West-Duitsland werd weer aan het nog té jonge verleden herinnerd.... .VOORSCHOTEN BEGROETTE 13.000ste INWOONSTER Loop der bevolking te Leiden Een reeks van kleine voorvallen MAANDAG 14 JULI 1958 Vanmorgen is de 13.000ste inwoon ster van Voorschoten ingeschre ven in de registers van de burger lijke stand. Het was het gisteren ge boren dochtertje Regina van de heer en mevrouw Hoek-Grooten- dorstwonende Donklaan 12. Regina is het eerste kind van dit echtpaar. De 12.000ste inwoner werd op 14 september 1956 ingeschreven, waar~ uit dus wel blijkt dat de bevolking van Voorschoten snel groeit. Burgemeester J. C. van der Hoe ven is vanmiddag de 13.000ste inwoonster van zijn gemeente gaan begroeten. Hij overhandigde aan de ouders een ten name van Regina gesteld spaarbankboekje, als blij vende herinnering aan dit heuge lijke feit. Een heuglijk feit niet al leen voor de ouders, maar ook voor de gemeente. Op de foto: burgemeester Van der Hoeven overhandigt het spaarbank boekje aan mevrouw A. Hoek- Grootendorst. Midden de heer C. Hoek. (Foto L.D./Van Vliet) LEIDERDORP STORMSCHADE. Gisteravond moest de dienst van ge meentewerken uitrukken om bomen op te ruimen, die door de storm geveld waren. In Tuindorp waren 4 muurtjes van de in aanbouw zijnde 40 woningen, omgewaaid. De rest moest gestempeld worden. In de Willem de Zwijgerlaan was een grote ruit ingewaaid. Er wa ren geen slachtoffers, maar wel schade aan meubilair. In verschillende stra ten, lanen, Burg. Brugplein werden de bomen die op omwaaien stonden, nog tijdig gestut. VOORSCHOTEN Geslaagd Voor het examen Han delswetenschappen M.O. slaagde onze plaatsgenoot J. J. Teeuwen. WARMOND Afscheid van de heer Schippers Zaterdagmorgen namen de kinderen van de School met de bijbel afscheid van hun meester, het hoofd der school, de heer J. Schippers die in de vakan tie naar Den Dolder zal vertrekken. Dit afscheid werd gehouden in 't Trefpunt waar de heer J. Dekker bestuurslid van de school het eerst het woord voerde. Hij sprak waarderende woorden uit over het werk van de heer Schippers. Hier na overhandigde de heer Dekker na mens het bestuur een vulpen. De kin deren boden een tuinstoel aan. Mevr. Schippers ontving een bloemenbak. Zeer onder de indruk bedankte de heer Sohippers voor de vriendelijke woorden en de geschenken. Hedenavond om 8 uur zal er gelegenheid zijn voor de ouders om afscheid te nemen van de heer Schippers, eveneens in 't Tref punt. P.V. „WARMOND". De Postduivenvereniging „Warmond" hield een wedvlucht voor oude duiven van Pont St.-Maxence; afstand 348 km. In het concours waren 35 duiven. De vogels werden in vrijheid gesteld om 5.45 uur met een krachtige zuid-westen wind. De eerste prijsduif bereikte zijn hok om 9.08.23 uur, de laatste om 9.29.15 uur. De uitslagen luiden verder: J. Smeets 1; N. v. d. Horst 2; J. de Weerd 3, 4, 6, 9; Q. Beugelsdijk 5; J. Roest 7; P. Vogelenzang 8. KINDEREN NAMEN AFSCHEID. In de School met den Bijbel werd op feestelijke wijze afscheid genomen van een 15-tal kinderen, dat dit jaar de school gaat verlaten. Het hoofd der school, de heer J. Schippers, sprak de kinderen toe. Charlotte Beij overhan digde namens de kinderen aan de heer Schippers een bureaulamp. Frits Racken- berger bood mevr. Schippers een bloem stuk aan. Na de vertoning van enkele filmpjes werden de kinderen getrak teerd. Opbrengst De collecte, die in deze gemeente gehouden is voor de Stichting Christelijk Blindenhulp voor alle ge zindten heeft het mooie bedrag van f. 124,07 opgebracht. WASSENAAR Geslaagd Voor het examen Han delswetenschappen M.O. slaagde de heer J. Meijer alhier. ZOETERWOUÜE H. J. M. Sieverding 