„Systeembouw" kan de traditionele produktie woningen niet vervangen Industrialisatie bouwnijverheid Raad van Voorschoten werkte de agenda in snel tempo af Vele manieren om huis te bouiven, maar ZATERDAG 12 JULI 1958. (Van onze Haagse redactie) Geen tak van de Nederlandse nijverheid staat zo zeer in de be langstelling van de publieke opinie als de bouwnijverheid, hetgeen niemand verwondert, omdat nog vele tienduizenden in ons land wachten op de feestelijke dag, waarop zij eindelijk een eigen wo ning zullen kunnen betrekken. Op alle mogelijke manieren wordt ge- Itracht de woningproduktie in ons jland op te voeren. Dat dit echter een probleem is met duizend facet ten zal iedereen beseffen. De Vereniging van Systeembouwers, waarvan het kantoor in Den Haag is gevestigd, heeft ons dezer dagen laten zien op welke wijze de negen leden van deze vereniging het hunne bijdragen tot leniging van de woningnood. Alle negen trachten zij nieuwe produktie-verho- gende methoden van woningbouw tot ontwikkeling te brengen. Doel van elk dezer methoden is van de bouwnijverheid zo veel als doenlijk een bouw-i nd u str i e te maken. In hoe verre zij succes hebben in die zien, dat jle systeembouwers in fcortere tijd meer en betere woningen opleveren, liefst tegen een lagere prijs dan die van de traditionele bouwers, valt moeilijk te peggen. Maar niet weg te cijferen valt, dat de systeembouwers na de oorlog tot 1 mei 1958 in ons land 62.673 woningen fabriceerden, een' onderdak voor ruim 62.000 gezinnen, die anders nog zouden Inwonen, of wellicht nog geen gezin fcouden zijn. Neg slechts zes Van alle „bouwsystemen" die zich na oorlog als zodanig hebben aange- liend (en dat waren er 451) passen de legen leden van de Vereniging van lysteembouwers er thans nog zes toe. ;y worden aangeduid met de namen: lorrelbeton, Rottinghuis. Muwi, BMB, IBB en Nemavo-Airey. Het systeem korrelbeton is een ysteem van gietbouw. Grof, gelijkkor- elig toeslagmateriaal (gemalen puin) lordt vermengd met cement, water en and en door buizen op de bouwplaats ti een gestandaardiseerde montagebe- isting gepompt. Ongeschoolde arbei- lers kunnen deze bekisting stellen, on- eschoolden ook verplaatsen de monding an de transportbuis, zodat het nog loeibare beton in de juiste hoeveel- teden in de bekistingen loopt. Op deze f(jze verloopt de ruwbouw van de hui- en bijzonder snel. Met 70 procent onge- choolde arbeiders, een verhouding juist egengesteld aan die in de traditionele erkwijze. bouwt de N.V. Aannemers- edrijf v/'h P. A. van Wijnen thans on- eveer 2800 woningen per jaar. Montagebouw Het systeem-Rottinghuis is een vorm montagebouw met grote, draag- rachtige gewapend-beton elementen er grootte van een hele kamerwand of loer In deze elementen, die in Rot- erdam worden vervaardigd, zijn de ko- ijnen de lichtleidingen en dergelijke eeds bij het storten verwerkt. Op de ouwplaats hijst een hoge kraan de ele- ïenten op en transporteert ze naar de uiste plaats, waarna ongeschoolde ar- eiders ze met enkele eenvoudige hand- repen bevestigen. Naden en kieren orden met beton aangestort, voor de fwerking van de gevels wordt om este- isohe en technische redenen gebruik emaakt van baksteenmetselwerk, afge- isseld met sierbetonelementen. Rond 100 woningen zijn tot dusver in dit sy- teem gebouwd. 566 zyn er thans nog in itvoering. Zijkomen gereed in een empo van drie per week. Het systeem Muwi is een combinatie an giet-, stapel- en montagebouw. Holle muur blokken van lichtbeton Lezers s chrij ven 'T STERKST. 