CDU behaalt absolute meerderheid in het land Noordrijn-Westfalen N.A.T.O»-vliegfeest op Soesterberg demonstratie van kracht en macht WEERBERICHT Bevolking vertrouwt Adenauer op punt van atoombewapening Aanvallen van vele brullende monsters der snelheid ONBEHAGEN IN LONDEN OVER BLOEDVERGIETEN OP CYPRES 97ste Jaargang MAANDAG 7 JULI 1958 No. 29484 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: t J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wltte SIngel u Leiden Glr0 no 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f.7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 2150T Succes voor Westduitse Bondskanselier (Van onze correspondent te Bonn) De gisteren in het Land Noordrijn-Westfalen gehouden verkiezingen voor de Twee Belgische padvinders verdronken 200 zetels van de Landdag het provinciale parlement te Düsseldorf, hebben een grote zege voor de CDU opgeleverd, n.l. de absolute meerderheid en daarmede een groot succes voor de politiek van Bondskanselier Adenauer. De uitslag voor de 7.948.043 stemmen (77 pet. van het aantal stemgerechtigden) luidt namelijk als volgt (de cijfers van de Landdagverkiezingen in 1954 tussen haakjes) Partij CDU SPD (Soc.) FDP Stemmen Percentage Zetels 4.011.122 50.5 104 (2.855.988) (41.3) (95) 3.115.934 39.2 81 (2.387.718) (34.5) (76) 566.274 7 15 Gistermiddag zijn twee uit België afkomstige padvinders in het recrea tieoord nabij de Braakmanpolder tus sen Biervliet en de Hoek te Zeeuws Vlaanderen verdronken, resp. 18 en 15 jaar oud. Zij waren aan het spelevaren met een roeiboot, waarbij de jongste in het water viel. De oudste probeerde zijn vriend uit het water te halen, maar dit lukte niet. Beiden zyn ver dronken. (Lib.) Centrum Deutsche Partei Rustig weer Gedurende het weekeinde breidde een rug van hoge luchtdruk zich langzaam van de Oceaan over de Britse eilanden in oostelijke richting uit terwijl een zwakke vore van lage luchtdruk zich over Noord-Denemarken naar Zweden verplaatste. Noordwestelijke winden voerden voort durend lucht naar onze omgeving, waar in uitgestrekte wolkenvelden voorkwa men, waaruit voornamelijk gedurende de nacht ook plaatselijk motregen viel. Zondag kwamen alleen in Zeeland, Bra bant en Limburg in de middag opkla ringen van betekenis voor. Genoemde rug van hoge luchtdruk breidt zich ver der over West-Europa uit, waardoor aan de aanvoer van lucht uit het Noord westen geleidelijk een einde komt en de wolkenlaag welke zich op ongeveer 1000 meter hoogte bevindt zal oplossen. De temperaturen zullen daarbij van dag tot dag enkele graden hoger worden. De kans op regen is de eerste paar dagen gering. Meer zon De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog en zonnig weer, maar aanvan kelijk plaatselijk nog wolkenvelden. Over het algemeen hogere middagtem- peraturen. Weinig wind. (Opgemaakt te 11.15 uur) 8 JULI Zon op: 4.29 uur; onder: 21.00 uur. Maan op: 23.54 uur; onder- 12.39 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.50 en 20.17 uur. Laagwater te 3.32 en 15.45 uur. Dit nummer bestaat nit 10 pagina's. (793.736) 83.733 (278.863) 124.347 (1.898) (11.5) 1.1 (4) 1.6 (0) Nieuwe premier is nog niet bekend Het resultaat van deze CDU-zege zal zijn, dat de regeringscoalitie in Noord rijn-Westfalen van SPD (socialisten), fDP (liberalen) en Centrum (kleine r.