20% korting Directie van K.L.JVL en vliegers zijn liet eens Vijf hindernissen voor een goede verstandhouding Bonn—Parijs WEERBERICHT PORTABLE RADIO'S Kwestie Adams-Goldfine groeit uit tot een grote politieke rel Koelkasten Zaterdag en maandag kleuter- en kinderkleding Salaris verbetering per 1 juli Fa. v. BERGE HENEGOUWEN Ontmoeting Adenauer - De Gaulle in Straatsburg zou voorlopig tot later uitgesteld zijn 97ste jaargang VRIJDAG 11 JULI 1958 No. 29488 welke De Gaulle er op staat dat Adenauer hem in Parys opzoekt terwijl de Bonds kanselier uit protocolaire en praktische overwegingen juist niet naar de Franse hoofdstad wil vertrekken. Er zijn dus politieke wolken aan de Frans-Duitse hemel verschenen. Het is ongetwijfeld te boud om te spreken van een slechte verhouding tussen Bonn en Parijs, maar sedert de terugkeer van de minister van Defensie, Strauss, uit Parijs in de Westduitse hoofdstad, kan men toch waarlijk ook niet zeggen, dat alles in orde is tussen beide regeringen. Van Duitse zijde is men niet zeer ge charmeerd van de Franse pogingen om zich op te werken tot een atoommacht Tijdgebrek en ook het protocol Eerst werd er dus gesproken, dat Adenauer en De Gaulle elkaar volgende maand te Straateburg zouden ontmoe ten. Dat voorstel ketste af omdat, vol gens correspondenten van Duitse bladen te Parijs, De Gaulle zich hierdoor wel weer eens gedwongen zou kunnen voelen tot een „Europese bekentenis" omdat Straatsburg identiek is met het begrip „Europese eenheid". Het Hamburgse dagblad „Die Welt" sprak in dit verband hedenmorgen zelfs van een gang naar canossa van De Gaulle naar Straatsburg. De Franse premier meent kennelijk, dat zijn tijd beperkter is dan die van collega's als een Macmillan en Adenauer. Zo zou er in Parijs op zijn gewezen, dat Macmillan toch ook over protocolaire en praktische bezwaren heen stapte en zelf in Parijs kwam kijken hoe de Franse zaken er voor stonden. Samenvatting der bezwaren Van de 82-jarige Adenauer is dit stap pen over moeilijkheden niet te verwach ten. De Bondskanselier gaat deze maand nog naar Berlijn en vertrekt volgende maand naar Italië waar hij zijn vakantie zal doorbrengen. Desondanks verzekert men in Bonn, dat Adenauer zeer veel prijs stelt op een ontmoeting met De Gaulle (zoals blijkt uit een interview met hem van het Parse blad „Figaro") waarvan dus voorlopig niets zal komen. De Frans-Duitse moeilijkheden zou men in de volgende punten kunnen samenvatten: Baron Bentinek ambassadeur te Londen Naar wij vernemen is binnenkort de benoeming te verwachten van mr. A. W. C. baron Bentinek van Schoonheten, laatstelijk plaatsvervangend secretaris generaal van de NAVO te Parijs, tot harer majesteits buitengewoon ambas sadeur te Londen, tevens bij de Repu bliek IJsland. Minder vast Het zwakke front, dat gisteren Neder land passeerde, werd gevolgd door over zee aangevoerde lucht. De maximum temperaturen bleven daardoor op de meeste plaatsen 1 tot 3 graden lager dan woensdag. Ook de afgelopen nacht was enkele graden kouder dan de voorgaan de. Het front is nu vrijwel tot stilstand gekomen, maar vertoont de neiging om spoedig weer naar het noorden te gaan bewegen. Dit hangt samen met de aan wezigheid van een kleine storing, die vanochtend nabij de zuidwestpunt van Engeland was gelegen. Deze storing trekt naar de Noordzee. Tevens nadert van het westen uit een in de hogere luchtlagen aanwezige trogvormige sto ring. In verband hiermede wordt het weer geleidelijk minder vast en worden morgen plaatselijk enkele buien ver wacht. Ten noorden van de Azoren is een tamelijk diepe depressie aangekomen. Deze beweegt naar het oostnoordoosten en zal morgenmiddag of morgenavond Ierland kunnen bereiken. Vrij warm De Bilt verwacht tot morgenavond: Vrij warm met zonnige perioden en slechte enkele verspreid voorkomende buien. Aanvankelijk weinig wind, latei- matige wind tussen oost en zuid. (Op gemaakt te 11.15 uur). 