De Tweede Kamer wil vrije veren op de Westersehelde WEERBERICHT Minister Algera trekt er zich echter niets van aan WELK WEER KRIJGEN WE ZONDAG? VOORTVLUCHTIGE SS-ARTS EISELE THANS IN EGYPTE Twee nieuwe anonieme brieven over afwerpen van atoombommen DIENSTPLICHT VOOR DE B.B. 97ste jaargang DONDERDAG 10 JULI 1958 No. 29487 Ministeriële argumenten verworpen (Van onze parlementaire redacteur) Het verzet in Zeeuws-Vlaanderen tegen de a.s. verhoging van de tarieven voor de veren op de Westersehelde heeft gisteren weerklank gevonden in de Tweede Kamer. Met grote meerderheid werd bij zitten en opstaan een motie aangenomen, waarin de wens wordt uitgespro ken, dat de veren in ieder geval gratis moeten blijven voor voetgangers en fietsers en dat voor het overige verkeer de verhoging slechts een tijdelijk karakter moet hebben met het oog op de huidige toestand van des lands financiën. Minister Algera had de motie ten sterkste ont raden. Hij is niet verplicht haar uit te voeren. Het is trouwens waar schijnlijk, dat hij de motie naast zich zal neerleggen, omdat hij met nadruk verklaarde zich te zullen houden aan de afspraak met Ged. Staten omtrent de tarieven. Beperking tekort is noodzakelijk Het tekort, dat het Rijk bijbetaalt op de exploitatie van de veren over de Westersehelde, zal in 1958 veel meer dan twee miljoen gulden be dragen. In verband met de zorge lijke financiële tostand is gestreefd naar inperking van dat tekort door verhoging van de tarieven op een basis, die ook voor Ged. Staten van Zeeland aanvaardbaar wqs. Elke be zuiniging wekt verzet, maar de fi nanciële toestand dwingt ertoe, al dus minister Algera, en ik iveei, dat het Kabinet er naar streeft de be lastingen niet te verhogen. Vrij stelling van de veren voor voet gangers en fietsers zou per jaar 1.600.000 gulden kosten. Bovendien had minister Algera het formele bezwaar tegen de motie, dat hij wordt uitgenodigd de tarieven te herzien, terwijl het de Ged. Staten zijn, die de tarieven vaststellen na overleg met het Rijk, dat het tekort op de ex ploitatie betaalt. Volgens de minister is het verkeer meer gediend met iets hogere tarieven, waardoor met een nieuwe boot de ver binding beter wordt, dan met een goed kope maar gebrekkige verbinding, die lange wachttijden veroorzaakt. Tegen over de kortere wachttijd valt het fi nanciële nadeel van de tariefsverhoging weg. (Advertentie) WORDT BIERWEER- VOORSPELLER EN WIN VAKANTIEREIS VAN 1 1000.- Zie tweede pagina eerste blad ******-**^*^r*****n***** Warm weer Gisteren kwam in het zeegebied tus sen IJsland en Schotland een depressie tot ontwikkeling, die in diépte toenam en vanochtend de kust van midden Noorwegen bereikte. Het front van deze depressie overschreed de Noorse bergen, waar het veel regen bracht. Over de Noordzee verplaatste het front zich in zuidelijke richting. Het heeft daar heel weinig te betekenen. Wanneer het van daag in Nederland doordringt, zullen slechts plaatselijk enkele wolkenvelden overdrijven. Bij de Azoren is gisteren in ditzelfde front een kleine storing ontstaan. Deze diept uit en gaat zich waarschijnlijk in de richting van Wales bewegen. Ze zal morgen geen invloed op het weer in ons land kunnen uitoefenen. Hoogstwaar schijnlijk zal het heersende weertype hier te lande worden bestendigd en wordt het morgen nogmaals een overwegend zonnige en warme dag. Advertentie Aanhoudend warm De Bilt verwacht tot morgenavond: Warm, vry zonnig en op de meeste plaatsen droog. Weinig wind, later in hoofdzaak uit richtingen tussen oost en zuid. (Opgemaakt te 11.15 uur). 