Olie en talkpoeder waren gewilde artikelen op de derde Laura-dag PRACHTIGE TOCHT DOOR AFWISSELEND LANDSCHAP Industrialisatie bouwnijverheid VRIJDAG II JULI 1958 Zoals reeds meerdere jaren het geval is, ging de route op de derde dag ook dit jaar naar het oosten van ons land dus naar de omgeving van Utrecht en voor de 150 km. rijders nog verder tot onder de rook van Amersfoort. Men rijdt dan vanuit Alphen door een prachtig afwisselend land schap. Het zal wel altijd een moeilijkheid blijven na te gaan wat er de oorzaak van is, dat op deze derde dag de stemming steeds tot een hoogtepunt stijgt. Ook gisteren was de stemming uitstekend, ondanks het feit dat velen wel wat last van de zon hadden. Voor half acht waren ook dit keer de meesten al weer gestart. Het is een drukke dag geworden voor de reparatie wagen. Reeds voor Zwammerdam be reikt was, waren enkele bandjes ge sneuveld. In Harmeien moest de repa rateur het voorwiel van Dirk van Ype- ren uit de Turkenburgploeg onderhan den nemen, doordat hij een pedaal in zijn spaken had gekregen van een naast hem rijdend meisje, dat zo vriendelijk was hem een snoepje aan te bieden. Er waren er nog meer die op deze dag een ongeluk aan een vriendelijkheid te dan ken hadden. Zo bijvoorbeeld agent Fok ker van de Alphense politie, die in de Meern, waar hij geboren is, een oude postbode brieven zag rondbrengen. „Ha Kees", riep de heer Fokker en het vol gend ogenblik dook hij over zijn fiets heen de graskant in, doordat hij de macht over zijn stuur kwijt raakte, toen hij met zijn voorwiel in aanraking kwam met een voorrijder. Gelukkig bleef hier bij alles nog heel, maar even later toen Hevige aardbeving geregistreerd Seismologen in verscheidene delen van de wereld hebben gisteren om streeks 7.20 (Ned. tijd) een hevige aard beving geregistreerd waarvan het epi centrum waarschijnlijk in het noordelijk deel van de Stille Oceaan of in Azië is gelegen. Men neemt aan, dat de aard beving rampzalige gevolgen heeft ge- hadK indien zij in een bevolkt gebied is voorgekomen. Volgens het Franse persbureau AFP heeft de aardbeving zich in Alaska voor gedaan. Zij zou een der grootste in de geschiedenis zijn. De Hawaii-eilanden zijn gewaar schuwd voor de nadering van een vloed golf die door de aardbeving veroorzaakt Stijgend vervoer bij de „Zeeland" Nieuw schip in '60 in de vaart (Van onze Londense correspondent) Binnen enkele maanden wordt bij de scheepswerf en machinefabriek „De Merwede" te Hardinxveld de kiel gelegd voor een nieuw passagiers schip van de Stoomvaartmaatschappij „Zeeland", dat begin 1960 in de dienst Hoek van HollandHarwich zal komen. Deze dagboot, die de „Meck lenburg" zal vervangen, wordt een der modernste schepen in de korte vaart. Vergeleken bij de thans in de vaart zijnde Zeeland-boten zal de totale op pervlakte van de salons van het nieuwe schip meer dan verdubbeld worden; ook het zonnedek zal worden vergroot. Het schip zal langer, breder en sneller wor den dan de bestaande. In de tweede klas-kajuit komt als nieuwigheid een cafetaria, hetgeen een belangrijke tijds besparing zal opleveren. Het schip dat zo goed als zeker vol gens de traditie naar één van de leden van het Koninklijk gezin zal worden genoemd, zal acht reddingsboten van plastic krijgen. De dagboten van de „Zeeland" (de nachtdiensten worden door de sche pen van de Britse spoorwegen ver zorgd) behandelen het massale ver voer tussen een deel van het vaste land en Engeland. Gedurende de laatste zeven jaar vertoont het aantal vervoerde passagiers een voortdurende stijging. Deze heeft zich de eerste vier maanden van dit jaar voortgezet. Ook het Duitse en Scandinavische verkeer, dat van de Zeeland gebruik maakt, nam toe, mede door de populaire ho- telreizen. Vandaar dat de zusterschepen „Prin ses Beatrix" en „Koningin Emma" reeds twee jaar geleden hun aantal zitplaat sen aanzienlijk hebben uitgebreid. Beide schepen kunnen 1600 passagiers vervoe ren. Maar om het comfort niet in het gedrang te brengen, wordt het aantal