Midden-Oosten is belangrijkste oliereservoir van gehele wereld PARIJS IS VOORZICHTIGER VANWEGE NOORD-AFRIKA 97ste jaargang Woensdag 16 juli 1958 Derde blad no. 29492 Kwetsbare oliebelangen vormen groot gevaar voor de economie van Europa (Van een speciale medewerker) Het Midden-Oosten mag men als het belangrijkste oliereservoir ter wereld beschouwen: ongeveer 75 procent van de in de wereld aangetoonde ruwe olie reserves bevinden zich in het Midden-Oosten. Totnutoe werd van deze reserves, die volgens de laatste schattingen 230 miljard barrels zouden bevatten, slechts 7 procent verbruikt. Gemiddeld twee van elke vyf boringen zijn produktief. Opvallend is dat de thans bekende reserves in Perzië, Irak, Saoedi-Arabië, Koe weit en Qatar werden aangetroffen op niet meer dan 35 vindplaatsen. Wanneer men bedenkt, dat in het rijkste Amerikaanse produktiegebied Texas enkele tienduizenden vindplaatsen worden geteld, die echter naar schatting nog slechts 30 miljard barrels aan olie zouden bevatten, dan begrijpt men het enthousiasme, waarmee Europese en Amerikaanse maatschappijen tezamen ongeveer een drie miljard dollar investeerden in het Midden-Oosten. 180 miljoen dollar met Koning Saoed verdelen. In 1954 bedroeg de produktie van de Aramco 46 miljoen ton, in 1957 werd de 48 miljoen ton bereikt. Op het ogenblik financieren de Ame rikanen twee derden van de Arabische oliezaken, terwijl de rest voor het leeu- wedeel door Britse financiers wordt opgebracht. Irak, dat op het ogenblik in het brand punt der belangstelling staat, produ ceerde het afgelopen jaar 21.467.000 ton ruwe olie en heeft daarmee ruim twee procent van de wereldolieproduktie. De enige concessiehoudster aldaar is de Iraq Petroleum Company, waarin de British Petroleum voor 23% procent, de Kon. Shell voor 23% procent, de Com pagnie Frangaises de Pétroles voor 23% procent, de Standard Oil of New Yersey voor ruim 11 procent en de Socony Mobil voor ruim 11 procent deelnemen. De olieleidingen van Irak lopen door Syrië en de Libanon en door Jordanië en Israël naar de Middellandse Zee. Indien president Nassers droom ver wezenlijkt wordt en ook de overige Ara bische landen onder zijn invloedssfeer worden gebracht (men denke hierby aan Saoedi-Arabië) dan zou Nasser een jaar- produktie van 90 miljoen ton en 29 pro cent van de oliereserves ter wereld controleren. Dan zou in het Midden-Oosten nog slechts Perzië, dat 16 miljoen ton en 13.8 procent, en het sjeikdom Koeweit met 55 miljoen ton en 20.8 procent van de reserves resteren. Het Britse kapitaal in Irak, dat thans gevaar loopt, evenals het Neder landse, Franse en Amerikaanse, is formidabel. Men gelooft echter niet, dat de opstandelingen in Mossadeqs fout zullen vervallen door het Westen geheel uit de olievelden te verdrijven, maar tot nationalisatie zal het, naar men te Lon den verwacht, vrij zeker komen. Ook tie leveranciers zijn afhankelijk Ruim een jaar geleden concludeerde een oliecommissie van de OEES (Orga nisatie voor Europese Economische Sa menwerking) in haar rapport „Oil", the outlook for Europe", dat Europa in de toekomst in toenemende mate van de olie-aanvoer uit het Midden-Oosten af hankelijk zal zyn. Men ging er daarbij van uit, dat de ruwe olie in voldoende hoeveelheden en zonder belemmeringen kan worden aangevoerd. Het onrustige Midden-Oosten is echter een bijzonder zwakke stee in het economische bestel van West-Europa. West-Europa is af hankelijk van de olie van het Midden- Oosten en omgekeerd is het Midden- Oosten afhankelijk van het Westen als afnemer van de olierijkdommen. Zonder de enorme kapitalen, de technische ken nis, het distributie-apparaat enz. zijn de olierijkdommen van het grote Arabische rijk, waar president Nasser van Egypte van droomt, vooralsnog van een twijfel achtige waarde. De geschiedenis van de olie in de Ara bische staten is nog zeer recent. In 1908 stootte William d'Arcy, na jarenlang zonder succes geboord te hebben, te Maidan i Naftoen in Zuid-Perzië (Iran) op een rijk vloeiende bron. Vijfenveertig