Damen, 'nog nooit een berg gezien', werd tweede in Aubisque-etappe Onze landgenoot op de streep geklopt door Bergaud De Tour in cijfers Waterpolo nieuws Schipholweg werd afgezet voor de proefvlucht van de Tupolef Sportsplinters WOENSDAG 9 JULI 1958 Gele trui siert thans schouders van Geminiani (Van onze speciale verslaggever) Mist, regen, gladde natte wegen langs diepe afgronden, bochten met scherpe rulle sintels. Dat was het decor, waarin een kleine man in een oranje trui dinsdag aan de zuidelijkste grenzen van Frankrijk een heldenrol speelde. De kleine Pietje Damen, die ons enkele dagen geleden nog vertelde, dat hij grote bergen alleen nog maar op plaatjes en op de film had gezien, klauterde tegen de Soulor en de 1710 meter hoge Aubisque op alsof hij een habitué in de bergritten was. Samen met de even kleine Lilli Bergaud van de Franse nationale ploeg was hij meegegaan met de Spaanse geweldenaar Frederico Bahamontes en met drie seconden verschil achter Bergaud was hij 35 sec. na Bahamontes over de streep van de col gekomen. „Damen, c'est un Hollandais, Da- men", hoorden wij de toeschouwers langs de weg steeds maar weer verbaasd tegen elkaar zeggen. Want wie had ooit gehoord van Piet Damen, wie had hem ooit in de uitslagenreeksen van de voor gaande twaalf etappes opgemerkt? Slechts de bestingelichten in de volgerskaravaan wisten dat de Nederlander Piet Damen enkele maanden ge leden de wedstrijd Warschau—Berlijn—Praag had gewonnen, maar vandaag zullen de gehele internationale wielerwereld en al die honderd duizenden Franse enthousiasten door radio, tele visie en pers weten, dat Pietje Damen 23 jaar oud is, dat hij in Lieshout woont, dat hij lichtmonteur is (of misschien wel is geweest) en dat hij op dinsdag 8 juli 1958 in de 13e etappe van de Ronde van Frankrijk, van Dax naar Pau, voor het eerst van zijn leven een heuse berg zag. Want dat heb ben de Nederlandse journalisten aan de finish, nadat Damen met nauwelijks een banddikte in de sprint was geklopt, aan bijna alle Franse, Ita liaanse en Spaanse collega's in geuren en kleuren moeten vertellen. Met nauwelijks een banddikte geklopt. Ja, het was na die fantastische rit, waarin Damen en Bergaud de kennelijk alleen maar voor de bergprijs rijdende en voorzichtig dalende Bahamontes in de afdaling van de Aubisque voorbij waren gegaan, eigenlijk een teleurstelling. Want al hebben wij misschien kunnen ver moeden, dat de lichtgebouwde Damen zou kunnen klimmen, wij wisten zeker, dat hij kon sprinten. En dat had in het Nederlandse kamp hoop gegeven op een derde ritzege van een lid van de Neluxploeg. Op het laatste rechte stuk van het autocircuit van Pau kwam hij op kop op de witte streep voor de propvolle tribunes afstuiven, maar twee meter voor die streep was Bergaud weer naast hem en Damen kwam toen in zijn met slijk be smeurde lichaam juist die kracht te kort om de laatste, beslissende duw op de pedalen te kunnen geven. Hij was tweede. Vermoeid, maar niet uitgeput, vertelde bij toen hoe hij de laatste tientallen kilometers zonder „brandstof" had moe ien rijden. Toen hij aan de voet van de Boulor, aan het begin van de „beklim ming naar de eerste van de twee toppen In deze etappe, door de revitaillerings- tone reed had hij daartussen de verzor- rei'S, die klaar stonden met de etens- sakjes, geen Nederlander kunnen ont- ïekken. Goldschmidt en Buchly waren laar voren gegaan om de ravitaillering róór het kopploegje te bereiken, maar >p de zeer smalle wegen voor Axgeles- ïazost waren zij met de wagen klem .omen te zitten en zo moest Pietje Damen zijn eerste zware werk in de lergen beginnen met een abrikoos en ;en rystevlaatje, welke hij nog van de serste verzorging in Nay had overge houden. 