25 jaar in gemeentedienst Zaterdag herdacht de heer H. J. M. Sieverding alhier de dag, dat hij 25 jaar geleden in dienst van deze gemeente trad. De jubilaris met zijn gezin, zjjn moeder en broer, w rden door B. en W. ten raadhuize ontvangen. Hierbij waren ook enige raadsleden aanwezig. De jubi laris werd door de burgemeester toege sproken namens het college en de raad. Spreker memoreerde, dat de heer Sie verding met ingang van 12 juli 1933 werd benoemd tot 2e ambtenaar ter secretarie, terwijl hij thans de op één na hoogste rang van hoofdcommies B heeft bereikt. De heer Sieverding is tevens 3e ambte naar van de burgerlijke stand, lid van de woonruimtecommissie en lid van de Raad van Toezicht van de r.-k. woning bouwvereniging. Namens de gemeente bood de burgemeester de jubilaris een asbak, vervaardigd in één van de Zoe- terwoudse aardewerkfabrieken, een enve loppe met inhoud en namens de raad een zilveren briefopener aan. Hierna bracht de heer Van der Ploeg de gelukwensen over namens het be stuur van de r.-k. woningbouwvereni ging. Spreker wees in het bijzonder op de dienende taak van de ambtenaar, die door de jubilaris ook steeds goed begre pen is. Namens de collega's, de rijkspolitie en de keurmeester bood de heer Friebel, na de gelukwensen, een rookstandaard aan. De jubilaris dankte allen voor hun ge lukwensen en de cadeaus. Spreker zeide, in de afgelopen 25 jaren te hebben ge tracht zijn plicht te doen en hoopte in de toekomst op dezelfde wijze voort te gaan. Hierna bleef men nog geruime tijd gezellig bijeen, terwijl ook verschillende ingezetenen de jubilaris kwamen geluk wensen. Een bezoeker van de nachtclub „De Smorre" te Enschede heeft gistermor gen in alle vroegte nogal enige opschud ding verwekt. De man, die vermoedelijk teveel aan Bacchus had geofferd en daardoor onwel was geworden, was naar een toilet gegaan en is daar in slaap gevallen. Hij werd eerst tegen zes uur wakker. De onvrijwillige slaper legde een rijksdaalder ter vergoeding van het verteerde op de bar en trok zich weer terug in zijn „slaapkamertje", waarvan hy het ruitje forceerde. Op deze manier verschafte hij zich toegang tot de brandladder. Buren, die juist op stonden, zagen de man op de ladder staan en dachten direct aan een in breker. Zij waarschuwden de politie, die even later met een overvalwagen ver scheen en de man arresteerde. Nadat hij ztfn verhaal had verteld, werd de bezoeker van de nachtclub vrijgelaten. Dit voorval zal hem echter wel lang heugen 103-jarige repatrieert Gisteren is in Soerabaja mevrouw Por tier aan boord van de „Sibajak" gestapt. Hoewel zij reeds 103 jaar is wenst zij toch naar Nederland te repatriëren. Zij werd aan de valreep officieel ontvangen door de gezagvoerder, kapitein J. C. Flach. en de stafofficieren van 't schip. De „Sibajak", die ook nog Djakarta zal aanlopen, wordt op 9 augustus aan de Lloydkade te Rotterdam verwacht. DOOR DE HONGER GEDREVEN.... Gedreven door de honger zouden twee Italianen, die in Nederland op zoek naar werk waren, zondagnacht een in braak in Rotterdam gepleegd hebben. Surveillerende politie-agenten bemerk ten onraad in een kruidenierswinkel aan de Waalhaven. Ze troffen daar de Ita lianen aan, die o.a. een ontbijtkoek en een stuk rookworst bij zioh gestoken hadden. Een van hen had uit een lade van de toonbank negen cent genomen. Ze beweerden in dagen niet gegeten te hebben. De Italianen zijn overgegeven aan de vreemdelingen politie. JAPANSE STEUN VOOR INDONESIË? Volgens het Japanse ministerie van Buitenlandse Zaken zijn Japanse diplo maten op 'n bijeenkomst te Tokio tot de conclusie gekomen, dat de toestand