BOSCH Mensen en dieren der stilte.... Miljonair Goldfine speelt komedie in drama van Eisenhowers assistent Euromarkt stelt vele Nederlandse bedrijven voor belangrijk dilemma UMUIDEN THANS F1LMSTAD Oriënteren op de E.E.G. of op voorziening binnenlandse markt? Geheime microfoon geplaatst 97ste jaargang Woensdag 9 juli 1958 Derde blad no. 29486 Eer komisch dan tragisch Goldfines verhoor was eer komisch dan tragisch. Men kreeg de indruk (na een wat schuchter begin), dat Goldfine en zyn opgewekte, vergulde vrouw, al die publiciteit wel mooi vonden. Ver slaggevers vroegen aan mevrouw Gold fine (geboren Goldblatt), wat voor par fum zij deze dag gebruikte. De naam was „joy" (vreugde) en dat was eigenlijk wel toepasselijk! Op de tweede dag van het verhoor echter kon de parfum van mevrouw Goldfine beter „gramschap" dan „joy" zijn geweest. Haar echtgenoot heeft zich toen herhaaldelijk flink kwaad ge maakt en vooral toen hem werd verteld, dat hij zijn klanten bedrogen had door op de labels van zijn textielprodukten onjuiste gegevens af te drukken, werd hij zeer gebelgd. Dat waren allemaal vergissingen ge weest, zo betoogde hij. Gestoken in het nieuwe vorige week ontvangen ceremoniële tenue heeft de Délftse Studentenweer baarheid gistermiddag voor het Pa leis Soestdijk gedefileerd voor Prins Bernhardt De foto toont het inspec teren van de troep door de Prins. Indien geen tarieven werden ingevoerd Wanneer op de veren over de Wes- terschelde geen tarieven zouden wor den ingevoerd voor personen, fietsen en bromfietsen zou het Rijk daardoor naar raming voor het jaar 1 augustus 19581 augustus 1959 rond f 1.634.000 minder ontvangen, namelijk f 1.511.000 wegens vrijstelling van personen en f 123.000 wegens vrijstelling van fiet sen en bromfietsen. Hiertegenover staat een geraamde opbrengst in dezelfde periode van f3.500.000 volgens de tarieven die in overleg tussen de minister en Ged. Sta ten van Zeeland zijn opgesteld en waar bij rekening is gehouden met tienvaar- tenboekjes voor personen, fietsen en bromfietsen en twintigvaartenboekjes voor personen- en vrachtauto's, en een geraamd totaal der exploitatiekosten van f 6.000.000. Het bedrag van f 1.634.000 zou met rond f300.000 kunnen worden vermin derd als voor passagiers in de eerste klasse het nu nog geldend tarief van 20 cent gehandhaafd zou blijven. Minister Algera heeft dit meegedeeld in een brief aan de Eerste Kamer, aldus een toezegging, die hij het lid dier Ka mer de heer Vos in de openbare verga dering van 3 juni had gedaan, gestand doend. Werktijdverkorting en overwerk in juni In de maand juni werd op grond van door de arbeidsinspectie verleende ver gunningen tot verkorting van de werk tijd in 767 ondernemingen door 28.916 mannen in totaal 1.455.630 uren en door 7.028 vrouwen 324.029 minder gewerkt dan bij een 48-urige werkweek het geval zou zijn geweest. Het gemiddelde aantal werkuren per week per werknemer ten aanzien van wie vap 4? SO" braik werd gemaste temp Incidenten in zaak-Sherman Adams Operatie Amsterdam" begonnen IJmuiden Ls sinds gisterochtend negen uur filmstad. De grote film ploeg van de Arthur Rank maat schappij streek in de zonnige ochtend uren neer op de Trawlerkade bij de vissershaven om tegen elf uur te be ginnen met het maken van de eerste opnamen voor de film Operatie Am sterdam" geïnspireerd op het boek „Adventure in diamonds" van David Worker, De rolprent, die wordt ver vaardigd onder regie van Michael Mac Carty, berust op historische gegevens en zal de overbrenging in beeld bren gen van het Nederlandse bezit aan diamanten op een der eerste oorlogs dagen in mei 1940 naar Engeland door de Britse torpedobootjager Wallpool. Gisterochtend stroomden op de kade bij de vishallen honderden vluchtelin gen samen en herleefden daar het ge beuren van de 13e mei 1940 in IJmui den. Vluchtelingen de figuranten zijn in hoofdzaak Amsterdamse studenten gingen aan boord van de Katwijkse treiler „Arend Katwijk 7" aan de Traw lerkade en bundeltjes kleren en koffers werden aan boord gehesen, terwijl de camera's