NASSER ZAL KASSIM STEUNEN Besluit viel vannacht te Londen in een bijzondere kabinetszitting WEERBERICHT Sovjetrussische oefeningen aan de Perzische en Turkse grenzen WELK WEER KRIJGEN WE ZONDAG? KOELKAST 60 LITER Fa. J. P. v. Berge-Henegouwen op vakantie. WASHINGTON LAAT MURPHY NAAR COMPROMIS ZOEKEN Koning Feisal doodgeschoten 97ste jaargang DONDERDAG 17 JULI 1958 No. 29493 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W Henny Hoofdredacteur: J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DL.ftL/ V UCIL/GII IL1N UIT1J1 f.750 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week NIEUWE ONTWIKKELING IN MIDDEN-OOSTEN RUSE TROEPEN IN JORDAN Hedenochtend zijn Britse troepen in Jordanië aangekomen, twaalf uur nadat de twee Kamers van het Jordaanse parlement het besluit van Koning Hoessein en zijn regering hadden goed gekeurd om militaire hulp te vragen op grond van artikel 51 van het Handvest der V.N. Het besluit tot het zenden van troepen naar Jordanië werd vannacht door de Britse regering in een buiten gewone vergadering van het kabinet genomen. De Amerikaanse en Franse regeringen waren offi cieel van het Britse besluit op de hoogte gesteld. De Britse troepen zijn parachutisten, die in Amman per vliegtuig werden aangevoerd. Het aantal manschappen is nog niet bekend. De Britse am bassade in de Jordaanse hoofdstad deelde mede, dat er nog meer troepen onderweg zijn. Dit is de eerste keer, dat Britse troepen Jor danië binnenkomen sinds de laatste Britse troepen het land verlieten in juli 1957, na afloop van het Deze hulp aan Jordanië komt bepaald niet onverwacht. Want de Britse minister van Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd vertrok gisteravond op uitnodiging van zijn Amerikaanse collega John Foster Dulles naar Washington om daar, tezamen met him Canadese ambtgenoot Sidney Smith, nader over de toestand te beraad slagen. Hij wordt op zijn reis vergezeld door de Britse defensie-chef, Sir William Dickson. Uit de plotselinge tocht van Lloyd naar Amerika werd reeds geconclu deerd, dat deze verband hield met eventuele hulp aan Jordanië alsmede met een Sovjetrussische verklaring via Radio-Moskou, dat „de Sovjet-Unie niet als toe schouwer aan de kant kan blijven staan" en zich het recht voorbehoudt „de nodige maatregelen te nemen om vrede en veiligheid te beschermen". Dit waren soortgelijke passages als die welke voorkwamen in een Russische verklaring ten tijde van de Suez-crisis. Radio-Moskou adviseerde Groot-Brittannië thans niet de fatale vergissing te begaan in het Midden-Oosten in te grijpen. „De Ameri kaanse agressie in de Libanon kan leiden tot een vuurzee van haat, die feller is dan de brandende olievelden in geheel het Midden-Oosten". Tass meldde, dat eenheden van de Sovjetrussische land- en luchtmacht morgen, vrijdag, beginnen zullen met oefeningen in de militaire districten van Turkmenië, dat aan Perzië grenst. Er zullen ook manoeuvres in de Transkaukasische districten gehouden worden, die aan Perzië en Turkije grenzen. Ook de Russische Zwarte Zeevloot zal aan de manoeuvres deelnemen. Waarnemers in Moskou wijzen erop, dat Rusland in deze tijd van het jaar gewoonlijk militaire oefeningen houdt, die echter niet worden aangekondigd. United Press meldt, dat het Syrische leger versterkingen naar het heuvelachtig gebied langs de Libanese grens hebben gezonden. De grens zelf is in handen van de Libanese opstandelingen. nen als versterking naar de Liba non zullen gaan, indien dit nodig mocht blijken. Nadat de leider van de Libanese op standelingen in Beiroet, Saeb Salem, gistermiddag binnen twaalf uur na dat de eerste Amerikaanse mariniers aan land waren gegaan zijn aanhan gers opdracht had gegeven het vuren te staken, werd dit uitgelegd als een aan wijzing, dat de oppositie bereid zou zijn een politieke regeling te aanvaarden om zodoende de directe aanleiding voor de Amerikaanse inmenging weg te nemen. Maar later verklaarde Saeb Salem: „Wij moeten met net leger tegen de Amerikaanse aanvallers samenwer ken". De mohammedaanse bevolking is niet enthousiast over de komst van de Ame rikaanse militairen. Hetzelfde is het geval met de gematigden aan