Geef mij maar Nescafé Nederlandse culturele voorlichting trekt in West-Duitsland de hoer op Nescafe President van Israël bracht bezoek aan Leidse Universiteitsbibliotheek Als wetenschapsman genoten van Hebreeuwse handschriften en collectie kleitabletten Hollandnog molens met tulpen Gelukkig nog geen molentjeseultuur 97»te jaargang Woensdag 16 juli 1958 Tweede blad no. 29492 President Itzhak Ben Zwi van Israël heeft hedenochtend in gezel' schap van zijn echtgenote, van de ambassadeur van Israël de heer H. A. Cidor en diens echtgenote en andere leden van het gevolg waarmede hij in ons land vertoeft, een kort bezoek gebracht aan de Leidse Universiteitsbibliotheek. In deze bibliotheek berusten ver' scheidene unieke Hebreeuwse handschriften van zeer vroege datum, benevens andere belangwekkende publikaties op Hebreeuws gebied en met betrekking tot het Midden-Oosten. De belangrijkste van deze kostbare bezittingen van de bibliotheek waren bijeengebracht in de kamer van de bibliothecaris, waar het Israëlische gezelschap ontvangen werd door het hoofd van de Oosterse afdeling dr. P. Voorhoeve, de rector-magnificus van de Leidse Univer siteit prof. dr. S. E. de Jongh, de burgemeester van de Sleutelstad jhr. mr. F. H. van Kinschot, de directeur van het Instituut voor het Nabije- Oosten dr. A. A. Kampman en enige andere genodigden. De rector magnificus herinnerde in een kort begroetingswoord aan het ver zet der Leidse Universiteit tegen de jo denvervolging door de Duitsers waarop de Israëlische president in het kort dank uitsprak namens zijn volk voor de krachtige houding van de Leidse uni versiteit in de jaren, dat zijn toen nog verspreide volk de zwaarste vervolgin gen te verduren had. Zes Leidse studenten naar Aziatisch Turkije IN HET VOORJAAR VAN 1959 Gedurende het voorjaar van 1959 zullen zes studenten in de biologie aan de Leidse Universiteit een expe ditie ondernemen door het Aziatische deel van Turkije. Het doel van deze onderneming is het bijeenbrengen van zo omvangrijk moge lijke botanische en zoölogische collecties voor binnen- en buitenlandse weten schappelijke instituten. Gezien de ge ringe kennis van het te bezoeken gebied bestaat van de zijde van het Rijksher- barium alhier en van het Herbarium van de Landbouwhogeschool te Wage- ningen, alsmede van het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie te dezer stede, grote belangstelling voor dit materiaal. Het ligt in de bedoeling om geduren de drie tot vier maanden de kusten van Middellandse en Zwarte Zee te volgen en bovendien de meest oostelijk gelegen delen van het anti-Taurusgebergte te bezoeken. Voor de financiering van de expeditie, die geheel per vrachtauto zal geschie den, werd van verschillende zijden reeds steun ondervonden. EXAMINATOREN POLITIE- DIPLOMA'S Bij beschikking van de ministers van Justitie en van Binnenlandse Zaken zijn benoemd in de commissies tot het afnemen van de examens voor de po- litiediploma's A en Aa, te rekenen vanaf 1 juli 1958, te 's-Gravenhage, tot leden mr. J. Blanken te Katwijk, J. C. Hof stede te Leiden, C. J. Verzijden te Lei den, D. W. v. d. Wal te Leiden, tot plaatsvervangende leden G. J. v. Boven te Wassenaar, A. Koerten te Oegstgeest en C. P. de Wolf te Wassenaar. Voor het examen te Groningen zijn benoemd tot leden mr. C. Barends en G. Heringa, beiden te Haarlemmermeer. Te Arnhem is benoemd tot lid-plv. voorzitter J. Ro denhuis te Voorschoten. Hij bracht hulde aan de wetenschap pelijke arbeid die in Leiden verricht wordt en wees erop dat uit de talloze volksgroepen in Israël slechts een volk en natie kunnen groeien door opvoeding waarin de wetenschap een belangrijke taak heeft. Unieke werken Vervolgens werden de uitgestalde handschriften en boeken bezichtigd. Als wetenschapsman op het gebied van de joodse historie toonde de president bij zondere belangstelling voor de unieke bijeengebrachte collectie. Prof. dr. G. W. J. Drewes gaf een toelichting bij de handschriften. De president toonde