-k. groep), welke onder leiding stdnd van de socialistische minister-president Steinhoff, zal worden afgelost door een CDU-bewind, zoals dat ook voor 1956 negen jaar lang het geval is geweest. Wie minister-president zal worden, is nu zo vlak na de dood van de kan didaat Arnold nog niet bekend. De zege voor de CDU is werkelijk fraai te noemen. Allereerst omdat van socialistische zijde alles was gedaan om van deze verkiezingen een soort volks stemming tegen de atoombewapening van het nieuwe Westduitse leger te maken. De conclusie, die men uit de uitslag kan trekken, is dat öf de meerderheid van de kiezers van Noordrijn-Westfalen zich met de atoombewapening heeft ver zoend, öf de socialistische propaganda langs haar heen is gegaan. Het eerste lijkt het waarschijnlijkst: men vertrouwt Adenauer ook op dit punt. Ook geeft deze uitslag de bevestiging van de Bondsdagverkiezingen van september j.l. toen Adenauers partij weliswaar 54.5 pet. der stemmen kreeg, maar niet, zoals nu, rekening moest houden met een miljoen thuisblijvers, van wier een groot deel op beslissende momenten de CDU pleegt te kiezen. De achteruitgang ten opzichte van september is dan ook zeer gering. Het niet al te florisante weer deed meer dan drie kwart van de stemgerechtigden het kieslokaal boven een uitstapje prefere ren: ten voordele van de CDU, die de kiezers nu eenmaal niet zo aan het lijntje heeft als de SPD. Ook socialistische winst De SPD kwam wel zeker boven het percentage van de Bondsdagverkiezin gen in september (34.5 pet.) en boekte daarmede een flinke winst. Maar zij moet als conclusie toch uit deze verkie zingen trekken dat haar aantrekkings kracht in dit zo belangrijke industrie gebied niet genoeg is, ondanks de felle anti-atoombewapeningspropaganda van de laatste maanden. De FDP de kleine Centrumpartij moesten zware slagen incasseren, zelfs zo dat de coalitie volkomen uit elkaar is gevallen omdat de drie partijen teza men niet de helft van het aantal stem men wist te veroveren, waarmede zij in 1956 de CDU uit het regeringszadel joegen. Deze uitslag is niet van belang ont bloot voor de regering-Adenauer. Want weliswaar ging het hierbij om een Land (in Nederland: provincie) en niet om Bondsdagzetels, maar algemeen is men toch van mening dat de nationale poli tiek hierbij op de achtergrond heeft ge staan en dat het in feite ging om het beleid van Bonn. Dat is althans in Noordrijn-Westfalen, waar 29 procent van alle Westduitsers woont en waar 40 pet. van de industriële produktie van geheel West-Duitsland vandaan komt, goedgekeurd. Van eniger lei slechte uitwex-king van de voorgeno men atoombewapening is niets gebleken. Vermoedelijk heeft de dezer dagen goedgekeurde belastinghervorming een hartiger woordje meegesproken dan die der bewapening! Vast staat dat het vertrouwen in Adenauer door deze uitslag is geschraagd en dat uiteraard mede als gevolg van de huidige g;ezonde economisch-finan- ciële vei'houdingen wel gespi'oken kan worden van een zekere stabiliteit op het stuk van de politieke voorkeur van de gemiddelde Duitser. Wijziging in Bondsraad In de politiek van Noordi'ijn-West- falen zal deze uitslag niet zo veel ver anderen. Steinhoff ging na 1956 voort op de weg van zijn CDU-voorganger Ar nold. Steinhoffs opvolger zal ook geen zijsprongen kunnen maken. In Bonn evenwel betekent de uitslag, dat de CDU in de Bondsraad (het ver- tegenwooi-digende lichaam van de elf Lander) haar aantal zetels zal zien toe nemen van 26 tot 31 van de in totaal 41, terwijl de SPD achteruit gaat van 15 tot 10. Bij grondwetswijzigingen kan deze verandering op den duur wel eens van groot belang worden. Dit is echter niet zo belangrijk ge weest als inzet van deze verkiezingen als de vraag „atoombewapening of niet" en de vraag „tevreden met Adenauer- Erhard (minister van Economische Za ken)-Etzel (minister van Finaftciën) of niet?" Voor de eerste vraag vormde Noord- rjjn-Westfalen zelfs een „testcase" en, zoals is gebleken, voor Adenauer c.s. in gunstige zin. Het stoffelijk ovei*schot van het oudste slachtoffer werd gevonden door de wa- terpolitie van Terneuzen om circp vijf uur en om kwart voor negen werd het tweede lijk opgehaald. Het ongeluk heeft in Biervliet diepe indruk gemaakt. Kwart miljoen toeschomvers Het toppunt van agressieve kracht (Speciale berichtgeving) Al hing het wolkendek zaterdagmiddag boven Soesterberg wel wat laag en al verschool de zon zich te vaak, het vliegfeest ter gelegenheid van de 45ste verjaardag van de Kon, Ned. Luchtmacht, dat maanden van nauwgezette voorbereiding heeft gevergd en dat werd bijgewoond door Koningin Juliana, Prins Bernhard, de Prinsessen Beatrix en Irene en tal van militaire en burgerlijke autoriteiten, is er niet minder ge slaagd om geworden. Integendeel: het was een feest, waar iedereen plezier aan heeft beleefd en dat heeft aangetoond welk een verbluf fende kracht het luchtwapen heeft! Ned. Hunterteam meeste punten Werd het Nederlandse Hunter-team van de vliegbasis Leeuwarden nogal gehinderd door de vrjj straffe wind en het bumpy" weer, wat deze mannen te zien gaven aan vliegvaardigheid werd toch zó hoog gewaardeerd, dat, alhoewel vele formatie-wisselingen zich in de melk-witte soep van de laag hangende wolkenvelden afspeel den, zij bij de finale van de stunt competitie de meeste punten in de wacht sleepten. De NATO-wisselbeker ging echter naar de Italianen, de „Dia- voli Rossi", die met hun Thunder- streaks verleden jaar ook al op de gou den Ilsy zijn verschenen, omdat deze rode duivels niet alleen bij de voor- wedstrijden medio afgelopen week het beste uit de bus waren gekomen, maar ook omdat zij zaterdagmiddag wel in het bijzonder gehandicapt werden door het niet-ideale vliegweer. En dan: Ne derland was uiteindelijk het ontvan gende land. Majoor Mario Squarcina heeft met zijn mannen rolls, loopings, cross-overs, die werden uitgevoerd met snelheden In Hilversum is zaterdag de par ticuliere secretaresse van Prinses Beatrixme/', mr. M. Meurs in het huwelijk getieden met mr. N. Scholtens. Het bruidspaar bij het verlaten van het stadhuis. van tussen de 800 en 900 kilometer per uur en formatie-vormen laten zien, die het grootste respect afdwongen! Was de indruk, die de Belgen met hun Hawker Hunter achterlieten, een van grote rust en wonderbaarlijke precisie, het sloteffect van hun formatievliegen loog er ook niet om: een „platte" bomb- burst, waarbij oranjerook in dikke slier ten achtergelaten werd als kleurrijke af scheidsgroet. De meeste indruk maakten echter de negen Britten op Hawker Hunter F-6, pijlscherpe, glimmend zwart ge- Sliert van negen helikopters Op een wel zeer originele en voor het publiek charmante wijze arri- a veerden Koningin Juliana, Prins Bernhard, de oudste twee Prinses sen, Beatrix en Irene, en hun ad judanten omstreeks halfdrie op de vliegbasis Soesterberg: in een lange sliert van negen Hiller-helikopters van de Kon. Luchtmacht. Per auto ging het echter na- 1 dat Prins Bernhard de luchtmacht- 1 tentoonstelling had geopend na het feest weer huistoe. schilderde vliegtuigen: de „black ar rows (zwarte pijlen). Wat deze man nen onder commando van squadron leader Roger L. Topp voor het eerst in ons land in hun macht hadden, was niet alleen indrukwekkend, maar vooral ook adembenemend schoon: muurvast lag het team in de lucht. Ge lijk geplakt op een plaat plastic vlo gen de negen jagers in ruit-vorm rolls en wat dies meer zjj. Griezelig netjes was het, ook wat even later vijf van de negen toestellen aan stunten te zien gaven. Hadden deze Britten in hun slanke, brullende monsters