draaiden. REKWIESIETEN Op de havenkant bij de vissershaven waren al enige loodsen opgetrokken, die straks bij de filmopnamen van nut zul len zijn. Er stonden tientallen auto's uit de jaren van die voor de oorlog gepar keerd en er stapten paarden rond, die de wagens met goederen van vluchte- Van spijker tot chemische fabriek (II) (Van een speciale medewerker) Het dilemma, waarvoor de leiders van vele grote Nederlandse bedrijven thans, nu de Euromarkt nadert, staan, concentreert zich volgens de heer J. A. Langelaan, directeur van N.V. Bronswerk, in de volgende vraag: „Moet in de komende tien jaren de stap gewaagd worden om het bedrijf technisch, maar vooral ook commercieel en financieel op een zodanig niveau te brengen, dat de afzet der produk- ten geregeld en in toenemende mate in de landen, behorende tot de Europese Economische Gemeenschap, en ook daarbuiten, kan plaats vinden, of moet hetgeen aanvankelijk minder risico's met zich brengt het bedrijf in hoofdzaak ingesteld worden op voorziening van de Nederlandse markt". Een vraag, welke geenszins een voudig valt te beantwoorden. Het zijn namelijk bepaald niet alleen visie en durf, welke de doorslag moeten geven. De financiering speelt een allesover heersende rol. Op dit punt toch kan de spreekwoordelijke machine juist gaan aanlopen. Ook bij de grote bedrijven, vormt de financiering, het beschikbaar zijn van voldoende kapitaal, een knelpunt. Kennis én kapitaal, dat heeft de in dustrie van node. Samenwerking kan hiervoor deels een oplossing bieden. Dit samenwerken, waartoe de E.E.G. trouwens dwingt, zo men tenminste niet terug wil vallen tot een lager niveau, kan in velerlei vormen geschieden. Bovendien kan deze samenwerking nog uitgebreid worden tot internationaal vlak, hetzij daadwerkelijk, hetzij bij voorbeeld in het raam van licentiewerk. Een sprekend voorbeeld van goede Europese samenwerking laat bijvoor beeld de Verenigde Machinefabrieken N.V. zien. Nu de rijtuigenfabricage stag neert en dit waarlijk niet alleen in ons land heeft men naar wegen ge zocht om gezamenlijke moeilijkheden het hoofd te bieden. Als E.E.G. fabrikanten is men gebundeld gaan op treden op de overzeese markt, hetgeen leidde tot. een Zuidafrikaanse order voor 1007 rijtuigen, welke gebouwd zullen worden door Nederlandse (Werkspoor N.V.), Belgische, Zwitserse en Italiaanse ondernemingen, zoals V.M.F. direc teur M. H. Damme jr. verklaarde. Deze samenwerking is zuiver incidenteel, ad hoe zou men mogen zeggen, hetgeen echter niet uitsluit, dat straks misschien op hetzelfde plan opnieuw op de over zeese markt opgetreden zal worden. Vormt dit een samenwerking in de breedte, en dan nog op internationaal vlak, een samenwerking in de diepte is, zoals de heer F. L. Hartong, voorzitter van de Vereniging van Nederlandse Fa brikanten van Zuivelwerktuigen schetste bijvoorbeeld het Initiatief van enkele Nederlandse metaalbedrijven om geza menlijk gehele zuivelfabrieken aan te bieden. Levert de één de tanks, de ander vulmachines, een derde motoren, een vierde specialistische apparatuur en een vjjfde wat verder nodig is. Hierdoor krijgt men een niet mis te verstane concurrentiekracht, zonder dat de zelf standigheid van de afzonderlijke onder nemingen teloor gaat. In de breedte Op weer ander vlak ligt de samen werking van een vijftal fabrieken van dieselmotoren. Toen er na de oorlog een markt bleek te bestaan voor dit tvpe motoren onder de 30 p.k., besloten deze vijf fabrikanten die motoren geza menlijk te gaan maken in een speciaal daartoe te stichten bedrijf (te Harder wijk). Daar voordien nagenoeg geen dieselmotoren van een dergelijke (ge ringe) capaciteit werden gebouwd, be hoefde geen der participanten een deel van haar zelfstandigheid op te geven. Voordeel van deze samenwerking tussen de elkaar verder beconcurrerende be drijven: geen dure en overbodige dou blures op een terrein, dat nagenoeg nieuw was voor allen. Samenwerking in de breedte dus. De nauwste vorm van samenwerking bestaat uiteraard uit volledige fusie. Daarbij gaan de samenwerkende