RA8 Ondanks de gezamenlijke oproep een bloedig weekeinde op Cyprus Dertien gewonden (zes ernstig) bij autobotsing nabij Breezand Oudheidkundige vondsten van bloemkweker te Susteren MOTORBOOTJE OP MERWEDE OVERVAREN: DRIE DODEN Met een enkel woord VT^V Agenda MAANDAG 14 JULI 1958 Ondanks de gezamenlyke oproep van gouverneur Foot en de leiders van de Griekse en de Turkse bevol kingsgroep om een einde te maken aan de gewelddaden, zyn er gisteren by aanslagen in voorsteden van Ni cosia, de hoofdstad, drie Griekse Cyprioten en een Turks lid van de hulppolitie om het leven gekomen. Zaterdag bedroeg het aantal slacht offers zeven. Er waren in het weekeinde weinig mensen op straat, in tegenstelling tot anders wanneer zaterdag en zon dag vele Cyprioten naar de bergen of de kust gaan. In Paphos werd gisteren een uit gaansverbod Ingesteld naar aanleiding van een aantal bomaanslagen en geval len van brandstichting. Ook in Limassol deden zich branden voor, nl. in drie be drijven van Griekse Cyprioten. Men vermoedt, dat het hier ook brandstich ting betreft. De Britse politiemacht op Cyprus zal met het oog op de toestand worden ver dubbeld, zo werd te Nicosia officiéél meegedeeld. Reeds spoedig zullen 300 politiemannen uit Engeland naar Cy prus vertrekken. In Oost-Cyprus zijn gister drie Turk se herders doodgeschoten en één ge wond. Ook een 80-jarige Turkse tuin man werd doodgeschoten. In Tavros in Oost-Cyprus werd een Griekse herder doodgestoken en in Ci- cosia is een Griekse Cyprioot overleden aan steekwonden, door Turken toege bracht. In Nicosia, Paphos. Limassol en Fa- magusta is een uitgaansverbod van Militairen zullen met ingang van vandaag een speciale route bewaken waarlangs de Turkse ambtenaren naar Minimale straling bij de Britse atoomproeven De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft bekendgemaakt, dat er op het atol Bikini in de Stille Oceaan een kernwapen tot ontploffing is gebracht. Nadere bijzonderheden werden niet verstrekt. Dit is de der tiende proef van de huidige serie. De grootste hoeveelheid straling, die bij de Britse atoomproeven van vorig jaar in het gebied van Maralinga is gemeten, was minder dan iemand krijgt die drie weken een horloge met lichtgevende wijzers en cijfers draagt, zo is gisteren officieel te Canberra bekendgemaakt. Dit gunstige resul taat zou het gevolg zijn van het ge bruik van hoge torens voor de explo sies en van de geheel nieuwe tech niek om een atoombom onder een ballon te bevestigen en daar op grote hoogte tot ontploffing te brengen. Twee gec leerden van de universiteit van Texas, dr. Wilson S. Stone en Flo rence D. Wilson, hebben in Austin meegedeeld, dat de mensheid de gevol gen van sterke radio-actieve straling te boven kan komen, maar dat dit wel een proces kan zijn van 500 tot 900 jaar. Zij waren tot deze conclusie gekomen op grond van proeven met vliegen, die in de omgeving van de terreinen voor kernproeven in de Stille Oceaan aan directe straling blootgesteld zijn ge weest. Afstammelingen van mensen, die in sterke mate met radio-activiteit van een atoombom zijn besmet, zullen pas in de 26ste tot 40ste generatie vrij zijn van ernstige genetische schade ten gevolge van de atoomontploffing, aldus dr. Stone. Deze gevolgtrekkingen slaan, aldus dr. Stone, alleen op mensen die bij een kemontploffing directe radio-actieve straling hebben overleefd. Voor men sen. die honderden kilometers van de plaats van de ontploffing verwijderd zouden zijn en daarom slechts lichte genetische schade zouden hebben opge lopen. gaat de door Stone en Wilson vastgestelde tijdsduur niet op. hun kantoren in de Griekse wijken van Nicosia kunnen gaan. Gouverneur Foot heeft bepaald dat alle ingezetenen van de voornaamste Cyprische steden in de komende 48 uur hun woningen niet mogen ver laten, er wordt slechts een uitzonde ring gemaakt voor hen, die werk van dringende aard verrichten. Voorts