zoveel mogelijk op 1000 gehouden. Het succes van de Zeeland kan mede worden toegeschreven aan de speciaal voor autovervoer ingerichte ruimen en aan moderne behandeling van het goe derenvervoer door middel van laadbak ken en -kisten. Bovendien maakt men in de ruimen welker luiken hydraulisch worden bewogen, gebruik van speciaal ontworpen hefwerktuigen om het laden en lossen te vergemakkelijken. Oude bekendenvan links naar rechts de heer H. E. A. Gastelaars, mevr. M. Vierbergen-In 't Veldde heer J. Vierbergen, mevr. Gaste laars en de huidige voorzitter de heer P. Stouthamer. de heer Fokker bij een nog al stijle af daling ergens in Soest zijn bagagetas tussen de spaken van het achterwiel Zeeland verrijkt met nieuwe landbouwgrond EERSTE OOGST VAN DIJICWATERPOLDER. (Speciale berichtgeving) Twee pioniers, de landbouwers J. v. d. Velde en C. Krabbe uit Sint Jansland, hebben onlangs op eigen ri sico tarwe ingezaaid in de nieuwe gron den, die voor de landbouw vrjj kwamen nadat het dijkwater een zeearm van de Grevelingen aan de noordkant van Schouwen-Duiveland was in gepolderd. Daar waar vlak voor de ramp het zeewater nog klotste, wuiven nu de jonge korenhalmen. De eerste oogst op het nieuw gewonnen land! De beide pioniers zijn zeer tevreden over de eerste resultaten. Ze hadden verschillende soorten gewassen inge zaaid: tarwe, suikerbieten, uien. gerst, haver en gras. Het staat er allemaal zeer bevredigend bij. Vooral de uien en de suikerbieten doen het bijzonder goed nadat flink met kunstmest was ge strooid. Het is nog niet zeker, of de gehele dijkwaterpolder voor landbouwdoelein den zal worden bestemd. Een groot ge deelte ligt nog volledig braak op een bestemming te wachten. Wel staat vast, dat er geen nieuwe boerderijen in het nieuwe land zullen komen. Alle land bouwgrond zal namelijk worden gebruikt voor uitbreiding van de omliggende landbouwbedrijven. kreeg, liep het minder goed af. Een flesje limonade werd aan duizend stuk ken gedraaid en zijn tas kon nauwelijks meer aanspraak maken op deze naam. Ook het rijwiel kwam er minder goed af. OLIE EN TALKPOEDER De olie en talkpoeder waren op deze dag weer zeer gewilde artikelen. In de stempelpost De Vink even buiten Utrecht kwamen mevr. Groenhart en mevr. Kaptein van het Rode Kruis handen te kort om de dames en heren te helpen die last van pijnlijke rood gebrande plekken kregen. Ook het bestuurslid, de heer B. Lam, voelde zich blijkbaar geroepen tot hulp verlening, waarvoor hij het gladde hoofd van de W.V. penningmeester, de heer P, Starrenburg uit koos. Tot grote hilari teit van de omstanders werd de talk poeder en olie hierbij niet gespaard. Toen hier de heer Groenhart klachten uitte over zijn onafscheidelijke pijp, die dit keer slecht trok en hij bij onderzoek veertien losse centen uit de grote kop klopte, werd er natuurlijk opnieuw uit bundig gelachen. OUDE BEKENDEN Prettig was het, dat zowel de heer Gastelaars, de stichter van de Laura, en diens echtgenote, als de heer en mevr. Vierbergen, oud-bestuursleden thans wonende te Leiden, in Rhijn- auwen van hun belangstelling blijk gaven. De politiekorpsen van Leiden en Al phen genoten in IJsselstein de eer door hun korpschefs, respectievelijk commis saris J. Dreeuws en inspecteur N. G. Groothuijse, begroet te worden, die be langstellend informeerden naar de wel stand van de mannen en wat-de Leidse politie betreft ook naar die van de beide dames. In Woerden ontvingen alle deel nemers weer, dankzij de goede zorgen van „Woerdens Bloei", een heerlijke ver frissing in de vorm van limonade. De eerste deelnemers arriveerden reeds om voor drie uur in Alphen. De laatsten waren weer tegen zes uur pre sent. Ook de derde dag waren er geen uit vallers door vermoeidheid, al moesten de families Bakker en De Jong van verdere deelneming afzien door familie omstandigheden. AVONDFEEST In hotel Centraal trad 's avonds de Hammond-organist S. de Koker uit Nieuwkoop op. Er heerste de gehele avond, mede door de openstelling van de talrijke