be drijven in een nieuw geheel op, vaak achter daarbij handhavend een zekere zelfstandigheid van de onderscheiden afdelingen. Wordt aan de top de grote Hjn uitgestippeld, op lager niveau werkt men naar eigen inzicht die lijn verder uit, precies zoals het bij ieder groot concern toegaat. In het oog springend voordeel van de fusie: combineren van eikaars kapitaal en kennis. Doublures worden verder vermeden, terwijl werk over en weer uitbesteed kan worden. Van doorslaggevende betekenis is lingen moesten trekken. Er waren ook handkarren vol schoenen en huisraad waarmee men in andere scenes moet. optrekken naar de waterkant. Ook de hoofdrolspelers, waartoe Peter Finch en Eva Bardok behoren, waren reeds in actie. Tientallen keren werden sommige scenes herhaald en al deze werkzaam heden trokken uiteraard de aandacht van vele inwoners van IJmuiden en ar beiders en vissers uit de viserijindustrie. Zelfs een groep Duitse vissers van enige kotters die de haven binnenliepen om de vangst te lossen bij de vismeelfabriek, stond belangstellend op de kade toe te zien hoe de rook oplaaide uit de vishal len na een bombardement, en een ar moedig geklede groep van honderden mensen op de kade samenstroomde. Rijkswaterstaat het Staatsvissershaven- bedrijf, de Koninklijke Marine en de Koninklijke Landmacht verlenen volle dige medewerking bij de tot standkoming van de film. MONUMENT VERDWENEN De Marine zal maandag en dinsdag a.s. met het fregat Piet Hein, dat na een onderhoudsbeurt juist op 1 juli weer in dienst is gesteld aan de film meewerken De Piet Hein krijgt de rol van de Wall pool toebedeeld Deze week wordt door de filmploeg in hoofdzaak bij de vissers haven gewerkt, waar het. vissersmonu ment inmiddels is schuilgegaan onder een stuk camouflagenet, omdat het daar voor de oorlog nog niet stond. De uit Hongarije afkomstige hoofdrol speelster Eva Bartok, thans Engelse, stond gistermiddag in de tuin van het kasteel „De Hooge Vuursche" te Baarn voor het eerst in ons land de pers te woord. De filmster vertelde, dat zij graag zou willen weten wie de echte Anna is geweest, die achttien jaar ge leden tijdens de Duitse invasie mee heeft geholpen een party industrie diamanten uit ons land naar Engeland te brengen. Eva Bartok kreeg kort geleden een prijs voor haar spel in de film „Doctor of Stalingrad", die reeds in het buiten land wordt vertoond. Zij vertelde ook, dat zU een boek heeft geschreven, dat de titel heeft: „The Thread" of „The other side" en dat op het ogenblik by de uitgever is. Daarin tracht zij de misverstanden uit de weg te ruimene die dikwijls door de publiciteit rondom filmsterren ont staan. „Het is mijn eerste boek", zei de filmster, „in mei ben ik er 'mee begonnen en vorige week vrijdag was het klaar. Vandaag ben ik aan mijn tweede boek begonnen". Eva Bartok vluchtte in 1948 uit Hongarije. Zij speelde o.m. in de films „Crimson Pirate". „Venetian Bird", „Front Page Story" en „Oriënt Ex press". verder, dat men kan beschikken over ondernemers, die uit het goede hout zyn gesneden dus geen produktie- of researchmensen en dat de win sten daar worden gelaten, waar ze worden gemaakt. Het animo wordt dus niet verzwakt, hetgeen wél zou geschieden, indien de winsten naar de (op toe werden weggezogen. Zeker, men geeft hierbij de auto nomie tot op zekere hoogte op, maar verenigd kan men beter hef -Jerk -n- gevoerde tempo van de industriële ontwikkeling volgen. En dat is het waarom het gaat. (Van onze Amerikaanse correspondent) Bijgestaan door drie bijzondere dure en bijzonder slimme advoca ten heeft de Amerikaanse miljonair Goldfine zich van den domme ge houden, toen hij verschijnen moest voor de congres-commissie, die nagaat, of er niet geknoeid wordt in Washington. Goldfine is de vriend van Eisenhowers machtige assistent Sherman Adams. Hij heeft voor Adams herhaaldelijk hotelrekeningen betaald en hem een tapijt geleend of gegeven, dat bijna honderdduizend gulden waard is. Totnutoe is niet geble ken, dat Adams op die manier is omgekocht. Goldfines lange verklaring, bij