12 JULI. Zon op: 4.33 uur; onder: 20.57 uur. Maan op: 1.17 uur; onder: 16.49 uur. Hoogwater te Katwijk te 12.00 uur. Laagwater te 7.17 en 9.56 uur. Dit nummer bestaat uit 16 pagina'^ men is in Bonn ook ontstemd over het Franse verlangen om, als de Britten, aanspraak te maken op betaling van kosten voor de legering van Franse troe pen in Duitsland. Reeds heeft Frankrijk een eis dienaangaande by de NAVO in gediend, welke ondersteund is door een groep NAVO-deskundigen. Volgens deze deskundigen betekent de legering van Franse troepen in de Bondsrepubliek een zware deviezenbelasting voor Parys. In Bonn is men echter niet van plan een pfennig aan de Fransen te betalen, voor al ook al niet omdat het aantal Franse troepen in Duitsland uiterst gering is. Zware vis met licht tuig gevangen Commissie voor partijwagentje gespannen (Van onze correspondent te Washington) De Adams-Goldfine affaire is voor Washington de grootste politieke rel, sedert het optreden van wylen Mc Carthy. De Congrescommissies, die officieel zyn ingesteld om te waken tegen ongerechtigheden, worden maar al te vaak gebruikt ten bate van de party- politiek. De party, die In de meerder heid is in dit geval de Democrati sche Partij probeert figuren van de tegenpartij in een ongunstig licht te stellen. In het geval van Adams is dat van partystandpunt bezien schitterend gelukt. Zelden werd zulk een grote vis met zulk licht vistuig gevangen. Adams verzekerde, dat hy niets ver keerds had gedaan maar dat hij het nooit meer zou doen. Het eigenlijke werk (soms het vuile werk) van zulk een onderzoek wordt niet verricht door de leden van het Congres, vanaf f 375. Noordeinde 54 Ue JNie Tel. 21387 die in een commissie zitting hebben. De commissie neemt een of meer beroeps onderzoekers in dienst en deze speurders zoeken naar bezwarend materiaal. Een van hen, de juridische raadsman van de commissie, stelt tijdens de verhoren de meeste vragen. Het Congreslid Harris, de .voorzitter van de commissie, heeft verklaard, dat de speurder Shacklette met afluister - microfoons gewerkt heeft, zonder dat hij daar instructies voor had ontvangen van de commissie. Harris keurde die praktijk van Shacklette af en de com missie heeft deze speurder prompt ont slagen. Te Washington was het echter algemeen bekend, dat Shacklette een figuur was, die nagenoeg alle middelen gebruikte om informaties te krijgen en de commissie moet toch wel geweten hebben, wat voor soort man zij in dienst genomen had. Daarom kan men de com missie niet geheel vrijpleiten. De speur der van de commissie heeft een flagran te inbreuk gemaakt op de individuele vrijheid van hen, wier praktijken wer den onderzocht. Zulk een actie haalt het prestige van de commissie naar be neden, ja van het Congres in het alge meen. De felheid, waarmede men onthullin gen zoekt, kan voor een goed deel ver klaard worden uit de drang om politieke tegenstanders „een hak te zetten". Geen wonder dan ook, dat de Republikeinse minderheid van de commissie in haar vuistje lachte, toen de Democraten zich in de vingers De restauratie van de door reus achtige stenen gemarkeerde tempel plaats uit prehistorische tijden in de buurt van het Engelse plaatsje Sto* nehenge is voltooid. De Laatste van de in de loop der eeuwen gevallen dekstenen wordt op de verticaal op gerichte steenblokken geplaatst. sneden. Het is zelfs niet uitgesloten, dat men (wie?) Shacklette met opzet in de val heeft laten lopen. Het poli tieke spel wordt fel gespeeld. De commissie, die een onderzoek in stelt naar „beïnvloeding" van ambte naren, heeft inmiddels besloten Ber nard Goldfine in staat van beschuldi ging te stellen wegens „minachting van het Congres". Voor echter een formele aanklacht wordt ingediend zal Goldfine nogmaals worden gehoord. Het Huis van Afgevaardigden zal echter dit voorstel tot vervolging goed moeten keuren. Het Huis doet daarop een daartoe strekkende aanbeveling aan het ministerie van Justitie, die deze aanbeveling echter nog naast zich kan neerleggen. op onze complete sortering Keuze uit onze gehele collectie. Koop nu, want nu is onze gehele collectie nog compleet. Voor notarisambt meestertitel nodig (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gisteren met algemene stemmen het wetsont werp aangenomen, dat voor het no tarisambt een universitaire opleiding met universitaire examens verplicht stelt. Gedurende drie jaren zal het nog mogelijk zijn het huidige examen af te leggen voor de notariële examen commissie volgens de oude regeling. De toegang tot het afleggen der exa mens aan de universiteit, wordt ont zegd aan de bezitters van het eind examen H.B.S. Gedurende 10 jaren zal deze categorie echter nog worden toegelaten na het afleggen van een voortentamen Latijn. Deze termyn kon eerst onbeperkt worden verlengd, maar op