de lekkerste half zware shag I Sjamoen wilde met Westelijke hulp zijn verzwakte positie redden ZWEDEN (KLEIN MAAR DAPPER) VOERT EEN GROTE POLITIEK Gevraagd: een Anglo-Amerikaans beleiddat de volkenniet de regeringen zoekt te winnen Hebben de ongeduldigen gelijk Stockholm tussen Oost en West gelegen kijkt nuchter naar Moskou en de vrije wereld Hammarskjöld wierp landgenoten de internationale bal toe C. Walenkamp Nieuwe Belgische minister van Defensie is een dynamisch man 97ste jaargang Donderdag 10 juli 1958 Derde blad no. 29487 Beiroet een nieuw München (Van onze reisredacteur) BEIROET. „President Sjamoen van Libanon, Koning Hoessein van Jordanië en Noeri es Said van Irak zijn de enige vrienden, die het Westen in het Nabije Oosten heeft", zei een Amerikaanse diplomaat tegen mij en een rebel, die ergens in Beiroets Basta zijn geweer afschoot, zette een knallend uitroepteken achter die zin. „Wanneer wü Sjamoen nu in de steek laten, kunnen wij er moeilijk op rekenen dat Hoessein en Noeri Pasja ons trouw zullen blijven". Mijn diplomaat behoorde tot degenen, die in het Nabije Oosten een nieuw München aan zien komen, die vrezen dat ieder nieuw toegeven aan Nasser slechts diens Pan-Arabische vraatzucht zal vermeerderen, vraatzucht, die pas gestild zal zijn, wanneer het gehele Arabische deel van deze wereld, van Basrah tot Casa blanca met al zijn olie en strategische verbindingswegen, in Cairo zijn hoofdstad zal vinden. Het is een gedachtengang, die school heeft gemaakt de laatste maan den; het woord München is in diplomatieke missives en perscommentaren veel gevallen, gebruikt vooral door hen, die in de Libanese crisis de kans meenden te zien Gamal Abdel Nasser voor eens en altijd een „halt" toe te roepen. Het is inderdaad een verleidelijke gedachtengang, waaraan men vele gronden van waar heid niet kan ontzeggen. Maar eer men aan die verleiding toegeeft, eer men zich bij de ongeduldigen schaart, die uitroepen dat het nu maar eens uit moet wezen, of bij de verbitterden, die menen dat het Westen alweer bakzeil heeft gehaald, doet men er goed aan de München-theorie eens rustig te ontleden. te helpen, niet kwaljjk nemen, dat hij de alarmklok luidde en beweerde, dat Nasser agressie jegens Libanon pleegde, dat hij de werkelijke oorzaak en toe dracht van het Libanees conflict aan paste aan de Westelijke garanties, die hij op zak droeg. Men kan het de Wes telijke mogendheden en hun ambassa deurs in het Nabije Oosten wèl kwalijk nemen, dat zij daar inliepen. Want het merendeel der dozijnen onpartijdige waarnemers, bekwame journalisten en helaas wat minder bekwame V.N.-waar- nemers, is tot de slotsom gekomen, dat er van werkelijke agressie geen sprake is, dat Nasser de Libanese crisis niet heeft uitgelokt (zulks in tegenstelling tot mijn telegram uit Beiroet van einde vorige week, waarin door tekstvermin king precies het omgekeerde werd ver klaard), dat ten hoogste zijn Syrische zetbazen bij de rebellen aan boord ge klommen zijn. „Vriendentheorie" is niet helemaal juist En dan blijkt in ieder geval haar uit gangspunt al vals. Want wanneer inder daad president Sjamoen, Koning Hoes sein en Noeri es Said de enige vrienden van het Westen in het Nabije Oosten zouden zyn, welnu, dan kan het Westen in het Nabije Oosten nog maar één ding doen: zo schielijk mogelijk zyn biezen pakken. Die vereenvoudigde vrienden theorie is natuurlijk niet geheel juist. Het Westen heeft in deze stormhoek van de wereld nog wel andere vrienden, althans mensen, die het tot vrienden zou kunnen maken. Maar wèl wijst zij op een grondfout van het Westelijke beleid. Verbijsterd door het