Het weer van a.s. zondag ►...dus bierweer! Britse troepen in Jordanië ^geneesmiddel Nasser steunt nieuw bewind WIN f1000.- Met een enkeJ woord Agenda kaas PRONONCE voor Uw LINGERIE DONDERDAG 17 JULI 1958 Vervolg van pag Premier Sami el Solh van Libanon hebben gewezen, dat zü het enige or- heeft in een radio-uitzending de Ver enigde Staten „de grote verdedigers van de vrijheid" gedankt voor het zenden van mariniers „om te helpen de eenheid en onafhankelijkheid van Libanon te redden". Sami el Solh deed een beroep op alle Libanezen de spanning té ver minderen en hun normale werkzaam heden te hervatten. „Laat Libanon op nieuw het land van geluk en voorspoed worden", zo besloot hij. De Libanese premier zei voorts dat de opstand werd „geïnspireerd en mogelijk gemaakt" door de Verenigde Arabische Republiek (Egypte-Syrië) Een van de eerste daden van de Ame rikaanse admiraal Holloway is geweest een bezoek te brengen aan de stafchef van het Libanese leger generaal-majoor Foead Sjehab. „Vandaag is een grote dag geweest voor de Libanees-Ameri- kaanse militaire samenwerking", zei Sjehab tegen de admiraal. Holloway deelde mee, dat er nu plannen worden opgesteld voor een „hechte samenwer king" tussen het Libanese leger en de mariniers. De groep waarnemers van de Ver enigde Naties in Libanon heeft in een verklaring haar standpunt bepaald ten opzichte van de Amerikaanse troepen, die in Libanon zün geland. Na erop te gaan is, dat by besluit van de Veilig heidsraad is aangewezen, verklaren de waarnemers, dat bijgevolg geen enkele grond bestaat voor contact of samen werking, hetzü officieel of niet-officieel, met enige niet-Libanese macht, afge zien van wat nodig zou kunnen zijn voor de vervulling van de opdracht, die haar door de Veiligheidsraad is verstrekt en die niet gewijzigd kan worden zonder een nieuw besluit van de raad. Duitse schadevergoeding aan nazi-slachtoffers (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse regering zal binnenkort door het zenden van nota's beginnen met onderhandelingen met elf Europese staten over de aanspraken, die staats burgers van deze landen maken op schadevergoeding voor door hen onder vonden leed tijdens de Duitse bezet ting. Het betreft Nederland, België, Luxemburg, Noorwegen, Denemarken, Frankrijk, Engeland. Griekenland, Zwit serland, Italië en Oostenrijk. Naar de Frankfurter Allgemeine Zeitung mee deelt, dient alleen al aan Nederland een bedrag van 75 miljoen mark betaald te worden. Men voorziet grote moeilijkhe den bij al dit overleg. Het vorige Jaar werden acht van deze landen, waaronder Nederland, meege deeld dat de Bondsrepubliek niet wil op draaien voor een totale schadevergoe dingsbetaling, maar voorgesteld werd de kwestie te laten lopen via een charita tieve organisatie, die de nazi-slachtof fers iets zou moeten vergoeden. De di verse staten wezen dit voorstel van de hand. De moeilijkheid voor de Duitsers werd nog groter toen ons land de eis stelde, dat het geheel der Duit-Neder landse kwesties slechts tot een oplossing zou kunnen worden gebracht als ook een overeenkomst zou worden gesloten over de schadevergoedingskwestie aan de nazi-slachtoffers. De Bondsregering er kent enerzijds, dat, moreel gezien, de nazi-slachtoffers recht op schadevergoe ding hebben, aan de andere kant wijst zij op de juridische kant, namelijk dat het volkerenrecht haars inziens niet in houdt, dat schadevergoeding dient te worden gegeven in gevallen die onder grondse strijd tegen de Duitsers inhou den. Ten aanzien van Nederland is op nieuw gezegd dat eenzijdige bevrediging van de Nederlandse verlangens niet mo gelijk is in verband met de Londense schuldenovereenkomst, die een meer zijdige regeling van de schadevergoe dingsaanspraken betreft. Men vreest in Bonn, dat wanneer Nederland tevreden gesteld zal worden, de Oosteuropese sta ten ook met zeer grote eisen zullen ko men aandragen. Opstandelingen deden zware aanvallen Het Indonesische persbureau Antara heeft gemeld, dat Indonesische rege- ringsstrüdkrachten grootscheepse te- genaanvallen