Kroesjtsjef gisteren onverwacht uit Oost-Berlijn naar Moskou terug WEERBERICHT Geheime documenten uit Duitse parlementsgebouw even „geleend" Russische kunstmaan en raket KOELKAST 60 LITER Fa.J.P.v.Berge-Henegouwen Zwitserse regering wil het leger met kernwapens gaan uitrusten Scherp debat in liet parlement verwacht 97ste jaargang ZATERDAG 12 JULI 1958 No. 29489 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: 3. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal; f. 2.55 per maand; f. 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Westduits eenlieidsplaji van de hand gewezen Kritiek op Tito (Van onze correspondent te Bonn) De Russische minister-president en secretaris van de communistische party in de Sovjet-Unie, Kroesjtsjef, verliet gisteren plotseling Oost-Berlijn en vloog terug naar Moskou. Tevoren had hij op een zakelijke manier een scherpe aanval gericht op Joego-Slavië, waarbij hij toch een kans openliet voor een nader gesprek met Tito. Kroesjtsjef deed deze aanval op het congres van de Oostduitse com munistische party, de SED. Hy had tevoren het voorstel van de Westduitse Bondsdag om te komen tot een conferentie over de Duitse eenheid door middel van een commissie van de Grote Vier van de hand gewezen. Opnieuw zei Kroesjtsjef, dat de Duitse eenheid, bereikt moet worden door overleg tussen Oost- en West-Duitsland, dat zijns inziens dan zou moeten leiden tot stichting van een statenbond. Er is geen prijs, zei hy voorts, die men ons voor het lid maatschap van gehéél Duitsland van de NAVO kan aanbieden. en alle overige communistische landen beledigen en gevoelens van haat jegens Moskou verwekken. Er is zijns inziens geen neutraliteit van een werkelijk communistisch land mogelijk. Van zijn twee uren durende speech besteedde Kroesjtsjef de helft aan Tito. Hoewel hij af en toe flink tegen Bel grado te keer ging, zei hij ook dat er inderdaad door beide zijden Moskou en Belgrado fouten waren gemaakt. Zijn gehele rede over Joego-Slavië as, zo leek het, niet zozeer voor Tito zelf bestemd als wel bedoeld als waar schuwing tegen „revisionisten" in Oost- Duitsland en Polen. Waarschuwing tegen revisionisten Als tegenzet tegen Amerikaanse, Britse en Franse eisen aan West-Duitsland tot betaling van de kosten van de legering van troepen van deze landen in de Bondsrepubliek, deed Kroesjtsjef de mededeling, dat Rusland met ingang van 1 januari 1959 geen bezettingskosten meer van Oost-Duitsland zal vragen. Dit jaar betaalt Oost-Duitsland evenwel nog 450 miljoen mark. Over Tito ver klaarde de Russische premier dat de Joegoslavische leiders Rusland, China Aantal waarnemers in Libanon groter Het aantal waarnemers der V.N. in Libanon, dat thans 130 bedraagt, zal binnenkort worden verdubbeld en hun bevoegdheden zullen worden vergroot. Dit heeft een woordvoerder van de Libanese regering gisteren meegedeeld. De Libanese regering heeft gisteren een commissie van rechters ingesteld, die een antwoord moet geven op de vraag hoe de nieuwe president van Libanon binnen twee weken gekozen moet worden. De voornaamste moeilijkheid gaat hierbij om de grootte van het quorum van het kiescollege de 66 leden tel lende Kamer als dit op 24 juli een nieuwe president moet kiezen. In normale gevallen moeten er 34 af gevaardigden aanwezig zijn. Sommige afgevaardigden zijn echter van mening, dat het quorum voor de verkiezing van een president 44 moet bedragen twee derde van het aantal leden van de Kamer. De Grondwet is op dit punt niet duidelijk. VERDWENEN ECHTPAAR TERECHT De Dordtse politie is erin geslaagd het echtpaar J. MaaskantVan Slooten, dat sinds zaterdag 5 juli spoorloos ver dwenen was, op te sporen. Gebleken is, dat de heer en mvrouw Maaskant zaterdagavond bij Wuust- wezel met hun scooter een ongeluk heb ben gehad, tengevolge waarvan de man een zware hersenschudding en de vrouw verwondingen aan het gelaat en de armen opliep. Zij zijn in een zieken huis in Brasschaat opgenomen. Daar heeft men er niet aan gedacht de poli tie in Dordrecht van het ongeval te verwittigen. Premier afgezet in Azerbeitlsjan De minister-president van de repu bliek Azerbeidsjan, de Sovjet-republiek aan de Russisch-Perzische grens, is blij kens een officiële mededeling afgezet. In het officiële blad „Bakoe Arbeider" is het decreet