SECRETARESSE Hartelijke huldiging mej. Verbrugge Xotatcfc Zangcoiicours „Ring Leiden en Omstreken" in Stadsgehoorzaal WARM! 25 jaar arts in Leiden Met K. O. naar de Expo Rijnlands lyceum te Oegstgeest Van schoolen wat nu? „Leidsch Dagblad"-wisselbekei voor Sassenheims „Lof stem' 97ste jaargang Vrijdag 11 juli 1958 Tweede blad no. 29488 Patiënten boden radio-toestel aan Groot en bijzonder hartelijk was de belangstelling, welke zich gistermid dag concentreerde rond de sympa thieke figuur van mej. G. J. Ver- brugge, die deze dag het feit her dacht, dat zij zich voor 25 jaar als huisarts in de Sleutelstad vestigde. Tijdens een in haar woning aan de Zoeterwoudse Singel gehouden recep tie boden zeer velen de jubilerende arts hun gelukwensen aan. Felicita ties, welke hulde gepaard gingen met de aanbieding van geschenken, terwijl tientallen fleurige bloemstukken het kleurrijk bewijs leverden, dat de me- dische zorg van mej. Verbrugge in I grote kring wordt gewaardeerd. Voor de grootste verrassing zorgde deze middag echter de heer J. Irnmink, die haar namens patiënten en oud patiënten verraste met een prachtig radio-toestel. In zijn woord van dank en gelukwens wees de heer Immink o.m. op het grote vertrouwen, dat de patiën ten steeds in een consult en de behan deling van dokter Verbrugge stellen. Onder de velen, die in de loop van de middag hun gelukwensen aanboden, wa ren behalve ruim 250 oud-patiënten en patiënten dokter P. J. Kaiser, die de felicitaties overbracht van de afdeling Leiden van de Ned. Mij. tot Bevorde ring der Geneeskunst, de heer S. W. Hagedoorn, hoofd van de B.B. de heer J. Roorda van het Oranje-Groene Kruis, mr. D. C. de Vroom namens de afde ling Leiden van het Ned. Roode Kruis, zuster J. Elema, oud-directrice van het Diaconessenhuis, een deputatie van de Leidse Ziekenkas en de afd. Leiden van Mej. dokter G. Verbrugge pro beert het haar door patiënten aan geboden radio-toestel. In de kring van belangstellenden (tweede van rechts) mej. J. Slenderals huis houdster reeds 20 jaar de rechter hand van de jubilerende arts. (Foto L.D./Van Vliet) de Ned. Ver. voor E.H.B.O., mevr. L. KuenenJansen, presidente van de V.V.A.O., de heer D. de Hart namens de U.T.S., aan welke school de jubila- resse les geeft ,tal van collegae en voorts vele vrienden en bekenden van dokter Verbrugge. die deze dag eveneens vele schriftelijke en telegrafische gelukwen sen ontving. Uit al deze bewijzen van medeleven moet het mej. Verbrugge wel duidelijk zijn geworden hoe zeer haar medische arbeid wordt gewaardeerd. Dag van interessant en afwisselend beeld Gistermorgen om zeven uur blies K. en O. verzamelen op het Stadhuis plein. Dit zo ongewoon vroege tijdstip van het vertrek voor een excursie vond zijn oorzaak in het feit, dat het ditmaal een „uitstapje" over onze grenzen betrof. Het doel van de reis was namelijk de Expo te Brussel, waarnaar het actieve K. en O.