Psychiater: „Sommer verantwoordelijk voor is volkomen zijn daden" PHILIPS „Photoflux" Zelfmoord van collega maakte hem afschuwelijk hard mens In het nieuw Burgelijk Wetboek blijft de kerk onaangetast Altijd zonnige fflits-foto's met /öranjeboomN OT POE ^inst voor veehandelaren wordt gezien risico's te laag geacht Problemen rond de melkproduktie Westduitse partijen eensgezind over voorstel Duitse eenheid 97ste Jaargang Donderdag 3 juli 1958 Derde blad no. 29481 CVan onze correspondent in Bonn) In het proces in Bayreuth tegen de beul van Buchenwald, Summer, is gisteren een deskundige, de psychiater dr. Riemenschneider, aan het woord geweest. Vol gens hem is Sommer volkomen normaal en ten volle verantwoordelijk voor alles wat hij misdaan heeft. Inmiddels heeft de rechtbank te Bayreuth besloten het proces te bekorten, enerzijds omdat uit de tot dusverre gedane getuigenissen voldoende materiaal te voorschijn is gekomen voor een veroordeling, anderzijds om de hoge kosten niet nog hoger te maken. Men verwacht nog deze week een uitspraak. Morgen komt reeds de verdediging aan het woord. Zijn vrouw moet ontslaa hele houding verandert: zün gezicht 1 wordt hard, hij richt zich dan in bed nemen als verpleegster °P en beeft. Nog altijd, dat was de con- clusie van de psychiater, brengt de her- Sommer toonde zich gisteren voor de eerste keer in dit proces werkelijk een beetje gevoelig. Dat was toen dr. Rie menschneider hem analyseerde en bij hem blijkbaar de tranen in de ogen schoten uit medelijden voor zichzelf. De psychiater zei, dat hij Sommer de afge lopen zeven jaar heeft gadegeslagen. Sommer was in het begin van zijn con centratiekamploopbaan niet zo wreed als later. Hij was zelfs vriendelijk tegen de gevangenen. Een bepaald feit veran derde zijn houding echter volkomen. Dat was toen een collega wegens het bevoordelen van gevangenen door kamp commandant Koch tot zelfmoord werd gedwongen. Sommer wilde als het ware zijn dode collega wreken op de gevan genen, die hij schuldig achtte voor de dood van de S.S.-er, terwijl hij Koch als voorbeeld nam hoe men het wreedst te keer moest gaan. Want Koch had het door zijn wreedheid tot iets ge bracht en Sommer wilde dit voorbeeld volgen. De gevangenen in het kamp be schouwde hij gelijk het nationaal-socia- lisme dat in het algemeen deed, als ongedierte, dat uitgeroeid moest worden. Daarbij was Sommer, aldus dr. Rie menschneider, bijzonder energiek en vhjtig. Hij werd nooit moe. Van het af rossen van gevangenen kreeg hij blijk baar nooit genoeg. Hij bleef innerlijk rustig, maar had blaren in de handen, aldus de psychiater. Sommer is volgens hem een man zonder gevoel voor ande ren, zonder enig medelijden. Nog nim mer heeft hij één woord van medelijden voor zijn slachtoffers uitgesproken. Wel toont hij gevoel voor zichzelf: toen zijn moeder overleed en toen zijn vrouw een baby kreeg Psychisch en fysiek is Sommer, nog altijd volgens de psychiater, een enorm energiek wezen. Alle acht en veertig operaties, die sedert 1945 op hem uitge voerd zijn, doorstond hij zonder één kreet van pijn. Deze hardheid redde hem het leven bij alle operaties en bij ten ernstige nieraandoening. Volgens dr. Riemenschneider is Sommer, die onder de ergste pijnen geen .kik gaf, een unicum in de medische geschiedenis. Brengt men het gesprek met Sommer op Buchenwald, dan is het alsof er een schakelaar wordt omgedraaid. Zijn ge- innering aan de gevangenen in het kamp hem in een toestand van voor heen, nog altijd brengt die herinnering bij hem dezelfde gevoelens teweeg als die hy tussen 1938 en 1943 bezat. Gis teren werd aan Sommer een foto ge toond, aan de voorzitter van de recht bank door Oostenrijkse ex-gevangenen gestuurd. Deze foto was illegaal gemaakt door een Nederlandse gevangene en toont twee Buchenwalder gevange nen, die aan een boom zijn opgehangen. De derde ligt dood voor hen op de grond. Op de achtregrond ziet men een S.S.