87 km, waarvan 30 km klimmen n een stijgingspercentage variërend van .2 tot 16 pet, met een lege maag Wenig renner zou onder die omstandig- ïeden zijn „afgeknapt". Bijna 70 km lang heeft het in deze ran strijdgewoel sprankelende etappe De uitslag van de 13e étappe van Dax naar Pau (280 km.) luidt: 1. Bergaud (Fr.) 6.15.48 (met bonifi- ïatie 6.14.48)2. Damen (Nelux) z.t. (met bonificatie 6.15.18); 3. Vlayen (B.) 5.18.51; 4. Bobet (Fr.) z.t.; 5. Bauvin (Fr.) z.t.; 6. Robinson (Int. ploeg) z.t.; 7. Brankart (Belg.) zjt.; 8. Ferlenghi (It.)9. Bourles (Zuid West)10. Rohr- iach (Centraal Zuid Fr.); 11. Adriaens- tens (Belg.); 12. Geminiani (Centraal Suid Fr.); 13. Planokaert (Belg.); 14. knquetil (Frankr.)15 Bahamontes (Sp.) 16. Gaul (Nelux-ploeg) allen in dezelfde lijd als VLayen (6.18.51)17. Suarez (Sp.) 1.20.17; 18. Van den Borgh (Nelux) 1.20.18; 19. Craczyk (Centr. Zuid Fr.) Ï0. Christian (Intern, pl.)Ernzer (Nelux)Piet van Est (Nelux) allen in 1.20.18; 42. fcchmitz (Nelux) 6.26.06 44. Darrigade (Fr.) 6.27.34; 47. Wim van Est (Nelux) z.t.? 49. Bolzan 'Nelux) z.t.; 74 Piet de Jong (Nelux) 6.27.34; 86. Ker- Jten (NebÖü 6.34.29; 88. Voorting (Ne lux) z.t. De Spanjaard Morales heeft de strijd gestaakt. Na de 13e etappe luidt het algemene klassement: 1. Germiniani (Centr.Zuidi Fr.)60.51.40; 5. Favero (It.) 60.51.43 3. Mahé (Frank rijk) 60.52.01; 4. Craczyk (Centr. Zuid ?r.) 60.52.06 5. G. Desmet (Belg.) 10.54.23; 6. Bauvin (Fr.) 60.56.16 7. Planckaert (Belg.) 60.56.53; 8. Botella :sp.) 60.57.52; 9. Darrigade (Fr.) 60.58.36 10. Anquetil (Fr.) 60.59.59; 11. Van den 8orgh (Nelux) 61.00.04; 12. Adriaenssens (Belg.) 61.01.06; 13. Elliott (Intern.) 1.01.19; 14. Gaul (Nelux) 61.01.24; 15. tobinson (Intern.) 61.01.44; 16. Bobet Fr.) 61.02.05; 17. Brankart (Belg.) 102.41; 18. Rorhbaoh (Centr. Zuid Fr.) $1.03.0919. Christian (Intern.) 61.03.53; 2ü. Nencini (It.) 61.04.11; 23. Voorting jNelux) 61.06.09 25. Ernzer (Nelux) Bl.06.50; 30 Piet van Est (Nelux) 51.10.22; 35. Damen (Nelux) 61.14.25; 10. Wim van Est (Nelux) 61.17.29 44. De Jongh (Nelux) 61.18.56; 50. Bolzan (Nelux) 61.21.08; 67. Schmitz (Nelux) 5128.17; 68. Kersten (Nelux) 61.30.31. Het ploegenklassement van de der tiende etappe luidt: 1. Frankrijk Nationaal (Bergaud Bo bet, Bauvin) 18.52.30; 2. Nelux-ploeg (Damen, Gaul, Ernzer) 18.54.27 3. Bel- fië 18 56.33; 4. Centraal Zuid Frankrijk 18.58.00; 5. Spanje 18.59.26 6. Italië 18.59.277. Internationale ploeg 19.06.43; B- Zwitserland/Duitsland 19.10.28; 9. JVest Zuid West 19.21.31; 10. Parijs Noordoost 19.14.05. Het algemene ploegenklassement ziet er als volgt uit; 1. Frankrijk (Mahé, Bauvin. Darri gade) 182.46.53; 2. Centraal Zuid Frank- WJk 182.46.55 3. België 182.52.22 4. In- geduurd alvorens de grote aanval begon en toen die even na Arbus inzette, kon nog niemand geloven dat dit nu de greep naar de dagprijzen betekende. Na de start waren Gainche en de Spanjaard Galdeano het eerst uit het peloton weggesprongen en terwijl dat gebeurde werd vanuit de achterhoede gemeld, dat Charlie Gaul moest worden opgewacht door Schmitz, Piet van Est en Ernzer, omdat hij met laatstgenoem de van wiel moest verwisselen. Na 35 km demarreerde een zestal met Privat. Gainche, Nascimbene en Dacquay. Fore kwam erbij maar ook deze ontsnapping liep op niets uit en voort ging het weer in gesloten gelederen tussen de maïsvel den van