-bestuur een drietal excursies heeft uitgeschre- Teneinde de deelnemers aan het be- Izoek aan de Wereldtentoonstelling enigszins beslagen ten ijs te doen komen jen hen een beetje wegwijs te maken, raas tevoren reeds een interessante voor bereidingsavond gehouden ,in „De La kenhal". Op deze avond liet o.a. de heer J. B. Bakema, één van de bouwmeesters van het Nederlands paviljoen, vele plaatjes zien en zo passeerden op het doek vele buitenlandse inzendingen de revue, gepaard aan een uitvoerige en bovenal deskundige toelichting omtrent „.inhoud", bouwstijl enz. Na een voorspoedige tocht met kof fiepauze in Antwerpen arriveerde het gezelschap uit Leiden en omstreken om streeks 10.30 uur voor de hoofdingang. Vandaar stapten allen in het Expo- tremtje, dat het gezelschap langs het Atomium.i UNO-gebouw, de paviljoens !van Nederland. Oostenrijk, Marokko/ jTunis, Frankrijk, Spanje, Engeland en jDuitsland voerde. Via de loopbrug, van waar o.a. een prachtig uitzicht op de j paviljoens van Amerika en Rusland, werd het eindpunt bereikt en begaf men zich te voet naar het Nederlandse pa- jviljoen. Tijdens de rondrit met het i treintje werd een toelichting gegeven i door een tweetal gidsen. In ons „eigen" BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Cornelis, zn van C. van der Wilk en J. M Veilbrief; Anselma Maria Bernadette, dr. van A. I. Nierop en B. M. J. van der j Reep; Geertruida Margaretha. dr van J. van der Linden en M. van Oosten; Elisa beth Mathilde Maria, dr van J. C. Hoogen- boom en C. A. M. Wassenaar; Livette j Bouwina Gera, dr van D. J. T. Kleijne en i W .N. Lageweg; Evert Anthonie, zn van W. A, Verbeek en T. Daemen; Frederik Hen- drik, zn van G. W. van de Wiel en M. Hamerling; Johannes, zn van F. van der Pluijm en L, Koote; Catharlna Gerarda, dr. van L. Verhoeven en G. M. Kramp; Eli sabeth, dr van F. A. Sollle en S. Frens; Robert, zn van H. A. A. Galjee en M. van I Beers; Willem Franciscus, zn van G. J. van der Hoeven en I. Bierma. GETROUWD i L. j. Meertens en M. C. van Hoeyen; N. j J. den Hoed en J. W. Hanekamp; J. H. M. I Donders en M. Chaudron; C. Kulk en A. I Meijer; I. J. J. Werk en J. I. Betgen; W. P. van Hooidonk en Z. Nijenhuis; A. Beek man en C. Kukler; J. C. Dorrepaal en H. M. de Hooge; A. van Lunsen en M. W. i Rietbergen; C. J. Singellng en T. J. Schramp; W. van Loon en S. Siera- H. i Aalbersberg en G. Draaisma; D. Aalbers- berg en G. Slik; P. van Houten en A. 1 Smit; H. Lens en A. E. J. Reede; J. Beek- i man en G. Visser; H. M. van Egmond en E. c. M. Barendse; A. A. van Amerongen en M. C. Ruijgrok; H. G. Steenhuis en P. I G. Reinders. OVERLEDEN J. C. van der Meij, 76 jaar .echtgenote van F. H. Staffeleu; Jaar, dochter. paviljoen werden de deelnemers aan jaar moderne kunst" onder de loep werd genomen. Ook over deze interessante j verzameling van kunstwerken waren de deelnemers tevoren reeds terdege voor- j gelicht en wel door de directeur van I het Stedelijk Museum „De Lakenhal", de j heer J. N. van Wessem. Toen ook dit weer verwerkt was ging iedereen zijn deze excursie officieel ontvangen in de i e\%en weg en „nam" men de Expo naar „Holland Club" waar de koffie, aange- eigen inzic^t in zlch °P* voor °ns boden door de directie van het Neder- za6en uiteraard met de Franse slag lands paviljoen, werd genuttigd. Gelij- toen °-a- no£ de paviljoens van Noor- kertijd kregen de en O.