aandringen van de liberalen mr. Berkhouwer en prof. Oud zal de termijn ten hoogste met drie jaren kunnen worden verlengd, zodat de parlementaire controle op de verlen ging zich eerder kan doen gelden. Degenen, die het notarieel doctoraal examen hebben afgelegd zullen daaraan de titel van meester in de rechten kun nen ontlenen. De heer Van Rijckevorsel (KVP) had daartegen bezwaar gemaakt, maar hij trok zijn amendement in na dat minister Cals had gedreigd het wetsontwerp te zullen intrekken indien het amendement zou worden aange nomen Het verlenen van de meesterti tel beschouwde de minister als een on verbrekelijk element van het regerings voorstel. Wanneer men een academische opleiding eist moet men daaraan ook dezelfde rechten verbinden Dan moet men ook voor de toelating tot de exa mens dezelfde eisen stellen. Door de overgangsregeling van tien jaar voor de H.B S.-ers wordt thans geen definitieve beslissing genomen over een eventuele wijziging van de toelatingseisen (gym nasium en al of niet HBS» tot de exa mens van de universiteit voor de toe komst. Een beslissing daaromtrent blijft open. In dit verband trok de heer Van Rijckevorsel ook zijn amendement in om de toelatingseisen af te stemmen op de ervaring, dat tweederden van hen, die tot op hedj. kandidaat-no taris werden, de HBS hebben gevolgd. Dat zou een definitieve beslissing zyn en die wilde minister Cals openlaten. Een amendement van de heer Berk houwer (VVD) om de bestaande kandi daat-notarissen niet vry te stellen van het voortentamen Latijn, dat wèl wordt verlangd van de HBS-ers. werd bij zitten en opstaan verworpen. Voor stemden VVD, KVP en prof. Gerbrandy (AR). Nederlandse waarnemers voor de V.N. hebben dezer dagen vier Li banese kinderen, die van hun ouders gescheiden waren door de opstand, uit het gebied van dc re bellen tèruggebracht naar hun huis. Op deze foto de twee Nederlandse militairen kapitein W. de Vries uit Arnhem en G. C. van Gorcum uit Den Haag met drie van de vier kin deren bij hun vertrek uit het door de opstandelingen bezette deel van T ripoli. Volgens richtlijnen minister Suurhoff De directie en de vliegers van de KLM zijn tot overeenstemming ge komen over de salarissen van de piloten. Een technische herziening van het salarissysteem, zal tot stand gebracht worden, welke her ziening zal geacht worden per 1 juli 1958 in werking te zijn ge treden. Dit is het gunstige resultaat van een vergadering van de bemiddelings- commissie welke bestaat uit de heren mr. F. H. A. de Graaff, F. H. Terwindt, A. Borst Pzn., C. van Win gerden, J. Middelhuis en M. Ruppert, allen voorzitter van werkgevers- en werknemersorganisaties met de directie en de Vereniging van KLM- vliegers. Deze bijeenkomst werd gis teren te Utrecht gehouden. De in deze technische herziening ver vatte salarisverbetering blijft binnen de grens, gesteld in de uitspraak van mi nister Suurhoff. Voorts zal in verband met de lange duur der onderhandelin gen (vanaf 1956) een uitkering ineens worden verstrekt. Partijen hebben de overeenkomst ten overstaan van de be middelingscommissie ondertekend. De bemiddelingscommissie zal thans nog een nader advies uitbrengen over de organisatie van het in de toekomst te voeren overleg. Engeland zet sultan van Lahej af De Britse regering heeft besloten Sir Ali Abdoel Karim niet langer te erken nen als sultan van Lahej, de grootste staat in het westelyk deel van het Britse protectoraat Aden. Dit is gisteren door de minister van Koloniën „Lennox- Boyd" in het Lagerhuis bekendgemaakt. Volgens de minister heeft de sultan sinds geruime tijd eén koers gevolgd die on verenigbaar is met de verdragen welke hij met de Britse regering heeft geslo ten. De sultan kwam in april voor een par ticulier bezoek van drie maanden naar Engeland. Hij mag niet naar het protec toraat terugkeren. Twee weken geleden is de commandant van de troepen van Lahej welke door Engeland worden bekostigd met een aantal van zijn militairen met medeneming van vracht auto's, wapens, munitie en een aanzien lijk deel van de staatskas naar Jemen gedeserteerd. De liberale „Manchester Guardian" verklaarde hedenochtend in een hoofd artikel, dat verbanningen (al of niet ge rechtvaardigd) geen oplossing vormen voor het reusachtige probleem waarvoor de Britten in het gebied van Aden staan. De nationalistische gevoelens in en om Aden zullen