is in dezelfde periode alle ver keer met niet militairen voertuigen verboden. De veiligheidspatrouilles zullen in ge heel Cyprus op maximum sterkte wor den gebracht. Er zal speciale aandacht worden geschonken aan de patrouille gang in plattelandsdistricten. Advertentie 0 Vervolg van pag. 1 De storm De vakantiegangers in de badplaatsen langs de Nederlandse kust zijn gisteren uiteraard ook onaangenaam verrast door de storm, die uit zee opdook. Maar de strandmensen van Katwijk en Noord- wyk hadden gelukkig het gevaar zien aankomen en hun bezittingen tijdig in veiligheid kunnen brengen, zodat de storm wel enorme zandwolken deed op waaien, maar geen schade kon berok kenen. Althans niet aan hotels of strandtenten, want helaas kwamen de landerijen er niet zo goed af. Vooral de gladiolen hadden heet wat te lijden onder de striemende windvlagen. In Amsterdam, sneuvelden heel wat ruiten. Tussen vier uur en negen uur 's avonds kreeg 5 maal 8 enige honder den meldingen van stormschade. In de meeste gevallen betrof het ramen en deuren van woningen, waarvan de huurders in de ochtend naar buiten waren getrokken zonder ramen en deu ren te sluiten. Daarnaast werden door de storm ook'enige grote spiegelruiten van etalage's ingedrukt. Vele zeilers op de Loosdrechtse plas sen kwamen in grote moeilijkheden. Volgens mededelingen van de politie zijn enkele tientallen boten omverge- slagen. Persoonlijke ongelukken deden zich hierbij echter niet voor. Door de onverwachts opstekende storm raakte ook op de Kaag vele watersport liefhebbers gisteren aan lager wal, met man en macht is er dan ook tot 's avonds laat gewerkt om allen in veilig heid te brengen. Velen liepen aan hun boten averij op. terwijl de tuigen het moesten ontgelden. Diversen hebben de nacht in Kaag doorgebracht in de hoop dat het weer vandaag beter zou zijn. De stormstoten hebben de directie van Circus Strassburger er van doen afzien gisteravond in Heemstede een slotvoor- stelling te geven. In de middag uren was het circus al in moeilijkheden gekomen, toen de tent. waarin de paardenstal was onderge bracht. in elkaar zakte. Er werd overleg gepleegd met het KNMI en op het ant woord van dit instituut, dat de wind nog in kracht zou toenemen, werd besloten na de middagvoorstelling de zaak af te breken. Bij het neerhalen van de grote tent ontstonden toen nog grote gaten in het zeildoek. Vandaag geeft het circus een voorstelling in IJmuiden. reeds meer dan 50 jaar i bougie voor iedere motorl Imp. N.V. Willem van Rijn Haarlemmerweg 475 - A'dam Tel. 86211 Telei 12282 Een hevige botsing tussen een mili taire truck uit België met een lege Naco-bus uit Den Oever heeft zater dagmiddag kort voor 6 uur op Rijks weg nr. 9 bü Breezand in de gemeente Anna Paulowna 13 gewonden gevergd, van wie er 6 allen Belgische mili tairen met ernstig letsel In het Sint Lidwina ziekenhuis te Den Hel der zijn opgenomen. Er werden zware hoofdwonden, been en armfracturen en shocks geconstateerd. Zes andere Belgische militairen, allen Inzittenden van de truck, kon den na verbonden te zyn terugkeren naar Ford Dirksz Admiraal, waar zij van dinsdag j.l. af tijdelijk gelegerd zijn. Het dertiende slachtoffer was een dame, inzittende van een kleine per sonenauto, die achter de truck reed en die door de tengevolge van de botsing stuurloos dwars over de weg slippende bus gegrepen werd. Hoewel de kleine wagen van voren totaal vernield werd, liep zij slechts een lichte hersenschud ding op. De andere inzittende, eveneens een dame, kwam met de schrik vrij. De chauffeur van de lege Naco-bus, bleef ongedeerd. Zijn bus werd ernstig be- schadidg. De Belgische militairen waren dins dag j.l. in Den Helder aangekomen voor het houden van schietoefeningen in de duinen. Zij werden in Fort Dirksz Admiraal gelegerd. Zaterdag maakte JMeuive attractie voor Den Haag? Naaldvormige uitkijktoren -150m. - nabij Madurodam met T.V. zender