stof en lawaai, dat opsteeg toen de bestaande krachts verhoudingen onder de slopershamer van het Arabisch nationalisme begonnen te vallen, heeft het Westen zich vast geklampt aan enkele vertrouwde figuren van weleer. Het heeft gezocht regeringen aan zich te binden in plaats van volken voor zich te winnen. En als „bondgeno ten" heeft het daarby uitgerekend die regeringen gewonnen, die het minst van alle de, overigens vaak verwarde of on uitgesproken, verlangens van de Ara bische massa's in hun beleid verdiscon teren. Dat neemt niet weg, dat u en ik persoonlijk president Sjamoen of Noeri es Said aanzienlijk aardiger mensen vinden dan Gamal Abdel Nasser. Maar u en ik hebben in de Arabische landen nu eenmaal geen stemrecht. Slimme Sjamoen Deze bondgenoten nu heeft het Wes ten op een groot voetstuk geplaatst. Voor het oog van de Arabische volken, die nog hun wonden uit het koloniale tijdperk likken en die het Siberisch zal laten of de blanke grootmachten elkaar de schedel inslaan, heeft het Westen met Noeri en Sjamoen de papieren vriendschappen van Bagdadpact en Eisenhower-doctrine getekend en hun eeuwige trouw gezworen, heeft Dulles het Congres meegedeeld, dat Amerika er een paar wapenbroeders bij gekregen heeft. Een geruststellende gedachte, die in het Libanese geval echter niet erg lang stand hield. Want welk een hartstoch telijk verdediger van de vrije wereld president Sjamoen ook mag zijn, hy drukte op weinig elegante manier bij de laatste verkiezingen een aantal van zijn politieke tegenstanders uit het parle ment en de woede daarover, gevoegd by de ergernis over Zijn te pro-Westelijk beleid, dat afweek van Libanons tradi tionele neutraliteit, lokte een oppositie uit, die, omdat zij niet meer in het par lement werd uitgesproken, op straat werd uitgevochten. Men kan Sjamoen, die ook niet van gisteren is en die inderdaad wapens, geld en vrijwilligers over de Syrische grens zag bhmenvioeien om de rebellen Onaangename positie Het Westen, dat na Sjamoens alarm- gelui holderdebolder met grof geschut aan kwam snellen, woorden-artillerie overigens, die verklaringen van eeuwige trouw aan Sjamoen afschoot, staat nu enigszins in het hemd. Want nadat het, Niet alle leden van Djoemblatts strijdmacht zijn meerderjarig: deze jongetjes zijn ook al als guerilla- strijders opgetreden. ook om zichzelf moed in te spreken, heeft verklaard, dat een val van Sja moen voor de gehele vrije wereld een ramp zou zijn, een verlies van alle po sities, die het in het Nabije Oosten zo moeizaam heeft opgebouwd, het begin van het einde (van de olie vooral), be gint nu te beseffen, dat Sjamoen voor namelijk zijn buitenlandse garanties heeft aangewend om te trachten zyn zwakke binnenlandse positie te redden. Een precedent, dat vooral niet in het vergeetboek moet raken. Het verkeert in de onaangename positie, dat het een tot boezemvriend verheven politicus, die het eeuwige trouw heeft gezworen, binnen kort zal moeten laten vallen. En ook Arabieren kennen het spreekwoord over blaffende honden, die niet bijten. In zekere zin gaat zich straks in Beiroet inderdaad een tweede München afspe len. Maar dan toch een München, waar van het Westen zelf de geprefabriceerde onderdelen heeft helpen aanslepen. Alleen neutraliteit Men kan nu slechts (zonder veel hoop) wensen, dat de Amerikanen uit dit ge beuren enige lering zullen trekken. Dat zij hun beleid in het Nabije Oosten zul len herzien, zullen beginnen hun recht matige doelstellingen in dit gebied op basis van de realiteit opnieuw te defi niëren, vooral te beperken. Zij zullen moeten leren beseffen, dat de Sovjet- Unie haar entree