-ers hier een "ge^^,n .n^. Zwitserland, Joego-Sla- deskundige uiteenzetting omtrent bouw, Vle' T^ai, 5ï A?3?", J^usland. Israel indeling en doel van de inzending, waar- OUDERAVOND OPENBARE SCHOOL DRIFTSTRAAT Het is zo langzamerhand een ge woonte geworden om. voor, de grote vakantie begint, een gezellige avond te houden, waaraan de kinderen uit de hoogste klasse hun medewerking ver lenen. De openbare lagere school aan de Driftstraat maakte hierop geen uit zondering. De heer F. J. Riks, hoofd der school, sprak dan ook in zijn woord van wel kom over een groot succes van de oudercommissie voor het organiseren van deze avond. In het dicht bezette clubgebouw van de Speeltuinvereniging „Oosterkwartier" werd gisteravond te vens afscheid genomen van de kin deren uit de zesde klasse. Met veel ent housiasme en vrolijkheid brachten zij zang, toneel, declamatie, accordeon en pianospel ten gehore. Een dansgroep je van mevrouw Swinkels, waaraan ook kinderen van de school medewerkten, voerde enkele ritmische dansen en ballet uit. Gezien de grote bijval van de aanwezigen oogstte dit dansgroep je veel succes. De heer Dool, voorzitter van de oudercommissie reikte aan de kinderen, die de school gaan verlaten een spaarbankboekje uit met een kleine inleg. Hij rekende erop, dat zij het boekje als een gedachtenis van de school zouden behouden en trouw door blijven sparen. Ruim elf uur sloot de voorzitter deze avond met een harte lijk afscheidswbord tot de kinderen. De kinderen van de school hadden overdag reeds genoten van film en een generale repetitie van het avondpro gramma, waarbij op versnaperingen en limonade werd getrakteerd. De enig complete opleiding. Kon. Erk. PLANTSOEN PITMANSCHOOL 65 - TELEF. 26558 Bevorderingen Van la naar 2: Yolande Bol, Mien Brands, Roel Brands, Jaap de Bruin, Dik van Egmond, Heieen Flim, Nelleke Fontein, Dineke van den Handel. Els Kuiper .Frank Mulder, David Nieberg, Frits van Ooststroom, Lies Pel, Jan Willem Rikkers. Gé Schipper, Jan Schipper, Marja Schotanus, Pieter Sjord van Seventer, Joop Ufkes, Peter Veld- huijzen. Joan Voormolen, Arthur Wij- nans, Hans Kruyt, 5 afgewezen. Van lb naar 2: Stelly Admiraal. Je roen Bal, Raymond Bouwmeester, Mar leen Deurvorst, Kees van Dobben de Bruyn. Freek Hagenaar. Willem van Heemskerk Düker, Hugo den Herder. Hugo Hoek. Luset Hoogenberk, Jop de Jong, Jan de Kater, Anne Willem Kist. Albert Korenhof, Carolien Kroes. Robert Macovich, Hans de Niet, Thijs Oorthuys Thea Poortenaar, Margoleen Ruhaak. Hannie Tramper. Ineke Verbeek, Con nie de Vries, 2 herexamens, 5 afgewe zen. Van 2a naar H.B.S. 3: Annemarie van Alphen. Stanneke Balt, Sieger Barkema Jan Piet Blok. Ans de Bruin, Hans Brouwer. Loukie Crama, Lies Martono, Bas Molewater de la Rive Box, Tonnie de 'Roode. Rob Rotteveel. Gerrie de Ruyter, Jeffery de Vries Humel, Karin Weening, Greet van 't Wout, 2 herexa mens. 2 afgewezen. Van 2b naar H.B.S. 3: Ruud Beun- derman. Peter Berg, Huib Bol. Hans de Gruil, Hans Klein, Gerrit Leenheer, Ge rard van Loenen, Jan Menses, Ton Mul .Henri Oosterhoff, Hans van Seven ter, Enno Wiersma, 2 herexamens, 5 af gewezen. Van 2 naar Gymnasium 3: Edward Bergen. Jeanet Bodt. Jan van Driel, Herman Gorter, Maarten Goslings, Ma rian den Herder. Henk Hoogenberg, Ada Houweling, Liesbeth de Jong, Nel lie Kettner, Martha Kohlmeijer, Maar ten Kuyper. Rogier Kuiper, Hilde van der Laan, Ernst Nagel, Herman Nor- tier, Marian van Rijssel. Nelke van Rijssel, Birgitta Schaedler, Gerda Scheltes, Frits Sweers, Henriëtte Teding Beroepenvoorliclitingsavoiid voor leerlingen van Leidse V.G.L.O.