muziekevenementen Fantastische aaneenschakeling internationale van in ons land Uniek festijn, zeker nog steeds populair Wereldmuziekconcours Kerkrade 1958 Van onze correspondent) De Zuidlimburgse oudste mijnstad Kerkrade draagt tegenwoordig met ere de naam „Klankstad"Die titel werd haar gegeven naar aanleiding van de voortreffelijk geslaagde wereldmuziekconcoursen, in 1951 beschei den opgezet met een deelname van 80 gezelschappen, omvattende 5000 muzikanten uit 13 verschillende landen. In 1954 was die belangstelling al toegenomen tot 110 orkesten met 5600 muzikanten en nubij de derde organisatie in augustus a.s. staan 200 orkesten en gezelschappen met 6500 muzikanten en uitvoerenden uit 27 verschuilende landen (vier wereld delen) ingeschreven. Beethoven een bijzondere gebeurtenis. Afrika is vertegenwoordigd met de in ons land reeds goed bekende groep „Les Ballets Africains". Opmerkelijk zal verder o.a. zijn het optreden van de sedert 1828 bestaande Turkse presidents-kapel, een ensemble van officieren-muzikanten, die steeds in rechtstreekse dienst van het Turkse staatshoofd heeft gestaan. WOENSDAG 16 JULI 1953 Een dubbel doel Opzet van het wereldmuziekconcours te Kerkrade is van den beginne af ge weest de reeds op goed peil staande amateuristische blaasmuziekbeoefening door internationale contacten te sti muleren, maar daarnaast speelde ook de ideële gedachte om door het sa menbrengen van groepen mensen uit vele verschillende landen de gedachte aan een Verenigd Europa ter betere verstandhouding tussen de volkeren te bevorderen, juist in een „verenigde" muziekbeoefening. By dit muziekfestijn, dat zeker in Ne derland, en eigenlijk voor heel Europa uniek genoemd kan worden, bleef de harmonie- en fanfaremuziek op het eerste plan staan. De internationale concoursen en de marswedstrijden blij ven de hoofdschotel vormen. Maar daar omheen heeft men symfonie-orkesten, muziekgezelschappen, balletten, kamer- muziek-ensembles enz. van heinde en ver aangetrokken: uit de binnenlanden van Afrika, de oostelijke streken van het Middellandse Zeegebied: Turkije en Israël, uit Canada, Amerika en Noor wegen. Voor de harmonie- en fanfarewed strijden, welke uiteraard tot de hi afdelingen: uitmuntendheid, ere! en superieure afdeling zijn beperkt, heb ben niet minder dan 107 korpsen inge schreven: Nederland 38, Duitsland 16, Frankrijk 12, Engeland 6, Oostenrijk 5, Zwitser land, België, Spanje, Italië en Amerika ieder 4, Canada en Noorwegen 2 en San Marino, Denemarken, Israël, Ierland, Joego-Slavië en Portugal ieder een korps. Deze concoursen vinden plaats op de zaterdagen en zondagen van augustus en op enkele feestdagen in die maand. Nederlandse keur Het is begrijpelijk dat de vele goede muziekkorpsen van Nederland er een eer in stellen om op dit concours in inter nationaal gezelschap uit te kunnen komen. De Nederlandse fanfares en harmonieën zullen zich met befaamde buitenlandse korpsen meten. Voor de marswedstrijden, welke op de zondagochtenden in het Kerkraadse sta dion worden gehouden en waaraan prachtig geüniformeerde en zeer specta culair uitgedoste buitenlandse korpsen deelnemen, heeft ook een aantal Neder landse korpsen ingeschreven. Op enkele zondagen zullen verder Spaanse, Bel gische, Engelse en Portugese ensembles! speciale marsdemonstraties geven en zullen folkloristische groepen als die van Hellendoorn (Twentse dansen) en de Ljouweter Skotsploech uit Leeuwar