Vier mohammedaanse leden van het pact van Bagdad steunen Sjamoen Schadeloosstelling van Kamerleden wordt op 10.000 per jaar gebracht WEERBERICHT 1,1 Felle aanvallen van de pers in de Libanon - V.N.-rapport is te haastig gepubliceerd Communistische winst van zeven zetels hij Finse verkiezingen Ook hogere vergoeding onkosten 97ste jaargang DINSDAG 8 JULI 1958 No. 29485 LEIDSCH Directeur: I J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week DAGBLAD Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Diplomatieke waarnemers in Londen achten het niet onmogelijk, dat de staats hoofden van de mohammedaanse leden van het Pact van Bagdad, die volgende week vergaderen, zullen besluiten Libanon te steunen. Het zijn de staatshoofden van Turkije, Irak, Perzië en Pakistan. Zij komen in Turkije bijeen. President Bayar en premier Menderes van Turkije hebben in Istamboel al een voorbespre king gehad met Kroonprins Abdoel Illah en premier Noeri es Said van Irak. De Turkse president heeft een boodschap aan president Sjamoen van Libanon gezonden, waarin hij hem van de steun van de vier mohammedaanse landen ver zekert. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat de vier landen over de een of andere defensieve overeenkomst met Libanon zullen spreken. van zaterdag reeds uitvoerig gewezen op de tekortkomingen van de V.N.-waar- nemers. Red. L.D.). Geen vraag om liulp uit buitenland? De Libanese regeringspers deed giste ren felle aanvallen op secretaris-gene raal Hammerskjöld en de V.N.-waarne- mers. De waarnemers stellen zich te vreden met picknicks in enkele gebieden en met diners die hier en daar te hun ner ere gegeven worden, schrijft „Ar Ruwad". „Al Ahrar" vindt, dat het rap port aan de Veiligheidsraad het bewijs js, dat de waarnemers in hun missie gefaald hebben. „Al Beiraq" schrijft, dat de waarnemers „werktuigen zijn in de handen van de Zweedse tovenaar, die de Veiligheidsraad beloofde de Libanese crisis op te lassen door met Nasser aan te pappen". (Onze reisredacteur heeft in ons Blad Nederlands orgel voor Harvard University Ten behoeve van het Busch-Reisinger Museum van de Harvard University in Cambridge, Mass., U.S.A., heeft de Zaanse orgelbouwer D. A. Flentrop een orgel gebouwd, dat binnenkort naar de V. S. zal worden verscheept. Het zal daar bespeeld worden door de Amerikaanse organist E. Power-Biggs, wiens orgelcon certen wekelijks door de C.B.S. worden uitgezonden in de „Coast-to-coast"- programma's. Het Nederlandse orgel is gebouwd naar klassieke Europese opvattingen. Het is een drie kJaviers orgel met vrij pedaal,, sleepladensysteem en mechanische trac- tuur. Het heeft 27 registers en 1600 pijpen. Thans worden de concerten in de Harvard University gegeven op een koor-positief van de Zaanse orgelbou wer. In overleg met de organist en aan de hand van de ervaringen, die met dit koor-positief werden gedaan kwam het nieuwe orgel tot stand. Voor de over dracht en installatie van het orgel reist de bouwer binnenkort naar de V.S. Advertentie De mening in Londen De Britse regering is er nog steeds van overtuigd, dat er buitenlandse in menging in de binnenlandse aangele genheden van Libanon plaats vindt, zo heeft een woordvoerder van het minis terie van Buitenlandse Zaken te Londen gisteren als eerste officiële commentaar op het rapport van de waarnemers der V.N. verklaard. De waarnemers willen niet beweren, dat er geen inmenging is, maar zij zeggen alleen, dat zij de infil traties niet hebben kunnen constateren, aldus de woordvoerder. In Britse regeringskringen betreurt men de haast, waarmee het