De goede Valkenburg heeft Oudheidskamer! KOELKASTEN bijzondere mate urgent Vele onderzoekers na jaren weer terug op bekend terrein 97ste jaargangr Vrijdag 11 juli 1958 Derde blad no. 29488 Kamervoorzitter verklaart: Commissie militaire aankopen is een geducht controlemiddel (Van onze parlementaire redacteur) Het drama met de legerhelmen heeft geleid tot de instelling van een speciale commissie uit de Tweede Ka mer, die thans een diepgaand onder zoek instelt naar 't militaire aankoop beleid, waarmede honderden miljoenen belastinggeld zijn gemoeid. Het ge wicht van dit onderzoek gaat het onderwerp zelf te boven, hoe belang rijk dit onderwerp ook moge zyn, zei voorzitter Kortenhorst gisteren in zijn gebruikelijke afscheidsrede voor het zomer-reces. Er werd immers, zo vervolgde hij, met volle medewerking van de regering aan de Kamer de gelegenheid gegeven haar controlerecht op de organisatie van een onderdeel der administratie en op de wijze van besteding van des lands gel den, metterdaad zo deugdelijk mogelijk uit te oefenen. Daardoor werd in dit geval voldaan aan reeds eerder in meer algemene zin geuite wensen der Kamer Prof. van der Poel Commandeur Orde van Oranje Nassau By K.B. is prof. dr. J. van der Poel, de scheidende hoogleraar - directeur van de Rijksbelastingacademie te Rotterdam, benoemd tot Comman deur in de orde van Oranje-Nassau. Het Commandeurskruis werd hem, nadat hij gistermiddag in de grote zaal van het groothandelsgebouw zijn afscheidscollege had gehouden, om hangen door de minister van Finan ciën, de heer H. J. Hofstra. Minister' Hofstra zei daarbij, dat het hoogtepunt van de loopbaan van prof. Van der Poel heeft gelegen bij de op richting van de academie, die dank zij hem de gestalte heeft gekregen, die men bij het begin van de opleiding voor ogen had. De minister herinnerde eraan, dat 341 leerlingen onder zijn leiding hun studie voltooiden, en dat prof. Van der Poel de stichter van het Nederlands belastingmuseum was. Namens het gemeentebestuur bracht de loco-burgemeester J. Meertens hul de, aan een der grote mannen van Rot terdam. Voorts werden woorden van waardering gesproken namens docenten, studenten en oud-studenten. om dieper te kunnen doordringen in de onderdelen van het beleid der regering. Zonder my te begeven in de vooruitzich ten van de thans genomen proef, zo besloot de voorzitter, wil ik toch de ver wachting uitspreken, dat bij voorko mende gelegenheden opnieuw naar dit geduchte controlemiddel zal worden ge grepen. Alvorens daaromtrent bepaalde suggesties te doen. dienen echter eerst de rapporten der commissie te worden afgewacht. In zijn rede gaf de voorzitter tevens een uitvoerig overzicht van het vele werk der Kamerleden in internationale en bovennationale organisaties, waaruit hij concludeerde, dat al dat internatio nale werk niet had kunnen worden ver richt zonder uitbreiding van het leden tal der Kamer van 100 tot 150. Tot Prinsjesdag houdt de Tweede Kamer vakantie. Daarna zal o.a. aan de orde komen de ontwerpwet op de die renbescherming en het wetsontwerp be treffende de toelatingseisen verbonden aan de eindexamengetuigschriften van de afdelingen A en B van een gymna sium. HET is uw laatste avond. De vogels van diverse pluimage zijn U gaan kennen en gij kent hèn. Het zijn allen vogels op va kantie; daarom hebben ze zich van hun beste zijde doen ken nen. Ge wist niet dat mensen, als 't hun meegelopen is. zó onge dwongen hartelijk en blij kun nen zijn. Straks zitten ze weer onder de druk en komt er wel iets anders uit de bus. Maar op déze avond is alles rozegeur en maneschijn: erwor- FANTASIO Uzult 't me ten goede moeten houden, dat ik nog éénmaal met U over de vakantie spreek: driemaal is scheepsrecht en wie ervan genoten heeft, wil er graag nog even over naden ken en napraten. Zodra ge in Bazel arriveert, na een vermoeiende autobusreis, maar o! zo gauw weer verkwikt als de baardstoppels weggera- seerd zijn en de slaap uit de ogen is gewist, ruikt ge de ber gen al en wordt ge uit de reali teit gerukt. Er zyn „water"- en er zijn „berg"-mensende eersten kun nen de gehele dag met hun boot je in de weer zyn, de laatsten leven pas op, als ze de bergen in de gaten krijgen. Dan zijn ze eenvoudig niet te houden, mis schien als gevolg van een jeugd complex, want in hun jonge ja ren zijn ze er al voor dag en dauw met een gids op uitge trokken en die prachtige herin nering blijft hun het hele, lange leven bij. Zo vergaat dat tenminste my DE gekartelde bergzoom prikkelt niet alleen de fantasie als ge een ro mantische inslag hebt! zij prikkelt onmiddellijk ook de beenspieren, die in de bus al in beweging schynen te komen. Een fenomenale haarspelden bocht brengt U naar boven, er komt geen eind aan al die boch ten. die de chauffeur met het gemak van de geroutineerde be stuurder gemakkelijk „neemt". Hoe hij het 'm levert om zo'n lange bus op de weg te houden is me altijd een raadsel en plotseling ligt dan 't dorpje van uw bestemming in dit geval was 't Leysin. zo'n 1500 meter boven Montreux voor U en zyt ge in dat aparte wereldje beland, waar ge na enkele dagen al vertouwd bent met alle wan delingen, die er te maken zyn en met de gezellige tearoom, waar ge 's avonds nababbelt over uw dagavonturen. De jonge kelner kent al gauw uw groepje en spant zich in een woordje Hollands met U te spre ken. omdat hij graag nog eens de zee wil zien. DAN komt ge weer in 't eigen dorp terug en gp ziet dat vele toeristen doen wat ze ook in 't eigen land kun nen doen: ze lepelen ijsjes, of ze eten gebakjes, of ze staan te neuzen voor de winkeltjes, ze vergelijken de prijzen en ze we ten op een haar. wat er in Hol land goedkoper is dan in Zwit serland of oingekeerd. Ze zyn met die wetenschap even geluk kig als wij met die grandiose bergrand op de achtergrond, roze beschenen door de" late middagzon, die zich nog een mo ment in volle glorie vertoont, voordat de lichtjes gaan twin kelen. den spelletjes gedaan, die ieder een tot kind maken, er wordt gestoeid, gelachen en gedanst; men voelt zich als één grote fa milie. Ge zijt als vreemden voor el kaar de reis begonnen, ge zijt nu tot één grote familie gewor den, die het leven lief heeft en zich geen zorgen om de dag van morgen maakt. Die dag komt echter onher roepelijk: alles is voorbijgevlo gen voor ge er erg in had. En als dan de bus verschijnt om U af te halen vele uren later dan ge gedacht had en midden in de nacht pas vertrek kend. omdat de chauffeur eerst zijn 'noodzakelijke rust moet hebben rijdt ge in het pikke donker de haarspeldenbocht weer af met een ohauffeur, die deze weg voor 't eerst bereed en 't hem tóch leverde. Dan beseft ge meteen, dat alles alweer voor een jaar voor bij is Ge rijdt in de stille nacht door het op dat uur uitgestorven Montreux, waar de volgende dag de badgasten zich gaan „zon nen". Maar voor U is 't definitief voorby Alleen de goede herinnering blijft! Dat is 't eigenaardige van die mensen: wat wij graag achter ons laten, willen zij als liefste doel nog eens bereiken WANNER ge zoals de tegen woordige tyd dat eist, met een gezelschap be staande uit vogels van diverse pluimage, uw reis begonnen bent en er geen enkele vogel van kent, vindt