Stormachtig duel in Slikkerveer leverde verdiende 0-1 zege op Hans Willems won eerste race in strijd om Gouden Olympiajol Beter voetbal gaf de doorslag Compelitie CKB Joep Delnoye kon liet tegen tie Belg Verheuen niet redden Storm gedeeltelijk spelbreker op de tweede dag René Lotz won de Omloop der Kempen Keith Campbell verongelukt 97ste jaargang Maandag 14 juli 1958 Vierde blad no. 29490 Roodenburg is tweede klasser (Van een onzer verslaggevers) Roodenburg is sinds gistermiddag omstreeks kwart over vier tweede klasser. Op ditzelfde tijdstip gingen aanvoerder Van Polanen en de zijnen op de schouders van de talrijke Leidse supporters en werden in triomf naar de kleed kamer gedragen. Een fanatiek en soms een tik keltje hard spelend Slikkerveer de bewoners van het „Sliknest" wilden met alle geweld de promotiecompetitie ongeslagen beëindigen! had tevergeefs getracht deze triomftocht op Slikker- veerse bodem te verhinderen. Met 0—1 slechts, doch beslist verdiend, nam Roodenburg revanche voor de in Leiden geleden 13 nederlaag, doch juist deze, weliswaar kleine, zege van de blauw zwarten, behaald onder voor voetbal zeer ongun stige omstandigheden, was een bewijs van het betere voetbal dat onze stadgenoten demonstreer den. Dit kwam vooral tot uiting als men de beide speltypes vergeleek, die de nieuwbakken tweede klassers met de stormachtige wind tégen demon streerden. Toen bleek dat Roodenburg bepaald méér in haar mars had dan alléén maar met harde trappen de verdediging wat „lucht" te verschaf fen. Zo wonnen de Leidse Houtbewoners door het ene goaltje van Koosje Weerlee, gescoord in de 17e minuut van de eerste helft, toen de blauw zwarten storm mee hadden, dus van een niets cadeau gevend Slikkerveer. En deze treffer bete kende uiteindelijk dus, dat Roodenburg de ver loren gegane plaats van Lugdunum, in het komende seizoen gaat innemen. Tevens het einde van een zwaar seizoen, dat logisch des avonds in „De Kleine Burcht" na een koffietafel feestelijk besloten werd. Het doek valt zaterdag avond a.s. om 10 uur met het einde van de officiële receptie, welke het blauwzwarte bestuur die avond aanvang 8 uur in „De Kleine Burcht" zal houden, aangezien de nog resterende wedstrijd, thuis tegen OVV, vermoedelijk niet meer gespeeld zal worden. Met het ingaan van de rust Roodenburg had me^ stormachtige wind een 0—1 voorsprong genomen waren wy en de vele Leidenaren die de reis naar het „sliknest" ondernomen hadden er nog lang niet zeker van, dat alles wel goed zou aflopen. Immers, het hard werkende Slikkerveer was nu aan de beurt om te gaan goaltje schieten en de algemene indruk was toch wèl, dat de thuisclub wel iets méér in haar mars zou hebben, dan slechts één simpele treffer. Maar wij schreven het reeds: Roodenburg, alhoewel begrijpelijk sterk verdedigend spelend, demonstreerde in deze laatste zenuwslopende drie kwartier overduidelijk haar beter technisch kunnen en was er door J. Weerlee en De Romyn iets gelukkiger geschoten op de werkelijk fraaie passes van Van Heek, zeker was de eindscore niet tot het laatste toe onzeker gebleven. Overigens kwam Slikkerveer sporadisch tot gevaarlijke operaties omreden de roodwitten nog minder rekening hielden met de wind dan Roodenburg vóór de rust had gedaan. Zo er wèl gevaar dreigde, was er een ditmaal hechte defensie met een in uitstekende vorm keepende Keereweer er achter, die steeds naderend onheil in de kiem smoorde. enigszins onvriendelijker spelen. Ken nelijk vanwege het feit dat de ver wachte winst maar niet wilde komen en zij voor eigen publiek een onge dachte nederlaag tegemoet dreigden te gaan. GESTEUND DOOR DE STORM Roodenburg mocht na het beginsig- naal van arbiter Nieuwenhuyse uit Delft het eerst met de storm in de rug begin nen en van meet af beukten de blauw zwarten