ook deel genomen aan de stunt-competitie, dan zou het zeker niemand van de kwart miljoen bezoekers verbaasd hebben, in dien dit team met de beker naar huis was gegaan! Slot pag. 2 Een militaire blunder? Vredespogingen ernstig in gevaar (Van onze Londense correspondent) In Londen heerst vanzelfsprekend onbehaaglijkheid over het nieuwe bloedvergieten op Cyprus, waardoor de vredespogingen ernstig in gevaar wor den gebracht. Men vraagt zich af, of hier geen snrake is van een militaire blunder. Want de twee Griekse Cyprioten, die werden gedood zijn thans martelaren. Een hunner was een moeder, die in verwachting was en wier door leed geslagen zes kinde ren, die bii de begrafenis aanwezig waren, de diepste emotie hebben ge wekt. Ook onder sommige Engelsen op Cyprus heerst twijfel of er niet node loos is geschoten. Volgens in Londen ontvangen be schrijvingen van de botsing in het dorp Avgorou was deze verooi-zaakt, doordat een Britse officier aan een jongen be val een leuze te verwijderen. Deze zou alleen het woord Eoka, het merkteken van de Grieks-Cyprische terroristen hebben bevat. De jongen weigerde, waarop de officier trachtte hem te ar resteren. De vrouwen van het dorp ver dedigden de jongen, hetgeen tot een schietpartij leidde. Leger partijdig Men hoort in Londen thans de aan klacht, dat het optreden van gouver neur Sir Hugh Foot met zijn liberale vredesplannen door de generaals wordt doorkruist, die nog steeds de harde poli tiek van Foots voorganger, Sir John Harding, voortzetten. De gouverneur zou niet van alle feiten hieromtrent op de hoogte zijn gebracht. Foot streeft naar onpartijdigheid, maar het Britse leger zou aan de kant staan van de Turkse minderheid tegen de Grieken. Indien dit waar is dan dreigt het met Cyprus nog verder bergafwaarts te gaan en is burgeroorlog en een conflict tussen Griekenland en Turkije niet uitgesloten. De aartsbisschop van Canterbury, dr. Fisher, die aartsbisschop Makarios door middel van de televisie had aan gevallen heeft thans Athene een ver ontschuldiging aangeboden. Dr. Fisher maakt zich wel vaker aan loslippig heid schuldig. Thans zegt hij dat zijn kritiek op Makarios slechts zijn poli tiek optreden betrof en niet zijn per soon. Dr. Fisher had Makarios een verderfelijk karakter genoemd. Meer gewelddaden Ook op andere plaatsen op Cyprus hebben gewelddaden plaats gehad. Bij het dorpje Nat a in het westen van Cyprus zijn gistermiddag (je lijken ge vonden van twee jonge Cyprioten, ver moedelijk Turken, die vermoord zijn. De lijken zijn nog niet geïdentificeerd. In het noorden van Cyprus is giste ren een 32-jarige Griekse Cyprioot door een onbekende neergeschoten, hij werd ernstig gewond. In Nicosia zijn op de grens tussen de Turkse en de Griekse wijk vier branden gesticht, die aanzien lijke schade hebben veroorzaakt. Bij een Turkse macaronifabidek heeft zich gis teravond voorts een ontploffing voor gedaan. De Griekse minister van Buitenlandse Zaken. Evangelos Averoff, werd heden ochtend in Joego-Slavië verwacht voor besprekingen met president Tito en president Nasser. Waarnemers verwachten, dat over kwesties van het Midden-Oosten, het Middellandse-Zeegcbied (met Cyprus) en de Balkan zal worden gesproken. Een der mogelijke redenen voor het overleg is volgens waarnemers, dat Tito en Nasser willen proberen Grie kenland nader tot hun „neutralisme" te brengen. Voorts zou president Nas ser met deze conferentie zijn aanzien in Europa willen vergroten. Tien helikopters vertrokken zater- dag van een terrein bij Paleis Soest- dijk met leden van de Koninklijke Familie en hun gevolg naar het grote NAT O-vliegfeest op Soester