Als u zachtheid zoekt, dan vindt u GOLDEN FICTION^t zachtst Elfde Laura-rijwielvierdaagse te Alphen gisteren feestelijk geopend EERSTE PAAL VOOR LEIDS STUDENTENFLAT DE GROND IN Eerste dag met prachtig weer 97ste jaargang Dinsdag 8 juli 1958 Tweede blad no. 29485 Eindexamens Chr. Kweekschool De politie ontbreekt ook weer met, zo Bftgen wij de groepen uit Utrecht. Den Haag, Leiden. Alphen. Rotterdam en fcutphen. Opa Berkhouwer uit Stolwijikersluis is de oudste deelnemer. Met zijn 82 jaar hoopt hij dit jaar voor de tiende keer de Laura te kunnen meerijden, waarna hij, zoals hij ons verzekerde, er een streep achter gaat zetten. OFFICIËLE ONTVANGST De openingsplechtigheid van de elfde Laura werd ook dit keer weer voorafgegaan door een ontvangst van talrijke burgerlijke- en politieautori teiten uit de omliggende gemeenten en die gemeenten, waaruit politie- groepen hebben ingeschreven. De vele autoriteiten werden allereerst in de trouwzaal hartelijk door burge meester Bruins Slot namens het ge meentebestuur begroet. Spreker noemde deze Laura een bijzonder passende vrijetijdsbesteding in deze tijd van me chanisatie, ook in het verkeer. Spreker bracht dank aan het bestuur van de Laura voor het vele werk. dat weer is verricht om enkele honderden landgeno ten een goede en goedkope vakantie week te bieden. De voorzitter van de Laura-Stichting, de heer P. Stouthamer. dankte het ge meentebestuur voor deze ontvangst en de verleende medewerking. APPLAUS VOOR OUDSTE DEELNEMER Hierna begaven de genodigden zich naar het bordes van het gemeente huis; duizenden hadden zich reeds rond het raadhuisplein verzameld. Na een woord van begroeting door de heer P. Stouthamer sprak burge meester Bruins Slot enkele woorden van welkom, waarbij hij alle deelnemers een bijzonder prettige Laura-week toe wenste. Hulde bracht burgemeester Bruins Slot aan de 82-jarige Opa Berk houwer, die hij persoonlijk uit de groep ging halen om hem naar het bordes te begeleiden, waar hij een ovationeel ap plaus in ontvangst mocht nemen. Vervolgens gaven de dames en heren van de Gymnastiekvereniging „Kralin gen" een spectaculaire demonstratie paard- en tafelspringen. OMSTREEKS 9 UUR IN KATWIJK Hoewel vanmorgen in Alphen om ze ven uur enkele druppels regen vielen, Opa Berkhouwer op het hordes naast burgemeester Bruins Slot met links meur. Bruins Slot-Padding. hadden de meeste Laurianen toch vol doende vertrouwen in de weerberichten en waren dan ook zo luchtig mogelijk gekleed. Zij kregen gelijk, want nog voor men op weg naar Katwijk. Leiden be reikt had kwam de zon door. die flink Voor het eindexamen van de Chr. Kweekschool aan de Paulus Buysstraat alhier zijn geslaagd de heren H. C. Terpstra (Leiden) en H. W. v. d. Wiel (Leiden) en mej. E. N. Zuijderduijn (Katwijk aan Zee). Deze examens zijn thans beëindigd. In totaal zijn er 57 kandidaten geslaagd en 1 afgewezen. Geslaagd Onze stadgenoot, de heer J. Bruijn is aan de T.H. te Delft ge slaagd voor het doctoraal examen civiel ingenieur. Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam slaagde voor het kandidaats examen rechten mej. G. S. Westerink te Leiden. Overdracht remonstrants hoogleraarschap In een zaterdag 4 oktober a.s. te hou den buitengewone algemene vergadering van de Remonstrantse Broederschap zal prof. G. J. Sirks, hoogleraar aan het seminarium van de broederschap te Leiden sjn hoogler a ar schap overdragen aan zijn opvolger, dr. G. J. Hoender- daaJl, remonstrants predikant te Am sterdam. Object van twee miljoen Met september 1959 moet aan Haagweg te bouwen flat opgeleverd worden In tegenwoordigheid van een groot aantal autoriteiten en vertegenwoordigers van de Leidse