den optreden, naast bijv. de Kon. Lucht machtkapel en het trompetterkorps van het Regiment Huzaren van Boreel. Verder staan kamermuziekuitvoerin gen, orgelconcerten, accordeonmanifes taties en solistische concerten op het programma. Het programma vermeldt voorts 23 gala-concerten door ensembles uit praktisch heel Europa, Afrika en Amerika. Zo speelt o.m. de Banda Militare uit San Martino, het kleinste staatje van de wereld, dat van haar nationale leger ter sterkte van 150 manschappen 60 militairen in het ruim een eeuw oude muziekkorps van die staat heeft opgenomen. De San Marino Banda komt in Kerkrade voor het eerst buiten Italië optreden! Musici uit Israël En dan komt het enorme mynwer- kerskorps uit Lotharingen, de grootste amateurs-harmonie ter wereld met 225 muzikanten, waarvan er 65 een machtig tamboerkorps vormen. Het Israëlisch Jeugdorkest is van een heel ander genre het werd samengesteld uit de beste leerlingen van de muziekschool in dat land. De militaire muziekkapel der 2e in- fanterie-divisie te Antwerpen zal een reeks wereld-primeurs brengen van composities van haar dirigent, de com ponist Jos. Moerenhout. Zij zal haar op treden spectaculair besluiten met de uitvoering van de feestmars „De Mijn", waaraan tamboers, klaroenen, trompet ten en koor van de Kon. Harmonie van Beringen meewerken, een vertoning waaraan niet minderdan 200 executan ten zullen deelnemen. En dan de Por tugese dansgroep, voor de eerste maal buiten haar land optredend in een pro gram van folkloristische dansen, waarbij o.a. 2 meter hoge kruiken op het hoofd worden getorst.De band van de Royal Horse Guards brengt zelfs een speciaal voor Kerkrade gecomponeerde mars ten gehore. Voor de muziekliefhebbers is het op treden van enkele Wuppertaler koren, samen met het symphonie-orkest van deze stad, in de 9de symphonie van Galaconcerten Van Nederlandse stad zullen in deze reeks gebeurtenissen gala-concerten wor den gegeven door net Radio Philhar- monisch Orkest, dat te Kerkrade onder leiding zal staat van zijn kapelmeester Jos. Verkoelen, een Kerkradenaar van geboorte. En dan is er nog op 29 augus tus een Limburgse gala-avond, waarop de Limburgse mannenkoren Venlona, Roermonds Mannenkoor, St.-Lambertus en Pancratius samen met het Limb. Symphonie Orkest zullen optreden. Het concours wordt vrijdag 1 augustus officieel door de staatssecretaris van O. K. en W. mr. R. Höppener geopend. Het gala-concert van deze openingsdag wordt verzorgd door de wereldberoemde Garde Republicaine van Parijs. De concoursleiding ontving van H.M. de Koningin een zilveren wissel- prijs. Dit kleinood wordt uitgereikt aan het muziekgezelschap, dat het hoogste aantal punten in de supe rieure afdeling behaalt. Ereprijzen werden voorts ontvangen van o.a. H.M. de Koningin, Prins Bernhard, Koning Boudewijn van België, prof. dr. Th. Heuss, president der Duitse Bondsrepubliek, de Franse president René Coty, de Italiaanse president en van de ambassadeurs van Canada, Italië, Spanje en Zweden. De verenigingen, buitenlandse zowel als Nederlandse, die in haar sectie het hoogste aantal punten van het hele concours behalen (superieure afdeling concertwedstrijd) zullen de hoogste in ternationale of nationale onderschei ding ontvangen, bestaande uit een vaandel, dat wordt geschonken door de gemeente Kerkrade. Admiraal James L. Hollowaij. die het bevel voert over de Zesde Ame rikaanse Vloot en dus ook over de landingseenheid