-scholen De beroepen voorlichtingsavond, die gis teren door hét Gew. Arbeidsbureau in samenwerking met de Openbare en Christelijke Scholen voor Voortgezet La ger Onderwijs in „Den Burcht" georga niseerd was, mocht zich verheugen in een grote belangstelling, zowel van de ouders als van de leerlingen. Onder de belangstellenden waren o.m. mr. J. H. Vermeulen, hoofdinspecteur - directeur voor de Arbeidsvoorziening in de provincie Zuid-Holland, de heer C. Brilman, directeur van de Ambachts school en ^e heer Mabesoone, directeur van de Gem. Bedrijfstechnische School. Na een kort openingswoord van de directeur van het Gew. Arbeidsbureau, de heer H. Hazelhoff, die het doel van Advertentie na een rondgang door de gebouwen en over de terreinen volgde, met tot slot bezichtiging van de „stallen". Na dit bijzonder interessante begin begaven de deelnemers zich naar het Auditorium, alwaar de inwendige mens verstrekt werd en was het weer spoedig verzame len. Men begaf zich nu naar het Paleis voor Schone Kunsten, waar onder deskun dige leiding, de tentoonstelling „Vijftig tenslotte Tsjecho-Slowakye. Met loodzware benen kwamen de deelnemers I druppelsgewijs weer terug op „eigen honk". Na het diner in het Nederlands restaurant werd de terugreis om 8 uur begonnen. Moe, doch beslist voldaan arriveerden de K. en O.-ers onder lei- I ding van de heren H. Stenz en M. B. I de Jong omstreeks half twaalf weer in de Sleutelstad. De laatste excursie in deze reeks een goede greep van j K. en O.! wordt aanstaande maandag gehouden. van Berkhout, Jacques Timmermans, Jitske van Toorenburg. Piet de Wilde, Barbara Wyers. 1 afgewezen. Van 3 naar H.B.S. 4: Govert Deketh, Bernard Diepeveen, Peter van Egmond, Andy Hoogewerff, Menno Jongsma, Piet Jongsma, Jan Robert van Lelyveld, Luuc van Loenen, Jan van Marle, An- nelies Neuteboom .Felix Olthuis. Jan Henk Raven, Maarten Samsom, Maarten Slingenberg. Otto Jan Tromp. Paul Warns, Foeke Ze ijlstra, Cobie Zwitser, Ed. Jungslager, 1 herexamen, 4 afge- Voorzitter Goedhart leidde 26 maal Weer ligt een Nationaal Zangconcours, georganiseerd door de Ring „Leiden en Omstreken" van Chr. Zangverenigingen in het verleden. In het deelnemersaantal ligt de schommeling van een merkwaardig ritme: in de laatste zeven jaar achtereenvolgens 37, 13, 16, 36, 14, 32 en 13 koren! Het was dus nu de beurt aan een mager jaar.Onze eerste burger, jhr. Van Kinschot, heeft dit concours opnieuw met hartelijke woorden in onze veste verwelkomd. In de jury hadden Leo Smeets, Piet v. d. Kerckhoff en Theo Westerdaal zitting. Alle 26 concoursen tot hiertoe kenden maar één voorzitter: Gerrit Goedhart. De jury-voorzitter Smeets heeft hem met woorden in de bloemetjes gezet. Goedharts korte bescheid daarop luidde simpel: „ik hoop daardoor de liefde voor de zang te hebben bevorderd". Aan de kop kwam IJmuiden, dat de nationale beker van Dirkshorn, de win naar 1957, overneemt. Met deze jury beslissing verenigen we ons van harte. Een treffend gave en knappe vertolking, met opvallende beheersing der stern- middelen, van Gounods „Super flumina Babylonis" moest daar wel toe leiden. Hier ^tonden mannen aangetreden, die