studentengemeenschap is gistermiddag op een terrein in de onmiddel lijke omgeving van de Haagweg, ongeveer ter hoogte van de molen van de firma Noordman, de eerste paal voor het te bouwen studentenflat de grond ingegaan. Het gebouw, dat in de z.g. „stervorm" wordt gebouwd en aan 222 studenten huisvesting zal bieden, moet omstreeks september 1959 worden opgeleverd. Van de totale bouwkosten rond twee miljoen gulden zal een belangrijk bedrag door het Nederlandse bedrijfsleven worden opgebracht. De gemeente Leiden, die zich als universiteitsstad terdege bewust Is van het belang van dit object, waar over wij reeds eerder uitvoerig schreven, stelde de grond vrijwel gratis beschikbaar. Onder de vele aanwezigen, die deze officiële plechtigheid bijwoonden, waren o.m. aanwezig de president-curator van de Leidse Universiteit, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, de rector-magni- ficus, prof. dr. S. E. de Jongh, prof. dr. E. Havinga, oud-voorzitter van de Stich ting Leidse Studentenhuisvesting, wet houder A. J. Jongeleen, vertegenwoor diger van het Leids gemeentebestuur, ir. H. Postel, architect van het te bouwen flat, een vertegenwoordiger van het Ministerie van Financiën, van Onder wijs, K. en W. en van het departement voor Volkshuisvesting en Bouwnijver heid, tal van hoogleraren en studenten, ir. Th. K. J. Koch, adj.-directeur van Gemeentewerken, enkele hoofdambte naren van de Dienst van Openbare Wer ken en bestuursleden van de Stichting Leidse Studentenhuisvesting. De voor zitter van deze Stichting, prof. dr. D. J. Kuenen, heette hen allen welkom en ging nog eens in het kort na welke moeilijkheden waren te overwinnen voor aleer deze paal geslagen kon worden. Grote waardering had spreker voor de financiële interesse, welke het bedrijfs leven helaas met uitzondering van Leiden voor dit object toont. Een groots object, dat veelal gelijkenis ver toont met het reeds in Delft gereedge komen gebouw. Prof. dr. P. W. Kamphuisen, voorzitter der Centrale Stichting Studentenhuis vesting, die deze middag de officiële handeling: het slaan van de eerste paal, GOLDEN FICTION, een gulden genieting voor 95 cent zou verrichten, wees er vooraf op, dat hij deze centrale stichting zag als een trait d'union tussen bedrijfsleven en studentenmaatschappij. Hoewel hij dankbaar was voor de financiële steun, welke het Nederlandse bedrijfsleven aan dit object verleende: reeds voor ruim een kwart miljoen werd aan giften toe gezegd, betreurde hij het met prof. dr. Kuenen „dat het Leidse bedrijfsleven verstek liet gaan". Spreker had grote waardering, dat de Leidse Stichting, ondanks ondervonden tegenslagen, had doorgezet en thans aan de verwezen lijking van een groots plan staat. Na deze woorden van waardering en kritiek aan het adres van de Leidse industrie liet prof. mr. Kamphuisen als voorzitter-jurist en pseudo heier de eer ste paal de grond in verdwijnen. Na deze officiële handeling was het nogmaals prof. dr. Kuenen, die het woord nam. Ditmaal om de oud-voorzit ter van de Leidse Stichting, prof. dr. E. Havinga, te huldigen voor zijn aan deel, dat hij in de totstandkoming van de plannen had gehad. Als aandenken aan al deze activiteiten overhandigde spreker hem een gravure van „Den Burcht". In dit woord van dank werden eveneens betrokken de gemeente Leiden, alle hoofden en „ledematen" van de Leidse technische dienst en de secretaris van de Leidse Stichting, mr. J. Drijber, die met prof. dr. Havinga werd afgete kend als „een geestelijke paal" van dit te bouwen flatgebouw. Tenslotte bracht wethouder Jongeleen, die nog eens wees op „het offer", dat ook Leiden had gebracht, de gelukwen sen over. Ontwikkeling niet