mariniers, die gis teren in Libanon aan land, zijn ge gaan. Agfa Agnar en Apotar de beroemde op kleuren gecorrigeerde Agfa-lenzen Vario-, Pronto- of Prontor SV- sluiters falen nooit en hebben natuurlijk een flitscontacu Terecht zweren in Nederland duizenden foto amateurs bij het mooie, grote 6x9 formaat. Bij Agfa kunt U ook hiervoor terecht. STADSNIEUWS GEVONDEN VOORWERPEN In de maand Juni zijn de volgende voorwerpen gevonden: Kinderschoenen, kindervest. bankbiljetten, damesregen jas, driewielig kinderfietsje, damesvest, portemonnaie, jongenstnxi. manteltje, sleutels, kinderbril, paraplu, gouden ring, aktentas, damespolshorloge, woorden boekjes. rolfilms, autostep, sigaretten koker, damestas, rozenkrans, duozitvan rijwiel met hulpmotor, herenpolshorloge, badhanddoek zwembroekje, 4 kleuren potlood, gymschoenen, fototoestel, trech ter. boodschappentas, sportbroekje. vul pen, badtas, bril, schildersgi-eedschap, zegelring, damestrui, tas inh. sportkle- ding. motorbril, scheenbeschei'mers, ge bedenboekje, colbertjasje, overhemd, passerdoos, schooletui. Terug te halen en inlichtingen te ver krijgen aan het bureau van gevonden voorwerpen, Nieuwsteeg 8, ingang poort, '.p woensdag- en zaterdagmiddag tussen l en 4 uur Telefonische inlichtingen kunnen niet worden verstrekt. Het Agfa camera assortiment biedt zowel voordeliger als hoger geprijsde camera's. Vraag brochures bij Uw fotohandelaar of bii de Agfa Amateur Servicedienst, Postbus 98. Arnhem. LEIDERDORP Mevrouw Karstens correspondente van het Leidsch Dagblad De heer G. Schoppen heeft in ver band met zijn gezondheidstoestand het correspondentschap van ons blad zeer tot zijn en onze spijt moeten neerleg gen. Ruim 25 jaar heeft hij de belan gen van ons blad te Leiderdorp op voor treffelijke wijze behartigd. Mevrouw C. KarstensTen Braag, Lindenlaan 16, heeft zich bereid ver klaard als zijn opvolgster op te treden. Zij ontvangt gaarne uitnodigingen voor vergaderingen om daarvan een verslag te maken voor ons blad. Ook van an dere nieuwtjes wordt zij gaarne op de hoogte gesteld. P.V. HET OOSTEN Wedvlucht met jonge duiven vanaf Roosendaal. De duiven werden om 13.15 uur met z.o. wind gelost. De eerste duif bereikte haar hok om 14.8.29 uur en maakte een snelheid van 1382.83 meter per minuut; de laatste prijswinnaar om 14.18 uur met een snelheid van 1134.63 m. per min. De uitslag is als volgt: J. W. D. den Dunne 1, 4, 7, 9; L. Burgers 2, 10; J. v. Wezel 3; A. Schoeman 5; J. Roest 6; F. Breedijk 8. Ook werd er een wedvlucht gehouden vanaf Orleans. De duiven werden om 8 uur met z.w. wind gelost. De eerste duif bei'eikte haar hok om 14.58.1 uur, snelheid 1214.26 m. p. min.; de laatste j Jongensschool). 2 H. Keizer fid.). 3. P De R.-K. Meisjesschool won de kleine wisselbeker voor de driekamp voor de tweede keer en de R.-K. Jongensschool kreeg hem voor de driekamp. die vorig jaar door de Parkschool was gewonnen. De grote wisselbeker, die de Kon. Wil helminavereniging in 1950 beschikbaar heeft gesteld ging voor de vierde keer naar de R.