weerskan ten. De christelijke bevolkingsgroep juichtte echter de Amerikaanse mari niers toe, toen zij stellingen in Beiroet innamen. Het Syrische blad „Alrai Alaam' meldde gisteren, dat de opperbevelheb ber van de Libanese strijdkrachten, ge neraal Sjemab, de Ver. Staten heeft gewaarschuwd hun troepen binnen 24 uur uit Libanon terug te trekken. De generaal zond zjjn waarschuwing na een spoedconferentie met hooggeplaatste Libanese officieren, aldus het blad. Brits-Jordaanse verdrag van maart daarvoor. Het verdrag, op grond waarvan Engeland militaire bases in Jordanië had en Engeland Jordanië's grenzen waarborgde, werd opgezegd na onder handelingen op verzoek van Jordanië. Een jaar eerder, in maart 1956, had Jordanië Sir John Glubb („Glubb pasja"), de bevelhebber van het „Arabische Legioen", ontslagen. Het opzeggen van het verdrag was het gevolg van een groeien de anti-Britse stemming in Jordanië. De aankomst van Britse troepen in Jordanië heeft in Jordaanse regeringskringen voldoening gewekt. De bevolking bleef rustig. In de levens middelenwinkels was de drukte groot. De olie voorziening van Jordanië wordt nijpender. Heden ochtend is evenwel officieel bekendgemaakt, dat Amerikaanse „Globemasters" met olie uit Bahrein in Amman zijn aangekomen. Beiroet was gistermiddag nog een stad zonder leven. De winkels sloten, zo sedert het uitbreken van de opstand, kort na het middaguur. De straten wa ren verlaten en de barricaden die de opstandelingen van de regeringsstrijd krachten scheiden, stonden nog over eind. De ontscheping van de Amerikaanse mariniers is woensdag voltooid. Met de landingsvaartuigen werd echter nog steeds meer materieel aangevoerd. Djoemblatt was wanhopig In het havengebied van Beiroet is vanochtend vroeg geschoten op Ameri kaanse mariniers. De identiteit van de schutters is niet vastgesteld. De mari niers werden niet getroffen en hebben het vuur niet beantwoord. Het in Beiroet verschijnende avond- Amerikaanse troepen in Turkije geland Het Amerikaanse ministerie van Defensie deelde gisteravond mede, dat ongeveer zestienhonderd man Amerikaanse valschermtroepen in Turkije zijn geland. Zij maken deel uit van de in West-Duitsland ge legerde 24ste Amerikaanse divisie infanterie. De parachutisten zijn overgebracht naar de grote NAVO-basis nabij Adana, in Zuid-Turkije. Zij hebben de be schikking over atoomwapens. Het is niet uitgesloten, dat deze man- Advertentie Zonnige perioden De Bilt verwacht tot morgenavond: Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Vannacht kouder, morgen iets hogere temperaturen. Zwakke tot matige wind krimpend van west naar zuid. (Opgemaakt te 11.15 uur) 18 JULI Zon op: 4.40 uur; onder: 20.51 uur. Maan op: 6.58 uur; onder 21.20 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.05 en 16.33 uur. Laagwater te 12.17 uur. (Advertentie) WORDT B1ERWEER- VOORSPFJ 1 FR EN WIN VAKANTIEREIS VAN 1 1000- Zie tweede pagina jerste blad Advertentie slechts f 375. Bil DE Ripctro-speciaalzaak AALMARK'l 4 TELEF 32176 Betaling in overleg Iets hogere temperaturen Een depressie, die juist ove: ons land is getrokken, en zich vervolgens naar Denemarken verplaatste, heeft in West- Europa veel regen gebracht. In ons land viel in Leeuwarden van woensdagmorgen 7 uur tot donderdag morgen 7 uur de meeste regen, namelijk 25 mm. Na het wegtrekken van de sto ring begon in onze omgeving de lucht druk flink te stijgen, tengevolge van het naderbij komen van een rug van hoge luchtdruk, die zich uitstrekte van de Golf van Biscaye naar het zeegebied bij IJsland. Op zijn beurt werd deze rug gevolgd door een Oceaandepressie, waarvan het koufront vanmorgen Ier land naderde. Het is niet waarschijnlijk, dat het erbijbehorende regengebied ons voor morgenavond zal bereiken, zodat de weersverbetering ook morgen het Russische tegenzet in Noord-Perzië? Koerdische opstand mogelijk (Van onze Londense correspondent) In de Turkse hoofdstad Ankara vraagt men zich, volgens in Londen ontvangen berichten af, of de Rus sen op het punt staan een tegenzet te doen oor een noordelijke strook van Perzië te bezetten, waarop zij al zo lang hun oog hebben laten vallen. In het Lagerhuis was giste ren