ongunstig Het aantal werklozen bleef ook in rayon-Leiden langzaam dalen Het alqemene beeld van de werkloosheid in Leiden, Alkemade, Leiderdorp, Oegstgeest, Voorscho ten, Warmond en Zoeterwoude is in de loop van de afgelopen maand weinig veranderd. Het aantal in geschreven werkloze mannen bleef ook in juni dalen en nam met 84 personen, of wel 12 procent af. Aan het einde van de maand ston den in dit rayon nog 712 werk zoekenden ingeschreven. Dit beeld in Leiden en omgeving cor respondeert met de landelijke en pro vinciale cijfers. Hoewel de daling over het algemeen nog gering blijft heeft men toch de indruk, dat de toestand zich (Foto L.D./Van Vliet) Prof. P .W. Kamphuisen (links) slaatgekleed in regenjas en uitge rust met helm, de eerste paal. niet ongunstig ontwikkelt. De vraag naar arbeidskrachten in de metaalindus trie vertoont een lichte verbetering en in de textielindustrie trad geen wijzi ging van betekenis in. Wel bestaat de overtuiging, dat in mindere mate dan in vorige maanden gebruik wordt ge maakt van de mogelijkheid tot verkor ting van arbeidstijd. In de bouwnijver heid bleef de bedrijvigheid vrij constant, maar het laat zioh aanzien, dat de vraag na de bouwvakvakanties wel weer zal toenemen. De doorvoering van de nieuwe CAO In het bouwbedrijf heeft In Leiden geen directe moeilijkheden tot gevolg gehad. Uiteraard werd hier en daar gemopperd, toen het loonzakje met vaak belangrijk mindere inhoud werd ontvangen, maar tot conflicten is het gelukkig niet gekomen. In het Gewes telijk Arbeidsbureau bestaat de in druk, dat op alle bedrijven in het res sorterende rayon de nieuwe bouw- CAO is doorgevoerd. Een specificatie van het aantal werk loze mannen per beroep geeft het vol gende beeld te zien (tussen haakjes de cijfers van eind mei); bouwvakarbei ders 131 (132); metaalarbeiders 72 (108) la-nd- en tuinbouwarbeiders 46 (55); textielarbeiders 15(34); transportarbei ders 30 (23); kantoorpersoneel 34 (37) en losse arbeiders 180 (179). Trouwens, men kan over het algemeen wel stellen, dat het minder of niet geschoolden zijn, die tot de ingeschrevene in het G.A.B. behoren. De vraag naar vakmensen overtreft nog altijd het aanbod. Dit is ook het geval bij de vrouwelijke arbeiderskrachten al is het aantal werkloos ingeschreven vrouwen geste gen van 94 tot 102. Enkele duizenden belangstellenden zijn gisteravond getuige geweest van de opening van de elfde Laura, die door burgemeester Bruins Slot op het bordes van het Alphense gemeentehuis werd verricht. Na de opening hees een aantal padvindsters de vlaggen in de talrijke masten voor het gemeentehuis en de Christelijke Muziekvereniging „Arti et Religioni" speelde tot slot het Wilhelmus. Gedurende de gehele middag zijn de deelnemers (sters) aan deze elfde Laura rijwielvierdaagse in het Nutsgebouw druppelsgewijs bin nen gekomen. Hier werd nog weer eens duidelijk onderstreept welke vriendschapsbanden er niet alleen tussen de rijdsters en rijders gesmeed worden, maar ook tussen de deelnemers en het bestuur. Velen waren, soms van ver af, naar Alphen komen fietsen. uitstraalde, waardoor men in Katwijk aangekomen, dan ook ijlings de zonne- 1 brandolie voor de dag haalde om de aan de zon bloot staande benen in te sme ren. In Nieuw Brittenburg moesten beide groepen de eerste stempels halen, waarvoor de leden van de Haagse po litie rioh prompt om 5 minuten voor half negen het eerste meldden. De A- groepen gingen daarna voor het eerste ommetje vandaag naar Noordwijk, om daarna terug te keren naar Sohevenin- gen, waar de B-groep weer ontmoet werd bij het Pompstation. De B-groepen reden vanuit Katwijk in zuidelijke richting naar het Pomp station. De stemming