zeker blijven groeien, ook zonder de sultan van Lahej. De onrust in het protectoraat wordt weliswaar aangesticht door Cairo, aldus het blad, doch naarmate het protectoraat zich verder uit het stadium der middeleeuwen opwerkt naar dat van de huidige wereld is ontevredenheid onder de bevolking over de huidige stand van zaken onont koombaar. Federatie acht het blad op- bouwender dan verbanningen, doch daarvoor is het waarschijnlijk al te laat. De Londense „Times" vond de officiële verklaring die minister Lennox Boyd voor de verbanning heeft gegeven „te dun om vijandige propaganda te kunnen weerstaan". De „Times" vroeg om dui delijker beschuldigingen aan het adres van de sultan. Desgevraagd verklaarden de presi dent-directeur van de KLM, de heer Aler, en de heren Bellink en Metz, na mens de Vereniging van KLM-vliegers, dat zy het een grote voldoening vinden dat overeenstemming werd bereikt. In de geest van de slotbepaling van de overeenkomst zullen zowel directie als vliegers alles in het werk stellen tot herstel van het wederzijdse ver trouwen en tot het bevorderen van de goede gang van zaken in de KLM. Zy zijn de zes voorzitters van de werk gevers- en werknemersorganisaties, die hun bemiddeling hebben verleend, bijzonder erkentelijk voor het door hen gevoerde beleid en voor de vele moeite, die zy zich hebben getroost. Advertentie Advertentie vanaf f 69.- AALMARKT 12 - Telef. 21782 In Keulen lagere (vierkante) kaasprijs Een filiaalbedrijf voor kruideniers waren te Keulen heeft bekendgemaakt, dat het de kleinhandelsprijs voor inge voerde Nederlandse kaas heeft verlaagd tot het laagste niveau sedert de oorlog. De prijs van Goudse kaas met een vet gehalte van 48 procent werd verlaagd van 1.70 mark per kg tot 1.56 mark per kg. Medegedeeld werd, dat de prijsverla ging mogelijk was geworden doordat de Nederlandse producenten erin hadden toegestemd vierkante kazen te leveren in plaats van ronde Vierkante kaas is veel geschikter voor mechanische verpakking, hetgeen van bijzonder belang is voor de verkoop in zelfbedieningswinkels. Duitsers zullen Eisele's uitlevering vragen (Van onze correspondent in Bonn) Het Beierse ministerie van Justitie te München heeft de regering in Bonn ge vraagd stappen te doen om van Egypte, in feite dus van de Verenigde Arabische republiek, uitlevering te eisen van de voormalige ex-S.S.-arts dr. Eisele. De Beierse minister van Justitie Ankermül- ler beschuldigde gisteren te München de politie van grote nalatigheid in dit ge val. De Beierse minister-president Sei- del zei voorts, dat het bijzonder betreu renswaardig is dat een man die voor het gerecht behoort te staan, naar het bui tenland heeft kunnen gaan. Overigens geraakte minister Ankermül- ler tijdens een persconferentie te Mün chen gisteren in moeilijkheden toen hem, nota bene door journalisten, het num mer van de akte moest worden mede gedeeld waarin reeds drie jaar geleden by de Münchense officier van justitie de beschuldigingen tegen Eisele zyn vast gelegd. De Münchense hoofdcommissaris van politie schijnt de gehele zaak-Eisele daarentegen nog te willen bagatellise ren. Hij noemde, wat Eisele verweten wordt het door middel van vergifti ge injecties vermoorden van honderden gevangenen van het concentratiekamp Buchenwald „summiere beschuldigin gen". LEIDSCH DAGBLAD Directeur: t J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze correspondent in Bonn) naast de Ver. Staten en Engeland, d.w.z. dus: tot een Westelijke atoommacht; men vreest, dat De Gaulle daarmede poogt zyn land tot de toekomstige spreekbuis van West-Europa te maken; men gelooft, dat De Gaulle met alle middelen wil voorkomen dat West- Duitsland ooit naast Amerika, Engeland en Frankrijk lid zal worden van de zoge naamde „standing group" (het hoogste militaire orgaan van de NAVO) Een ontmoeting tussen Adenauer en De Gaulle zal pas in de aanstaande herfst kunnen plaatsvinden. Officieel is meegedeeld, dat beide staatslieden de komende maanden zo bezet zullen zyn, dat zjj onmogelijk tyd zullen hebben^ om met elkaar te spreken. Daartegenover staat dat er talrijke geruchten in omloop zyn volgens men is byzonder ontstemd over de Franse pogingen om de keus van een stad tot centraal-Europese hoofdstad zo lang uit te stellen tot Parijs aanspraken kan maken op deze zetel;

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1