MILITAIRE OPSTAND IN IRAK- KONINKRIJK NU REPUBLIEK? Een voor de zomer ongewoon felle storm striemde gisteren oils land Pro-Westerse staatsman Noeri al Said zou bij staatsgreep gedood zijnevenals Kroonprins SEIZOEN. OPRUIMING „Soevereine raad" ingesteld MISDADIGE ARTS EISELE IN CAIRO IN HECHTENIS Dertienjarig jongetje dreef in plastic bootje op ivoedende zee WEERBERICHT 97ste jaargang MAANDAG 14 JULI 1958 No. 29490 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: J. W Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Stagelijden - Giro "055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f.7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Telefoon Directie en Administratie. 25041, Eedactie 21507 TURK'JE (inZalah\ ^JAMosuI '°Aleppo akia SYRIË ïMiddeltaridse^e Benelux opg^ lijke schaal [LIBANÓrO iBeifutfc) r EEpSidön ISRAEL PERZIÉ (IRAN) Abadan *r OAmman^ Ktenjzalem^^ ^JORDANIË ijOMaan dSuez ^SINAi EGYPTE '-.Perzische': =Colf SAOEDI-ARABIÉ =j= Olieleiding AA Olieveld Nieuwe onrust in Midden-Oosten DINSDAG 15 JULI 9 UUR begint onze met 1000DEN KOOPJES, in alle afdelingen bij HAARLEMMERSTRAAT 172 - 174 - 179 HERENSTRAAT 9 MIDZABONNEN voor onze cliënten. Said voorstander was. Op 20 mei werd er een regering gevormd van de Arabi sche Unie. Noeri werd premier. Op verzoek van de Interpol Spoedige Egyptische beslissing vernacht over Beiers verzoek tot uitlevering (Van onze correspondent in Bonn) In München is zaterdag met grote voldoening kennis genomen van het bericht dat de voormalige SS-arts van het concentratiekamp Buchenwald dr. Eisele in Cairo door de Egyptische politie-autoriteiten op verzoek van Interpol in voor lopige hechtenis is genomen. Men verwacht, dat het Egyptische ministerie van Binnenlandse Zaken Eisele heden zal verhoren en mogelijk deze week een beslis sing zal nemen over het verzoek om uitlevering aan de Bondsrepubliek. Als bekend werd Eisele er tijdens het proces tegen de beul van Buchenwald Sommer van beschuldigd honderden gevangenen van het concentratiekamp door vergif tigde inspuitingen te hebben vermoord. De Beierse Justitie, zo werd vrijdag j.l. bekend, maakte een grove fout door Eisele, die een bloeiende artspraktijk bjj München had opgebouwd, te laten rondlopen. Een officier van Justitie is deswege van zijn functie ontheven. Ik ben een slachtoffer van de Joodse politiek Op Eisele, die met een Italiaans schip naar Egypte vluchtte, was door de inter nationale politie een ware jacht ge opend. Het is ook Interpol geweest, die het eerste verzoek om arrestatie van Eisele aan de Egyptische autoriteiten heeft overhandigd. Eisele zelf verklaar de vrijdag nog aan een journalist in Cairo, dat geen mens ooit door zijn handen was gedood. Desondanks had hij bij het Egyptische ministerie van Bin nenlandse Zaken een verzoek om poli tiek asiel ingediend. Hij brak zaterdag in tranen uit, toen hij op het politie bureau te Cairo met journalisten mocht spreken Eisele zei o.m. het volgende, dat kennelijk bedoeld was om de anti- Israëlische Egyptenaren te beïnvloeden: „Ik ben het slachtoffer van de joodse vervolging. Ik ben onschuldig. De joden hebben een zaak als de mijne voor hun politiek nodig". (Hiermede heeft deze misdadiger zichzelf genoegzaam gete kend: de moordenaar beschuldigt zijn slachtoffers! Red. L.D.) Na-oorlogse moord In München wordt thans onderzocht, of Eisele ook na de oorlog nog een Prinses Beatrix heeft zaterdag middag op de Leusderheide de nieu we kennels van de Kon. Ned. lacht- vereniging geopend. Hiet bewon dert de Prinses een van de jacht honden. Rechts de jagermeester de heer D. Modderman. moord gepleegd heeft. Zoals wij reeds meldden, sloot de arts in 1955 met de weduwe van een collega, mevrouw Krach, een contract, waarbij hij beloof de haar kosteloos te behandelen en haar een