berg. Prinses Beatrix vrolijk lachend in de helikopter die haar naar het feestterrein bracht. Eisenhower nodigt De Gaulle uit President Eisenhower heeft de Fransa minister-president, genei*aal De Gaulle, uitgenodigd voor een bezoek aan de Verenigde Staten. Deze uitnodiging werd zaterdag door de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dulles, overgebracht. Dulles is zondagochtend vroeg uit Parijs naar Washington teruggekeerd. De besprekingen tussen de Franse pre mier en de Amerikaanse minister zijn gehouden in een sfeer „van zeer grote hartelijkheid en wederzijds vertrouwen en openhartigheid", zo zeiden ambte naren van het bureau van de premier. Er is gesproken over de betrekkingen tussen Oost en West, met inbegrip van de voorbereidingen voor een topconfe rentie, en over de toestand in het Midden-Oosten. Alle gedachtenwisse- lingen over deze onderwerpen hebben aangetoond, dat -de standpunten van de Amerikaanse en van de Franse re gering „buitengewoon dicht bij elkaar liggen". Volgens Franse kringen is de kwestie- Algerije niet aan de orde gekomen. Wat de belangrijkste kwestie betreft da Franse wens om te delen in Ameri kaanse geheimen op het gebied van da kernexxergie was Dulles terughoudend. Hij betoogde dat de V.S. Frankrijk in lichtingen kunnen geven over de bouw van een onderzeeboot met kernaandrij ving, maar dat de Amerikaanse rege ring op grond van de bestaande wetten in andere atoomkwesties voorzichtiger moet zijn. De Gaulle liet weten dat Frankrijk vastbesloten is, een „atoom- mogexxdheid" te worden, daar een Frankrijk met kernwapens van veel meer waarde voor het Atlantische bondgenootschap zou zijn dan wanneer het voor kernwapens van de V.S. af hankelijk zou moeten blijven. Nieuw Surinaams Kabinet Mr. S. D. Emanuels minister-president Kabinetsformateur Pengel heeft za terdagochtend de samenstelling van een nieuw Surinaams kabinet bekend gemaakt met mr. S. D. Emanuels als minister-president. Mr. Emanuels zal tevens de porte feuilles van algemene- en binnen landse zaken beheren. Verder is het kabinet als volgt samen gesteld: dr. J. J. Sedney, Financiën; dr. ir. F. Essed, Opbouw; E. M. L. Ensberg. Sociale Zaken en Volksgezondheid; H. Shriemisier, Justitie en Politie; dr. S. Rambaran Mishre, Landbouw; dr. P. van Philips, Economische Zaken; A. J. Mor- purgo. Onderwijs en Volksontwikkeling. De naam van de minister van Open bare Werken zal later worden bekend gemaakt. Het ministerie van Opbouw, een nieuw departement, zal bestaan uit het Bro- het de het kopondobureau, het bureau voor tienjarenplan, het domeinwezen, landbouweconomische voorlichting het bureau landelijke opbouw. Mr. Emanuels bevindt zich op ogenblik in Washington. Hij wordt op 14 juli in Suriname verwacht. Het nieuwe kabinet zal op 15 juli worden beëdigd. De kabinetsformateur heeft meege deeld, dat de regeringspartijen het op prijs stellen, indien mr. dr. R. Pos ge volmachtigd minister in Den Haag blijft. Incident op de Expo De Vlaamse dag, die gisteren op de Brusselse Wereldtentoonstelling werd gehouden, heeft enige incidenten ten gevolge gehad. Verscheidene duizenden betogers verzamelden zich na afloop van een volksfeest in de vroege avond uren voor het Franse paviljoen en eis ten opschriften in het Vlaams. Toen men de inmiddels gearriveerde politie met voetzoekers ging bestoken, voerde deze met de gummiknuppel charges uit. De betogers stelden zich heftig teweer met stoelen en flessen. Aan beide zijden vielen gewonden. Nadat de Dolitie met rijkswacht versterkt was nam tegen 8 uur in de avond de agitatie wat af.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1