Van der Hoogtprijs van Letterkunde werd toegekend aan Hans Warren KOOPJES opiuïwn^ BULTHUIS Jaarvergadering in Leiden Prof. Bomhoff nieuwe voorzitter Leidse Reddingsbrigade 40 jaar 97ste jaargang Maandag 14 juli 1958 Tweede blad no. 29490 De aanmoedigingsprijs van de Maatschappij der Nederlandse Let terkunde, de Lucy B. en C. W. van der Hoogtprijs, werd in de jaar vergadering der maatschappij, welke zaterdag in het Leidse Academiegebouw werd gehouden, toegekend aan Hans Warren voor zijn gedichtenbundel „Saïd" die vorig jaar verscheen. Tijdens deze vergadering heeft de voorzitter prof. dr. A. C. Bouman, hoogleraar in de algemene taalwetenschap te Leiden, zijn fuiictie neer gelegd. Tot zijn opvolger werd gekozen prof. dr. J. G. Bomhoff, hoogleraar in de algemene literatuurwetenschap te Leiden. Klare levensfelheid De toekenning van de Lucy B. en C.W. van der Hoogtprijs geschiedde overeen komstig het advies van de commissie voor schone letteren en de aanbeveling van het bestuur. De thans 37-jarige dichter Hans War ren, het advies van genoemde commissie, debuteerde in 1946 met „Pastorale", een bundel eenvoudige en vrij traditionele natuur- en liefdeslyriek waarin o.a. de natuursfeer van Walcheren bijzonder sensitief werd opgeroepen. In 1954 ver scheen zijn bundel „Leeuw Lente", die met een reisbeurs van het Departement van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen werd onderscheiden. De suites van deze bundel verrasten door een fonkelende beeldspraak en door een originele vormgeving. Voor Warrens ont wikkeling is, als voor meer Nederlandse dichters, de ontmoeting met het zuiden, het Middellandse zeegebied, van grote betekenis geweest. De mediterrane cul tuur heeft Warren geïnspireerd tot ge dichten, die nergens de vluchtigheid van reisnotities hebben, maar die we zenlijk wortelen in de zuidelijke wereld. Vertoont „Leeuw Lente" nog een zekere krampachtigheid en gezwollenheid, War rens nieuwste werk, de in 1957 versche nen bundel „Saïd" bezit, met behoud van de levensfelheid, althans in de meest geslaagde gedichten, ook de klaarheid, die kenmerkend is voor de zuidelijke cultuur. In de afdeling „Gemengde Gedichten" van de bundel werd de commissie bo vendien getroffen door het gedicht „174" dat zij gaarne apart vermeldde omdat het, hoewel vallend buiten de centrale thema's van het werk (de lief de en de natuur) nochtans een der hoog tepunten is geworden. Oordelend naar deze hoogtepunten meende de commissie dat de bundel „Saïd" een aanmoedi gingsprijs ten volle verdiende. Nieuwe leden Tijdens de vergadering, die door prof. dr. A. C. Bouman was geopend, werd onder meer de uitslag bekend gemaakt van de schriftelijke stemming over de te benoemen leden. Blijkens de uitslag werden de volgende nieuwe leden be noemd: dr. B. G. Overmaat (Arnhem), dr. C. Reedijk (Rotterdam), mr. R. Hotke (Den Haag), G. C. Helbers (As sen), M. M. Boldingh (Haarlem), dr. M. A. Vente (Utrecht), Hans Warren (Kloe- tinge), dr. F. Noske (Amsterdam). H. H?idsma (pseudoniem H. Edinga) (Rot terdam). dr. J. E. A. Th. Bogaers, 'Amersfoort), mr. H. van Riel (Den F Tag), dr. E. E. G. Vermeulen (Arnhem) Max B. Teipe 'Alkmaar), dr. mr. H. v. Bergh (Amsterdam), J. N. van Wes son (Leiden). H. Halbertsma (Amers foort). dr. J. H. van den Berg (Utrecht), en als buitenlanders dr. J. Ploeger (Pre toria), dr. M. de Villiers (Stellenboschi Z. Afrika), dr. M. Hanot (Gent), Hugo Zondagsschool Immanuel Gisteravond werd in de Maranatha- kerk de viering van het 55-jarig