rapport is gepubliceerd. Men legt er de nadruk op, dat de waarnemers weinig in getal zjjn, geen Arabisch kennen, slechts een klein deel van de Libanees-Syrische grens hebben kunnen inspecteren en dat zjj geen toegang hadden tot bepaalde, door de Libanese oppositie bezette gebieden. Daarom acht men het in Londen ge wenst, dat het aantal waarnemers wordt uitgebreid, opdat zij in staat worden gesteld een volledig onderzoek in te stel len. Hammarskjöld bij Dulles Secretaris-generaal Hammarskjöld is gisteren onverwachts naar Washington gegaan voor besprekingen met minister Dulles. In de avond keert hij naar New York terug. Volgens welingelichte krin gen is het initiatief tot het overleg van Dulles uitgegaan. Hammarskjöld zou van de gelegenheid gebruik maken om de jongste ontwikkelingen in Libanon te bespreken. De Libanese minister van Economi sche Voorbereiding, Sjader, heeft ver klaard, dat zijn regering het misschien niet nodig zal achten buitenlandse hulp te vragen als zich geen nieuwe ontwik kelingen in de toestand voordoen. Hij noemde op een persconferentie, gehou den na een vergadering van het kabinet, de positie van de regering sterk". Intussen heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken aan de pers mee gedeeld, dat het over veel bewijzen van hulp aan de opstandelingen van de kant van Egypte en Syrië beschikt. De waar nemers van de V.N. worden niet in staat geacht, dat te constateren. De leiders van de opstandelingen heb ben besloten de parlementsvergadering van 24 juli, waarop een opvolger van president Sjamoen zal worden gekozen, te negeren, zo wordt in persberichten gezegd. Men is van mening, dat het parlement „onder druk en met verval sing" is gekozen. Twee Britse soldaten gedood op Cyprus Er zijn vanochtend bij een aanslag te Famagusta op Cyprus twee Britse sol daten dodeljjk getroffen, aldus is offi cieel te Nicosia bekend gemaakt. Er is onmiddellijk een uitgaansverbod afge kondigd. Bonn wil een gesprek over Duitse kwestie „Werkgroep" van de vier grote mogendheden De Westduitse regering is in „onoffi cieel" contact met Amerika, Engeland en Frankrijk over de vorming van een werkgroep, bestaande uit de vier grote mogendheden (dus inclusief de Sovjet- Unie) ter bespreking van het Duitse vraagstuk. Zodra, het Westduitse minis terie van Buitenlandse Zaken officieel kennis heeft gekregen van het besluit van de Bondsdag tot instelling van zo'n groep, zal Bonn zich officieel in ver binding stellen met de vier betrokken landen. Vorming van een nieuwe regering zal wel langdurige onderhandelingen vergen De (communistische) Volksdemocratische Unie en de (conservatieve) Nationale Coalitiepartij hebben aanzienlijke winst geboekt bil de Finse parlementsverkiezin gen van zondag en maandag. De communisten hebben zeven zetels gewonnen en de conservatieven vier. De agrariërs en de Finse Volkspartij leden aanzienlijke verliezen. Ook conservatieve winst De vermoedelijke zetelverdeling in het nieuwe een-kamerparlement is: sociaal-democraten 50 (verlies 4) communisten 50 (winst 7) agrariërs 48 (verlies 5) conservatieven 28 (winst 4) Zweedse Volkspartij 14 (winst 1) Finse Volkspartij 7 (verlies 6) onafhankelijke sociaal-democraten 3 (deze partij heeft zich kort voor de ver kiezingen van de sociaal-democratische partij afgescheiden). Deze uitslag is nog niet definitief. Er moeten nog stemmen geteld worden die per brief zijn uitgebracht. Men verwacht dat de vorming van een nieuwe regering langdurige en moei zame onderhandelingen tussen de ver schillende partijen zal vergen. De hui dige premier Kuuskoski zal