BIJNA VIERDUIZEND AMERIKAANSE MARINIERS NU IN LIBANON GELAND Regering steun van in Washington heeft de vrijwel alle Amerikanen Opstandelingen gaven nog geen enkel teken van actief verzet WEERBERICHT Geen oorlogsdaad, verklaarde Eisenhower tegenover Congres W apenslilstand in Beiroet We moesten dit doenlaten ive er nu snel een eind aan maken BRITSE VLOOT EN TROEPEN PAR A AT IN MIDDEN - OOSTEN Toestand in Irak ono'verzichtelij k 97ste jaargang WOENSDAG 16 JULI 1958 No. 29492 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.750 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1. Lelden Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Libanezen, die op bet strand voor Beiroet lagen te zonnebaden, juichten gistermiddag een eerste landingsgol£ van zeventienhonderd Amerikaanse mariniers toe, die, zonder tegenstand te ontmoe ten, aan land gingen, nadat president Sjamoen van de Libanon maandag de regering in Washington om hulp had gevraagd. Terstond na de landing bezetten deze mariniers van de Zesde Vloot, be horende tot de beroemde tweede Amerikaanse divisie mariniers bekend door hun strijd tegen de Japanners het vliegveld van Beiroet, ken nelijk met het oog op de aanvoer van versterkin gen door de lucht. Gisteren tegen de avond hadden de gelande Amerikanen een gebied van ongeveer een vierkante kilometer als bruggehoofd ingericht. De laatste landingsvaartuigen brachten zware tanks aan land. De mariniers waren toen al bezig met het aanleggen van loopgraven en het bouwen van mitrailleurnesten. De wachtposten hadden moeite om de talrijke nieuwsgierigen op Admiraal James Holloway, die het bevel op zich heeft genomen van de Ame- kaanse strijdkrachten in Libanon, is hedenochtend vroeg met 200 man staf personeel in Libanon aangekomen. Het tweede bataljon mariniers, dat gisteren in Libanon is geland, heeft vannacht een kordon gelegd rond het vliegveld van Beiroet. Zij hebben speciale paraatheids bevelen ontvangen na de dreigementen van de Libanese rebellen, die verklaard hebben de „invallers te zullen doden". De rebellen hebben echter tot nu toe geen merkbare poging gedaan om hun „oorlogsverklaring" in daden om te zetten. In de morgenuren van heden zjjn zes Amerikaanse oorlogsschepen, die voor de Libanese kust lagen, in westelijke richting weggevaren. Het vliegveld van Beiroet is woensdagmorgen weer voor de burgerluchtvaart opengesteld. In het hoofdkwartier van de Amerikaanse strategische luchtmacht is de alarm toestand afgekondigd, aldus is gisteravond te Omaha in Nebraska vernomen. Deze alarmtoestand is ook van kracht op alle vliegvelden van de strategische lucht macht. Normaal is een derde deel van de lange-afstand-bommenwerpers paraat om binnen vijftien minuten in actie te komen. Er landden gisteren grote troepentransportvliegtuigen op het vliegveld Rhein- Main bij Frankfort, die waren opgestegen van de luchtbasis Donaldson in de Amerikaanse staat South Carolina. „In overeenstemming met doel van de V.N." De Amerikanen in de Libanon staan onder leiding van kolonel Harry Head. Het enige verzet, dat zij ontmoetten was van een mohammedaanse caféhou der, die met een groot mes voor zijn deur stond te zwaaien en schreeuwen: „Ik zal ze in stukken snijden, als toma ten". Doch de Amerikaanse soldaten, die langs kwamen, trokken zich niets van zijn geschreeuw aan. De rebellen leider Saed Salam verklaarde in Bei roet, dat de landing een flagrante schending van de internationale regels een afstand te houden en toch vriendelijk te blij ven. De landing er zijn intussen 3600 man aan land gegaan werd uitgevoerd door zestien schepen van de Zesde Vloot. Intussen hebben ook de Atlantische en Stille Oceaanvloten van de Amerikanen opdracht gekregen paraat te zijn. Eerstgenoemde omvat vijfhonderd schepen, 150 escadrilles vliegtuigen en 200.000 officieren en manschappen. Op hetzelfde ogenblik van de landing kwam in New York op Amerikaans verzoek de Veiligheids raad in spoedvergadering bijeen om de oude Liba nese klacht over Egyptische en Syrische inmen ging te bespreken. Zodra de Ver. Naties