Gaan alle T.V. antennes van de daken (Van onze Haagse redactie) Den Haag zal als daarvoor de medewerking van de betrokken autori teiten wordt verkregen het volgend jaar een nieuwe attractie rijker zyn, welke ongetwyfeld het bezoek van toe risten nog zal doen toenemen. Het ligt nameljjk in de bedoeling naby Madurodam een betonnen uit- kyktoren te doen bouwen, welke op een hoogte van 104 meter boven cirkelvormige restaurants en één café, die drie verdiepingen zullen beslaan een plateau zal verkrijgen, vanwaar men een schitterend uitzicht over de residentie en haar omgeving zal hebben. Lit bewoning in de voor-Romeinse tijd (Van onze Limburgse correspondent) Een eenvoudige inwoner van Susteren, de bloemkweker G. Ruigrok, heeft door toevallige omstandigheden de voor-Romeinse oudheid van zün woonplaats, het historische Suestra, vastgelegd, niet zozeer als gevolg van zyn archeologische belangstelling, dan wel door zijn kennis van de grondstructuur. De heer Ruigrok heeft zyn kwekery in een deel van het oude Susteren, dat in de onmiddeliyke nabijheid ligt van de oud-Romeinse weg van Tongeren via Maastricht naar Xanten. Deze heirbaan leidt langs Susteren door de buurtschap Feurth. De bloemkweker had al eerder ge merkt, dat door hem gezette bloem bollen afstierven zonder dat daarvoor een normale verklaring was te geven. De enige bijzondere omstandigheid was, dat de ondergrond ter plaatse zeer hard was en van een heel typische con structie. Later ervoer de kweker by het inkuilen van bloembollen op een plaats, welke slechts een 500 meter van het reeds bekende traceé der Romeinse heirbaan verwyderd ligt, dat op een diepte van slechts 80 cm. in de klei merkwaardige brandsporen aanwezig waren. Enigszins bekend met de structuur van die heel oude grondsamenstellingen en verschijnselen uit de voor-Romeinse tijd, heeft de heer Ruigrok nadien, tussen zyn gewone kwekers-werkzaam heden door, de grond dieper afgezocht en hy slaagde erin een aantal voor werpen te voorschijn te halen, waarby hij nauwkeurig plaats, diepte, grond- constructie enz. aantekende. Hierdoor kreeg men een overzicht van de onder linge ligging der oudheidkundige vond sten, waardoor de oudheidkundige dien sten, welke nadien werden ingeschakeld, een juist inzicht kregen van de situatie. Toen bleek dat de vondsten van de heer Ruigrok op een tot nu onbe kende, wellicht vermoede, maar nooit bewezen voor-christelüke bewoning van deze streek wezen. De vondsten, welke de kweker zorgzaam en vaak geheel gaaf aan de oppervlakte bracht, zijn voor een deel namelijk afkomstig uit een be woning in de voor-Romeinse tyd: brandgraven met vele z.g. „bügraven" en een enkele urn. Een aanzienlijk aantal stenen werk tuigen wyst op dezelfde voorhistorische tijd. Daarnaast werden door de heer Ruigrok en zijn zoon nog tal van Ro meinse sieraden en gebruiksvoorwerpen te voorschijn gebracht, o.a. kruiken, bekers, een lacrimatorium of traan- flesje, een gouden uit vier ringen be staande fibula van duideiyk Romeins maaksel. Het Oudheidkundig Museum te Lei den is bezig met de inventarisatie en catalogiseren van deze recente vond sten: deze zullen ditmaal voor Susteren behouden blijven. Want reeds eerder waren Romeinse vondsten in Susteren e.o. gedaan, welke elders, o.a. te Luik, en in Maastricht, zijn terecht gekomen. De toren, welke weinig ruimte zal op eisen, en ontworpen is door ir. H. Starke, te Den Haag, zou tevens door de P.T.T. gebruikt kunnen worden voor de navolgende doeleinden: 1. Televisie-reportages; 2. mobilofoon; 3. het permanent telefoniestraalverbin- dingsverkeer; 4. het permanent televisie- straalverbindingsverkeer; 5. televisie uitzendingen (zgn. band IV- en V-zen ders) Van de zijde van de gemeente Den Haag bestaat voor dit project, waaraan het ministerie van Oorlog, het ministerie van Marine en de Rijksluchtvaartdienst reeds hun goedkeuring hebben gehecht, zeer grote belangstelling. Stuttgart als voorbeeld De initiatiefneemster, de N.V. Bouw en aannemingsmaatschappij „Continent II", te Den Haag, die haar licht heeft opgestoken in Stuttgart waar zich een dergelijke toren bevindt, welke duizen den toeristen aantrekt is van oordeel, dat zo'n toren ook voor Den Haag een aanwinst zou kunnen zyn, niet alleen op het gebied van het toerisme, maar ook met betrekking tot de televisie e.d. en dat het daarom zowel uit toeristische overwegingen als in het belang van de televisietoestel-bezitters aanbeveling ver dient in Den Haag een toren mét T.V.