verschenen, dat de minis ter-president, Ragimof geheten, van zijn post ontheven is en dat de secretaris van de communistische partij in Azer beidsjan, Achoendof, in zijn plaats be noemd is. Ragimof was ook lid van het centraal comité der Sovjetrussische communis tische partij. In dit verband /alt het op, dat het bericht over het afzetten van Ragimof gepubliceerd werd kort voordat Kroesj tsjef uit Oost-Berlijn naar Moskou ver trok, naar enerzijds gezegd werd „in verband met dringende ambtsbezig heden", doch naar het Oostduitse pers bureau ADN uitdrukkelijk meldde „in overeenstemming met het oorspronke lijke reisprogram". Maatregelen tegen misdadige artsen Britse verontwaardiging over dr. Oberhauser De Britse vereniging van artsen heeft gisteren geprotesteerd tegen het feit, dat de Duitse vrouwelijke arts dr. Herta Oberhauser, die destijds veroordeeld is wegens experimenten op gevangenen van de nazi's, weer het beroep van arts uitoefent. De vereniging heeft op haar jaarver gadering te Birmingham een resolutie aangenomen, waarin zij haar bezorgd heid te kennen geeft over de houding van de Westduitse autoriteiten in deze, die niet belet hebben, dat deze arts weer aan het werk gegaan is. Dr. Herta Oberhauser werd, toen zij als vrijwilligster werkte in de concen tratiekampen een „jonge fanatieke nazi" genoemd. Zij kreeg 20 jaar gevangenisstraf, maar werd in 1952, na vijf jaar te heb ben gezeten, op vrije voeten gesteld. In een brief van de Westduitse medi sche vereniging is meegedeeld, dat het ministerie van Binnenlandse Zaken van Sleeswijk-Holstein stappen heeft gedaan om een einde te maken aan de praktyk van dr. Oberhauser. De experimenten waaraan dr. Ober- I hauser heeft meegewerkt, hebben be- i staan in het toebrengen van wonden en j het met opzet infecteren en verwaar lozen daarvan. Toen dr. Oberhauser uit krijgsgevan genschap terugkwam kreeg zij een renteloze lening om een praktyk te ves tigen in Sleeswijk-Holstein, die zij sedertdien steeds heeft uitgeoefend. De Beierse minister van Justitie, Ankermüller, heeft gisteren te München meegedeeld, dat een openbare aankla ger, Von Decker, zijn functie niet meer mag uitoefenen, omdat door diens falen de naar Egypte gevluchte voormalige SS-arts dr. Eisele jarenlang ongehinderd en ongestraft een praktijk in München heeft kunnen hebben. Von Decker is aangeklaagd wegens begunstiging by de uitoefening van zyn functie. Blikseminslag in treinen Tot tweemaal toe heeft-het onweer de Spoorwegen gisteravond parten gespeeld. Om ruim half acht sloeg de bliksem in de dakveiligheid van een trein op het traject Geldermalsen-Dordrecht. Men kon tijdig een zogenaamde „Blauwe En gel" inzetten. Om tien minuten over acht sloeg de bliksem in de dakveiligheden van de 'trein GoudaAlphen. Hier duurde de stremming langer en moesten er twee treinen worden opgeheven. Inmiddels functioneert de dienst weer normaal. Secretaresse en een compagnon maakten fotokopieën voor een vreemde mogendheid (Van onze correspondent te Bonn) Enige dagen geleden is te Bonn een secretaresse van de dienst van het parle mentsgebouw en een compagnon van haar gearresteerd op verdenking van spio nage. Zy wordt ervan verdacht belangryke brieven van een lid van de Bondsdag en van het ministerie van Defensie gestolen en gefotografeerd te hebben ten gerieve van een vreemde mogendheid. De gearresteerde vrouw, een van een Wit- Rus gescheiden moeder van vier kinderen, heet Katharina Krause. Zy zou in financiële moeilijkheden zyn gekomen door het kopen van een huis in de omgeving van Bonn. Inmiddels is zij op staande voet ontslagen. De vrouw had kans gezien om van Bondsdagleden, die tijdens een lang weekeinde afwezig waren, vertrouwelijke papieren enige tijd uit hun kantoren in het Bondsdaggebouw te ontvreemden en deze thuis te fotokopiëren. Daarna legde zij deze documenten, weer terug in het bureau van het betreffende Bondsdag lid. BETRAPT Dit overkwam ook het Bondsdaglid van de CDU, de vroegere admiraal Heye, die zo dacht mevrouw Krause een lang weekeinde zou wegblijven. Toen hij evenwel op korte termijn terugkeerde, had zij de door haar uit Heyes bureau ontvreemde documenten van het Mi nisterie van Defensie nog niet tijdig teruggebracht. Heye merkte de diefstal en stelde de politie op de hoogte. Met een truc liet men