't Sterkste „verhaal" van het bijdragen n de kosten van onderhoud van voor- ulnen is m.i. het volgende: Wij beta- en per week f 0.10 voor het onderhoud an een voortuin, maar hebben er geen. litsluitend is dit het geval bij de on- venzijde van de straat. H. de Vries, Margrietstraat 2. Botsing bromfiets-bus Een dode (Speciale berochtgeving) Gistermiddag is op het kruispunt lerkenlaan-Dalweg, te Zeist, een brom- iets in botsng gekomen met een NBM- us. De brommer werd bestuurd door e 22-jarge F. W. J. van Doorn, die iet een schedelbasisfractuur naar het ilgemeen Ziekenhuis moest worden ervoerd. De 18-jarige E. van Hal die ichterop zat werd door de. bus meege- leept en overleed kort na overbrenging aar '-et ziekenhuis. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Yvonne, dr. van J. Burgerjon en J. Link tobert Frank, zn van V. Leopard! en M. uppers, Reinierus Johannes, zn van R. C. an Vliet en M. C van Meurs; Maartje Jo- lanna, dr van J. Versteeg en J. G. de [ries; Adriana Catharina, dr van K. J. 'leles en A .M. L. van der Hoek. ONDERTROUWD I A. de Boer en M. Post; W. T. Neuteboom |n C. van Houten, G. H. Taling en S. S. M, Poppert. H. P. Vossen en P. T. M. Wljde- Peld. J. D. Capel en C. D. Roeloffs; H. van [hempen en M. P van den Bogaerd; W. F. A- Vermaak en N. Kriek; J. J. Langeveld Jn H. F. A. Linders; G. L. M. Koek en J. j6. P. H. de Bruijn. OVERLEDEN L J. M. Mieremet, 72 jaar, weduwe van V. P van Lieshout: M. J. van den Brande, 76 Paar echtgenote van J. J. H. Vrijdaghs, A Polderman. 85 Jaar, echtgenote van J. de [jhes; H. Luiten, 21 Jaar, echtgenote van P. van den Brink. worden los op elkaar gestapeld op zo danige wijze, dat er 'horizontale en ver ticale kanalen ontstaan. Deze kanalen worden volgestort met 'beton, waardoor hechte wanden worden verkregen vol doende sterk om tot op grote hoogte vloeren en daken te dragen. De holle stenen doen aan de onder delen van een bouwdoos denken. In eigen fabrieken' te Alphen en Enschede worden zij in massale series vervaardigd. Muwi bouwt thans 2500 3000 wonin gen per jaar. Verplaatsbare fabriek B.M.B., afkorting van baksteen mon tage bouw, maakt gebruik van middel grote elementen, die in een verplaats bare fabriek aan de lopende band wor den vervaardigd. Gewone bakstenen worden hier langs mechanische weg en in hoog tempo aan- eengemetseld tot stukken muur van een halve woning hoogte, maar ook en thans zelfs voor tachtig procent van de produktie in de traditio nele bouw. De bouwplaten van het Airey-systeem worden op stalen ge raamten gemonteerd, hetgeen het ge bruik van steigers overbodig maakt. De platen blijven onafgewerkt aan de bui tenzijde, zodat Airey-huizen reeds van verre als zodanig herkenbaar zyn. Voor- en nadelen Gestandaardiseerde bekistingen, sta pelstenen, geprefabriceerde elementen, verplaatsbare lopende bandenhet duizelt de leek, die in twee dagen langs alle thans nog in toepassing zijnde sy stemen wordt gevoerd. Er blijken vele mogelijkheden te zijn om te bouwen op andere manieren dan het traditionele op elkaar stapelen van bakstenen. Enkele feiten worden hem bij een der gelijke excursie wel duidelijk. Ten eer ste, dat systeembouw (de naam is fei telijk niet juist, omdat zij zou kunnen inhouden dat in de traditionele bouw geen „systeem" zit. hetgeen uiteraard Met