Kerkelijk Leven Chefarine.4 „Stichting Orgelcentrum" gaf avond van ongelijke kunstwaarde Weer 2 doden op Cyprus Belangrijke vooruitgang bij bestrijding van pijnen! Toestand in Irak Met een enkel woord Agenda PRONONCE voor Uw ONDERGOED WOENSDAG 16 JULI 1958 Asma in Nieuwe Kerk te Katwijk/Zee Verleden jaar was de In de Nieuwe Kerk van Katwqk aan Zee een Jan Zwart-herdenking. Daarvoor was een comité opgericht dat zestig orgelbe spelingen in het land organiseerde. Nu is door dezelfde initiatiefnemers een „Stichting Orgelcentrum" in het leven geroepen, die wederom tientallen avonden belegt. Op het programma, dat voor al die avonden gezamenlijk geldt, vinden we 7 afdelingen: 4 ge wijd aan orgelbespeling, 2 aan ge meentezang, 1 aan koorzang. Het orgelprogramma noemde vier componistenamen: Asma. Bach. Han del. Jan Zwart. De ongelijkheid aan kunstwaarde in dit kwartet is groot. Met dit kwartet reist de organist Fei- ke Asma sinds vele jaren door het land. In het programmaboekje lezen we dat deze stichting er is om „het Nederlandse publiek belangstellend te houden voor de muziek en het orgel". De spreker op de kansel sprak van bevordering van de „orgelcultuur". Voor deze woorden alle sympathie! Maar als het toegestaan is artistieke maatstaven aan te leggen, dan moeten we vrijmoedig vaststellen, dat te midden van de voor orgel geschreven literatuur het werk van Feike Asma en Jan Zwart niet erg veel betekent en dat het goed zal ziin. dat hun geen groter plaatsje ingeruimd wordt dan hun in alle bescehidenheid tegenover de reuzen Bach en Handel toekomt. De werkelijk heid is héél anders en dat leert ook het verstrekte propagandamateriaal voor grammofoonplaten. Het dienen van de orgelcultuur zou de Stichting ook heel anders kunnen doen. In Katwijk woont een ongewoon be kwaam organist. Voor Leiden zeggen we hetzelfde voor de hoofdorganist aldaar. Zij zijn daar de natuurlijk-aangeweze nen. Indien de Stichting haar activitei ten ontplooide om deze beide organisten, als voorbeeld aangeduid, en met hen de orgelcultuur nader tot het publiek te brengen, zo ware een daad gesteld die dank verdient. Laat de Stichting haar werkterreinen zoeken, waar bekwame orgelbespelers ontbrekenl Asma heeft dan van zichzelf gespeeld over „Op bergen en dalen", met brede akkoorden, in een geliefde trant en soms met bijna Vlaams barokke inslag. Ver der van Bach net koraalvoorspel Bleib bei uns. Herr" en de Prelude met Fuga in c moll. Voorts Handels Allegro in D uit het 10de orgelconcert. Ten slotte Zwarts „Alle roem is uitgesloten". In het algemeen heeft Asma waar deerbaar orgelspel geleverd, behoudens ritmische onevenwichtigheden, slecht afgeslepen eindfiguurtjes en troebele en haastige overgangen, die op een psy chisch onrustige persoonlijkheid wijzen. Nummer drie al Opnieuw een zelfmoord van een Gestapo-moordenaar (Van onze correspondent te Bonn) In de gevangenis te Bonn pleegde dezer dagen de 41-jarige Martin Knittler, bijgenaamd „De Kweller", zelfmoord. Hq was een van dé drie beklaagden in het proces tegen drie SS-leiders, dat in september a.s. hier zou beginnen. Knittler werd er met Sorge en Schubert van verdacht in het concentratiekamp Sachsenhau- sen en Esterwegen meer dan elfdui zend mensen te hebben vermoord. Tot hun vreselijke misdaden behoorden het doden van achthonderd Russische krijgsgevangenen, die met een nek schot werden neergeschoten. Knittler werd daarnaast beticht van moord op dertien mensen, waarvan be kend was, dat zij door vele getuigen zou kunnen worden bewezen. Hij was in 1947 door een Russische rechtbank tot le venslang veroordeeld, kwam in 1956 in West-Duitsland terug en werd vorig jaar weer gearresteerd. Dit is de derde zelfmoord in twee weken, die van gru- welijke misdaden betichte ex-Gestapo- ambtenaren hebben gepleegd. Eerst was het de 54-jarige vroegere politiebeambte Artschwager, die zich te Bielefeld in een schuur ophing: hij werd verantwoor delijk geacht voor vele moorden van het beruchte Tilsit-commando in Li- tauen. Kort daarop pleegde een politie- commissaris te Mainz, de 51-jarige Gennart. zelfmoord nadat hij op 4 juli in hechtenis was genomen. Gennart werd ervan beschuldigd eveneens met het Tilsit-commando vele mensen te hebben vermoord. Hy heeft tijdens het proces