van de opstandelingen in i West-Sumatra en Noord-Celebes heb ben afgeslagen. Eén van de aanvallen had de her overing van Menado in Noord-Celebes ten doel. De opstandelingen werden teruggeslagen en verloren veertig man aan doden. In West-Sumatra hebben opstandelin- j gen, uitgerust met lichte en zware automatische wapens, een aanval gedaan op de havenstad Pariaman, ten noorden van Padang, aldus Antara. Beroep van Masjoemi op Soekarno Het bestuur van de afdeling West- Java van de islamitische en anti communistische partij Masjoemi heeft een verklaring uitgegeven, waarin er bij president Soekarno op wordt aan gedrongen „terug te keren tot de voor lopige grondwet", daar alleen dan de thans bedreigde nationale vrede kan worden bereikt. In de verklaring wordt betoogd, dat sedert de invoering van president Spe- karno's „conceptie" met haar geleide democratie, die in de richting van een dictatuur voert, de situatie in het land een kritiek stadium heeft bereikt, waarin zich een nationale tragedie in de vorm van een burgeroorlog heeft ontwikkeld, die de deur opent voor buitenlandse in menging. Opstandelingen naar Nieuw-Guinea De correspondent van het A.N.P. te Hollandia meldt, dat 43 deelnemers Xjjn de opstand in Indonesië door de IVKarine in Ned. Nieuw Guinea zjjn op gevangen. Het bericht vermeldt niet, waar dit is geschied. Zij zjjn opge bracht naar Manokwari, waar zü zün geïnterneerd. Mijnhardt s Zenuwtabletten 0 Vervolg van pag. 1 Het weerstation van Bagdad zou ech ter via de radio aan het meteorologisch instituut van Teheran in Perzië hebben medegedeeld, dat de opstandelingen slechts in klein gebied rondom Bagdad heer en meester zijn. Men gaf een be schrijving van de eerste dagen van de revolutie en vertelde verder, dat de nieu we regeerders nogal zenuwachtig hadden gereageerd op de berichten van de Amerikaanse troepen in Libanon en het oprukken van loyalistische troepen in Irak. Over deze troepen is overigens geen nieuws meer binnengekomen. Oproep van Hoessein Koning Hoessein van Jordanië heeft gisteravond via de radio een oproep ge richt tot het volk van Irak om de op stand neer te slaan en de wereld zijn eerlijkheid en onvervaardheid te tonen. „De wereld is ontzet over de plunde ringen en moorden in Bagdad. Slechts een klein groepje atheïsten en commu nisten tracht te spreken uit Uw naam", aldus Hoessein, die het Iraakse leger waarschuwde niet toe te staan, dat het land het toneel wordt van een burger- of wereldoorlog, waardoor vernield zou worden, wat zoveel Jaren van opbouw heeft gevergd. Het Egyptische persbureau voor het Midden-Oosten heeft uit Damascus be richt ontvangen, dat alle ministers van het voormalige kabinet-Noeri al Said in Irak zijn gearresteerd. De nieuwe „soe vereine raad" heeft dus de handen ge heel vrfj. Inmiddels hebben reeds ver scheidene landen achter het ijzeren gor dijn, onder aanvoering van de Sovjet- Unie het nieuwe bewind officieel er kend. Ook communistisch-China en Joe- go-Slavië hebben een gelijkluidende boodschap gezonden. President Nasser, leider van de Ver enigde Arabische Republiek, is verder gegaan, Hij heeft niet alleen de Repu bliek Irak erkend, maar hij heeft ook verklaard, dat elke agressie tegen Irak zal worden beschouwd als agressie tegen de Verenigde Arabische Republiek. Krachtens het Arabische verdrag voor gemeenschappelijke verdediging zal de V.A.R. de Republiek Irak te hulp komen, indien het laatstgenoemde land het slachtoffer van een aanval wordt. Nas ser zei er nadrukkelijk bij, dat hij de Amerikaanse landing in Libanon een ernstig geval van agressie achtte. Veiligheidsraad niet enthousiast over de Amerikaanse landing Ondanks de Amerikaanse voorspel ling, dat de Veiligheidsraad gisteren zou stemmen over een door de Amerikaan Lodge ingediende resolutie, die strekt tot uitbreiding van de groep waarne mers van de Verenigde Naties in Liba non tot een internationale politiemacht, werd de zitting tot vanmiddag verdaagd om „een verdere gedaohtenwisseling" mogeljjk te maken. Tot deze verdaging werd besloten, nadat