nu eens geen smet vertoonden van de nog altijd sterk heersende liedertafel- neigingen. Hun leider Stephen Jansen heeft artistiek inzicht. Het puntental werd hier 366 van de 420. Met 357 volgde Papendrecht. Van Wijckhuijse speelde het klaar om de massaliteit van zijn gemengd koor te hanteren zonder dit in zwaarte te laten vervallen. Wagenaars 100ste Psalm (ver plicht nummer) is nogal aan de uiter lijke kant en met Flipse's verleidelijke „Sirenen" haalt men een succes gemak kelijk naar zich toe. We hadden liever „Con Amore" uit Veenendaal (354 p.) op de tweede plaats gezien. De vier stemlijnen lagen hier niet zo opeenge- plakt. Hun leider Budding liet de vier registertimbres horen met de ware kleur die bij sopranen, alten, tenoren en bas- G. Meeuszen, 13 sen behoort en die' kleuren waren wel- I dadig licht. Dit had geen ander kjoor. Vierde werd de bekerwinnaar 1956 „Onderling Kunstgenot" van Schevenin- gen (349 tegen toen 383), een koor dat gespecialiseerd lijkt in effectwerk en de stuntjes en trucjes van de mannenzang beheerst. Hun „Regenboog" van Boedijn en „Donderpsalm" van Altinck aan het eind van het concours geplaatst een opfrissend vuurwerk gaven gerede aanleiding tot zwellen en galmende sto ten, radde uitspraakjes en muzikale uit roeptekenen! Maar tenslotte gaat het toch om een zangr en niet om een decla matiecursus? De Papendrechtse dames van „Asaf" (338 p.) wisten te boeien met hun „Jesu dulcis", waarvan de geest goed getroffen werd zowel door de componist Leo Smeets als door de koristen. Met het „Vere Languores" van Lotti hadden zij de meest hoogstaande compositie van de hele uitvoering. Zij noteerden 5 punten boven de vrouwen van Julianadorp, wier vlotte attaque, rake belijning, gevoelig heid en muzikale opvatting vermelding verdienen. Met no. 7 (330 p.) belanden we dan bij de bekerhouder van 1957, het ge mengde „Crescendo" uit Dirkshorn. Toen de le van 32, nu de 7e van 13! Dit koor heeft ongetwijfeld een aantal verdien sten, maar boeide ons toch niet door ge brek aan innerlijke spanning. „Bij klankopstuwing kwam de egalisatie te opvallend in het gedrang" schreven we verleden jaar en we suggereerden, de jury-uitspraak niet te kunnen begrijpen. De jongste jury heeft nu eens anders geoordeeld en taxeerde 18 punten lager. We zouden zeggen, wil men z'n werke lijke waarde kennen, dan moet men voor jury's van allerhande samenstelling hebben gezongen en het gemiddelde voor lief nemen We zullen de puntenrij niet verder volgen, maar verwijzen naar het spy tige, ontraditionele en raadselachtige feit dat uit de Leidse omgeving slechts twee koren inschreven: uit Valken' burg en Sassenheim. Van deze twee is alleen Sassenheims „Lofstem", onder leiding van A. de Vries, „aangesloten Ringkoor". Deze vereniging heeft daarmee zonder concurrentie voor een jaar de zilveren wisselbeker in handen, door de Directie van het „Leidsch Dagblad", speciaal voor het winnend „aangesloten" Ringkoor bestemd! Ge luk met deze buitenkans! V. Deelnemers met aantal punten: Jeugdkoren: Pniëlkoor, Scheveningen, 293 p.; „Asaf", Papendrecht, 286 p. Afd. Uitmuntendheid Vrouwenkoren: „Ons Eigen Lied", Julianadorp, 33 p. le Afd. Mannenkoren: „Asaf", Papen drecht, 320 p.; Mannenkoor „IJmuiden", 366 p. (met