ge al gauw met en kele contact, vooral wanneer 't op wandelen aankomt. Dan worden de kaarten open geslagen, de routes uitgestippeld en weet ge van de ene dag.op de andere precies wat er te doen valt: natuurlijk véél te veel voor zo'n korte tiyd, maar wat is daar aan te doep? Ieder puntje in de buurt móet bekeken worden, ieder uitzicht móet ge gezien hebben en wan neer ge onder de blakerende zon door een vredig dorpje als bijv. Fronzac wandelt, kunt ge een voudig' niet begrypen. dat de mensen in Holland zich over de dagelijkse dingen zó druk ma ken: de mensen hier schijnen midden op de dag te slapen, je ziet er nauwelijks één en zij, die je dan tóch tegenkomt, kijken U verbaasd aan, alsof ze zeggen willen: „Wat komen die nu by óns zoeken? De commissie is van mening, dat er aanleiding bestaat de werktijd in loondienst, zodra dit mogelijk is, te verkorten. By een stijging van het nationaal inkomen moet daarom, vol gens de commissie, overwogen worden of aan een verkorting van de arbeids- tyd niet de voorkeur moet worden ge geven boven het delen in de welvaarts stijging door middel van loonsverho ging- De omstandigheid, dat in het ons om ringende buitenland de arbeidstydver- korting reeds in een groeiend deel van het bedryfsleven wordt ingevoerd, maakt, aldus de commissie, arbeidstydverkorting ook voor Nederland in byzondere mate urgent. Dit betekent, volgens haar niet, dat arbeidstijdverkorting tot iedere prys verwezenlijkt moet worden. Indien men overgaat tot verkorting van de arbeids tijd, zal men zich, naar het oordeel van de commissie, moeten realiseren, dat ar beidstydverkorting zonder meer leidt tot een vermindering der produktie. De ver korting, aldus de commissie, mag echter niet leiden tot daling van het loon of prijsstygingen veroorzaken. Hiervoor acht zy nodig, dat tegenover de te ver wachten produktiederving een compen satie staat, die kan bestaan in de jaar lijks normaal te verwachten stijging van het nationaal inkomen. Hierby moet men echter rekening houden met eventuele andere aanwendingen van dit accres. De invoering van de arbeidstijdver korting moet, volgens de commissie, een zeer geleidelijk karakter dragen. In dit verband beveelt zy de volgende etappen aan: 2 vrije zaterdagen in het kwartaal (werktyd 421 - uur per week), gemiddelde werktijd over een jaar ongeveer 47^ uur per week. Drie vrye zaterdagen in het kwartaal (in deze weken werktijd 42}£ uur), gemid- Een voordeel van de verkorting van werktyd in een aanvankelyk beperkt aantal weken zou, volgens de commissie, wellicht kunnen zyn, dat ook in de overige weken, met 48 werkuren, de ar beidstijdverkorting leidt tot een hogere produktiviteit. Zy acht het bovendien mogelyk om de kuze van de 42^-uur- weken over te laten aan het vrye over leg in de bedrijfstakken, al zal hierby rekening gehouden moeten worden mét de onderlinge samenhang tussen de be- dryfstakken. Advertentie A. DE WIT'S Handelshuis Oude Vest 111 - Telef. 25328 Derde Russische kunstmaan Volgens mededelingen van de Utrechtse Sterrenwacht zal de derde Russische kunstmaan vanavond te zien zyn om 23.44 uur in het noordwesten op een hoogte van 20 graden, zich verplaatsend naar het noorden. De raket is te zien om 22.19 uur in het zuidoosten op een hoogte van 35 graden, komende uit het zuiden. Morgenavond zal de kunstmaan te zien zyn om 22.30 uur in het zuidoosten op een hoogte van 60 graden, zich bewegend in de richting van zuid naar oost. De raket is te zien om 22.29 uur en gaat door het zenith in de richting zuid west-noord oost. Dikste man ter wereld voerde. huls begaf had er eerst