hierover, dat te Ulm in Zuid- Duitsland wordt gevoerd, twee getuigen die hem beschuldigden, met een pistool bedreigd. Het pistool droeg hjj nog toen hij in de rechtszaal werd gearresteerd. Gennart zei toen dat hij als commissa ris van politie volgens de dienst ver- j plicht was een wapen te dragen. Hij vergiftigde zich spoedig na zijn arres- tatie in de cel. Zuid-Afrika neemt weer deel aan werk van de V.N. De Zuidafrikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Eric Louw, heeft gis teren meegedeeld, dat de regering van Zuid-Afrika besloten heeft weer volledig deel te nemen aan het werk van de Ver. Naties. Louw zal zelf de leiding op zich nemen van een sterke Zuidafrikaanse delegatie. De regering zal weer een per manente vertegenwoordiger bij de V.N. benoemen. Zoals bekend heeft Zuid-Afrika in no vember 1956 bekendgemaakt dat het slechts een .symbolische vertegenwoordi ging" bij de V.N. zou handhaven uit protest tegen wat de Zuidafrikaanse re gering „voortdurende inmenging van de V.N." in de binnenlandse aangelegenhe den van Zuid-Afrika noemde. Dit besluit van Zuid-Afrika volgde op een debat in de V.N. over de status van Zuidwest-Afrika, de behandeling in Zuid-Afrika van het Indiase volksdeel en de rassenstryd in de Unie. De Sovjet-Unie stelt een vriendschapsverdrag voor Rusland heeft gisteren nota's aan de Westelijke grote drie en andere Weste lijke mogendheden, o.a. de Westduitse Bondsrepubliek, doen toekomen, waarin het sluiten van een vriendschapverdrag van alle Europese staten wordt voorge steld, waarbij ook de Verenigde Staten zouden moeten toetreden, aldus is van goedingelichte zijde vernomen. Volgens diplomatieke kringen te Washington bevat de Russische nota verscheidene suggesties voor de vermin dering van de internationale spanning. Deze voorstellen zouden echter alle al eerder door de Sovjet-Unie zijn gedaan. met name in Bach wiens muziek dit niet verdraagt. Van Handel maakt Asma al tijd iets boeiends door de verende licht heid van zijn staccato-behandeling en in dit geval door de echo-effectjes. De koren van Hans Boelee uit Abbe- nes, Katwijk aan den Rijn, Leiderdorp Oegstgeest en Woubrugge brachten iets heel gaafs en moois in hun massale sa menzang. waar uit zonder ook maar eni ge uiterlijkheid en zwaarte een weldadi ge welluidendheid doorbrak. Daarmee doet Boelee iets loffelijks, ook voor het begrip van 't kerklied. Het bij herhaling aldus optreden heeft tot een prachtige homogeniteit geleid. Zelfs de gezamen lijke kinderkoren als „solo-stem" ont wikkelden een volle, ronde sonoriteit. De bewerking van de gezongen koraal melodieën en Engelse hymne's, met toe gevoegd orgel, was weer van Boelee's hand. V. Ondanks vele maatregelen Niettegenstaande de uitgebreide vei ligheidsmaatregelen, die de bedrijvig heid op Cyprus sinds maandagochtend vrijwel geheel tot stilstand hebben ge bracht, zijn gisteren de lijken van een Griekse Cyprioot en een Turkse Cyprioot gevonden. Volgens een offi ciële verklaring zijn er sinds de eerste juni. toen een nieuwe reeks geweld daden begon. 44 Grieken, 24 Turken en twee Britse militairen gedood. Er zijn weer versterkingen voor de Britse troepen naar het eiland onder weg. Gouverneur Foot verklaarde tegen over buitenlandse correspondenten, dat de Britten zoveel mogelijk militairen nodig hebben .aangezien er zich over het gehele eiland gewelddaden voor doen. Gouverneur Foot deelde later mee, dat het algemene uitgaansverbod van daag zal worden opgeheven, met uitzon dering van Nicosia en Famagusta. Qantas zal dienst op Djakarta hervatten De Australische Luchtvaartmaat schappij Qantas heeft medegedeeld, dat haar vliegtuigen van de lyn naar en van Darwin met ingang van 31 juli weer Djakarta zullen aandoen. De dienst op Djakarta werd in april gestaakt, toen de Indonesische regering beperkingen instelde voor het luchtruim rondom Djakarta. Tsjecho-Slowakije wil normale betrekkingen met West-Duitsland Premier Viliam Siroky van Tsjecho- Slowakije heeft zich in een brief aan bondskanselier Adenauer voor het aan knopen van diplomatieke betrekkingen tussen de twee landen uitgesproken. De inhoud van de boodschap, die door be middeling van de Russische ambassade te Bonn aan minister von Brentano ter hand werd gesteld, werd gisteren op