11 JULI Zon op: 4.32 uur; onder: 20.58 uur. Maan op: 0.45 uur; onder: 15.48 uur. Hoogwater te Katwijk te 10.45 en 23.17 uur. Laag water te 6.06 en 18.44 uur. Dit nummer bestaat uit 16 pagina'^ Tegenover het argument, dat het vervoer door een tunnel onder een rivier gratis is, voerde minister Algera aan, dat een veer niet wordt beschouwd als een weg, maar als een vervoer middel. Een vaste oeververbinding on der de Westersehelde zou tenminste 1500 miljoen gulden kosten. Aan zo'n uitgave valt op een achternamiddag niet te denken. Uit het feit, dat het Rijk ieder jaar miljoenen toelegt op de veren over de Westersehelde, blijkt overigens, dat rekening is gehouden met de bijzondere positie van Zeeuws-Vlaan deren. Wanneer de veren in het zuiden van Zeeland voor voetgangers en fiet sers gratis blijven, zullen ook de passa giers op de veren in het noorden van Zeeland gratis vervoerd willen worden. Moties aangenomen Alle argumenten van de minister legde de Kamer echter naast zich neer en zij nam de in het begin reeds aangeduide motie-v. d. Heuvel (KVP) aan, die op zijn beurt de minister naast zich neer zal leggen. Eveneens werd met grote meerder heid een motie van de heer Wester hout (PvdA) aangenomen,, waarin ook werd aangedrongen op handha ving van het vrije vervoer van voet gangers en fietsers. Dat was dus dubbel-op. KVP en PvdA steunden echter elkanders moties, die op dit punt hetzelfde inhielden, maar de KVP-motie wilde bovendien de ver hoging van het tarief voor personen auto's en vrachtauto's slechts als tij delijke maatregel aanvaarden, waar mede de PvdA ook akkoord ging. Alleen VVD en AR stemden tegen deze moties. Zij steunden met de heer van der Peijl (CHU) een motie van de heer Verkerk (AR), die na een wijziging tenslotte de wenselijk heid uitsprak van veertarieven, die gebaseerd zijn op de kosten, die worden bespaard, doordat een auto een afstand vaart inplaats van rijdt. Dit beginsel van vrije veren is ook neergelegd in de motie-v. d. Heuvel, reden waarom prof. Romme (KVP) verklaarde, dat de KVP niet voor de motie-Verkerk zou stemmen. Ook de PvdA en de CPN deden dat niet, zo dat de motie-Verkerk met 23 tegen 75 stemmen werd verworpen. Er is nog een vierde motie ingediend, die uit de pen kwam van de heer Gort zak. Maar de communistische „rebellen" zijn slechts vier man sterk, terwijl voor een motie vijf handtekeningen nodig zijn om in behandeling te kunnen worden genomen. Aan het adres van de officiële communisten richtte de heer Gortzak daarom scherpe verwijten, maar de heer Bakker (CPN) gaf de verzekering, dat gedurende de korte tijd, die de heer Gortzak nog onrecht matig op zijn Kamerzetel zal zitten, de CPN-communisten nooit een motie van de „rebellen" zullen steunen. Lang zamerhand worden de communisten on vriendelijk tegen elkaar. Wij gaan verder! „Wij zijn een stapje verder gekomen en daarbij hebben wij een goed ding bereikt: de negatieve gedachte: „Je kunt er toch niets aan doen", is over wonnen", zei de heer F. A. Kolijn, woordvoerder van het actie-comité „vrije veren" gisteravond, „wij gaan door en hopen eens te bereiken, dat de veren vrij zullen zijn. Met behulp van nazi-ondergronrlse Beschuldiging tegen Amerikaans Senator (Van onze correspondent te Bonn) De voortvluchtige voormalige S.S.-arts dr. Hans Eisele is er, zonder twijfel dankzij een soort nazi-ondergrondse, in geslaagd Cairo in Egypte te bereiken, waar hy om politiek asiel heeft gevraagd. Daar zit hy, naast vele andere voor malige hoge S.S.