lof van de jury). le Afd. Vrouwenkoren: „Asaf", Papen drecht, 338 p. le Afd. Gem. Koren: „Con Amore", Veenendaal, 354 p. Afd. Uitmuntendheid Gem. Koren: „Asaf", Papendrecht, 357 p. le Afd. Gem. Koren: „De Lofstem", Sassenheim, 292 p. 4e Afd. Gem. Koren: ValkenburgsChr. Gem. Koor, 315 p. Ere Afd. Gem. Koren; „Soli Deo Gloria", Sliedrecht, 306 p.; „Crescendo", Dirkshorn, 330 p. Superieure Afd. Mannenkoren: „On derling Kunstgenot", Scheveningen, 349 p. Boven 360 p. is le prijs A, beneden 300 p. 2de prijs. Alles daartussen bete kent le prijs B. de avond uiteenzette, kwam de heer H. de Bree, jeugdjbemiddelaar voor de jon gens, aan het woord. De vraag: „Wat nu?" wordt door vele leerlingen, die de V.G.L.O.-school verla ten, gesteld, maar niet alleen zij, maar ook hun ouders trachten deze vraag zo goed mogelijk op te lossen. De beroeps keuze is niet alleen afhankelijk van de schoolkeuze, maar ook van de ambities. De heer De Bree wees de jongens op twee mogelijkheden na het verlaten van de V.G.L.O., nl. doorstuderen, bijv. op een L.T.S., U.L.O. of andere school, of gaan werken. Ook in dit geval is het noodzakelijk, dat de jongen een welbe wuste keuze doet uit de vele vakken en beroepeh. Bovendien moet hij trachten om zich door studie tot een vakman op te werken. Dit is o.m. mogelijk geworden door het leerlingenstelsel (in Leiden in samenwerking mét de 'L.T.S.), dat een goede opleiding in een bedrijf garan deert en waarbij de leerling bovendien loon ontvangt. De voornaamste taak van het Arbeids bureau is hierbij de arbeidsbemiddeling, waarbij getracht wordt de juiste man op de juiste plaats te brengen. Mej. Van den Berg richtte zich voor namelijk tot de meisjes. De meisjes mo gen tot haar 15de jaar alleen in een particulier huishouden werken en kun nen pas daarna in een bedrijf. Ook hier is het welbewust kiezen heel belangrijk. De meisjes kunnen doorleren aan een huishoudschool of vakschool, waar zij opgeleid worden voor diverse beroepen. Kiezen zij echter een beroep, dan moe ten zij niét alleen kijken naar hetgeen zij verdienen, maar veel belanrijker is om te onderzoeken of er mogelijkheden bestaan zich een betere positie te ver werven. In samenwerking met de V.G.L.O. kan het Arbeidsbureau, rekening houdend met aard en aanleg van het meisje, een bepaald advies geven, zodat het meisje een goede plaats in de maatschappij verwerft. Na de pauze werd de film „Ik word vakman" vertoond, welke een goed beeld geeft van het werk op een L.T.S. Hieruit bleek het grote belang van de symbiose tussen V.G.L.O. en Ambachtsschool, zo als deze in Leiden plaats vindt, waarbij de jongens van de V.G.L.O. tweemaal per week naar de Ambachtsschool gaan om daar onderwijs 'te ontvangen in verschil lende handvaardigheidsvakken. Vele leerlingen komen dan zelf tot een be roepskeuze. Na de film „Kinderogen glunderen weer" met Danny Kaye, wees de heer J. G. Wilterdink, hoofd van de Openbare hoofd van de Openbare Lagere School voor V.G.L.O., mede namens de heer J. van Leeuwen, hoofd van de Chr. School voor V.G.L.O., op de vele mogelijkheden met het V.Gl.O. als basisonderwijs. Spreker gaf het Arbeidsbureau in over weging dergelijke avonden ook te orga niseren voor de 6de klassen van oplei dingsscholen. Vele kinderen