in het Nabije Oosten heeft gemaakt en dat de Russen niet hun biezen zullen pakken, omdat de V.S. niet op hun aanwezigheid gesteld zijn. Het Westen moet die leidende Arabieren, die zijn werkelijke vrienden zijn, niet in verlegenheid brengen door hen pacten te laten tekenen, waar hun kiezers tegen zijn. Die kiezers zijn niet geïnteresseerd in de verdediging van de Nederlandse provincie Drenthe, daaren tegen wel in de onafhankelijkheid van de Franse provincie Algerije. Een onaf hankelijk Algerije, onder leiding van mensen als Bourguiba en Koning Mo- hamed, gefedereerd met Tunesië en Marokko, zou ook als matigend tegen wicht tegen Nasser voor het Westen meer uithalen dan 25 Bagdad-pacten. Inmiddels vooral zolang niet eniger- SAMSON Samenwerking onder elkaar is hun kracht (I). (Van onze correspondent te Stockholm) Bezorgd volgen vele Zweden de politieke ontwikkeling in de wereld. Het land, dat ruim 150 jaar vrede heeft gekend, voelt behoefte om iets te doen om de verschillende partijen te kalmeren. Men heeft vrienden in Oost en men heeft vriendén in Westen men zou niet graag willen, dat de een of de ander het slachtoffer van een verkeerde geestdrift zou worden. Daarom zien hooggeplaatste Zweden voor hun land twee taken. De ene is: kalmerend optreden. De tweede taak houdt de oprichting van een Rode Kruisstaat in. Zweden neemt in dit verband een andere plaats in dan Zwitserland, dat aich niet actief in de internationale politiek wil mengen. Dit doet Zweden echter wel. Met voorliefde gooien zy elkaar de bal toe, omdat zy weten op elkaar te kunnen steunen. Als voorbeeld moge hier het jongste „spel" dienen, dat tot het besluit van de Veiligheidsraad leidde om een commissie van waarnemers naar Libanon te sturen. Deze zeer vlugge actie is mogelijk geworden door het samenspel van de Zweden Gunnar Jarring (de Zweedse vertegenwoordiger in de Veiligheidsraad, die het plan voorlegde), Hammarskjöld (die van te voren al alle maatregelen had genomen om het plan in zeer korte tyd ten uitvoer te brengen) en generaal Carl von Hom (de chef van de wapenstilstandscommissie der Verenigde Naties in Palestine), die had toegezegd een gedeelte van zyn manschappen zo nodig binnen een etmaal naar Libanon te sturen. geregeld naar Stockholm komen om er.... te winkelen. Het nieuwe spoor boekje bevat dan ook de aansluiting naar HelsinkiLeningradMoskou. De kortste weg naar het zuiden, naar Italië en Oostenrijk, loopt verder via Oost-Duitsland. Een nieuwe pont, de grootste van Europa, is zojuist tussen Trelleborg en Sassnitz in dienst gesteld. Volgend jaar zal er nog een zusterschip bijkomen. Enkele reisbureaus geven al speciale brochures uit voor reizen naar Rusland. Riga is bovendien met toeris tische propaganda begonnen en daar zullen einde van de maand voor het eerst internationale zeilwedstrijden wor den georganiseerd. Met Polen en Oost- Duitsland is ook Zweden uitgenodigd. Er bestaat dan ook een verhoudings gewijs nauw contact met het Oosten. Tenslotte toont men in Zweden een geweldige belangstelling voor de tech nische ontwikkeling in Rusland. Hier door voelen deze oostelijke buren zich gevleid. Deze belangstelling gaat zelfs zo ver, dat men steeds meer lessen in de Russische taal geeft, omdat de Zweedse ingenieurs die taal eens nodig zullen hebben om de Russische leerboeken te kunnen lezen. Het wil ons voorkomen, dat de Zwe den onder elkaar zeer goed weten samen te werken. In geen land wordt binnen de muren van het ministerie van Bui lei oplossing voor het Israëlische pro bleem is gevonden is ieder Westelijk beleid dat meer zoekt dan welwillende neutraliteit der Arabische