KROESJTSJEF WIL ONMIDDELLIJKE TOPCONFERENTIE IN ZWITSERLAND Jordanië heeft zijn diplomatieke betrekkingen met Cairo verbroken V.S. en Engelandeerst beslissing van de Veiligheidsraad afwachten WEERBERICHT „DE SITUATIE IS DREIGEND" Vrij koele Westelijke reacties Westeuropese vissers negeren IJslands nieuwe 12 mijls-zone 97ste jaargang MAANDAG 21 JULI 1958 No. 29496 LEIDSCH DAGBLAD Directeur:J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.750 per kwartaal; f.255 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 De ministerpresident van de Sovjet-Unie, Kroesjtsjef, heeft president Eisenhower en de minister-presidenten van Groot-Brittannië, Frank rijk en India, respectievelijk Macmillan, De Gaulle en Nehroe, voorgesteld morgen te Genève een conferentie van regeringsleiders te houden. Ook stelt Kroesjtsjef voor, dat de secretaris generaal van de Ver. Naties, Hammarskjöld, aan de conferentie deelneemt. De voorstellen zijn, aldus een bericht van Radio-Moskou, vervat in nota's aan de genoemde regeringsleiders en Hammarskjöld. Volgens Kroesjtsjef is het op het ogenblik het ernstigste ogenblik in de geschiedenis van de mensheid. Een onvoorzichtige maatregel kan 's wereld grootste catastrofe veroorzaken. Het is nodig een conferentie te houden om te voor komen, dat er een gewapend conflict uitbreekt. De plaats en het tijdstip van de bijeenkomst mogen geen belemmering zijn. De Russische re gering is bereid deze conferentie onverschillig In de nota aan Eisenhower wordt gezegd, dat de regering te Moskou weet, dat de Verenigde Staten atoom- en waterstofbommen hebben en een luchtmacht en een vloot. „Maar u weet heel goed, dat de Sovjet-Unie ook atoom- en waterstof bommen, een luchtmacht en een vloot en ballistische raketten van alle soorten heeft, met inbegrip van intercontinentale". De Sovjet-regering acht het op dit ogenblik verstandiger de verhitte gemoederen niet op het kookpunt te brengen, aldus de nota. In de nota voor Macmillan wordt gezegd, dat de Britse minister-president heel goed weet, dat Jordanië door niemand werd bedreigd. De „inval" van Groot- Brittannië in Jordanië is ondernomen op verzoek van een „onverantwoordelijke vorst", die niet het vertrouwen van zijn volk heeft. De tekst van de nota's is zaterdagavond laat aan de ambassadeurs van de Ver. Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk, India, Zwitserland en de communistische landen, die op het ministerie van Buitenlandse Zaken te Moskou waren ont boden, overhandigd. Te Bern is van officiële zijde vernomen dat de Zwitserse regering het Kremlin heeft medegedeeld bereid te zijn een topconferentie op haar gebied te doen houden, mits alle betrokken partijen hiermede instemmen. waar te houden, indien Genève of de hoofdstad van het een of andere neutrale land de Weste lijke mogendheden niet schikt. „Om geen kostbare tijd te verspillen, want de kanonnen beginnen al te schieten, stellen wij voor, dat de conferentie op 22 juli te Genève zal wor den gehouden", aldus de Russische nota's. De Russische regering hoopt, dat de regerin gen van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk de oproep juist verstaan en dat zij van hun kant een positief antwoord geven en hun bereidheid tonen de loop der gebeurtenissen te doen wenden in de richting van de vrede. Op de voorgestelde topconferentie zouden con crete aanbevelingen moeten worden opgesteld ter beëindiging van „het militaire conflict in het Midden-Oosten. Deze aanbevelingen zouden aan de Veiligheidsraad moeten worden voorgelegd, welke ze zou kunnen bestuderen met deelneming van vertegenwoordigers der Arabische landen. Er is intussen kennelijk een kentering gekomen in het getij! Vorige week zag het er een moment naar uit dat de Onze Amerikaanse correspondent tele foneerde ons hedennacht uit Washington: Zondag hebben eerst Lloyd en Dulles en daarna Eisenhower met hun voor naamste medewerkers in Washington beraadslaagd over de in de eerstkomen de dagen te voeren taktiek. Tot de dis cussie behoorde ook het ontwerpen van een antwoord op Kroesjtsjefs voorstel inzake een topconferentie. De Britten en Amerikanen