-ers, veilig. Er is namelijk geen schyn van kans dat de Verenigde Arabische Republiek (Egypte-Syrië-Jemen) hem zal uitleveren aan West-Duitsland dat geen uitleveringsverdrag met Egypte heeft. Dit werd reeds gisteravond gezegd van de zyde van de Westduitse Justitie te Bonn en ook door de Beierse Justitie in een Westduits radio-interview, waarin felle kritiek op de Justitie werd geuit naar aanleiding van haar laksheid bij de vervolging van Eisele. Gelijk bekend is Eisele tijdens het proces-Sommer te Bayreuth, die een bloeiende artsenpraktijk te Miinchen- Pasing had, beschuldigd van moord op honderden, zo niet duizenden, gevange nen van het voormalige concentratie kamp Buchenwald. De ex-S.S.-arts was op 13 december 1945 en op 14 augustus 1947 reeds door Amerikaanse rechtban ken ter dood veroordeeld, maar werd beide keren om geheimzinnige redenen begenadigd en tenslotte tot tien jaar veroordeeld, waarvan hij er zeven uit zat te Landsberg. Volgens het Münchense dagblad Süd- deutsche Zeitung redde Eisele zich het Met Italiaans schip naar Alexandrië gevaren Eisele is op 27 juni j.l. met een valse pas en onder valse naam met het Ita liaanse passagiersschip „Esperia" van de Adriaticalijn van Genua naar Alexan drië in Egypte gevaren. De internatio nale politie „Interpol" werd de volgende dag gewaarschuwd maar de valse pa pieren van Eisele veroorzaakten hem geen moeilijkheden in de aanlqophavens van de Esperia: Napels en Pyraeus in Griekenland. Daarbij kwam Eisele waar schijnlijk te stade, dat hij vloeiend Engels spreekt. Russen weigerden wederom de originelen Engelsen te overhandigen (Van onze correspondent in Londen) Het mysterie van de anonieme bom-brieven heeft een nieuwe wending geno men. De Sovjetrussische ambassade in Londen heeft gisteren aan het Foreign Office, het Britse departement van Buitenlandse Zaken, nog twee brieven over handigd, die de Sovjetrussische ambassadeur Malik maandag heeft ontvangen. Hierin wordt opnieuw gedreigd met het afwerpen van een atoombom in de Noordzee. De Sovjet-ambassade weigerde wederom de originelen te overhandigen. Wel heeft iemand van het ministerie van Buitenlandse Zaken de brieven op de Sovjet-ambassade mogen inzien, maar de ambassade weigerde Scotland Yard toe te laten. Een Engelse journalist vroeg inzage van het origineel, maar ook dit werd geweigerd. Ook nu falsificaties De Russen gaven geen verklaring, waarpm zij 48 uur gewacht hebben met de waarschuwing aan het Foreign Office. Dit is te meer vreemd, omdat in een van de brieven wordt aangekondigd, dat „vanavond voor middernacht" een bom zal worden afgeworpen. Verklaard wordt, dat 500 personen de dood zullen vinden. Volgens de mening van een hand- schriftdeskundige zijn de brieven door dezelfde persoon geschreven als de oor spronkelijke brief. De eerste brief was wederom getekend „W" en droeg het poststempel Great Yarmouth", 6 juli. De tweede brief kwam uit Ipswich en was getekend „A", die een lid van de be manning zou zijn. Volgens de Amerikaanse ambassade zijn ook deze brieven vervalsingen. Zij droegen een 4 pence postzegel in plaats van een 3 pence. De naam Kensington, waar de Rus sische ambassade is gevestigd, was ver keerd gespeld. De brieven bevatten een aantal uit hun verband gerukte Amerikaanse uit drukkingen. In de tweede brief wordt gezegd, dat de vlucht moest worden uitgesteld, om dat zekere dingen moesten worden na gegaan. Zondere verdere vertraging zou de bom voor het einde van de week vallen. De schrijver beweert verder, dat vele personen van hoge rang het plan steunen en dat er geen moeilijkheden zouden zijn om met de bom op te stijgen. Zoals men weet, heeft een woordvoer der van de Amerikaanse luchtmacht verklaard, dat het onmogelijk is te doen