de stevige roodwitte veste. Wij noteerden felle schoten van Van Rooyen en Van Heek. Een offside goal van Van Rooyen kwam in de 7de minuut en toen reeds moest arbiter Nieuwenhuyse aan een van de Slikkerveerders een waar schuwing uitdelen. Tien minuten later schoot Van Rooyen onbereikbaar voor doelman Van Vugt tegen de staander, PIET VAN POLANEN De bijna 40-jarige aanvoerder van de blauwzwarten, die zulk een groot aandeel heeft gehad in de successen welke Roodenburg de laatste jaren heeft behaald. Het be halen van het tweede klasseschap is de bekroning van het werk van deze oude rot doch na enig geharrewar kwam het leder op links bij Koosje Weerlee, die hard en via de handen van de Slikker veerdoelman 01 in de touwen schoot. Zo tussen de bedrijven door kreeg doel man Keereweer aan de andere kant in de 20e minuut het eerste schot te ver werken en even later dook zijn collega Van Vugt de inzet van De Romijn goed uit zijn hok. Slikkerveer verdedigde met man en macht, doch de blauwzwarten hielden te weinig rekening met de stormachtige windstoten, die soms te grote eisen stelden aan amateuristisch kunnen. Achteraf zou blijken dat Slik kerveer met wind mee véél minder zou presteren. Overigens zat het Roodenburg óók niet erg mee, want tweemaal zei het houtwerk halt na inzetten van J. Weer lee en éénmaal redde ternauwernood een van de verdedigers, toen De Romijn inschoot, terwijl Van Vugt een goede kopbal van Jan v. Heek onschadelijk maakte. Zo kwam de rust met een ma gere 10 voorsprong voor onze stadge noten. Een score, die gezien de omstan digheden van na de thee geen reden tot optimisme gaf. VERDEDIGEND ROODENBURG De blauwzwarten begonnen echter aanvallend tegen de storm in en de pass van Van Heek schoof De Romijn net naast en de verkeerde kant van de paal. Doch daar bleef het aanvankelijk bij, want luide aangemoedigd viel Slikker veer fel en verbeten aan, maar wat het ook probeerde, het zag géén kans de hechte Leidse defensie te verontrusten. En toen Roodenburg bovendien kans zag met goed langs de grond opgezette tegenacties doelman Van Vugt zo tus sen de aanvalsgolven van de thuis club door, danig aan de tand te voelen, gingen de roodwitten slechter en óók Zaterdagavond is te Delft een hokeywedstrijd gespeeld tussen het team van de Delftse studenten, kam pioen van Nederland, en de Batavieren. De ontmoeting eindigde in een gelijk spel, 2—2, bij de rust leidden de Bata vieren met 10. Het was in deze periode vooral Van Heek, die vanuit het middenveld met lange lage passes zyn mede voorwaart- sen aan het werk zette, doch U weet het reeds: zonder succes! Zo bleef de span ning erin en de onzekerheid omtrent het al of niet promoveren volop aanwezig. Éénmaal slechts kwam het Leidse doel in gevaar doch Van Polanen kon nog net op de doellijn na een hachelijke situatie redden. Voor het overige „plukte" Keereweer enkele gevaarlijke corners hoog boven alles uit en naarmate de laatste minuten verstreken bleek dat ene goaltje van Roodenburg nog ruim MAT KEEREWEER prima keepwerk voldoende te zijn om zich tweede klasser te mogen noemen. Immers een gelijk spel was daartoe reeds voldoende ge weest. Om kwart over vier brak de span ning en de rest weet U reeds! Als geschenk ee« prachtig, schokvrij JUNGHANS horloge met datum van f 48." *o hoger Zoals wij hadden verwacht is DKOD er niet in geslaagd de CKB-titel te pro longeren. De Heelsumers zijn echter met ere gesneuveld, want de beslissingswed strijd in Zeist eindigde in een 97 zege voor R'dam Zuid. VOPS-WIMPEL WEER VOOR VEO Het VOPS-toemooi is weer een leuke korfbalmiddag geworden voor vier van de oudste CKB-verenigingen. Evenals vorig jaar bleek ook nu de kracht van Pernix 2 juist niet voldoende om op de VOPS-wimpel beslag te leggen. Tegen VEO speelden de Leidenaren met 