een persconferentie door de Tsjechoslo- waakse militaire missie in West-Berlijn bekendgemaakt. Premier Siroky verklaart zich bereid te Praag, te Bonn of elders over de kwestie van aanknopen der betrekkin gen te onderhandelen. Vervolg van pag. 1 Resolutie van V.S. in Veiligheidsraad Ook een Russische De Russische afgevaardigde. Sobolef, diende een resolutie in, waarin de Ver. Staten worden opgeroepen de gewapen de inmenging in de binnenlandse aan gelegenheden van de Arabische landen te staken en de troepen onmiddellijk terug te trekken. Aanvaarding van deze resolutie zou „de werkelijke dreiging van een nieuwe oorlog" kunnen overwinnen, meende hij. Volgens Sobolef kan geen enkele ver wijzing naar artikelen van het V.N.- handvest de inmenging rechtvaardigen, omdat het verzoek van president Sja- moen van Libanon „ingegeven" was om de interventie te rechtvaardigen. De Amerikaanse delegatie heeft gis teravond een ontwerpresolutie bq het bureau van de Veiligheidsraad inge diend, waarin de secretaris-generaal der V.N. wordt verzocht onmiddellijk in overleg te treden met de regering van Libanon en andere regeringen om rege lingen te treffen voor de vorming en het gebruik van troepen, die de terri toriale onschendbaarheid en onafhan kelijkheid van Libanon moeten bescher men. Verder wordt de waarnemersgroep der V.N. in Libanon verzocht haar actlvi- JORDAN/E Commentaren op de Amerikaanse landing Het officiële Sovjetrussische persbu reau Tass heeft de Amerikaanse landing in Libanon een „openlijke aanvalsdaad" genoemd, welke een eerste stap vormt naar een aanval op Irak. Het officiële aagblad van de Russische communis^ tische partij, de „Pravda" verklaart, dat de Amerikaanse troepen een „daad van openlijke agressie door de Verenigde Staten in het Nabije Oosten" hebben gepleegd. Het is begrijpelijk dat de of ficiële organen in de overige landen achter het ijzeren gordijn zich in de zelfde geest hebben uitgelaten. Maar ook de Joegoslavische regering heeft gis teren de Amerikaanse militaire inter ventie in Libanon afgekeurd. Zij zou het gevaar van een algemeen internationaal conflict met zich meebrengen. Japan is eveneens van mening, dat het zenden van Amerikaanse troepen naar Libanon een daad is. die in ver band met de vrede en de politieke sta biliteit in net Midden-Oosten als onge wenst moet worden beschouwd. Een woordvoerder van het Japanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken zei. dat Japan hoopt, dat de V.N. maatregelen zullen treffen, die een snelle terugtrek king van de Amerikaanse troepen mo gelijk maken. De Franse avondbladen gaven ook met grote koppen het bericht van het Ame rikaanse ingrijpen. De conservatieve "Paris Presse" schreef, dat Engeland en Frankrijk gereed staan om de actie te steunen. Premier De Gaulle heeft giste ren langdurig gesproken met zijn voor naamste ministers en de stafchefs van de strijdkrachten. De Italiaanse premier Fanfani heeft de Kamer van Afgevaardigden medege deeld. dat zijn land gevraagd heeft om een onmiddellijke bijeenkomst van de NAVO om zich te beraden over de toe stand in het Midden-Oosten. De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, Soebandrio gaf te kennen nog niet te kunnen zeggen of de landing van Amerikaanse mariniers in Libanon al dan niet gerechtvaardigd kan worden. Hoe minder buitenlandse mogendheden zich in de situatie in het Midden-Oosten mengen, hoe beter dit zal zijn voor een snelle oplossing ...Ik hoop", aldus Soe bandrio: „dat de Verenigde Naties spoe dig een vreedzame oplossing zullen we ten te vinden". Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderenI De kennis van pijnbestrijding is in de loop der jaren regelmatig groter geworden. Ge leerden hebben vastgesteld waar en hoe pijn ontstaat en zij hebben geleerd pijn te meten» Daarna hebben zij kans gezien de werking van één der oudste pijnbestrijders belangrijk te versterken door toevoeging van nieuw ontdekte mid delen. Deze combinatie werkt bij pijnen en ook bij griep beter dan elk middel afzonderlijk. arzonaernjK. am /t Tegen pgnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel (heiaroi. teit voort te zetten en uit te breiden om te verhinderen, dat mensen, wa pens of ander materiaal illegaal over de Libanese grens komen. In de