de nodige maatregelen hebben genomen om de onafhankelijkheid van Libanon te verzekeren, zullen de Amerikaanse troepen weer vertrekken, aldus deelde de Amerikaanse afgevaardigde Ca bot Lodge mede. Laatste nieuivs De leider der rebellen in de Libanese hoofdstad Beiroet, Saeb Salem, heeft vandaag bekendge maakt, dat hij zijn mannen bevel heeft gegeven het vuren te staken. Salem nam zijn besluit minder dan twaalf uur na de landing der Ameri kaanse mariniers. Aanhangers van de Libanese regering zien in Salems be sluit een overwinning voor president Sjamoens politiek. De mogelijkheid be staat dat de oppositie nu bereid is een politieke regeling te treffen en zodoen de de directe aanleiding voor de Ameri kaanse inmenging weg te nemen. Tamelijk koel De Bilt verwacht tot morgenavond: Veel bewolking met plaatselijk enkele buien, maar later in het westen van het land ook enkele opklaringen. Matige tot vrij krachtige wind in hoofdzaak tussen noord en west. Tamelük koel weer. (Opgemaakt te 11.15 uur) 17 juli Zon op: 4.39 uur; onder: 20.52 uur. Maan op: 5.44 uur; onder: 20.48 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.26 en 15.53 uur. Laagwater te 11.36 en 23.36 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. deren dat dit zich herhaalt. „Wij stre ven naar een wereld waarin landen, groot en klein, hun onafhankelijkheid kunnen handhaven. Wij geloven dat de actie van de Ver. Staten in overeen stemming is met de beginselen en het doel van de Ver. Naties, n.l. het bevor deren van de zaak van de wereldvrede", aldus Lodge. Slot op pag. 2 Het Midden-Oosten staat in brand. Verwarde berichten gaan de ether in. de ..wereld" houdt haar hart vast. staatslieden confereren uren lang. Waar gaat dit alles heen Foto bovenin het Witte Huis werd een conferentie gehouden over de toestand in het Midden-Oosten De bezorgde gezichten van Eisen- houwer. Nixon en Dulles vertellen ons genoeg. Foto onder: het vrolijk afscheid van de presidenten Nasser en Tito contrasteert wel sterk. President Nasser van de Arabische Republiek keerde hals over kop naar Cairo terug. In Bagdad riepen rebelleren de officieren ..Leve Nasser" een teken aan de wand. Joego-Slavië heeft intussen ge protesteerd tegen Amerikaanse in menging. is. Wij zullen ons met alle beschikbare middelen er tegen verzetten. Wij zuilen vechten van straat tot straat, van huis tot huis, zei hij. Onze troepen zijn niet gezonden by wijze van oorlogsdaad, aldus verklaarde president Eisenhower gisteren in een boodschap aan het Congres over de lan ding van Amerikaanse mariniers in de Libanon, maar „om Amerikaanse levens te beschermen en door hun aanwezig- held aldaar de Libanese regering aan te (J0k tie DemOCraten moedigen bij de verdediging van de soe vereiniteit en integriteit. „Libanon is een kleine vredelievende staat, waarmee de Verenigde Staten van ouds de meest vriendschappelijke betrekkingen onderhouden. Er zijn in Libanon ongeveer 2500 Amerikanen en wij kunnen, gezien onze historische be trekkingen en de beginselen van de Verenigde Naties, niet werkeloos toezien wanneer Libanon vraagt om een blijk van onze bezorgdheid en mogelijk niet in staat is de binnenlandse orde te handhaven en zichzelf te verdedigen tegen niet-rechtstreekse agressie", aldus Eisenhowers mededeling. Het zenden van de mariniers noemde Eisenhower in overeenstemming met het Handvest van de Verenigde Naties. De Verenigde Staten zouden de Veiligheids raad op de hoogte stellen van de getrof fen maatregelen en zouden duidelijk maken, dat de maatregelen stopgezet zouden worden zodra de Veiligheidsraad zelf de nodige stappen had gedaan om de internationale vrede en veiligheid te handhaven. (Van onze Amerikaanse correspondent) De Amerikaanse regering heeft het, wat het eigen volk betreft, heel wat ge makkelijker, dan de Britse regering tijdens de Suezcrisis. Immers, nagenoeg het gehele Amerikaanse volk staat achter de regering nu deze troepen gezonden heeft naar Libanon. Dit betekent echter niet dat de Amerikanen op het grote nieuws met laaiend enthousiasme