- zender te doen bouwen. Daardoor zullen dan na verloop van tijd alle antennes van de daken kun nen verdwynen. De toren zal naaldvormig zyn en van twee liften worden voorzien. Over een geschikte plaats wordt overleg gepleegd met B. en W. De gedachten van de ini- tiefnemers gaan uit naar de Hoek van de Duinweg en de Kanaalweg. Restaurants en café Op een hoogte van 86,80 meter is een ruimte voor de P.T.T. ontworpen en op een van 90 meter zijn twee boven elkaar gelegen cirkelvormige restaurants ge dacht met een gezamelyke hoogte van 10 meter en met een diameter van 24,60 meter. De kern van de mast voor tele visiedoeleinden zal hier een middellijn krijgen van 8,10 meter, zodat de restau rants 825 meter breed zullen zyn. Een ring boven het bovenste restaurant is bestemd voor de inrichting van een café, dat dus 100 meter boven de begane grond zal liggen en 4 meter hoog zal worden. Op een hoogte van 104 meter is het platform geprojeteeerd, vanwaar „toren- beklimmers" dus zullen kunnen uitzien over de stad. Boven dat platform komt de zendruimte voor de P.T.T., welke tot 110 meter boven de grond zal reiken, terwijl de top van de antennemast zich op 150 meter hoogte zal bevinden. Aan boord van het motorbootje „Jobi" dat gistermiddag door het uit Ham burg komende tankschip „Marion" op de Merwede bij Dordrecht is overva ren, bevonden zich drie personen: de 55-jarige havenarbeider J. van Tilborg, zijn broer, de 50-jarige M. van Tilborg en de 47-jarige monteur C. Wille- boordse, allen uit Dordrecht. Hun stof felijke overschotten zijn nog niet ge vonden. De politie bevond bij haar onderzoek, dat de heren J. van Tilborg en Wille- boordse met de „Jobi", een pasgebouwd plezierbootje, de rivier waren overgesto ken om de heer M. van Tilborg, schip persknecht op de bij Papendrecht gele gen „Damco 24" af te halen. Deze zou zijn vrouw by zyn broer thuis ontmoe ten. Het bootje voer terug naar de Dor- drechtse wal en lag op een bepaald ogenblik parallel met de afkomende „Marion" uit Hamburg. Vermoedelyk is toen door het woelige water een defect aan de stuurinrichting van de „Jobi" ontstaan, waardoor het schuin voor de „Marion" kwam te liggen en aan bak- boordzyde van dit schip werd geramd. Het bootje moet tot splinters zyn gesla gen. Van de drie mannen was niets meer te bespeuren. De kapitein van de „Ma rion" heeft verklaard eerst op het aller laatste ogenblik iets van het ongeluk te hebben gemerkt. Hy kon een aanvaring niet meer voorkomen. BINNENLAND Mr. dr. Wilhelm Frederlk Johan Frowein, oud-directeur voorzitter van de Staatsmijnen in Limburg, is zaterdag in de leeftijd van 81 jaar op zyn landgoed te Eys-Wlttem (L) overleden. In de algemene vergadering van de Centrale Bond van Onderling Beheerde Ziekenfondsen, die woensdag a.s. te Utrecht wordt gehouden, zal een voorstel van het bondsbestuur aan de orde komen betreffende de instelling van een studie fonds bestemd voor het verlenen van gel delijke steun aan studenten voor arts, tandarts of apotheker aan een Neder landse universiteit. Zes Jongelui uit Urk, die de zondag avond te Markenesse hadden doorgebracht ls een ernstig ongeluk overkomen, zy reden met grote snelheid per auto naar hun woonplaats en zyn nabij Markenesse door onbekendheid met de weg uit de booht gevlogen. De auto kwam ln een sloot terecht. De 22-jarige