resolutie wordt de onmiddellijke stopzetting van iedere illegale infiltra tie van mensen, wapens en ander ma- teriaal over de Libanese grenzen geëist, i evenals de stopzetting van vijandige propaganda en ophitsing tot wanorde lijkheden van de zijde van pers en radio onder controle van een buiten landse regering. Tenslotte maakt de resolutie melding van het zenden van Amerikaanse mili tairen naar Libanon, in antwoord op een verzoek van de Libanese regering. De V.S. beloven terugtrekking, zodra de V.N. zelf de verantwoordelijkheid voor de handhaving van de Libanese onaf hankelijkheid kunnen overnemen of totdat het gevaar is geweken. Wal zegt artikel 51 President Eisenhower heeft zich bij zijn besluit om Amerikaanse troepen naar Libanon te zenden, gebaseerd op het recht van collectieve zelfverdediging dat het V.N.-handvest erkent. Hij doelde daarmee kennelijk op ar tikel 51 van het Handvest, dat bepaalt: „Geen enkele bepaling van het onder havige Handvest maakt inbreuk op het natuurlijke recht op wettige individuele en collectieve zelfverdediging in geval een V.N.-lid het slachtoffer wordt van een gewapende aanval, totdat de Vei ligheidsraad de nodige maatregelen heeft genomen om de internationale vrede en veiligheid in stand te houden. 1 De maatregelen die door de leden bij I het uitoefenen van dit recht op wettige zelfverdediging worden genomen, dienen onmiddellijk ter kennis van de Veilig heidsraad te worden gebracht. Zij doen I geen afbreuk aan de bevoegdheid en de plicht van de raad om op elk ogenblik op geschikt geachte wijze op te treden I om de internationale vrede en veilig- J heid in stand te houden of te herstel len". Ben Goerion won vertrouwen van Israëlische parlement De Israëlische premier, David Ben Goerion. heeft gisteren een vertrou- wensstemming in het parlement gewon nen over de definitie van het begrip „jood". Een motie van wantrouwen, in gediend door rechtse oppositiepartij Sje- roeth werd met 59 tegen veertig stem men, bij één onthouding verworpen. Naar aanleiding van het meningsver schil zijn kort geleden twee ministers afgetreden. Het kabinet besloot iedereen als jood te erkennen die tegoedertrouw verklaart Vervolg van pag. 1 Noeri al Said gedood Radio Bagdad heeft gistermiddag om geroepen, dat premier Noeri al Said, die volgens eerdere berichten was ver dwenen. gepakt is en gedood. Noeri hield zich schuil in een huis in een der oude wqken van Bagdad. Dit was uit gelekt en een militaire patrouille werd uitgezonden. Toen deze bq het huis arriveerde, kwam er net een „oud vrouwtje" de deur uit, dat echter een geweer onder „haar" mantel vandaan haalde, zodra zq de militairen gewaar werd. Er ontstond een vuurgevecht, waarbij het „vrouwtje", dat Noeri al Said bleek te zqn, werd gedood. Volgens nog onbevestigde berichten zouden maandag ook twee Amerikaanse zakenlieden in Bagdad door een menigte zijn gedood .De opgezweepte massa zou een groep van tien Europeanen hebb'er, aangevallen, onder wie deze twee Ameri kanen. Een derde Amerikaan zou na een pak slaag hebben kunnen ontkomen. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft, in Londen gezegd, dat tanks van het Iraakse leger maandag tijdens de eerste uren van de revolutie in Irak een kor don rond de Amerikaanse ambassade hebben gelegd teneinde betogers tegen te houden. De Amerikaanse ambassade heeft geen schade gekregen. De Engel se ambassade werd in brand gestoken en is geheel uitgebrand. De Britse ambas sadeur werd enige tijd door een „comi té" van de betogers vastgehouden. Hij verblijft thans in zijn hotel en men heeft de indruK dat hij dit niet mag verlaten. Er verblijven ongeveer 5600 Engelsen in Irak. van wie 2600 burgers. De overige militairen, voornamelijk be horend tot de R.A.F. Radio-Bagdad heeft gisteravond be kendgemaakt. dat Irak zich terugtrekt uit de federatie met Jordanië. De pre mier van de revolutionaire regering. Mo hammed Mahdi Koebbah. heeft een de creet getekend, dat dit verdrag van „nul en gener waarde" verklaart. Irak be schouwt zich ontslagen van alle mili taire. financiële en andere verplichtin gen volgens de overeenkomst. Mohammed Mahdi Koebbah is leider geweest van de Istiklalpartij. Zoals be kend is deze partij door generaal Noe ri al Said ontbonden. Koebbah is vroe ger minister en afgevaardigde geweest, tijdens de anti-Britse opstand van 1941 werd hq gevangen gezet. Koeb- bahs doel is alle westelijke invloed uit Irak te bannen, de Iraakse olievelden in zqn bezit te krqgen en af te reke nen met Israël. Daaruit kan men op merken^ dat de Egyptische dictator Nasser in Irak slechts een zijdelingse invloed kan uitoefenen, daar hij zich geplaatst zal zien tegenover nationa listische concurrentie met Mohammed Koebbah als hoofdfiguur. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Rep. Tour de France. 18.30 RVU: Het Vrijheids ideaal in de letterkunde, door dr. A. Saal- born. Derde lezing; De moderne vrijheids- gedachte: De Vier Doden van A. H. Nij- hoffDe Vliegen (Les mouches) van Sar tre; De Pest van Camus. 19.00 Voor de Jeugd. 19.10 Joods progr. VPRO: 19.30 V. d. Jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Tussen de regels door, caus. 20.15 Amus. muz. 20.30 Buren, hoorsp. 21.40 Rep. Tour de France. 21.50 Marinlerskapel. 22.15 Marimba. 22.50 Medische kron. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.30 Hammondorgelspel. 23.5024.00 So cialistisch nws. In Esperanto. Hilversum II, 298 m. NCRV; 18.00 Leger der Heilskwartler. 18.15 Spectrum v h. Chr. organisatie- en verenigingsleven. 18.30 Kamerkoor. 18.45 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Gram. 19.30 Bultenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Ra diokrant. 20.20 Holland Festival: Radio Philharm. ork. en solist. 21.20 Gram. 21.25 Muz. luisterwedstryd. 21.50 Gram. 22.00 Hugo de Groot en de contra-remonstran ten, caus. 22.15 Vocaal kwartet en klave cimbel. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.1524.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Weekjourn. AVRO; 20.30 Luipaard op schoot, docu mentaire film. 21.00-22.30 Het witte schaap van de familie, blijspel. VOOR DONDERDAG 17 JULI Hilversum I, 102 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO; 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Köok- praatje. 11.15 Planorecital. 11.45 Moderne kunst en zielsziekten, oaus. 12.00 Gevar. progr. 12.30 Land- en tuinbmeded. 12.33 Gevar. progr. (verv.). 13.00 Nws. 13.15 Me- ded. of gram. 13.20 Dansmuz. 13.55 Beurs- ber. 14.00 Hobo en plano. 14.30 Zang en plano. 15.00 De Jacht op de dader, hoorsp. 15.35 Gram. (Tussen 15.35 en 17.30 Rep. Tour de France). 16.30 Gram. 17.00 Voor de Jeugd. 17.45 Orgelspel. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Rep. Tour de France. 18.30 Amus. muz. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 „35 Jaar AVRO", muz. Journ. 20.00 Nws. 20.05 Kamerork. en sol. 21.00 Voordr. 21.20 Lichte muz. 21.55 Act. 22.20 Bariton en piano. 22.50 Sport- act. 23.00 Nws. 23.15 Koersen v. New York. 23.16 Act. of gram. 23.25—24.00 Dansmuz. Hilversum II, 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.45 Morgen gebed en lit. kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de hulsvrouw. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO; 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Gram. 12.25 Wij van het land. 12.35 Land- entuinb.meded. 12.38 Dansmuz. 12.55 Zonnewijzer. 13 00 Nws. en kath. nws. 13.20 Sopr. en piano. 13.40 Lich te muz. NCRV: 14.00 Kamerork. 14.45 V. d. Vrouw. 15.15 Gram. 15.40 Vocaal ens. en sol. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Klavecimbel. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Amus. muz. NCRV: 18.15 Fries progr. 18.30 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Gram. 19.20 Gram. 19.30 Lichte muz. 19.50 A.R., pol. caus. 20.00 Radiokrant. 20.20 Spoorzoeken door Europa. 21.30 Holland Festival. Philh. ork. en solist. 22.15 Periodieken-Parade. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws en SOS-ber. 23.15 Gram. 23.20—24.00 Con- certgebouwork. jood te zijn, mits de betrokkene niet een andere godsdienst aanhangt. Kinderen van niet-joodse ouders kunnen als jood worden ingeschreven als beide ouders zulks wensen. BINNENLAND De Staatssecretaris van O.. K. en W. heeft aan de kunstschilders D. Braam te 's-Gravenhage, H. Brouwer te Nuenen, J. Buning te Amsterdam. Th. G. van Eysden te 's-Gravenhage, Marianne van der Heyden te Maastricht, F. ten Holt te Am sterdam en H. Stork te Amsterdam, een reisbeurs verleend. De betrokkenen heb ben deze reisbeurs aanvaard. Tijdens oefeningen van de eerste Nederlandse parachutisten-club. die gis termiddag op het vliegveld Zestienhoven te Rotterdam werden gehouden. Is de sprong van de 27-jarlge luitenant-ter-zee tweede klasse. Y. Smit uit Schevenlngen. gedeeltelijk mislukt. Na zijn sprong uit het militaire vliegtuig kwam hij onge lukkig op het veld tereoht. waardoor nlj vermoedelijk een hersenschudding opliep. Hy moest ln het Westerziekenhuis te Rot terdam worden opgenomen. Gistermiddag liep te Eindhoven een 9-Jarlg jongetje ln de Laagstraat ln het stadsdeel Gestel plotseling de weg over,. Op hezelfde moment passeerde een zware vrachtauto uit Nijmegen. Het knaapje liep tegen de wagen op en kreeg daarvan zulk een zware slag, dat het op slag dood was. Dezer dagen Is te Delft op een ter rein begrensd door de Oude Rotterdamse- weg en de Jaffalaan en gelegen tegenover ..De Porceleyne Fles" de eerste spade ln de grond gestoken voor de constructie van het laboratorium voor metaalkunde. BUITENLAND De Amerikaanse ambassade te Ha vana (Cuba) heeft meegedeeld, dat de opstandelingen van Fidel Castro dinsdag zeven Amerikaanse matrozen en een Cu baanse burger hebben vrijgelaten. De vrij gelatenen zijn per vliegtuig overgebracht naar de marinebasis Guantanamo. Zy verkeerden ln goede gezondheid. De voorzitter van de Britse vereni ging van de treilvisserij, generaal-majoor Sir Farndale Phillips, heeft medegedeeld, dat de Britse treilers onder bescherming van de Britse Marine IJsland het recht zullen betwisten om een verbod op te leggen aan buitenlandse vissers in een strook van 12 myi om zyn kust. als IJs land op 1 september zyn voornemen ten uitvoer brengt. Phillips zei evenwel te hopen, dat voordien een oplossing bereikt zou zijn. In een ziekenhuis voor atoomziektes te Nagasaki Is de 48-jarlge mevrouw Jos- Jie Tatemura overleden aan de gevolgen van een kwaal die ontstond na de atoom bom-aanval op Nagasaki. Ze ls het acht ste slachtoffer, dat dit jaar in het zieken huis overiydt aan de gevolgen van radio actieve straling. De economische commissie van de Economische en Sociale Raad der Ver. Naties, heeft met algemene stemmen een resolutie aanvaard, waarin wordt aange drongen op het vormen van een wereld- reserve voor voedingsmiddelen. Evenals ln het rapport van de Voedsel- en Land bouworganisatie der Ver. Naties wordt er ln de resolutie op gewezen, dat het mogeiyk en wenselijk is om de oogstover- sohotten te gebruiken voor het vormen van nationale reeervevoorraden. Vanwege de ziekte van premier Eyskens ls de bijeenkomst van de Belgi sche Kamer, die donderdag as. zou plaats vinden en waarop de socialistische fractie zou Interpelleren, tot dinsdag 22 Juli uit gesteld. De vakbonden ln de Sovjet-Unie zul len een grotere rol gaan spelen in de In dustrie. Volgens een statuut, dat gisteren door het presidium der Opperste Sovjet is goedgekeurd, zullen plaatselijke vak- bondscomité's samen met de directies de produktle- en bouwplannen uitwerken. Voorts zullen de bonden met de bevoegde autoriteiten kwesties als ontslag of be straffing van directieleden die de arbeids wetten schenden of zich aan bureaucratie overgeven kunnen opnemen. De voorzitter van de commissie van Britse stafchefs, luchtmaarschalk Sir William Dlcksson, een directe afstamme ling van Nelson, wordt hoofd van de de fensiestaf op grond van een reorganisatie van de Britse defensie. Dit is bekendge maakt in een witboek, dat gisteren ls ge publiceerd. Tien meisjes zyn levend verbrand en drie en dertig anderen liepen brand wonden op, nadat zich een ontploffing had voorgedaan ln een fabriek te Tokio. Zeventien van de gewonde meisjes ver keren in levensgevaarlijke toestand. Het Britse gezagsorgaan voor kern energie heeft bekendgemaakt, dat de atoomzull in de plutonlum-fabriek te Windscale in Cumberland, die in oktober j.l. door een ongeluk werd beschadigd, zal worden gesloopt. Zoals bekend ge raakten destijds uraniumpatronen ln de zuil oververhit, waardoor radioactief ma teriaal over een groot gebied werd ver spreid. Het weer in gebruik nemen van ae zuil wordt niet economisch geacht. NED. HERV. KERK Beroepen te Leerbroek H. A. van Bem- mel, kand. te Ridderkerk; te Hellendoorn (toez.) Ph. J. Stoutjesdyk