2—2 gelijk, terwijl SNEL met 10 van ODI won. In de tweede ronde werden ODI en SNEL kansloos. VEO won van eerstge noemde met 4—0 en Pernix 2 gaf SNEL geen kans (61). In de laatste ronde werd VEO win naar. De Voorburgers wonnen met 5—1 van SNEL, maar Pernix 2 leed tegen ODI een verrassende 43 nederlaag. VEO behield dus met 5 p. de VOPS- wimpel, Pernix 2 verzamelde 3 p. en ODI en SNEL kwamen elk met 2 p. uit de strijd te voorschijn. WIELRENNEN De tweede rit voor het kampioenschap van Nederland De tweede rit van het kampioenschap van Nederland op de weg voor professio nals en on afh anke lij ken, die zondag 27 juli te Groesbeek wordt gehouden, zal gaan over 17 ronden van 10.7 km (onge veer 180 km). Hoewel de inschrijving voor deze rit nog niet is gesloten, kan thans reeds worden gezegd dat waar schijnlijk een tachtigtal renners zal deelnemen, verwacht wordt dat alle le den van de Nederlandse Tourploeg aan de start zullen verschijnen. De organisatie van de wedstrijd, die wordt gereden over een geaccidenteerd parkoers, is in handen van de renners- en toeristenclub „Groenewoud" uit Nij megen. Het eventuele batige saldo zal worden gebruikt voor de opleiding van talentvolle jonge renners. De derde en tevens laatste rit van het kampioenschap van Nederland op de weg wordt zondag 10 augustus op het circuit van Zand- voort gereden. Jubileum Braassemiveek Atletiek en wielrennen op Duinhorst De prachtige successen van de Nederlandse atleten in de laatste weken deden grootse prestaties, ja zelfs misschien een nieuw record verwachten op de door de Trekvogels georganiseerde atletiekwedstrijden, die zondag op „Duinhorst" te Was senaar werden gehouden. Maar met één factor had men geen rekening gehouden: de weersgesteldheid. Regen en zon streden om het voorrecht de enkele toeschou wers op een koude douche of op een klein beetje warmte te trakteren. En daarbij kwam de allesoverheersende wind, die zich ook in het spel mengde en de ver richtingen beïnvloedde. v.. J. H. C. Sieverts, die met een by de gaffel gescheurd zeil finishte. De rustige wedstrijd van zaterdag werd in de Regenboogklasse gewonnen (Van onze zeilmedewerker) Was de eerste dag van de Jubileum Braassemweek een ideale zeildag, op zondag noopte de tot storm aanwakkerende wind het wedstrijdcomité tot afge lasting van de wedstrijden voor de kleinere klassen. Hieronder viel ook het Olympiajollenveld, dat tot en met woensdag moet gaan strijden om de Gouden Olympiajol. Het bestuur en het wedstrijdcomité hebben voor deze Jubileum Braassemweek een volmaakte organisatie weten te bereiken. De starts vinden plaats vanaf een startschip, zodat er steeds een in de windse start en finish is. Het startschip, is door telecommunicatie voortdurend in contact met volgboot en informatiepost. Het grote Olympiajollenveld tastte zaterdag de krachtverhoudingen af. Er werd gevaren met een fris briesje uit zuidwestelijke richting. Hans Willems had na het korte eerste kruisrak de leiding en gaf de steeds langer wordende lyn volgende Olympiajollen geen kans meer by hem te komen. Sjirk Haaksma die aanvankelijk in derde positie achter H. Prins lag, wist deze voorby te komen. Koos de Jong die voor deze wedstrijden weer in zyn Zomerweelde is gestapt, wist zich na een duel met A. Brandt (Did.) en W. Scharfetter (Did.) als vierde achter H. Prins te laten afblazen. Scharfetter eindigde als vijfde, voor O. Ehrhardt (Did.) en Brandt. Bart Kraan zegevierde in de 12 m2 Sharpieklasse tweemaal. Beide malen werd W. Guldemond tweede. In de Flying Dutohmanklasse moest Jacq Kraan. G. A. S. Jongeneel aan het eind van de eerste ronde de leiding overgeven. Jongeneel wist toen alle po gingen van Kraan om het verloren ter rein te herwinnen, meesterlijk zeilend, als eerste over de finish te gaan. Achter Kraan