het begin van zijn verhoor, was een ver makelijk mengsel van zakenreclame, sentimentaliteit en juridische ken nis.. Het juridische deel zo zei Gold fine ronduit kwam van zijn ad vocaten. Zelf was hij een eenvoudig man, die alleen maar verstand had van textiel. Het stuk, dat Goldfine voorlas, was 25 bladzijden lang en de knap pe reclame-juristen hadden voor Goldfine een tekst opgesteld, die soms veel weg had van een rol in een komedie. Met opzet liet men de „eenvoudige man" grammaticale fouten oplezen en sommige onjuiste citaten waren humo ristisch bedoeld. Sprekende over de aantijgingen van zijn zakenvijand Fox, zei Goldfine bijvoorbeeld dat hij geen wraak wilde nemen. Hij was niet een man, die geloofde in „oog om tand". Er heerste, die eerste dag van Goldfines verhoor, een heel andere stemming in de zaal dan toen Adams voor moest komen. Adams was in de enigszins tragische positie van de hooggeplaatste, die altijd integriteit had gepredikt en nu zelf te kort bleek te schieten in onkreukbaar heid. Tot dusverre zjjn overigens geen al te ontstellende feiten aan het licht gekomen. Adams heeft zich alleen niet beter gedragen dan vele anderen. Maar in zyn positie kon hij zich dat niet ver oorloven en ook al houdt president Eisenhower hem de hand boven het hoofd, dat geeft Adams nog niet de garantie, dat hij tot 1961 de (onder) baas zal blijven in het Witte Huis. Men weet, dat zelfs verscheidene Republikeinen (alleen zij, die dit jaar een kiesstrijd hebben te voeren) Adams ontslag hebben geëist. Minder simpel Eenmaal kwaad gemaakt, bleek Gold fine veel minder simpel dan hij de eerste dag had willen schijnen. Men krijgt de indruk, dat deze man slechts onder de grootste pressie aller lei tot nu toe duistere financiële prak tijken van zijn firma's zal willen be spreken. Op de tweede dag kwam ook een lijst aan het licht van 37 mensen aan wie Goldfine een cheque plus een kerstkaart had gezonden. De commissie zei nadrukkelijk, dat de publikatie van de namen dezer mensen geen smet voor hen betekende. Zij hadden slechts betrekkelijk kleine bedragen ontvangen (vijftig dollar of zo). Dergelijke smeerolie van de rege ringsapparaat heeft Goldfine (evenals zijn cadeaus aan Adams) als zakenon- kosten van zijn belasting afgetrokken. Tot zover onze Amerikaanse corres pondent. Op Heterdaad Overigens heeft deze zaak al een ont slag tengevolge gehad. De commissie Advertentie ruimte-koelkasten [A M Alleenvert. voor Nederland i \C7 N.V. Willem van Rijn HAARLEMMERWEG 475, AMSTERDAM.' TEL. 86211 (7 lijnen). TELEX 12282 I die het onderzoek instelt, heeft baron I. Shacklette op staande voet ontslagen, toen deze bleek te zijn betrokken bij het plaatsen van microfoons in vertrekken, die door Bernard Goldfine en zijn ad viseurs werden gebruikt. De commissie heeft voorts het ministerie van Justitie en de politie verzocht een onderzoek in te stellen naar „alle aspecten" van deze zaak in een zaak. Uiteraard was Goldfine woedend, toen hem bekend werd gemaakt, dat in de nacht twee mannen met een micro foon waren ontdekt voor de deur van Goldfines perschef Jack Lotto. De een was baron Shacklette, hoofd-detective in dienst van de onderzoekcommissie, de ander Jack Anderson, assistent van de bekende journalist Drew Pearson. Shacklette vertelde, dat in een onder zoek naar het aftappen van telefoon lijnen van commissieleden, het spoor in deze richting had geleid. Hij had op eigen initiatief een kamer in het She raton Carltonhotel genomen en een eigen hi-fi-microfoon bevestigd aan de deur van Lotto's kamer. Lotto alarmeer de onmiddellijk na de ontdekking de voorzitter van de commissie, die een onderzoek beloofde. Miljonair Goldfine verscheen in pyjama en kamerjas van zydebrokaat en verklaarde, poserend voor foto grafen, geen woorden te kunnen vin den voor zulk een schaamteloos op treden van een officiële vertegen woordiger van een congrescommissie. De volgende morgen vertrok hy uit het hotel en nam zijn intrek in een hotel aan de overzijde. Drew Pearson, wiens assistent dus betrokken was bij deze