te Lobith; te Warffum J Breeuwsma te Zevenbergen. Aangenomen naar Stolwijk (toez.) A. Don ker te Dwlngelo; het beroep als predikant voor buitengewone werkzaamheden (gees telijke verzorging ln gevangenis en huis van bewaring te Groningen) ln opdracht van de generale synode A. Bongenaar te Groningen. Benoemd tot vicaris te Oud- Loosdrecht B. Koole, kand. te Nieuwkoop. GEREF. KERKEN Beroepen te Rotterdam-IJsselmonde A. Nagelkerke te Zweeloo; te Workum A. Wiersinga te 's-Graveland; te Broek on der Akkerwoude (Fr.) G. van Ziel. kand. te Soest; te Oenkerk J. Melse te Marlën- berg. Aangenomen naar Wierlngen W. A. Lenderink te Gees (Dr.). GEREF. KERKEN ONDERH. ART. 31 K.O. Aangenomen naar Schouwerzijl H. den Boeft. kand. te Helpman, die bedankte voor Musselkanaal. CHR. GEREF. KERKEN Bdankt voor London. Canada (Free Ref. Church) M. Vlietstra te Eemdijk; voor Bunschoten J. J. Rebel te Murmer- woude; voor Urk N. de Jong te Katwijk aan Zee. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Woerden J. van Haaren, kand. te Moerkapelle en A. Hofman, kand. te Aalst, van wie eerstgenoemde is be roepen. Beroepen te Kampen J. van Haa ren, kand. te Moerkapelle. Ziekenfondspremie onvoldoende geacht De premie voor de verplichte zie kenfondsverzekering. die thans 4.4 van het loon bedraagt, zal door de dekking van de kosten over 1958 on voldoende blqken. Hierdoor zal op nieuw de reserve van het verevenings fonds dalen en nog meer komen be neden het door de Ziekenfondsraad vastgestelde minimum van 60 mil joen gtilden. Dit deelde de voorzitter van de Cen trale Bond van Onderling Beheerde Ziekenfondsen.' de heer C. J. van Lien- den, vanmorgen op de algemene verga dering van de Bond te Utrecht mede. Een en ander is, volgens hem. het ge volg van de nog altijd aanhoudende stijging van kosten in de ziekenfonds verzekering. Daarnaast worden tal van lasten op de ziekenfondsverzekering afgeschoven. De heer Van Lienden noemde het noodzakelijk, dat maatre gelen genomen worden, waardoor er niet meer ziekenhuisbedden beschik baar komen dan voor een behoorlijke behandeling en verpleging noodzakelijk zijn. Hij pleitte voor de instelling van een Ziekenhuisraad aan welke raad I bepaalde bevoegdheden inzake de uit- breiding van de bestaande en de bouw I van nieuwe ziekenhuizen toegekend zal moeten worden. Een zorgenkind in het ziekenfonds wezen noemde de heer Van Lienden de school tand verzorging. In vele gevallen is. volgens hem, de medewerking van de tandartsen te gering om de school- tandverzorging in haar volle omvang tot haar recht te doen komen. Het toegezegde nieuwe ontwerp Ziekenfondswet laat nog steeds op zich wachten, aldus de heer Van Lien den. Bepaalde situaties in het zieken fondswezen vereisen, volgens hem, dringend, dat een wettelijke regeling tot stand komt. De heer Van Lieden deelde tenslotte mede, dat de ziekenfendsorganisaties zich tot de ministers van Economische Zaken en Sociale Zaken en Volksge zondheid hebben gewend met de vraag, welke maatregelen er genomen kunnen worden teneinde de stijging van kosten tegen te gaan. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. KRO: 20.20 Gastenboek. 20.40 Pacific 231, film. 20.50 Voor de Jeugd. 21.30 Kook- praatje. 21.35 Jardln Public, film. 21.50 Epiloog. BUITENLANDSE RADIOPRO» J R AM MA'S Engeland, BBC Home Service. 330 ni. 12.00 Ork. conc. 12.55 Weerber 13.00 Nws. 13.10 Meded. 13.15 Gevar muz. 13.55 Sportuitsl. 14.00 Hoorsp. 15.00 Amus. muz. 15.45 Krlt 16.30 Sport. 17.00 Voor de kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 Stad en land. 18.40 Sport. 18.45 Koorconc. 19.00 Gevar. muz. 20.00 Hoorsp. 21.00 Nws. 21.15 Caus. 21.45 Gevar. muz. 22.15 Hoorsp. 22.45 Pari. overz. 23.00 Nws. 23.06—23.11 Koer sen. Engeland, BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12.00 Orgelspel. 12.30 Nws. en gevar. progr. 13.00 Planomuz. 13.15 Gevar. muz. (Om 13.30 Nws.). 13.45 Voor de kind. 14.00 Voor de vrouw. (Om 14.30 Nws.). 15.00 Lichte muz. (Om 15.30 Nws.). 15.45 Lichte muz. 16.30 Nws. en mrs. Dale's Dagb. 16.45 Gevar. muz. 17.30 Nws. en lichte muz. 18.00 Gram. (Om 18.30 Nws.). 18.45 Hoor spel. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en hoorsp. 20.00 Gram. 20.30 Nws. en ge var. progr. 21.00 Hersengym. 