Orthez en Argagnon en over het steeds bergachtiger wordende par- ternationale ploeg 183.06.56 5. Nelux- ploeg (Van der Borgh, Gaul, Voorting) 183.07.37 6. I-talië 183.13.20; 7. Paris Noordoost 183.37.51; 8. West Zuid West 183.40.51; 9 Spanje 183.41.13; 10. Zwit serland/Duitsland 184.05.30. Na de dertiende etappe ziet het pun tenklassement er als volgt uit: 1. Graczy (Centraal Zuid Frankrijk) 153 pnit.; 2. Darrigade (Frankrijk) 202 pnt.; 3. Planokaert (België) 235 pnt.; 4. Bauvin (Frankrijk) 249 pnt.; 5. Gain che (West Zuid West) 257 pnt.; 6. Baffi (It.) 265 pnt.; 7. Wim van Est (Nelux- ploeg) 284 pnt.; 8. G. Desmet (Belg.) 287 pnt.; 9. Robinson (Int. ploeg) 315 pnt.; 10. Barone (Parijs Noord Oost) 341 pnt. De Col van de Aubisque (le categorie) telde mee voor het bergklassement. De toekenning van de punten voor deze col was alsv olgt: 1. Bahamontes (Spanje) 10 pnt.; 2. Bergaud (Frankrijk) op 32 sec. 9 pnt.; 3, Damen (Nelux-ploeg) op 33 sec. 8 pnt.; 4. Ferlenghi (Italië) op 3 min. 28 sec. 7 pnt.; 5. Vlayen België) z.t. 6 pnt.; 6. Bourles (West Zuidwest Frankr.) op 6 min. 20 sec. 5 pnt.; 7. Gaul (Nelux- ploeg) op 6 min. 21 sec. 4 pnt.; 8. Bran kart (België) op 7 min. 12 sec. 3 pnt.; 9. Geminiani (Centraal Zuid Frankrijk) z.t. 2 pnt. De prijs voor de strijdlustigste renner werd toegekend aan de winnaar van de etappe, de Franse Nationaal Bergaud. De prijs voor de ongelukkigste renner ging naar de Spanjaard Morales, die ondanks een sohouderblessure aan de start versoheen. en later de strijd moest staken. GEMINIANI v 8 in gele trui koers. Even vóór de grote olie-raffina derijen van Abidos (55 km) viel Gaul voor de tweede maal met een lekke band uit het peloton terug en hij moest door een vijftal Nederlanders worden opge wacht om weer bij de grote groep te worden gesleept. Nencini reageerde onmiddellijk door te demarreren, maar Gaul was dank zij de hulp van zijn altijd waakzame ploeg genoten binnen zeer korte tijd weer in de positie om terug te slaan en daarmee was de zaak voor Nencini afgelopen. Na 69 km, even na het plaatsje Arbus, gebeurde het. Bergaud ontsnapte uit het peloton en Piet Damen vond het een prachtige gelegenheid om ook eens wat te gaan proberen. Hij trok met de kleine palladijn van Bidot mee en kreeg daar bij de Belgische kampioen Vlayen, de Italiaan Ferlenghi en de regionaal Bour les in zijn kielzog. Binnen een paar minuten was de voorsprong al 200 meter en ook de Zwit ser Graeser maakte zich toen los. Dit zestal, alle zes renners van verschillen de ploegen, ging door. Hard en vol strijdlust, vermoedelijk eerst alleen maar om in de zware klim een niet al te grote achterstand op de gerenommeerde klim mers op te lopen, later echter, toen het verschil minuten ging bedragen, om zelf hun kansen te grijpen. Door Pau Charlie Gaul, Anquetil, Bobet, Gemi niani, Brankart en Nencini leidden het peloton ten einde op alles voorberaid te zijn. Zij hielden elkaar scherp in het oog en lieten Frederico Bahamontes im mers toch kansloos voor de eindzege rustig gaan toen de Spanjaard nadat de karavaan even heel verleidelijk een paar honderd meter door Pau de finishplaats van 4 uur later was geraden, uit het peloton wegliep. Bahamontes begon de jacht op de kopgroep en op de begeerde punten voor de bergprijs geheel alleen. Vlayen en Ferlenghi kregen een lekke band, maar sloten zich spoedig weer aan. Toen echter Graeser een mankement aan zijn fiets kreeg en geen wagen van de Zwit sers-Duitse ploeg in de buurt was, waren de kansen voor hem verkeken. En pas toen Bahamontes in zijn