bui tengewone interesse in de uit 1289 date rende Palestijnse Talmud, een hand schrift in twee delen dat door Scaliger aan de bibliotheek geschonken was en de uit diezelfde tijd stammende Com mentaar van Rashy op de Bijbel, een President Ben Zwi bewondert het unieke exemplaar van de Palestijnse Talmud. Van links naar rechts prof. dr. G. W. J. Drewesdr. P. Voorhoeve, ambassadeur H. A. Ci~ dor, president Ben Zwi, daarachter een lid van het gevolg en geheel rechts de echtgenote van de presi~ dent. (Foto L.D./Van Vliet) eveneens door Scaliger geschonken handschrift. Microkaartreproaukties van de gedeelten van de tekst van dit handschrift die nog niet kritisch zijn uitgegeven werden als geschenk aan de president aangeboden. Voorts toonde prof. dr. F. M. Th. de Liagre Böhl, oud Leids hoogleraar in de geschiedenis van Babylonië en Assyrië, indertijd door hem verzamelde kleita bletten die berusten in het Instituut voor het Nabije Oosten doch voor dit bezoek naar de bibliotheek waren over gebracht. Een aardige bijzonderheid was nog, dat zich onder de uitgestalde werken ook een werk van de president zelf be vond. De echtgenote van de president ver liet de bibliotheek eerder dan de presi dent zelf teneinde zich naar Amsterdam te begeven. Alvorens president Ben Zwi zijn bezoek aan de bibliotheek beëin digde zegde hij dank voor de interes sante bezichtiging, waarvan hij als we tenschapsman kennelijk bijzonder had genoten. llood-wit-blauw bij de Oosterburen (I) WIELRIJDER SLOEG GEEN ACHT OP STOPSTREEP. Een 69-jarige wielrijder uit Leiderdorp die gisterochtend geen acht sloeg op de stopstreep ter hoogte van de wegkrui- sing SteenschuurLangebrug en zonder te stoppen het Steenschuur opreed, is gegrepen door een bromfietser. De man brak zijn linkerarm en is door de E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht. (Van onze correspondent te Bonn) Toen de Nederlandse schrijver Adriaan van der Veen enige maan den geleden te Hamburg een lezing had gehouden over de moderne Nederlandse litteratuur, schreef een van de grootste Westduitse dag bladen dat het toch wel opmerkelijk was en vrijwel niet bekend dat Nederland niet alleen een landje is van molens en tulpen. Zo in de geest van „ze doen daar, sedert Rembrandt en Van Gogh warempel nog altijd aan cultuur. Als van de zijde van de Nederlandse ambassade in Westduitse plaatsen filmvoorstellingen zijn gehouden, hoort men van de toeschou wers zonder uitzondering positieve reacties. Zoals dr. H. J. Friedericy, hoofd van de afdeling pers- en culturele zaken van de ambassade te Bonn, ons dezer dagen vertelde, komt die reactie vaak op het volgende neen „Tjonge, dat was geweldig. Wij hadden ons Nederland altijd heel anders voorgesteld. Dat een klein volk zoveel presteert, is het geen wonder? Ik dacht dat ze alleen tulpen en molens hadden. Buitenwerk Tulpen en molens. Wie In het buiten land woont, vervloekt ze af en toe, ware het niet dat ze toeristen aantrek ken, dat ze ons dus aan deviezen hel pen, en dus van onschatbare waarde voor ons land zijn. Tulpen en molens dat is voor de man-in-de-straat in een groot deel van de wereld Nederland. De reder, de zeeman, de hoogleraar, de journalist zij alleen weten wel dat we nog meer kunnen maken en dat we nog meer hebben, maar toch tulpen en molens, dat is Nederland. En we doen er hard aan mee, omdat het zo goed is voor de vreemdelingenindustrie. Holland weken in Duitsland orga niseren we met in ons blazoen een Vo- lendammertje en u raadt het een molen. We verkopen kaas met molentjes en tulpen. Maar we zijn er gelukkig nog niet in geslaagd onze cultuur te tonen als molentjescultuur. Dit alles betekent niet dat men voor zekere produkten die molentjes en die tulpen maar niet aan een ieder moet voorschotelen. Maar in dien men al te snel wordt geïdentifi ceerd met het land van deze schone pro dukten, dan vraagt men zich af of we niet al te zeer afgedaald zijn met onze propaganda. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBORIEN Nicolaas. zn. van N. van Groenlngen en J. J. Marks; Ivonne Tonia Margaretha, dr.. van D. Rempt en A. J. Verhuist; Pleter Arie, zn. van W. T. W. Vis en J. M. de Waard; Jacob Jan, zn. van N. Zwa nenburg en M. van Egmond; Pauline Jo hanna Perona Maria, dr. van A. G. van der Weljden en E. Pikaar; Erna, dr. van J. J. M. Koekkoek en P. G. de Bont. OVERLEDEN E. M. C. Visser, 3 weken, dochten; P- G. J. Spaanderman. 1 dag. zoon; W. F. van Es, 74 jr., man; J. Taffijn, 77 Jr., man; D. van der Helm, 51 Jr., man; A. M. Voorn, 6 Jr., zoon. Bepaald niet afgedaald met voorlich ting over Nederland is de afdeling pers en culturele zaken van onze ambas sade in West-Duitsland. Deze afdeling is te Bad Godesberg bij Bonn gevestigd en staat onder leiding van dr. H. J. Friedericy, oud-ambtenaar van het bin nenlandse bestuur in Nederlands-Indië, oud-hoofd van de afdeling voorlichting van onze ambassade* te Washington, schrijver van de roman „De laatste ge neraal, Bontorio" en van de novellen- bundel „Vorsten, vissers en boeren". Een man, die het klappen van de voor- lichtingszweep wel kent, zoals hij tij dens de gehele Indonesië-geschiedenis in Amerika heeft getoond. Hij vertelde ons dat viervijfde van al het werk van zijn afdeling buitenwerk is. Dat wil zeggen, dat hij en zijn drie medewerkers de bóer plegen op te gaan en de Nederlandse cultuur in de ruimste zin des woords de Duitsers als het ware aan huis bezor gen. Het betreft hier lezingen, filmvoor stellingen, tentoonstellingen, balletvoor stellingen en wat niet al. Politieke voor lichting krijgt de gemiddelde Duitser wel in zijn krant voorgeschoteld. Veel meer belangstelling bestaat er voor niet- politieke zaken, vooral van de zijde van de Westduitse jeugd. Voor de klas Op onze vraag, waar in het algemeen de belangstelling van de Westduitsers, wat Nederland aangaat, ligt. zei de heer Friedericy ons: „Uitgangspunt voor onze gehele voorlichting is het feit dat Duits land jarenlang geïsoleerd is geweest. In de laatste jaren leidde dat er toe dat Parade op de Champs-Elysee In Parijs ter gelegenheid van de Frans* nationale feestdagt de 11de juli. Mulo-examens Geslaagd voor het diploma A de dames: A. R. Meyler, Noordwijk; C. A. Domburg, Bodegraven; A. G. N. Dub beldam en J. M. Buys, Katwyk aan Zee; G. van Rijn, Zwammerdam; A. T. Ver loop, A. H. J. Karstens en E. M. H. Braggaar, Leiden; tevens middenstands diploma: B. de Jong, J. A. Bruin, J. C. v. d. Dool, Wassenaar; J. E. van Damme, Voorschoten; P. A. Huis. M. J. N. Key- ser en M. C. W. Kroon, Leiden; jongens: H. Zierikzee, Leiden; J. Bakker en D. J. W. Romph, Oegstgeest; T. Domburg, Bodegraven; A. van der Nagel. Valken burg; A. T. Noordhuis, Katwyk; M. E. de Graauw, Alphen aan den R(jn. Zes kandidaten werden afgewezen. Bij K.b. is benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau pater ir. J. H. L. Teepe, leraar in de wiskunde aan de bijzondere HBS te Hollandia (Nederlands Nieuw-Guineaoud-leraar aan het R.-K. Lyceum „St.-Bonaven- tura" te Leiden. hier een enorme belangstelling bestond voor alles wat andere landen betreft. Vooral onderwijzers, leraren, de jeugd leiders en de jeugd zelf grijpen alles aan om de blik op de buitenwereld te verrui men. In het bijzonder de provincieste den zijn gevoelig voor ons werk, want daar is het isolement vaak het grootst geweest." En hoe bereikt men dan wel die Duitse jeugd, die Duitse jeugdleiders? „Door erop uit te trekken. We trek ken als het ware met de Nederlandse cultuur dwars door geheel West-Duits land heen," aldus dr. Friedericy." Mijn medewerkers gaan doodgewoon, op ver zoek uiteraard, voor de klas staan en vertellen. In dorpen en grotere steden. Van oudsher is de Nederlandse In vloed in Duitsland groot geweest en nog altijd komt men in steden als Hamburg, Dusseldorf en zelfs in München daarvan de bewijzen tegen. Onze correspondent te Bonn heeft eens nagegaan wat er heden ten dage op cultureel, economisch en sociaal gebied gebeurt op het stuk