Jaar later onteigende Mossadeq, de toen malige Perzische minister-president, de erfgename van d'Arcy's ontdekking, de Anglo Iranian Cy en sloot de grootste raffinaderij ter wereld, die van Abanan. De internationale oliemaatschappijen wisten elkaar toen te vinden en na een langdurige Engelse boycot volgde de val van Mossadeq en kwam een internatio naal olieconsortium tot overeenstem ming met de nieuwe Perzische regeling over een concessie van 25 jaar. Amerikaanse belangen Amerikaanse belangen begonnen eerst ln 1928 mee te spreken, toen de Stan dard Oil of California haar eerste con cessie op de Bahrein-eilanden verwierf. Voor de somma van 30.000 dollar gaf Koning Ibn Saoed een Amerikaan een concessie voor zyn gehele land en in 1933 namen twee maatschappijen de Standard Oil of California en de Texas Cy deze concessies over en stichtten de Aramco, waarbij jaren later de Stan dard Oil of New Yersey en de Socony Vacuum zich aansloten. In 1950 reeds konden de Amerikanen een winst van Tevredenheid in visserijkringen IJsland op het „strafbankje" (Van onze Haagse correspondent) In Nederlandse visserijkringen hecht men grote waarde aan. de resultaten van de spoedconferentie, die in Sche- veningen is gehouden. Vooral het feit. dat zonder moeite eenstemmigheid kon worden bereikt over de houding, die ten opzichte van de IJslandse kwestie moet worden aan genomen. heeft redenen tot tevreden heid gegeven. Zoals men weet, was men in Neder landse regeringskringen tegenstander van een spectaculaire internationale conferentie over het vraagstuk van de uitbreiding der territoriale wateren, om dat men wilde voorkomen, dat IJsland nadrukkelijk in het strafbankje zou worden geplaatst. Zonder enige twijfel is dit in Sche- veningen, tijdens een bijeenkomst dus waarmee de regeringen niet van doen hadden, wel gebeurdOverigens had de regering alle reden om tegen een min of meer openbare „berisping" van IJsland te zijn, daar men vreesde voor een verwijdering binnen de NAVO tus sen IJsland en de rest van zijn West- europese bondgenoten naar aanleiding van de moeilijkheden rond de visserij. En gezien de omstandigheid dat IJs land voor de NAVO een basis van grote strategische waarde betekent, zou een dergelijke verwijdering ernstige gevol gen kunnen hebben. Maatregelen tegen Nederlandse „kaasdumping"? Een woordvoerder van het Duitse mi nisterie van Landbouw heeft bekendge maakt, dat deskundigen van het West- duitse en het Nederlandse ministerie van Landbouw gisteren te Hamburg bij een zijn geweest ter bespreking van de Nederlandse kaasverkopen in West- Duitsland. Zoals bekend, beweert West-Duits- land, dat Nederland de Westduitse kaas- pryzen onderbiedt. Volgens gewoonlijk goedingelichte bronnen tracht de Bonds republiek hiervoor een oplossing te vin den. De invoer van kaas in West-Duits- land is geliberaliseerd, zodat een oplos sing niet kan worden gevonden in de vorm van een invoerverbod of invoer beperkingen. Van Duitse zijde wordt vernomen, dat de Nederlandse minister van Landbouw bij de besprekingen met de Westduitse minister van Voedselvoor ziening en vertegenwoordigers van het Duitse boerenverbond heeft verklaard, dat de Nederlandse regering haar tegenwoordige prijspolitiek voor zuivel- produkten niet zal wijzigen alvorens de overschotten aan zuivelprodukten in Nederland, met name de kaasover schotten, verbruikt zijn. In Westduitse vakkringen verwacht men, dat de Bondsregering thans by de commissie der Europese Economische Gemeen schap maatregelen zal aanvragen te gen wat zij noemen de Nederlandse baasdumping. Dekkingspercentage 88 Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde voor lopige gegevens bedroeg de waarde van de invoer in juni j.l. f 1.123 miljoen tegen vorige maand 1.152 miljoen en vorig jaar 1.334 miljoen, terwijl de uit voerwaarde f983 miljoen bedroeg tegen vorige maand 1.015 miljoen en vorig jaar 899 miljoen. Het dekkingspercen tage bleef onveranderd 88. Transfers toegestaan Behalve naar Nederland De Indonesische regering heeft bui