de Zweedse vertegenwoordiger Jarring had meegedeeld, dat volgens zijn regering de aanwezigheid van Ame rikaanse mariniers in Libanon het ge wenst maakt de werkzaamheden van de waarnemers te doen opschorten. Jarring is de opsteller geweest van de resolutie, die heeft geleld tot vorming van een groep waarnemers van de Verenigde Naties voor Libanon. Jarring behield zich het recht voor een resolutie hierover in te dienen. Secretaris-generaal Hammarskjöld heeft een verklaring in de Veiligheidsraad af gelegd, waarin men vrijwel algemeen een houding jegens de Amerikaanse inmen ging las, die op zijn minst gezegd koel was. Kort voor de verdaging van de zit ting zei Hammarskjöld te verwachten, dat hij vandaag inlichtingen zou ont vangen die een betere basis zullen bie den voor het bepalen van de waarde van het werk van de groep. De Rus Sobolef verklaarde, dat aan vaarding van de Amerikaanse resolutie zou betekenen, dat de Veiligheidsraad medeverantwoordelijkheid draagt voor een verergering van de internationale toestand en het nemen van een stap in de richting van een derde wereldoorlog, waarvoor thans alleen de Verenigde Staten verantwoordelijk z^n. Volgens de Egyptenaar Loefti verzöekt de voorzitter van de Libanese Kamer, dat de Amerikaanse strijdkrachten on middellijk uit Libanon worden terug getrokken. De Japanner Matsoedaira zei, dat er veel ruimte is voor meningsverschil over de Amerikaanse landing in Libanon. Hij steunt het Amerikaanse voorstel, maar met reserves. Nieuw bankbiljet van f. 1000. De directie van de Nederlandsche Bank N.V. maakt bekend,-dat zij bin nenkort, naast de thans circulerende bankbiljetten van f. 1.000, bankbiljetten van dezelfde coupure van een nieuw model in het verkeer zal brengen. De bankbiljetten van f. 1.000, gedateerd 7 mei 1945, blijven tot nader bericht in omloop. De nieuwe biljetten (gedrukt bij Joh. Enschede en Zonen naar een ontwerp van J. F. Doeve) zijn gedateerd 15 juli 1956, zulks ter herdenking van de ge boortedag van Rembrandt. Zij bevatten o.a. een beeltenis van Saskia van Uylen- burch, en een zelfportret van Rem brandt. J. VAN STRATEN ONDERSCHEIDEN MET GOUDEN MEDAILLE GOEDE TEMPELIEREN (Van onze Haagse redactie) Tijdens een feestelijke bijeenkomst in De Houtrusthallen te Den Haag, is gis teravond de Nederlandse voorzitter van de Grootloge van Goede Tempelieren, de heer J. van Straten door de interna^ tionale voorzitter van deze neweging on derscheiden met de gouden medaille van de orde. Deze medaille wordt slechts eenmaal in de drie jaar uitgereikt, aan een lid waar ook ter wereld, wegens grote ver diensten voor de Goede Tempelieren. Thans 1V2 ton voor Anne Frankhuis Op het ogenblik is ruim f. 155.000. ingezameld voor de aankoop van de aan het Anne Frankhuis grenzende grachtenhuizen. Voor het einde van deze maand zal een bedrag van f. 350.000.bijeengebracht moeten zün om het behoud van de historische om geving van dit huis aan de Prinsen gracht te Amsterdam zeker te stellen. Dit deelde de burgemeester van Am sterdam, mr. G. van Hall, vanmorgen mee op een persconferentie. Men heeft reden om aan te nemn dat nog niet onaanzienlijke bedragen ver wacht kunnen worden van de auteurs rechten van het toneelstuk en de film, die naar het dagboek zijn gemaakt. In verband met de rechtelijke procedures, die momenteel over deze auteursrechten «S'SoK IteuTSw ntet l'adëfphiaörkest" ÖTÏSSt van de BBC dragen kan beschikken en bij de huidige inzamelingsactie kan men hierop niet wachten. IMC0S dagen droog en warm met lange zonnige perioden. Een service van d6 gezamenlijke rouwers van het beste Nederlandse bier. een reis van Win binnen 8 dagen 1 Schrlj» op briefkaart hoeveel mm neerslag en hoeveel uurzonneschljn u voor a.s. zondag verwacht Stuur aan 'Het bier is weer best'. Postbus 2200. A'dam. Briefkaarten moeten uiterlijk vrijdag gepost zijn Wie het dichtst komt bij meting De Bilt (gemeten te De Bilt) wint 1000 gulden vakantiereis (Bij meer goede voorspellingen wordt deze prijs gedeeld Beslissing van het C.B K is bindend