in Indonesië geleidelijk aan weer normaal wordt, zowel op politiek als economisch terrein. De diplomaten spraken als hun me ning uit. dat Japan aan het Indone sische opbouwprogramma moet bijdragen door het aanbieden van economische steun. GENEESHEER-DIRECTEUR GEMEENTEZIEKENHUIZEN DEN HAAG (Van onze Haagse redactie) Met algemene stemmen heeft de ge meenteraad van Den Haag hedenmid dag de heer W. C. J. B. Hulscher, arts voor longziekten, waarnemend genees heer-directeur voor de gemeentezieken huizen, nummer één van de aanbeve ling van B. en W., benoemd tot ge neesheer-directeur te Den Haag, ter voorziening in de vacature ontstaan door het overlijden van jhr. P. H. Ver- spyck. ATLETIEK Ook Joep Delnoye naar Stockholm Het bestuur van de Koninklijke Ne derlandse Atletiek Unie heeft Joep Delnoye definitief aangewezen als lid van de Nederlandse ploeg voor de Euro pese atletiekkampioenschappen, die van 19 tot en met 24 augustus a.s. te Stock holm worden gehouden. De keuzecommissie vond zijn prestatie van woensdag j.l. te Keulen Delnoye verbeterde toen het Nederlands record op de 5000 meter met een tijd van 14 min. 11.- sec. van dien aard, dat men besloot niet te wachten tot na de landenwed- strijd NederlandDuitsland. Ook Wim Roovers (THOR-Roosen- daal), Frans Kunen (Sprint Breda), Henk Viset (Cialfo-Arnhem) en Klaas de Ruyter (AV 1934-Apeldoorn) krijgen nog een kans voor Stockholm. De technische commissie van de KN AU heeft namelijk deze vier lopers uit genodigd a.s. zaterdag op de sintelbaan aan het Olympiaplein te Amsterdam aanwezig te zijn, voor een 10.000 meter. Uiteraard zullen de kandidaten een „ge heime" limiettijd moeten lopen om zich een plaats in de Nederlandse ploeg te veroveren. Het begon in Zweden MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 14 juli Veemarkt: Aanvoer In totaal 1057. Vette koeien en ossen 1080; varkens 777. Notering: Vette koelen le kw 295—320, 2e kw. 270—285. 3e kw. 250260; varkens (lev. gew.) 175, 173, 170. TER AAR. 12 juli Groenteveiling: Augurken: AB 40 basterd 48, grof A 22 SS, grof 1. 18—20, OD 22, E 17. E geel 10. PERSONEN IN UE WEEK VAN 3 T/M 9 JULI 1958 GEVESTIGD J. Rlel geb. De Beer en fam., Kapteyn- str. 28; T. van Doorn en fam., militair, Beijerincklaaji 22; L. Blom en fam., techn. beambte NS, Boshuizerlaan 9; K. Schuil en fam., rijsohoolinstructeur, a/b ws T/o Kalverm. 10; F. N Blekkingh en fam., stuurman,, Pieterskerkstr. 14; H. Nobbe en fam., psycholoog, de M. v. Streefkerk- str. 34; E. A. E. van Dishoeck en fam. adj.-dir. Leidsch Dagblad, Witte Singel 5; 0. Sohuute, Witte Singel 7; R. Wijngaarde Oude Singel 6; G. J. M. A. van de Worp, metaalbewerker, Herengrt. 62; T. W. M. Swaak, instr,. technicus, Oude Singel 160; C. Kosmann, vertaalster, Mariënpoelstr. 15; M. A. Rijkers, woninginrichter, Utr. Jaagpad 12a; N. J. J. Keljzer, de M. v. Streefkerkstr. 6; A. T. S. Geeraths, hulp 1. d. hulsh., a/b ws t/o Maresingel 18; M. H. Hoekstra, secretaresse, Kanaalweg 86; H P. Vossen instrumentmaker, Noord- einde 51a; J W. M. Dros, doktersassistente Houtlaan 11; A. C. Jouai, Rapenburg 105; J. M. Meijers geb. Den Hoed, Bemhard- str. 67; P. M. Ouwerkerk, marechaussee Ploenstr. 23a; J. C. Baljens, Rijnsburger- weg 2; T. C. Zaalberg geb. Maas, Magd. Moonsstr. 62; W. de Nie, onderwijzer Duin hof 57; J. C. Baldwin geb. Kooij, ver pleegster, Rijnsburgerweg 6; W. H. 'de Sit ter, Witte Singel 36; L. J. van Wetten geb. Buitelaar, Witte Rozenstr. 10a; M. R. Vaillant, Lage Morsweg 27; J. Lek, ver pleeghulp de Ruyterstr. 11; F. P Kruit, carrosseriebouwer, de Ruijterstr. 11; D. D. Noordman. kantoorbediende, Haagweg 59; M. E R. Heinzel, machlnezetter, Drie Oc- toberstr. 