bestaan van de zondagsschool „Immanuel" be sloten met een plechtige wijdingsdienst. Ds. H. J. van Achterberg, die in deze dienst voorging, memoreerde de oprich ting van de zondagsscholen in Neder land en wees op het verschil in werk methode van vroeger en nu. Men legt zich hoofdzakelijk toe om het kind met het evangelie van Christus bekend te maken. Ds. Van Achterberg vertelde de kinderen dat de geschiede nissen uit de by'bel. op de zondagsschool gehoord, van erg veel waarde voor het verdere leven kunnen zyn. Tot de ouderen sprak ds. Van Achter berg over Mattheus 8 3, waar gespro ken wordt over het ingaan in het Ko- ninkryk Gods, dat alleen maar mogelijk is, als men wordt gelyk de kinderen. Dan zal God ons ook helpen met „Im- manuël". d.w.z. God is met ons. Na afloop werd er gecollecteerd voor een nieuw orgel voor de zondagsschool. DIPLOMA-ZWEMMEN In „De Overdekte" hebben weer vele jongens en meisjes gezwommen om een diploma. Na afloop werd het diploma A uitgereikt aan: Edward Schilleman de Vos, Sjaak Zwaan, Jan Willem van Zo meren, Ryk Loyendyk, Hans Hennes, Winnie Kedde, Marleen Eysink Smeets, Conny Zwaan, Elsje van der Vyver, Cora van Oosten, Elske van Praag, Char lotte Eysink Smeets, Nora van Dee, Yvonne Cornelisse, Margriet Verhoef, Corry Duivenvoorden, Liderwyde Kaizer, Willy v. d. Putten, Els Sommeling, Maria Molenkamp, Beatrys Hillebrandt, Mari an van Vliet, H. v. d. Have, Lex Groote, G. J. Brandsma, Theodora Foppen, In- grid Tesink, Yvonne Tesink, Anneke de Windt, Hans Lut, Ronny Harteveld, Eli sabeth van Abswoud, Frank Ouwerkerk, Jolijtje Sepers, Ineke de Ridder, Ingrid Mulder, Ria van Hooidonk, Chris Peet- sold, Johan Ober, Fiepje v. d. Ameete, Frans Klaassen, Jacoba van Gent. Het diploma B ontvingen: Cornelisde Gier, Robert Sannes, Jenny Glasbergen, Evertje Dina van Duin, Anneke Sepers. Alfred Speyer, Anandi Teeuw, Anna He lena Kralt, Joke scheffers, Bert Hom berg, Anneke Burgerhout, Dik Floryn, Maarten Konter, Janneke van Wicke- voort—Crommelin. ZILVEREN JUBILEUM J. VAN MEERKERK. Donderdag is het 25 jaar geleden, dat de heer J. van Meerkerk, thans winkel chef in de Ijzerhandel van de firma J. Th. Balkestein aan de Hogewoerd, als winkelbediende in dienst trad. Na een intieme huldiging in de ochtenduren, vindt er 's middags van 2.30 tot 4.30 uur een receptie in de woning van de jubi laris (Hoge Ryndyk 159) plaats. Aan het Seminarium der Rem. Broederschap is geslaagd voor het 1ste deel van het proponentsexamen mevr. E. H. H.Laman Trip-Kleinstarink te Vetp. Claus (Gent), dr. K. Roelandts (Herent, België), dr. J. M. de Smet (Leuven), Jac. Vercammen (St. Michiels-Brugge, Bel- gie). Jan Walravens (Belgie) en Luc. Tournier (Willemstad, Curasao). In de loop van het jaar werden door het bestuur nog tot lid benoemd mevr. Harriet Laurey, mevr. dr. M. S. Teu- over „Dichterschap in spreektaal". lings-Nathusius, dr. C. F. Albertijn, dr. J. Bosch, dr. H. F. Bouchery, dr. J. Dhondt J. C. Elburg, dr. A. W. de Groot, H. van Herreweghen, dr. J. A. van Houtte, L. de Man, E. Mariën, A. Miedema, dr. H. P. Schaap en D. Verèl. Bestuu rsmutaties De voorzitter prof. dr. A. C. Bouman, die vorig jaar als zodanig was gekozen, aanvaardde geen nieuwe kandidatuur als zodanig. Tot zyn opvolger werd gekozen prof. dr. J. G. Bomhoff. Als nieuwe bestuursleden werden voorts gekozen prof. dr. H. Brunsting (Leiden) in de vacature dr. F. W. N. Hugenholtz (Oegstgeest), de heer E. Pelinck (Lei den) in de vacature van dr. W. R. Juyn- boll (Leiden) en