maandgeld van 300 markt te geven, terwijl de weduwe haar gehele vermo gen na haar dood aan Eisele zou ver maken. Mevr. Krach overleed reeds enkele maanden na de ondertekening van het contract en Eisele kwam in het bezit van haar huis, haar sieraden, haar dure bontkleding en dergelijke. Een poging van de familieleden van mevr. Krach om hiertegen te protesteren en een onderzoek te doen instellen, leed schipbreuk bij een artsenvereniging, die niets bijzonders in het contract en in de dood van mevrouw Krach zag. Te München overweegt de Justitie thans om de stoffelijke resten van mevr. Krach te laten opgraven en te doen on derzoeken, omdat de verdenking is ge rezen, dat Eisele de vrouw kan hebben vermoord, althans haar dood kan heb ben versneld met morfine-injecties. De vroegere SS-tankgeneraal Meyer verklaarde zaterdag te Lemgo-Lippe op een vergadering van ex-SS-ers, dat hij zich uit naam van 600.000 voormalige SS-mannen distancieert van zowel Som mer als Eisele. „Er is geen sprake ge weest van SS-hulp aan Eisele. Wij hel pen alleen nette kameraden; waar ech ter de misdaad begint, eindigt onze vriendschap", aldus Meyer.... Zeilers en kampeerders verrast Een randstoring van een actieve depressie, die zich over Midden- Engeland naar de Noordzee verplaatste, heeft gisteren een voor de zomer ongewoon felle storm over ons land gejaagd. Talrijke zeilers, kampeerders en andere vakantiegangers werden door de vinnige wind stoten verrast, die op sommige plaatsen een snelheid van meer dan 100 kilometer bereikten. Het barre weer eiste ook een slachtoffer. Op de Westerschelde sloeg de 39-jarige H. van Dam uit Oost en West Souburg van een zeiljacht en verdronk. Zeiler verdronken De heer Van Dam was met zgn ver grote B.M. zaterdagmiddag naar de jachthaven te Terneuzen vertrokken, doch besloot wegens het slechte weer zijn schip daar te laten liggen en per andere gelegenheid terug te keren. Vele andere zeilers namen hetzelfde besluit en keerden per bus en veerboot naar hun woonplaats terug. In de jachthaven van Terneuzen lag ook de „Having", een omgebouwd vis sersscheepje uit Oostende eigenaar de heer Posthumus, leraar aan de zee vaartschool te Vlissingen. Enkele zeilers uit Vlissingen, die met hun scheepje in Terneuzen lagen, besloten met de heer Posthumus terug te varen naar Vlissin gen en onder hen bevond zich ook de heer Van Dam. Vlak voor de haven van Vlissingen werden door de ruwe zee een tweetal personen overboord geslagen. Een 17- jarige zeevaartscholier wist echter weer zwemmend aan boord van de „Having" terug te keren dooh de heer Van Dam dreef weg. Bij de pogingen om de over boord geslagen zeiler weer op te pikken sloeg de motor van de „Having" af zodat men een prooi werd van de woeste zee en de richting van het Zuidsloe in dreef. Een ijlings uitgeworpen anker hield het schip van de kust af Het werd door een reddingboot binnengebracht in de haven van Vlissingen. Op grote schaal werd ook de zee afgezocht om te trach ten de overboord geslagen heer Van Dam alsnog op te sporen, pogingen die tot diep in de avond werden voortgezet. Het slaobtoffer was gehuwd en had drie kinderen Hachelijk avontuur Het heeft maar weinig gescheeld of in Friesland was een tweede slachtoffer gevallen. Want bijzonder hachelijk en voor de i3-jarige Japie Buwalda uit Hol- werd (Fr.) om nooit te vergeten was diens avontuur in de vliegende storm. Plet avontuur begon gisteravond om streeks zeven uur. Japie was toen in een plastic bootje gekropen. Hij speelde met enige vriendjes bij de pier. Toen echter een van de vriendjes met een fikse sprong uit de boot op de pier sprong, sloeg het bootje los en werd meteen door de wind gegrepen. Japie schreeuwde Een man zag het gebeuren. Hij vouwde zijn handen tot een trechter en brulde hem toe: „Ga liggen ga plat