tenlandse ondernemingen in Indone sië, met uitzondering van de Neder landse, laten weten dat zy vergunnin gen kunnen aanvragen om een deel van hun winsten over 1956 over te brengen naar andere landen, zo meldt Antara. „Plantage-ondernemingen, mijnen en industriële vestigingen kunnen 30 van hun winst overbrengen, transport ondernemingen, elektriciteitsbedrijven, drukkerijen, banken, constructie-onder- nemingen en handelsondernemingen 40 en verzekeringsbedrijven, admini stratiekantoren, krantenbedrijven, ho- telbedryven, culturele instellingen en kleine bedrijven 20 40 van de rest van de winsten zal in reserve moeten blijven, terwijl het andere deel moet worden uitgegeven in Indonesië, aldus „Antara". FRANKRIJK EN HET MIDDEN-OOSTEN Fransen onderdrukken hun leedvermaak nu Washington voorbeeld Suez-landing volgt Wordt de Gaulle nog eens bemiddelaar? (Van onze Parijse correspondent) Terwijl gisteren in Parijs de perma nente NAVO-raad in spoedzitting ver gaderde, kwam ook de Franse regering onder leiding van generaal De Gaulle enkele malen bijeen om de nieuwe situa tie in het Midden-Oosten te bespreken. Over de NAVO-zitting, die vandaag her haald zal worden, wenste secretaris generaal Paul Henri Spaak geen woord los te laten. Niettemin is hier bekend geworden dat Italië al stappen heeft gedaan voor een onmiddellijke bijeen roeping van de ministers van Buiten landse Zaken van de Noordatlantische Verdragsorganisatie. Het is diplomatieke waarnemers intus sen niet ontgaan, dat Frankrijk ten aan zien van de Amerikaanse militaire in terventie in het Midden-Oosten een ge nuanceerder houding dan Engeland heeft aangenomen. De nieuwe minister van Voorlichting, Jacques Soustelle, ver klaarde na de kabinetsraad gisteravond, dat Frankrijk zyn economische en cul turele belangen in Libanon zelf wenst te behartigen, maar te allen tijde de on afhankelijkheid van het land eerbiedi gen zal. De Franse regering hoopt offi cieel dat de landing van Amerikaanse troepen, waarmee Eisenhower kennelijk de Veiligheidsraad voor een voldongen feit heeft willen stellen, het pan-Ara- bisch streven van kolonel Nasser ten minste tijdelijk tot stilstand zal kunnen brengen. Alleen omdat de toestand nu zo uit zonderlijk ernstig is, slaagt men er hier in enig leedvermaak te onderdrukken, want Washington volgt nu letterlijk het voorbeeld van de Engels-Franse landing by het Suezkanaal, die door de Ameri kanen twee jaar geleden tot mislukking werd gebracht. Ook het nakaarten laat men voor het moment echter maar lie ver achterwege. Men verwacht hier nu dat de Ameri kaanse troepen, die zich thans rond Bei roet hebben verschanst, spoedig onder de vanen der Verenigde Naties zullen worden geplaatst. Dan zal ook Frankrijk althans wel een symbolische militaire bijdrage moeten leveren, doch voorlopig wenst Parys duidelyk een afwachtende houding aan te nemen. Men is zich hier bewust dat het hele wankele evenwicht tussen Oost en West in het Midden- Oosten nu verstoord is geworden. Generaal De Gaulle schijnt het oog in de eerste plaats gevestigd te willen hou den op Algerije, om zo mogelijk te voor komen dat een al te harde politiek tegen over de Arabische wereld de eerste be scheiden mogelijkheden van een com promis met de Algerijnse rebellen weer teniet zal doen. In die overwegihg zal men dan ook wel de verklaring moeten zoeken van de huidige gedragslijn van generaal De Gaulle, die zijn eigen spel zo lang mogelijk wil spelen in de hoop later zelf misschien nog wel eens als be middelaar op te zullen kunnen treden. De prijzen van jachtakten De ministers Vondeling en Hofstra zijn er teleurgesteld over, dat de vaste commissie voor Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening uit de Tweede Kamer in grote meerderheid ernstig bezwaar had tegen de voorgestelde verhoging van de recognitie voor jachtakten en bijzon dere jachtakten, aldus de ministers in hun memorie van antwoord over het desbetreffende wetsontwerp. Met de stelling, dat het jagen sinds 1924 veel kostbaarder is geworden, kun