JULIA World famous aramount Nederland nu f in ï.- Paramount de Bestaan Westduitse mijnen bedreigd door de Amerikaanse kolen en olie Kolenvoorraad enorm gestegen king size and normal size 97ste jaargang Donderdag 17 juli 1958 Derde blad no. 29493 Als in het crisisjaar 1932 Weer een zuivering in Oost-Duitsland Advertentie MniiiuuminniiuiiiiiiuiiiniiwiiiiHiuiuiiiiiMiiiUuiiuiuiuitHHUtuutuiBuiuMitKiiuiuiiimiiistimininuuiiiiimiiiii llUllllll'l1 :iii iffll [WiAaimn» am»ican ^Ci^arettPQ (Brom)-fietsers hebben voorrang op de afslaan- de outo's belt als 't hoogste wat de Liefde schen ken kan. Je moet de dingen realistisch bekij ken: misschien wordt de mensheid nog éémnaal zo wanstaltig Ik voor mij hou me liever bij Romeo en Julia! Dat is naar mijn gevoel voorlopig ó,n- dere kost. Of ziet U liever deze twee? Dan bent U een stuk ..verder" dan ik. En U hoeft géén straatje om te lopen. FANTASIO f Zowel werkgevers als werknemers kunnen het hunne tot een verdere stij ging van de produktiviteit bydragen. Zij dienen hiertoe samen te werken en niet op elkaar te wachten.- Er dient meer aan vervanging van verouderde appara- ij tuur te worden gedaan, vooral in het li boekdrukbedrijf, waar een meer indus- Itriële instelling over werkgevers en werknemers waardig zou moeten wor den". Dit is de algemene conclusie van een ruim 200 pagina's tellend rapport „zes jaar produktiviteitsbevordering in de grafische industrie", samengesteld door de „Contactgroep opvoering pi-oductivi- teit". De kern van het rapport wordt gevormd door de weergave van een enquête met 345 vragen, waarop door 43 van de 93 uitgenodigde boek- en of offsetdrukkerijen geantwoord is. Het rapport wordt besloten met een „ver langlijst" van 33 wensen. Drie doden op onbewaakte li overweg Op een onbewaakte overweg bij Win- terswijk is gistermiddag een ongeluk gebeurd, dat drie personen het leven heeft gekost. Een Duitse personenauto waarin het i Duitse echtpaar Hotte uit Essen met de i secretaresse van de heer Hotte. mej. H. a Feyand op de weg van Aalten naar Win- terswijk reed. werd gegrepen door de trein Aalten-Winterswijk en totaal ver- f nield. De heer en mevr. Hotte werden f beiden op slag gedood. Hun secretaresse werd zo ernstig gewond, dat zij op weg 4 naar het algemeen ziekenhuis te Win- i terswijk overleed. Het treinstel kreeg a schade aan de koppelstukken en het J tteinverkeer ondervond grote stagnatie. De heer Hotte, was een ö6-jarige za- f kenman uit Essen, zijn echtgenote was |f 54 jaar. mej. Feyand 23 jaar. De heer f 1 Hotte was de onbewaakte overweg, die i I niet door knipperlichten is beveiligd. J I vroeger op de middag ook al enkele ma li len gepasseerd. Bij de fatale keer werd ij j zijn auto aan de achterzijde gegrepen en door een brugleuning gesmakt, waarna f zij totaal vernield in een w;iland neer- f i kwam. Duitse Boerenbond dringt aan op maatregelen a De Westduitse ^erenbond heeft be- a kendgemaakt, dat hij er opnieuw bij de Bondskanselier op aan zal dringen, f maaatregelen uit te werken tegen de in- v voer van goedkope zuivelprodukten uit Nederland. i De Bond beweert, dat gesubsidieerde j) kaas uit Nederland tegen dumpingpry- 7) zen in West-Duitsland wordt aange- a boden, waardoor de afzet van Duitse kaas wordt geschaad. Zoals bekend is, wordt de kwestie van r de Duitse kaas-invoer uit Nederland te 1 Hamburg besproken door deskundigen f I van de Ministeries van Landbouw der I beide landen. (Van onze correspondent te Bonn) De situatie in de Westduitse mijnindustrie is volgens de mijn- directies zelf kritieker dan ooit in de laatste jaren geworden. De on verkochte voorraad kolen bij de mijnen is gestegen tot 8.5 miljoen ton, te weten 5.4 miljoen ton kolen en 2.4 miljoen ton cokes (hetgeen gelijk staat met 3.1 miljoen ton kolen). Dit komt overeen met de produktie van 18 volle dagen van de gehele Westduitse mijnindus trie. Hiermee is de hoogste onver kochte kolenvoorraad sedert 1932 bereikt. De miindirecties zullen hierdoor ge- dwongen zijn nog meer vrije dagen en korte arbeidsweken voor de mijn werkers in te voeren. Ook overweegt