op je buik liggen en verlaat de boot niet" Japie deed het: Het bootje dreef snel naar zee af, terwijl de man ijlings alarm sloeg. In minder dan geen tijd was het gehele reddingsapparaat op de been. Van Holwerd voer een oude red dingboot uit, bemand met de heren Van Deinen uit Holwerd en Klelndorst uit Rotterdam. Tegelijkertijd voeren van de eilanden uit de reddingboten „Insulinde" de Ameland" en de „Willem Horsman'' (Schiermonnikoog). Van Leeuwarden en Valkenburg stegen helikopters en am fibievliegtuigen op. Ook de Rijkspolitie was de gehele naoht in touw. De heren Van Deinen en Kleindorst slaagden erin in volle zee het plastic bootje te ach terhalen. Japie lag nog steeds plat op zijn buik toen zijn redders in de schuimende gol ven het bootje oppikten. De jongen werd aan boord gehesen. Het was echter zeer riskant het gevecht met de golven in de duisternis voort te zetten Men besloot het anker van de oude reddingboot uit te werpen en te wachten tot de storm wat bedaard was. In de loop van de morgen ontdekte een vliegtuig uit Val kenburg de boot. Een der opvarenden stak triomfantelijk drie vingers omhoog. De piloot slaakte een zucht van ver lichting De reddingboot van Ame land bracht de volkomen uitgeputte jongen vanochtend om half zeven, sa men met zijn twee redders aan de wal, waar hij door zijn ouders, die een bange avond en nacht hebben doorgemaakt, met wijd open armen werd ontvangen. Trouwens, nagenoeg de gehele bevolking van Holwerd is vannacht niet uit de kleren geweest Slot on pag. 2 Derde Russische kunstmaan olgens mededelingen van de Utrechtse Sterrenwacht zal vanavond de Russische kunstmaan te zien zijn om 21.52 uur in het zuid-oosten op een hoogte van 38 graden. Zij komt uit het zuiden en gaat naar het oosten. Er deden vanochtend geruchten de ronde over een staatsgreep in Irak. Een radio-station, dat zichzelf aankondigde als Radio-Bagdad, maakte vanochtend bekend, dat de regering omver geworpen was en dat „jonge officieren" het be wind hadden overgenomen, aldus het bericht uit Tel Aviv (Israël). Ook Radio- Cairo, Radio-Damascus en de B.B.C. maakten melding van een revolutie, waarbij, volgens een melding van het zich Radio-Bagdad noemende station, de zeventig jarige pro-Westerse staatsman, generaal Noeri al Said en Kroonprins Abdoel Illah gedood zonden zijn. Hun lijken waren verbrand. Over Koning Feisal werd toen nog niet gerept. Later werd echter een decreet uitgezonden, waarin gezegd werd, dat de monarchie is opgeheven en de republiek is ingesteld. De Koning zou zich in arrest bevinden. Tot premier is benoemd generaal Abdel Karim Khazem, die ook als opperbevelhebber en minister van Defensie van Irak zal optreden. De Verenigde Arabische Republiek (Egypte-Syrië-Jemen) zou de nieuwe republiek reeds hebben erkend. Radio-Bagdad maakte voorts bekend, dat alle grenzen en vliegvelden gesloten zijn. Verscheidene hoge officieren zouden ontslagen zijn. Het telegrafisch verkeer tussen Londen en Bagdad is sinds hedenochtend verbroken. In de gedeelten van de Libanese hoofdstad Beiroet, welke in handen zijn van de opstandelingen, werd op de straten gedanst bij het vernemen van het nieuws over de staatsgreep in Irak. Zie het lijk van de tiran Hedenochtend om halfacüt ving men in Beiroet (Libanon) het volgende be richt van Radio-Bagdad op „Dit is de republiek Irak. Dit is uw dag van over winning, uw dag van nationalisme. Ver heugt en verblijdt u. Gaat de straat op en komt zien hoe het lijk van de tiran, die de vijand van God en het volk was. bespuwd en geschopt wordt door het volk." Radio-Bagdad zei dat de nieuwe „soe vereine raad" het volk heeft gelukwenst met zijn overwinning. Radio-Damascus maakte bekend dat hij die naar Istamboel zou gaan (ver moedelijk werd generaal Noeri al Said bedoeld) en zijn meester dood zijn. „U