mr. dr. S. J. Fockema Andreae (Leiden) in de vacature van prof. dr. A. J. C. Rüter (Haarlem). De traditionele voordracht tijdens de vergadering werd gehouden door Guil- laume van der Graft (ds. W Bernard) IN ALLE AFDELINGEN WONINGINRICHTING VITRAGE KARPETTEN GORDIJNSTOFFEN BOTERMARKT 23 TELEFOON 20854 Prestatietocht gekleed zwemmen De Leidse Reddingsbrigade, die dit jaar haar 40-jarig bestaan viert orga niseerde zaterdagmiddag in het Rijn en Schiekanaal (Nieuwe Vaart) een prestatietocht gekleed zwemmen. Deze tocht ging over een afstand van 550 m. voor de deelnemers (sters) vanaf 16 jaar en over 200 m. voor jongens en meisjes tot 16 jaar. Via een geluidsinstallatie sprak de voorzitter van de LRB, de heer A. Lin- schoten, er zyn vreugde over uit, dat hy niet alleen een 83 zwemmers en zwem sters welkom mocht heten, doch ook een groot aantal toeschouwers, die van hun belangstelling blyk gaven. Spreker dank te allen, die het mogelijk hadden ge maakt om deze middag te organiseren en richtte zich hierby in het byzonder tot de heer N. Belogne, die als lid van Ged. Staten een werkzaam aandeel heeft gehad bij de beschikbaarstelling van het Rijn- en Schiekanaal, de inspecteur van politie, de heer II. Oudman, die niet al leen met zyn mannen voor een prima verkeersregeling had gezorgd, maar ook het startschot zou lossen, de Rykswa- terpolitie, die de scheepvaart regelde, alsmede de dienstdoende EHBO-ers. Nadat spreker aan allen, die niet kun nen zwemmen, de goede raad had gege ven dit spoedig te gaan leren en dan via de LRB, het reddend zwemmen te gaan beoefenen, wenste hij de deelnemers- (sters) en toeschouwers een geslaagde en gezellige middag toe. Hierna gaven enige leden van de LRB een aantal demonstraties in het redden van drenkelingen met behulp van het z.g. hoofdtuig en de z.g. reddingsstok. Dat ook de komische noot niet was vergeten, bleek uit het volgende pro grammanummer. Vyf vissers, die met hun vlot midden in het kanaal de scheep vaart belemmerden, werden enige ma len vergeefs gesommeerd naar de kant te komen. Een agente van politie (spoedig in Leiden geen vreemde verschijning meer?) begaf zich hier in een autoband te water om de heren een bekeuring te geven. Nadat dit was geschied, dompte natuurlyk het vlot en gingen de vissers met de agente in hun midden, tot grote hilariteit van de toeschouwers, enige malen kopje onder. NOORDWIJKSE REDDINGSBRIGADE WON WISSELBEKER Precies om half vijf gaf de heer Oud man het startsein voor de prestatietocht Alle deelnemers/sters hebben de tocht volbracht. Meerderen onder hen (ook bij de junioren) volbrachten deze tocht reeds voor de tweede of derde maal in successie. Allen, die de tocht voor de eerste maal volbrachten, ontvingen een medaille. Zy, die de tocht voor de twee de of derde maal volbrachten, ontvingen een bronzen 2 of 3, ter bevestiging aan het lint van de reeds eerder verworven medaille. De wisselbeker, beschikbaar gesteld voor de Brigade, die met het grootste aantal leden de tocht volbracht, is gewonnen door de Noordwijkse Red dingsbrigade met 39 leden. Inderdaad een bijzondere prestatie van de NRB. De deelnemers-sters waren: Noord- wykse Reddings Brigade: de dames J. Boot (3de maal), H. van 't Wout (2de maal), D. Waasdorp, L. Roderys, J. Kor- tekaas, C. van 't Wout, J. Casper, T. Duindam, N. Arendshorst en N van Dui venvoorde (allen voor de 1ste maal), de heren N. Passchier (3de maal), J. Plug. A. Waal, K. Kroon, J. Ooms, D. Varke- visser, K. Beurse (allen voor de 2de