Tiemen Kra mer, die naast de bestuurder zat, werd op slag gedood. Twee andere inzittenden werden licht gewond, doch drie anderen zodanig ernstig, dat zy ln het ziekenhuis te Emmeloord moesten worden opgeno men. De auto werd zwaar beschadigd. Zaterdagmiddag omstreeks vyf uur ls tijdens het passeren van een vraoht- auto, een tractor, bestuurd door de 36- Jarlge P. C de Ridder uit Polsbroek van de weg ger '<t en ln de Wetering te recht gekon De bestuurder kon eerst drie -artler later levenloos aan de wal wordtX gebracht. HIJ was gehuwd en vader van twee kinderen. B. en W. van Haarlem hebben een herdenkingsbijeenkomst voorbereid ter gelegenheid van het 400ste geboortejaar van de graveur en schilder Hendrlck Goltzlus op zaterdag 19 Juli as. om half drie ln het stadhuis. BUITENLAND Homer Tomlinson, een 65-jarige Amerikaan heeft zaterdag midden op het Rode Plein in Moskou zich zelf tot „ko ning van de Sovjet-Unie" uitgeroepen. Tientallen grinnikende Russen sloegen de plechtigheid gade. die zich niet ver van de graftombe van Lenin en Stalin af speelde. Tomlinson die zichzelf tot „ko ning van de wereld" en leider van de Ame rikaanse „Kerk van God" heeft verheven, was gekleed in een keurige mandarijnen- mantel. H11 "ebruikte een goedkope Ijze ren kroon de kroning. (Op de Amster damse Dam is hy door de politie verwijderd, toen hy dezelfde ceremonie wilde uitvoeren en dit tot moeliykheden aanleiding gaf. Red. L.D Tomlinson wil vyf dagen ln Moakou biyven. Hy zegt, dat er zeventig miljoen mensen op aarde leven volgens de leer die zyn vader, die in 1903 de „Kerk van God" stichtte, heeft ver kondigd. In het afgelopen weekeinde zyn 37 Fransen om het leven gekomen: 25 hun ner verloren het leven by verkeersonge lukken elf verdronken en één kwam om het leven bij een bergbeklimiming. Meer dan een half miljoen Par zenaars verliet de hoofdstad ln 80.000 auto's en per spoorweg, om het weekeinde aan zee of ln het land door te brengen. Toen de assistent van de coroner (ïykschouwer) van Liverpool zaterdag middag een partytje golf speelde raakte hij de bal kwyt ln het struikgewas by een poel. By net zoeken vond hy het stoffelijk overschot van een man die als vermist was opgegeven en die de politie al vyf dagen traohtte op te sporen. Dr. Milton Elsenhower, de broer van de Amerikaanse president, ls aan het be gin van een goodwlll-rels door de Cen- traalamerlkaanse staten ln Panama aan gekomen. Hy zal er vier dagen biyven. Er zijn strenge veiligheidsmaatregelen ge nomen en er mag niets worden meege deeld over zyn doen en laten. Volgens Nepalese handelaren, die uit Tibet ln Kallm/pong zijn aangekomen, zouden Incidenten en opstanden zyn ult- febroken als gevolg van plundering van loosters ln Tibet door het Chinese leger. Nepalese handelaren die ln Tibet wonen zouden hierdoor gedwongen zyn naar hun land terug te keren. Adlal Stevenson, de leider van de Amerikaanse democratische party, ls zondag te Leningrad aangekomen voor een particulier bezoek van drie weken aan de Sovjet-Unie. HU zal o.a. een reis ma ken naar West-Slberlë en de Sovjet-re publieken ln Centraal-Azlë. Waareohyn- lyk zal hy door premier Kroesjetsjef worden ontvangen. Het stoffelijk overschot van Eugeen Malik, de 19-Jarige zoon van de Russische ambassadeur ln Londen, ls zondag met een Russisch vliegtuig van Engeland naar de Sovjet-Unie overgebracht. Eugeen Malik overleed vrijdag aan een nierziekte. De ambassadeur en zyn tweede zoon, de 25-Janlge Joery, reisden met het toestel mee. Dienst aan ontheemden (Van onze tv-medewerker) Gistermiddag is het tenminste voor vele tienduizenden nieuwe landgenoten een groot moment geworden, toen te hunnen gerieve tot hun stichting mo gen we zonder o verdry ving zeggen vanwege het comité interkerkelijk over leg in radio-aangelegenheden, in de wandeling IKOR genoemd, een speciale uitzending voor en over Indische Neder landers uit' een woonoord