Correspondentie niet mogelijk) Bovendien zijn er 100 troostprijzen (doosjes bierglazen) Vorige zondag 4.2 uur zon. 0.8 mm neerslag Er waren 4 prijs winnaars onder wie de prijs geliik is verdeeld WAT IS IMC0S7 International Meteorological Consultant Services weerkundigen, die het weer voor de geallieerde operaties voorspelden VAN ONZE REIZEH0E ROELAND Scheveningen Naar verluidt was het Holland Festival tevens het Festival van het Beste Bier Buitenlandse Kunstenaars genoten van deze nationale 'meesterwerkjes achter glas I' BIER IS BEST VOOR BEIDEN Hij Hoe vind je die voorspellingen van de IMCOS?' Zij 'Eén ding hebben ze altijd goed 't is altijd bierweerl' BINNENLAND De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer J. G. Suurhoff, heeft gisteren een werkbezoekaan Noord- personenauto een zware hersenschudding SlSSSf pp. *1 in.be loop van de avonS Het zesde wereldvrijgézellencongres te Grevenbicht vindt plaats op 16, 17 en 18 augustus Gistermiddag liep de 17-Jarige mej. O. Latuheru op het kruispunt Amers- foortsewegPrins Alexanderweg te Zeist bij een botsing tussen een rijwiel en een van de toestand in die gebieden, waar ten aanzien van de werki of meer een noodtoestan< Het Nederlandse congres voor open bare gezondheidsregeling houdt op 24 en 25 oktober 1958 te Hilversum zijn twee- Jaarlijks groot congres, dat ditmaal als algemeen onderwerp zal hebben: „Het ge zonde woon- en werkmilieu". In de brulnkoolgroeve „Anna" te Haanrade in de gemeente Kerkrade. is gistermiddag omstreeks één uur de 56- jarige arbeider J. H. Megens uit Hoens- broek bekneld geraakt tussen de rups banden van een kolenbagger. De man was op slag dood. Vermoedelijk ls hU uitge gleden over het dekterreln. waardoor hf) door de bagger werd gegrepen. Gisteren is in het bovengronds be drijf van de mfjn „Laura" te Eygelshoven de 25-Jarlge bankwerker B. A. Übachs uit Abbicht van een hoogte van 12 meter door een hijsgat gevallen. HIJ werd zwaar ge wond naar het St.-Jozefziekenhuis te Heerlen overgebracht, waar hij enkele uren later is overleden. Het Residentie-Orkest is uitgenodigd deel te nemen aan het Festival 1959 van de Noorse stad Bergen. Dit flstlval, dat de laatste jaren op de voorgrond is ge treden, o.m. met concerten van het ladelphia Orkest, het orkest van de en het Orchestre National van de Franse radio, wordt gegeven gedurende enige weken in mei en Juni. Het bestuur over weegt of deze uitnodiging zal kunnen op, j is overleden in het Algemeen Ziekenhuis te Zeist Mej. Latuheru werd op dit kruis punt aangereden door een auto uit de richting Utrecht, die werd bestuurd door een wachtmeester van de Huzaren van Boreel. BUITENLAND Door 24 Afrikaanse en Aziatische landen is gisteren bij de secretaris-gene raal der V.N. een officieel verzoek Inge diend om de Algerijnse kwestie op de agenda van de komende zitting van de Algemene Vergadering te plaatsen. Te Diredaoea (Ethiopië) zijn Brits- Jemenitische onderhandelingen begonnen over middelen om de grensincidenten tus sen Jemen en het Britse protectoraat Aden te voorkomen. De Belgische regering heeft beslo ten met ingang van 31 Juli a.s. de tolgel den voor de Antwerpse tunnel af te schaf fen. De tunnelgelden brachten verleden jaar 26 miljoen franken op. „Het ls niet normaal dat de verbinding van Antwer pen met de linker Schelde-oever en bij gevolg met Oost-Vlaanderen betaald dient te worden. Dat heeft nu reeds 25 Jaar ge duurd en het ls niet omdat wij eraan ge woon geworden zijn dat het moet voort duren aldus heet het ln de overwegin gen van de regering. Volgens het Belgisohe bureau voor de statistiek telde België op 31 december 1.1. 