Intensief Nederlands bedrijfsleven in West-Duitsland zelf Amerika bezorgd over economische aanval van communistische landen Grote en kleine vestigingen Maximaal effect bereikt met betrekkelijk geringe middelen SCHUDEL'* CITROEN 97ste jaargang Donderdag 17 juli 1958 Vierde blad no. 29493 Rood -ivit- blauw bij onze oosterburen (II) (Van onze correspondent in Bonn) De vlucht, die de omvang van het Nederlandse bedrijfsleven in West-Duitsland heeft genomen, is waarlijk enorm. Vandaag de dag komt men in talrijke Westduitse steden ondernemingen tegen, die puur Nederlands zijn, waarvan de leiding half-Nederlands, half-Duits kan zijn, maar waarvan het personeel volkomen Duits is. De grootte van dergelijke Nederlandse bedrijven in Duitsland gaat van mammoet- ondernemingen als Philips tot de talloze kleine fabrieken en transport ondernemingen, die men langs de grens en in het Rijn-Roergebied zo veelvuldig kan aantreffen. Dit proces van de verspreiding van het Nederlandse bedrijfsleven bij onze oosterburen is bepaald niet van na 1945 of van na 1900. Er zijn, bijv. in Hamburg, sporen aan te wijzen waaruit blijkt dat reeds in de.twaalfde eeuw boeren uit Holland en West-Friesland naar het gebied rond deze Elbestad emigreerden, uiteraard om er geld te verdienen en om er beter van te worden. De „Grote Vier" In de zestiende eeuw vluchtte de zoon van een voormalige Zwolse bur gemeester, Willem Amsinck, naar Hamburg en nog heden kan men deze dus oorspronkelijk Zwolse naam in het Hamburgse zakenleven tegen komen. Een van de directeuren van een bekende Hamburgse handelson derneming is n.I. een afstammeling van Willem Amsinck en hij is er trots op! Ook andere in Hamburgs bedrijsleven bekende namen als Be- renberg. Van der Smissen en De Vos zijn afkomstig van Nederlanders. Zo is er in de oude Hanzestad veel aan te wijzen, dat duidt op Nederlandse invloed, voornamelijk uit de zeven tiende eeuw, toen de handelstaal in Hamburg zelfs Nederlands was! Wie heden ten dage in het centrum van Hamburg rondwandelt, weet zich in een door Nederland sterk beïnvloede handelsstad. Langs de Buiten-Alster treft hij de hoofdzetel van de Deutsche Shell aan, waarvan de algemeen direc teur een Nederlander, de heer Van Drimmelen, is. De Deutsche Shell met een aandelenkapitaal van Dm. 300 mil joen. behoort tot de zeer grote onder nemingen in West-Duitsland, ook al acht zij de tijd nog niet rijp om. zoals Philips, op de beurzen van Dusseldorf en Hamburg te verschijnen. Zij heeft o.m. 50 pet. van de aandelen van een fabriek voor plasticgrondstoffen, de Rheinische Olivimfabrieken. Grote invloed Nauwelijks 400 meter van de Shell zetelt het hoofdkantoor van de Marga- rine-Union, de Westduitse Unilever-tak, waarvan in de directie een Nederlander, de heer Caron, zitting heeft. Deze Uni- lever-tak heeft een uitgebreide econo mische invloed in Duitsland, met vele fabrieken, talloze produkten als zeep, consumptieijs, diepvriesprodukten en smeerkaas, een eigen visserijbedrijf, een eigen bank en vele toeleveringsbedrij ven. De invloed van de Margarine- Union in de totale Westduitse marga rinesector is zelfs bijzonder groot. Precies in het hart van Hamburg ligt de hoofdzetel van Alldephi, de Allge- meine Deutsche Philips Industrie met een aandelenkapitaal van Dm. 85 mil joen en met een reeks fabrieken te Hamburg, Aken en Mönchen-Gladbach. Ook hier komt men in de directie Ne derlanders tegen, onder wie de heer Mootz. Philips boekte in 1957 in West- Duitsland een nettowinst van Dm. 14 miljoen en heeft meer dan 17.000 men sen