werd Ed. Freoh derde en J. Ste- huis vierde. Toen zondag de windkracht het toeliet dat de F.D. nog met de genua kon va ren, kreeg Ed. Frech al bij de start pech zijn fokkeval te breken. Toen de wind tot storm aanwakkerde viel dit nadeel weg, daar allen tot strijken van de fok moesten overgaan. Kraan was intussen met een goede voorsprong in de leiding gekomen vóór Jongeneel en J. Bouman. In het steeds kleiner wordende veld werkte Ed. Frech zich steeds meer op en kwam tenslotte als tweede achter Kraan binnen. Peter Frech werd derde en Jongeneel vierde. Een byzonder spectaculaire wedstrijd zagen wij wel van de Regenbogen op zondag. Deze klasse kreeg het zwaar te verduren, aangezien de zuidwester tot windkracht 7 aanwakkerde. In de vla gen van 15 tot 18 meter per seconde ging de mast van het schip „Cadans" van ir. G A. Bakker overboord en een zeker schijnende eerste plaats ging hierdoor verloren. Maar ook voor Cor Kist, die hierdoor in de leiding kwam te liggen, voltrok het noodlot zich spoedig In een geweldige windvlaag scheurde zijn grootzeil midd»r»door en ook voor hem was de race beëindigd. J. C. van der Velde won de wedstrijd voor L. de Wit door John Hofland vóór Kist, F. P. Bos en ir. Bakker. Zaterdag zagen wij hoe Rinze Koop- mans (Finnklasse) in een goed gezeilde wedstrijd een grote voorsprong nam. Om de tweede plaats vochten J. Huurman en L. Gerhards. Maar Sleeswijk, die veel hinder ondervond van een te vlak tuig slaagde er toch in. in de 2e ronde beiden voorbij te gaan en als tweede te eindi gen. In de Drakenklasse was Wim van Duyl zondag in zijn element en evenals in de zaterdagrace werd hij als eerste genoteerd. Zaterdag echter stelde hij zijn zege pas in het laatste rak naar de finish zeker, er van profiterend dat Cor Groot zijn spinnaker niet tijdig weg haalde. De Valkenwedstrijd van zaterdag werd o.i. zeer onreglementair gevaren Zeker vijf Valken zagen wij een boei raken. Zij zetten dan de protestvlag maar dienden geen protest in, zodat in de schuldvraag geen uitspraak gedaan kon worden. De onplezierige strijd werd gewonnen door Met halve wind stuiven de Re genbogen op de boei af. Ir. Bakker (zeilnummer 39) lag aanvankelijk aan de kop, maar later brak zijn mast en moest hij de strijd staken. Zo verwarmend als de zon enkele ogenblikken scheen, zo hartverwarmend was ook de finish van de 800 meter, toen Mijndert Blankenstein en Henk Heida (AAC) honderd meter voor de finish een zeer spannend duel uit vochten, dat door de Trekvogelman op de streep gewonnen werd. De tijden, onder de reeds genoemde weersomstan digheden van weinig waarde, waren zeker niet slecht: 1 min. 51.8 sec. voor Blankenstein en 1 min. 51.9 sec. voor Heida, terwijl de Eindhovenaar Van Dorst, die de lopers de eerste ronde samen met „gangmaker" Bart Verwey in 53.5 sec. had rondgetrokken, in 1 min. 54.5 sec. derde werd. Een koude douche kreeg ongetwijfeld Henk Haus die op deze 800 meter ver stek moest laten gaan, omdat hij zich bij het inlopen blesseerde. Verwoed was de strijd op de 1500 meter tussen de Belg Roger Verheuen, die deze afst. in Warschau reeds in 3 min. 46.2 sec. liep, en de man uit Vaals, Joep Delnoye, die in Keulen zo'n prach tige tijd op de 500 meter noteerde. Na een wisselende strijd, eerst lag Verheuen en daarna Delnoye op de kop, had den zij na 800 meter een voorsprong. Driekwart ronde voor de finish demar reerde Verheuen zo scherp, dat Delnoye niet kon volgen. De Belg was de enige onder de 3 min. 50 sec. De Amster dammer Harry Janssen vergooide zijn kansen op een goede prestatie door na 1000 meter de baan uit te stappen wegens „zonnebrand", zoals hij zelf zei. Grote bewondering dwong de Middel burger Hein Cu jé op de 5000 meter af. Samen met Roovers, Kunen en Koster nam hij de 1600 meter in 4 min. 41.