in de buurt van Arnhem plaats had. De bij deze ge legenheid dienst doende predikant, de o.m. door zijn radiowerk bekende, ds. Kater had eerst een oriënterend, verhel derend gesprek met zyn ambtgenoot, ds. Brink, die met een speciale opdracht on der gerepatrieerden werkt. Interviews door ds. De Vries intussen met bewoners van het woonoord gearrangeerd werden in dit gesprek ingelast, omdat ze plaat selijk per televisie naar de gesprekspart ner werden overgebracht. En tegelijker- tyd ook aan de kijkers in Nederland werden getoond. Een aardig technisch foefje niet alleen, maar vooral een uit nemende regievondst. Een broederlijke trio gaf een muziekje "The sunny side of the street", een dapper stukje symbo liek, want uit de antwoorden op de des kundig gestelde vragen bleek wel. dat de zon haar koesterende warmte in de jeugd te hebben geleverd over deze le vens niet weer was opgegaan. Ds. Brink greep de gelegenheid aan om te vertel len over het kerkelijk werk voor en door deze groep ontheemden, maar verzuime daarbij om onbegrijpeiyke redenen het interkerkelyk werk te noemen, waardoor hij de principiële ruime opzet van de uitzending negeerde, terwille van een- zydige lof aan de door de Diaconale een groepje van hen in enkele trucks, voorafgegaan door een jeep, een uit stapje naar de afsluitdyk. Op de terug weg kreeg een der trucks met pech te kampen, kon op eigen kracht niet ver der en werd door een andere ttuck op sleeptouw genomen. Of dit slepen in een te hoog tempo is gegaan, zal worden onderzocht. Oog getuigen hebben verklaard, dat de trek kende truck onder Breezand op de betonweg even naar links uitweek en toen weer snel naar rechts reed, omdat de Naco-bus uit de tegenovergestelde richting naderde. De gesleepte auto, die getrouw het spoor van de eerste truck volgde, was echter nog niet voldoende naar rechts uitgeweken en raakte de plotseling opdoemende bus in de flank. Het gevolg was, dat de truck terstond kantelde en op zijn zy doorgleed, ter wijl van de bus de linkervoorband sprong. Stuurloos zwaaide de bus de weg over en kraakte daarbij de per sonenauto. De beide uit Den Helder af komstige dames stapten zelf uit het wrak. Een van haar werd later met een lichte hersenschudding in het Helderse ziekenhuis opgenomen. pUwfa/tunxi <S r i 33 t J y VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Amug. muz. 18.45 Rep. Tour de France. 18.55 Act. 19.00 Pari. overz. 19.15 Lichte muz. 19.45 Regeringsuitz.: De schooljeugd trekt erop uit, klankb. waarin o.a. het werk van de stichting vakantieverblijven lager-school- Jeugd wordt belicht. 20.00 Nws. 20.05 Hol land Festival: Residentie-ork. en solist. 21.00 Rep. Tour de France. 21.10 Voordr. 21.30 Gitaarduo. 21.40 Vijftig jaar Bar- chem-beweging, caus. 21.55 Toeristische Indrukken. 22.35 Strykork. 23.00 Nws. 23.15 24.00 Gram. Hilversum II, 298 m. NCRV: 18.00 Orgelspel. 18.30 Sport. 18.40 Cello en piano. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Gram. 19.15 Muz. ln huiselijke kring. 19.35 Volk en Staat. caus. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Vraaggesprek over lichte muz. 20.45 Jacht naar roem en for tuin. hoorsp. 21.45 Amus. muz. 22.05 Boek- bespr. 22.15 Portret van Arthur Rubin stein. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.1524.00 Promenade-ork. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VPRO: 20.20 Gesprek aan de schryftafel. 20.28 Ro tonde. 21.20—22.00 Filmprogr. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal). Half uur van bezinning. 12.501.20 uur nam. Leldse Broodfabriek. Aandeelhoudersver gadering 3 uur nam. Trompstraat-Oosterstraat. Openlucht samenkomst uitgaande van de Baptisten gemeente. 8 uur nam. Pieterskerk. Avondstilte. 