kwestie, heeft inmiddels verklaard, dat hy niet voor nemens is Anderson te ontslaan. Een vroegere verklaring van Eisenhower in de zaak-Adams parafraserend, zei hy „Myn assistent is onvoorzichtig geweest, maar ik heb hem nodig." Vergadering C.N.V. Tijdens de gistermiddag te Utrecht voortgezette vergadering van het Chris telijk Nationaal Vakverbond is de Ne derlandse Christelijke Handelsreizigers- vereniging geroyeerd als lid van het CNV. Dit royement gaat in op 1 juli 1959. Aanleiding hiertoe is het feit, dat deze organisatie zich, ondanks de uitspraak van de geschillencommissie van het CNV dat zij federatieve samenwerking met de Christelijke Beambtenbond dient aan te gaan, hieraan geen gehoor wenst te geven. De secretaris van het CNV deelde mede, dat het ledental van het CNV in het eerste kwartaal van 1958 gestegen is met 929. Het totaal aantal bij het CNV aangesloten leden bedraagt thans I 219.587. KOEIEN kijken U aan", ja, zó was het in de stilte van het hooggebergte. Verbaasd, misschien wel ver bijsterd over de komst van men sen in een landschap, dat her inneringen aan de oertijd op riep, zagen zij ons komen. Maohtige steenformaties, ge deeltelijk nog onder de nauwe lijks smeltende sneeuwmassa bedekt, omgaven het diepgroene, ijskoude meertje, waarin de koeien met. onmiskenbaar wel behagen afkoeling zochten na het verorberen van hun gras menu. DE wereld van nu kent do stilte niet meer. Maar hier heerste zy: zó doordringend, dat zij bijna hoor baar was! Geen knalpot- of autogeraas. geen radiokabaai, kortom geen spoor van alle merkwaardige ge luiden ener moderne civilisatie viel binnen de hoge koepelruim te tussen de rotsen, waarboven een wolkenloze, blauwe hemel zich als een hemelse vertroos ting over onze hoofden uit spreidde, tussen grauwe sinistere regendagen door ZO zijn er altijd nog mensen, aan wie het geluk bescho ren is te mogen leven in de diepste stilte, waarnaar ge ir onze overbevolkte steden tever geefs zoekt. Ze zijn nog niet aangevreten door alle verheffingen en ont aardingen der huidige cultuur: ze leven een volmaakt natuur lijk leven, zonder nochtans tot wildeman te degenereren. Integendeel: zelden zag ik een blijer, ongedwongener koeiendrijvertje, zelden ook een vriendelijker en nederiger res tauratiehouder, wiens overge- erfde, eeuwenoude innemendheid weerslag was van een innerlijke beschaving en rust, waarvan men in de wereld van geraas nauwelijks meer notie heeft FANTA8IO HIER en daar liggen deze meertjes als geschenk en symbool der vruchtbaar heid tussen het steen of de bos sen. Zo het Lac de Mayen of het Lac de Ohavannes; het laatste ziet ge plotseling tijdens uw tocht door het zwaar geboomte in de verte voor U liggen: als een sprookjesachtig, romantisch fata morgana, dat enkele ogen blikken later toch wegkeliijk- heid blijkt te zijn. Ge had het daar, op bijna 2000 meter hoogte, niet vermoed. Het meest verwondert, dat de civilisatie zelfs tot hier is door gedrongen, want er vaart een roeibootje rond met mensen, die zich te goed doen aan de fan tastisch duidelijke echo, een der akoestische wonderen der na tuur, waarmee men gezegend wordt. ER zijn vreemde figuren in deze contreien; zo de koe herdersjongen aan wie men het merken kan, dat hij zelden s/preekt met mensen uit de bewoonde wereld. Wel heeft hy gevoel voor hu mor, want hij begrijpt deksels goed, dat de ene wandelaar nóg hoger wil en de ander niet. Hij treedt verzoenend op en wyst de kortste weg naar boven, die echter duizendmaal moeihjker is, dan het brede en gemakkelijke wandelpad, dat naar later blykt volkomen begaanbaar is en geen weet heeft van de peilloze afgronden, waarlangs wy, door zijn toedoen nu moes ten gaan. Of de stokoude man. die vier maanden van het jaar in zijn ruime blokhut een klein restau rant dryft en een verrukkelyk gekruide soep voor ons opdient met de aristocratische hof fel yk- heid van degeen, die nog nooit gehoord heeft van de sociale veranderingen ener bliksemsnel „vooruitstrevende" maatsöhap- py.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5