- sec., daarna liep Cujé in iedere ronde meer uit. Alleen ging hij door, na 3000 J. Prins voor ir. H. F. Zuiderbaan, E. Rolf van der Baumen en H. Kirkenier Machtig planerend bewees Rolf van der Baumen in de stormwedstrijd van zondag zijn reputatie van zwaarweer- specialist. J. Prins werd tweede en J. M. Snijders derde. Verdere uitslagen: Zaterdag: 16 m2 Streepklasse1. J. Bol, 2. P. Verhoeven. 3. J. Schiet. Vrijheidsklasse: 1. j R. Tepe, 2. N. de Jong 3. C. de Haas jr. Pampusklasse1. G. Biesot, 2. T. R. Chaudron, 3. G. Pauli. Stemklasse: i. T. Amons, 2. J. v. d. Waal. 3. F. Loozer. Jeugdklasse1 J. C. de Winkel, 2. T. van Weel, 3. A. Hofland. 12 voetsjollen: 1. J. van Weel 2. J. J. v. 't Hoogeihuys, 3. N. Jonker. De spannende finish op de 800 meter tussen Blankenstein en Heida. meter in 8 min. 38.- sec., vechtend met zichzelf en de hevige wind. Toen hij tenslotte in 14 min. 35.- sec. door de finish ging, waren zijn eerste woorden: „Het is geen doen, alleen en dan die wind". Op de 400 meter was er niemand, die de Nederlandse kampioen Piet Yska, kon verslaan. Hij won dan ook in een soepel gelopen race in 49,6 sec. vóór de „Trekvogel" Bart Verwey in 50.1 sec. Een verrassing was de AAC-er Van Wessem die in 50.3 sec. derde werd. De wielerwedstrijden tussen Duitse en Nederlandse amateurs waren niet van bijzonder gehalte. Frans Velthoven uit Poeldijk en de Duitser Paul Dieter Luz uit Bielefeld waren de besten. Velt hoven zegevierde in een klassements wedstrijd met een ronde voorsprong op al zijn concurrenten en schreef even eens een wedstrijd over 20 ronden (8 km) in 12 min. 34.- sec. op zijn naam. Luz werd in beide wedstrijden tweede. De afvalwedstrijd, in iedere ronde moest de laatste renner de baan verlaten, werd gewonnen door de Hage naar Bazuin. Een ploegenachtervolging tussen Nederland en Duitsland over 5 km. werd een zege voor de Nederlanders. WIELRENNEN De jonge Limburgse wielrenner René Lotz, die dit seizoen reeds vele goede prestaties heeft verricht hij won o.m. de ronde van Midden-Nederland zegevierde gisteren in de tiende Omloop der Kempen. In de felle eindsprint van de interna tionale klassieker, die het rennersveld over een afstand van 206 km door alle plaatsen van de Nederlandse Kempen voerde, versloeg hij Anton van der Steen uit Etten en Coen Niesten uit Beverwijk. Door de stormachtige wind hadden slechts de allersterksten zich kunnen handhaven. Twintig van de 83 dappe ren volbrachten de rit, van wie negen renners eindigden op 20 tot 25 minuten achterstand van de winnaar. MOTORSPORT De Australiër Keith Campbell, wereld kampioen in de 350 cc klasse, is bij een race op het circuit van Cadours om het leven gekomen. Hij had de wedstrijd in de 350 cc klasse gewonnen en was toen gestart in de 500 cc klasse. Hy ging on middellijk aan kop in hoog tempo, maar nam een bocht verkeerd, waardoor hij ten val kwam en op slag gedood werd. ROEIEN Gisteren twee Nederlandse skiffoverwinningen te Gent Tydens internationale roeiwedstry- den te Gent hebben beide skiffnum mers (dames en heren) een Neder lands succes opgeleverd. By de dames zegevierde onze land genote Marjan Luderus (Dordtse) voor de Belgische skiffeuse mevr. De Rode en bij de heren was het de Nederlan der Redele, die als eerste de finish passeerde voor de Fransman Butel en de Belg Van Maele. Een teleurstellend resultaat boekte de acht van Triton. In de eindstrijd zege vierde de Italiaanse ploeg Corazzierri Roma. Het Jesus College uit Cambridge werd tweede, de Bataillon de Joinville (Fr.) werd derde en Triton ging als vier de door de finish. In het nummer twee zonder stuurman bezette Aegir achter Societa Caniottieri Lecco (It.) de tweede plaats. Skadi won de troostprys in het nummer vier met stuurman.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 11