47a; Kempff geb. Emi, Titus Brandsmalaan 41; L. A. M. Pielaet, tim merman, J. W. Frisostr. 2; M. J. Visser, Mariënpoeilstr. 27; A. A. van der Eb, Telderskade 20; R. van der Zwan bak kersknecht, Bankastr. 19; G. F Drejer, Kaiserstraat 38; M. F. Taat geb. Voerman Rllnsburgerweg 157; M. de Sitter geb. Koekebakker Witte Singel 8; H. Koster. (Van onze correspondent in Bonn) Een reeks kleine voorvallen heeft West-Duitsland er de afgelopen tijd nog eens aan herinnerd, dat de tweede wereldoorlog in de omrin gende landen nog niet is vergeten. Men moet daarbij direct zeggen dat een groot deel van de Westduitse pers de prikken in het vel der West duitsers zonder rancune en met veel begrip heeft geïncasseerd. Een po pulair blad schreef: „Nog is het beeld, dat Duitsland twintig jaar ge leden de wereld heeft getoond, niet vergeten. Er is veel begrip, tact. matiging, veel echte bescheidenheid bij regering en geregeerden, nodig om de weldaad van het vergeten langzaam te verbreiden." Men weet het: het anti-Duitse gevoel, waarvan men eigenlijk de laatste jaren in Europa niet veel meer had bemerkt, stak het hoofd weer op bij de wereld kampioenschappen voetbal in Zweden. Westduitse supporters waren in Zuid- zweedse steden tekeer gegaan als dwazen en verspeelden daarmee de sympathie van de Zweden voor het Westduitse voetbalelftal. Het gevolg was een georganiseerde Zweedse hetze o.m. tijdens de wedstrijd Zweden-Duitsland. De Zweden, zo leek het, reageerden daar én in hun kranten dertien jaar na de oorlog heel wat ressentiment tegen de Duitsers af uit de oorlogsjaren. Zij pro testeerden daarmede op hun wijze tegen de primitieve, brooddronken „veroveringsoorlog" van de Duitse .Schlachtenbummler", die even wilden tonen dat „ze er waren". Dieptepunt van deze slechte Duitse smaak was de schreeuw van een stel letje Duitse supporters tegen de Zweed se koning, die een wedstrijd van het Duitse elftal bijwoonde, terwijl zij een fles drank ophieven: „Proost, maje steit!" Niet ten onrechte schreef een Duitse journalist, dat dergelijke mis stappen de andere Europeanen direct doen herinneren aan de nazitijd. Eén al te luid gesproken woord en ze denken aan Göbbels. „Eén enkele onbedacht zaam geuite schreeuw, en Hitier ver schijnt voor hun geest", schreef deze Westduitser, die voorts de spijker op de kop tikt als hij het heeft over het Duitse volkslied. Wanneer het „Deutschlandlied" wordt gezongen, spitsen de andere Europeanen hun oren. Men weet dat de derde, officiële strofe van dit lied beginnen moet met de woorden „Einigkeit, Recht und Freiheit", maar ze horen onder duizenden stemmen drommels goed de tien, twintig die het vertikken en toch maar weer me chanisch „Deutschland, Deutschland über alles" blerren. Aldus een Duitser die zijn ogen niet in zyn zak heeft 1 bruik gemaakt om de gemiddelde Duit ser nog eens te waarschuwen: „Noor wegen, Nederland, België en wie al niet aan de andere zijde van de grens hebben „het" nog niet vergeten, ge draagt u er naar! In de Süddeutsche Zeitung te Mlln- schen ging men nog een stapje verder. Daarin werd gesproken over het niet- officiële bezoek van de Noorse minis ter-president Gerhardsen aan Hamburg en Berlijn. Van de Noren speciaal is be kend, dat zij maar heel langzaam nader tot de Duitsers willen komen en juist daarom verheugde men zich in de Bondsrepubliek over het bezoek van Gerhardsen, die zelf jarenlang in Duitse concentratiekampen heeft geleden. Nog altijd koel Bovengenoemd Münchens dagblad her innert hierbij aan de eisen tot betaling van schadevergoeding, die de Noorse regering te Bonn