wat de briefschrijver wil. In de brief wordt verder verklaard dat het best mogelijk is, dat het toestel zal worden neergeschoten door „onze eigen F-100 D's", maar „dat wij tevreden zul len sterven". Anderen zullen dan later het voorgenomen plan uitvoeren. leven doordat hij vloeiend Engels spreekt en vooyal doordat een Amerikaanse zwager van hem een zeer rijke café houder in Florida grote invloed had op de Amerikaanse Senator Claude Pepper, wiens verkiezingsveldtochten deze zwager financierde. Pepper, een machtig politicus in de Ver. Staten des tijds, zou er toe hebben bijgedragen, dat Eisele er tweemaal het leven af bracht, dat de levenslange gevangenisstraf ver anderd werd in tien jaar en dat hij er tenslotte met slechts zeven jaar af kwam. Sinds 19 februari 1952 was Eisele een vrij man voor wie de Westduitse Justitie zich blijkbaar niet meer inte resseerde tot zij er door de getuigen Ackermann en Jellinek tijdens het pro ces-Sommer met de neus bovenop werd gedrukt. Slot op pag. 2 Na afloop van de receptie ter ge legenheid van het 50-jarig bestaan van de Chr. Historische Unie waarbij de afgetreden en de nieuwe voorzitter Tilanus (rechts) en Beer- nink meer dan 1500 handen kregen te drukken, moesten de heren wel even bijkomen Amerikaanse vliegers werden mishandeld Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft bekend gemaakt, dat vijf van de negen inzittenden van het Amerikaanse vliegtuig, dat twaalf dagen geleden boven Sovjet-Armenië tot lan den werd gedwongen, door burgers zijn mishandeld voor zij door de Russische autoriteiten werden aangehouden. Deze vijf mannen waren met parachutes uit het vliegtuig gesprongen, nadat dit door Migs in brand was geschoten. De vier anderen konden met het brandende vliegtuig een noodlanding maken. De negen vliegers zijn gisteren in West- Duitsland aangekomen. De Amerikaanse journalist Drew Pearson onthulde gisteren in de „New York Mirror" dat de vijf mishandelde vliegers in handen van een menigte woedende burgers waren gevallen. Zij werden geslagen en gestompt. Een van hen, een officier, kreeg een touw om de nek geslagen en de burgers wilden hem juist aan een boom op hangen, toen Russische soldaten ar riveerden en de vliegers in bescher ming namen. Op de Amerikaanse basis te Wies- baden in Duitsland, waar de negen vliegers nu zyn, wordt een rapport over het incident opgesteld. Verloving van Koning Boude wijn Volgens de Brusselse correspon dent van de Londense „Daily Mail" zal binnenkort de verloving van Koning Boudewijn en Prinses Ma- ria-Tlieresa van Bourbon - Parma worden bekendgemaakt. De correspondent heeft met de vader van de Prinses, Prins Xavier- Franqois, telefonisch contact gehad De prins had gezegd, dat hij „niets over de kwestie kon zeggen", doch dat hij „natuurlijk zeer tevreden zou zijn als de verloving werd be kendgemaakt". Prinses Maria-Theresa is 25 jaar Zij heeft in Parijs. Madrid en Ox ford gestudeerd. Zij spreekt be halve Frans, ook vloeiend Engels, Spaans en Duits. Voorts bezit zij een vliegbrevet. Koningin Elizabeth moet het bed houden (Van onze correspondent te Londen» Koningin Elizabeth, die aan een sinus aandoening (aandoening van de neus- amandelen) lydt en terug moest keren van haar rondreis door het noorden, heeft een goede nacht gehad. De koorts daalde, maar de vorstin moet het bed houden. Op doktersadvies zal zy deze week haar sociale functies laten rusten. De Koningin-moeder zal de honneurs waarnemen bij de vandaag te houden tuinreceptie voor debutantes uit het Gemenebest, evenals by het daaraan voorafgaande voorstellen. De Franse president