gereageerd hebben. De top-mensen zeiden gisteren veelal: „We moesten dit doen. Laten we er snel een eind aan maken". Een zekere bezorgdheid was nochtans wel te bespeuren omdat deze actie de Amerika nen begrijpelijkerwijs herinnert aan Korea, waar zoveel Amerikaanse soldaten zjjn gesneuveld. Anderzijds kon men bjj sommigen enige opluchting constateren over het feit, dat Amerika eindelijk eens optrad. Bij het neerschieten van een Amerikaans vliegtuig boven Rusland, bij de gevangenneming van een helikopter bemanning in Oost-Duitsland, alsmede bij de kidnapping van Amerikanen in Cuba hebben verscheidenen zich afgevraagd: „moeten wjj ons alles maar laten welgevallen?" Niet de ideale manier „Wij zyn de eerste om toe te geven", aldus verklaarde de Amerikaanse verte genwoordiger in de Veiligheidsraad, Ca bot Lodge, dat het zenden van Ameri kaanse troepen naar Libanon niet de ideale manier is om het vraagstuk op te lossen. Zij zullen dan ook teruggetrok ken worden zodra de Ver. Naties de verantwoordelijkheid overnemen. Door het zenden van VN-waarnemers is aanvankelijk de inmenging „van over de grens" in Libanon verminderd, doch nu wordt vernomen dat na de opstand in Irak de infiltratie van wapens en personen in Libanon „plotseling veel alarmerender is geworden". Deze ont wikkeling. samen met de aanhoudende pogingen om de regering van Jordanië te ondergraven, brengt de onafhanke lijkheid van Libanon en andere regerin gen in het Midden-Oosten, die hun on afhankelijkheid willen bewaren, in ge vaar. Men moet tot de conclusie komen, aldus Lodge, dat er machten in het Midden-Oosten aan het werk zjjn die met totale veronachtzaming van natio nale soevereiniteit en onafhankelijkheid, de wetmatigheid willen vervangen door geweld of bedreiging met geweld. Als dit toegelaten wordt, zullen aan de volken van het Midden-Oosten de rechten vol gens het VN-handvest ontzegd worden en zal de wereld in de anarchie worden gestort. De oude Volkenbond heeft in de jaren '30 agressie in Azië, Afrika en Europa getolereerd, met het gevolg dat agressie zodanig werd gestimuleerd dat de tweede wereldoorlog onontkoombaar werd. De Ver. Staten zyn vastbesloten te verhin- steunen regering In het Congres waren de Republikei nen vol lof over de regeringsactie. De enige uitzondering was Senator Cooper, die het zenden van mariniers een vergis sing noemde. De meeste Democraten steunden de regering in sobere bewoor dingen. Zij zeiden met oud-president Truman, dat Eisenhower gedaan heeft wat noodzakelijk was. Belangrijke demo cratische senatoren als Mansfield, Full- bright en Morse deden kritiek horen doch verklaarden zich solidair met de regering in deze ernstige periode. Het democratische Congreslid Reuss, die het felste opponeerde, werd door de demo cratische speaker Rayburn op zijn num mer gezet. In hun kritiek tonen de De mocraten zich vooral beducht, dat men door een dergelijke actie de Arabische bevolkingen lange tijd van zich zal ver vreemden. Deze opmerking kon men trouwens herhaaldelijk horen van spe cialisten in de Amerikaanse hoofdstad. Op tal van vragen kon men dinsdag nog geen antwoord krijgen, bijvoorbeeld „welke rol Engeland in deze is toebe dacht?" Sommige Amerikanen zijn niet bijzonder gesteld op Engelands actieve steun, daar de Engelsen alom bekend staan als een koloniale mogendheid. Indien Engelse troepen aan de actie zullen deelnemen, dan moet men hen eerder in Jordanië dan in Libanon ver wachten. In dat geval zullen waarschijn lijk parachutisten uit Cyprus na een viucht over Israël in Jordanië worden neergelaten. Het is nog niet duidelijk of ook Franse strijdkrachten een bijdrage zullen leveren. Vele Amerikanen zouden al tevreden zijn met Frankrijks politieke steun en die is natuurlijk verzekerd. Agressie van binnenuit Eisenhower, die een toonbeeld van kalmte heeft gegeven in de huidige ge spannen situatie, karakteriseerde de toe stand in Libanon als agressie van bin nenuit. In feite kan men de Amerikaan se actie in Libanon beter vergelijken met de anti-communistische actie van het Westen in