behulp weer van een kraan wor- nif' »ailr lsl de traditionele bouw nooit den deze elementen, compleet met ge prefabriceerde trappen en vloeren op de bouwplaats tot woningen aaneengevoegd. Tot 1 januari van dit jaar werden in het systeem B.M.B. 1934 woningen ge bouwd, op 1 april j.l. waren er 532 in aanbouw, terwijl in het verre westen van Amsterdam de verplaatsbare fabriek reeds weer wordt opgebouwd, om ook daar enige honderden huizen uit de zanderige bodem van het uitbreidings plan Osdorp te stampen. De twee laatste systemen B.B.B. ontwikkeld door Bre- dero's Bouwbedrijf te Utrecht, en Ne mavo-Airey. een Engels patent dat in ons land wordt gebruikt door de N.V. zal kunnen vervangen, noch zelfs zal terugdringen. Systeembouw is namelijk alleen rendabel voor grote aantallen wo ningen tegelijk. v Ten tweede, dat in systeem gebouwde woningen over het algemeen niet goed koper, soms zelfs duurder zijn dan tra- ditioneel gebouwde. Ten derde, dat bij de beperkte aantal len woningen waarvoor systeembouwers in de Nederlandse gemeenten contrac ten kunnen afsluiten, de produktie in totaal vrijwel niet sneller geschiedt. Positieve voordelen zijn de besparing aan vaklieden onder de bduwvakarbei- ders en de verwerking van niet-schaar- vier Ned. Maatschappij voor Volkshuisvesting i se materialen ter vervanging van bak te Amsterdam, maken beide gebruik van in de fabriek vervaardigde kleine ele menten. B.B.B. benut voor de wanden blokken van licht beton, die overigens niet alleen in de systeembouw worden gebruikt, stenen. De Vereniging van Systeembouwers komt tot de conclusie, dat de inschake ling van systeembouw'in ons land na de oorlog heeft geleid tot een extra-pro duktie van minstens 25.000 huizen. Groot regionaal woonwagenkamp in Leiden De gemeenteraad van Voorschoten heeft zich gisteravond onder leiding van burgemeester C. J. van der Hoe ven snel en vlot door de agenda van 24 punten heengewerkt. De meeste voorstellen werden zonder bespreking en zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Slechts één voorstel van B. en W. om op het tennisbanencomplex ten behoeve van de exploitant-tennis- leraar een houten woning te zetten werd in stemming gebracht, nadat verschillende raadsleden daartegen hun bezwaren hadden geuit. Als eerste sprak de heer Dekker (P.C.) zich uit. Deze wilde niet opnieuw de kwestie hout of steen aan de orde stellen, aangezien zijn standpunt duide lijk bekend was, maar wenste wel uit drukkelijk te verklaren, dat hij pertinent tegen dit voorstel was, omdat een hou ten woning werd voorgesteld. Ook het feit, dat de bouwverordening de bouw van houten woningen verbiedt, achtte spreker een motief om tegen het voor stel te zjjn. De heer De Groot (VVD) sloot zich bij de woorden van de heer Dekker aan en merkte bovendien op, dat hij de huur f 20.per week) voor een dergelijke woning abnormaal hoog vond. Nadat de voorzitter beweerd had, dat de bouwverordening voor dit geval niet gewijzigd behoefde te worden en dat het i wonen bij de tennisbanen noodzakelijk was, merkte de heer De Groot op, dat hier een zeer gevaarlijk precedent ge schapen werd, speciaal ten opzichte van tuinders, die zeker even noodzakelijk bij hun bedrijf moeten wonen. Het voorstel van B. en W. werd ten slotte met 9 tegen 4 stemmen aangeno men. Tegen stemden de heren De Groot (VVD), Bolle, Griffioen en Dekker (Prot. Chr.) ONDERWIJS Verschillende ondewijsvoorstellen wer den zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Dat waren voorstellen betreffende aanschaffing van leermiddelen voor de Vlietschool, het aanschaffen van een projector voor de R.