Ds. C. W. Nor tier zeventig jaar Door de Nederlandse Sigarenindustrie beloond met 1000 sigaren. De „Nederlandse schilderkunst" in het Huis ter Duin Parkeer-automaten in Stockholm kosten tachtig cent per uur 97ste jaargang Woensdag 9 juli 1958 Tweede blad no. 29488 Hartelijke huldiging in Zendingshogeschool Temidden van de kring, waartussen hü tientallen jaren met zoveel enthou siasme verkeert: de zending, viel ds. C. W. Nortier, oud-zendeling en thans nog docent aan de Ned. Zendings hogeschool te Oegstgeest, hedenoch tend in verband met zijn 70ste ver jaardag een hartelijke huldiging ten deel. Ds. Nortier, die gisteren deze mijlpaal bereikte en in de loop van de dag vele zendingsvrienden, o.w. prof. dr. H. Kraemer, ontving, tijdens welke ont vangst vele zendingsherinneringen wer den opgehaald, was hedenochtend in gezelschap van zijn zoon, ds. A. Nortier, predikant-directeur van „Bronovo" te Den Haag en zijn schoonzoon en echt genote, ds. Th. van Sprang, hervormd predikant te Zundert, naar het gebouw van de Ned. Zendingshogeschool geko men om deze hulde in ontvangst te nemen. Mr. S. C. graaf van Randwijck, secre taris van de Raad voor de zending, die als eerste spreker het woord voerde en dit deed namens de zending in haar totaliteit, zeide, dat in deze kring dank baarheid en blijdschap overheersen voor het vele werk, dat ds. Nortier gedurende zo lange tijd op het terrein van de zen ding heeft verricht. Uw zendingscarrière vangt, aldus spreker, aan in de „nacht der tijden". Een tijd, dat in het zen dingswerk nog veel pioniersarbeid was te verrichten en hij o.m. nog werkzaam is geweest als ressortzendeling, indertijd optrad als de eerste voorzitter van de Oost-Javaanse Kerk en op het eiland Eali pionierswerkzaamheden verrichtte. Er zijn echter uit uw leven niet alleen herinneringen uit een ver verleden op te halen ,aldus spreker, doch ook zijn daarin tal van nieuwe zendingsactivi teiten geboren. Zo hebt gij o.a. de op leiding van Javaanse predikanten ter hand genomen en doceert gij nog steeds de kennis van de islam aan de Neder landse Zendingshogeschool. In de loop der jaren hebben dan ook velen van uw i rijke ervaringen mogen profiteren. Nadat Graaf van Randwijck erop gewezen had, dat ds. Nortier een „knob bel" heeft voor de zendingshistorie, bood hij hem namens het moderamen van secretarissen Berkhofs „Christus, de zin der geschiedenis" aan. Dr. E. Jansen Schoonhoven, die hier na in zijn kwaliteit van rector der Zen dingsschool, mede namens allen, die in het Zendingshuis werkzaam zijn, geluk wensen aanbood, wees op de plaats, welke ds. Nortier nog steeds in deze Excursie Oud-Leiden BEZOEK AAN HET H.G. WEESHUIS Sedert 1583 is aan de Hooglandsche Kerkgracht gevestigd het Heilige Geest of Arme Wees- en Kinderhuis, waar tot op heden nog wezen worden verpleegd. Binnen afzienbare tijd zal aan het complex gebouwen een andere bestem ming worden gegeven. Dit was voor het bestuur van de Vereniging „Oud-Lei den" aanleiding haar leden in de gele genheid te stellen aan het huis een bezoek te brengen. Het gezelschap betrad gistermiddag over de binnenplaats de monumentale hoofdingang van het sfeervolle gebouw, waar het werd ontvangen door de direc teur, de heer G. Jeremiasse en de aan het huis verbonden assistente, mej. Van der Heyden. De leden van de vereniging werden door het in