in dienst. Buiten deze Nederlandse „grote vier" zijn er in en buiten Hamburg, maar vooral langs de grens, vele Nederlandse bedrijven. Men kent de AKU, die 75 pet. van het aandelenkapitaal van de Ver- einigte Glanzstoffe te Wuppertal (aan delenkapitaal Dm. 91 miljoen) bezit. Men kent de geschiedenis op de Ho- waldt-Werke te Hamburg, waar men gestaakt heeft o.m. uit vrees voor de Nederlandse invloed bij een der aan staande groot-aandeelhouders van deze werf, de Dortmund-Hörder-Huttenu- nion, waarvan 40,8 pet. der aandelen in handen is van de Koninklijke Neder landse Hoogovens en Staalfabrieken te Umuiden. Overheersend Langs de Nederlandse grens komt men de grootste invloed op het gebied van de textiel tegen, kleinere en grotere be drijven zijn hier voor een deel in Ne derlandse handen. Maar wat textiel aangaat, spreekt toch wel het meest tot de verbeelding dat het Nederlandse ka pitaal is, dat overheerst btf de ook in West-Duitsland en Berlijn met vele fi lialen goed vertegenwoordigde bedrij ven als Peek en Cloppenburg en C en A. Brenninkmeyer In West-Berlijn valt voorts op. dat de Otto Reichelt GMBH met 44 filialen bezit is van de Neder landse onderneming De Gruyter. Banken (de Nederlandse Overzeese Bank), scheepvaartondernemingen (voor al die van Van Ommeren te Hamburg en Berlijn), chemische fabrieken (Or- ganon in Miinchen) en zelfs een com plete mijn, de Sophia Jacobamijn te Huckelhoven, zijn Nederlands. Grensbedriiven Het sterkst is de Nederlandse invloed dus langs de grens merkbaar. Te Kleef en Emmerik zou men kunnen zeggen dat het er wemelt van Nederlandse on dernemingen, groot en vooral klein Het merkwaardige hierbij is. dat de Duitsers, ook voor de oorlog, zo vlak bij de grens, lang niet zo'n sterke invloed op Neder lands gebied hebben, zij het dan dat het aantal Duitse nederzettingen in Am sterdam. maar vooral te Rotterdam, de laatste jaren weer bijzonder groot is geworden. Maar het grensgebied' is glo baal genomen meer Nederlands dan Duits. Men komt te Kleef en Emmerik talrijke bekende namen tegen: Bensdorp. Douwe Egberts. Dobbelman. de Verenigde Touwf abrieken Polak en Schwartz Voorts conservenfabrieken bedrijven in de cacao-, uitgevers-, olie-, stook-, steen- en expeditiesectoren. Iets dieper het land in, te Duisburg. Dusseldorf en Keulen: transportbedrijven, zelfs te Keulen Kwatta, te Neuss Bols. te Kre- feld Van Houten. Om dan nog te zwij gen van de vele nederzettingen van scheepvaartmaatschappijen, van Bruyn- zeel (te Hamburg en Dusseldorf) van Noury en Van der Lande, van Blauw hoedenveem. van spinnerijen.... ja van wat niet al. Onze correspondent te Bonn. op zoek naar Nederlandse activiteiten op cultureel, economisch en sociaal gebied in West-Duitsland, bespreekt in nevenstaand artikel het ver schijnsel van de vele Nederlandse ondernemingen in West-Duitsland. Hij had daarover o.m. een gesprek met de heren mr. F. J. Gelderman, handelsraad, en mr, P. Buwalda, tweede handelssecretaris van de Nederlandse ambassade te Bonn. Geen „Europese" invloed Al deze nederzettingen en eigen fa brieken en kantoren zijn mede een ge volg van het feit dat men het huidige West-Duitsland met zijn meer dan 51 miljoen inwoners, een aantrekkelijk af zetgebied acht. Historische banden spe len bij dit alles een grote rol men zie het Hamburgse voorbeeld en de betrek kingen tot het Rijngebied. Actuele be langen van na de oorlog, voortzetting van vooroorlogse nederzettingen en hier en daar. maar nog zeer zeldzaam, een visie op de toekomst, waren en zijn van invloed op de vestiging