Coty die een bezoek aan België brengt was de zer dagen de gast van Koning Leo pold. Deze foto werd gemaakt tij dens een rondrit door het. park van Kasteel Laken. Coty is gezeten naast Prinses Liliane. achterin de auto zitten Koning Leopold, Prins Albert en Prinses Marie-Christine. Militair dienstplichtigen kunnen worden opgeroepen (Van onze Haagse redactie) De regering heeft besloten voor een deel van de organisatie Be scherming Bevolking de dienst plicht in te voeren. Militaire dienstplichtigen van 26 jaar en ouder kunnen voor het eerst in het begin van het volgend jaar worden opgeroepen en ingelijfd bij een onderdeel van de locale B.B.- organisatie. Door deze inlijving zullen zy buiten gewoon dienstplichtig worden en der halve geen militaire oorlogsbestem ming meer toegewezen krygen. Aldus heeft de minister van Binnenlandse Zaken, mr. A. A. M. Struycken, gister middag te Den Haag op een perscon ferentie medegedeeld. Met nadruk wees de minister erop, dat hy het beginsel van de vrijwillig heid dat tot dusverre voor de B.B. wordt toegepast „een hoog goed" achtte. Hij hoopte dan ook, dat de vrijwilligers de B.B. niet zullen verlaten. „Maar na vijf jaar propaganda is deze organisatie nog steeds niet op de vereiste graad van paraatheid", aldus de minister, „voorna melijk door gebrek aan personeel voor verschillende onderdelen. Om die pa raatheid te kunnen bereiken, moesten wij naar het middel van de noodwacht- plicht grijpen". Slot pag. 2 RAKET MET MUIS DE RUIMTE IN Behouden naar aarde terug? Gisteravond is van de Amerikaanse basis te Cape Carneveral in Florida de combinatie van een intercontinen tale Thor-raket en een gewijzigde Vanguard gelanceerd. In de ncuskegel bevond zich een levende muis. De raketcombinatie werd afgevuurd op een denkbeeldig doel op 9600 km. af stand in de Atlantische Oceaan. Men hoopt de neuskegel te kunnen terug vinden, teneinde te kunnen nagaan hoe de muis zich gehoijdeft heeft tij dens de enorme versnelling by de start en gedurende de vlucht door de vrijwel luchtledige ruimte. Bij een vroegere proef met een Jupiter-raket is men er in geslaagd de neuskegel behouden door de dampkring weer op aarde terug te krijgen en later te bergen. Dit laten terugkeren van de neuskegel is een van de belangrijkste aspecten van de proef. In april is even eens een gewijzigde Thor met een muis aan boord gelanceerd, maar men slaagde er toen niet in de neuskegel te rug te vinden. De neuskegel van de thans afgeschoten raket bevat een radiozender die het opsporen van een geslaagde va', in de Atlantische Oceaan moet vergemakkelijken. De vlucht van de raket zou ongeveer 30 minuten du ren. Ook mevr. Rajk zou terechtgesteld zijn In de Joegoslavische hoofdstad gaat het gerucht dat mevrouw Julia Rajk, de weduwe van de in 1949 als „Joegoslavi sche agent" opgehangen Lazlo Rajk, in Boedapest is terechtgesteld, samen met enkele andere Hongaren die by de op stand betrokken waren. Mevr. Rajk werd in 1949, gelijk met haar man die later is terechtgesteld gevangen genomen. In 1954 werd zij ge rehabiliteerd. Zij werkte toen op de ge meentebibliotheek in Boedapest. In 1956 eiste zij postuum rechtsherstel voor haar echtgenoot. Zy slaagde en op 6 oktober 1956 kreeg Rajk alsnog een staatsbegra fenis. Mevr. Rajk nam geen deel aan de opstand, die spoedig daarna uitbrak. Toen de Russen op 4 november ingre pen. vluchtte zij naar de Joegoslavische ambassade. Directeur:! J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte SlngeI u Lelden Glr0 no 67055 Hoofdredacteur: Brouw» f.7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1