gebruik zijnde ge deelte van het huis rondgeleid, tijdens welke rondleiding vele belangwekkende bijzonderheden over het huis en van de vele aanwezige meubelen, schilderingen enz. werden vernomen. Het huis bevat aan de muren van de gangen vele eeuwen oude houten borden waarop de namen zijn geschilderd van hen, die in de loop der eeuwen regent waren en borden van hen die het huis met legaten of schenkingen hebben be dacht. Voorts belangwekkende schilde rijen. De glazenkast in de regenten kamer bevat een schat van oud zilver, roze eetserviezen, tin, glaswerk enz. In de archiefkamer is het archief vanaf de instelling van het huis nog aanwezig. Voor het verlaten van het gebouw werd een kijkje genomen in een berg plaats waar een brandspuit wordt be waard. Een handspuit wel te verstaan. Tot plm. 1921 was n.l. de bediening van de spuit toevertrouwd aan de oudere weesjongens. De secretaris bedankte, namens het bestuur van de vereniging, de directeur voor de gastvrije ontvangst. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Theo, zn van C. Noort en J. de Mooij; Adrlanus Franciscus, zn van; F M. Grim bergen en C. Lenartz; Gerardus Johannes zn van J. L. van Dorp en M. A. van der Peet; Hendrik, zn van T. Maasland en A. van 'der Meij; Johanna Maria, dr van L. J. van der Pouw Kraan en J. Bruines; Andrea Elisabeth, dr van N. Overwater en M. C. Frensch. OVERLEDEN W. Hartman, 78 Jaar, echtgenote van D. M. Nieuwland; J. Favier, 60 jaar, man; A. Sleders. 38 Jaar, echtgenote van E. Maas kant; M. Paats, 72 Jaar, man. Dr. E. Jansen Schoonhoven (rechts) biedt ds. C. W. Nortier een geschenk aan. Naast de 70- jarige zijn dochter en schoonzoon, ds. en mevr. Th. van Sprang. (Foto L.D./Van Vliet) kringen inneemt. Ondanks uw hoge leeftijd, aldus spreker, is uw geest steeds levendig en fris gebleven en heeft men algemeen grote waardering voor uw doceren. Uw regelmatig verblijf in het Zendingshuis heeft een wezenlijke bij drage geleverd aan de goede verstand houding, die tussen de leden van deze zendingsgemeenschap bestaat. Ook dr. Jansen Schoonhoven bood een boek aan. Ds. Nortier, die zeer getroffen was door deze hartelijke huldiging, haalde in zijn dankwoord eveneens enkele herinne ringen uit zijn zendingsloopbaan óp, waarbij hij centraal stélde, dat het de essentie uit het leven van een zendings arbeider is, dat hij zich gegrepen weet door het bevel van Christus: „gaatheen in de gheele wereld en verkondigt het evangelie aan alle creaturen". Na afloop van deze huldiging maak ten velen gebruik van de gelegenheid om ds. Nortier de hand te drukken. DUIVENSPORT. Leidse Concourscommissie Wedvlucht met oude duiven vanaf Chauny. Aantal duiven 1182, gelost te 6.45 uur met z.z.westelijke wind. Nul punt 303.23 k.m. Ie duif te 11.44.56 uur. M. de Lange 1, 3, 39,46: H.'v. Riet 2; J. Schlimmer 4, 18; C. v. d. Pluvm 5: Wassenburg-Br. 6, 47; P. Douwes~7: P. Warmerdam 8; D. v. d. Nieuwendijk 9; S. Koster 10; A. v. Helmond 11. 42; G. Oude Elferink 12. 23; A. Singeling 13: J. de Weerd 14.49; C. L. Smit 15; J. en H. v. Leeuwen 16; H. Mooten 17; J. Rakhorst 19: C. Gijsman 20; Gebr. Barnhoorn 21; R. Pet 22: L. Bax 24; J. Passchier Zn. 25; P. v. Wissen 26; J. v. d. Wiel 27; H. v. Alphen 28; Dekker— UI jee 29; J. Planje 30. 