Griekenland kort na de oor log dan met het ingrijpen in Korea. Eisenhower sprak hoofdzakelijk over Libanon en niet over Irak. Toch is de term „agressie van binnenuit" evenzeer van toepassing op Irak en die agressie is veel ernstiger voor de macht van het Westen dan een eventueel succes van de oppositie in Libanon. Een belangrijk ver schil met Libanon is dat geen pro-Wes terse regering Irak meer in staat stelt hulp in te roepen. Zou in Libanon ove rigens een tegenregering tot stand ko men dan zou ook daar de situatie een ander aspect krijgen. Het is in Washing ton opgevallen, dat tot dusverre alleen militairen van de derde divisie die in Bagdad zijn gelegerd in het revolu tionair bewind zijn opgenomen. Een ac tie tegen het nieuwe regime is daarom niet geheel uitgesloten. Verstoord evenwicht Eisenhower noemde voorts het risico dat aan de huidige actie is verbonden. Dat risico is uiteraard gelegen in even tuele Russische militaire tegenactie, of ficieel of met vrijwilligers. De Russen hebben in krachtige termen het Ameri kaanse optreden veroordeeld, aldus na tuurlijk een enorme propaganda makend onder de aanhangers van Nasser. Tot dusverre hebben zij echter niet met een tegenactie gedreigd. Al spreekt men in Washington en in de Ver. Naties thans hoofdzakelijk over Libanon, Irak is in feite belangrijker. Slaagt het Westen erin zijn positie te handhaven in Libanon en Jordanië, dan zal zulks het prestige van het Westen versterken in landen als Turkije, Perzië en Pakistan. Doch in Irak is niet alleen het prestige van het Westen een dood steek toegebracht, hier is bovendien door de revolutie het machtsevenwicht tussen Oost en West verstoord en het is thans nog niet duidelijk hoe dat kan worden hersteld. Hoofddoel van het Westen is aanbrengen van noodverband tegen „Nasser-infectie^ (Van onze Londense correspondent) Zoals verwacht heeft Engeland, dat sinds Suez in het Midden-Oosten zoveel aan invloed heeft verloren het initiatief aan de Verenigde Staten overgelaten. Dit betekent echter niet dat de Britten lijdzaam zullen blijven toezien. Uit een gisteren in het Lagerhuis afgelegde verklaring van minister Selwyn Lloyd blijkt, dat de Britse troepen in en rond het omstreden gebied in staat van gereed heid worden gebracht. Het betreft een infanterie-brigade in Engeland, de parachute-brigade en de eerste Guards-brigade in Cyprus en versterkingen, welke van Kenia naar Aden worden gezonden en andere van Aden naar de Perzische Golf. Verder zijn voor zorgsmaatregelen genomen door de Britse Marine in de Middellandse Zee en de Perzische Golf. Een commando Britse Koninklijke Mariniers bestaande uit zevenhonderd man is uit Malta naar Cyprus vertrokken. Oorlogsschepen in Malta moeten zich binnen 24 uur gereedhouden en verwacht wordt, dat het 43.000 metende vliegdekschip „Eagle" naar het Oostelijk deel van de Middellandse Zee zal vertrekken. Toen Selwyn Lloyd zijn verklaring aflegde ontstond er lawaai op de socialis tische achterbanken. Men riep „schande" en „een nieuw Suez". Verheugend is, dat Engeland en Ame rika in deze crisis thans eindelijk eén lijn trekken, anders dan toen in Suez de Britten uit wanhoop over Amerika handelden en de Amerikanen weinig anders deden dan tegenwerken. Vandaar dat de Amerikaanse landing in Libanon in Londen met algemene in stemming begroet is. Londen acht risico's kleiner dan gevaren Het hoofddoel van de Westelijke reac tie op het drama van Bagdad is kenne lijk het aanbrengen van een noodver band om te zorgen dat de Nasser-infec- tie welke reeds zo'n onheilspellende om vang heeft aangenomen, zich niet verder uitbreidt. Het gezwel Irak moet daarom snel worden geïsoleerd. Selwyn Lloyd ver klaarde, dat er geen Britse troepen deel nemen aan de operaties in Libanon, maar hjj sprak namens de regering zün onomwonden goedkeuring uit voor de actie, welke met volledige voorkennis van Engeland is ondernomen. Waar schijnlijk heeft president Sjamoen, toen hij de Verenigde Staten om hulp vroeg, deze speciale beperkte beveiligingsactie voorgesteld Er is in elk geval reden om