- man. Sommers commentaar hierover: „Dat ben ik niet,onze gevangenen heb ben ook nooit zo hoog gehangen". Sommers 23-jarige vrouw heeft inmid dels ontslag genomen als verpleegster in het ziekenhuis van Bayreuth. Dit is ge- geschied onder druk van de bevolking, die talrijke brieven aan de directie van het ziekenhuis heeft gezonden met pro testen tegen het blijven werken van mevrouw Sommer, van wie overigens wordt gezegd, dat zij haar werk steeds goed heeft gedaan. De garnizoenscommandant van Delft luitenant-generaal C. J. Valk en de president curator van de T.H. dr. C. H. van der Leeuw inspecte ren de leden van de Delftse Stu dentenweerbaarheid op de Grote Markt in Delft, waar gisteren symbolisch de nieuwe uniformen van het korps namens reünisten en industrieën werden overgedragen. „Friendship" oogst bijval in Brazilië Toen Hugo Burgerhout gisteren de Fokker F 27 „Friendship" in de stro mende regen op Schiphol neerzette werd aan de hoofdmast van de Am sterdamse luchthaven de Fokkervlag gehesen als een bewijs voor iedere belangstellende, dat dit produkt van de Fokkerfabrieken van zijn demon stratievlucht naar Brazilië, welke twee maanden heeft geduurd was terugge keerd. Tijdens een ontvangst in „Aviorama" vertelde Hugo Burgerhout, dat er in Brazilië weliswaar 500 vliegvelden zijn, maar slechts een tiental is geschikt voor grote en zware machines. Het vliegnet breidt zich echter in dit land zeer snel uit. De enorme afstanden maken dit noodzakelijk. Is er ergens een geschikte plek om een vliegveld te maken, dan begint men daarmede en later worden huizen gebouwd, fabrieken gezet enz. Voor de „Friendship" was een vijftigtal vliegvelden uitgekozen om te landen. „En zeker niet de beste". Maar overal heeft het toestel goede landingen ge maakt en snelle starts. De „Friendship", aldus de heer Burgerhout „is bij uitstek het geschikte type om de Dakota te ver vangen. Ook de Braziliaanse president Kubitschek heeft met de „Friendship" gevlogen. De heer Burgerhout vloog hem naar een in aanbouw zijnd groot waterwerk, waarbij ook een vliegveld was aangelegd. Uiteraard was dit niet al te best. Landen en dalen ging echter zo perfect, dat president Kubitschek na afloop verklaarde „Ik wil wel twee Friendships kopen, ik kan ze hier best gebruiken". Hoe groot evenwel de por tefeuille met bestellingen van Fokker- Schiphol is, kon niet worden megedeeld. Binnenkort worden bovendien nog nieuwe bestellingen verwacht. De Fair- childfabrieken in Amerika die zoals bekend de Friendship in licentie bou wen heeft op het ogenblik 72 F-27 toestellen in vaste bestelling en 29 stuks in z.g. korte optie. Omtrent de moge lijkheid dat de Fokkerfabrieken in Rio de Janeiro zullen gaan bouwen is nog niets definitiefs mede te delen. Geheel Zuid-Amerika, behalve Brazilië, resor- teert onder het commerciële gebied van de Fairchildfabrieken. Vergoeding brilleglazen verplicht verzekerden De Ziekenfondsraad deelt mede: Bij beschikking van de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid zijn ook de