buurt kwam kon hij zijn tocht weer hervatten. Ge ruime tijd reden beiden samen, maar Graeser slaagde er niet in de hoge soe pele cadans van de Spanjaard te volgen en weer ging Bahamontes alleen verder en steeds kleiner werd het verschil tus sen hem en het vijftal voor hem. Bij het passeren van 's werelds grootste bede vaartsoord Lourdes (129,5 km) waren de verschillen: Bahamontes op 1 min. 40 sec., het peloton op 9 min. 25 sec. En daartussen steeds meer terugvallend, Graeser. Op 5 km van de top van de Soulor had de Spaanse klimspecialist het kopgroepje te pakken. Wat zou nu gebeuren was de grote vraag. Zou Bahamontes alleen doorgaan of zou het groepje van Damen zyn tempo kunnen volgen? Een paar honderd meter danste het vyftal met Frederico mee, daarna moest Ferlenghi als eer ste en vervolgens Vlayen en Bourles lossen. Een kilometer lang bleef het drietal samen doorklimmen. Damen ging in goede stijl mee en met groter wordende verbazing keken de Neder landers in de volgwagens elkaar aan. „Wij hebben weer een klimmer", riep men elkaar verrast toe. Inderdaad, het was een lust om Damen te zien gaan, schijnbaar zonder grote inspanning en met voldoende lucht. Op de Soulor De top van de Soulor, die niet voor de bergprijs meetelde, werd het eerst door Bahamontes gepasseerd. Hij had zich De strijd tussen De Gouwe en LZC in Waddinxveen is hard en onaange naam geweest. Het fanatieke publiek zweepte de spelers op en had kennelijk het grootste plezier in de onprettige zaken welke zich vooral in de tweede helft in het water voordeden. LZC. dat de wedstrijd verloor, nam door Siem Ouwerkerk de leiding, maar Henk van der Linden bracht de par tijen vrij spoedig weer op gelijke voet. Het werd voor de rust 21, toen een Waddinxveense speler even vrij kwam en het harde schot de arm van doel man Jan Heek schampte. De Gouwe staat dus voor, maar dat is het publiek niet voldoende. Het begint zich te roeren en het spel wordt harder. Een schot van de De Gouwe-rechtsvoor is Jan Heek te machtig en de stand is 3—1. LZC blijft aanvallen, maar het suc ces komt aan de andere kant, waar Henk van der Linden zijn bekende passeermethode toepast: bal over het hoofd van de tegenstander, de man opzij zetten, de bal vrij. Jan Heek krijgt het schot van Van der Linden in het gezicht, maar heeft de pech, dat het leer wederom by Van der Linden terugkomt, die nu geen fout maakt: 4—1. Als Siem Ouwerkerk vlak voor het einde een straf worp krijgt te nemen, begint de herrie. Waddinxveense spe lers trachten hem te hinderen, wat volgens de spelregels niet mag. Dick Timmermans gaat dan tussen de straf- worpnemer en een Gouwespeler liggen, hetgeen de laatste „niet neemt" en waarop een geanimeerde kloppartij volgt. De arbiter honoreert dit met uit het water zenden en dreigt de ont moeting te zullen staken. Na veel duwen en trekken kan Siem Ouwerkerk tenslotte de strafworp nemen en het leer, hoewel nog gehinderd door een Waddinxveens been, inschieten. Kort daarop komt het einde van deze on prettige wedstrijd. De Zjjl (dames)-Golfbrekers De Zijl was met drie invalsters eigenlijk geen party voor het LGB-team, dat sneller was en dat door doelpunten van Coby Hogeboom (2x) en Loes Zandvliet tot uitdrukking bracht. Wil Teyn, de enige speelster van De zyi met dezelfde zwemsnelheid redde voor deze ploeg de eer: 1—3. Zyl 4 LZC 5 Uit een strafworp scoorde De zyi. Rudy Schmidt deed dat tweemaal voor LZC: 12. kort tevoren los gemaakt van zyn twee metgezellen en ging nu alleen op de 265 meter hoger gelegen Aubisque af, Baha montes