-K. Scholen. Eerder hadden deze scholen hem gewonnen in 1951, 1954 en 1957. Aan het eind van deze sportdag, die door de heer Jongkind was georgani seerd. dankte burgemeester C. J. van der Hoeven alle medewerkenden, waarna hij de prijzen uitreikte. In de onderlinge wedstrijden per school gingen de prijzen naar: Herv. School: 1. Jet Feijnenbuik, 2. Jettie Verboom, 3. Adrie van Rees; (meisjes): 1. P. ten Donkelaar, 2. G. Struik, 3. T. Dikhoff (ïongens). ds. Fortgensschool1. I. v. d. Boogert, 2. T. Ravensbfergen, 3. A. van Katwijk (meisjes): 1. L. van der Wall. 2. B. Madera, 3. F. Wegener (jongens). Gereformeerde School: 1. A. Kranen burg, 2. G. Vermeer, 3. D. Oosterom. (meisjes) 1. R. Siebel, 2. B. J. Hev. 3. P Westhoek (jongens). Parkschool en Vlietschool: 1. Vera v. Velden, 2. Thea van Oosten. 3. Elly Eijs (meisjes): 1. A. de Groot. 2. W. Focke. 3. K. Oudshoorn (jongens). R.-K. Meisjesschool: 1. J. van Steijn. 2. W. Nederpel, 3. L. Stru.vcke. R.-K. Jongensschool: 1. J Nieuwen - burg. 2. H. Keizer. 3. K. Zoetemelk. Finale Driekamp meisjes: 1. J. van Steijn (R.-K. Meisjesschool). 2. D. Oos terom (Geref. School). 3. Thea van Oos ten (Parkschool). Jongens: 1. J. Nieuwenburg (R.-K, prijswinnaar om 16.59.35 uur, snelheid 940.70 m. per min. De uitslag is als volgt: W. de Haas 1; K. v. d. Berg 2; L. Burgers 3; Chr. Selier 4. 7. 10; F. Breedijk 5, 8; H. v. d. Vecht 6; J. van Wezel 9. VOORSCHOTEN Sportdag met ideaal weer R.-K. SCHOLEN WONNEN WISSELBEKERS De weersomstandigheden waren giste ren ideaal voor het houden van de jaar lijkse Voorschotense schoolsportdag. waaraan de leerlingen van alle vijfde en zesde klassen van de lagere scholen deelnamen. Gisterochtend om half tien begonnen de onderlinge wedstrijden in balwerpen, verspringen en 60 meter hardlopen op de gemeentelijke sportvelden. 's Middags om 2 uur kampten de bes te drie van iedere school tegen elkaar om de onderlinge prestaties te meten. Daarna werden korfbal- en voetbalwed strijden gespeeld, waarna een estafette voor de jongens en een voor de meisjes de sportdag besloot. De beste prestaties werden dit jaar geleverd door de beide R.-K. scholen, die op alle nummers als eersten uit de bus kwamen. De R.-K. Meisjesschool werd kam pioen bij het korfballen, gevolgd door de ds. Fortgensschool en de Gereformeerde school. De R.-K. Jongensschool werd voetbalkampioen eveneens gevolgd door Groeneveld 1-3-6-7, de ds. Fortgensschool en de Gerefor meerde School. Westhoek (Gerei. School). Estafette meisjes: 1. R.-K. Meisjes school. 2. Parkschool. 3. ds. Fortgens school. Jongens: 1. ds. Fortgensschool, 2. R-K Jongensschool, 3. Parkschool. De op de sportdag gespeelde korfbal wedstrijd van een twaalftal van de R.-K. Meisjesschool, tegen een combina tie uit de andere scholen eindigde in een gelijk spel 1—1. Het voetbalelftal samengesteld uit de lagere scholen won van de combinatie Ulo-scholen met 42. WARMOND De burgemeester van Warmond zal morgen geen wekelijks spreekuur houden. Dit spreekuur zal nu gehouden worden op vrijdag a.s. van 10 tot 12 uur. WASSENAAR DE GEVLEUGELDE VRIENDEN De Postduivenvereniging De Gevleu gelde Vrienden nam zondag met 242 jonge duiven deel aan een wedvlucht vanuit Essen, plm. 75 km. De duiven werden gelost om 9.20 uur en de eerste vogel was terug om 10.10.21 uur. De uit slag was W. v. d. Zwaan 1, J. H. M. Brouwer 2, J. C. B. Brederode 3-7-10, J. Parlevliet 4-5, J. M. Brederode 6, J. P. Brederode 8-9. Deze postduivenvereniging nam zon dag ook met 72 oude duiven deel aan een wedvlucht vanuit Pont St. Maxence, afstand plm. 340 km. De vogels werden gelost om 5.45 uur en de eerste kwam aan om 8.54.32 uur. De uitslag was J. H. P. G. v. Leeuwen 2, Koning Feisal gedood of nog gevangen? Omtrent het lot van Koning Feisal van Irak doen nog steeds tegenstrijdige geruchten de