gaan im mers naar scholen, waar zij het beslist niet prettig hebben, omdat zij niet mee kunnen komen. Hoogheemraadschap Rijnland IR. H. DE GROOT VOLGT IR. P. DE GRUYTER OP. De verenigde vergadering van Rijn land heeft met 29 van de 32 uitge brachte stemmen ir. H. de Groot be noemd tot ingenieur, hoofd van de tech nische dienst van Rijnland. Deze volgt dus als zodanig de enige maanden ge leden naar Syrië vertrokken ir. P. de Gruyter op. Ir. De Groot is reeds en kele jaren in Rijnlands dienst werk zaam. De vergadering heeft zich voorts bezig gehouden met het herstel van de noor delijke IJsseldijk ten oosten van Gouda. De weg op deze dijk vordert een voor ziening, de ingrijpend moet zijn van wege de gesteldheid van de dijk. De vraag werd gesteld, of deze reserve-ke ring wellicht verlaagd zou kunnen wor den; de dijkgraaf beantwoordde deze vraag ontkennend, daar deze binnen waterkering in een onverhoopt geval van overstroming diensten zou kunnen bewijzen De vergadering drong er ook op aan. dat Rijnland ernaar zal streven, de eigendom van deze dijk te verwerven. De salarisverbetering voor de hogere ambtenaren werd volgens de algemene richtlijn vastgesteld; de voorziening ter zake van de middelbare en lagere amb tenaren zal volgen zodra Rijnland de desbetreffende aanschrijving ontvangen zal hebben. Die lekkere melk is morgen, mear ook overmorgen nog goed Oud-stadgenoot promoveerde te Amsterdam Onze oud-stadgenoot, ds J. M. de Jong, conrector van het Hervormd Se minarie te Driebergen, is gistermiddag aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam gepromoveerd tot doctor in de theologie. Zijn proefschrift, een om vangrijk werk, is getiteld: „Kerygma, een onderzoek vnaar de vooronderstel lingen van detheologie van Rudolf Bultman". Promotor was prof. dr. G. C. van Niftrik, voorheen predikant te Rijnsburg. Johannes Marie de Jong werd op 23 december 1911 te Leiden geboren. Hij werd in 1935 kandidaat in Gelderland en op 12 september 1937 trad hij op als jeugdpredikant te Amsterdam. Op 6 juli 1941 bevestigde wijlen ds. B. J. Aris hem te Noord-Schermer en Oterleek in zijn eerste gemeente. In 1948 ontving ds. De Jong eervol ontslag met be voegdheid van emeritus wegens zijn benoeming tot voorganger van de af deling Amsterdam van de Vereniging van Vrijz. Hervormden. In 1950 werd hij officieel predikant van de her vormde gemeente in de hoofdstad, spe ciaal voor het werk onder de vrijzinnige gemeenteleden. In maart 1955 werd ds. De Jong conrector van het Hervormd Seminarie te Driebergen. Nadat prof. dr. Van Niftrik de pro motie had verricht, gewaagde hij van de grote waardering van de faculteit voor dit proefschrift, waarvoor de schrijver alle dank verdiend heeft van theologisch Nederland. Ter receptie verschenen om., de oud- hoogleraren prof. dr. H. Kraemer. prof. dr. W. Banning en prof. dr. G. J. Thierry, de hoogleraren van de Utrechtse theologische faculteit prof. di*. W. C. van Unnik en prof. dr. J. de Graaf, de oud-presidenten van de ge nerale synode der Ned. Herv. Kerk, ds. J. R. Wolfensberger uit Amsterdam en ds. H. J. F. Wesseldyk uit Den Haag. Voorts dr. E. Emmen, secretaris van de generale synode der Ned. Herv. Kerk, dr. P. Boerwinkel, directeur van „Kerk en Wereld" in