vergoedingen, op welke de ver plicht verzekerden der Algemene Zieken fondsen bij aanschaffing van brillegla zen recht hebben, gewijzigd. Krachtens deze nieuwe regeling be draagt de vergoeding, die tot nu toe circa 75% van de (in 1952 geldende) verkoopsprijs bedroeg, van 30 juni 1958 af 100% van de door de opticiën aan de verzekerde in rekening gebrachte kosten echter tot bepaalde maxima. In verband met de kortingen, die de opticiëns in overleg met de Ziekenfond senorganisaties in het algemeen reeds aan de verzekerden toestaan, kan wor den aangenomen, dat dezen behou dens in zeer bijzondere gevallen bij aanschaffing van brilleglazen zelf geen kosten zullen hebben. Nieuwe formulering van minister Samkalclen (Van onze parlementaire redacteur) Een groot deel van de Tweede Kamer had in diverse artikelen van het nieuwe Burgerlijk Wetboek gevaren gezien voor de vrijheid van de kerkgenootschappen. Daarom hadden jkvr. Wttewaal van Stoetwegen (CHU) en de heren Meulink (AR), Roolvink (KVP) en Oud (VVD) amendementen ingediend. Aan de bezwa ren kwam minister Samkalden gistermiddag tegemoet in een nota van wijzigingen. Hjj verklaarde met nadruk dat het niet de bedoeling is wijziging te brengen in de verhouding tussen kerk en staat in ons land. Op kerkgenootschappen zullen daarom de bepalingen omtrent de totstandkoming en vernietiging van besluiten niet van toepassing zijn. Ook de bepalingen die gelden voor rechtspersonen, die verboden zijn, zullen niet van toepassing zijn op de kerkgenootschappen. Enkele amendementen werden hierna ingetrokken en omtrent twijfelpunten kwam men alsnog tot overeenstemming met de minister. In de avondzitting heeft de Kamer weer lang gediscussieerd over de amen dementen van de heer Van Rijckevorsel (KVP), die de strekking hebben de overheidsbemoeiing bij de oprichting van verenigingen af te schaffen, zodat een ministeriële verklaring van geen be zwaar (thans nog Koninklijke goedkeu ring geheten) niet meer nodig zal zijn. Het amendement van de KVP kreeg steun van de VVD en de meerderheid van de AR-fractie. Waarschijnlijk zul len ook de communisten het amende ment steunen, maar de woordvoerders van de P. v. d. A. en de CHU spraken zich uit tegen de afschaffing, waar tegen ook minister Samkalden wederom bezwaar maakte. Het debat bestond uit een herhaling van de argumenten voor en tegen die ook vorige week te berde waren gebracht. Mej. Zeelenberg (P. v. d. A.) diende een motie in, waarin erop wordt aan gedrongen beroep open te stellen tegen weigering van de verklaring van geen bezwaar. Vorige week had minister Samkalden zyn partijgenote deze toe zegging reeds gedaan, maar haar ver trouwen in de toezegging was blik baar niet groot genoeg. Volgens de oorspronkelijke tekst kon de verklaring van geen bezwaar alleen worden geweigerd, wanneer de statuten van de vereniging in strijd zijn met de goede zeden, de openbare orde of de wet of wanneer het afgeven van de verkla ring in strijd zou zijn met „het alge meen belang". Vooral dit laatste begrip vonden de Kamerleden vorige week te ruim en te vaag, zodat nieuwe vereni gingen de dupe zouden kunnen worden van ambtelijke willekeur. Men wenste een nauwkeuriger omschrijving. Minister Samkalden verklaarde vorige week daarover te zullen nadenken en gisteren kwam hij met de volgende nieuwe formulering: „De verklaring van geen bezwaar mag alleen worden gewei gerd op grond dat de vereniging verbo den is; dat ernstig gevaar bestaat dat de vereniging zal