men ernstig om bepaalde mijnen te sluiten. Met de minister van écono mische Zaken F.rhard zal dezer dagen een bespreking plaats vinden over deze alarmtoestand in de Westduitse mijnindustrie, die zelf steeds weer heeft voorgesteld om de eigen pro duktie te beschermen door een be perking -van de invoer van Ameri kaanse kolen en van olie. Men wijt de teruggang van de kolen- afzet in West-Duitsland namelijk aan het succes van de verkoop van relatief goedkope ingevoerde Amerikaanse steen kool en aan de uitbreiding van het ge bruik van stookolie voor industriële en particuliere doeleinden. In het Roergebied meent men voorts, dat indien deze ongewenste voorraad- vorming doorgaat op de wijze als thans geschiedt, tegen het einde van dit jaar de voorraden zullen zijn aangegroeid tot 12 miljoen ton. Volgens berichten uit Düsseldorf komt er op een gegeven ogenblik, dat men nu reeds ziet nade ren, een einde aan de mogelijkheid alle kolen op te slaan. Dat moment bepaalt de sluiting van bepaalde bedrijven. Dit alles hangt ten nauwste samen met de ontwikkeling van de Westduitse staal industrie. waarin volgens een medede ling in het blad ..Die Welt" de laatste dagen steeds meer aangekondigde ont slagen onder de arbeiders voorkomen. TEGENSTELLING. Deze gehele gang van zaken van groot belang voor de Westduitse con- junotuur wordt niet weerspiegeld door de enorme vlucht die de West duitse buitenlandse handel thans door maakt. In het eerste halfjaar van 1958 daalde de waarde van de ingevoerde goederen met iets meer dan twee pro cent, maar steeg de waarde van de ex port met bijna twee procent tot 17.6 mil jard D. m.' Over dit eerste halfjaar was de waarde van het exportoverschot 2.6 miljard D. m. tegen 1.9 miljard D. m. in de overeenkomstige periode in 1957. Ook is een positief punt bij de beoor deling van de Westduitse conjunctuur dat het aantal werklozen gedaald is tot 400.000 het laagste punt dat in jaren werd bereikt. Deze tegenstelling tussen enerzyds de bloei van de buitenlandse handel en de volle werkgelegenheid, en an derzijds de grote kolenvooraden, de kortere werktyd in de mijnindustrie, de ontslagen in de staalindustrie en de nog altijd sombere stemming in de Westduitse textielindustrie heeft de mening doen postvatten, dat ook de Bondrepubliek de algemene terug gang als gevolg van de invloed van de Amerikaanse recessie niet zal kun nen omzeilen .De hoop is dat men in staat zal zijn de huidige groei te handhaven en een oplossing te vin den voor het ernstige probleem in het Roergebied. Het vijfde congres van de Oostduitse Socialistische Eenheidspartij heeft gis teren. de laatste dag van het congres, op een geheime vergadering een nieuw cen traal comité gekozen en daarby meer dan een kwart van de leden van het oude comité, tegenstanders van party secretaris Ulbricht, geëlimineerd. Het centrale comité is met 20 man uitgebreid en telt nu 111 leden plus 44 plaatsvervangende leden. Het nieuwe centrale comité zal op zijn eerste verga dering na het congres een nieuw poli tiek bureau en secretariaat kiezen. Wal ter Ulbricht is verzekerd van herkiezing, voor de derde maal, als secretaris. Ulbricht is als eerste secretaris van de Socialistische Eenheidspartij herkozen. Hij werd tevens herkozen als lid van het politieke bureau, het orgaan dat de par tijpolitiek vaststelt. Dit werd van acht tot dertien leden uitgebreid. Niet herkozen zyn o.a. Fritz Selbmann, vice-premier, Frits Oelssner, voorma lige vice-premier en eerste partijtheore- ticus en Paul Wandel, een vroegere secretaris van het centrale comité, die nu ambassadeur in Peking is. "Selbmann en Wandel hebben op het congres in hét openbaar „zelfkritiek" gepleegd. llllllllllllllllllllllllllllülllllllHllllllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIII'llillüüllllll'IÜIIIIiOllllllüt'lll!