vermoede lijk, in afwachting van een nieuwe re gering, aan het bewind blijven om de lopende zaken te behandelen. Droog en vrij warm Het omvangrijke gebied van hoge- luchtdruk tussen de Britse eilanden en de Azoren trok langzaam in noordooste lijke richting en breidt zich over het gehele vasteland van West-Europa uit. In Engeland loste de ook daar aanwe zige wolkenlaag gisteren op en kwamen in het binnenland maximumtempera turen voor van 24 tot 27 graden. Het gebied waarin vrijwel geen bewolking voorkomt, naderde in de loop van de nacht over de Noordzee ons land en vanmorgen kwamen in het zuidwesten van het land reeds vroeg in de ochtend perioden met zonneschijn voor. Ver wacht mag worden dat het zonnige weer zich morgen ook tot over het noordoosten van het land zal uitbrei den, langs de flank van het grote hoge- drukgebied trekken op de oceaan enige storingen met tamelijk grote snelheid in noordoostelijke richting via het zee gebied tussen IJsland en Schotland naar Noord-Scandinavië. De invloeds sfeer van deze storingsgebieden zal zich de eerste paar dagen niet verder uitstrekken dan tot over het noordelijk deel van de Noordzee, zodat voor onze omgeving aanhouden van het droge weer verwacht mag worden. Droog en vrij zonnig De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met in de nacht en vroege ochtend plaatselijk mist of laag hangende bewolking: overdag overwe gend zonnig. In het westen van het land ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag: elders hogere middagtem- peraturen. Meest zwakke wind uit wes telijke richtingen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 9 JULI. Zon op: 4.30 uur; onder: 20.59 uur. Maan op: uur' onder: 13.42 uur. Hoogwater te Katwijk te 8.44 en 21.09 .u Laagwater te 4.11 en 16.33 uur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Deze zilveren vogel is een rood hol landde voor de regelmatige tuigbouwer Toepolef had op de vliegtuig. Dat moge vreemd klin- dienst van de Russische luchtvaart- Amsterdamse luchthaven veel be ken maar het is zo. Het is het eerste maatschappij Aeroflot tussen Mos- moderne Russische verkeersstraat- I kou en Amsterdam. Deze indruk- vliegtuig Til 104 A dat op Schip- wekkende schepping van de vlieg- kijks. Vier wetsontwerpen ingediend Er is een viertal wetsontwerpen ingediend tot vaststelling van de schadeloosstelling en vergoeding van overige kosten van Kamer leden. Ingevolge dit wetsontwerp zullen leden van de Tweede Ka mer een schadeloosstelling van f 10.000.— per jaar ontvangen. Daarenboven krijgen zij een vergoe ding van f3000.—. f4000.—, f5000.— of f 5.500.per jaar al naar gelang het betrokken Kamerlid minder dan 10, tussen de 10 en 75, tussen de 75 en 150 en 150 of meer dan 150 km. van Den Haag woont. Voorts zullen de kosten voor een algemeen spoorweg- abonnement eerste klasse en andere noodzakelijke kosten van vervoer wor den vergoed. Voorgesteld wordt de voorzitter van de Tweede Kamer een toelage van f 10.000.per jaar te ver- verlenen. Voor de leden van de Eerste Kamer wordt voorgesteld een vaste vergoeding van f 1000.per ja.ar en een vergoeding van dertig, twintig of tien gulden te verlenen voor elke dag, dat zij in Den Haag moeten zijn, een en ander al naar gelang de betrokkene meer dan 75, tus sen de 75 en 10 of minder dan 10 km. van Den Haag woont. Voorts een ver goeding van f 10.voor overnachting buiten de woonplaats en de reiskosten vergoeding zoals voor leden van de Tweede Kamer. Voor de voorzitter van de Eerste Kamer wordt een toelage van f 5000.per jaar voorgesteld. De schadeloosstelling voor leden van de Tweede Kamer was het laatst gere geld bij een wetswijziging van december 1953, waarbij bedragen alles bijeen van resp. f 10.000.