kwam als eerste door en Piet Damen liet zich even verrassen door een tussenspurtje van Bergaud, die tweede werd, dikke wolken omsloten het toneel van de strijd en een fyne regen maakte het zioht slecht en de weg gevaarlyk glad. Maar Piet Damen trok zich van al die afschrikwekkende omstandigheden naast de diepe afgronden niets aan. Je rijdt een Tour de France of je rijdt hem niet en wanneer je hem rydt, dan moet je niet zeuren over ravynen, haarspeld bochten, kou en een lege maag, dacht Piet. Vooruit fietsen, wat een ander kan, kan ik ook en daar ging de Brabander naar beneden. By trappend waar hij toon, remmend als het hoog nodig was en geen meter wytoend van de zyde van Bergaud. Bahamontes had zyn zin. De eerste 10 punten voor de bergprijs en de vette dagpremie van 100.000 franken waren binnen. Hy deed geen moeite meer de kop te behouden en hy liet in de afdaling de beide dappere renners langs zich stuiven. Ruim 55 km lang was eerst de vry scherpe, geleideiyke afdaling naar de finish in Pau, waar het grote duel van de twee kleintjes met drie centimeter werd beslist in het voordeel van de erva ren tricolore. 55 km, waarin de twee renners op kop stand hielden, terwijl achter hun ruggen een keihard gevecht tussen twee groepen met favorieten (de groep Anquetil tegen de groep Nencini) was losgebroken. Dat de kleintjes, dat hebben klaar gespeeld, is wellicht him grootste prestatie in deze rit geweest. Ruim drie minuten bedroeg de voor sprong op het peloton met alle grote favorieten, behalve Nencini, die 1 min. 27 sec. achter Gaul, Bobet, Brankart, Anquetil en de nieuwe gele trui drager Geminiani, binnenkwam. PAARDESPORT BelgiëNederland op 12 juli te Sterrebeek Zaterdag 12 juli a.s. wordt op de baan te Sterrebeek by Brussel de jaarlykse ontmoeting in de reeks wedstryden tus sen de dravers van Nederland en Bel gië gehouden. Het is een avondwed- stryd met een drietal „prijzen" n.l. de Prix Rotterdam, voor hengsten en mer- riën van vier jaar; de Prix Amsterdam, voor hengten en merriën van vyf jaar en de Prix La Haye, voor hengsten van 69 jaar en merriën van 6 en 7 jaar. De deelnemers zyn: Nederland: 4-jarigen: 1. Victrix V (W. Leeuwenkamp); 2. Vrydag (A. S. Tesselaar)3. Vainqueur (J. M. v. d. Berg); 4. Valencia (J. Wagenaar). 5-jarigen: 1. Urdy Mars (A. S. Tesse laar); 2. Urania (P. A. Strooper); 3. Untrepid (N. J. Bloemsaat); 4. United Hanover (J. T. de Graaf). 6-jarigen en ouder: 1. Sorento (N. J. Bloemsaat); 2. Tarantella (W. Leeu wenkamp) 3. Tommy Mars (C. J. Blok- dyk)4. Quite Heny (J. Hof). België: 4-jarigen: 1. Oregon Guy (Dolne): 2. Our Frisco (Ch. Martens); 3. Ovation (P. Meynen)4. Olivia (R. Bals). 5-jarigen: 1. New Quick (R. Bals); 2. Night Rose (J. Desoete)3. Niquette D (E. Mewissen); 4. Nice Girl (A. Dhaenens). 6-jarigen en ouder: 1. Mieke (A.Goet- geluk); 2. Lustrucu (A. Desoete); 3. Le- tina (A. Dhaenens); 4. Klaverblad (M. Martens). Warburg naar Europees kampioenschap Finn jollen De Finnjollenzeiler K. H. Warburg uit Warmond is door de Kon. Verbonden Nederlandsche Watersportverenigingen aangewezen als Nederlandse deelnemer aan de wedstryden om het Europese kampioenschap eenmans zwaardboten. De races voor dit kampioenschap wor den van 3 tot 7 september te Cascais in Portugal gehouden. Evenals in de laatste jaren het geval was zal in Finnjollen worden gezeild. H. Sleeswyk uit Bus6um is aangewezen als reserve. De KVNWV heeft zich voorts akkoord verklaard met de selectie die de Neder landse Flying Dutchman Vereniging heeft gemaakt voor het wereldkam pioenschap