aan te nemen, dat Sjamoen geen recht streekse hulp aan Engeland heeft ge vraagd. Dat zou ook wegens de nog Arbeidsverdeling Wat de Engelsen zullen doen zal waar schijnlijk vandaag duidelyker worden tjjdens het speciale Lagerhuisdebat over de toestand in het Midden-Oosten, dat op verzoek van de oppositie zal worden gehouden. Aangenomen mag worden, dat er in deze crisis van een soort ar beidsverdeling tussen Engeland en Ame rika sprake is. De Britten zullen zo goed als zeker in de eerste plaats trachten de door hen beheerste oliegebieden in de Perzische Golf te beschermen en vooral Tegenstrijdige berichten Koning Feisal gelyncht Het is nog steeds niet mogelijk een goed overzicht te krijgen van de toestand in Irak na de staats greep. De grenzen zijn hermetisch gesloten en men is aangewezen op enkele berichten, die hier en daar binnendruppelen. Deze zijn boven dien nogal tegenstrijdig. Zo is in Teheran een bericht bin nengekomen, dat het nieuwe bewind de teugels reeds stevig in handen zou hebben en er van verzet geen sprake meer zou zijn. Hoe anders klinkt de verklaring van ie Jordaan se ambassade in Bonn. "Die paar of ficieren in Irak, die de macht heb ben gegrepen, beheersen niet het hele land. De rebellen hebben ge bruik gemaakt van het feit, dat de meeste Iraakse troepen in Jordanië of elders buiten Bagdad waren". De Jordaanse Radio-Amman kwam zelfs met het bericht, dat een grote leger macht, loyaal aan Koning Feisal op rukt naar Bagdad. Het zou de tweede divisie zijn, die gelegerd was in Mo- soel en Kirkoek in Noord-Irak. Het zou nog wel een dag duren eer deze loyale troepen de hoofdstad hadden bereikt. De ambassadeur van Jordanië in Lon den, die een telefoongesprek met zün vorst, Koning Hoessein, had gevoerd, verklaarde gisteravond tüdens een inter view voor de televisie, dat de revolte in Irak nooit zovepl succes kon hebben, als de rebellen zouden willen doen geloven. Hij merkte op, dat er veel zal afhan gen van wat het grootste gedeelte van het Iraakse leger zal doen, welke zich buiten Bagdad bevindt. Het zou de op stand, die zich tot nu toe voornamehjk tot de hoofdstad heeft beperkt, gemak- kelük kunnen neerslaan. Radio-Bagdad, de spreekbuis van het nieuwe bewind in Irak, deelde vandaag echter mede, dat alle Iraakse strüdkrachten, die in Jorda nië gelegerd waren - naar schatting zo'n 12.000 man - naar Irak zouden zün te ruggekeerd. Ook over het lot van de jeugdige Ko ning Feisal bestaat nog steeds onzeker heid. De secretaris van de Koning van Jordanië gaf te kennen, dat er reden is om aan te nemen, dat Koning Feisal nog in leven is en in zijn paleis gevangen wordt gehouden, maar Amerikaanse re geringsfunctionarissen hebben verklaard, dat de vorst door een woedende menig te zou zijn gelyncht. Men beschikt ech ter niet over afdoende bewijzen. Slot pag. 2 ken tegen de Nasser-overstroming, maar deze risico's acht men geringer dan de gevaren verbonden aan een lydeiyke houding. In Londen wordt rekening ge houden met de mogelykheid van een nieuwe stopzetting van de olietoevoer naar het Westen. Maar in dat geval ver trouwt men erop dat Amerika, dat thans de hoogste verantwoordelijkheid op zich heeft genomen, royaal zal bespringen. De Russen zullen mogelük evenals tü dens de Suez-crisis Syrië en Egypte van extra-wapens voorzien en misschien ook de rebellen in Irak en andere Arabische nationalisten actief steunen. Maar \ooral wegens het dodelüke ge vaar voor Turküe en Israël zal het Wes ten sne) moeten handelen. Er wordt in Londen naar de ervarin- ook Jordanië te steunen indien Koning Hoessein om hulp vraagt. i ei wuiui iu Luauen naar ae ervann- Ook in Londen is men zich natuurlek gen met Suez de nadruk opgelegd, dat bewust van de risico's verbonden aan de i militaire actie een morele basis dient te t terugslag van de I actie, welke op het ogenblik alleen nog i bezitten en alleen mag geschieden met ^.uez-debacle onverstandig geweest zün. I maar bestaat uit het opwerpen van dy- I goedkeuring van de Verenigde Naties.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1