vermakelijkheden op drie plaatsen in de gemeente een gezellige drukte. Belemmeringen naar meer standaardisatie (Speciale berichtgeving) In een vorig artikel hebben we aangestipt welke hindernissen een doelmatige ontplooiing van de industrialisatie bU de toeleveranciers van de bouwnijverheid nog in de weg staan. Het behoeft immers geen betoog, dat hoe groter de hoe veelheden zijn, waarin de bouwelementen worden geproduceerd, hoe meer vooral de woningbouw wordt versneld en hoe gunstiger het effect kan zyn op de kosten. In Nederland vertragen twee grote hindernissen de mogelijkheid tot het con fectioneren van al die elementen, waarvan prefabricatie het bouwen kan ver snellen en vereenvoudigen. Als belangrijke hindernis noemden wij reeds het ontbreken van universele (landelijke) bouwvoorschriften, in het bepalen waarvan de gemeenten het voor het zeggen hebben. Maar ook al zouden alle maten voor de woningbouw volledig gestandaardiseerd zijn hetgeen zeker te wensen zou zijn dan nog hebben de toeleverende fabrieken rekening te houden met de persoonlijke opvattingen van de architecten, die tot in de kleinste details hun project uitgevoerd wensen te zien, zoals zij het ontwerpen. Het is begrijpelijk dat een architect zich bij zijn creativiteit niet gebonden wil voelen door een beperkte keuze. Anderzijds evenwel kan geen énkele fabrikant er toe overgaan bouw elementen in voorraad te maken. Niettemin zijn er binnen de beperkte mogelijkheden der gemeentelijke bouw voorschriften reeds gestandaardiseerde elementen, welke de architect, tenzij hij afzonderlijk geheel afwijkende laat ma ken, maar heeft te accepteren. De fabri kant van gestandaardiseerde keuken b.v. zal hem gaarne zijn produkten leveren, als maar niet wordt afgeweken van de vaste maten der eenheden. Afgezien van de beperkingen door ge meentelijke bouwvoorschriften en de zeer eigen opvattingen van vele archi tecten, hebben de toeleveringsbedrijven ook het hoofd te bieden aan een gebrek aan de gebruikelijke grond- en hulpstof fen. Daarom heeft men moeten zoeken naar neven- of vervangende oplossingen (baksteen betonsteen, houten dakbe schotten vezelplaten, houten vloeren stenen vloeren, enz.). Dit zijn beslist geen noodoplossingen, in de toekomst zal zeker blijken dat wat voorlopig leek, permanent gunstig is. Naast het vervangende materiaal zijn er dan nog de vervangende constructies, welke in hoofdzaak gericht zijn op het besparen van werkkrachten. Als voor beeld hiervan zagen wij in een kalk- steenfabriek te Hillegom de produktie van hanteerbare stapelblokken, die 16 stenen van het waalformaat vertegen woordigen. De Tupolef-10'i weer naar Moskou Gistermiddag tegen half een stond de Tupolef-104 met aan boord de Russische delegatie, die enkele dagen in Nederland heeft vertoefd voor het treffen van voorbereidende maatre gelen met het oog op de geregelde dienst tussen Moskou en Amsterdam, welke in de laatste week van juli be gint, aan de kop van baan 23 op Schiphol. Toen gezagvoerder Soldatef van de verkeerstoren toestemming kreeg om te vertrekken, stoof het tweemotorig straalverkeersvliegtulg over het beton en na 25 seconden hing het toestel van de Aeroflot in de lucht, nageoogd door de vele be zoekers, die op deze zomerse dag enkele uren op de Amsterdamse luchthaven doorbrachten. De heer I. A. Aler, president-directeur van de KLM, die de Russische delegatie uitgeleide had gedaan, verklaarde, dat de besprekingen in de afgelopen dagen een rustig en zakelijk verloop hebben gehad. De Russische delegatie bestond uit personen, die echte luchtverkeers- mensen bleken te zijn, met dezelfde technische problemen worstelden als elke andere luchtvaartmaatschappij en overigens bijzonder deskundig waren. De heer Aler deelde nog mede, dat de leider, generaal Beletski zijn dank had betuigd voor alle medewerking, die de Nederlandse instanties de vertegenwoor digers van Aeroflot hadden verleend. Zoals bekend ligt het in de bedoeling, dat op de zaterdagen te beginnen met 26 juli