ronde. Volgens het Turkse blad „Ieni Istanbul" is hij de gevangene van de opstandelingen. Hij zou spoedig, waarschijnlijk vandaag, voor een mili tair tribunaal verschijnen. De Perzi sche ambassadeur in Bagdad heeft aan zijn regering in Teheran gemeld, dat de jonge vorst door een lid van zijn lijf wacht zou zijn gedood. „Staat van alarm" bij de Amerikaanse luchtmacht Van de zijde van de Ameri kaanse luchtmacht in Europa is vandaag meegedeeld, dat de tactische eenheden en de verzorgingstroepen van de Amerikaanse luchtmacht in Europa op het ogenblik „in een toe stand van vooralarm" zijn gebracht om het hoofd te kunnen bieden aan onverwachte gebeurtenisscne voort vloeiend uit de internationale crisis. In de verklaring van het hoofdkwar tier wordt gezegd dat de Amerikaan se luchtmacht in Europa een gebied bestrijkt dat zich uitstrekt van Noord west-Europa tot het Midden-Oosten. Een woordvoerder van het hoofd kwartier verklaarde dat de luchtbrug van Globemaster-transporttoestellen voorlopig tot stilstand is gekomen. De woordvoerder zei dat het vooralarm niet betekent dat alle verloven zijn ingetrokken. Van bevoegde Amerikaanse zijde in Madrid is voorts meegedeeld, dat alle luchtbases van de V.S. in Spanje in staat van alarm zijn gebracht. De V.S. hebben o.m. luchtbases in Torrejon bij Madrid, in Saragossa. Moron de La Frontera. San Pablo en Rota bij Cadix. Van de zijde van de Amerikaanse luchtmacht in Rome is meegedeeld, dat er hedenmiddag circa 20 Amerikaanse tweemotorige transporttoestellen van het type C-U9 in Napels zouden lan den. Alle verloven voor het Turkse leger zijn vandaag ingetrokken. Officieren met verlof hebben opdracht gekregen naar hun eenheden terug te keren. Amerikaanse straalvliegtuigen zouden op de Turkse basis Adana in Zuid-Tur- kije geland zijn. Het Britse ministerie van de fensie heeft vandaag bekendgemaakt dat de 24ste Britse infanterie-brigade en het eerste regiment Schotse jagers in de loop van dinsdagnacht van Kenia naar Aden zijn overgebracht. Het eerste bataljon Koninklijke Fuse liers is naar Bahrein overgeplaatst. Het ministerie noemde dit voorzorgsmaat regelen in geval de olieinstallaties in Koeweit worden bedreigd. Het vliegdekschip "Eagle" (43.000 ton) is hedenochtend uit Malta vertrokken. De Franse regering heeft beslo ten circa 600 reserve-officieren onder de wapenen te roepen. Zij moeten een jaar dienst doen, zo meldt de Franse Staats courant. Prijsstop consumptiemelk voor West-Nederland In de Nederlandse Staatscourant van heden is door de ministers van Econo mische Zaken en van Landbouw. Vis serij en Voedselvoorziening een beschik king afgekondigd, waarbij onder hand having van de prfjsstop voor consump tiemelk in de gesaneerde gebieden wordt afgekondigd. Daarbij is bepaald, dat de prijs van consumptiemelk in de gesa neerde gebieden niet hoger mag zijn dan die op 31 december 1957. Voor de niet-gesaneerde gebieden dient de prijs van 30 juni 1958 te worden aangehou den. Tot afkondiging van de nieuwe prfjs stop moest worden overgegaan omdat met terzijdestelling van de regerings beslissing dat in november a.s. bij de aanvang van het nieuwe melk prijsjaar tevens de hoogte van de slij tersmarges opnieuw zal worden bezien, de georganiseerde slijters en melkfa brieken te Rotterdam, Schiedam en 's-Gravenhage eigenmachtig tot een prijsverhoging van één cent per literfles zijn overgegaan. Teneinde misverstand te voorkomen wordt er de aandacht op gevestigd, dat tegen de na voorafgaand overleg de omstreeks 6 juli Ji. ingevoerde prijs verhogingen voor een aantal melkpro- dukten (pap, vla yoghurt etc.) door het De verhoging der P.T.T.