is mede dank zij het prachtige fietsweer bij de ruim 400 deelnemers uitstekend. ROUTE VAN MORGEN Route van morgen gaat in noordelijke richting over Leimuidcn naar Aalsmeer met een stempelpost in de Drie Kolom men, vervolgens naar Amsterdam rich ting Hembrug en Zaandam wat de A- groep betreft. Via Velsen. Santpoort en Zandvoort komt men in Haarlem waar ln Vogelenzang de B-groepen ontmoet worden, die een kortere route vanaf Aalsmeer over Halfweg gereden heb ben. Beide groepen gaan dan over De Zilk, Lisse, Warmond, Leiden en Wou- brugge naar Alphen. (Advertentie) Lezers schrijven Extra-betaling kleine plantsoentjes De eerste controlepost in Katwijk bij Nieuw Brittenburg waar de Lau rianen de eer genoten een stempel te ontvangen van de bruid in het bestuur van de Lauramej. dokter C. M. Bakhuh&n van den Brink: voor Naar aanleiding van de brief van gemeente Leiden aan de woningbouw verenigingen zouden wij graag het een enander willen opmerken. Iti deze circulaire wordt de bewoners in verschillende nieuwe wijken plotse ling verteld, dat ze met ingang van 1 juli '58 f 13 p. jaar moeten betalen voor onderhoudskosten en vernieuwing van planten. Dit is bij de tooh al hoge huren van de nieuwe wijken een aanzienlijk gro ter belasting. Ongeacht de weinig sym pathieke manier waarop dit geschiedt (dit gebeurt n.l. per aanschrijving 2 juli '58. terwijl hiervan bij 'het betrekken der woningen geen sprake was) vinden on dergetekenden dit een bedrag, te veel voor de kleine aanplantingen die voor en achter de hoge flats liggen, want de rest is een groot grasveld. Per trappenhuis (7 a 8 woningen) ontvangt de gemeente hiervoor f 100 p. jaar, toch niet onaanzienlijk dachten wij. Het gaat toch niet om parkaanleg, waiit b.v. „Kooibewoners hebben nog nooit een bijdrage behoeven te leveren voor het Kooipark en andere plantsoen tjes, die in deze wijk liggen. /0 D c, ,i In de hoop. dat onze vroede vaderen (2de van rechts) mevr. tiruins Slot ^it eens in gunstige overweging willen W. P. Mizée Gerrit Kasteinstraat 96 Leiden. F. A. Filippo, Gtermt Kesteinstaöfi/t 120. neMnt Padding (3de van rechts) en mej. Janny v. d. Vlist rechtszien toe. Mej. Gvé Poest uit Bilderdam ontvangt de gestempelde kaart terug. Vakschool voor meisjes Geslaagd voor het examen inrichtings assistente de dames: G. I. E. de Cler, Leiden; G. M. Diemer, Sassenheir.iC. Jore, Aalsmeer- W. D. J. Klaver, War mond; R. A. M. Meyers, Noordwijk; J. Stlgter, Leiden: W. Stigter, Leiden; J. Vrüenhoek, Oegstgeest; C. J. Warnaer, Dirksland. CONCERT R.-K. HARMONIEKAPEL. Hedenavond om 8 uur zal de R.-K. Harmoniekapel onder leiding van de heer Jeagel een concert "even in het Van der Werfpark. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Johanna Magdalena Adriana Petronella Geertrulda. dr van C. Nonkes en G. Beij; Michelle Nlcolaas, zn van A. Labordus en M. Kop; Saskia Bouwlen. dr van W F J. Buijs en A. van Vliet; Wilheimina Ferdl- nanda Divera Maria, dr van P. Singeling en C. M, Bijman; Jacoba, dr van C. de Best en D. van Duijvenvoorde; Allda. dr van P. Hartevelt en J. Sloos; Magdalena. dr van S. Hoogstraten en M. van Tol; Ma ria Johanna Hendrlca Elisabeth, dr van P. J Hansen en J. M. B. Devilee; Johanna Martine, dr van D. Kanbier en E. A. Kal- lenborn. GETROUWD N. Platteel en J A M. Weljera; B. T. J. Schmidt en C. van Etten; J. van der MelJ en G. van Leeuwen. OVERLEDEN P. M. Dekkers. 26 Jaar. man; N. Veen- boer. 58 Jaar, man; C. Planje. 66 Jaar. man E. van Oosten, 80 Jaar, weduwe van G. van den Broek: A. Chrispijn, 51 Jaar, man, H. de MoolJ, 65 Jaar, man; M. Overdljk, 84 Ir: T. C. J. M. Lubbe, 25 Jaar, man.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3