Flying Dutchman klasse. Jac. Kraan, Jaap Helder, J. Bouman, M. Oerlemans en B. Verhagen zullen Nederland dus vertegenwoordigen bij de wedstryden om dit kampioenschap, die van 2 tot 7 september te Attersee (Oos tenrijk) worden gehouden. Onze landgenoot Maus Gatsonides heeft in de Alpen Rallye de strijd ge staakt. Hy arriveerde niet in Monza, waar een snelheidsproef moest worden afgelegd. Hij was de enige deelnemer, die de gouden beker van dit evenement had kunnen winnen. Deze wordt n.l. alleen beschikbaar gesteld aan degenen, die drie maal in successie zonder strafpun- ten de rallye heeft volbracht. Gatsoni des was reeds tweemaal achtereen zon der straf pun ten geëindigd. Een succesvolle tocht van ruim een uur Gisteren Iaat in de middag heeft het tweemotorig straalverkeersvliegtuig Tupolef-104 A van de Russische lucht- vaartmaatschapy Aeroflot een uitge breide proefvlucht boven Nederland gemaakt, welke iets meer dan een uur duurde. Toen gezagvoeder Soldatof het sein tot vertrek gaf, zaten behalve de leden van de bemanning, de beide ste wardessen inbegrepen, nog twintig personen in het vliegtuig, onder wie een tiental employé's van de K.L.M. Besloten was een start en een landing te maken op baan 23, die naar bekend een lengte heeft van 2150 meter en tot en met eind augustus veel wordt ge bruikt, omdat de 2550 meter lange baan 19 wegens werkzaamheden voor een nieuwe baan, niet voor vertrek en lan ding van toestellen beschikbaar is. MEER GELUID. Toen de beide straalmotoren by han gar 7 gingen draaien merkte men dat by het stationsgebouw nauwehjks op. Aan de kop van baan 23 gaf gezagvoer der Soldatof evenwel vol gas, waardoor het aantal decibellen geluid aanzieniyk toenam, maar volgens de deskundigen op de luchthaven zeker niet veel meer dan by de start van een Super Constel lation. Alleen de aard van het geluid is anders. Reeds na 1550 meter zweefde de machine in de lucht. Na tien minuten vloog het toestel van Aeroflot reeds op De Rus Boris Chakline heeft tydens de t>e Moskou gehouden wedstryden om het wereldkampioenschap gymnastiek de titel by de heren behaald. Hy ver gaarde 116.05 punten. Ook de teamwedstryd voor heren leverde een Russische zege op. Met 575,45 punten bezette het Russische team de eerste plaats in het eindklassement. De derde testmatch tussen Enge land en Nieuw-Zeeland is door de Engelsen gewonnen met 1 innings en 71 runs. In de serie van vyf wedstrijden heeft Engeland met 30 de leiding. De score was: Nieuw-Zeeland 67 en 129, Engeland 267 voor twee (gesloten). Eerste aanval van Gaul niet gelukt Damen: „Dom hè, om die sprint van kop af te beginnen Hy was stil, na aankomst, Piet Damen, waarschynlyk kon hy alles nog niet verwerken. Drie maanden geleden was de kleine stevige Brabander nog amateur, won daarna als onafhankelijke de wedstrijd WarschauBerlijnPraag en nu is hy, door zyn prachtige tweede plaats in de meest gevreesde rit, de Aubisque- etappe, reeds een der groten van Jacques Goddets spectakelstuk geworden. Het is allemaal vlug gegaan, misschien zelfs wel te vlug. En nu zult ge waarschynlyk denken, dat de debutant echt wel tevreden was over zyn prestatie, toen de grootte van het succes eenmaal duidelyk tot hem doorgedrongen was. Maar neede eerste woorden, die Damen sprak, waren woorden van zelfkritiek: „Dom hè, om die sprint van kop af te beginnen Piet had gelyk: de eindspurt was te gen de slimme Bergaud beslist niet han dig ingezet. Onze landgenoot had de Franse nationaal als eerste moeten laten demarreren. Maar wie kan een Jonge renner, die