-K. Jongensschool, de verbouwing van de Herv. School in de Schoolstraat, de uitbreiding van de Geref. School met 2 lokalen, het geven van hogere vergoedingen aan de kleuter scholen en het verbeteren van de vloe ren van de R.-K. Jongensschool. KLEEDGEBOUW. Nadat in het verleden zeer veel en dikwijls over het stichten van kleed gebouwtjes op het sportterreinencom plex is gesproken, werd in deze raads vergadering zonder bespreking beslo ten een tweede kleedgebouw te doen plaatsen. Een krediet van f6500 werd beschik baar gesteld voor het aanleggen van parkeerhavens aan de Leidseweg en de Kon. Julianalaan. Ein Lied - drei Ook het nieuwe Westduitse leger heeft zijn soldatenliederen Heel wat vreedzamer dan voorheentoen bloed en strijd de onderwerpen waren Een fraaie NAVO-buiging. (Van onze correspondent te Bonn) Vooral uit de eerste bezettingstijd zal men zich nog het volgende beeld her inneren: een troep Duitse soldaten een Feldwebel een schreeuw „Ein Lied drei vier" brullend gezang over „Rot scheint die Sonne", „Ganz Paris traumt von der Liebe", over Rosemarie, Heidemarie, Lore-Liese-Lene, over bloed en strijd, over doden en vijanden. Voor 100.000 mark heeft het nieuwe West duitse leger thans ook de beschikking over een schat soldatenliederen, die ditmaal heel wat vreedzamer woorden hebben en die eerder verhalen over schoenen-poetsende soldaten dan over krijgshaftige strijders. Het Westduitse ministerie van defen sie trok genoemd bedrag uit voor de samenstelling en het laten drukken van 50.000 liedjesboeken. Dat betekent dat thans een op de drie Westduitse sol daten in het bezit is van een dergelijk bundeltje, want zoals het bovenge noemde ministerie het zegt dit liederenboek poogt het zangmateriaal van de troep kwantitatief te verhogen. Overigens, zo werd er bij verteld, wordt ook de lichtere vorm van het soldaten lied in ere gehouden. Het lijkt wel of er een lichte blos van schaamte over de kaken van de ambtenaren en offi cieren, die dit voorwoord schreven, waarbü een school en een kampgebouw opgericht zal worden. Aangenomen wordt, dat dit kamp in 1959 zal zijn voltooid. De in de vorige raadsvergadering ge vraagde voorzieningen aan de boven woning perceel Leidseweg 95 (toekom stig politiebureau) waren nu in een voorstel vervat en werden door de raad aanvaard. Een krediet van f 1300. werd daarvoor beschikbaar gestled. De raad ging akkoord met een nieuwe vaste geldlening, groot f 139.000,—, rente 4%%, looptijd 30 Jaar, van de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten. Wie gedacht had, dat de raad ook in deze vergadering nog over de Leidse annexatieplannen zou spreken, is bedrogen uitgekomen. Slechts bleek uit een enkele opmerking, dat de raad door B. en W. in kennis is ge steld van de brief van Ged. Staten, maar dat B. en W. zich daarbij nog onthouden hebben van commentaar. De laatste vergadering van de raad in de huidige samenstelling is vastge- J steld op vrijdag 29 augustus a.s. Krasse faal In een commentaar op de berichten over voorbereidingen van Indonesië tot infiltratie in Ned. Nieuw-Guinea. schreef het communistische partij- orgaan „Harian Rakjat", in Djakarta, vandaag, „dat Nederland er thans goed aan zal doen te beseffen, dat