heeft ingediend voor de Noren die in Duitse kampen hebben geleden. Eisen die tot dusver, gelijk die van Nederland, steeds afgewezen zijn, hetgeen een van de redenen is dat er tussen Bonn en zijn naburen nog altijd ietwat koele verhouding bestaat, omdat de definitieve streep onder het barre verleden van concentratiekamp enz. daardoor nog niet kon worden ge trokken. Het blad wyst op eenzelfde geval met Nederland, dat ook nog altyd wacht op een redelijke, menselijke benadering van de schadevergoeding voor de nazi-slachtoffers. Wat in Zweden begon, wat Krupp nog eens moest horen het had alles zyn nawerking in de Duitse pers. En, naar men mag hopen, in de Duitse politieke handelswijze. Ten slotte is men noch te Bonn noch in Tegen Krupp BURGERLIJKE STA^'~ VAM I FinpM GEBOREN Merel, dr. van E. V. W. Vercruysse en L. M. Dopheide; Marijke Alida, dr. van A. van Wijk en W. C. M. Hermsen: Rudolf, zn. van R. van Moorselaar en E. B. van Pelt; Patricia Maria Theodora, dr. van J. C. G. Tettero en A. T. Tollenaar; Robèr, zn. van M. J. Ridder en E. Schouten; Virginia Anna tgelina, dr. van A. C. G. Damen en E. E Taris; Adriaan Johannes, zn. van F. Wyiing en J. van Leeuwen. GEHUWD R. F. Roodenburg en M. C. van Eck. militair, Noordeinde 2a; N. de Nijs, 11. ver pleegster Kaarsenmakerstr. 7; E. Taverne, kinderverzorgster, Leuvenstr. 6; F. van de Worp geb. De Boer, Herengrt. 62; H. Groenendijk, Garenmarkt 17; L. V. van Sohaik automonteur, Sohutterstr. 24; E. W. Baumbach geb. Reber, T. Brandsma laan 162; J. G. Gobets, kantoorbediende, Marnixstr. 32; W. A. van Deurzen, a/b ws. Morssingel; N. Vreeker, agent v. politie, de Genestetstr. 14; M. L. de Kok en fam., ass. accountant, v. Vollenhovenplein 83. VERTROKKEN C. Brussee en fam., Hugo de Vriesstr. 23. nr. Zoetenwoude, Park Die Leijthe 3; T. Versteeg en fam., Trompstr. 65 nr. Australië; L. Boom en fam., Heemskerk- str. 60 nr Australië; J. Nijboer en fam., Cobetstr. 52 nr,. Assen, Nobellaan 6; J. E. Bal geb. Teengs en fam., Rynsburggerweg 37 nr. Indonesië; L. Lolkes de Beer en fam., Oude Rijn 168 nr. Zoeterwoude, Park Die Leijthe 7; P. van der Burg geb. Franck en fam., Beijerdnckln. 21 nr. Schagen, Kanaalstr. 25; W. H. J. Borghans en fam., Hogewoerd 19 nr. Valkenburg (L), Put- weg 6; D. Venlnga en fam., Sophiastr. 61b nr. Zevenhuizen, Bredeweg 26; J. J. Bln- nekamp en fam., A. Paulownastr. la nr. Oegstgeest. Hofdijck 57; M. den Hollan der geb. Fllippo en fam., Waardgrt. 147 nr. Alphen a. d. Rijn,, Woubrugsew. 2Q; D. Reitsma en fam., Beijerincklaan 39 nr. Amsterdam, J Abelszstr. 45; J. Keijzer en fam., Kaarsenmakerstr. 2 nr. Delft Verwersdijk 102; J. C. Kerkvliet geb. Sty- laart en fam.. Oude Vest 225b nr. Weesp, Kerklaan 11; W. V. Rosenqulst geb. La- maison en fam., Rljnsb.weg 140 nr. 's-Gra- venhage, Bezuidenh.weg 193; F. A. Vail lant en fam., Pieterskerikstr. 12 nr. Wil lemstad, Kerkring 25; C. A. Zuyderdufn geb. De Vrind, Maresingel 24 nr. Voor schoten, Pr. Beatrixln. 27; H. L. Boerema Oude Ryn 24a nr. Vrdes, Groningerweg 16; H. A. Bouman, Rapenburg 52a nr. Rotter dam, Ochterveltstr. 62b; L. J. de Jong geb. Wetselaar, L. de Colignystr. 1 nr. Alphen a. d. Ryn, Hooftstr. 270; L. B. M. Hols, Oude Rijn 43a nr. 's-Gravenhage, School- str,. 3537; A. A. Collé, Hendrikstr. 5 nr. Leldschendam, St. Josephstr. 21; P. W. P. Simonls, Rijnsb.weg 33 nr. Nieuwer-Ain- stel, Wolfert van Borsselenweg 103; H. R. Verwers. Kagerstr. 16 nr. Haarlem, v. Dort- str. 58; J. A. van Riessen. de Sitterlaan 97 nr. 's-Gravenhage, Segbroekln. 610; P. Kluivers, Kanaalstr. 43 nr. 's-Gravenhage Weteringkade 82; E. Schüchner geb. Ver linden, J. v. Goyenkade 19 nr. 