reeds de vrees uitgesproken, dat de Sovjet-Unie de Amerikaanse landing als een voorwendsel voor een eigen actie zou gebruiken. In dit verband werd zelfs opgemerkt, dat de Russen daarom eigenlijk een Westelijk militair optreden in het Midden-Oosten zouden toejuichen Volgens de Turkse militaire inlich tingendienst zouden de Russen achter een opstand van de Koerden in Irak, Turkije en Perzië staan. Het betreft hier de noordgrens van Irak, de oostgrens van Turkije en de westelijke grens van Perzië. Zij zouden daar gezamenlijk optreden. De grieven van de Koerden, die in alle drie landen minderheden vor men, vonden gehoor in de Sovjet- Unie, die via de radio-uitzen dingen in de Arabische taal be loften deed. De Koerden zijn ver beten vechters, die totnutoe met grote moeite konden worden be dwongen. blad ,Le Soir" wist gisteren te melden, dat de leider van de opstandige Druzen in het zuiden, Kemel Djoemblatt, ge tracht heeft zelfmoord te plegen toen hij het nieuws van de Amerikaanse lan ding vernam. Hij had vergif ingenomen, maar dankzij het ingrijpen van vier artsen had hij er het leven van afge bracht. Zyn toestand is echter nog zwak, aldus „Le Soir". Slot pag. 2 Witte Singel 1. Lelden Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie 21507 De Prinsessen Beatrix en Irene te wonen van jkvr. Lydia Loudon bij haar aankomst op het vliegveld j met de Schotse edelman John Ste~ van Norfolk. Zij zijn naar Enge- wart. De Prinsessen zullen enige land gekomen om het huwelijk bijdagen in Londen blijven. ,Hoe krijgen we die mariniers ooit weg?" Amerikanen teleurgesteld over de koele ontvangst van hun daad in de Ver. Naties (Telegrafisch van onze correspondent in Washington) Terwijl nieuwe Amerikaanse troepen nog steed9 onderweg zijn naar Libanon, was de vraag, die velen zich gisteren in Washington bezig hield: hoe krijgen wij onze troepen weer weg uit dit land? Deze merkwaardige situatie is kenmerkend voor de gespletenheid in de huidige Amerikaanse denktrant. Men ziet in dat de regering bijstand wilde verlenen aan een bevriende mogendheid, die om hulp had verzocht. Deze bijstand kon een verdere afbrokkeling in het Midden-Oosten rem men en moest overal ter wereld Amerika's bondgenoten tonen, dat men in geval van nood aan kon op Amerikaanse beloften. Anderzijds echter beseft men, dat de Amerikaanse actie op de nationalisten moet werken als een rode lap op een stier. Geen openlijke mi'itoire actie van Russen verwacht Een der doeleinden van de Ameri kaanse landing was Nassers invloed te verewakken. doch velen zijn beducht dat Nassers gezag door deze actie juist ver sterkt zal worden. De Amerikanen staan trouw achter de regering, doch hun ma tig enthousiasme scheen woensdag nóg matiger te zijn geworden. Voor Amerika vormt het een teleur stelling dat de Amerikaanse actie als mede het Amerikaanse voorstel om V.N.- troepen de plaats te doen innemen van de Amerikaanse mariniers in de Veilig heidsraad vrij koel werd ontvangen. Secretaris-generaal Hammerskjold acht V.N.-troepen niet noodzakelijk, Japan had bezwaren tegen de formulering van de Amerikaanse resolutie, terwijl Zwe den zich zeer koel toonde. Een Russische Dit nummer bestaat uit 14 paginal grootste deel van de dag zal voortduren. De Perzische ambassadeur deelde zijn regering in Teheran mede, dat j een soldaat van de zgn. ,,republi- I keinse regering" maandag het paleis van Koning Feisal was binnenge stapt om hem een ultimatum te overhandigen. Deze soldaat maakte deel uit van de lijfwacht van de vorst. De Kroonprins bevond zich op dat moment bij de Koning. Toen de soldaat de vorst naderde, aldus de ambassadeur, greep de prins-regent naar zijn pistool, maar voordat hij kon vuren, schoot een officier van de lijfwacht. Hij trof de Koning en Kroonprins dodelijk, terwijl de sol daat, die het ultimatum kwam bren gen, rustig toekeek Hoewel het normale verkeer met Irak - reizigers, telefoon, telegraaf en post- officieel nog steeds is verbroken, is er voor de eerste maal sedert de opstand een telegram van de correspondent van Reuter rechtstreeks uit Bagdad ontvan gen. Hij vertelt daarin, dat de „bevrij dingsbeweging" binnen enkele uren slaagde, nadat