landen tot falen gedoemd. Wat het Westen moet doen met president Nasser Rest Nasser. Wanneer men voortgaat hem als de eeuwige boeman af te schil deren, al zyn manoeuvres als boosaar dige intriges, al zijn successen als fatale overwinningen voor Moskou te stempelen, welnu, dan resten ons nog vele slapeloze nachten en kan Radio- Cairo Washington dankbaar zyn voor de onbezoldigde medewerking aan zijn propaganda. Wil men hem daarentegen zien zoals hy is, een ongetwijfeld lastige, wantrouwende, zo u wilt hinderlijke man, die nochtans hard op weg is de kampioen van de Arabische verlangens te worden, dan is mogelijk ook met hem een regeling te vinden. Het behoeft hem slechts vriendelijk maar duidelijk aan het verstand te worden gebracht, dat het Westen werkelijk in zal grypen, wanneer hy aan de internationale vor men of de werkelijke Westelijke belan gen raakt, maar dat hij binnen die grenzen in inter-Arabische aangelegen heden moet doen wat hy niet kan laten. Aan het Westen dan te zorgen, dat zijn Arabische tegenstanders niet een by voorbaat verloren zaak verdedigen. tenlandse Zaken zo veel getutoyeerd als in Stockholm. Deze broederlijke ver standhouding is gedeeltelijk te verklaren door de uniformiteit in Zweden: er zyn geen elkaar tegenwerkende organisaties. En wat de buitenlandse politiek betreft: alle partijen volgen dezelfde lijn: neu traliteit. Nu zijn er weliswaar binnen de neutraliteit vers'chillen van mening mogelijk, zoals byvoorbeeld over de aankoop van een bepaald soort geschut, maar in grote trekken is men het eens over het te voeren beleid. Niet zonder belang bij het beoordelen van Zwedens houding is ook het feit, dat de Russen een vrij groot vertrouwen in de Zweden stellen. Of beschouwen zy dit land soms als een pion in het eigen spel? Ten slotte is het socialisme hier al bijzonder lang aan het bewind. Voorbeelden? Om de eigen sigaretten-industrie te helpen is het verboden om zelf een sigaretje te draaien! Men moet verder om in be paalde fabrieken te mogen werken, lid van het vakverbond zijn en loopt dan daarbij kans, automatisch als lid van de socialistische partij te worden inschre^ venProtesteren hiertegen is nog mo gelijk, maar geen lid van het vakverbond kan protesteren tegen zijn verplichte bijdrage van 4.50 gulden voor de socia listische pers! Schuiven of Van de intensieve culturele uitwisse ling zwijgen wij dan nog maar geheel. Zo vormt Zweden een schakel tussen Oost en West met een eigen neutrale maar toch actieve politiek. Dit neutrale land meent met succes tussen Oost en West te kunnen schipperen en zou nu niets liever willen dan ook andere lan den deze „derde weg" wijzen. Libanon, Palestina en Korea zijn reeds drie voor beelden waar Zweden konden ingrijpen. Alleenmen denkt te schuiven en wórdt geschoven! Is Zweden werkelijk handig genoeg om een „actieve neutra liteitspolitiek" te voeren? Wij kunnen deze vraag helaas nog niet beantwoor den. Hoe zal premier Erlander bijvoor beeld reageren op Kroesjtsjefs mede deling, dat hij nog steeds wacht op een uitnodiging om naar Zweden te komen? Wat zal het resultaat zijn van het grote congres voor de vrede, dat einde juli 2500 vertegenwoordigers van tientallen landen naar Stockholm zal brengen? Een nieuw Stockholm-appèl? Zullen de communisten niet nogmaals trachten het neutrale Zweden voor hun karretje te spannen? De gevraagde visa konden deze keer niet zoals enige tyd gele den geweigerd worden. En de aan 's lands verdediging denkende Zweden konden ook niet verhinderen, dat ver leden week een boven-politieke orga nisatie tegen het gebruik van Zweedse atoomwapens in het leven