maal), Th. van den Berg, J. Bertram. B. Ike en L. van Renen (allen voor de 1ste Paul Robeson reist weer. Toen hij per vliegtuig uit de Verenigde Staten in Londen aankwam groette de grote negerzanger enthousiast de vele bewonderaars die hem kwamen begroeten. Het was zijn eerste reis sinds lange tijd. Jarenlang was zijn paspoort ingetrokken omdat men hem verdacht van anti-Amerikaanse sympathieën. Nu heeft hij zijn pa pieren terug en kan weer overal in de wereld zijn sonore stem laten ho- Kleuter te Roelofarendsveen verdronken Gisteravond omstreeks 6 uur is het 4%-jarig dochtertje van de familie Vonk uit Zoetermeer, te Roelofarendsveen ver dronken. De familie Vonk was met drie kinderen op verjaarsvisite by de familie Koek te Roelofarendsveen. Toen men omstreeks 6 uur het 4%-jarig meisje miste, ging men het kind zoeken. Men vond het lichaampje, dryvende in het water van de Wyde Aa. Kunstmatige ademhaling mocht helaas niet meer baten. Het kind is vermoedeiyk tydens het spel te water geraakt. Toch „Kameraad" De Sovjetrussische premier Kroesjtsjef heeft zaterdag in Moskou een rede ge houden over de internationale politiek. Volgens een correspondent van Reuter heeft Kroesjtsjef laten doorschemeren, dat de Sovjet-Unie een luchtinspectie op grote schaal of een dergeiyk plan in overweging zal nemen als het Westen eerst ophoudt met proeven met kernwa pens en het Russische plan voor een luchtinspectiezone dwars door Europa aanvaardt. Waarnemers in Moskou hebben deze uitleg gegeven aan de belofte van Kroesjtsjef, dat als het vertrouwen tus sen het Oosten en het Westen in de eer ste plaats tot stand gebracht kan wor den, de Sovjet-Unie bereid zou zyn verder te gaan met het aanvaarden van wederzijdse controlemaatregelen tegen onverwachte aanvallen. Verder is het opgevallen, aldus Reu ters correspondent, dat Kroesjtsjef in zyn uitvallen van zaterdag tegen Joego slavië president Tito van Joego-Slavië toch „kameraad" noemde. (Tydens de breuk met Tito in 1948 gebruikten de toenmalige leiders in Moskou het woord „kameraad" niet). Parade in Parijs President Coty en premier De Gaulle van Frankryk hebben hedenochtend, naast elkaar staande in een open auto, een reusachtige militaire parade op de Champs Elysees, ter gelegenheid van de herdenking van de bestorming van de Bastille in 1789, afgenomen. Tiendui zenden Paryzenaars riepen in koor ,De Gaulle, De Gaulle". De Franse nationale feestdag wordt op last van de regering met „extra luis ter" gevierd om de krachtige opwelling van „broederschap" tussen het Franse moederland en de Mohammedanen van Algerië en de trouw van de regering-De Gaulle aan de republikeinse tradities uit te laten komen. Aan de parade werd deelgenomen door 6000 Mohammedaanse oud-stryders en vertegenwoordigers van jongerenorgani saties, afdelingen van de Mohamme daanse strydkrachten en keurtroepen van de Franse strydkrachten, in totaal 20.000 man. Onbuigzame houding van de Libanese opstandelingen De opstandelingenleider in Beiroet, Saeb Salam, heeft gisteren in een pers communiqué te kennen gegeven, dat de tegenstand van de opstandelingen zal voortduren zelfs indien er by de verkie zingen van 24 juli a.s. een nieuwe presi dent wordt gekozen. Salam, die zei dat hij namens de ge hele oppositie in Libanon sprak, stelde als eerste voorwaarde het onmiddellyk aftreden van president sjamoen, daar „wy het resultaat van geen enkele ver kiezing zullen accepteren zolang presi dent Sjamoen nog in functie is". Deze verklaring schynt de kans, dat