de Tupolef van Moskou naar Amsterdam vliegt en twee uur later de retourvlucht uitvoert. Omtrent de aan komsttijd worden nog definitieve be sprekingen gevoerd, maar naar verluidt zal de Tupolef nog voor tien uur des morgens op Schiphol arriveren, dus voor het begin van de ochtendpiek op de Amsterdamse luchthaven. Tevens zijn daarmede de aansluitende diensten verzekerd. Brussel zal als uitwijkhaven dienen als Schiphol dicht zit en Amsterdam is aangewezen in het omgekeerde geval. De heer B. Lam behandelt het hoofd van de heer P. Starrenburg. Eerder naar huis? (Van onze Haagse redactie) Door de chef Generale Staf is aan de commandant van de vijfde divisie een schrijven gericht, waarin wordt verzocht na te gaan in hoeverre de voor herha ling opgeroepenen met vervroegd verlof kunnen gaan. Het betreft hier een proefneming, waarvan de praktische resultaten van zelfsprekend nog moeten worden afge wacht. Aanleiding voor een en ander is het feit, dkt in de laatste week het werk voor de meeste militairen slechts be staat uit het inleveren van materiaal. Voor weinigen is er nog een dagtaak te verrichten. Omdat deze mensen van meer nut kunnen zijn in de burgermaatschappij, wordt bataljonsgewijs nagegaan, wie een of meer dagen vroeger kan afzwaaien. Zou deze proef lukken, dan kan wor den verwacht, dat in de toekomst dit systeem op groter schaal wordt toege past. PRINSES BEATRIX BIJ „SHAKUNTALA" Gisteravond heeft Prinses Beatrix in gezelschap van drie vriendinnen incog nito de Holland Festival voorstelling bijgewoond van „Shakuntala" in het concertgebouw „De Vereniging" te Nij megen. Vervaardiging van keukens De vervaardiging van gestandaardi seerde luxe- en eenvoudige keukens is mede een facet van de industrialisatie in de toeleverende bedrijven. Schuimbe- ton een voortreffelijk bouwmateriaal, dat weinig arbeidsintensief is is een ander voorbeeld. Complete wandcon- structies, gefabriceerd van verschillende grondstoffen en al dan niet in de fa briek voorzien van leidingen, spreken voor zichzelf. Een andere vorm van ver regaande industrialisatie zijn metalen eenheidsprofielen, waaruit allerlei ele menten kunnen worden opgebouwd Het is reeds heel gewoon dat dakgoten opk niet meer op de bouwplaats zelf ge maakt worden. Een groot Nederlands loodgietersbedri.if is echter nog veel ver der gegaan. Het monteert de „natte lei dingen" (aanvoer van water en afvoer van vocht en vloeiend vuil) tevoren pas klaar in de werkplaats, demonteert alles weer voor het transport naar de bouwe rij en daar is dan nog maar weinig per soneel en tijd nodig om de leidingen op kun plaats te brengen. Het belangwek kende van dit systeem is dat het in sta pelbouw even gemakkelijk toegepast wordt als in enkelbouw. Douchecel-wasruimte Een treffend voorbeeld van industria lisatie is de ontwikkeling van de een heid douchecel-wasruimte. Aanvankelijk werd de in de woningen aangebrachte douchecel door de huisvrouwen nog ge bruikt voor het doen van de was en als berghok. Daarna werd een soort grote permanente waskuip geconstrueerd, waarin de bewoners zich ook konden douchen. Dat voldeed echter onvoldoen de. De volgende stap gold 'n douche-gele genheid annex waskuip (lavet). Die kuip werd bovendien zo gemaakt, dat de kinderen er gemakkelijk de „zater dagse" beurt in kunnen krijgen en de volwassenen hun voeten in kunnen rei nigen. Nu meent men de ideale oplossing gevonden te hebben door de kuip te voorzien van een wasmachine en een ingebouwde centrifuge. Deze nuttige combinatie van wasgelegenheid voor vol wassenen. kinderen en textiel is geboren uit een goede samenwerking tussen twee of drie bedrijven, die nu samen een stand aard artikel afleveren dat mede van invloed is op de bevordering van het bouwen. Ramen en deuren Ook de staler, en aluminium ramen en deuren schijnen in Nederland een goede markt veroverd te hebben, getui ge het feit dat een fabriek in Gorinchem er dagelijks 400 arbeiders mee aan het werk houdt. In dezelfde fabriek werken nog eens honderd man