nen de ministers het eens zijn voor zo ver bedoeld wordt, dat de kostenfactor bij de jachtbeoefening is gestegen. Daar tegenover staat echter, dat het inko- menspeil en de wildprijzen een grotere stijging hebben ondergaan, zodat gesteld kan worden, dat voor de oorlog de prijs van een jachtakte voor de „kleine" ja ger een relatief zwaardere last beteken de dan de prijs, zoals die na de thans voorgestelde verhoging zal zijn. Dat is vreemd: daar wil je je hoed wat steviger zetten, en de rand zakt omlaag, terwijl de bol op je hoofd blijft staan. Er gebeuren toch vreemde dingen in deze wereld! WILLEM VAN OTTERLOO GAAT NIET NAAR ZUID-AMERIKA De dirigent van het Residentie-Orkest Willem van Otterloo heeft de voorgeno men tournee van twee maanden naar Zuid-Amerika, waar hy als gastdirigent in verscheidene steden, o.a. in Buenos Aires, Montevideo en Santiago zou op treden, afgezegd. De dirigent acht het juister deze vermoeiende reis niet te la ten doorgaan en eind september, als de repetities weer beginnen en hij zelf van een vakantie heeft genoten, weer fris de leiding van het Residentie-Orkest op zich te nemen. Holland Festival met receptie besloten Het Holland Festival 1958 is gister avond te Scheveningen gesloten met een concert in de Kurzaal, gevolgd door een ontvangst door het bestuur van de Stichting Holland Festival in hotel Kurhaus. Het concert, dat door het Residentie Orkest onder directie van Willem van Otterloo werd uitgevoerd, begon met de Ouverture Leonore II van Ludwig van Beethoven. Daarna bracht de so praan Eugenia Ratti een aantal aria's van Bellini en Rossini ten gehore. Tot slot werd de Derde Symphonie in D van Bruckner verklankt. Van Otterloo en de zijnen ontvingen voor deze prestatie een ovationeel ap plaus. De dirigent kreeg een fraaie bloemenhulde welke voor de pauze ook ten deel viel aan Eugenia Ratti. De dirigent besloot de avond met het eer ste couplet van het Wilhelmus. De receptie, die hierna volgde, werd druk bezocht. Onder de aanwezigen be vonden zich leden van het Corps Di plomatique, de minister van O., K. en W., mr. J. M. L. Th. Cals, de staats secretaris van O., K. en W., mr. R. G. A. Höppener, de staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, de heer E. van der Beugel, de voorzitter van het Residen tie Orkest, jhr. E. J. van Holthe, de directeur van het Residentie Orkest, de heer W. Brederode, de dirigent Willem van Otterloo. de sopraan Eugenia Ratti en mr. A. van der Hoogte, secretaris van de Holland Fes tival Club, Cees Laseur en velen, die direct of zijdelings bij het Holland Festival betrokken waren. ZIEKENTRANSPORT MET „SIBAJAK". Ruim 500 Nederlandse onderdanen hebben zich gisteren ingescheept aan boord van de „Sibajak", voor de re patriëring naar Nederland. Onder hen bevonden zich tal van zie ken. die met ambulances naar boord werden gebracht De heer J. L. Huydecoper. eerste se cretaris van de Nederlandse diploma tieke vertegenwoordiging in Djakarta, deelde mede. dat voor het vervoer van huis naar schip van de zieken alle be schikbare ambulanceauto's van de zie kenhuizen der politie in Djakarta wer den ingeschakeld. Koninklijk Paar dineerde met Israels president De president van Israël, Ben Zwi, is gistermorgen door minister-president dr. Drees in diens Jpabinet ontvangen. Hierna werd een bezoek aan het Mau- ritshuis gebracht. Nadat hij vervolgens leden ontvangen had van organisaties die Joden hulp hebben verleend gedu rende het Nazi-regime in Nederland alsmede de Israëlische kolonie, zat de president op uitnodiging van Konin gin Juliana en Prins Bernhard aaneen lunch aan in het paleis Soestdijk. 