21.30 Nws. en Lichte muz. 22.00 Twintig vragen. 22.30 Nws. 22.40 Jazzmuz. 23.30 Nws. en lichte muz. 23.5524.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk. 309 m. 12.00 Amus. muz. 13.00 Nws. 13.15 Ope- raconc. 14.00 Gevar. muz. 16.00 Symf.-ork. en solist. 16.30 Barokmuz. 17.00 Nws. 17.50 Amus. muz. 19.00 Nws. 19.30 Volksmuz 20.10 Hoorspel 21.45 Nws. 22.10 Lichte muz. 23.00 Oude muz. 24.00 Nws. 0.10 Gevar.' conc. Frankryk 3. 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Operamuz. i4.05 Kamer- muz. 16.40 Zang en plano. 17.10 Gram. 17.15 Orgelconc. 18.30 Gram. 20.05 Natio naal ork. en soliste. 22.00 Vioolrecital. 22.30 Italiaanse muz. 23.10 Gram. 23.53 24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 ni. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 12.55 Koersen. 13.00 Nws. 13.11 Gram. 14.00 Eng. les. 14.15 Gram. 14.30 Franse les. 14.45 Fluit, altviool en cello, 15.00 Gram. 15.45 Duitse les. 16.00 Koer sen. 16.02 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.15 Voor de kind. 18.15 Vlaamse liederen. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nws. 19.30 We reldtentoonstelling. 20.00 Verz. progr. 20.10 Moderne tyden. 20 40 Verz. progr. 21.30 Is raëlitische ultz. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.55—23.00 Nws. 484 m. 12.00 Gram. 12.30 Idem. 13.00 Nws. 14.15, 14.30 en 15.30 Gram. 16.05 ld. 17.00 Nws. 17.35 Gram. 18.32 Idem. 19.30 Nws. 20.00 Chansons. 20.30 Hoorsp. 21.00 Gram. 21.30 Lichte muz. 22.00 Nws. 22.10 Dansmuz. 22.55 Nws. WOENSDAG Trompstraat-Oosterstraat. Openlucht samenkomst uitgaande van de Baptisten gemeente. 8 uur nam. Pieterskerk. Avondstilte. 7308.00 uur nam. DONDERDAG Hogewoerd 175: Bijeenkomst Jehova's Getuigen. 7.30 uur nam. Pieterskerk. Pilgrim Fellowship Choir. 3.30 uur nam. Ambachtsschool. Afscheid van de direc teur, de heer C. Brilman. 3 uur nam. ZATERDAG Don Boscosohool (Boerhaavelaan)Di ploma-uitreiking. 3 uur nm. Ned. Chr. Reisver.: Wandeling Maal drift en duinen. Vertrek per H.T.M. (Sta tion) 1.50 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Je hova's Getuigen. 5.30 uur nam. MAANDAG Stadhuis: Gemeenteraad 2 uur nam. TENTOONSTELLINGEN De Lakenhal: Tentoonstelling A. H. Bakker Korff (t.e.m. 15 september). Museum voor Volkenkunde: Tentoon stelling Japanse penseeltekeningen (t.ejn. 11 oktober). RykBmuseum Geologie en Mineralogie V d. Werfpark 1 Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur Zon- en feestdagen 2-4 uur. BIOSCOPEN Rex: „A en C by de kannibalen". (Afri ca Screans). A.l. Werkdagen: 2.30. 7.15 en 9.15 uur; zondag: 2.30. 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Trianon: „De brug over de Kwal". 14 jaar. Werkdagen: 2 en 8 uur; zondag: 2. 5 en 8 uur. Luxor: „Op naar Hollywood". A.l. Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30 4.45, 7 en 9.15 uur. Lido: und abends ln die Scala". A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino: „Slssl, de romance van een prin ses". A.l. Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: „So lange du da bist." De avond- en nachtdienst te Lelden wordt waargenomen door; Apotheek Tot Hulp der Mensheid, Hooigracht 48, tel. 21.060. Te Oegstgeest door Apotheek Oegst geest. Wilhelminapark 8. tel. 26274. Bij geeD gehoor bij flw halsarts ot specialist bel od doktersteletoon 22222. LEIDEN Breestraat 65 Telefoon 21800 OEGSTGEEST Geversstraat 41 Telefoon 23917 WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) h M 2 ■s3 s! £3 i 6 SS En Helsinki lioht bew. wzw 2 18 7 Stockholm zwaar bew. w 3 18 1 Oslo zwaar bew. ono 2 21 0 Kopenhagen zwaar bew. ono 3 22 0 Aberdeen regen O 2 16 1 Londen geh. bew. n 1 22 0 Amsterdam geh. bew. n 3 22 5 Brussel regen windstil 23 22 Luxemburg regen zo 2 22 Parys geh. bew. wnw 2 20 29 Bordeaux regenbui w 1 26 10 Grenoble zwaar bew. nnw 2 34 0 Nice zwaar bew. nnw 3 27 0 Beriyn zwaar bew. O 3 25 0 Frankfort zwaar bew. ozo 1 28 0.1 München onbewolkt ozo 4 29 0 Zurich onbewolkt windstil 30 0.4 Genéve zwaar bew. wnw 2 30 0 Locarno onweer ono 8 30 27 Wenen onbewolkt zo 5 31 0 Innsbruck llóht bew. w 4 33 0 Rome onbewolkt windstil 34 0 AJacclo half bew. no 2 29 0 Madrid liciht bew. n 2 32 0 Mallorca mist wzw 4 Algiers onbewolkt wzw 4 28 0.2

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 2