7.308.00 uur nam. TENTOONSTELLINGEN De Lakenhal: Tentoonstelling A. H. Bakker Korff (t.e.m. 15 september). Museum voor Volkenkunde: Tentoon stelling Japanse penseeltekeningen (t.e.m. 11 oktober). Ryksmuseum Geologie en Mineralogie V d. Werfpark j Tentoonstelling geolo- Ïle van Nederlanu. Op werkdagen van 0-12 en 2-4 uur Zon- en feestdagen 2-4 uur BIOSCOPEN Rex: „A en C by de kannibalen". (Afri ca Screans). A.l. Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zondag: 280, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Trianon: „De brug over de Kwal'. 14 Jaar. Werkdagen: 2 en 8 uur; zondag: 2, 5 en 8 uur. Luxor: dagen: 2.30, 7 en 9. 4.45, 7 en 9.15 uur. Lido: und abends ln die Scala". A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 280, 4.46, 7 en 9.15 uur. Casino: „Slssl, de romance van een prin ses". A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.16 uur; zondag. 280, 4.45, 7 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: „So lange du da bist. De avond- en naohtdienst te Leiden wordt waargenomen door: Apotheek Tot Hulp der Mensheid, Hooigracht 48, tel. 24.060. Te Oegstgeest door Apotheek Oegst- geest. Wllhelmlnapark 8. tel. 26274. Bij geen gehoor by (ln bulsarts ot specialist, bei op dokterstelefoon 22222. Raad vertegenwoordigde zuil. We stellen dit niet uit een zucht 'tot polemiseren, dat in deze bespreking stellig misplaatst zou zijn, maar als bewijs van heersend wanbegrip, zelfs in kerkelijke kringen, voor wat de Indische kerk aan koste lijke eenheid en eensgezindheid dwars door rassen en moraliteiten scheidingen heen de laatste decennia heeft weten op te brengen. Maar ds. Kater toonde gelukkig een beter begrip voor hetgeen deze groep aanspreekt en ook voor wat deze mensen met zorg ver vult. Hy vond daarvoor woorden van steun en troost, die beoordeeld naar de soms aangrijpende beelden van eer bied en aandoening aantoonden grote indruk te maken. Nederland kon nu met eigen ogen zien. dat jeugdrelletjes in Den Haag geen graadmeter zijn voor het gehalte van dit mensenmateriaal, dat in onze (lucht)havens is aangebracht. Dat dit geen aangespoeld wrakhout is, maar een medemens van wat donkerder kleur en met deze wat andere achtergrond en met een eigen waarde. Daardoor werd deze uitzending niet alleen een dienst voor ontheemden, maar ook een a&n hen. VOOR DINSDAG 15 JULI Hilversum I, 40Z m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO; 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 9.55 Een boek voor het geesteiyk leven, caus. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 12.00 Ballroomork. 12.20 Rege ringsuitz.: Landbouwrubriek. De boer van Nooitgedacht. 12.30 Land- en tulnb.meded. 1283 Mil. Kapel. 13.00 Nws 13.15 Meded. of gram. 13.20 Gram. 13.55 Beursber. 14.00 Paul Vlaanderen en het Spencer Mysterie, hoorsp. 14.40 Voor de kind. 15.00 Viool en plano. 15.30 Boodschappen doen. caus. 15.45 Cabaret. 16.30 Voor de Jeugd. 17.20 De dierenwereld en wy. caus. 17.30 Gram. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Amateursprogr. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Voordr. en lichte muz. 19.45 Fllm- pra'atje. 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.15 Hol land Festival: II Barbiere dl Sivlglia, ope ra. (In de pauze: pl.m. 21.5022.15 Act.), 23.00 Nws. 23.15 Koersen v. New York. 23.16 New York Calling .23.21—24.00 Gram. Hilversum II. 298 m. KRO; 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.45 Mor gengebed en lit. kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de hulsvrouw. 9.45 Lichtbaken. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.35 Chansons. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram 11.50 Als de ziele luistert. 12 00 Middag klok noodklok. 12.03 Dansmuz. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Gram. 13.30 Lichte muz. 14.00 Plano, viool en kwartet. 14.30 Wy vrouwen van het land. 14.40 Gemengd koor. 15.05 Gram. Tussen 15.30 en 18.00 Tour de France. 15 30 Ziekenlof. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Gram. 17.00 Voor de Jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Ryksdelen overzee. Het tienjarenplan voor Suriname, door W. Joseph. KRO: 18.00 Gram. 18.20 Lichte muz. 18.45 Tour de France. 19.00 Nws. 19.10 Comm. 19.15 Lichte muz. 19.35 Tour de France. 19.45 Gram. 20.30 Act. 20.45 Hol land Festival: Le Rol Davld, symf. psalm. 22.05 Orgelconc. 22.35 Gram. 22.45 Avond gebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 19.3020.00 Internat, agrarisch nws. 20.00 Journ. en weeroverz. KRO: 20.20 Het Eeuwige Rome, TV-film. 20.50 Der Richter und sein Henker, TV- fllm. BUITENLANDSE RADIOPROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service. 330 m. 12.00 Ork. conc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Quiz. 13.40 Gram. 13.55 Sport. 14.00 Gram. 15.00 Sport. 15.30 Hoorsp. 16.00 Lichte muz. 16.45 Caus. 17.00 Voor de kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.16 Kust en land. 18.40 Sport. 18.45 Voordr. en muz. 19.00 Gram. 20.00 Klankb. 21 00 Nws. 21.15 Causerieen. 21.45 Kamermuz. 22.45 Pari. overz. 23.00 Nws. 23.0623.11 Koersen. Engeland, BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12 00 Gram. 12.30 Nws. en ge- var. progr. 13.00 Dansmuz. (Om 13.30 Nws) 13.45 Voor de kind. 14.00 Voor de vrouw. (Om 14.30 Nws.). 15.00 Dansmuz. (Om 15.30 Nws.) 15.45 Mil. ork. 1630 Nws. en mrs. Dale's Dagboek. 16.45 Ork. conc. (Om 17.30 Nws.). 18.00 Gram. (Om 18.30 Nws.). 18.45 Hoorsp. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en groeten van militairen. 20.00 Gevar. progr. 20.30 Nws. en lichte muz. 21.00 Gevar .progr. 2130 Nws. en lichte muz. 22.30 Nws. 22.40 Sport. 22.45 Dans muz. 23.30 Nws. en lichte muz. 23.55— 24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk. 309 ni. 12.00 Blaasmuz. 13.00 Nws. 13.15 Omr.- ork. 14.00 Operaconc. 16.00 Kamermuz. 17 00 Nws. 17.20 Piano k quatre mains. 17.45 Amus. muz. 19.00 Nws. 19.30 Lichte muz. 19.45 Gevar. progr. 21.00 Gram. 21.45 Nws. 23.30 Symf.-ork. 24.00 Nws. 0.10 Dansmuz. FrankrUk 3. 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Gram. 13.35 Gram. 14.10 Kamermuz. 14.30 Gram. 14.40 Oratorlum- conc. 17.00 Kamermuz. 17.25 Gram. 18.30 Engelse muz. 20.00 Gram. 20.05 Kamer muz. 22.30 Gram. 23.10 Symf. conc. 23.40 Gram. 23.5224 00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 lil. 12.00 Gram. 12.15 Pianospel. 12.30 Weerber. 12.34 Pianospel. 12.55 Koer sen. 13.00 Nws. 13.11 Gram. 14.00 en 15.00 Idem. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.45 Boekbespr. 18.00 V. d. Jeugd. 1880 Voor de sold. 19.00 Nws. 19.30 Wereldtentoonstelling. 20.00 Caus. 20.10 Gram. 20.15 Voor de vrouw. 21.15 Gram. 21.30 Amus. ork. 22.00 Nws. 22.15 Orgelconc. 22.5523.00 Nws. 484 m. 12 00 Gram. 1285 Chansons 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 en 14.30 Idem. 14.45 Ork. conc. 1580 Gram. 16.05 Jazz- muz. 16.30 Gram. 17.00 Nws. 17.35 Gram. 18 30 Idem. 19 30 Nws. 20.00 Ork. conc. (In de pauze: 20.40 Gram.). 22.00 Nws. 22.55 Idem. „Op naar Hollywood". A.l. Werk- 9.15 uur; zondag: 2.30 WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) c. hi "3 2$, -iï 1 oj x'5 a 11 h Helsinki regen zo 2 22 0.3 Stockholm half bew. zzw 5 24 0.5 Oslo zwaar bew. ozo 2 17 16 Kopenhagen regenbui zw 10 21 1 Aberdeen zwaar bew. w 8 14 14 Londen half bew. w 5 19 0.5 Amsterdam lloht bew. w 12 21 0 Brussel half bew. zw 5 22 0.2 Luxemburg licht bew. wzw 3 24 1 Parys licht bew. windstil 23 0 Bordeaux geh. bew. no 3 21 0 Grenoble zwaar bew. zw 1 28 08 Nice onbewolkt nnw 2 25 0 Berlijn onbewolkt w 9 32 0 Frankfort onbewolkt wzw 3 27 0.1 Münohen regen zzw 2 81 10 Zürich zwaar bew. w 2 30 1 Genève lloht bew. windstil 26 0.3 Locarno zwaar bew. w 2 29 0 Wenen half bew. wnw 7 31 0 Innsbruck geh. bew. verand. 33 0 Rome onbewolkt O 2 32 0 Ajaccio onbewolkt no 2 27 0 Madrid onbewolkt no 1 34 0 Mallorca onbewolkt ono 5 34 0 Algiers motregen w 4 29 os

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 2