in de eerste werkelyk grote wedstrijd van zyn leven met een jui chend gevoel naar de finish flitst zo'n fout kwalyk nemen, het was al meer dan mooi, dat Piet Damen had aangetoond over kwaliteiten te beschikken. De rou tine, noodzakelyk om de triomf te vol tooien, komt later wel. In ieder geval heeft hy uit dat spurtje van Bergaud al heel veel geleerd. Gaul: „heeft hii gewonnen" Gaul arriveerde dus drie minuten na het duo Bergaud-Damen in de groep, waarvan ook de nieuwe drager van de gele trui, „veteraan" Geminiani, deel uitmaakte. De Luxemburger had geen aandacht voor zyn eigen klassering. Het eerste wat hy deed was informeren of Damen had gewonnen. Het antwoord was, ge weet het al, ontkennend. Gaul uitte een verwensing, toen hy dat hoor de, want hy had echt op een zege van zyn ploeggenoot gehoopt. De verwen sing, beschaafd uitgespi-oken overigens, was duidelijk een Nederlandse. Ook Gaul heeft in deze ronde al iets geleerd Wim van Est: „het ging niet" Wim van Est had al voor de Aubisque het contact met he't peloton verloren, geen opmerkehjk feit, want de Braban der is nu eenmaal geen klimmer. Ty dens de afdaling liep hy gelukkig nog veel van zyn achterstand in. De Neder landse kampioen was overigens niet in het minst gedeprimeerd. „Het ging nu eenmaal niét, dat heb ik altyd in de eerste bergetappe. Later misschien blyf ik iets langer by de klimmers, mis schien Trotse „Gem" Rafael Geminiani, reed gisteravond trots met een nieuwe gele trui door Pau. Erg trots, want het was voor de eerste keer in zyn ryke carrière, dat de Fransman met zyn door kari katuristen geliefde haviksneus het ere- tricot droeg. „Gem" is dinsdag de renner ge weest, die de grootste winst heeft be haald uit de Pyreneeënrit. Darigade, Favero, Gerrit Voorting, Francois Mahé en Craczyk waren op de Aubisque naar de achterhoede gedron gen: de gele trui was in zyn bereik. Maar dat zal Geminiani niet het be langrijkste hebben gevonden. Veel be- langryker voor hem was, dat hy gelyk met Gaul, Bobet, Anquetil en de Bel gen Brankart, Adriaenssen en Plano kaert, directe concurrenten in de stryd om de eindzege, in Pau arri veerde en dat Gastone Nencini zelfs anderhalve minuut achterstand had geïncasseerd. De Italiaan zat namehjk in de groep Van der Borgh, waartoe ook Piet van Est behoorde. De eerste aanval van Gaul is dus niet gelukt, kon ook niet geluk ken, omdat de afstand tussen de Aubisque en de finish te groot was (byna 60 km) en een snelle afdaling op de gladde en met grint bezaaide wegen levensgevaar- ïyk was geworden. De verwachting is overigens, dat Gaul zyn slag zal slaan tydens de tijdrit op de Ventoux, de etappe dio ^iaal voor hem werd ge creëerd. O; Ventoux, en in de Alpen, niet eer:'.' gezien de gemakkeiyke wyze.^ \v" 'iy tydens de bestyging <.-n de Aubisque van zyn i 5000 meter hoogte boven Delfzyl, waar gedraaid werd om via Eelde en de Af- sluitdyk de kop van Noord-Holland te bereiken. Men wenkte dus niet alleen de bemanning vertrouwd te maken met start en landing op Schiphol, maar ook wilde men oefenen op de bakens, die bij de wekelijkse dienst van Aeroflot, eind juli te beginnen, door de Russi sche vliegers uit veiligheidsoverwegingen zullen moeten worden gebruikt. VREEMDE VOGEL. Via Enkhuizen werd naar Schiphol teruggekeerd, waarby de machine over het centrum van Amsterdam daverde, duidelyk zichtbaar voor de mensen op straat, die met grote belangstelling de wel zeer vreemde vogel met eigenaar dige deltavleugels, door de lucht zagen gaan. Een paar minuten na de Tu polef kwam een Super