^1 Jonge Duitser pleegde diefstal te Nijmegen Door de recherche te Nijmegen is een 18-jarige Duitser gearresteerd, die ont vlucht bleek te zyn uit de strafgevan genis te Paderborn in Westfalen. De jonge Duitser had in Nijmegen toe vlucht gevonden in een woning aan de Wolschebootstraat. Hij heeft o.a. ingebroken in een win kelbedrijf aan de Hezelstraat te Nijme gen en daarbij o.a een bedrag gestolen van f.3000. Met dit geld heeft hij de familie, bij wie hij onderdak had, met geschenken overladen en getracteerd. De recherche heeft na de arrestatie van de Duitser procesverbaal opgemaakt tegen deze familie wegens heling. Een gedeelte van de met het gestolen geld gekochte sieraden en meubels kon in beslag genomen worden. Het vrijliggende rijwielpad alléén /Oranjeboom\ l P I L S N Sn Daas! Grootse manifestatie! Wenen verwacht dertigduizend zangers Daaronder drie zangkoren uit ons land (Van onze correspondent te Wenen) Nu Oostenryk dit jaar de 130ste sterfdag van de grootste liederencomponist Schubert, herdenkt, zyn zangkoren uit de gehele wereld uitgenodigd om deel te nemen aan het derde Oostenrijkse zangfeest. Er hebben zich 30.000 zangers opge geven, die gedeeltelijk in hotels, voornamelijk echter bij particulieren en voor de rest in een 20-tal scholen worden ondergebracht. Van deze zangers komt een derde gedeelte uit het buitenland en daarop nemen de Duitsers weer de eerste plaats in, want zij verschijnen met niet minder dan 7000 man. kunnen bewonderen. Het is eigenlijk geen zangconcours, doch eerder een vriendschappelijke ontmoeting, waar bij natuurlijk het werk van Schubert op de eerste plaats staat. Ook voor gezelligheid zal worden ge- Uit ons land zullen drie zangkoren proeven van bekwaamheid afleggen. In de eerste plaats het Maastrichtse man- nenkoor, onder leiding van Gerard Kockelmans. dat op 18 juli a.s. in de grote zaal van de Musikverein met 75 man zal optreden, en o.a. liederen oo van Handel, Smetana en Bartök zal zorgd en men kan er zeker van zyn, zingen. dat de Oostenrijkse wijn hierbij een Verder het Koninklijk Hengelo's l grote rol zal spelen Mannenkoor, met 88 man. onder leiding Het bekende koorlied „Alle Men- L i scnen weraen rsruaer uit Beethoven's Diepenbrock Debussy en Loots, en op Symfonie, staat eveneens op het pro- 19 juli het R.-K. Mannenkoor van Et- gramma en het zal de geest van vriend ten. onder leiding van Pierre Smeets, schap en saamhorigheid des te meer tot dat in de Brahmszaal liederen van I uitdrukking brengen, omdat vooral veel Orlandus Lassus en G. Boudijn ten ge- j zangkoren van politiemannen zullen hore zal brengen. medewerken. Dit is slechts een zeer klein gedeelte Drie dagen lang van 18 juli tot van het gehele programma, waaraan 20 juli zal het ..Mekka van de mu- l_ ziek" een internationaal forum zijn van meer dan 80 zangkoren zullen mede werken. Het wordt een grootse manifestatie van zangkunst uit de gehele wereld, want al hebben Oostenrijk en Duits land hierby verreweg het leeuwedeel. toch zal men ook de prestaties van zangkoren uit Amerika (vier koren). Zweden, Noorwegen en Zwitserland blijmoedig musiceren. Men zal geen tijd hebben om alle uitvoeringen bij te wo nen. omdat er terzelfder tijd in zes ver schillende zalen zal worden geconcer teerd: in de Musikvereinssaal, het Kon- zerthaus en de pas geopende Stadthal. Tot slot zal er een feestelijke optocht langs de Ring worden gehouden en 's avonds zal de regering al die 30.000 ininiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiniiiiiiin zangers op een receptie begroeten in de zalen en de tuinen van het prachtige kasteel Schönbrunn. Grote bedrijvigheid in grafische industrie CONCLUSIES VAN RAPPORT „In de afgelopen zes jaren heeft over praktisch de gehele linie een zeer grote bedrijvigheid geheerst in de Ne derlandse grafische industrie. Een groot aantal bedrijfsverbeteringcn is toegepast zowel op technisch als op organisatorisch gebied. Toch valt er nog veel te doen, want de toename der bedrijvigheid houdt nauwelyks ge lijke tred met de bevolkingsgroei. Het papierverbruik per hoofd van de be volking bedraagt in Nederland nog maar 1/3 gedeelte van dat in de V.S. en ongeveer 2/3 gedeelte van dat in Zweden, al overtreft het dat in West- Duitsland, Frankrijk en nog enige an dere Europese landen. DE ware kunstenaar is in vele geval len z'n tijd ver