—f 10.600.— en f 11.200.— al naar gelang de afstand van Den Haag tot de woonplaats van het Kamer lid, werden toegekend. Dit werd geacht een schadeloosstelling van f7500,te zijn en onkostenvergoedingen van resp. f2500.—, f3100.— en f3700.—. In de toelichting op het wetsont werp wordt gewezen op de gestegen kosten voor levensonderhoud, de vele werkzaamheden, die aan het Kamer lidmaatschap verbonden zjjn en de kosten die gemaakt moeten worden voor couranten- en tijdschriften abonnementen, boeken enz. Leden van de Eerste Kamer krijgen op het ogenblik, behalve vergoeding van reis kosten, bedragen van f 50.f 40.en f 30.per dag uitgekeerd voor ver blijfskosten in Den Haag. Psychologische blunder (Minister Struycken heeft het dus nodig geoordeeld een aantal wets ontwerpen in te dienen, die de schadeloosstellingen van de Kamer leden aanzienlijk, zullen verhogen. De vaste vergoedingen voor de Tweede Kamerleden ivorden zelfs met meer dan dertig procent opge trokken. De noodzaak van deze ver hoging kunnen wij niet beoordelen, al mogen we wel constateren, dat één belangrijk argument, n.l. de ge stegen kosten van levensonderhoud niet alleen voor de Kamerleden geldt. Desondanks houdt de regering strak de hand aan de rust in de loonsector. Vele schijnbaar recht- Inschakeling Ned. exportapparaat Indonesische zakenlieden hebben er bij de regering op aangedron gen om een zo goed mogelijk ge bruik te maken van het nog steeds bestaande Nederlandse export- apparaat. Het weekblad „Business News", dat als spreekbuis van deze han delaren fungeert, wees er vandaag in een artikel op, dat „er geen tijd te verliezen is", als de regering gebruik wenst te maken van de efficiëntie, de kennis en het kapi taal van de Nederlandse bedrijven op het gebied van de export. „Nationale firma's ontbreekt het nog steeds aan ervaring in de exporthandel". aldus dit orgaan. Bovendien hebben zij te kampen met gebrek aan kapitaal. Het blad bepleit, dat de speciale kabinets commissie, onder leiding van de minis ter van Staat voor economische stabili satie, kolonel Soeprajogi, die belast is met het uitstippelen van de toekomstige politiek ten aanzien van de thans onder regeringstoezicht staande Nederlandse bedrijven, grote aandacht zal schenken aan de Nederlandse exportbedrijven. „Zij hebben nog steeds personeel met de nodige kennis, de apparatuur en hun goodwill", aldus „Business News", dat er aan toevoegt: „Zij hebben evenwel reeds een deel van hun kapitaal verloren, om dat zij de laatste maanden hebben in geteerd". „Als wij hun stabiliserende invloed voor de Indonesische economie willen behouden, zijn snelle maatregelen ge boden". Laatste haarden van verzet voor de val Volgens Radio Makassar hebben de troepen der centrale regering gisteren een aanval ingezet tegen de laatste plaats, die de opstandelingen in Mid den-Celebes nog in handen hebben. De regeringstroepen rukken thans op naar Poso. In Noord-Celebes zijn de laatste twee bolwerken der opstandelingen, Tomohon en Tondano, door de rege ringstroepen omsingeld. De gevechten daar duren nog steeds voort. Volgens een mededeling van de com mandant der regeringstroepen op Su matra hebben dezer dagen 600 opstan delingen een aanval gedaan op Sibolga, de hoofdplaats van Tapanoeli, op de westkust van Sumatra. Volgens deze mededeling zou de aanval met verliezen voor de opstandelingen zijn afgeslagen. vaardige eisen tot loonsverhoging worden afgewezen om de loon- en