Driebergen, dr. G. P. H. Locher, zendingspredikant te Oegst geest, ds. P. J. Mackaay, secretaris van de Raad voor de Uitwendige Zending te Oegstgeest. DIEFSTAL VAN RIJWIELEN. Een jaar gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd, aftrek van preventieve hechtenis en onder toezichtstelling van het Consultatiebureau voor Alcoholisme vorderde de officier van justitie bij de Haagse rechtbank tegen een 19-jarige textielarbeider uit Leiden, die samen met een 21-jarige Leidse straatmaker op 21 februari jl. uit een perceel aan de Hooigracht twee fietsen had gestolen. De verdachten waren samen naar het perceel gegaan en hadden gebeld bij de handelaar in tweedehands fietsen. Toen er open was gedaan had de textielar beider naar boven geroepen of een be paald persoon thuis was. Na het ont kennend antwoord had hij de deur dichtgeslagen. De bewoners verkeerden hierdoor in de mening, dat de bezoe kers weg waren gegaan, maar in werke lijkheid hadden de verdachten zich zo ingesloten en konden zij er gemakkelijk met de fietsen vandoor gaan. De tex tielarbeider zei onder invlbed van ster ke drank te zijn geweest. De straatmaker zei dat hij was mee genomen en dat zijn hand onder be dreigingen was omgedraaid. Dit laatste bleek echter te zijn gebeurd nadat de fietsen al waren gestolen. De psychiater vond deze verdachte sterk verminderd toerekeningsvatbaar, op de rand van ontoerekenbaarheid af. „Verdachte wordtd oor de buurt misbruikt" stond er in een rapport. Tegen de straatmaker werd drie maanden voorwaardelijke gevangenis straf met drie jaar proeftijd gevorderd en een nader te bepalen toezicht. Uitspraak 17 juli. Gisterochtend kwam de 17-jarige F. Swarts, een scholier uit Zwammer- dam, op de hoek van de Pelikaanstraat en de Haarlemmerstraat, met zijn bromfiets in botsing met een bakfiets, welke uit eerstgenoemde straat kwam. Tengevolge van deze aanrijding brak de scholier, die uit de richting Haven kwam, zijn linkersleutelbeen. ACADEMISCHE EXAMENS. Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het doet. ex. Ned. recht mej. I. M. Thingberg Thomsen (Den Haag) en de heren A. F. L. van Rechteren Limpurg (Almelo), J. K. G. Meijnen (Harderwijk) en J. W. de Nobel (Den Haag)kand. ex. Franse taal- en let terkunde mej. J. M. A. Nauta (Den Haag) en de heren A. F. Rombout (Zwijndrecht) en C. J. van Veen (Rot terdam) doet. ex. wijsbegeerte de heer A. Kroon (R'dam): kand. ex. Ned. recht mej. C. A. Boon (Dordrecht), mej. M. L. yan Grunsven (Heerlen) en de heren W. Noordhoek (A'dam), B. P. L. Stal (Den Haag), C. Fasseur (Oegstgeest), F. IJff (Amersfoort), B. van Laren (Den Haag), G. M. Ursone (Den Haag), J. Stikkers (Capelle a. d. IJssel), B. C. Romijn (Den Haag), H. P Goinga (Scheveningen), W. J. Ouwerkerk (Voorburg), N. J. M. Vermeulen (Den Haag), T. M. C. Asser (Blaricum), P. Kars (Scheveningen) en A. Schras (R'dam); prop. ex. godsgeleerdheid de heren H. v .d. Kwaak (Leiden) en B. C. Th. Rutgers (Den Haag). PROMOTIE LEIDSE UNIVERSITEIT. Gepromoveerd tot doctor in de rechts geleerdheid op proefschrift getiteld; „Decreasing costs as a problem of wel fare economics", de heer C. J. Oort, ge boren en wonende te Leiden. De pro motie geschiedde cum laude.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3