9.026.778 inwoners (dec. 1966: 8.951.443) onder wie 4.439.030 mannen, en 4.587.740 •vouwen. Onderdrukking in Hongarije door de V.N. fel veroordeeld De speciale VN-commissie voor Hongarije heeft gisteren in New York een verslag gepubliceerd, waar in een beroep op de Hongaarse rege ring wordt gedaan om een einde te maken aan de terechtstellingen. De commissie spreekt de hoop uit, dat de Hongaarse regering gehoor zal geven aan de stem der publieke opi nie in vele landen en de „harde on derdrukking" zal stopzetten en de onvervreembare rechten van dP mens herstellen. Het proces tegen oud-premier Nagy was in strfjd met de plechtige verzeke ringen, die premier Kadar namens de Hongaarse regering schriftelijk had ge geven aan de Joegoslavische regering. Hoewel generaal Maleter door de Russen werd gevangen genomen, en premier Nagy met de zijnen door de Russen werd ontvoerd, heeft de Hongaarse regering met de bekendmaking van het proces, de veroordeling en terechtstelling van Nagy en Maleter de verantwoordelijkheid voor deze gang van zaken volledig aanvaard, aldus het verslag. Het rapport is een aanvulling op het rapport van vorig jaar, waarin de Rus sische inmenging in de Hongaarse op stand van 1956 werd veroordeeld. De commissie besloot het eerste rapport aan te vullen nadat de terechtstelling van Nagy en de andere Hongaarse leiders bekend was gemaakt. De geheime processen en terechtstel lingen zijn bewijzen van een aanhouden de minachting van de resoluties der Algemene Vergadering en van de rech ten van de mens, zoals die in het V.N. Handvest en de universele verklaring zijn vastgesteld, zo verklaart het ver slag. De terechtstelling van Maleter, Nagy en de anderen staan helaas niet op zich zelf, doch zijn voorbeelden van een voortgezette onderdrukkingspolitiek. Het verslag zal niet aan de Algemene Vergadering worden gezonden, doch aan de regeringen van de landen, die lid van de Ver. Naties zün. Deze kunnen de zaak desgewenst in de Algemene Verga dering aan de orde stellen. Britse Lagerhuis was weer verdeeld Zelfs Sir Winston Churchill was gis teravond naar hét Lagerhuis gekomen om een gedeelte van het debat bij te wonen, dat op verzoek van de oppositie over de toestand in het Midden-Oosten werd gehouden. Men werd er niet veel wijzer van. De regering wilde op dat moment kennelijk nog niet toegeven, dat zü vast van plan was in te gaan op een verzoek van Koning Hoessein, wan neer hü om militaire hulp zou vragen. Maar premier Macmillan wond er geen doekjes om, dat de Britse regering de Amerikaanse actie in Libanon onvoor waardelijk steunde. Juridisch is het vol komen in orde, dat president Sjamoen om hulp heeft gevraagd. Indien deze nie'G gegeven was, zou er voor geen enkele staat meer hoop bestaan om territoriale onschendbaarheid en onafhankelijkheid te kunnen handhaven. De Labour- oppositie weigerde echter te geloven, dat de toestand in Libanon verergerd was door de gebeurtenissen in Bagdad, zodat de Amerikaanse landing als „niet ge rechtvaardigd" werd veroordeeld. Ook werd het duidelijk, dat de oppositie zich evenals in de Suezkwestie fel zal verzetten tegen elke militaire interven tie. Hugh Gaitskell drukte zich nogal voorzichtig uit. Hij zou immers nog wel eens in de schoenen van Macmillan kunnen komen te staan. Maar Anaeurin Bevan toonde weer zyn oude onstuimigheid. Hij waar schuwde de regering, dat indien zü troepen naar Irak zou sturen zü ver antwoordelijk zou zyn voor een scheu ring in hét Engelse volk. En hiermede zou de weg van onafzienbare ellende worden betreden. Vroeg Ben Goerion om moderne wapens? In betrouwbare kringen in Jeruzalem werd gisteren vernomen, dat premier Ben Goerion de Westelijke mogend heden om militaire hulp in de vorm van moderne wapens heeft gevraagd. Dit werd bekendgemaakt nadat de premier op een bijeenkomst van de par lementscommissie voor Buitenlandse Zaken had gesproken. In commissiekringen verluidt, dat op de vergadering vooral de nadruk wera gelegd op de noodzaak van waakzaam heid aan de Israëlische grenzen en dat de premier verslag heeft uitgebracht over voorzorgsmaatregelen, die worden genomen. Men was het er over eens. dat het grootste gevaar voor Israel -een staatsgreep in Jordanië zou zijn. Dit zou omsingeling van Israël tot gevolg kun nen hebben. Syrische inmenging buiten elke twijfel Christian Herter, Amerikaans onder minister van Buitenlandse Zaken, heeft de commissie voor buitenlandse aangelegenheden van het Huis van Afgevaardigden