31; J. Beekman 32; F. Bouwman 33; P. y. Schie 34; A. de la Rie 35; F. Hendriks 36; J. v. d Assem 37; P. Borst 38; A. Kleiweg 40 Gebr. Gijsman 41; D. Klinkenberg 43 J. Kukler 44: C. de Groot 45; H. Moe- nen 48; J. Boon 50. VEBO-FOKVEETENTOONSTELLING De Vebo-fokveetentoonstelling zal ge houden worden op donderdag 18, vrij dag 19 en zaterdag 20 september. Donderdag 18 september zal de show om 10 uur in de Waag worden geopend en 's middags om 2 uur zullen de kam pioenen op de veemarkt defileren. De Commissaris der Koningin in Zuid- Holland, mr. J. Klaasesz, heeft zich be reid verklaard de kampioenen een krans om te hangen. AUTOTOCHT OUDEN VAN DAGEN Gisteren had de jaarlijkse autotocht voor ouden van dagen, inwonenden van de Verpleeginrichting „Solglytt", Plantsoen, alhier, plaats. Onder begun stiging van schitterend zomerweer werd de tocht 's morgens om 9 uur aanvaard. Zeer dankbaar gestemd keer den allen 's avonds weer huiswaarts. ZUIDAFRIKAANS BEZOEK AAN LEIDSE VEEMARKT Vrijdag 18 juli zal de Leidse veemarkt bezoek ontvangen van enkele Zuid- afrikaanse landbouwdeskundigen. Na een bezoek aan de Waag en de Vee markt zal het gezelschap, vertegen woordigers van de handel in vee, vlees en huiden ontmoeten. Zilveren jubileum aalmoezenier van de Koksschool, Gitmans Vandaag is het precies een kwart eeuw geleden, dat de aalmoezenier van de Koksschool te Leiden, pater P. F. Gitmans te Mill Hill in Engeland tot priester werd gewijd. Dit zilveren ju bileum werd hedenochtend kerkelijk gevierd met een plechtige H. Mis in de Lodewykskerk aan het Steen- schuur, waarbij de jubilaris - als celebrant - werd geassisteerd door de legeraalmoezeniers C. Laurent als dia ken en L .Haver als sub-diaken. Als presbyter-assistent fungeerde hoofdlegeraalmoezenier mgr. H. J. J. M. van Straalen. Als ceremoniarius trad op kapelaan v. d. Stap. Op het priesterkoor hadden plaatsgenomen hoofdvlootaal- moezenier mgr. J. F. M. de Sain en kanunnik W: P. M. Haring, deken van Leiden. De feestpredikatie werd gehou den door legeraalmoezenier P. G. M. Schoonenbeek, die allereerst een over zicht gaf van de priesterloopbaan van de jubilaris. Kort na zijn wijding vertrok hij als missionaris naar Madras in In dia, waar hij zeer zegenrijke arbeid ver richtte en een grondige kennis opdeed van de Indiase gewoonten en levens wijze. Hierdoor werd hij de uitgezochte persoon om mgr. Bouten te vertegen woordigen bij een kapittel te Mill Hill in 1947, Hij maakte de reis naar En geland op een troepentransportschip en maakte zo kennis met het militaire bestaan, wet hem zo boeide, dat hij zich spontaan bereid verklaarde, toen mgr. Van Straalen hem verzocht aalmoeze nier te worden. Wat als tijdelijk bedoeld was, werd permanent. In de loop der jaren heeft pater Gitmans zich doen kennen als een goed mens en priester en heeft zich talloze vrienden gemaakt. Hii is bijzonder veelzijdig, maar alles loopt uit op een grote liefde en een grote kennis van de mens. Het meevoelen met de mens is het geheim van zijn zo rijke priesterleven. In de stampvolle kerk hadden o.a. een plaats gevonden de militaire attaché van Canada in ons land, een uitgebreide de legatie van het Engelse legeronderdeel in Hoek van Holland, onder leiding van de commandant, luitenant-kolonel St. John Yates, de schutterij van Tegelen - waarvan aalmoezenier Gitmans be schermheer is - in schilderachtig tenue en aalmoezenier Brugmans, die speciaal van zijn