de verkiezing van een nieuwe president met brede steun het einde van de opstandige beweging inluidt, kleiner te maken. Volgens politieke kringen schynt het waarschijnlijk, dat de positie van de rege ring krachtiger zal worden, daar de ge matigde elementen door de onbuigzame houding der opstandelingen mogelyk meer naar de zyde der regering zullen worden gedreven. maal), de meisjes (tot 16 jaar): R. v. d. Bent (3de maal), S. Admiraal (2de maal), M. v. Duw, J. Smit, J. van Dorp, J. v.d. Ploeg, N. Arendshorst, M. Arends horst, M. Arendshorst, H. Ormel, E. van Duijn (allen voor de 1ste maal); de jon gens (tot 16 jaar): R. van Renen (3de maal), J. Bouwmeester (3de maal), B. Haasnoot (2de maal), J. Link, J. van Went. N. van Went, N. Smal (allen voor de 1ste maal). „Leidse Golfbrekers": mej. V. Weyer- mans (1ste maal). Haarlemse Reddingsbrigade: de dames W. van Schie (2de maal), H. Kluss (1ste maal). Goudse Reddings Brigade: de dames M. Kempers, H. de Rotte, J. Kaptein, J. Oonk. L. Terlouw (allen voor de 2de maal, de meisjes (tot 16 jaar): W. We ver, B. Stoppelenberg, H. Oosterom (al len voor de 1ste maal); de jongens (tot 16 jaar) F. Baas, L. Vermeulen, H. van Houten (allen voor de 1ste maal). „De Zyl", Leiden: de dames J. H. Co rel (3de maal), L. Corel (3de maal) en de heer H. van der Linden (3de maal en oudste deelnemer). Alkmaarse Reddings Brigade: de he ren: IJ. van den Molen. W. P. Vis en Th. van Diestf allen voor de 2de maal). Rotterd. Reddings Brigade: de heren W. Seeles en L. Wagner beiden voor de eerste maal. Katwykse Reddings Brigade: de heer P. J. Floor (2de maal). Haagse Reddings Brigade: de heer A. Delissën (2de maal), mej. J. Veltman (2de maal) en de junior M. Slabbers (2de maal). „De Sleutelstad": de junior P. Hop (lste maal). Particulier: de junior W. van Duiven voorde (2de maal). De Leidse Reddings Brigade": de meisjes (tot 16 jaar): C. Kïoots (3de maal). T. Buma (3de maal), I. Wij ling, A. van Vliet (beiden 2de maal); IJ. Wijntjes. E. Kloots. C. Middelham. J. Mollevanger, M. Vogelenzang, A. Chau- dron. A. Galjaard, J. van Egmond, (allen voor de lste maal); de jongens (tot 16 jaar): H. v. d. Nadort, R. Moolenbeek, (beiden voor de 2de maal); J. van Eg- mond. W. Bavelaar (beiden voor de lste maal). TOUR DER VERENIGDE NATIES In de „Tour der Verenigde Naties", welke maandag a.s. in Arnhem voor de tweede maal start, zullen ook twee Leidse ploegen meeryden. Leiden I: wordt samengesteld uit de volgende jongens: Nol Kloosterman, Wim v. d, Zeyden, Simon Westbroek, Eric Faber'; Wim Zaalbergen en Henk Sohuohhardin Leiden II: rydeti mee: Koos v. Weizen; Fred Leemans; Fred Hooites; Frans Redel; Kees Janmaat en Mees Mosseveld. CORRESPONDENTIE J. K. te L. Leiden, Utrecht, 's Her togenbosch, Boxtel, Eindhoven, Weert, Roermond, Sittard, Heerlen, wyire. Plm. 226 km. Overgang der Prinsessen Prinses Margriet is bevorderd tot de vierde klasse gymnasium van het incre- mentum van het Baarns Lyceum. Prin ses Marijke is bevorderd tot de zesde klasse van de Nieuwe Baarnse School. „De Hoop" komt naar huis (Van onzé Haagse redactie) Het Hospitaal-Kerkschip De Hoop heeft donderdagavond de 28-jarige ma troos H. Heek, van de logger VI. 172, naar het hospitaal in de Engelse plaats Blyth gebracht. Het liet zich aanzien, dat de man een ernstige verwonding had opgelopen doordat hy bij he wegstouwen van ha ring in het ruim, een ton op zijn hoofd had gekregen. Van het hospitaal in Blyth is het slachtoffer later overge bracht naar een ziekenhuis in New Castle. Daar heeft men vastgesteld, dat de matroos vermoedelijk een nekwervel heeft beschadigd, doch de verwonding blykt desondanks mee tev allen. Er be staat zelfs een mogelykheid, dat de patiënt nog met he Hospitaal-Kerk schip De Hoop naar Amsterdam kan worden gebracht. De Hoop vertrekt woensdagavond van de visgronden. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Bedankt voor Oude Tonge S. Meyers te Hoogblokland; voor Veere W. J. Gun ning, voorheen predikant te Semarang. Aangenomen naax Voorburg (vac. P. A. Elderenbosoh) J. F. Wagener te Zoute- lande. GEREF. KERKEN Beroepen te Leerjdam D. Bouwknegt te Wolphaartsdijk; naar Heer-Hugowaard R. de Boer, kand. te Rotterdam-zuid, die bedankte voor Dirkshorn, Lollum (Fr.), Meeden en voor Neede. Aangenomen naar Voorburg (4de pred^pi.) dr. J. M. Viym, laatstelijk predikant te Semarang, die bedankte voor Schiedam (vac. G. Brink man) en voor Woerden (vac. P. de Bruiin). EVANG. LUTH. KERK Drietal te Leeuwarden M. J. Heybroek te Utrecht, dr. K. C. H. Lindyer te Rot terdam en A. Nierop te Doetinchem. Ds. Joh. Longman overleden Na een langdurige ziekte is in de ouderdom van zevenentachtig jaar te De Lier overleden ds. Joh. Langman, eme ritus predikant van de Ned. Herv. Kerk en oud-lid van de Tweede Kamer. Nadat ds. Langman in 1895 door het provinciaal kerkbestuur van Friesland was toegelaten tot de evangelie-bedie ning in de Ned. Herv. Kerk, werd hy op 8 maart van het daaropvolgend jaar door wylen ds. Eikman, toen nog predi kant te Steenwyk, te Bovensmilde in het ambt bevestigd. Daarna stond de thans overledene verder nog te Dalfsen 1898 1904; Harlingen 19041917 en ongeveer acht jaar te Groningen, waar hem in verband met zyn benoeming als lid van de Tweede Kamer met ingang van 16 september 1925 eervol ontslag met de bevoegdheid van emeritus werd verleend. Ds. Langman heeft toen vier jaar voor de Chr. Hist. Unie zitting gehad in de Tweede Kamer. Toen hy by de Kamer verkiezingen in 1929 niet werd herkozen stelde ds. Langman zich weer beroep baar in de Ned. Herv. Kerk en werd hy op 15 september 1929 bevestigd als pre dikant van de Hervormde Gemeente van Wassenaar. Hy diende deze gemeente tot 21 juni 1932 toen hem in verband met zyn benoeming als lid van de Tweede Kamer opnieuw eervol ontslag met de bevoegdheid van emeritaat werd ver leend. Ruim tien maanden later keerde ds. Langman weer als dienstdoend pre dikant in de Ned. Herv. Kerk terug en deed hy op 7 mei 1933 zyn intrede als predikant van de Hervormde Gemeente van De Lier, waar hem met ingang van 1 januari 1944 op 72-jarige leeftyd emeri taat werd verleend. Tydens zyn eerste Kamerlidmaat schap was ds. Langman ook enige tyd wethouder van de gemeente Voorburg. Behalve in de Chr. Hist. Unie was ds. Langman ook een bekende figuur in de kringen van het Nederlands Jongelings Verbond; Nationale Christen Geheel onthouders Vereniging, Nationale Chr. Werkmansbonden en het Ned. Bybel- genootschap. De begrafenis zal plaats vinden dins dagmiddag om halfdrie op de begraaf plaats te Dalfsen in Overyssel. Deze militair van de Gordon High landers heeft evenveel belangstel ling voor het kostuum van de drie jarige Stella Brusa als deze peuter voor het kleurige Schotse uniform. Hen tafereeltje tijdens een groot kinderfeest in Engeland. Maria-congres te Nijmegen Nauwelijks waren zaterdag de voor avondplechtigheden van het Maria- congres te Nymegen beëindigd, of er brak boven de stad een zware onweers bui los ,die verhinderde een aanvang te maken met het spel van Jan Naay- kens „Het herwonnen paradijs", dat onder regie van Anton Zweers in het Goffertstadion zou worden opgevoerd. Later op de avond besloot men toch nog tot de opvoering, al was de belang stelling toen minder dan verwacht was. Te middernacht werden nachtmissen opgedragen, door kardinaal Thomas Tien in de dekanale kerk van St.