inderdaad Indonesische soldaten daar eens zullen landen". „Deze Nederlandse campagne" al dus het communistische orgaan, ..is slechts bedoeld om de aandacht af te leiden en hun koloniale maatregelen aldaar te rechtvaardigen". ..Wat zou er verkeerd aan zijn, als het leger daar spoedig zou landen? West-Irian is Indonesisch gebied", zo schreef het blad tot besluit. De linkse „Pemoeda" schreef in de zelfde geest, toen dit blad opmerkte, dat infiltratie onnodig is. West-Irian is Indonesisch gebied en Indonesië kan openlijk optreden als het de tijd daar voor aangebroken acht". Nasoefion e.a. bevorderd In Djakarta is vandaag bekendge maakt, dat de chef-staf van het In donesische leger, generaal-majoor A. H. Nasoetion, zal worden bevorderd tot de rang van luitenant-generaal. Ook de chef-staf van de Marine, Schout-bij-nacht Soebyakto. en de chef-staf van de Luchtmacht, vice- luchtmaarschalk Soryadarma zullen voor hun den lande bewezen diensten, tot een hogere rang worden bevorderd, resp. tot vice-admiraal en luchtmaar- schalk. Zij zullen dinsdag a.s. door de opper bevelhebber der Indonesische strijd krachten, president Soekarno, tijdens een plechtigheid ten paleize in hun I Bandoeng en thans wonende" te Öegst- nieuwe rang worden bevestigd. gagst. O* promotie geschiedde «om laude. Het plan Adegeest werd de eerste %n W0I\% VW.WW.U swucvcu, verkocht voor de prijs van f. 20.— p. M2.gevlogen toen zij dit verkondigden. In i de toekomst zal de Westduitse soldaat WOONWAGENKAMP zijn moreel hoog gaan houden met Een nou van B. en W. over het te ollde nieuwe liederen Onder de oude stichten regionaal woonwagenkamp te I 711 hetende liederen uit „Des Knaben Leiden werd door de raad in principe |sv underhorn ln ere gebleven. Ook zal aanvaard. Desbetreffende voorstellen weer worden gezongen hoe zwartbruin zullen nu nader uitgewerkt worden de hazelnoot er toch wel uit ziet, hoe Het blijkt in de bedoeling te liggen 0p boog men kan zitten op de gele wagen, de plaats waar nu het gemeentelijk j "oe soldaten door de stad mar- woonwagenkamp in Leiden ligt een cheren en dergelijke. Maar het „Schone groter regionaal kamp te stichten, j Westerwald" is er uit, evenals het sol- 1 dateske „Wir werden weiter marschie- ren". Er valt tenslotte niets meer te marcheren in deze tyd, zullen we maar hopen. Deze ballade op het schoenen-poetsen door soldaten voor zichzelf èn voor hun officieren, wordt nader toegelicht met de woorden „hij die met zijn schoenen klaar is, fluit erbij". Goed, in het „Liederbuch ftir die Bundeswehr" staat geen soldaat meer op wacht bij Sedan, en oorlog, helden dom en dergelijke zyn verdwenen. Maar of dit door zangpedagogen goed gekeurde boekje de geest en houding der soldaten van thans zal verbeteren, lijkt een beetje teveel gewenst. Ook al duidt een lied als „Ich komm von Ala bama her, hab mein banjo mitgebracht" op een fraaie NAVO-buiging en een teken van moderne inslag. Maar we denken zo, dat het lied van de brug over de Kwai of een verbasterd jazz- lied er beter in zal gaan dan het fraais over de glans van de soldaten- en offi cierenschoenen, over de maneschijn en over koude buiken en dergelijke.... Geest en houding STADSNIEUWS Collecte Diaconessenhuis Ten bate van de bouw van een nieuw Diaconessenhuis aan de Houtlaan zal volgende week in de Sleutelstad een huis-aan-huis-inzameling worden ge houden. Bovendien vindt volgende week zaterdag een