vooruit. Hij „voelt" intuïtief waar 't heen gaat. lang voordat U héél gewone mens er iets van in de gaten heeft. Eer U zover gekomen bent als hij. gaat er wel een half eeuwtje over heen. Er zijn in de historie genoeg bewijzen om deze stelling te staven. Als zij dus waar is. staat ons nog een heleboel vreemds te wachten! ..Moderne kunst" mag machtig inte ressant zijn. er zijn soms van die merk waardige zaken, waar ik met de beste wil van de wereld niet „bij" kan en die ik dus liever aan anderen overlaat om ze te doorgronden, op gevaar af voor dom en achterlijk aangezien te worden DE romaanse schoonheid, zoals zij op de achtergrond van dit plaatje tot expressie komt. biedt voor mij geen problemen. Maar nu komt. op datzelfde plaatje, de plotselinge, verrassende overbrugging der eeuwen aan bod. over welke brug ik nog niet gaan kan: daar staat een beeld, dat ik onmogelijk kan doorvorsen, doch dat door de jongste generatie blijk baar met de grootste belangstelling be keken wordt. Ik persoonlijk heb mij een liefdespaar altijd anders gedacht: natuurlijker, zui verder van vorm. lieflijker, tederder, voor alles ontroerender. Dat is mis: deze steenklomp spreekt andere, hardere taal DIE tedere ïeid schijnt niet meer van deze tijd te zijn. ik zou wel eens weten, hoe nu die kleintjes dear tegenover staan. Niet dat ze op deze leeftijd geluk kig! al iets van de liefde met grote L afweten (of 't moet die voor vader en moeder zijn!), maar of dit wonderlijk gedeformeerde paar hun iets ..zegt", wat mij niet zegt en of mijn hersens en mijn hart zo heel anders werken dan de hunne. Voor mij zijn deze kolossale figuren vreesaanjagende spookgestalten, waar voor ik liever een straatje omloop dan er een praatje mee temaken, ook al zou den ze me nog zo hartelijk begroeten. 't Zou. nu ik er goed over nadenk, misschien een liefdespaar u»t Mars kun nen zijn en heeft deze artistieke beeld houwer dat ermee willen uitdrukken: bi zarre schijnwezcns. zo juist uit de vlie gende schotel gestapt en nu op aarde aan elkaar vastgeklonken, om de mensen van déze wereld met hun verschijning te verbazen, te beangstigen, te schokken mag ik helaas verwachten, dat dit „het ideale liefdespaar der toekomst" voorstelt. Het leven gaat snel. Wellicht zal ik 't dus nog meemaken, dat het nageslacht dit fenomeen beju- amERIGUI In ons land liggen langs een aantal wegen en straten rijwielpaden. Voor de veiligheid van het verkeer op deze we gen is dit van groot belang, omdat het fiets- en bromfietsverkeer zich dan op een afzonderlijk pad, los van de rij baan voor het gemotoriseerd verkeer, kan ontwikkelen. De problemen ontstaan dan op de kruispunten, waar het afslaande snel verkeer te maken krijgt met het recht doorgaande fiets- en bromfietsverkeer. De ongevallen-statistieken wijzen uit dat vele ongevallen het gevolg zijn van een dergelijke situatie. Bij het inslaan van een zijweg dient het snelverkeer natuurlijk voorrang te verlenen aan het verkeer op het rijwiel pad: de regel luidt immers: by kruisingen of splitsingen van wegen moet men het verkeer dat zich op dezelfde weg bevindt laten voor gaan als men dit verkeer wenst te kruisen. (Dus bij links- of rechts afslaan). De ANWB tekent hierbij aan: De automobilist, motor- of scooter- rijder dient in deze situatie, namelijk bij I het kruisen van een rijwielpad dat be hoort by de weg die hij gaat verlaten, terdege te beseffen dat hij voorrang dient te verlenen aan het fiets- en bromfietsverkeer op dat rijwielpad. Bijzonder dient daarbij te worden gelet op de achteropkomende vry snel rijdende, bromfietser! En voor fietsers en bromfietsers: Wees op een vrijliggend rijwielpad I extra voorzichtig bij het naderen en oversteken van een zyweglll I r~7 o zal 't toch niet zijn. Wat 't dan wél is. zóver reikt mijn kunstkennis niet. En ik zou graag horen of U. zonder Uzelf geweld aan te doen of persé met Uw tijd te willen meegaan, al zover bent. Eén ding is zeker: gezien wat grote voorgangers wrochtten en toen door onze voorouders niet begrepen werd.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5