nog een „op graving" plaats. In het grasveld voor de kerk, een plaats waar prof. Van Giffen zeker vele malen iets opgegra ven heeft, zette hij gistermiddag weer de spade in de grpnd. Zonder moeite en binnen de minuut vond hy een kannetje, waarin de sleutel van de oudheidkamer was verborgen. Een door de verbondsraad van het Christelijk Nationaal Vakverbond in gestelde commissie onder voorzitter schap van prof. dr. H. Thierry, heeft een rapport uitgebracht over mogelijk heid en wenselijkheid van een vijf daagse werkweek. delde werktyd over een jaar circa 46V4 uur per week etc. Per jaar kan dit gemiddelde dan telkens met plm. een uur verkort wor den door achtereenvolgens 3, 5, 7 enz. weken van 4214 uur per kwartaal in te lassen. Het is al weer ruim 15 jaar geleden dat Valkenburg in het licht der jmbliciteit kwam te staan in verband met de opgravingen, die daar gedaan werden onder leiding van prof. dr. A. E. van Giffen. Bij deze opgravingen werden belangrijke oudheidkundige vondsten bloot gelegd, waardoor men heeft kunnen vaststellen dat op de plaats, waar nu de dorpskern van Valkenburg is gebouwd, vroeger Romeinse leger plaatsen hebben gelegen. Weinig herinnert er tegenwoordig nog aan dat de geschiedenis van Valkenburg zo ver terug gaat, doch sinds gisteren is dat anders geworden, want toen is in het gemeentehuis een oudheidskamer geopend, waar tal van voorwerpen herinneren aan de opgravingen. De uitnodiging tot het bywonen van de officiële opening van de Oudheidkamer ging uit van de stichting .Rynvesting Praëtorium Agrippinae", een stichting waar nog nooit iemand van gehoord had, en dat was ook niet verwonderlyk, want eerst gistermorgen kwam het bestuur voor de eerste maal bijeen en gister middag trad het op als gastheer voor tal van genodigden, die zich verzamel den in de kerkzaal van de hervormde kerk. Onder de aanwezigen bemerkten wy o.m. velen van hen, die in de loop der jaren deel hebben genomen aan de opgravingen. Burgemeester M. A. van der Have als voorzitter van het stichtingsbestuur sprak een welkomstwoord, waarin hy allereerst wees op de jeugd van de stichting. Het is misschien wel uniek in de geschiedenis dat een stichting 's mor gens voor het eerst vergadert en 's mid dags reeds een oudheidkamer opent. Het is een belangryke dag voor Valkenburg, aldus spreker, want nu eindelijk komen de vondsten van jaren terug in de open baarheid. VERMOEDENS BEVESTIGD. Hierop voerde prof. dr. A. E. van Giffen het woord. Reeds in 1914 viel het op. dat Valkenburg op een terp was gebouwd, die waarschijnlyk kunst matig was aangelegd, aldus begon prof. Van Giffen zijn inleiding. Enkele op gravingen deden het vermoeden ont staan, dat men hier te maken had met een Romeinse vesting, doch zekerheid bestond er niet, ook niet na de opgra- sterie van Onderwys, Kunsten en We- i tenschappen, mr. F. P. Th. Rohling, die ook nog in de kerkzaal het woord Hét is byna uniek, aldus spreker, dat een museum, zy het dan ook nog een klein, is ingericht in de kamer van de burgemeester en zeker is het oók uniek, dat er nog geen rykssubsidie is aange-| vraagd. Spreker wenste het bestuur en de gemeente geluk met deze oudheidka mer en greep tevens de gelegenheid aan hulde te brengen aan prof. Van Giffen voor diens werk in Valkenburg. Mr. Rohling hoopte dat het museum in de loop der jaren uitgebreid zal worden en dat er dan een passender ruimte voor gevonden kan worden. „OPGRAVING" Voor men zich naar het gemeente- C.N. V.