standplaats in Parijs bij het hoofdkwartier van de NAVO naar Lei den was overgekomen. De H. Mis van Perosi werd onder leiding van de heer H. Rijnbeek uitge voerd door een gemengd koor van Lo- dewijks- en Pe'truskerk. GYMNASTIEK. JEUGDVAARDIGHEIDSPROEVEN. De jeugdgroepen van de Leidse Dames- Gymnastiekvereniging „Concordia", die onder leiding staan van de heer G. J. Wiethaar, hebben deelgenomen aan de j eugdvaardigheidsproeven. Geslaagd zijn voor proef A: Agniet Pommer, Saskia de Boer, Cobi Klein- man, Marian Fokkema, Yvonne de Boer, Annemarie Delsasso, Ineke Harte velt, Corrie Labordus. Hannie de Vos, J. Ben jamins, L. de Wendt, J. v. Heel, Ria Laman, Gerda Teske, M. de Jong, Marijke Wassenaar. Voor diploma B: Annelies Rhur- wiem, Cobi Aalbersbergen, J. Aalbers- bergen, Cobi Beek, Jeanne Heemskerk, Silvia van Vliet, Lucie Kikkert, A. Roo- sing, L. Sieval, Bep Beek, Yvonne Kramp. Voor diploma C: Ria de Groot, Dini Oostrom, Thea Flaman. JONGETJE VIEL IN HET WATER. Tijdens het spel is gisteravond om streeks kwart voor zeven de 10-jarige Joh. Haasbeek uit de De la Reystraat in het water van de Vliet gevallen. Een onbekend gebleven personeelslid van de H.C.W. heeft het ventje gered. Per po litieauto werd de jongen naar zijn ouderlijk huis gebracht Onze stadgenoot, de heer J. v. Schattenkerk is geslaagd voor het twee de gedeelte van het notariële examen. Installatie nieuwe kantonrechter Mr. R. de Bruijn te Wassenaar, die, zoals bekend, in de plaats van mr. F. Ligtenberg is benoemd tot kantonrechter van het Kantongerecht alhier, zal dins dagmiddag om twee uur als zodanig worden geïnstalleerd. SCHAKEN Philidor's clubkampioenschap De onderlinge competitie van de Leidse Schaakclub Philidor heeft dit maal wel een bijzonder spannend ver loop gehad. De kans bestond, dat maar liefst zes spelers de kans hadden om gelijk te eindigen. De verrassende op mars van H. J. W. Elemans maakte aan alle illusies een einde. Hij bereikte in gezelschap van Jerry Bey de eerste plaats. Beide fepelers zijn nu bezig aan drie beslissingspartijen om de titel en de fraaie wisselbeker. Twee partijen zijn reeds gespeeld; beiden wisten één partij in hun voordeel te beslissen. In groep 2 viel het goede resultaat op van Koevoet, terwijl Meyers in groep 3 verrassend uit zijn slof schoot en met 15 punten een overtuigende zege be haalde. Groep I: H. J. W. Elemans en Jerry Bey 9% pnt; P. J. Preenen en M. D. Etmans 8% pnt; W. F. Schuss 8 pnt; E. Ketting, W. F. Wakka en Th. P. v. d. Berg 7 pnt; A. Geyer, J. Koet en P. Barkema 5 pnt; Jos. Padding 4% pnt; G. Pels 4 pnt; Jac. Galjaard 2V2 pnt. Groep II: A. Koevoet 10% pnt; J. M. Volders 10 pnt; S. Wels 9 pnt; J. A. P. Moonen, C. C. Berg en J. Koet jr. 8 pnt; J. G. Bethe 7 pnt; E. W. v. d. Burgh en dr. R. C. Bakhuizen v. d. Brink 6% pnt; G. Verlind 5 pnt; J. A. v. d. Meij- den 4% pnt; B. C. de Mik 3% pnt; J. de Rooy 2'2 pnt; L. Kok 2 pnt. Groep III: H. Meyers 15 pnt; F. v. d. Kaay 12% pnt; G. P. Sluyts 12 pnt; J. ter Haar en G. Teeuw 11% pnt; J. Melse en T. Ouwehand 10 pnt; H. Kooistra, F. J. Vis en D. Bonnet 9% pnt; H. J. Slie- ker 8% pnt; G. M. van Houten 6% pnt; W. v. Leeuwen 5% pnt; IJ. Wielinga 5 pnt; A. Keveling en J. J. v. Weeren 4% pnt; D. J. Fabel 3 pnt; A. Langeaaal 2 pnt. In groep I zullen zij die gelijk geëin digd zijn beslissingspartijen moeten spelen om tot een juiste volgorde te komen voor het eerste tiental, dat het aanstaande seizoen weer zal uitkomen in de K.N.S.B. ACADEMISCHE EXAMENS. Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het kandidaatsexamen A wis- en natuurkunde hr. E. A. ten Hove (Oegstgeest); kandidaatsexamen A wis- en natuurkunde mej. W. M. Wassenaar (Leiden); kandidaatsexamen D wis- en natuurkunde de heer G. M. Dröge (Lei den); kandidaatsexamen D wis- en na tuurkunde de heer W. J. P. Vink (Den Haag); kandidaatsexamen E wis- en natuurkunde de heer H. W. Th. Close (Oegstgeest); kandidaatsexamen F wis- en natuurkunde mej. H. Hollants (Lei den) en de heren R. J. Martens (Lei den); J. D. Elen (Leiden) en G. F. G. Clemens (Leiden); kandidaatsexamen K wis- en natuurkunde de heren N. M. Caspers (Katwijk a/d. Rijn) en W. J. M. Vader (Leiden); kandidaatsexamen K wis- en natuurkunde de heren H. Apon (Schiedam) en G. Galavazi (Lei den) kandidaatsexamen L wis- en na tuurkunde mej. M. E. van Kampen (Leiden) en de heer H. Burger (Den Haag); doctoraal examen wiskunde de heren G. L. van Erk (Leiden) en J. C. van Hooydonk (Leiden); doctoraal examen scheikunde mej. N. Baart (Lei den) en de heren J. J. Quarles van Ufford (Blaricum); H. Wiesenhaan (Leiden): H. F. van Woerden (Leiden) en P. Vegting (Leiden); doctoraal examen biologie mej. L. M. Breukel (Voorburg) en de heren H. Smit (Lei den) en A. J. Cavé (Kampen); docto raal examen geologie mevr. H. C. Wal terde Boer (Epe) en de heer P. van Gijzel (Leiden); doctoraal examen godgeleerdheid de heer J. de Waard te Nes (WD); kandidaatsexamen Franse taal- en letterkunde mej. H. M. M. Bou- dens (Vlaardingen). Mej. Tiny Pos alhier is te Utrecht geslaagd voor het diploma costumière. Levensverzekeringbedrijf scheukt vijf ton voor verruiming studentenhuis vesting Centrale Stichting kreeg reeds f 2.400.000 De levensverzekering-maatschappijen, aangesloten bij de Nederlandse Ver eniging ter Bevordering van het Le vensverzekeringwezen, hebben besloten gezamenlijk gedurende 5 achtereen volgende jaren telkens een bedrag groot f 100.000,te schenken aan de Centrale Stichting Studentenhuisves ting. Het bedrijfsleven, dat in toenemende mate op academisch niveau gevormde jonge mensen dringend nodig heeft en er zich van bewust is, dat de studerende jeugd door het groot tekort aan kamers in haar studie en haar vorming ernstig wordt bedreigd, heeft destijds het initia tief genomen tot de oprichting van deze stichting, die het verlenen van steun en financiële bijdragen beoogt aan instel lingen. welke belangeloos de bouw en de inrichting van studentenhuizen bevorde ren. Als eerste stoot tot opheffing van dit zeer ernstige tekort streeft de Stichting er naar 1600 kamers te laten bouwen of in richten. waarvoor van de zijde van het bedrijfsleven een bijdrage van ruim vier miljoen gulden wordt gevraagd. Met in begrip van de schenking van het levens verzekeringbedrijf is voor dit doel reeds ruim f2.400.000,ontvangen of toege zegd. De Betuwe levert weer het ver woede gevecht tegen de spreeuwen, die ieder jaar opnieuw proberen de kersen te pakken te krijgen welke voor de mensen bestemd zijn. Deze boer in de buurt van Tiel houdt er een uitgebreide geluidsinstallatie op na. waarmee hij dag en nacht harde muziek of het versterkte, op de band opgenomen angstgeschreeuw van spreeuwen door zijn boomgaard