van het onderwerp „Neder land in Duitsland", hoe en waar de Nederlandse stem bij onze oos terburen gehoord wordt en wat de uitwerking van al deze werkzaam heden is. In bijgaand artikel be spreekt hij wat er geschiedt op cultureel gebied. Besprekingen over Zeeland's veren (Van onze Haagse correspondent). De minister van Verkeer en Water staat, mr. J. Algera, heeft gisteren in Middelburg besprekingen gevoerd met het provinciale bestuur van Zee land. De nieuwe tarieven voor de veren op de Westerschelde zouden in werking treden op de dag. waarop de nieuwe veerboot „Prinses Beatrix" in het veer VlissingenBreskens in bedrijf wordt gesteld, uiterlijk op 1 augustus a.s. Inmiddels heeft de Tweede Kamer zich echter uitgesproken voor handha ving van het vrije vervoer van voetgan gers en fietsers. Minister Algera heeft zich in de Kamer op het standpunt ge steld. dat dit ln de eerste plaats een kwestie was voor het Zeeuwse bestuur. Soms uur in, uur uit. Daarbij voor zien zij in een enorme leemte. Vele Duitse geschiedenisboekjes gaan name lijk al te vaak niet verder dan 1914. De vraag naar dit werk van ons is zeer groot, we kunnen er niet geheel aan vol doen." Dat schoolwerk gaat dan gepaard met het geven van filmvoorstellingen, die ook voor een breder publiek worden gegeven. Per iaar bereikt men op deze wijze met films niet minder dan een miljoen Westduitsers, van wie ca. 60 pet. jonger is dan 18 jaar. De meeste belangstelling bestaat voor algemene films over ons land (Nederland en het water, Nederlandse bloemenpracht en dergelijke.) Werk van onderop „De boer op" dat is het beginsel van de actieve Nederlandse voorlich tingsafdeling te Bad Godesberg. De boer op met materiaal over Nederland, niet slechts schriftelijk materiaal, maar ook dus met het gesproken woord. In 1957 hielden de medewerkers van dr. Friede ricy in Westduitse steden 175 lezingen over ja, over onderwerpen als Rem brandt. Van Gogh, e.d. Het programma voor dit jaar vermeldt lezingen over Erasmus. Holland en het water, de Ne derlandse vrouw, stedenbouw. Euromarkt en wat niet al. Daarnaast beschikt dit voorlichtings bureau over vijf tentoonstellingen, waar mee al evenzeer Duitsland doorgetrok ken wordt. Het betreft hier o.m. de foto tentoonstelling „Holland, land en bevol king", de tentoonstelling ..Grafische kunst in Nederland" (ook van moderne grafici) en andere. Bij voorkeur worden zij geexposeerd in provinciesteden, voor volksuniversiteiten, scholen enz. Per jaar trekken deze tentoonstellingen tiendui zenden bezoekers. Ook dit jaar trekt de Nederlandse cultuur op deze wijze door Duitsland, waarbij o.m. in het kader van de te Hamburg te organiseren Hol land-week vier exposities in de Hanze stad worden gehouden. Zo druppelt een beetje Nederlandse cultuur oostwaarts. Zo wordt een steentje bjjgedragen tot wat de Euro pese cultuur in het groot Keet. Het is werk van onderop: de jeugd, de kleine steden, hen die het 't meest no dig hebben. Het Ijjkt monnikenwerk, ware het niet dat de resultaten van deze arbeid welhaast dagelijks in de vorm van dankbare brieven van soms zeer verbaasde Duitsers op het bureau van dr. Friedericy in Bad Godesberg komen. dat na overleg met Den Haag had besloten tot de nieuwe tarieven. Bovendien liet de financiële situatie z.i. niet toe dat het Rijk de veren voor voetgangers en fietsers zou betalen. Wat er nu verder gebeuren gaat zal wel in de eerste plaats van Middelburg afhangen. De ..Prinses Beatrix" maakt op het ogenblik proefvaarten, en zal naar alle waarschijnlijkheid op 1 augus tus a.s. in dienst worden gesteld, tege lijk met de nieuwe veerhaven in Bres kens. Behalve minister Algera heeft giste ren ook de Delta-commissie uit de Tweede Kamer een bezoek aan Zeeland gebracht. Nescafé is niet te evenaren: fn de kop geeft Nescafé de lekkerste koffie! Dat bewijzen geur, kleur en bovenalsmaak Normaal Coffeïnevrij Etpresio Werelds meest favoriete Instant Coffee?

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3