straatcollecte plaats. Nu de aanbesteding van de bouw van het betonnenskelet en het maken van de fundering reeds heeft plaats gevon den en over enige tijd de eerste paal de grond in zal gaan is er alle aanleiding voor om ditmaal eens diep in de zak te tasten. Een plan van jaren staat thans op het punt verwezenlijkt te worden! Collectanten, die zich voor de straat collecte enkele uurtjes willen inzetten, worden vrijdagavond in het Jeugdhuis (Breestraat 19) verwacht. PR "N OTIES LEIDSE UNIVERSITEIT Gepromoveerd tot doctor ln de rechts geleerdheid op proefschrift getiteld „Hoofdlijnen der Industriële Organisa tieleer", de heer R. van Maanen, gebo ren te Martinez (Argentinië) en thans wonende te Breda. Gepromoveerd tot doctor in de Ge neeskunde op proefschrift getiteld: „Studie van de Phosphatasen in het Baarmoederslijmvlies van de mens", de heer L. J. Jaszmann, geboren te Magyr- bóly (Hongarije) en thans wonende te Ede. Gepromoveerd tot doctor in de Ge neeskunde op proefschrift getiteld: „Verzuimgeneigdheid bij dienstplichtige militairen in vredestijd", de heer J. A. C. de Koek van Leeuwen, geboren te Nieuw bloed stroomt er dus ook door de aderen van dit liederenboek. Ten slotte, zo schrijft het ministerie van Defensie, spiegelen geest en houding van de hele troep zich in deze liederen. Het lied, zo gaat het ministerie verder, is een bron van vreugde in vrolijke en moeilijke uren, tydens de mars, in rust uren en bij het feest. Vandaar het vol gende fraais: „Auf Marsch, auf Marsch, du junges Blut, jetzo bist du ein Rekrut, doch nach kurzen harten Wochen nennst du stolz dich alter Knochen". Na dit suikerzoete iets krijgshaftiger: „Auf der Erde hingestreckt mit dem Koppel zugedeckt kalt der Bauch und der Popo hollerie und hollero." Of dat nu zo goed is voor de geest en de houding, is een tweede. Maar het volgende is het bepaald niet: ,Ach nichts schöneres gibts im Leben nichts schöneres gibts im Leben, als die Stiefeln glanz zu geben." ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zyn ge- voor het kand.ex. gen. II: mej. A. G. Dekker te Den Haag (cum laude), mej. Th. Planten (Den Haag) en de he ren A. J. Drewes (Leiden), C. P. J. Ie Nobel (Den Haag). P. J. de Ryk (Voor burg). J. S. Stelling (R'dam), Tan Ping Lam (Leiden) en H. T. F. Landman (Roermond); doet. ex. gen. II:-de heren J. J. Blok (Leiden), H. E. Bok (Meppel), J. Th. M. v .d. Bosch (Den Haag), J. A. Businger (Den Haag), L. Bussemaker (Utrecht), R. L. Levin (USA) en R. L. Shriro (USA); semi-artsex.: de heren J. Bennebroek Gravenhorst (Haarlem). J. M. M. Huntjens (Den Haag) en B. O. de Vries (Voorburg); artsex.: de heren C. de Hoog (Den Haag), A. S. M. Ja cobs (Breda). B. Pollock (USA) en J. S. Wojcik (USA): doct.ex. Ned. recht: de heren W. F. van Solinge (Den Haag), R. R. Rochat (Blaricum), P. C. Teriet (Warnsveld) en A. M. de Geus (Rys- wyk (Z-H); kand.ex. sociologie: mej. J. Halbertsma (Huis ter Heide) en de heer H. A. Becker (Den Haag); doct.ex. so ciologie: mej. H. B. Rozemond (Leiden); doct.ex. psychologie: mej. G. Kuipers (Leiden) en de heren A. H. Boon van Ostade (Leiden). J. F. J. Kuypers (Den Haag) en E. E. Ch. I. Roskam (Den Haag (cum laude). Pilgrim Fellowship Choir zingt in Pieterskerk Zoals gemeld zal het „Pilgrim Fellow ship Choir" uit Manhasset (N.Y.) a.s. vrydag een bezoek aan Leiden brengen. Na het gebruik van de luch gaan de leden van dit koor naar het „Pilgrim- fathershuisje" aan de Boisotkade en vervolgens naar de Pieterskerk, alwaar zij omstreeks halfvier uur arriveren en enige liederen ten gehore zullen brengen. De Kerkvoogdy heeft aan belangstellen den toestemming verleend de uitvoering bij te wonen. Des avonds vertrekt het gezelschap naar Den Haag. OUDERAVOND OPENBARE SCHOOL DA COSTASTRAAT Gisteren vond in de AULA van de openbare school aan de Telderskade, de jaarlijkse afscheidsavond plaats van de kinderen van de zesde klas van de OLS De Costastraat. Een honderdtal ouders zag deze avond met groot genoegen wat er door de kinderen voor het voetlicht werd ge bracht. Nadat het hoofd der school met epn kort woord de opening had verricht, kwamen in volgorde en met een flink tempo de diverse voordrachten, toneel, muziek en dansjes voor het voetlicht. Enig was de sneltekenaresse, met een handvaardigheid als van een groot kun stenaar bracht zij verschillende teke ningen op papier, welke allen een mu zikale betekenis hadden. Direct na iedere tekening kwam een accordeoniste het uitgebeelde in muziek omzetten. Ook de dansjes onder leiding van mevr. Bakker waren keurig verzorgd, vooral „baanveger' deed het goed in het ove rigens warme weer. Nadat het hoofd de kinderen allen een getuigschrift had uitgereikt, bood de voorzitter der oudercommissie hen een schoolagenda aan, de hoop uitspre kende, dat deze van veel nut mocht zyn voor hun verdere studie op diverse scholen. Plm. 11 uur keerden opgetogen kinderen en voldane ouders huiswaarts. HOGERE TECHNISCHE SCHOOL HAARLEM Aan de Hogere Technische School te Haarlem verwierven het einddiploma- Afdeling Bouwkunde: K. Jansen, Nieuw-Vennep; S. H. Stryk. Alphen a. d. Rijn; W. J. Vink, Hillegom. Afdeling Weg- en Waterbouwkunde: A. Broekhuizen, Oegstgeest; N. Haas noot, Oegstgeest; G. J. Vrielink, Leiden. Afdeling Werktuigbouwkunde: J. v. d. Maaden, Katwyk aan Zee; H. Meijer, Voorschoten; K. D. G. Coumou, Oegst geest <met lof); J. C. M. A. Ponsioen, Alphen a. d. Rijn; R. F. Veldhuyzen van Zanten, Hillegom; L. Wolfslag, Leiden- J. J. M. Evers, Hillegom: A. Kamsteeg. Oegstgeest; M. C. Pronk. Sassenheim; J Roeloffs, Leiden; D. Verdoes, Katwük aan Zee. Afdeling Elektrotechniek: H. Blok, Leiden: H. H. Perquin, Leiden; W. G. Wiessing, Leiden; J. M. de Wit, Bode graven. Afdeling Vliegtuigbouwkunde: J. Louise. Leiden. Gisteren zijn vijf opleidingssche pen van de Franse Marine in Am sterdam aangekomen voor een drie daags bezoek. De schepen gemeerd aan het Stenen Hoofd. KONINKLIJK BEZOEK AAN GRIMSBY. Het Britse Koningspaar heeft een be zoek gebracht aan de vissersplaats Grimsby. De Koningin en de Hertog van Edinburgh waren met het Koninklyke Jacht ,3rittania" gekomen en zy wer den met veel gejuich ontvangen. De stad was versierd met vlaggen en het hoogte punt van dit festijn vormde wel het be zoek aan de treiler „Rhodesia", welke juist van de Faroër-eilanden was terug gekeerd. Bovendien werd nog een be zoek gebracht aan de seine-netter „Ge- nara". Het Koninklijk Paar hield zich geruime tijd ongedwongen op tussen de opvarenden van beide schepen en liet zich over allerlei kwesties in de vissery inlichten. Daarna werd een bezoek ge bracht aan de vishallen waarbü de Ko ningin veel belangstelling betoonde voor de ten verkoop aangeboden vis. Aan de bemanning van de „Brittania" werd een hoeveelheid vis aangeboden. GEVEILDE PERCELEN. Ten overstaan van notaris N. W. Holt- kamp