laat schallen. De spreeuwen hebben daar niet van terug maar de buren waarschijnlijk ook niet! Advertentie |-x jtt- jr-ï Tyj} /1/1CT1 °P 74-j«rige leeftijd gepromoveerd fel UT» A. E 1 lYxSiJo 1 pr. )n de Letteren en Wijsbegeerte Jf.lY VA A DE HAAAD Een jury van journalisten, ingesteld door de Nederlandse Sigarenindustrie, heeft Dr. Karei Frederik Proost, predikant in ruste, uitgeroepen tot Man van de Maand. Vrijdag j.l. zijn hem in zijn woning te Blaricum de 1000 sigaren uitgereikt die aan deze eretitel zijn verbonden. Op 24 juni j.l. zorgde de 74-jarige Dr. Karei Frederik Proost in de aula van de gemeente universiteit te Amsterdam voor de academische sensatie van het jaar. Het was de tweede maal in zijn druk bezette leven, dat hy de doctors titel veroverde. Precies 44 jaar geleden promoveerde hij in Leiden tot Doctor in de Theologie. Met deze eervolle benoeming tot Man van de Maand eert de Nederlandse Si garenindustrie, in de persoon van Dr. K. F. Proost, niet alleen hemzelf voor zijn uitzonderlijke prestatie, maar mede de gehele Nederlandse wetenschaps wereld. Moge Dr. Proost, reeds als jongeman een groot liefhebber van sigaren, nog lange tyd en in gezondheid genieten van de onvolprezen Nederlandse sigaar Onder de naam „Nederlandse schil derkunst" organiseert de directie van het „Huis ter Duin" te Noordwijk aan Zee in samenwerking met een Am- steramse kunsthandel een expositie van schilderijen van een 17-tal schil ders, onder wie zeer bekende. Nu is het zo. dat de „Nederlandse schilderkunst" veelomvattend is en dat het daarom moeilijk is zijn keuze zó te bepalen, dat zij er een volledig overzicht .van kan geven. Dat is dan ook in dit geval stellig niet zo, de ultra-modernen (abstracten) ontbreken b.v. ten enenmale. Het is ook alweer niet zo, dat men het een vakantiepubliek al te moeilijk dient te maken en met problemen moet afmat ten. Dit publiek zoekt liever ver strooiing en wat het oog strelen kan. Deze tentoonstelling, welke het artis tieke met het commerciële poogt te verenigen, voldoet daaraan inderdaad wél. Er hangen aan de wanden van de leeszaal een 26 tal werken, waarvan de kwaliteit even ongel ij ksoortiz is als de richting, welke de vervaardigers verte genwoordigen, uiteenloopt. De namen der schilders hebben een goede, in meerdere gevallen zelfs een PROMOTIES LEIDSE UNIVERSITEIT Gepromoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift getiteld „A Survey of the Continuous Radiation from the Galactic System at a Fre quency of 1390 Mc/s", de heer G. Wes terhout. geboren te 's-Gravenhage en thans wonende te Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de lette ren en Wijsbegeerte op proefschrift ge titeld „La Conception Stoïcienne du Bonheur chez Montesquieu et chez qUelquesuns de ses Contemporains" de heer M. W. Rombout. geboren te Dordrecht en thans wonende te Goes. EINDEXAMEN H.B.S. VOOR MEISJES Voor het eindexamen Meisjes H.BJ5. afd. H.B.S. B zyn geslaagd: Anne van den Berg, Voorschoten; Jobien van Burg. Oegstgeest; Lennie Haarsma, Warmond; Joke van Herk, Leiden (met lof)Frances Kaiser, Oegstgeest; Bea Sira, Leiden; Tonny Smeets, Oegstgeest. Afgewezen 2. MULO-EXAMENS Voor het Mulo-examen zijn geslaagd de volgende jongens: Q. C. Barendse, J. de Best, C. van Duyvenbode, J. P. F. Lindhout (B), J. Plug'(B), J. C. Tissing (B). H. Waasdorp, J. W. R. Kimmel, J. de