prijspolitiek van de regering niet te dwarsbomen. Men moet dus icel tot de conclusie komen, dat het tijdstip van de thans ingediende ivetsont- werpen op zijn zachtst uitgedrukt bijzonder ongelukkig is gekozen. Psychologisch is het weinig min der dan een blunder.) Red. L.D. De filmster Eva Bartok. die een hoofdrol zal vervullen in een film welke gedeeltelijk te Amsterdam wordt opgenomenarriveerde giste ren met haar dochtertje op Schip hol. Uiteraard moesten er meisjes in Volendamse klederdracht aan wezig zijn om haar te begroeten De lieer Van der Ploeg vraagt ontslag Als directeur K.L.M. Men deelt ons van de zijde van de KLM het volgende mede: „De heer M. J. van der Ploeg, directeur van de KLM en sinds 1954 plaatsvervangend president" directeur dier maatschappij, heeft om persoonlijke redenen ontslag gevraagd met ingang van uiterlijk 1 januari 1959. De heer Van der Ploeg, die sedert 1949 deel uit maakt van de KLM-directie, was aanvankelijk directeur financiën en administratie en sedert 1 januari 1957 directeur vervoer van die maatschappij". Het ANP verneemt desgevraagd van de heer Van der Ploeg, dat de aanlei ding tot zijn ontslagaanvrage niet ligt in de vliegerkwestie. Hij acht het niet opportuun de persoonlijke redenen, die tot zijn besluit hebben geleid nader toe te lichten. Gevraagd naar commentaar op het voornemen van de heer Van der Ploeg, deelde de president-directeur van de KLM, de heer I. A. Aler, het ANP het volgende mede: „Mijn mede-directeuren en ik betreu ren het besluit van de heer Van der Ploeg. Wij zijn hem zeer erkentelijk voor het grote aandeel dat hij heeft gehad in het leggen van de gezonde financiële basis, waarop ons bedrijf ook in de ko mende jaren kan steunen. Wij moeten evenwel het besluit van de heer Van der Ploeg zijn functie in de naaste toe komst neer te leggen respecteren", aldus de heer Aler. KONINGIN EN PRINS NAAR DELFT Het ligt in het voornemen van Ko ningin Juliana en Prins Bernhard op maandag 14 juli een voorstelling bij te wonen van het lustrumspel .Het staat u vrij', dat ter gelegenheid van het 22ste lustrum van het Delfts Studenten Corps opgevoerd wordt. Soustelle minister van Voorlichting Jacques Soustelle, voormalig gou verneur-generaal van Algerije en een vooraanstaande figuur in de Alge rijnse beweging die tot het aan de macht komen van Generaal De Gaulle leidde, is gisteren tot minister van Voorlichting in de Franse rege ring benoemd. Soustelle vervangt de schrijver André Malraux, die als minister, gedelegeerd bij het bureau van de premier, verant woordelijk was voor de voorlichting. Deze laatste zal als minister, gedele geerd bij het bureau van de premier onder meer verantwoordelijk blijven voor wetenschappelijke- en jeugdzaken. De benoeming van Soustelle bevre digt een der voornaamste eisen van de beweging voor openbaar welzijn in Alge rije, welke zich ernstig ontevreden had getoond over het feit dat men Soustelle over het hoofd had gezien, toen De Gaulle zijn kabinet vormde. Men was temeer gebelgd omdat politici, die als symbolisch voor het „oude regime" wer den beschouwd, wel in de regering wer den opgenomen. Kringen, die nauwe relaties onder houden met het Algerijns comité voor openbare veiligheid, zyn van mening dat Soustelles benoeming een „kal merende invloed" zal hebben op de extremistische leden van het comité, die naar verluidt, ontevreden waren over De Gaulles handelswijze. Niette min heerste er in Algiers nog enige teleurstelling over het feit dat Sous telle niet tot minister voor Algerië is benoemd.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1