bü het begin van een geheime zitting een lüst ter beschik king gesteld, waarop meer dan hon derd schendingen van de Libanese grens door de Verenigde Egyptisch- Syrische republiek in de periode van 11 mei tot 21 juni j.I. zijn vermeld. Egyptische en Syrische militairen schonden in die periode dagelijks de grenzen van Libanon en voegden zich bij de Libanese rebellen. Van elk der schendingen worden bij zonderheden vermeld. Zo wordt omtrent schendingen van 13 mei j.I. onder meer het volgende ver meld: „Verscheidene uit Gaza afkom stige kleine schepen zetten een honderd man Egyptische en Palestijnse com mandotroepen in Zuid-Lioanon aan land en: „Op dezelfde dag liet öe Syrische minister van Binnenlandse Zaken een bedrag van twee miljoen Sy rische ponden ter beschikking van ds Libanese opstandelingen stellen." Voorts: „Drie- tot vierhonderd man Syrische troepen voerden een aanval op de Libanese grenspost Masnaa uit er werden dertien Franse geweren in beslag genomen van het type. dat in het Syrische leger wordt gebruikt" en: „richtlijnen voor de huidige stakingen en betogingen komen, met volledige in stemming der Libanese rebellen, uit S£ r& VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Rep. Tour de France. 18.30 Amus. muz. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 „35 Jaar AVRO", muz. Journ. 20.00 Nws. 20.05 Kamerork. en sol. 21.00 Voordr. 21.20 Lichte muz. 21.55 Act. 22.20 Bariton en piano. 22.50 Sport- act. 23.00 Nws. 23.15 Koersen v. New York. 23.16 Act. of gram. 23.2524.00 Dansmuz. Hilversum II, 298 m. NCRV: 18.15 Fries progr. 18.30 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Gram. 19.20 Gram. 19.30 Lichte muz. 19.50 A.R., pol. caus. 20.00 Radiokrant. 20.20 Spoorzoeken door Europa. 21.30 Holland Festival. Philh. ork. en solist. 22.15 Periodieken-Parade. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15 Gram. 23.20—24.00 Con- certgebouwork. TELEVISIEPROGRAMMA NT8: 20.00 Journ. en weeroverz. KRO: 20.20 Gastenboek. 20.40 Pacific 231, film. 20.50 Voor de Jeugd. 21.30 Kook- praatje. 21.35 Jardin Public, film. 21.50 Epiloog. VOOR VRIJDAG 18 JULI Hilversum I, 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. kind. 9.05 Gym. v. d. Vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. VPRO: 10.00 Tijdelijk uitge schakeld, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Voor de kleu ters. 11.15 Planorecital. 11.40 Hammond orgel en zang. AVRO: 12.00 Amus. muz. 12.20 Regerlngsultz.: Landb. rubriek. Meer aandacht voor de kersen. 12.30 Land- en *uinb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Pianospel. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Metropole ork. 13.55 Beurs- ber. 14.00 Sopr. en plano. 14.30 Voordr. 14.50 Gram. 15.00 Ritm. muz. 15.15 Lichte muz. en voordr. VARA: 16.00 Muz. discus sie. (Tussen 16.00 en 17.00 Rep. Tour de France). 16.40 Vragenbeantw. 17.05 Lichte muz. 17.30 Vakantietips. 17.55 Act. VARA: 18.00 Nws. 18.15 P.v.d.A., pol. caus. 18.25 Lichte muz. 18.40 Rep. Tour de France. 18.50 De puntjes op de 1, caus. 19.00 Voor de kind. 19.10 Musette ork. en soliste. VPRO: 19.30 Het platteland nu, caus. 19.45 Op bezoek bij anderen, caus. 20.00 Nws. 20.05 Boekbespr. 20.10 Cello en plano. 20.30 Europa één, caus. 20.40 Pia norecital. 20.45 Geestelijk leven ln Canada, caus. VARA: 21.00 Vakantieverhalen met muz. 21.45 Rep .Tour de France. 21.55 Bui- tenl. weekoverz. 22.10 Nieuwe gram. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, causerieen. VARA: 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. Hilversum II, 298 m. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.30 Politiekapel. 9.00 Voor de zie ken. 9.30 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.25 Promenade-ork. en solist. 12.10 Hobo en piano. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Meisjeskoor. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Concertork. 13.45 I Gram. 13.55 Lichte muz. 14.10 Radio Phil- 1 harm. ork. 15.15 Voordr. 15.35 Lichte muz. 16.00 Tulnb.praatje. 16.15 Gram. 16.35 Klavecimbel en vlooi. 