's-Graven hage, Jaarsveldstr. 28; B. M. F. Jaspe* geb. Blonaeau, Marnixstr. 78 nr. Amster dam, Koninginneweg 160 hs.; J. van der MeiJ, J. W. Frisostr. 1 nr. Katwijk, Karei Doormanlaan 32; G. van der Mey geb. van Leeuwen, Kalvermarkt 5 nr. Kat/wyk, Ka- rel Doormanlaan 32; A. A. Vaessen geb Gorter, Fagelstr. 49 nr. Heerlen. Ver- schuurstr. 30; D. Mlnnee, Boerhaaveln. 34 nr. Alphen a. d. Ryn, Bloemtoofstr. 22; G. Veens tra, Witte Singel 27 nr. Zwitserland; Behalve de Zweedse incidenten was er meer. De Noorse jachtclub te Oslo verzocht Alfried Krupp von Bohlen und Halbach toch maar niet te starten in de zeilwedstrijd ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de Koninklijke Noorse Zeilclub. Zeventien andere Westduitse zeilers trokken daarna hun inschrijving in In het Europese parlement te Straats burg trok de Nederlandse socialist Kaptein, zelf een ondernemer, van leer tegen Krupp, wiens economisch rijk nog altijd niet ten einde is en die nog steeds de „slavendrijver" van de oorlog wordt genoemd. De Nederlander kwam er door in conflict met een Duitse col lega, die Krupp verdedigde. De stenen die te Moskou naar de Duitse ambassade waren geworpen, waren volgens Duitse journalisten niet allen bedoeld als reactie op de Hon gaarse aanval op de Russische ambas sade te Rolandseck bij Bonn. Ze bevat ten welzeker ook een flinke portie anti- Duitse gevoelens, voortspruitend uit ressentiment van de oorlog De oude schuld Al deze al of niet openlijke anti- Duitse demonstraties hebben een groot aantal Duitsers weer eens wakker ge schud. Men is er aan herinnerd, dat de buren, die vijf en soms meer jaren door Duitsers zijn geteisterd, niet kunnen vergeten. Men is er voorts aan herin nerd, dat van de Duitsers verwacht wordt dat zij zich redelijk zullen ge dragen als zij in het buitenland zijn. Men heeft van deze gelegenheid ge- Nabezorging K Mocht U een keer de krant niet ontvangen, dan verzoeken wy l) B no. 3 0 5 0 0 te hellen voor 7 uur n.m. Zaterdags tussen 4 en 6 uur I (Dus niet het in de telefoongids g vermelde nummer van onze auto- g maat) "■■■■■■■■■■■■■■■■■a Israël bezorgd over gebeuren in Irak In Israël maakt men zich by de be oordeling van de staatsgreep in Irak ongerust over het feit, dat er onder de opstandige officieren, die zich thans van de leiding in de staat hebben mees ter gemaakt, zovelen bevinden, die Is raël vijandig gezind zijn. In de Iraakse hoofdstad is intussen, zo maakte radio- Bagdad bekend, een 'uitgaansverbod af gekondigd. Dit zou van vanmiddag 1 uur duren tot morgenochtend 5 uur. In die tussentijd zou niemand zyn huis mogen verlaten. De ambassadeur van Jordanië in Londen heeft berichten, als zou er ook in Amman 'n revolutie gaande zyn, tegengesroken. Hij had vanochtend een telefoongesprek gevoerd met een lid van de Japanse regering, die zei, dat de toestand in Jordanië geheel bevredigend is en dat er geen onrust was te bespeuren. Premier Macmillan van Engeland en de Britse minister van Buitenlandse Za ken, Selwyn Lloyd, hebben hedenoch tend geconfereerd óver de toestand in Irak. Het toestel uit Irak, waarmee Koning Feisal hedenochtend zou arriveren met Ihet oog op de conferentie van de vier mohammedaanse leden van het Verdrag van Bagdad (Irak. Turkije, Pakistan en Perzië), is niet op tijd aangekomen. Er was trouwens ook geen bericht ontvan gen, dat het toestel uit Bagdad was ver trokken. In normale gevallen bestaat er geregeld contact tussen de luchthavens van Bagdad en Istamboel het punt van samenkomst van de conferentiegangers. welke andere Westeuropese hoófdstad gebaat by het voortwoekeren van res sentiment, dat