van zo vele Nederlandse bedrijven in West-Duits land. De Europese gemeenschappelijke markt werkt tot heden, zo bleek ons uit een gesprek met de heren mr. F. J. Gelder man, handelsraad. en mr. P. Buwalda, tweede handelssecretaris van de Neder landse ambassade te Bonn, nog maar zeer flauw wat betreft de vestiging van Nederlandse bedrijven in Duitsland. De stimulans om tot vestiging over te gaan is thans echter belangrijk minder dan voorheen, omdat de grenzen met tertijd, naar een ieder hoopt, toch zullen wegvallen en daarmee de invoerrechten en andere hinderpalen voor het han delsverkeer. Wél leidde het schuchtere begin van de gemeenschappelijke markt tot een toegenomen belangstelling voor de export naar onze oosterburen. De neiging tot samenwerking met Duitse bedrijven is wel merkbaar, maar, zoals de heer Gelderman ons zei: „Er is niets concreets aanwijsbaar". Zo ontvouwt zich in grote lijnen een waarljjke grote Nederlandse econo mische invloed in West-Duitsland. Waarlijk groot, voor een klein land als het onze, omdat de directe Duitse invloed in ons land relatief gering is en omdat van andere landen uit (met name België, Frankrijk of Denemar ken) een dergelijke invloed niet merk baar is. Het feit dat van oudsher de Nederlanders erop uit zijn getrokken en overal ter wereld handelsnederzet tingen vestigden, vormde ook in Duits land in de vorige eeuw het begin van wat thans uitgegroeid is tot een uit gebreid net van Nederlandse bedrij ven, groot en klein, in West-Duitsland, vooral benoorden de lijn Bonn-Kassei. Het is een expansiepolitiek, die men ook in Duitsland zelfs alleen maar ge zond kan noemen. De bewoners van het miniatuur stadje Madurodam zullen niet meer kunnen verdwalen, heeft er miniatuur-wegwijzers ge plaatste De ANWB Den Haag wacht af (Van onze Haagse redactie) De Nederlandse regering heeft in de ontwikkelingen in het Midden-Oosten tot dusver geen aanleiding gezien tot bepaalde matregelen. In officiële krin gen was men niet bereid enig commen taar te geven op de jongste gebeurte nissen. De minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. Luns, is op het ogenblik in Genève voor de vergadering van de economische en sociale raad der V.N. Hjj heeft tot nog toe geen reden gezien eerder naar Den Haag terug te keren dan het aanvankelijke plan was, name lijk volgende week dinsdag. Hieruit zou men kunnen afleiden, dat men in regeringskringen de situatie niet kritiek acht. De verbindingen met onze diploma tieke posten in het Midden-Oosten zijn intact, met uitzondering van die met de legatie te Bagdad. Langs andere ka nalen zijn echter berichten ontvangen, dat ook de Nederlandse gemeenschap in Irak zich evenals die in de andere landen van het Midden-Oosten zich in goede welstand bevindt. OPSTANDELINGEN ONTWAPENDEN POLITIE Volgens door het hoofd van de pro vinciale politie van Noord-Sumatra be vestigde berichten, heeft een bende „onbekende personen" in de loop van deze week de politie van het plaatsje Tandjoeng Tiram, aan de oostkust van Sumatra, ontwapend. De politiewachten op afgelegen plaat sen in Noord-Sumatra zijn thans terug getrokken en alle politiekrachten zijn geconcentreerd, om het hoofd te kunnen bieden aan mogelijke aanvallen door opstandelingen. Europaprijs Nederland Installatie van het comité Gistermiddag heeft Prins Bernhard in het paleis „Huis ten Bosch" het be stuur van de Stichting Comité Europa, prijs Nederland geïnstalleerd. Enige weken geleden werd deze nieuwe orga nisatie op initiatief van de Prins in zijn kwaliteit van voorzitter