-Anto- nius, en door mgr. Jac. Perridon, volgens de Slavisoh-Byzantynse ritus in de Karmelkerk. Hoewel gisteren donkere wolken over de congresstad dreven, bleeft het droog, zodat de mis, die mgr. dr. B. J. Alfrink, aartsbisschop van Utrecht, omstreeks twaalf uur in de open lucht op het ter rein van het Kelfkensbosch celebreerde, geen belemmering ondervond. De acht meter hoge in room-witte en blauwe kleuren uitgevoerde huif, die het hoog altaar overdekte, heeft echter geen stand kunnen houden in de krachtige wind en waaide even nadat de mis was beëindigd en de Maria-omdracht was begonnen, om. Tijdens de H. Mis werd militaire eer bewezen en hield pater J. B. Nieuw- hof, vice-voorzitter van het Congres- comité een korte predikatie. De mis werd o.m. bygewoond door kardinaal Tien, mgr. dr. B. J. Alfrink, mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, mgr. W. Mutsaers, bisschop van 's-Hertogen- bosoh, mgr. W. M. Bekkers, bisschop coadjutor van 's-Hertogenbosch. mgr. P. A. Nieman, bisschop van Groningen, mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rot terdam, mgr. J. A. van Dodewaard, bisschop-coadjutor van Haarlem, mgr. dr. J. O. Smit, mgr. Jac. Perridon, ver scheidene abten en oversten van ver schillende congregaties. Voorts waren aanwezig de minister van maatschap pelijk werk, mej. dr. M. A. M. Klompé, mr. R. G. A. Höppener. staatssecretaris van Onderwys.K, en W., de heer W. F. Schmelzer, staatssecretaris van bezits vorming en P.B.O., de Commissaris der Koningin in Noord-Brabant, prof. dr. J. E. de Quay, leden van Ged. Staten van Gelderland en verscheidene burge meesters. Na de mis werd de Maria-omdracht gehouden, een reeds uit de 13-de eeuw stammend gebruik in Nijmegen, waarby het kleine beeldje van Maria van Ny megen in optocht door de stad wordt gedragen, als eerbetoon van het katho lieke bevolkingsdeel aan Maria. De stoet was dit jaar omvangrijker dan ooit tevoren. Onmiddellyk op de Maria-omdracht verrichte de pauselijke nuntius en in ternuntius mgr. Paolo Giobbe aan het hoogaltaar op het Kelfkensbosch het sluitingslof. De slotrede werd uitge sproken door mgr. J. P. Huibers. De paus zegt in deze boodschap, die gericht La aan mgr. dr. Alfrink en de overige leden van het Nederlandse episcopaat verheugd te zijn, dat in Nymegen, de geboortestad van Petrus Canisius en befaamd door de wetenschapsbeoefe ning, een congres wordt gehouden ter herdenking van de verschyningen van Maria, die zich 100 jaar geleden te Lourdes hebben voorgedaan. LIJKJE TUSSEN KATWIJK EN NOORDWIJK AANGESPOELD. Zaterdagmiddag is op het strand tussen Noordwyk en Katwijk ter hoogte van kilometerpaal 85, het lykje aangespoeld van de 12-jarige Pieter Hendrik Ban- keman uit Den Haag, die enkele dagen geleden te Scheveningen in zee is ver dronken. WARMOND BURGERLIJKE STAND Geboren: Peter P. M„ zn. van C. J. M van Padberg en Th A, de Vroomen; Adriana Joh., da. van H. van Winsen en J. Th. van Leeuwen. Ondertrouwd: W. Rysdam. 21 Jr. en J. de Rooy, 20 Jr.; L. C. Onderwater. 26 jr. en J. A. M. Jansen, 27 Jr. Overleden t M. A. M. Kortekaaa, 38 Jn.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3