daarna mevrouw Krause door mid del van valse documenten er inlopen, waarna zij by het fotokopiëren van de papieren thuis op heterdaad met haar compagnon betrapt kon worden. VERWONDERING Uiteraard heeft dit spionagegeval heel wat stof in Bonn doen opwaaien. Reeds wordt er ook verwondering over uitge sproken, dat een man als Heye, niet zorgvuldiger is omgegaan met belang rijke documenten van het Ministerie van Defensie, die men door een handig heid te pakken kon krijgen, zoals is ge bleken. Dit zijn de president van Israël Izhak Ben Zivi en zijn echtgenote die maandagmiddag voor een offi cieel bezoek in ons land zullen arri- Robin Douglas-Home niet naar Zweden Romance thans ten einde? De Engelsman Robin Douglas-Home, die zoals bekend naar de. hand van Prinses Margaretlia van Zweden dingt, heeft megedeeld, dat hy voorlopig geen bezoek aan Zweden zal brengen, TWee dagen geleden maakte een hof functionaris bekend, dat Prinses Sybille, de moeder van Prinses Mar- garetha, Douglas-Home had uitgeno digd naar haar zomerkasteel te komen. In de Zweedse pers was al voorspeld, dat „in de nabije toekomst" de verloving van het paar zou worden afgekondigd. Zo groot was de belangstelling voor deze romance, dat Prinses Sybille maatrege len heeft genomen om nieuwsgierigen te weren. Ook had zij om extra politie gevraagd om de pers op een afstand te houden. Een hofdame van het paleis „Solliden" het zomerverblijf van de koninklijke fa milie. heeft aan het Zweedse nieuws bureau laten weten, dat Prinses Marga- retha ziek is. Zy is gistermiddag door dr. Erik Paalsson van het Borgholm- ziekenhuis bezocht. Deze constateerde een aanval van niersteen, die wel pijn lijk, maar niet gevaarlijk was. Robin Douglas-Home maakte in En geland alleen bekend, dat hij niet naar „Solliden" zou gaan. Hij gaf geen reden op, hetgeen vooral in de Britse bladen aanleiding is geweest tot groot opge maakte berichtgeving. De meeste bladen zijn van oordeel, dat de idylle ten einde is. Ook de moeder van Robin, lady Mar garet Douglas-Home, wist slechts dat haar zoon niet naar Zweden zou gaan. Hij had haar evenmin iets naders ver klaard. De vader van Robin, majoor Henry Douglas-Home, gaf als commentaar: „Het ziet er naar uit, dat de verloving af is. Om U de waarheid te zeggen, ik heb er meer dan genoeg van. Ik ge loof, dat deze hele zogenaamde ro mance op een krankzinnige (lunatic) manier is behandeld"! Depressie op komst Een aepressie, die zuidwest-Engel and nadert, gaat zich naar het noordoosten bwegen en komt morgen in de buurt van ons land. De in kracht toenemende wind wordt zuid tot zuidwest, waar door koelere lucht wordt aangevoerd. Bovendien zullen passerende fronten tijdelijk regen brengen. (Opgemaakt te 10 uur). 13 JULI. Zon op: 4.34 uur; onder: 20.56 uur. Maan op: 1.54 uur; onder: 17.47 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.28 en 13.02 uur. Laagwater te 8.25 en 20.57 uur. (14/7 hoogwater te 1.22 en 13.50 uur, laagwater te 9.19 en 21.49 uur). Advertentie slechts f 375. By DE Electro-speciaalzaak AALMARKT 4 - TELEF. 32176 Betaling in overleg. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's, en een Bijvoegsel Russische kunstmaan morgenavond om 22.39 uur te zien zyn in het noord westen op een hoogte van dertig graden komende uit het westen en zich ver plaatsende naar het noorden. Drie Turken in bus bij Nicosia gedood Spanning toegenomen Er is vanochtend nabij het Grieks- Cyprische dorp Kondea ten oosten van Nicosia met automatische wapens ge schoten op een autobus met Turken, van wie er drie werden gedood en drie gewond. De spanning tussen de Griekse en de Turkse bevolkingsgroep is toegenomen als gevolg van een groot aantal moord aanslagen. In de afgelopen 24 uur kwa men, behalve bovengenoemde drie Tur ken, acht Griekse Cyprioten geweld dadig om het leven. By het postkantoor van Limassol werd gistermiddag een politieman van Turkse afkomst doodge schoten. Bij de woning van een Turks gezin in dezelfde stad werd een onont- plofte bom gevonden. Vele Griekse en Turkse ambtenaren gaan niet naar hun werk omdat zy vin den dat de Britten hen niet genoeg be schermen. Van officiële Britse zyde wordt echter verzekerd dat er „goede vorderingen" worden gemaakt by de uit voering van nieuwe veiligheidsmaat regelen. Alle dag- en weekbladen