17.00 Voordr. 17.20 Bariton en plano. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. NCRV: 18.05 Orkestconc. 18.20 Stemmen van overzee. 18.35 Voor de Jeugd. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Gram. 19.15 Rege rlngsultz.: De Verenigde Naties als eco nomisch strijdtoneel, door drs. J. Meyer. 19.25 Negen avonturen met de wereld. 19.50 Gram. 20 00 Radiokrant. 20.20 Die Entführung aus dem Serail, opera. In de pauze: Kunstrubr. 22.45 Avondoverdenking 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15 Langs wegen van kunst en schoonheid. 23.35—24.00 Gram. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP over de 4e l(Jn van 1820 uur Ludwlg van Beethoven. „Fldello". Opera ln twee bedrijven, op tekst naar het Frans van J. N. Bouilly, van Joseph Sonnleith- ner en Georg Friedrich Treitschke. Plaats en tijd van handeling: Een Spaan se staatsgevangenis bij Sevilla aan het ein de van de achttiende eeuw. Personen: Don Fernando, minister. Kieth Engen; Don Plzzarro, gouverneur van een Staatsge vangenis, Dietrich Fischer Dieskau/Walter Franck; Florestan, een gevangene, Ernst Hafliger/Siemar Schneider: Leonore, zijn vrouw onder de naam Fidelo. Leonle Ry- sanek/Anne Kersten; Rocco. een gevan genbewaarder. Gottlob Frlck/Wilhelm Bor- chert; Marcelline, zijn dochter, Irmgard Seefried/Ruth Hellberg; Jaquino, een poortwachter. Friedrich Lenz/Wolfgang Spier; Gevangenen. Wachten, Volk. Dia- loogregie: Rudolf Hartmann. Het Koor van de Beierse Staatsopera, ingestudeerd door Alfred Leder. Het Beiers Staatsorkest. Dirigent; Frenc Frlcsay. DONDERDAG Hogewoerd 175: Bijeenkomst Jehova's Getuigen. 7.30 uur nam. VRIJDAG Pieterskerk. Pilgrim Fellowship Choir. 3.30 uur nam. Ambachtsschool Afscheid van de direc teur, de heer C. Brilman. 3 uur nam. Don Boscoschool (Boerhaavelaan)Di ploma-uitreiking. 3 uur nm. Ned. Chr. Relsver.: Wandeling Maal drift en duinen. Vertrek per H.T.M. (Sta tion) 1.50 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Je hova's Getuigen. 5.30 uur nam. MAANDAG Stadhuis: Gemeenteraad 2 uur nam. T. Brandsmalaan 174: Volle Evang. Kerk Spr. B. W. J. Robert. 7uur nam. WOENSDAG Pieterskerk: Avondgebed. 7$ uur nam. Acad. Ziekenhuis (kerkzaal): Halfuur van bezinning. 12.50 uur nam. Wassenaar (Maaldrift): K. en O.- excursie Verificatie Rijkszee- en Lucht vaartinstrumenten. 2i uur nam. TENTOONSTELLINGEN De Lakenhal: Tentoonstelling A. H. Bakker Korff (t.e.m. 15 september). Museum voor Volkenkunde: Tentoon stelling Japanse penseeltekeningen (t.em. 11 oktober). Rijksmuseum Geologie en Mineralogie V d. Werfpark i Tentoonstelling geolo gie van Nederlanu. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur Zon- en feestdageD 2-4 uur BIOSCOPEN Rex: ..A en C bij de kannibalen". (Afri ca Screans). A.l. Werkdagen: 2.30. 7.15 en 9.15 uur; zondag: 2.30. 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Trianon: „De brug over de Kwal"'. 14 jaar. Werkdagen: 2 en 8 uur; zondag: 2. 5 en 8 uur. Luxor: „Op naar Hollywood" A.l. Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30 4.45, 7 en 9.15 uur. Lido: und abends in die Scala". A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag; 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino: „Slssl, de romance van een prin ses". A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag, 2.30, 4 45. 7 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: „So lange du da bist. De avond- en nachtdienst te Lelden wordt waargenomen dcor: Apotheek Tot Hulp der Mensheid. Hooigracht 48. tel. I 21.060 Te oegstgeest door Apotheek Oegst- geest. Wilheimlnapark 8. tel. 26274. Bü geen gehoor bü Uw huisarts oi specialist, bel od dokterstelcfoon 22222. BUITENLANDSE RADIOPROGRAMMA's Engeland, BBC Home Service. 330 m. 12.00 Ork. conc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 The brains trust. 13.55 Sport. 14.00 Lichte muz. 15.00 Ooggetuigeverslag. 15.30 Hoorsp. 16.00 Filmprogr. 16.45 Sport. 17.00 Voor de kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 Sport. 19.15 Ork. conc. 20.15 Klankb. 