bjj elke gelegenheid hetzij in Gothenburg of te Oslo, hetzy te Aken naar boven kruipt. BEURSOVERZICHT Flauw door het Midden-Oosten Amsterdam, 14 juli. De beurs stond vanmiddag onder in vloed van de politieke gebeurtenissen in het Midden-Oosten. Aandelen Ko- ninklyke Olie openden op f. 166,80 tegen f. 171,50 als slotkoers van vrydag j.l. Het koersverlies bedroeg hier circa f. 4,70 en omgerekend op de oude basis circa 23 punten. Tevens lagen de aan delen ruim f.5 (35 punten) onder pa riteit Amerika. In internationale oliekringen heerste grote ongerustheid over de gebeurtenis sen in het olierijke Irak. De Koninklijke Shellgroep heeft daar grote belangen. Een en ander had tot gevolg, dat aan delen Kon. Olie in de vroege morgen uren op de niet-officiële ochtendbeurs werden verhandeld op f. 169,80. Direct nadat het publiek van het wereldgebeu ren op de hoogte was gebracht, kwam er aanbod van deze zijde, speciaal in aandelen Koninklijke Olie, waar hoege naamd geen vraag tegenover stond. Hierdoor liep de koers snel achteruit en bereikte bij het sluiten van de och tendbeurs een prijs van f. 165,50. De goede berichten uit Amerika, waar naar de mening van de adviseurs van president Eisenhower een einde is ge komen aan de recessie aldaar, werden ook voor de overige internationale waar den op het Damrak volkomen genegeerd. Aandelen Unilever verloren vanmiddag bij opening op 361% 6% punt t.o.v. de vorige slotprys. Aandelen Philips waren slechts 2 punten lager op 295%. Aku's min drie op 193. Van de Cultuurwaar den opende H.V.A. vanmiddag op 108, min 3% en certificaten Deli op f.11850 of ruim f6 lager. Ook Senembahs leden bij opening een koersverlies van vyf punten. Aandelen Kon. Olie trokken later op de middag aan van f. 166,60 tot f. 167,10. In Philips was het aanbod heel spoedig verdwenen en de koers bleef om de 296 heendraaien, zodat het verlies hier zeer gering was. Unilevers trokken aan van 361 tot 363, terwijl in de openingskoers van Aku niet veel verandering kwam. Tegen het slot echter werden nog enige restjes opgeruimd, waardoor Unies tot 360 terugliepen en Aku's tot 190, terwijl Kon. Olies werden verhandeld op f. 167. K.L.M. werd iets hoger vernomen, ver geleken bij de vorige slotprijs. Over het algemeen had de handel een zeer kalm karakter en was van geringe omvang. Ook in de Scheepvaartsector kon men de vorige slotkoersen niet handhaven. De koersverliezen bedroegen 1 tot 3 pun ten. Certificaten Deli stegen van f. 118 tot f. 120,50, om bij het sluiten van de beurs weer terug te vallen op f. 119. Se nembahs circa 86, Amsterdam Rubbers 72 (741/4) en H.V.A.'s 107 (111%). In Staatsfondsen was niets te doen en de koersen weken hoegenaamd niet af by die van vrijdag. WISSELKOERSEN Amsterdam, 14 juli. Londen 10.56%—10.56%, New York 3.78%—3.78% Montreal 3.94%—3.94%; Parijs 89.92%—90.02%; Brussel 7.59— 7.59%; Frankfurt 90.4590.50; Zürich 86.5086.55; Zürich (vr. fr.) 88.31%— 88.36%; Stockholm 73.13%—73.18%; Ko penhagen 54.63—54.68 Oslo 52.81—52.86 Milaan 60.75%—60.80%Wenen 14.61% —14.62%; Praag 52.84—52.94; Lissabon 13.26%—13.28. H. J. Franken, Lammensch.weg 71 nr. Oegstgeest, Marelaan 18; S. Huitema, de Sitteriaan 41 nr. Drlebergen-Kysenburg, Arnhemse Bovenweg 173; H. T. Kitselaar, Ryns-burgerweg 56 nr. Rotterdam, Mari niersweg 28c; T. Bakker, Kanaalweg 173 nr. 's-Gravenhage, C. Reinierskade 35; S. M. de Vos geb. Van der Haven, T. Brands malaan 156 nr. Harderwyk, Havenkade 10; J. Gordyn, Gasstr. 22 nr. Leersum, Hoog- str. 8; J. Ciere, Nieuwe Ryn 108 nr. Voor schoten, Schoolstr,. 44; S. A. Vosmaer, Nieuwe Ryn 26 nr. 