's Middags werd een bezoek aan Delft gebracht waarbij o.a. de Technische Hogeschool werd bezocht. Gisteravond bood de president in de ambassade een diner aan ter ere van de Koningin en de Prins, die beiden aanzaten. Man in strandbad verdrenken Gisteren heeft de politie uit het Kra- lingse strandbad opgehaald het stoffe lijk overschot van de 18-jarige verwar mingsmonteur C. A. Pasman uit de Raephorststraat te Rotterdam. Eergis- termiddag was hij naar dat bad ge gaan en toen hij 's avonds niet terug keerde gingen zijn broer en zuster eens bij het bad kijken. Daar zagen zij zijn fiets staan. De politie werd gewaar schuwd en deze trof op het strand de kleding van het slachtoffer aan. Gis termorgen vroeg hebben politiemannen van de afdeling opleiding een levende ketting gevormd en zo in het water van het strand de hele bodem afgetast. 10 miljoen meer goud en deviezen Volgens de verkorte weekstaat van de Ned. Bank steeg de goud- en deviezen voorraad tot f.4699 miljoen (vorige week f.4689 miljoen), waarvan f. 899.3 miljoen harde valuta (vorige week f. 895.6 mil joen), Het goud bleef onveranderd op f. 3441.9 miljoen. Invoering burgerlijke stand van Nieuw-Guinea GAAT MET MOEILIJKHEDEN GEPAARD In Kampong Waeni aan de grote weg naar Sentani (Ned. N-Guinea) is kort geleden i-n samenwerking tussen be stuur, bevolkingszaken en bevolkings voorlichting een „voorstelling" gegeven om voor de eerste keer in Nieuw- Guinea de invoering van een op een voudige leest geschoeide burgerlijke stand voor de autochtone bevolking, aan haar duidelijk te maken. Het is de bedoeling dat ieder dorps hoofd van te bezoeken kampongs een tweetal boekjes ontvangt, waarin hij alle geboorten en sterfgevallen met en kele aanvullende gegevens schryft. De bevolking is gehouden hiervan aangifte te doen. Nederland moet in zijn jaarlijks ver slag aan de V.N. o.m. opgave verstrek ken van het bevolkingsbestan<j. De ge gevens berusten echter veelal op schat tingen op grond van vry summiere gege vens. De moeilijkheden van een bevol kingsregistratie zijn echter vele. Bij een onderzoek door het kantoor bevolkings zaken is gebleken, dat 55% van de kam pongs in Nieuw-Guinea minder dan 100 inwoners telt. 38.5% heitoergt van 100 tot 300 inwoners. Dit impliceert, dat 93.3% van deze Nieuwguinese nederzettingen beneden de 300 zielen blijft. En dit per centage van (plm. 2300) dorpen omvat tezamen 74% van het totaal geregi streerde Papoea's waarbij de berekening is gebaseerd op het bevolkingscijfer-1957 ten behoeve van het V.N.-verslag. De enorme versnippering van de be volking, gepaard aan de grote onderlin ge afstanden, vormt dan ook het kern probleem van elke registratie van die bevolking. GROTE RUBBERVOORRADEN Volgens de waarnemend gouverneur van Djambi, luitenant-kolonel M. Joe- soef, liggen in Djambi 10.000 ton voor export bestemde rubber opgeslagen. Deze ophoping ontstond, nadat op 30 mei de ruilhandel verboden werd. Een lid van het provinciaal bestuur van Noord-Sumatra deelde mede, dat in de haven van Sibolga 8000 ton rubber en 5000 ton andere produkten op ver scheping liggen te wachten. De regering heeft toegezegd spoedig de nodige scheepsruimte te zullen zenden om de produkten naar Singapore over te bren gen. THEE-ONDERNEMING GESLOTEN^™ De thee-onderneming Boenisari Len- dra, in het gebied van Garoet in West- Java. is door de eigenaars, de Neder- landsche Handel Maatschappij, geslo ten. Door de financiële verliezen wordt verdere produktie niet lonend geacht, Er waren 70 Indonesische arbeiders op dc onderneming werkzaam. VREUGDEGEHUIL BIJ HUWELIJK! Een gistermiddag te Mijdrecht vol trokken huwelijk, tussen de verloskun dige mej. J. M. L. de Jong en de heer J. H. Rood, eigenaar van een schoenen magazijn, trok de ongebruikelijke be langstelling van een kleine dertig baby's, wier eerste stappen in dit leven hen reeds direct met mej. De Jong in con tact hadden gebracht. Zy waren ver gezeld van een gelijk aantal moeders, die met de kinderwagens een erehaag voor het bruidspaar vormden. De samenwerking van de jeugdige supporters was voortreffelijk, want toen het bruidspaar langs schreed, hief de aanvoerder een vreugdegehuil aan, I waarmee allen onmiddellijk instemden. Maandagavond hebben H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bern- hard in Delft een lustrumspel bij gewoond, dat werd opgevoerd door Delftse studenten. Na de zesde scene van het lus trumspel werd o.a. D. Frielink, die