-tarieven Zoals bekend heeft een stijging van de exploitatiekosten, o.a .veroorzaakt door de jongste salarisherziening, het staatsbedrijf der P.T.T. genoopt ver schillende telefoontarieven alsmede het abonnement voor draadomroep- aansluitingen met ingang van 1 juli 1958 te verhogen. De belangrijkste onder de verhoging vallende telefoontarieven zijn die voor: lokale en interlokale gesprekken, abonnementen voor een telefoonaan sluiting, abonnement voor nevenappa- ratuur. Niet verhoogd zijn o.m. ae tarieven voor internationale gesprekken, de een malige vergoedingen voor oeschikbaar- stelling van een telefoonaansluiting en aanleg van nevenapparatuur en voorts de periodieke vergoedingen wegens afschrij ving, rente en onderhoud van de cen trale delen van huistelefooninstallaties e.d.. vastgesteld in een door P.T.T. met de betrokken abonnees gesloten contract. De verhoging zal periodiek op de tele foonnota in rekening worden gebracht en worden bepaald door over het totaal van de onder verhoging vallende verschul digde vergoedingen 4 procent te bereke nen, voorzover dit totaal uit hele gul dens bestaat. Bij de draadomroep is zoals bekend alleen het abonnement voor de hoofd aansluiting met f 0.10 per maand ver hoogd. Prins Bernhard in Engeland Prins Bernhard is vandaag met de re- geringsdakota. die hij zelf bestuurde, naar de basis Benson van de Britse luchtmacht gevlogen. Hij werd door de commandant van de basis verwelkomd. De Prins vertrok vervolgens per auto naar Harwell voor een bezoek aan het Britse centrum voor kernonderzoek (Harwell ligt in de buurt van Benson). De Prins maakt een tournee van drie dagen langs Britse centra voor kern energie. Vanmorgen bezichtigde hij de „zwem badreactor" „Lido" en een zwaarwater- reactor „Dido". Hij heeft ook gezien hoe gewerkt wordt met radioactieve isoto pen. Later zal Prins Bernhard de „Zeta" getoond worden, een toestel waarin tem peraturen tot 5 miljoen graden Celsius zijn opgewekt door een ploeg die de mogelijkheden van kernfusie voor vreed zame doeleinden bestudeert. Prins Bernhard vliegt vanavond naar Londen waar hij de nacht doorbrengt. Morgen gaat hij naar Cumberland voor een bezoek aan Calderhall; vandaar vliegt hij naar Noord-Schotland waar hy vrijdag het atoomproefinstituut te Dounreay in ogenschouw zal nemen. In Gaza betogingen tegen de Amerikanen In de strook van Gaza, het aan Is raël grenzende gebied, waar ongeveer 200.000 Arabische vluchtelingen uit Pa lestina zijn gevestigd, zijn vandaag anti-Amerikaanse betogingen gehouden. De betogers riepen „weg met het Ame rikaanse imperialisme" en „geen mili taire Interventie". MET SCOOTER GETALLEN De 29-jarige R. Colthoff uit Den Haag reed met een door hem bestuurde scooter tegen de betonnen rand van de verkeers leider van het voormalige benzinesta tion op de hoek Rfjksstraatweg-Kerk- dam, waardoor hij en zijn medepassa gier. P. van Arkel alhier, kwamen te vallen. Beiden werden aan het hoofd gewond, terwijl de heer Van Arkel bo vendien een hersenschudding opliep. Zij werden naar het Gemeenteziekenhuis te Den Haag vervoerd. De Nederlandse schipper Jacobus Moerland, uit Stavenisse (Zeeland) is gisteravond te Harelbeke (België) in de sluis gevallen. Toen