zijn het in grote trekken daarover eens geworden. Zij willen eerst zien of de Veiligheids raad in staat zal zijn een compromis oplossing te vinden waarbij Amerikaanse en zo mogelijk ook Britse troepen ver- Koel weer Achter een uit Frankrijk afkomstige storing, die via het zuiden van de Noordzee naar de Duitse bocht is ge trokken, stroomde zondag koelere Oceaanlucht het vaste land van Europa binnen. In ons land ging deze weers- omslag gepaard met plaatselijk zware regen- en onweersbuien. De meeste neerslag viel daarbij in een brede band ter weerszijde van de grote rivieren. Boven de Duitse Bocht diepte de sto ring verder uit. Ze trekt nu langzaam m Oostelijke richting verder. Ten wes ten van Ierland is intussen een nieuwe depressie aangekomen, die morgen het weer in ons land zal beïnvloeden. Ach ter deze depressie om stroomt een nieu we hoeveelheid polaire lucht naar West- Europa. Ir. verband daarmee blijft het weer wisselvallig en koel. Enkele buien De Bilt verwacht tot morgenavond: Koel weer met veel bewolking en en kele buien. Matige tot krachtige wind tussen zuidwest en noordwest, maar in het noorden van het land tijdelijk zwak ke en veranderlijke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur.) 22 JULI Zon op: 4.46 uur;o nder 20.46 uur. Maan op: 12.08 uur; onder 23.10 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.53 en 19.20 uur. Laagwater te 2.45 en 15.03 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. vangen kunnen worden door VN-groe- pen. Met name in Jordanië zal zulk een oplossing moeilijk tot stand zijn te brengen. Daar is immers nog geen VN- groep aanwezig en zal het extra moeilijk zijn aan te tonen dat Jordanië bedreigd wordt door indirectie agressie. Het Westen zal de Russen doen weten dat de constructief lijkende pogingen in de Verenigde Naties thans niet moeten worden verstoord. Tevens echter zullen Amerika en Engeland de mogelijkheid niet uitsluiten dat in het kader der Verenigde Naties een conferentie op hoog niveau kan worden gehouden. Het is nog niet duidelijk of dit op ministers niveau dan wel op het niveau van staats- en regeringshoofden zal zijn. In geen geval kan zulk een conferentie echter reeds over twee dagen bijeen komen! Voor een eventuele ontmoe tingsplaats komen New York en Genève in aanmerking. Aanvankelijk reageerde men in Wash ington vrij negatief op Kroesjtsjefs voorstel, doch thans is een meer tege moetkomend antwoord te verwachten. Men heeft in Washington namelyk in gezien dat een afwijzend antwoord een ongunstige indruk zou maken op de wereldopinie. Bovendien zouden de Britten het daardoor extra moeilijk kry gen met hun oppositie. springvloed der Westerse militaire macht zelfs Irak zou bereiken. Thans moet men voorbereid zijn op eb. In Washing ton kan men uiteraard niet schatten hoe lang de Amerikaanse troepen in Libanon zullen blijven, doch men denkt aan weken of maanden en niet aan ja ren. De eb zal echter slechts inzetten onder één voorwaarde, namelijk dat een VN-groep al of niet gewapend de Amerikaanse en op den duur ook de Britse legers zal vervangen, teneinde, althans voorlopig, de regimes te redden in Libanon en Jordanië en teneinde, voorzover mogelijk, het prestige te red den van Amerika en Engeland. Meer en meer legt men in de com mentaren nadruk op het feit dat Ame rika thans leren moet constructief sa men te leven met de Arabische natio nalisten. De ironie van het lot is dat juist na de dramatische gebeurtenissen van de laatste week de aandrang in Amerika sterker is geworden om te zoeken naar een betere verstandhouding met Nas ser! Zowel oud-president Truman als de belangrijke republikeinse Senator Smith van New Jersey wensen Nasser uit te nodigen voor een bezoek aan Washing ton. Het is echter zeer de vraag of een goede verstandhouding met de Arabische nationalisten voorlopig mogelijk zal zijn. Men moet ook niet vergeten dat de Russen het Westen altijd een slag vóór zijn bij het dingen naar de Arabische sympathie. Het Westen kan niet, zoals de Russen, de Arabieren eventueel steu nen in hun actie tegen Israël. En liquidatie van de joodse staat is