op Cyprus, die in het Grieks of Engels verschynen zullen een week niet verschynen uit protest tegen beperkende bepalingenten aanzien van de pers, op grond waarvan de hoofdredacteur van het blad „Elef- theria" al gevangen zit. Deze hoofd redacteur weigerde n.l. een stuk te teke nen dat hy geen artikelen zou publice ren, welke naar het oordeel van de regering de openbare rust zouden kun nen verstoren. Onder bijzonder gunstige omstandigheden De Zwitserse regering heeft gisteren meegedeeld, dat zy het leger met kern wapens wil uitrusten. Zy heeft het departement voor militaire zaken opdracht gegeven te onderzoeken welke typen kernwapens nodig zijn en hoeveel dit nieuwe wapenprogram zal kosten. De regering zal na ontvangst van het rapport een boodschap aan het parlement zenden, waarin de bijzonderheden van het program vervat zullen zyn. Men verwacht in het parlement een langdurig en scherp debat, daar vele socialisten wier party de grootste is tegen de uitrusting van het leger met kernwapens zyn. In haar verklaring zegt de Zwitserse regering, dat er steeds nieuwe en ook kleinere typen kernwapens worden ingevoerd en dat kernwapens in de niet te verre toekomst in gewicht en verplaatsbaarheid waarschijnlijk niet van de huidige conventionele wapens zullen verschillen. De regering is van mening, dat Zwitserland met het oog op de centrale ligging in Europa gemakkelyk een slagveld zou kunnen worden en daarom de meest doeltreffende wapens nodig heeft om zyn onafhankelijkheid en neutraliteit te verdedigen. Zwitserland blyft echter streven naar vermindering van alle typen I bewapening in de wereld. In de dierentuin te München ont wikkelt zich een vreemde vriend schap: een door de moeder versto ten hertje is het beste speelkame raadje van twee jonge moederloze tijgertjes. Nu is een stevige trap van de achterpoten van het hertje nog wel een afdoend antwoord op een eventueel iets te nadrukkelijk gebruik van nagels, maar hoe dat in de toekomst wordt? Grootscheeps Amerikaans vlootbezoek aan ons land Van zaterdag 19 tot donderdag 24 juli zal de Rmerikaansc Marine een grootscheeps niet-officieel bezoek bren gen aan Amsterdam en Rotterdam. Wat het aantal bemanningsleden be treft het grootste, dat zy ooit aan Nederland heeft gebracht. De raket van de derde Russische kunstmaan is in de afgelopen week her- haaldeiyk waarneembaar geweest. Ook gisteravond is de raket te Leiden gezien. Ze passeerde door het zuidoosten op 35 graden hoogte dicht langs de ster Altaïr. De raket was veel helderder dan deze ster van de eerste grootte. Een gebroken licht wolkendek onderschepte haar schynsel van tyd tot tijd. Vanavond zal zich het zeldzame geval voordoen, dat de raket en de kunstmaan nagenoeg op hetzelfde tydstip passeren. Er is dan veel kans dat deze delen van Spoetnik III gelyktydig zichtbaar zullen zyn. Bovendien is de passage voor allebei gunstig voor een opvallende ver- schyning. De kunstmaan gaat te 22 uur 19 op 60 graden hoogte door het zuidoosten, zodat byna haar gehele verlichte zijde naar ons is toegekeerd. Het is dan voor ons „volle kunstmaan". De raket wordt volgens de berekeningen om 22 uur 29 door het zenit verwacht, dus deze gaat dan precies over Nederland. De kans is dus groot, dat de beide hemellichten gelyktydig zichtbaar zul len zyn, zich bewegend van zuidwest naar noordoost. Even voor de genoemde tydstippen zoeke men bij heldere hemel de kunst maan ongeveer boven de zuiderkim en de raket boven de horizon in het zuid westen. Volgens mededelingen van de Utrechtse Sterrenwacht zal de raket van de derde Amsterdam zal bezoek ontvangen van de met geleide projectielen bewapende zware kruiser USS „Canberra" en de onderzeeboten USS „Entemedo" en USS „Bang". In R'dam komen het vliegdekschip USS „Intrepid", de zware, eveneens met ge leide projectielen uitgeruste kruiser USS „Macon" en de jagers USS „Davis", USS „Compton", USS „Harland R. Dickson" t.- USS „Sgainard". Het bezoek vormt een onderdeel van de jaarlykse „boot- jesreis" der adelborsten van de „United States Naval Academy" te Annapolis in de Amerikaanse Staat Maryland. De schepen hebben in totaal 420 officieren, 790 adelborsten en 5910 onderofficieren, korporaals en manschappen 1 boord, by elkaar dus 7120 man.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1