-commissie meent Arbeidstijdverkorting is in (32 jaar) in India overleden Robert Hughes, die als de zwaarste man ter wereld werd beschouwd, is gisteren, 32 jaar oud, te Bremen in de Amerikaanse staat Indiana overleden. Hij woog 325 kilo. Toen hy ziek werd, kon men hem vanwege zyn reusachtige omvang niet in het ziekenhuis onder brengen weshalve men hem in zyn woonwagen, die by het ziekenhuis was neergezet, verpleegde. Hughes, die by een reizend circus was, klaagde over zyn hart en had mazelen gekregen. De man was 1 meter 82 lang. zyn taillemaat was ruim drie meter, zyn bovenarmen hadden een omvang van een meter. Hughes zou, toen hy een baby van drie maanden was. kinkhoest hebben gehad en dat zou zyn klieren- systeem in de war hebben gebracht. Zijn verwanten zyn allen van normale afme« tingen. vingen van 1927. Publikaties van en kele eeuwen geleden wezen ook reeds in die richting, doch slechts intensieve opgravingen zouden hier zekerheid kunnen verschaffen. Het veldwerk kon in 1941 beginnen, kort na de oorlog van mei 1940 dus, toen Valkenburg grotendeels verwoest was. In de jaren 1944 en 1945 lag het werk stil, doch daarna heeft men het voortgezet tot 1955 toe. In de loop der jaren is heel wat aan het licht geko men en heeft men o.m. ontdekt, dat er niet minder dan 7 legerplaatsen over elkaar heen gebouwd zijn. Men kan ze vrij nauwkeurig dateren en aannemen, dat de eerste vesting in 42 na Christus is gebouwd, de laatste omstreeks 240. Prof. Van Giffen schetste vervolgens in het kort de geschiedenis uit de tyd van de geboorte van Christus en gaf vervol gens een beschrijving van de Romeinse legerplaatsen. De vondsten te Valken burg klopten prachtig met het algemene patroon en zo werd het werk dan ook vergemakkelijkt. Uit de grootte van de vesting kan men opmaken, dat de leger plaats bestemd was voor ongeveer 1000 man en een groep paardenvolk. De naam Praëtorium Agrippinae heeft men vast gesteld aan de hand van de opgravingen en van de beschrijvingen, die er uit die tyd zijn bewaard. OFFICIËLE OPENING. De officiële opening van de Oud heidkamer werd verricht door het hoofd van de afdeling oudheidkunde en natuurbescherming van het Mini- Hierna begaf men zich naar het ge meentehuis en na bezichtiging van de diverse voorwerpen verzamelde men zich in de tuin van het „Wapen van Val kenburg", waar men nog enige tyd by- een bleef. In de oudheidkamer kan men o.m. aantreffen een maquette van de opgra vingen, foto's van de vondsten en het werk zelf, een aantal tekeningen, tal van munten, afgietsels van legioen stempels, voorkomend op dakpannen en enkele dakpannen met stempels; voorts aardewerk uit de eerste en tweede eeuw na Chr. en fragmenten van gekleurd glas. Alles by elkaar een fraaie collec- ite die echter nog wel voor uitbreiding vatbaar is. In ieder geval kan men zeer 'tevreden zijn over het thans be reikte resultaat. Bankdirecteur te Dirkshorn in arrest In het dorpje Dirkshorn gelegen tus sen Langedijk en Schagen is grote con sternatie verwekt door de arrestatie van de directeur der plaatselyke Coöpera tieve Boerenleenbank. Deze wordt ver dacht van fraude tot een bedrag van minstens f. 7.000.Hij is overgebracht naar het Huis van Bewaring te Alk maar. Door accountants wordt een onder zoek ingesteld naar deze onregelmatig heden. Ook van de zyde van het verifi catiebureau der Nederlandse gemeenten wordt een onderzoek ingesteld, daar de gearresteerde ook kassier was van Maatschappeiyk Hulpbetoon en voorts penningmeester van een polder. Ben hoekje van de oudheidskamer (Foto L.D./Van Vliet) Prof. Van Giffen tijdens zijn opgraving. Geheel rechts burge meester Van der Have. (Foto LD./Van Vliet)

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9