kunt hun lijken op straat zien." In de soevereine raad hebben zitting generaal Najib el Rabii (voorzitter), Mahdi Kobbah en Khaled el Naksjaban- di (leden). Volgens Radio-Cairo is de nieuwe re gering van de Iraakse republiek als volgt samengesteld: generaal Abdel Karim Khazem (pre mier en minister van Defensie), kolonel Abdel Salam Aref (vice-premier en mi nister van Binnenlandse Zaken), kolonel Moh. Habib (financiën), kolonel Abdel Jaijar (Buitenlandse Zaken) Mostafa Ali (Justitie), Ibraham Kobba (Ec. Za ken), Jaber Omar (Onderwijs). Naji Ta- leb (Soc. Zaken), Fahdi Ali (openbare Werken en Verkeer), kolonel Moham med Saleh Mahmoed (Gezondheid), Rasjid Mahmoed (Landbouw). Overleg in Istamboel gaat niet door Koning Feisal van Irak, generaal Noe ri al Said, premier van de „Arabische Unie", de Unie tussen Irak en Jordanië, de Iraakse staatsman Tawfik, Soewa-di. minister van Buitenlandse Zaken van de Arabische Unie en ex-premier Fadhil Zonnige perioden Gedurende het weekeinde trok een actieve Oceaandepressie van het zeege bied ten zuiden van Ierland via de Britse eilanden en de Noordzee naar Zuid- Scandinavië. Een bijbehorend stormge- bied trok over het Kanaal en Zuid-En- geland langs onze kust naar Denemar ken. De zuidwesterstorm bereikte in ons land zondagavond zijn hoogtepunt. In de kuststrook werden windstoten van om streeks 100 km. per uur geregistreerd. Met een naar west draaiende wind is koele oceaanlucht ons land binnenge stroomd, waarmee aan de periode met warm zomerweer een einde is gekomen. Bij het passeren van de depressie viel over het algemeen weinig regen. Van daag trekt een gebied van hoge lucht druk langs het zuidoosten van ons land van Frankrijk naar Duitsland. Op de Oceaan ten westen van Ierland bevindt zich een vore van lage luchtdruk die langzaam naar west-Europa beweegt. In verband met deze ontwikkelingen zal de wind naar zuidwest tot zuid krimpen en iets verder afnemen. De temperatuur zal daardoor weer iets hoger worden. Er zullen zonnige perioden voorkomen. De kans op buien is betrekkelijk klein. Vrij zonnig De Bilt verwacht tot morgenavond: Perioden met zonneschijn en op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend matige wind tussen west en zuid. Van nacht tamelijk koud, morgenni ddag iets hogere temperaturen dan vandaag. 15 juli Zon op: 4.37 uur; onder: 20.54 uur. Maan op: 3.33 uur; onder: 19.30 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.03 en 14.32 uur. Laagwater te 10.08 en 22.37 uur. Dit nummer bestaat alt 16 pagina's In Hardinxveld Giessendam heeft Prinses Irene zaterdagmiddag het naar haar genoemde motor-passa giers-vrachtschip Prinses Irene te water gelaten. De Prinses wuift het schip na terwijl het van de helling glijdt. Advertentie Jamali van Irak zouden neden naar Istamboel (Turkije) zijn gegaan voor een bespreking met de regeringsleiders van de andere mohammedaanse landen van het Pact van Bagdad. (Turkije. Per- zië, Irak en Pakistan). Deze vier zouden spreken over de mogelijkheid ^an blok vorming om een tegenwicht te kunnen scheppen tegen de Ver. AraDische repu bliek van president Nasser. De 23-jarige Koning Feisal kwam in 1953 aan het bewind. Hierdoor werd een einde gemaakt aan het regentschap van Emir Abdoel Illah. dat 14 jaar had ge duurd. Alle politieke partijen in Irak werden op 28 augustus 1954 bij decreet ontbonden. Irak heeft bijna 5 miljoen inwoners. Het is een van de grootste olielanden van de wereld. De jaarlijkse olieproduk- tie bedraagt meer dan 30 miljoen ton. De pro-Westerse generaal Noeri al Said, die toen premier van Irak was. be haalde in mei bij de algemene verkiezin gen een grote overwinning. Inzet van de verkiezingen was de vorming van een federatie met Jordanië waarvan Noeri al

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1