nog altijd de grote wens van de Pan-Ara- bische beweging. Slot pag. 2 Meer Amerikaanse militairen naar Libanon Engelse troepen gaan op Cyprus aan boord van enorme transport vliegtuigen voor vervoer naar Jor danië, dat om Engelse militaire steun had gevraagd. De Amerikanen zijn gisteren begonnen met het overbrengen van 1400 Amerikaanse militairen van Turkije naar Beiroet. De totale sterkte van de Amerikaanse troe pen in Libanon zal hiermee op circa 9000 man worden gebracht. Voorts worden nog een 1500 tot 2000 man in reserve gehouden op Amerikaanse schepen, die voor de Libanese kust liggen. Het nieuwe contingent bestaat uit ondersteuningstroepen voor de 1.600 man luchtlandingstroepen, die zater dag in Libanon arriveerden. Ook is gisteren zware uitrusting, waaronder 105 mm. houwitzers, overgevlogen. Voorts zijn de Amerikanen dit week einde begonnen met het overvliegen van olie voor Jordanië met grote globemasters. Zaterdag en gisteren werden bij elkaar veertien olie- vluchten gemaakt. De Verenigde Staten hebben vijf miljoen dollar beschikbaar gesteld voor het financieren van deze olie. Voorts heeft de Amerikaanse regenng ook 7.5 miljoen dollar uitgetrokken voor voor hulp aan Jordanië by de dage lijkse uitgaven. De som was aan vankelijk bestemd voor economische ontwikkeling, doch men heeft er nu be- grotingssteun van gemaakt. De speciale afgezant van president Eisenhower, Murphy, zet zijn bespre kingen met Libanese leiders voort. Naar verluidt heeft de voorzitter van de Kamer van Afgevaardigden in Bei roet, Osseiran, zijn pogingen gestaakt om het parlement in speciale zitting bijeen te laten roepen teneinde terug trekking van de Amerikaanse troepen te eisen. Murphy heeft eind vorige week tweemaal met Osseiran gesproken. Er is zaterdag hier en daar in Beiroet geschoten, waardoor één lid van de veiligheidsstrijdkrachten zou zijn ge wond. Ongewenst perseen Uit gewoonlijk goedingelichte bron is vernomen, dat de Libanese rege ring vermoedelijk binnenkort de am bassadeur van de Ver. Arabische Republiek in Beiroet, Galeb, tot on gewenst persoon zal verklaren. De regering zou evenwel niet van plan zijn de diplomatieke betrekkingen te verbreken. Dit heeft Jordanië gis teren wél gedaan, wegens de erken ning van de revolutionaire regering in Bagdad door Cairo. Nasser is zelfs zover gegaan, dat hy zaterdag namens de V.A.R. met Irak een verdrag van wederzijdse verdedi ging heeft gesloten. Tijdens een massa bijeenkomst in de Syrische hoofdstad Damascus werd dit medegedeeld door kolonel Aref, plaatsvervangend minis ter-president van het nieuwe bewind in Irak. Nasser, die voor Aref het woord tot de menigte richtte zei, dat zijn land Irak alle wapens zal geven, die het nodig mocht hebben voor de verdediging van Irak, de Verenigde Arabische Republiek en het Arabisch nationalisme. Ook de Arabische Liga heeft gisteren de nieuwe Iraakse republiek officieel erkend. De vertegenwoordiger van de nieuwe Iraakse republiek bij de V.N., Hasjim Djawad heeft gisteren voor de televisie in New-York verklaard, dat zijn land, als het nodig mocht blijken, zou kunnen overwegen het lidmaat schap van de verdragorganisatie van Bagdad op te zeggen. De kwestie was volgens hem op het moment echter nog prematuur. De Iraakse ambassade in Teheran heeft daarentegen medege deeld, dat het verdrag van Bagdad reeds is opgezegd. In Caïro twijfelt men niet aan de juistheid van dit bericht. Hoe zou Nasser een bondgenootschap kunnen aangaan met een mogendheid, die is aangesloten bij het Pact van Bagdad? Ten oosten van Beiroet is zaterdag een straalvliegtuig van een Ameri kaans vliegdekschip neergestort. Vol gens het eerste onderzoek zou dit een ongeluk zyn geweest en niet het gevolg van optreden van rebellen. Er deden gisteren voorts onbeves tigde berichten in Beiroet de ronde, volgens welke Russische straaljagers in Syrië zijn aangekomen. De mogelijk heid bestaat, dat deze berichten op een misverstand berusten en dat het hier MIG - straaljagers betreft die, reeds eerder door de Sovjet-Unie aan Syrië zyn geleverd. De Belgische consul-generaal Louis de San is zaterdag in Libanon