worden gebruikt voor ongeoorloofde doeleinden of voor andere doeleinden dan in de statuten omschre ven; dat de akte of de statuten in strijd zijn met de goede zeden, de openbare orde, de wet of aan de wet ten grond slag; liggende beginselen". Dat artikel zou echter overbodig wor den indien het toezicht-vooraf van de overheid bij de oprichting van vereni gingen zou worden afgeschaft. Daarover is gisteravond nog geen beslissing ge vallen. Dat gebeurt volgende week dins dag wanneer het debat wordt voortgezet. Duitse straaljager na botsing in ons land neergestort Omstreeks vijf uur gistermiddag zijn twee Westduitse „Thunderstreak" straal jagers tijdens een oefenvlucht met el kaar in aanraking gekomen. De toestel len vlogen toen in de omgeving van het Limburgse plaatsje Ittervoort. Een der twee vliegtuigen werd tengevolge van de botsing zo ernstig beschadigd dat de be stuurder ervan besloot door middel van schietstoel het vliegtuig te verlaten. Het andere toestel werd eveneens bescha digd, maar de bestuurder kon het toestel terug naar de basis Nörvenich ten zuid westen van Keulen terugvliegen. Ongeveer twee minuten nadat de vlie ger het door hem bestuurde toestel had verlaten kwam dit in de gemeente Maar- heeze (N.-Br.) aan de grond, waar het geen slachtoffers of grote schade veroor zaakte. De vlieger bereikte ongedeerd de aarde en ging later naar de vliegbasis Eindhoven. Vandaag zal hij naar Duits land terugkeren. Eind juni bijna 74.000 werklozen Blijkens het ons door het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid verstrekte overzicht van de stand van de werkgelegenheid per 30 juni j.l. waren er eind juni j.l. 58.907 werkloze mannen (eind mei j.l. 64.637, eind juni 1957 22.403 en eind mei 1957 24.369). Eind juni j.l. waren er op aanvullende werken werkzaam 14.675 (eind mei j.l. 16.534, eind juni 1957 9.081 en eind mei 1957 10.001). De geregistreerde arbeidsreserve be droeg dus per eind juni j.l. 73.582 (eind mei j.l. 81.171, eind juni 1957 31.484 en eind mei 1957 34.370). Werkloze vrouwen waren er eind juni J.l. 4.824 (eind mei j.l. 4864, eind juni 1957 2440 en eind mei 1957 2299). Eind juni j.l. stonden 25.633 aanvragen open voor mannen (eind mei jl. 22.816. eind juni 1957 64.151 en eind mei 1957 61.960) en 25.142 aanvragen voor vrou wen (eind mei j.l. 24.024, eind juni 39.265 en eind mei 1957 38.643). Advertentie De feilloze fliislampjeê van 25 Ct in hei bekende rode doosje Voorzitter PI u i m vee- Organ i salie ..Zon 300 poeliers kunnen geen elf miljoen mensen bedienen Er is in de pluimveehouderij nog wel iets te verdienen, maar dat is alleen mo gelijk door hard werken, een zeer be hoorlijk vakmanschap en het nemen van risico. Gezien het in onze bedrijven ge- investeerde kapitaal is de mogelijkheid een redelijke winst te maken absoluut te klein, terwijl het risico veel te groot is, aldus de voorzitter van de Nederlandse Pluimvee Organisatie (NPO), de heer G. Vergaay uit Breezand, toen hjj de gis teren in Utrecht gehouden jaarvergade ring opende. De voorzitter sprak over de vooruit zichten van de slachtpluimvee. Hij noemde de voorwaarden, waaraan z.i. Advertentie f alléén N>s heeft 1 I Minister Witte roept op tot sparen (Speciale berichtgeving) „Men roept om U, omdat er in Neder land nog zoveel gebouwd moet worden", aldus de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, ir. H. B. J. Witte, tijdens zijn gistermiddag in de Ahoyhal te Rotterdam gehouden toespraak tot de 153 