werd geroe pen, waarvan om. aartsbisschop Yngve Brilioth deel uitmaakt. Naast deze Zweedse„actieve neutraliteit" is er even wel een nieuw plan onder de leus; „niet strijden, helpen!" Madurodam is een nieuwe be zienswaardigheid rijker geworden, namelijk een beweegbare spoorbrug naar het model van de Koningsbrug te Rotterdam. De voorzitster van de Stichting Madurodam. mevr. B. Boon-van der Starp. verrichtte de doop met een miniatuur [les cham pagne. Betrekkelijk nauw contact met Oosteuropese landen Waarmee wij maar willen zeggen dat de Zweden het makkelijker hebben be paalde maatregelen van de Russen te begrijpen. Wil men nog een voorbeeld? De school wordt boven het gezin ge- plaatst. Daar immers wordt gemeen- schappelijk warm gegeten. Een belangrijke rol bij Zwedens plaats- bepaling speelt ook de ligging tussen Oost en West. Er zijn byvoorbeeld in Moskou geaccrediteerde diplomaten, die Advertentie Een sigaar voor fijnproevers FAVORIET 10 stuks f 1.70 SIGARENH ANDEL PRINSESSEKADE I TEL. 21126 Systeem van beroepsvrijwilligers is uit de tijd - liever termijn-vrijwilligers Leger zal zelfde scholing geven als het onderwijs (Van onze Brusselse correspondent) De nieuwe Belgische minister van De fensie, Arthur Gilson, verklaarde ons in een gesprek, hoe hy in België spoedig de dienstplicht van 15 maanden tot 12 maanden terug denkt te brengen. De 43-jarige minister, die volksvertegen woordiger is voor Brussel heeft de repu tatie van een dynamisch man te zijn, en ons gesprek leverde ons daar het be wijs van. In weinige ogenblikken wist de nieuwe Belgische minister ons een beeld te geven van zijn grote plannen. In de eerste plaats constateerde hij dat het systeem van de beroepsvrijwil ligers, die hun leven lang bij het leger blijven, traag, ondoelmatig en uit de tijd is. De te oud geworden beroeps- vrijwilligers van vandaag zijn niet meer geschikt voor de dienst in een modern leger. Hun gevechtswaarde is soms tot nul gedaald. Vandaar mijn idee. aldus de minister. Inzake de organisatie van een korps van termijn-vrijwilligers. Die jongemannen van 18 jaar zullen in het leger niet alleen een militaire training krijgen, maar ook zal hun beroepsoplei ding grondig wordn aangepakt. Zij zullen aldus elektro-mecanicien, radio technicus, metaalbewerker, enz. kunnen worden. Het zal niet zo maar een vage be roepsopleiding worden, maar de studies in het leger zullen worden beëindigd met het afleveren van een diploma, zoals dat in de technische scholen van België het geval is. Na 4 of 5 jaren zal de jonge vrijwilliger het leger verlaten als een bekwaam en geschoold vakman of technicus, al naar gelang zijn aan leg. Hij zal in het Belgische bedrijfs leven een nuttige taak vervullen. Het diploma van technicus of van geschoold arbeider zal toegang verlenen tot de rijksbetrekkingen, zoals dat ook met de diploma's van de technische scholen het geval is. Bovendien zal in het wets ontwerp inzake het statuut van deze termijn-vrijwilligers, dat binnenkort bij het Belgisch parlement aanhangig zal worden gemaakt, sprake zijn van een afscheidspremie van 100.000 franken (7.600 gulden). Dit bedrag zal iedere termijn-vrijwilliger bij het eind van zijn contract ontvangen tegelijk met zijn diploma. Toen wij de minister vroegen hoe België zijn verplichtingen in het At- lnatisch pakt (NAVO) zal naleven, ant woordde hij: „Wij zullen onze ver plichtingen stipt blijven vervullen". De sterkte en de organisatie van de Belgische divisies in bezet Duitsland zullen door het systeem van de termijn- vrijwilligers zelfs worden vergroot".

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9