's-Gravenhage, v. Hoeylaan 25; J. L. Stierum, Boerhaave- laan 17 nr. Voorschoten, Leidseweg 138; J. F. Goedbloed, Gangetje 12 nr. Oegst geest, de Kempenaerstr. 80; L. B. J. Keetels, Rynsb.weg 18 nr. St. Oedenrode, Streepenstn 55; D. J. H. van Elden, Rijns burgerweg 11 nr. 's-Gravenhage, Zuld- werlpln. 17; W. P. G. Jeurissen, Jacob Catslaan 20 nr. Utrecht, Min. Talmastr 120 I; P. de Vos, v. Lennepstr. 7 nr. Har derwijk, Havenkade 10; A. Wijnand, Witte Singel 71 nr. Naarden, Amersf.straatweg 28; H. J. G. Postel, Groenhovenstr. 4 nr. Rotterdam, Heemraadssingel 1207 a; J. Keljser. Burggravenlaan 14 nr. Apeldoorn, Engelanderweg 22; A. Brants, Boerhaave- laan 27 nr. Irak; M. W. van der Geld, Rynsburgerweg 18 nr. Amsterdam, Oost einde 12; W. M. C. E. van Moorsel Kam. Onnesln. 14, nr. Utneoht, Oude Gracht 311; J. R. I. M. de Wolf, Hogewoerd 30 nr. 's-Gravenhage, Benoordenh.weg 243. Beurs van Amsterdam Maandag 14 juli ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 33/4 93% 94% Grootboek obl. 3% 80 Ned. '47 3% (3) 90A 90 Ned. '51 3% 94% Ned. '53 (3%) 93% 93% Ned. '56 3% 92% 92% Ned. '48 3% 87% 87% Ned. '54 3% 88% 88% Ned. '55 I 3% 88% 88% Ned. '55 II 3% 90^ 90% Ned. '37 3 90% 96 Dollarlng'47 3 91% 91% Investeringscert. 3 94f8 95 Ned. 62-64 3 93% 9311 Cert. NWS 61 %L 61% L Indië '37 A 3 91% 91% Grootboek '46 3 89^« Ned. W.B. lening 6% 109fJ 109% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 39 38% Nat. Handelsbank 91% 88 Ned. Handelmij172 171% Amst. Rubber 74% 71% Deli My.en (Ver.) 116% H.VA111% 106% Java Cult37 35% Senembah 91 87% Vorstenlanden17 17 A.K.U195% 189% Berkel's Patent (v.) 193 192% Calvé Delft cert. gew. 306 302 Kon. Pap. v. Gelder 180% 180 Hoogovens cert303 302 Müller en Co. N.B. 310 307 Ned. Kabelfabr260 257 Philips 297% 294% Philips pref156 157 Unilever367% 361 Wilton Feyenoord 190 188 Biliton 2de r185% 185% Dordtse Olie gew. 714% 696 Kon. Petr. (f. 20.172 idem (50 f.20.17/50 166.70 Holl. Amer. lijn i383/4 137% Java China Paket 131% 129 KJJJM106 106 Ned. Stoomv. Mij. 138% 137% Kon. Paket Mij1203/4 118% Stoomvaart Mij. Ned. 141 140 Nievelt Goudr. cert. 131 128% v. Ommeren cert. 231% 231% Kon. Rott. Lloyd 123% 121 Ned. Scheepv. Unie 126 122 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 94 I Den Haag 1937 1 3.. 87% I Leiden 1947 93% B R'dam '37 I-III 3% 94% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 97% 96% Premieleningen 101 94 A'dam '56 I 2% 84% 84% A'dam '56 II 2% 100% 100% Eindhoven '54 2% 84% 84% Enschede '54 2% 84% 84% Den Haag '52 I 2% 93% 93% 93% 92% R'dam '52 I 2% 93 93% Idem II 2% 95 Utrecht '52 2% 94 95 Z.-Holl 1957 2% 99% 99% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 229 299 H.B.U. cert197% 197% Rott. Bank 191 192% Twentsche Bank 173 173% Industrie Ondernemingen Albert Heyn243 243 Borneo Sum. H.Mij. 43% 48 Ned. G. en Sp. fabr. 192 194% Kon. Ned. Grofsm. 105 106 Internatio 82% 81 Rott. Droogdok My. 509 509% Tieleman en Dros 9% 9% Ned. My. Walv.vrt. 79 79 Spoorwegen Deli Spoorweg My. 9 Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 27fJ Intern. Nickel 76% Anaconda 45% Bethlehem Steel 41 Cities Service 55% General Motors 39% Kennecott86% Republic Steel 47% Shell Oil 75% Union Pacific 28% Un. States Steel 65% 27% 75% 47 41 57 39ff 87% 47% 74% 29 65% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen V.K. 11/7 Edelmet. Kon. AA 45% Pref. WA. idem 54% 54% 394 Holl. Constructie 408 Ing. bur. v. Bouwny v. 127 126% Int. Kunststoff. Ind. 44 Leidsche Wolspinn. 135% 134 Sikkens Lakfab. '53 432GL 428 Ver. Touwfabrieken 172 172% Wernink's Betonm 90% 90% Van Wyk Textiel 63 61 97%

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 13