeugd. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Wereldten- toonst. 20.00 Syndikale kron. 20.10 Gram. 20.15 Voordr. 20.45 Gram. 21.00 Omr.ork. en solist. 22.00 Nws. 22.15 Orgelconc. 22.40 Gram. 22.5523.00 Nws. 484 m.: 12.00 Gram. 12.35 Chansons. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Idem. 14.45

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 2