men erin slaagde hem uit het water te halen, was hij reeds overleden. Hij was gehuwd en vader van 3 kinderen. BEURSOVERZICHT BEURS IN HERSTEL Amsterdam, 16 juli. De beurs vertoonde vanmiddag over de gehele linie een herstel onder leiding van aandelen Kon. Olie, die bij de opening van de markt op f 161,50 ver handeld werden, tegen f 157.30 als slot- prys van de vorige dag. I ater liepen de aandelen op tot f 161,80. Het fonds lag zodoende bijna een f 1,boven pa riteit New York, dit in tegenstelling tot de twee vorige dagen, toen de aan delen f 5 tot f 7 beneden pariteit Ame rika noteerden. Het algehele herstel dient in hoofd zaak te worden toegeschreven aan de boodschap, die president Eisenhower tot het Amerikaanse volk en d de wereld heeft President Ben Zwi in Amsterdam Voor zijn aankomst in Amsterdam heeft de president van Israel, Ben Zwi. vanmorgen een kort bezoek gebracht aan de Portugees-joodse begraafplaats te Ouderkerk aan de Amstel. Het be stuur van de Portugees-Israelitische ge meente in Amsterdam ontving de pre sident in de woning van de administra teur. Daarna volgde een rondleiding over de begraafplaats. Vervolgens heeft de president in ge zelschap van de ambassadeur van Israel de heer H. A. Cidor, een krans gelegd voor het Nationale Monument op de Dam. Een peloton van de B.S., gekleed in blauwe overalls en een groep van de Zionistische jeugdorganisatie ..Bne Aki- wa" stonden rond het monument ge schaard toen de burgemeester van Am sterdam, mr. G. van Hall, de hoge gas ten begroette. Na de korte plechtigheid bracht de president een bezoek aan het joodse mu seum in de Waag. Het gezelschap begaf zich vervolgens naar de Hollandse Schouwburg aan de Plantage Midden laan. Op het trottoir voor het gebouw werd omstreeks het middaguur een kor te herdenkingsbijeenkomst gehouden. Opperrabbijn A. Schutser en president Ben Zwi spraken gebeden uit ter her innering aan de joden, die in de oorlog vanaf deze plaats zijn weggevoerd. gericht, i.v.m. de recente gebeurtenissen x het Midden-Oosten (Irak). De lan ding van Amerikaanse troepen in de Li banon werkte ter beurze geruststellend. Het buitenlandse aanbod in aandelen Kon. Olie was vanmiddag volkomen ver dwenen en maakte plaats voor een be scheiden vraag door moedige kopers. Philips liep op van 287 Va tot 289 1/4, tegen gisteren 286. Unilevers verbeterden van 353 tot 356 en sloten vrijwel onver anderd bij gisteren. Aku's een punt ho ger, terwijl KLM f 1.hoger werd gead viseerd. De handel was over de gehele beurs uiterst kalm. Men gaf er de voor keur aan de resultaten van de debatten in de Veiligheidsraad, af te wachten. Certificaten Deli ontmoetten goede vraag en werden op 119 ex 6 pCt interim dividend uit de markt genomen, tegen gisteren f 119.60 cum dividend. De voor uitzichten op een slotdividend op deze aandelen worden door de beurs met ver trouwen tegemoet gezien. De overige cul tuurwaarden veranderden niet veel. Van de Scheepvaartwaarden waren KPM gevraagd en liepen op van 122 tot 125. plus 4% pCt. Ook de overige waar den in deze sector waren alle opgewek ter. Er was in deze hoek behoorlijke af faire. Staatsfondsen eerder gevraagd. Aandelen en certificaten Kon. Zout werden 19 punten hoger, op 450 bieden, geadviseerd, dit naar aanleiding van een agiobonusuitkering van 331/3 pCt. in aandelen en de algehele samenwerking met de Elektro Zuur- en Waterstoffa- briek. Aandelen Elektro Zuur- en Wa- terstoffabriek