de beweging wekenlang zorgvuldig was voorbereid. Bliksemsnel werden post- en telegraafkantoren, het radiostation en bruggen bezet. Toen werd het paleis aangevallen, dat binnen enkele minuten in handen van de op standelingen was. De correspondent meldt voorts, dat de opstandelingentroepen in Bagdad thans weer in de kazernes zijn teruggetrokken, afgezien van wachtposten, die onder meer de ambassades beschermen. De re geringsbureaus hebben het werk hervat en de winkels zijn weer geopend. In Bagdad is alles rustig. Bij elke vorm van agressie: De spreekbuis van het nieuwe bewind in Irak, Radio-Bagdad, heeft thans officieel meegedeeld, dat de 23-jarige Koning Feisal en Kroonprins Abdoel Illah zijn ge dood. Kennelijk heeft men de dood van de jeugdige vorst niet direct aan de openbaarheid durven prijs geven, daar hij bij het volk nogal bemind was. Maar nadat de Per zische ambassadeur in Bagdad zijn regering telefonisch op de hoogte had gesteld van het gebeurde in het vorstelijk paleis, moest men de feiten wel wereldkundig maken. veto tegen het zenden van V N.-troepen acht men vrijwel zeker. Vandaar dat men met des te meer klem vraagt hoe krijgen wij onze mariniers hier ooit weer uit? Britten naar Jordanië? Vandaar ook dat Washington een zij ner beste diplomaten, de plaatsvervan gend onderminister van Buitenlandse Zaken. Robert Murphy, in een straal vliegtuig naar Libanon heeft gezonden teneinde een compromis na te streven, waardoor de rust in dat land kan weer keren. Over ongeveer een we^k moet het Libanese parlement een nieuwe presi dent kiezen. Men hoopt in Washington dat een middenfiguur te vinden zal zijn, die ook acceptabel zal zijn voor de rebel len. Ook in dit geval is de wens cm de troepen te kunnen terugtrekken de vader van de optimistische gedachte. Terwijl dus Amerika allerminst in de stemming verkeert om het Midden-Oos ten met geweld naar zijn hand te zetten, schijnt niettemin 'n tweede landing, die van het begin af aan waarschijnlijk leek, ook werkelijkheid te worden. Dulles maakte gisteravond in Washington be kend, dat Jordanië dringend om bijstand had verzocht. Dit moet wel betekenen, dat dit land eveneens hulp zal ontvan gen. Het is echter nog niet duidelijk, of Amerikaanse dan wel Britse troepen naar Jordanië gestuurd zullen worden. Maandagavond was Dulles nog van me ning dat Jordanië geen hulp zou behoe ven. Do Britse regering schijnt eehtor Grootse ontvanost I van het begrin af aan meer gevoeld te hebben voor een landing In Jordanië. De nieuwe president van de Iraakse republiek, generaal Nadjib al Roebal, kreeg gisteren bij zijn aankomst in Bag dad een grootse ontvangst. Hij kwam uit Djedda in Saoedi-Arabië waar hij am bassadeur was. Meer dan 100.000 mensen juichten hem toe op de weg van het vliegveld van Bagdad naar het ministe rie van Defensie. Hij was onder andere vergezeld van de nieuwe Iraakse premier Kassim. Engelsen, Fransen, Amerikanen en Italianen zün weer aan het werk gegaan en de niet-Arabische vrouwen zijn even als de Arabische op straat gegaan om te winkelen. Premier Kassim heeft onmid dellijk na zijn ambtsaanvaarding een op roep tot de bevolking gericht in over eenstemming met de Arabische traditie zeer vriendschappelijk en hartelijk te zijn tegenover de buitenlanders, de „gas ten van Uw land". Tot zover Reuters correspondent in Bagdad. tf Slol op pag. 2 Vage dreigingen uil Moskou In Washington is overigens geen en kele aanwijzing te vinden dat de Ameri kaanse regering interventie in Irak zou overwegen. Het schijnt echter, dat Tur kije en Engeland de omwenteling in Irak nog niet als definitief wensen te be schouwen. De uitspraken van de Sovlet Russische regering worden in Washington uiter aard nauwkeurig geanaliseerd Het kan niet ontkend worden, dat de Russische toon enigszins dreigend is gewerden, doch dit had men ook verwacht Tot dusverre zijn de Russische dreigingen echter vrij vaag en in de Amerikaanse hoofdstad neemt men aan dat de Rovjet- j Unie niet tot een open militaire actie I zal overgaan, tenzij Moskou zichzelf be- I dreigd acht of 'enzij het Westen zou in terveniëren in Irak.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1