Graaf (B). H. van de Reijd (B). W. Volker. K. de Groot. en de meisjes G. Slootweg, E. C. Stigter (B), M. J. C. E. Rodenburg, C. J. de Die, J. Breu- ker. G. Buijs, W. van Hooff (B), E. S. C. Buys. Afgewezen 8 kandidaten. CONCERT VAN DER WERFPARK Onder leiding van de heer J. Dol geeft de Harmoniekapel ..Werkmans Wils kracht' morgenavond een concert in het Van der Werf park. Het programma luidt als volgt: Colonel Bogy, mars, K. Alford; Tempelwijding, feestouverture, Kèler Bela; First Suite (a. Chaconne, b. Intermezzo, c. March), G. Holst; The Standard of St.-George, mars. K. Al- ford; The Desert Song, S. Romburg; The Great Little Anny, mars, A. Kelly; Strike up the Band. show-mars, Gershwin; Fest-Polonaise, Swendsen, arr. Joh. Pala, Jour de Fête, mars, J. Furgeot; „Die Czardas Fiirstin. Kal man, arr. Mellema; Land of Hope and Glory, E. Elgar; The Thin Red Line, mars, K. Alford. uitstekende klank, met in de voorhoede een Jan Sluyters, een Kees Verwey, een Jan van Heel een H.H. Kamerlingn On nes en zelfs twee hoogleraren, t.w. prof. G. V. A. Röling en prof. Jan Wiegers, wier produkten ons echter niet even waardig lijken aan de naam. Ook Jan Sluyters en Kees Verwey zijn niet ver tegenwoordigd op een wijze, welke overeenkomt met de hoge stand van hun werk: van de eerste is o a. een op merkelijk aquarel „artist" aanwezig, van de tweede een „Bloemenstilleven". Onze aandacht is voor alles uitgegaan naar het fijnzinnige „In de duinen" van Kamerlingh Onnes, dat harmonieert in de Noordwijkse omgeving; ook het zelf portret van Jan van Heel (als clown) en diens „Clown", treffen door het sugges- V e ar 1-s ten ij een ij e taoen ij e taen ij e t aen ij e tieve karakter. Er zijn voorts enige aqua rellen van Jan Peeters met het boeiende „Voor de spiegel", de begaafde dierschil der Jan Groenestein treft met zijn „Strandruiters", die hier ook wel pas send zijn en Jutta Metzger toont een „Stilleven met flessen", waaruit talent spreekt. De clowns van Herman Fiedler spreken van diens vaardigheid. Bob Buys is een goed illustrator met zijn beelden uit Menton. Van Albert Muys zijn er enige stillevens. Representief voor de „Nederlandse schilderkunst" is deze tentoonstelling ze ker niet. Om daaraan te voldoen dienen andere eisen gesteld te worden. Maar 'n decoratieve versiering van de leeszaal van het hotel houdt zij wel in, vooral voor hen, die er zich willen verpozen. Wellicht bieden de zomermaanden nog gelegenheid enkele andere werken op te hangen; afwisseling zal de aan dacht kunnen stimuleren. Het initiatief is overigens prijzens waardig, ook al zullen de vele buiten landers, die thans in Noordwijk ver toeven door een expositie als deze geen zuivere indruk krijgen, van wat de Nederlandse schilderkunst van thans inhoudt. De ware betekenis daarvan zullen ztj elders moeten leren. H. KERKDIENST VOOR GEREPATRIEERDEN Nu de kerkdiensten voor gerepatrieer den de eerste samenkomst werd on langs gehouden in een grote behoefte blijken te voorzien, heeft de Prot. Commissie voor Gerepatrieerden beslo ten hiermede door te gaan. Zondag a.s. wordt nu een dienst gehouden in het wijkgebauw „Levendaal", waarin dr. P. L. Schoonheim zal voorgaan. RIJNLANDS LYCEUM Voor het toelatingsexamen van het Rijnlands Lyceum te Oegstgeest slaag den nog: Saskia Buma. Oegstgeest; Marleen Dankmeyer, Oegstgeest; Hermy