Constellation over Amsterdam, maar veel verschil in de kwantiteit van het lawaai viel er in de stad niet te constateren. By Schiphol kwam de Tupolef recht voor baan 23. De gemeentepolitie van Haarlemmermeer zette in samenwerking met de luchthavenpolitie het autover keer op de Schipholweg over een af stand van ongeveer 250 meter volledig stil. Op dat ogenblik was het niet druk op de weg, zodat de vertraging in het verkeer tot een minimum kon worden beperkt. Het stopzetten van het auto verkeer zal dan ook ten hoogste drie minuten hebben geduurd. Dat de veiligheidsmaatregelen wel gewenst waren, bljjkt uit het feit, dat de wielen van Tupolef slechts twee meter over de heg, welke de baan va» de weg scheidt, scheerden. Voor de uitloop had de Tupolef wederom byna 1600 meter nodig, ruim voldoende voor een veilige landing. Na afloop van de vlucht verklaarden de leden van de bemanning, dat zjj zeer tevreden over de resultaten van deze oefening waren. van de tegenstanders wegsprong, kan de Lu xemburger ook beslist volgende week de zo noodzakelyke winst behalen. De heer Hoogwater directeur integratie Tot hoofd van het directoraat inte gratie van het directoraat-generaal voor de buitenlandse economische betrek kingen is benoemd de heer J. H. W. Hoogwater. Tot dusverre was deze als adviseur voor economische aangelegen heden aan dit directoraat-generaal ver bonden. De heer Hoogwater volgt in zyn nieuwe functie dr. J. Linthorst Homan op, die onlangs is benoemd tot hoofd van de gecombineerde Ned. permanente vertegenwoordiging by de Europese Eco nomische Gemeenschap en by de Euro pese gemeenschap voor atoomenergie. Oudheidkundig Genootschap honderd jaar In het Rijksmuseum te Amsterdam Is gisteravond het 100-jarlg bestaan ge vierd van het Kon. Oudheidkundig Ge- nootschap. Voorzitter, prof. dr. J. Q van Regteren Altena, gaf een overzicht van de laatste 25 jaar. Sprekend over de pogingen stadsdelen, die van oudheidkundig belang zyn, te beschermen, memoreerde spreker de acties die gevoerd zyn tegen de dem ping van de grachten te Franeker, van de Bakenessergracht te Haarlem, van het -Rokin te Amsterdam en van de Mient en het Verdronken Oord te Alk maar. Ten aanzien van Amsterdam noemde hy de instelling van de raad voor de stedebouw een gelukkig teken. Een aantal medewerkers werd door het bestuur het erelidmaatschap toe gekend. Bovendien kende het bestuur een ere penning toe aan dr. H. E. van Gelder, mr. Chr. P. van Eeghen, jhr. D. C. Röell en prof. dr. E. Reeser. Hierna sprak de staatssecretaris van O. K. en W., mr. R. G. A. Höppener. Namens de regering en ook namens het gemeentebestuur van Amsterdam, dat was vertegenwoordigd door burgemees ter mr. G van Hall, bood hy het Jubi lerende genootschap gelukwensen aan. Hy deelde mee dat de ondervoorzitter van het Genootschap, jhr. mr. G. Chr. Six van Wimmenum is benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau en jkvr. H M. A. F. Six, eveneens be stuurslid, is onderscheiden met de zil veren museummedaille. De byeenkomst werd ook. bygewoond door mr. W F. de Gaay Fortman, Ka merheer in buitengewone dienst. Na afloop bleven de vele honderden gasten op een receptie byeen. NIEUWE LEDEN SURINAAMSE STATEN BEËDIGD Gouverneur Van Tilburg heeft gis teren te Paramaribo de nieuwe leden van de Surinaamste Staten beëdigd. Later op de dag opende hy de eerste -ergadering van de Staten na de ver kiezingen in Suriname. De Staten kwa men byeen onder voorzitterschap van het oudste lid, de heer Lachmon.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7