van het college van gouverneurs van de Fon- dation Europeenne de la Culture en van regent van het Prins Bernhard Fonds gesticht. Het comité Europaprijs Nederland heeft ten doel: zo mogelijk jaar lijks een of meer geldprijzen te verlenen als onderscheiding voor personen of in stellingen. werkzaam op cultureel, so ciaal of sociaal-wetenschappelijk terrein die een bijzonder belangrijke bijdrage hebben geleverd tot de geestelijke een heid of tot de eenwording van Europa ot die door hun werk deze eenheid of een wording hebben gemanifesteerd". Het comité wil zo mogelijk komen tot een prijs, die in beginsel te vergelijken is met de Nobelprijs. Anders dan bij de Nobelprijs echter moet de prijs in overleg met het comité besteed worden voor culturele, sociale of wetenschappelijke objecten, die de in tegratie van Europa dienen. Voor de eerste keer denkt het comité de prijs uit te reiken tijdens het congres van de Fondation Europeenne de la culture, dat medio december in Milaan gehouden zal worden. Het bestuur wordt gevormd door: Z.K.H. de Prins der Nederlanden, re gent: dr. P. Rijkens, voorzitter: prof. dr. F. L. Polak, vice-voorzitter: prof. mr. dr. G. M. Verrijn Stuart, eerste penning meester: mr. A. Molenaar, tweede pen- (Van onze correspondent te Washington) prijzen en zij verstrekken leningen ln- plaats van giften, aldus het eergevoel ontziende van uiterst nationalistische volken. Goede beurt voor Amerika in Indonesië Toch geven de Amerikanen de con- currentie niet op. In Indonesië bijv. In Washington is men ernstig bezorgd over het economische offensief, dat de hebben de Oostduitsers een slecht communisten nu reeds drie jaar voeren. Hun aanval is vooral gericht op de minder ontwikkelde landen en Moskou zowel als Peking hebben een maximaal effect weten te bereiken, zonder dat het hun bijzonder veel heeft gekost. In het State Department (ministerie van Buitenlandse Zaken) te Washington is men de mening toegedaan, dat Egypte niet het Suezkanaal had durven natio naliseren en dat Indonesië de actie tegen de Nederlandse belangen niet had dur ven beginnen, ware het niet dat Nasser en Soekarno geweten hadden, dat, in geval van nood, economische en technische assistentie verkregen kon worden van de Russen. Het feit, dat zulk een assistentie in reserve klaar stond, moet Egypte en Indonesië aangemoedigd hebben tot riskante acties en deze acties hadden tot I heeft in Indonesië. Het toenemende gevolg, dat de relaties tussen Nasser en Soekarno ener- en het Westen anderzijds J.ek?rt aan. geïmporteerde goederen moet aanmerkelijk slechter werden Niets kon de communisten meer welkom zijn: op kLnTmai"n en°dat geeft de afzet der d,, man.er werden Jij automatisch de partij, waar de overmoedig eemaakten hen! oom„Vanisten een eoede kans. Gebrek figuur geslagen met de bouw van een suikerraffinaderij en de Tsjechen maakten al evenmin een goede beurt met een bandenfabriek. De cement fabriek daarentegen, die de Amerika nen op Java hebben neergezet, was ge reed vóór de afgesproken tijd en de Indonesiërs waren daar zeer tevreden over. De Amerikanen geven overigens toe, dat het Westen het niet gemakke- bij moesten zoeken! Washington geeft de concurrentie niet op Dë: Cijfers, die men te Washington verzameld heeft inzake de economische steun van het communistische blok aan de minder ontwikkelde gebieden, zijn op i Zichzelf niet zo indrukwekkend, maar de communistische tactiek is dat wel. In totaal bedraagt het krediet en het (zeer weinige) geschonken geld, dat het hele communistische blok be schikbaar