Fabery de Jonge, Oegstgeest; Jan van Gemert, Leiderdorp; Maartje van der Giessen, Katwijk; Gertjan Hoek, Noord wijk; Jan Mul. Rijnsburg; Trees Oerle- mans, Noordwijk; Rogier van Rave- steyn Leiden; Karei van Seventer, Oegstgeest; Rypke Sierksma Leiden; Wilma Weening, Noordwijk. ONGEVAL IN FABRIEK Tijdens werkzaamheden aan een de- cateermachine in een fabriek aan de Langegracht raakte gistermiddag om streeks kwart voor drie een 31-jarige textielarbeider bekneld tussen een rol en een aanzetstuk. Door de druk van de rol brak de man zijn linkeram. DS. C. d. WEELE BEROEPEN Ds. C. v. d. Weele, chr. geref. predi kant alhier, heeft een beroep ontvangen van de Chr. Geref. Kerk te Woerden. Controleuses erg royaal met „bonnetjes,, (Van onze correspondent te Stockholm) Stelt U zich eens voor, dat er in Nederland dub bel zo veel auto's waren als thans het geval is. U heeft er dan een kleine voorstelling van hoe het reeds nu in Zweden is, want hier telt men één wagen op iedere zeven inwoners. Dat houdt niet alleen lange auto-colon nes in, maar ook de moei lijkheid om nog een par- keerplaatsje voor de wa gen te vinden. In Stockholm valt dat nog wel mee! Men zal misschien een minuut of tien moeten wachten om op een bepaalde plaats te mogen parkeren, maar tenslotte zal het toch lukken. Gratis is dat ech ter niet. Het is zelfs een vrij dure liefhebberij, die uitsluitend iemand zich kan veroorloven, die wer kelijk zaken heeft te doen. Haast over de hele binnenstad zijn thans vaste P-plaatsen. Iedere plaats is voorzien van een automaat, waar men „P- tyd" kan kopen. Voor een half uur vraagt men thans 25 öre, dat is bijna twee dubbeltjes. Maar nergens mag men langer dan twee uur blijven staan. In het begin vond men dat parkeren nogal duur, maar langzamer hand raken de Zweden er aan gewend en betalen zij graag het vereiste bedrag. En het is nu al zover, dat zakenlieden 'n loopjongen naar een automaat stu ren om stiekem de tijd met een half uur te ver lengen. Dat heeft de poli tie natuurlijk ook in de gaten en zij zal derhalve het systeem van vraag en aanbod toepassen. De zeer begeerde P-plaatsen zul len intussen over enkele weken het dubbele gaan kosten, dus twee dubbel tjes per kwartier. Wie veel met de auto in de stad te doen heeft en de wagen 5 6 uur laat staan, is dan al gauw 4 tot 5 gulden per dag kwijt. Dit is derhalve een dure liefhebberijVelen laten dan ook de auto thuis en gaan weer als vanouds met tram of (nieuwe) ondergrondse. Voor de bewaking van de P-auto maten heeft men een twintigtal ,lap-Liesjes", zo genaamd naar de „lap jes" die zij verdelen. Deze dames controleren niet alleen de automaten, maar kijken ook scherp toe, dat niemand zijn wagen op andere onge oorloofde plekken neerzet. „Tien meter van de hoek" staat in het verkeersre glement en dus zetten zij onherroepelijk iedereen op de bon, die daar geen rekening mee houdt. Zelfs voor de eigen huisdeur kan men nu een bekeu ring oplopen, omdat ook voor een huisdeur niet mag worden geparkeerd. Op deze wijze worden al leen al in het stadsdeel waar uw correspondent woont, honderd bekeurin gen per dag gemaakt! Neem een gemiddelde boete van vijftig gulden, dan is dit een dagelijkse inkomsten van vijf mille. Het salaris van de dames komt er dus wel dubbel en dwars uit

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3