deelnemers aan de landelijke wed strijden voor metselaars, straatmakers en stucadoors. De minister hield een pleidooi voor het sparen. Bij dit sparen dient het gehele Nederlandse volk betrokken te zijn, aldus ir. Witte, die besloot met de wens dat alle wedstrijddeelnemers een volle dige bevrediging en een goede boterham in hun werk mogen vinden. Na val van acht meter overleden De 24-jarige mej. J. van Kapel is van het acht meter hoge dak van de ouder lijke woning in de Zuiderstraat te Delft, waarop zij had liggen zonnen, gevallen. Met ernstige verwondingen werd zij op genomen in het gasthuis te Delft, waar zij is overleden. Omtrent de oorzaak van het ongeval tast men in het duister. In Utrecht is gistermiddag het twee daagse congres van de Ned. Bond van Veehandelaren begonnen. De voorzitter, de heer K. W. ten Dam, wees erop dat de winstmarge welke door de veehandelaar wordt gemaakt te laag is wanneer men de enorme risico's, de hoge bedrijfskosten en het met de han del gemoeide grote kapitaal in aanmer king neemt. De heer Ten Dam pleitte voor een hechte organisatie mede in verband met de positie van onze veehandel in het ka der van de Euromarkt. De secretaris van de Hollandse Maat schappij van Landbouw, ir. D. S. Tuyn- man, sprak over „De veehouderij op zoek naar kopers". Hij meent, dat een hoog prijsniveau voor het vee een verlaging van de kostprijs van de melk betekent. Het veehoudersbelang wordt, volgens hem, gediend door' een deskundige en ka pitaalkrachtige handelarenstand Over de afzet van melk- en zuivel- produkten zei de heer Tuynman, dat deze ernstig verstoord is door de geheel overvoerde internationale zuivelmarkt. De vooruitzichten zijn, volgens hem, zo wel op korte termijn als op langere ter mijn ongunstig. In 1957 werd ongeveer de helft van de in ons land geproduceerde boter, kaas en melkpoeder uitgevoerd. Bij de condens lag dit percentage op ruim 80 De melkproduktie in Europa wordt krachtig opgevoerd. De meerdere produktie vraag niet al leen verhoging van de koopkracht maar evenzeer wijziging van consumptiege woonten. Met dit laatste is, aldus de heer Tuynman, doorgaans lange tijd ge moeid. De afzet van de Nederlandse boter, al dus de heer Tuynman, is voor een be langrijk deel op Europa gericht, (resp. voor 88 en 85 De afzet van gecondenseerde melk is in hoofdzaak op de landen buiten Euro pa gericht. Deze afzet wordt bedreigd door toenemende concurrentie en fabri cage van kunstcondens. Een lonende bestemming van de Ne derlandse melk acht de heer Tuynman op korte en middellange termijn onwaar schijnlijk. Ook de Euromarkt biedt, vol gens hem, weinig perspectieven. Spreker meent, dat een beperking van de melkproduktie tengevolge van prijs maatregelen niet spoedig te verwachten is en voorts, dat het zwaartepunt van het zuivelbeleid dient te liggen bij een krachtige exportpolitiek, hoge kwaliteit en moderne distributiemethode. Economische gezien is de positie van de gebruiks- en slachtveeafzet aanzien lijk sterker dan de zuivelafzet. In 1956- 1957 was de marktwaarde van de melk 1270 miljoen gulden. In 1957 was de waarde van het verhandelde vee ca. 1500 miljoen gulden. Van de in Nederland geproduceerde melk kan ca. 60 in de vorm van consumptiemelk en melk- en zuivelprodukten een afzet vinden op de binnenlandse markt. moet worden voldaan om een groter ver bruik mogelijk te maken, namelijk: de consument moet pluimvee willen eten en moet dit gemakkelijk kunnen kopen. ONBEKEND, ONBEMIND Of men in