te Leiden. Woonhuis Waardstraat 18 in bod: f 5.000 is niet verkocht. Ten overstaan van notaris A. H. Doyer te Leiden. Bedrijfspand Nieuwe Rijn 2 in bod: f18.600 koper: C. J. Meyer te Leiden q.q. voor f21.000. Ten overstaan van notaris M. P. Kap- tein te Leiden. Woonhuis Sint-Aagten straat 13 in bod: f 1.800 koper: J. F. Lefeber te Leiderdorp, qq. voor f1870. Woonhuis Uiterstegracht 164 in bod: f 1.000 koper: E. van Starkenburg te Leiden, q.q. voor f 1.325. Woonhuis Waardgracht 68 in bod: f 670 koper: J. de Bolster te Leiden q.q. voor f671. Woonhuis Waardgracht 104 in bod: f 400 koper: A. Guyt te Leiden, q.q. voor f403. Woonhuis Minnebroersgraoht 11 in bod: f 1.000 koper: N. Dool te Leiden voor f 1.020. De woonhuizen Uiterstegracht 184/ 184 a en Waardgracht 60. resp. in bod: f3.900 en f2.500 zyn niet verkocht. Ten overstaan van de notarissen A. H. J. Lohman te Oude-Wetering en J. C. B. Goemans te Zeist. De percelen Witte Singel 10 en 11 na afmijning tezamen in bod: f22.601 ko per: J. Ravestein te Leiden q.q. voor f 22.781. Woonhuis Heemskerkstraat 66 in bod: f 5.200 koper: C. H. Straver te 's-Gra- venhage q.q. voor: f5.200. Woonhuis Kortenaerstraat 99 in bod: f5.900 koper: N. Kop te Leiden voor f 5.900. VOORSCHOTEN Zonadgsdienst De dienst der dok toren wordt gedurende dit weekeinde voor spoedgevallen waargenomen door dokter H. Olthuis, Leidesweg 179, telef. 2527; voor wijkverpleegster: Gezond heidscentrum, telef. 2177. TWEEDE GEREF. PREDIKANT De Gereformeerde Kerk heeft be sloten een tweede predikantsplaats in te stellen. Daarvoor is beroepen ds. K. Smit van Ansa Jacobapolder. LEIDERDORP Personeelsvereniging O.D.R. naar Expo De leden met hun dames van de per soneelsvereniging O.D.R. (Ouderzorg De Ridder) van de steenfabriek aan de v. d. Valk Bouwmanweg hebben donderdag een bezoek gebracht aan de Expo. 's Morgens om 6 uur vertrok de grote groep van ongeveer 130 personen met autobussen van de fabriek. De eerste pleisterplaats was JDe Krabbebossen" te Rysbergen. Via Zundert en Antwerpen bereikte m enom ongeveer 10.30 uur Brussel. Nu kreeg men tyd tot bezich tiging van de gebouwen en tentoonstel ling op eigen gelegenheid, terwyl er wel een afspraak gemaakt werd voor een ge zamenlijke lunch. Uiteraard ging alle belangstelling uit naar het Nederlandse paviljoen, omdat de verschillende steen soorten, daar gebruikt, door de directeur, de heer Sweris, zelf uitgezocht waren. Op de thuisreis werd om 8 uur geza- meniyk gedineerd in Breda. De voorzitter der personeelsvereniging de heer Diseraad, bedankte aan tafel de heer Sweris, voor al het gebodene en de prettige dag. Om ongeveer kwart over 12 was men weer voor de fabriek gearriveerd. BURGERLIJKE STAND Geboren: Dirk J.. zn van J. H. de Groot en M. Meyer; Hendrika N„ dr van A. A. de Haas en A. H. Moraal. Ondertrouwd; A. G. Kramer. 35 Jaar en P. A. B. J. Broers. 24 Jaar; J C. Romljn, 29 Jaar en E. E. Goddijn. 27 Jaar- W. Wll- lemsen. 26 Jaar en G. Verhoeks. 27 Jaar; O. M. Dooyes. 28 Jaar en L. J. Vermeulen. 22 Jaar. Getrouwd: P. J Groot en M. C. de Jong C Ruis en C. van der Zwart. Medische dienst De dienst wordt dit weekeinde waargenomen door dokter G. A. de Bruyne, Hoofdstr. 8, tel. 22208. OEGSTGEEST Medische dienst De dienst wordt dit weekeinde waargenomen door dok ter H. Varekamp en dokter J. H. Meiss- ner telef. voor belden 21016.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7