de rol van Derk van Delft, keur meester. speelde, voorgesteld aan H.M. de Koningin. Eerste schip Verolme-concern te water gelaten Gistermiddag is de 33.000 ton meten de tanker „Reza Sjah the great" te wa ter gelaten. Het was het eerste schip, dat het Verolme-concern op Rozenburg heeft gebouwd. Het schip dat gebouwd is voor rekening van de National Tanker Company, is het eerste koopvaardijschip van Perzië. De doopplechtigheid werd verricht door mrs. S. A. Maybut, echt genote van de buitengewone gezant van Z.M. de Sjah van Perzië. Ook was aan wezig de chef van het protocol van de Sjah, de heer M. Garagozlou. Na afloop bood de heer Verolme mrs. Maybut als aandenken een parelsnoer aan. Twee doden en twee zwaargewonden Bij botsing te Oudenbosch (Speciale berichtgeving) Op de Bossedijk te Oudenbosch is gis teravond een verkeersongeval gebeurd, waarbij de 60-jarige bestuurder, de heer C. J. Voorhout, wonende aan de Maas haven te Rotterdam, en de 59-jarige heer A. Schellekens, garagehouder, wo nende aan de Haagweg te Breda, het leven hebben verloren, terwijl de beide echtgenoten van de slachtoffers, die achterin de auto zaten, ernstig werden gewond. De heer Voorhout reed over genoemde dyk. Ter hoogte van de tuinbouwschool was hij een wagen voorbij gereden en wilde even verder ook een autobus in halen. Op het moment dat hij dit pro beerde, kwam van de tegenovergestelde richting een vrachtauto. Een botsing was niet meer te voorkomen. Hoewel de bestuurder nog afremde, begon de auto te slippen en botste in volle vaart tegen de flank van de vrachtauto op. De botsing was zo hevig dat de in zittenden van de personenauto allen uit de wagen werden geslingerd. Nadat ter plaatse eerste hulp was verleend, werden de zwaar gewonden naar het ziekenhuis te Oudenbosch vervoerd, waarheen ook de beide slachtoffers werden overge bracht. Twee Nederlandse immigranten in arrest POGING TOT BANKROOF? Twee Nederlandse immigranten die kort geleden in de V.S. arriveerden zyn in verzekerde bewaring gesteld wegens poging tot bankroof. Zij zouden verleden week aan de waarnemend directeur van een filiaal van de „Bank of America" te Hollyr wood een briefje hebben overhandigd, waarin werd gedreigd dat de woning van de directeur zou worden „opgeblazen" als zy niet in het bezit zouden worden gesteld van het geld dat zich in de kluis bevond. De waarnemend-directeur las het briefje en zei vervolgens dat hij het geld zou gaan halen: inplaats van dit te doen, belde hy echter de politie. De twee immigranten hebben ontkend op roof uit te zyn geweest. Zy zeiden een man te hebben ontmoet die hen had gevraagd het briefje te willen over handigen^ Dit hadden zy gedaan. De mannen vertelden erbij dat degene die het briefje overhandigde, beloofd had hen dezelfde dag 's avonds te ontmoe ten. Hij liet zich echter niet zien op de afgesproken plaats. De „Piet Hein" en „De Groene Draeck" naar de Middellandse Zee Het Koninklyk jacht ,;Piet Hein", waarop de Koninklijke familie vakantie gaat houden in de Middellandse Zee aan de Franse zuidkust, is gisteren door de drijvende bok „Kolossus" van W. A. van den Tak's bergingsbedrijf te Rotterdam aan boord van het ms. ..Weltevreden" van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd gehesen. Over ongeveer een week hoopt de „Weltevreden", die vandaag van de Lloydkade in Rotterdam ver trekt naar Malakka en Indonesië, de „Piet Hein" in Marseille af te leveren. Het jacht „De Groene Draeck" van Prinses Beatrix is reeds met de „Cele bes" van de Stoomvaartmaatschappij „Nederland" te Amsterdam onderweg naar de Franse Zuidkust. Baron Bentinck in Turkije Mr. A. N. C. baron Bentinck van Schoonheten, plaatsvervangend secre taris-generaal van de NAVO. is gister avond in üstanboel aangekomen. Hy zei, dat zijn bezoek reeds lang vaststond en niets te maken heeft met de jongste gebeurtenissen in het Midden-Oosten. Baron Bentinck, die vergezeld is van zijn echtgenote, is voornemens naar Ankara te gaan.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5