aan de vervaar diging van verwarmingsradiatoren. Opnieuw hoorden we in dit typisch toeleveringsbedrijf de klacht, dat de ar chitecten nog te veel bediend willen wor den met afwijkende maten, waarvoor een tijd (dus geld) kostende om stelling van de machines nodig is. Gemakkelijker hebben het in dit op zicht de verf-, cement- en steenwolin- dustrie, om maar enkele van de bedrij ven te noemen, die wij mochten bezoe ken. De verfindustrie moet weliswaar zoveel mogelijk bij de tijd blijven wat de kleuren en de samenstelling betreft, doch de Nederlandse cementindustrie produceert hetzij met natuurlijke win ning in Limburg, hetzij op fabrieksma tige wijze met hoogovenslakken in IJ- muiden een artikel dat al jaren lang aan de hoogste kwaliteitseisen voldoet en dus hoegenaamd niet meer te ver beteren is. De Lapinussteenwolfabriek te IJmuiden is een nog betrekkelijk jonge fabriek, die voor haar produkt om zijn hoge isolatiewaarde steeds groter afzet vindt. Als het werkelijk waar is dat steen wol (eveneens uit hoogovenslakken vervaardigd) bescherming biedt tegen radio-activiteit, dan mag men in de toe komst een nog ruimere toepassing ver wachten. Goedkoper en sneller In een beschouwing aan het slot van de excursie over de taak van het toe leveringsbedrijf in de bouwindustric heeft de minister van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid ir. H. B. J. Witte nog gezegd dat deze industrie in grote mate medewerkt tot het ver beteren van de bouwactiviteit. In on geveer 500 betonfabrieken, 250 steen fabrieken en honderden timmerfabrie ken en andere bedrijven werken om streeks 200.000 mensen. De jaarlijkse produktie heeft een gewicht van onge veer zeven miljoen ton en een waarde van ruim twee miljard gulden, hetgeen ruim de helft is van de waarde van de op de bouwwerken nodige maatrege len. Daarbij komt nog drie miljoen ton materialen uit het buitenland. Door massafabricage, toenemende standaardisering, maatvastheid, maat- Advertentie Neem iedere dag de kleine dosis KRUSCHEN - en drijf 10 die Rhenm&tiek uit Uw ledematen. 't Is alsof U een wonder beleeft, als U al betrekkelijk gauw de gunstige invloed van de aansporende werking van Kruschen's zes minerale zouten op Uw bloedzuiverende organen ondervindt. Naarmate het bloed wordt vrijgemaakt van die pijnverwekkende onreinheden, leeft ge weer helemaal op en voelt ge U allengs weer de oude, fit van lijf en leden en vrij van pijn. beheersing en typebewerking werkt deze toeleveringsindustrie mee aan een goedkoper en sneller produktie- proces dat ook de eenvoud van repa ratie en vervanging in de hand werkt. Het is naar 's ministers mening nodig, dat een systeem van maten voor alle bouwwerken wordt ontworpen opdat ook de bouwindustrie met haar pro- duktiviteit gelijk tred kan houden met die van de andere industrieën. Minimumeisen Wij dienen tot slot nog recht te laten wedervaren aan hetgeen minister Witte zei over de bouwvoorschriften. Naar zijn mening zijn de bouwvoorschriften, die minimum-eisen stellen aan bouwveilig- heid en degelijkheid, op zichzelf weinig of niet belemmerend voor de ontwik keling in de bouwnijverheid, wel echter de uitzonderingen, die op deze verorde ningen mogen worden gemaakt. Veel meer dan uniforme voorschriften is het van belang dat de verordeningen in een zin en een geest worden toegepast. Hier vinden de toeleveringsbedrijven in de bouwnijverheid volgens de minister een omvangrijke voorlichtende taak. Een auto zonder stuurwiel Auto-ontwerpers in Amerikadie evenals overal elders, voortdurend streven naar vereenvoudiging en vervolmaking van hun produkt. hebben een auto ontworpen, waar van het traditionele stuurwiel ver vangen werd door een kleine hef boom op de armsteun rechts van de bestuurder. Een lichte vingerdruk, de wagen gaat zonder te schokken naar links of rechts. Eenvoudiger kan het niet. Overigens, het is nog een studie-ontwerp, maar het kan het stuursysteem van de toekomst worden

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5