21.00 Nws. 21.15 Causerieen. 21.45 Licht progr. 22.15 Bariton en piano. 22.45 Pari. overz. 23.00 Nws. 23.0623.11 Koer sen. Engeland, BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12 00 Lichte muz. 12.30 Nws en gevar. muz. 13.00 Dansmuz. (Om 13.30 Nws.) 13.45-Voor de kind. 14.00 Voor de vrouw. (Om 14.30 Nws.) 15.00 Fabrieks Fanfare. (Om 15.30 Nws.). 15.45 Gevar. muz. 16.30 Nws. en mrs. Dale's Dagb. 16.45 Orgelspel. 17.15 Lichte muz. (Om 17.30 Nws.) 18.00 Gram. (Om 18.30 Nws.). 18.45 Hoorsp. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws en hoorsp. 20.00 Gevar. progr. 20.30 Nws. en lichte muz. 23.5524.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk. 309 m. 12.00 Klassieke muz. 13.00 Nws. 13.15 Amus. muz. 14.00 Symf.-ork. en sol. 16.00 Orgelconc, 17.00 Nws. 17.20 Cello en piano. 17.45 Amus. muz. 19.00 Nws. 19.20 Dans en Amus. muz. 20.15 Operaconc. 21.45 Nws. 23.30 Kamermuz. 24.00 Nws. 0.10 Dansmuz. 1.154.30 Gevar. muz. Frankrük 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Symf. conc. 14.00 Gevar. muz. 17.30 Klassieke muz. 19.30 Zang en plano. 20.10 Gram. 20.15 La Bohème, ope ra. 22.30 Gram. 23.53—24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m. 12.00 Gram. 12,30 Weerber. 12.34 Gram. 12.55 Koersen. 13.00 Nws. 13.11 Orgelspel. 14.00 La Gazza ladra. opera. 16.00 Koersen. 16.02 Portugese muz. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.45 Duitse les. 18.00 Voordr. 18.20 Gram. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nv/s. 19.30 Wereldtentoonst. 20.00 Symf.-ork. 21.30 Orgelconc. 22.00 Nws. 12.15 Jazzmuz. 22.45 Gram. 22.5523.00 Nws. 484 m. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.10 Ork. conc. 14.00 Philh. ork. en solist. 14.50 Gram. 15.00 Idem. 16.05 Dansmuz. 17.00 Nws. 17.35 Gram. 18.30 Idem. 19.30 Nws. 20.00 Bariton en plano. 21.00 Hoorspelen. 23.15 Ntvs. Een dagelijkse puzzle:t wat eten we vandaag Natuurlijk Een kaasgerecht! (een originele en zo lekkere oplossing van Uw probleem Vi liter melk of liter water met 2 bouillonblokjes, 6o gram bloem, 6o gram roomboter, 200 gram in kleine blokjes gesneden belegen kaas, zout, peper, aroma. KAASRAGOUT OP TOAST De boter smelten; de bloem droog erdoor roeren en met het vocht tot een gladde saus koken. Van het vuur af de blokjes kaas eraan toe voegen (zonodig even verwarmen in de saus, maar niet doorkoken!). De saus op smaak afmaken met peper en zout en op warm geroos terd brood opdienen. Doe nóg meer met PUIllCAIll VAN HIT NtD {UIVllBUHAU RIJSWIJK Verkoop Ned. eigendommen in Indonesië Controle opgeheven Bü besluit van de centrale militaire gezaghebber te Djakarta is de con trole op de verkoop van alle Neder landse eigendommen In Indonesië, ook voor ^vat betreft bedrqven, opgeheven. Sinds 16 december vorig Jaar moch ten Nederlandse eigendommen uitslui tend met toestemming van de militaire gezaghebber worden verkocht terwijl de opbrengst op een geblokkeerde rekening moest worden gestort. Nu hebben de Nederlandse eigenaren de vrye beschikking over de opbrengst. Overmaking van het bedrag naar het buitenland is echter niet mogelyk. Advertentie LEIDEN Breestraat 65 Telefoon 21800 OEGSTGEEST Geversstraat 41 Telefoon 23917 WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) ge "3 1 B jjl E bf Helsinki zwaar bew. ono 2 21 0 Stockholm geh. bew. 0 4 20 0 Oslo zwaar bew. ono 4 21 0 Kopenhagen regen zo 7 17 4 Aberdeen zwaar bew. windstil 13 9 Londen half bew. w 3 19 18 Amsterdam zwaar bew. w 7 16 8 Brussel geh. bew. wzw 4 18 29 Luxemburg zwaar bew. w 1 21 1 Parijs geh. bew. w 4 20 2 Bordeaux onbewolkt windstil 20 4 Grenoble geh. bew. nw 8 23 9 Nice onbewolkt imw 27 36 Berlijn regenbul w 7 32 4 Frankfort zwaar bew. wnw 6 26 4 München geh. bew. w 6 31 14 Zürich regen w 2 27 3 Genève zwaar bew. ono 2 23 2 Locarno zwaar bew. 0 2 26 11 Wenen onbewolkt wnw 9 33 0 Innsbruck regen ozo 7 31 7 Rome zwaar bew. z 4 33 26 Ajaccio regenbul n 1 31 33 Madrid onbewolkt n 1 27 0 Algiers onbewolkt ZW 1 20 0

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 2