ter dood veroordeeld wegens een poging om wapens uit Syrië naar Libanon te smokkelen. De San zal vermoedelijk in hoger beroep gaan. Motor viel tien nieter Rotterdams gezin zwaargewond Het gezin Van Schagen uit Rotter dam, bestaande uit man, vrouw en twee kinderen, is zaterdagavond, toen het met een motor met zyspan in het Paznaundal in Oostenrijk reed, zwaar gewond. De heer Van Schagen is daar bij een bouwterrein van de weg afge reden, waardoor alle vier personen in een ongeveer tien meter diepe uitgra ving vielen. Het echtpaar en de beide kinderen zijn zwaar gewond in het ziekenhuis te Zams opgenomen. Inval in speelhol: roulette was vals De politie heeft een nachtelijke inval gedaan in een flat aan de Joost Ban- ckertsplaats te Rotterdam. De roulettebak en een partij fiches werden in beslag genomen. De roulette, die eveneens in beslag werd genomen, bleek vals te zijn. De bankhouders, een 32-jarige autohandelaar uit Rotterdam en een 50-jarige koopman uit Den Haag, werden in bewaring gesteld. Dat was ook het geval met een 42-jarige groentehan delaar G. W. die gelegenheid tot het spel had gegeven. Negen mannen, die rond de speelta fel zaten tijdens de inval van de politie, kregen een procesverbaal. De Engelse minister van buiten-1 tijdens het onderhoud met zijn i landse Zaken Selwyn Lloyd (links) Amerikaanse ambtgenoot Fosferl Dulles in Washington over de si tuatie in het Midden-Oosten. Gewapend escorte aan regeringen gevraagd Eigenaars van schepen uit Groot-Brittannië en uit zes andere lan den hebben heden bekend gemaakt, dat zij na 1 september zullen doorgaan om binnen IJslands nieuwe 12 mijls zone te vissen, maar buiten de oude 4 mijls zone. Deze verklaring was vervat in een resolutie, aangenomen tijdens de vergadering, die de reders op 14 juli te Scheveningen hielden om IJslands verklaring van 30 juni te bespreken, waarbij dit land aan kondigde zijn visgronden met 1 september te willen uitbreiden. De resolutie, waarvan bijzonderheden vandaag bekend zijn gemaakt, is overhandigd aan de regeringen van Groot-Brittannië, Denemarken, Nederland, België, Frankrijk, Spanje en van de Westduitse Bonds republiek. De resolutie bevat een verzoek aan genoemde regeringen om de visserij van haar landen in dit gebied te willen beschermen zo mogelijk door een ge coördineerd optreden. (De Britse rege ring kondigde op 4 juli aan dat een gewapend escorte de Britse vissers schepen zoj beschermen indien dit noodzakelijk was). De resolutie is ook gezonden naar de Verenigingen van eigenaars van trei- lers in Noorwegen en Zweden ter door zending aan de regeringen dezer lan den. Vertegenwoordigers van Noorwegen en Zweden waren op de conferentie van 14 juli uitgenodigd, maar verschenen daar niet. Beide landen betreurden hun afwezigheid, die. naar de Zweedse ver eniging meedeelde, te wijten was aan de te korte termijn voor de uitnodiging. OUDE RECHTEN. De resolutie noemt het besluit van de IJslandse regering een overtre ding van de internationale wet. Zij wyst er voorts op dat verschillende landen veel oudere historische rechten hebben om in de bewuste wateren te vissen dan de IJslanders zelf en dat IJsland daar met stoomtreilers is be gonnen te vissen kort voor het uit breken van de eerste wereldoorlog. Daarom kunnen de landen, die daar gevist hebben, hun wettelijke rech ten op deze visgronden niet opgeven, aldus de resolutie, anders zouden zij geen voldoende vis meer kunnen aan- 'voeren voor «ie Europese bevolking. De resolutie verwerpt ook IJslands bewering dat de uitbreiding van de oude grens noodz kelijk is om een te inten sieve visserijk in dit gebied te voorko men Er wordt op gewezen dat het be sluit de IJslandse vissers toestaat in dit gebied te blijven vissen. Niettemin, zo zegt de resolutie, zijn de ve.enigingen voor de West-Europese visserij bereid vriendschappelijke over eenkomsten met IJsland te treffen. De rederr kwamen overeen elkaar voor 1 september weer te ontmoeten om verdere beschermende maatregelen te treffen voor geval zij geen oplossing voor het probleem hadden gevonden.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1