waren 20 punten hoger bieden op 290. De maatschappij geeft een onveranderd dividend van 12 pCt. WISSELKOERSEN Amsterdam, 16 juli. Londen 10.55%—10.56%; New York 3.78H—3.79AMontreal 3.95A—3.95A; Parijs 90.00—90.10; Brussel 7.59Va—7.60; Frankfurt 90.45—90.50; Stockholm 73.27%—73.32%; Zürich 86.66—86.71: Zürich (vr. fr.) 88.38—88.43; Milaan 60.76%—60.81%; Kopenhagen 54.61— 54.66. Oslo 52.80%—52.85%; Wenen 14.61%—14.62%; Ankara 3.74%—3.74%; Praag 52.8452.94; Lissabon 13.26%— 13.28. W. v. d. Zwaan 4. J. M. Brederode 5, A. ministerie van Economische Zaken geen Lodder 8-10, W. C. v. Eek 9. bezwaar is gemaakt. Beurs van Amsterdam Woensdag 16 juli ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 94V4 94 Grootboek obl. 3t4 80 Ned. '47 3>4 (3) 89% 90 Ned. '51 3% 94H Ned. '53 (3%) 93% 93% Ned. '56 3% 92% 92H Ned. '48 3% 87% 87% Ned. '54 3% 88% 88% Ned. '55 I 3% 88A 88 Ned. '55 n 3% 90', 90L Ned. -37 3 89 89% Dollarlng'47 3 91% 91% Investeringscert. 3 94% 94% Ned. 62-64 3 93H 93H Cert. NWS 61% L 60% L Indië '37 A 3 91 91 Grootboek '46 3 89A 89 Ned W.B lening 6% 109% 109% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 37% 35% Nat. Handelsbank 86%B 86% Ned. HandelmU168 169% Amst. Rubber 69% 68% Dell Mij .en (Ver.) 116% H.VA105% 105% Java Cult35 35 Senembah 86% 87% Vorsteixlanden16% 15% A.K.U181% 182 Berkel's Patent (v.) 190 191 Calvé Delft cert. gew. 302 303% Kon. Pap. v. Gelder 174 175% Hoogovens cert298% 298% Müller en Co. N.B. 302 305 Ned. Kabelfabr257 265 Philips 286 289 Philips pref154% 153% Unilever355% 353% Wilton Feyenoord 184)4 186% Biliton 2de r185 184 Dordtse Olie gew. 643 673% Kon. Petr. (f.20.—157.60 163 idem (50 a f.20.—157.25 161.90 Holl. Amer. lijn 137 138% Java China Paket 130 131% K.L.M105 106 Ned. Stoomv. My 135% 136% Kon. Paket My120% 124 Stoomvaart My Ned 139 140% Nievelt Goudr eert 127% 128% v. Ommeren cert. 230% 233 Kon. Rott. Lloyd j2o 120% Ned. Scheepv. Unie 123y4 12414 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 93% Den Haag 1937 1 3 87% Lelden 1947 93% B R'dam *37 I-III 3% 94% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 96% 97B Premieleningen 100L 97L 94 91% A'dam '56 I 2% 84% 84 A'dam *56 II 2% 100% 99% Eindhoven '54 2% 84L 83% Enschede '54 2% 84 84L Den Haag '52 I 2% 93 93% 93L 92L R'dam '52 I 2% 93% 93 94L 93%L Utrecht *52 2% 95 93% Z.-Holl 1957 2% 99% 99% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletinstellingen Amst. Bank 223 224% HJ3.U. cert197% 197% Rott Bank 187 190 Twentsche Bank 171% 171% Industrie Ondernemingen Albert Heyn240 242 Borneo Sum. H.Mij. 46L 45% Ned. G. en Sp. fabr 192% 193% Kon. Ned Grofsm 105 103 Internatio 79% 79 Rott. Droogdok Mi). 509 505L Tieleman en Dros 9% 9% Ned. MU. Walv.vrt. 79 80 Spoorwegen Dell Spoorweg Mij. 8% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 27% Intern. Nickel 75% Anaconda 45% Bethlehem Steel.... 40% Cities Service 56 General Motors 39% Kennecott88% Republic Steel 47H Shell Oil 75 Union Pacific 28% Un. States Steel 64% 27A 76% 46% 42 58% 39% 89% 48% 77% 28% 65% Nog enkele fondsen ait Leiden en omgeving Aandelen VK 15/7 Edelmet. Kon. AA 45% 44 Pref w.a idem 55 394 Holl. Constructie 408 Ing bur v. Bouwnfjv 126% 126GB Int. Kunststof! Ind 43 Leidsche Wolspinn 134 134 Sikkens Lakfab '53 430 427 Ver Touwfabrieken 173 173 Wernlnk's Betonm 90 89 Van Wijk Textiel 61G 61% 98 Zaalberg 98G

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9