heeft gesteld voor minder ont wikkelde gebieden nog geen twee mil jard dollar; 378 miljoen daarvan is mi litaire steun. Wanneer men bedenkt, dat het krediet zich vaak uitstrekt over jaren, dan is bovengenoemd bedrag be slist niet zo kolossaal. De communisten weten echter veel goede gezindheid te kweken met dit geld en hun projecten; de profiterende landen zijn bovendien knap gekozen. Letterlijk timmeren de communisten aan de weg. De plannen met steun van de Russen uitgevoerd, zijn: wegen. aan harde valuta zou er bovendien toe kunnen bijdragen, dat Indonesië, meer dan tot dusverre, bereid zou raken kredieten te aanvaarden van de com munisten. spoorwegen, waterkracht-installaties, havenaanleg, enz. Voor Russen en Chi nezen betekenen die contacten met minder ontwikkelde gebieden voorna melijk een kans op propaganda. Kroesjtsjef zei in 1955 tot een aantal Amerikaanse congresleden heel open lijk: „Wij hechten aan handel niet zo zeer belang om economische redenen alswel voor politieke doeleinden". Voor de Europese satellieten van Moskou hebben de relaties met Afrika en Azië echter wel degelijk economische bete kenis. Soms verleent de Sovjet-Unie krediet aan een minder ontwikkeld land en met dat krediet kan die staat dan machinerieën kopen in Oost-Duitsland of Tsjecho-Slowakije. Op die manier VROUW ERKOCHT AUTO ZESMAAL helpt de Sovjet-Unie haar satellieten De Haagse rechtbank heeft een 32-ja- President Ben Zwi vertrokken Vanmorgen is president Ben Zwi van Israël, vergezeld van zijn echtgenote, van Schiphol naar Brussel vertrokken. De president legde nog een verklaring af. waarin hij o.a. zeide: dat de banden van Israël met Nederland een kostbaar goed voor zijn land vormen. Hij sprak het vertrouwen uit, dat dit bezoek ertoe zou hebben bijgedragen deze vriend schapsbanden te verstevigen. ook nog wat, maar hoofddoel blijft toch de zeer geleidelijke politieke ter reinwinst in voormalige koloniale ge bieden. Niemand minder dan Lenin heeft deze tactiek reeds aangeraden' De communisten maken gebruik van alle voordelen, die de situatie hun biedt: zij laten duidelijk uitkomen, dat rige vrouw uit Den Haag wegens oplich ting veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar, waarvan vijf maanden voorwaardelijk met aftrek van voorar rest en een proeftijd van drie jaar. De vrouw had vorig najaar een auto ge huurd en deze zes maal verkocht. Bij elke verkoop kreeg ze enige hon- zïj geen rasonderscheid maken. Zij j derden guldens handgeld, wijzen erop. dat een exporteur naar een Ze vertelde steeds aan de koper dat ze communistisch land zich geen zorgen de auto nog even moest houden, totdat behoeft te maken over fluctuerende ze zelf een nieuwe had gekocht. ningmeester: J. Henrick Mulder, secre taris. Voorts maken 24 vooraanstaande Ne derlanders deel uit van de nieuwe stich ting. DUBBEL GESTOOKTE De echtgenote van de Israëlische presidentmevr. Ben Zwi heeft gis teren in gezelschap van de echtge note van de Israëlische ambassa deur, mevr. Cidor een bezoek ge bracht aan het Anne Frankhuis te Amsterdam. Op de foto zien we haar in gesprek met de heer O. Frank in het huis. dat momenteel wordt gerestaureerd. NV DE CONDOR - DISTILLEERDERIJ LEIDEN K. e r k e I ij k Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Middelburg I. de Tombe te Jaarsveld: te Waarder B. M. Meljndert te Bergschenhoek. Benoemd tot vicaris te Utrecht (voor de evangelisatie-arbeid) C. A. Metting van Ryn, kand. te 's-Graven- hage. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Doesburg W. Steenbergen. kand. te Zwolle. I Bedankt voor Schiedam M. Vlietstra te Eemdi.jk. BAPTISTEN GEMEENTEN Beroepen te Daarlerveen-Vroomshoop 1 M. de Jong te Muntendam (Gron.). GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Lisse H. van Gllst te Dirksland. De N.H. Kerk en het verlieersvraaqstuk ue generale synode der Ned. Herv. Kerk heeft zich beraden over het ver keersvraagstuk. Zij vroeg zich hierbij af wat van de zijde van de kerk kan wor den gedaan om mede te helpen het kwaad van het toenemende aantal ver keersongelukken te bestrijden. De synode besloot een boodschap aan de kerkeraden te zenden, die zij naar eigen inzicht kunnen gebruiken. In deze boodschap zegt de synode, dat niet in de technische middelen als zo danig gevaar schuilt. „Of zfj een zegen of een vloek zullen zijn voor de mense lijke samenleving hangt af van het ge bruik. dat mensen ervan maken ener zijds en van de vraag of de mens zich bij voortduring bewust is van de aard en het karakter van deze middelen anderzijds". De boodschap wijst er ver volgens op. dat „de christen op de open bare weg zijn medeverantwoordelijkheid voor de medemens een duidelijke gestalte behoort te geven in gehoorzaamheid aan God die wil dat wy elkander hoeden" Tot voetgangers en fietsers wordt ge zegd. dat zij zich vaak schuldig maken aan grove onoplettendheid en onverant woordelijk gedrag In gezin en school, in prediking en catechese dient met grote nadruk ge wezen te worden op de plicht van ieder om ook in het verkeer het leven en het welzijn van de medemens te eerbiedigen in overeenstemming met de wil van God, aldus de boodschap, die besluit met de woorden„Deze eerbiediging behoort ons zwaarder te wegen dan de vraag of wij ons naar wettelijke normen op de juiste wijze gedragen in het verkeer, terwijl zij bovendien ertoe leidde dat zij de over heid alle medewerking verlenen bij het nemen van die maatregelen, die zo snel en zo doeltreffend mogelijk de veilig heid van het verkeer kunnen bevorde ren, ook waar dit persoonlijk beheersing en opoffering vraagt". PRAKTISCHE OPLEIDING VAN rR EDIK ANTEN AAN V. U. De directeuren van de Vrije Universi teit te Amsterdam hebben besloten met de ingang van de cursus 1958-1959 een aanvang te maken met de uitvoering van plannen, voor een meer op de prak tijk gerichte aanvullende opleiding voor aanstaande predikanten. Dit in verband met de wensen, uitgesproken door de ge- rale synode van de Geref. Kerken, die te Assen heeft vergaderd. De praktische opleiding zal een aantal oefeningen omvatten voor de studenten, waardoor zij enige vaardigheid moeten opdoen om hun studie vruchtbaar te maken voor hun latere ambtelijke werk en een aantal oefeningen, die hen in aanraking brengen met praktische ker kelijke kwesties en hen leren zich te be wegen in het bredere kerkelijke leven. Met het oog op deze praktische oplei ding hebben de directeuren ds. S. J. Popma voor de cursus 19581959 be noemd tot docent in de theologische faculteit met de opdracht de regeling van de lessen en de oefeningen in het kader van deze praktische opleiding. NED. VER. BESCHERMING VAN DIEREN RICHT ZICH TOT KERKEN. De Ned. Vereniging tot Bescherming van Dieren heeft, in verband met We relddierendag op 4 oktober, een schrij ven gericht tot de predikanten en ker keraden der protestantse kerken hier ce lande. In deze brief verzoekt de vereni ging op de zondag vóór of na 4 oktober in de prediking de verhouding van de mens tot het dier onder het gebod en de belofte van God te willen behandelen.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7