ons land slachtpluimvee wil eten is moeilijk uit te maken, want de doorsnee Nederlander kent het artikel piepkuiken niet. Wanneer echter de piepkuikenteelt in het buitenland lo nend is, moet dit volgens hem, in Ne derland ook mogelijk zijn, al zullen we ons uiterste best moeten doen de bui tenlandse concurrentie het hoofd te bie den. Fnuikend voor een goede afzet noemde hij de onmogelijkheid het pro dukt te kopen. Ongeveer 300 poeliers met een winkelvergunning moeten elf mil joen Nederlanders bedienen. De voor de verkoop van panklare slachtpluimvee- produkten goedingerichte grootwinke liers, die er naar hunkeren aan de slag te gaan, worden door een totaal ver ouderde en dwaze vestigingswetgeving uitgeschakeld. Alle pogingen hierin verandering te brengen lijken af te stuiten op een of andere onzichtbare muur, die bepaalde heilige huisjes schynt te moeten be schermen, aldus de NPO-voorzitter. Re sumerend kwam hy tot de slotsom, dat er zeker perspectief zit in de slacht pluimvee, maar dat het uiterste zal wor den gevraagd van allen die hierby zün betrokken. In juni bijna 14 miljoen gespaard Zoals bekend, heeft het inleggerste goed by de Rykspostspaarbank in juni de 2 miljard gulden overschreden. Eind juni was het inleggerstegoed 2006 mil joen gulden. In deze maand werd inge legd 61 miljoen gulden, opgenomen 47,2 miljoen gulden. Het spaarverschil be droeg dus plus 13.8 miljoen gulden. Bij de Ryksspostspaarbank werd in juni 1958 ingelegd f. 61.0 miljoen en te rugbetaald f. 47,2 miljoen, hetgeen een positief spaarverschil opleverde van f. 13.8 miljoen (vorige maand -j-f. 15.6 miljoen en in juni vorig jaar f. 2.7 miljoen). In 1958 is tot dusver by de RPS ga spaard f. -f 50.2 miljoen tegen f. -j- 39\ miljoen in hetzelfde tydvak van 1957* Het saldo-tegoed per ultimo juni 1958 bedraagt f. 2006.2 miljoen (vorige maand f. 1992.4 miljoen en ulto juni vo rig jaar f. 1952.8 miljoen). Melkprijs in niet gesaneerde gebieden De laatste jaren was de melkprys in de niet gesaneerde gebieden in het westen des lands in het zomerhalfjaar een cent per liter goedkoper dan in het winterhalfjaar. Het Produktschap voor Zuivel en de organisaties van de detailhandel in melk hadden thans ge dacht, de prysdaling, die per 6 juli van dit jaar zou moeten ingaan, te gebrui ken voor een verbetering van de siy- tersmarge. De minister van Landbouw. Vissery en Voedselvoorziening heeft een daar toe strekkend verzoek evenwel afge- Verrassing in de Bondsdag Commissie van Grote Vier moet probleem onderzoeken (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse Bondsdag (Tweede Kamer) deed gisteren een verrassend gemeenschappelyk voorstel aan de rege- ring-Adenauer om de oplossing voor de kwestie van de eenheid tussen Oost- en West-Duitsland te vinden. Het voorstel komt erop neer, dat een commissie van de Grote Vier Rusland, Amerika, Engeland en Frankrijk het probleem moet bespreken. Van de Westduitse regering wordt verwacht, dat zy haar best zal doen, dat een dergelyk gesprek tot stand zal komen. De laatste maan den was een kloof zichtbaar tussen de regeringsparty en en de oppositie. Nog verleden week leek iedere samenwerking onmogelyk. Ongetwyfeld heeft de dood van de C.D.U.-leider Arnold, die als een grote schaduw over de verkiezingsstrijd in het zo belangryke Noordryn-West- falen is gevallen, de tegenstellingen milder gemaakt. Het is dan ook voor het eerst in twee jaar, dat de regerings- partyen en oppositie er toe zyn geko men gezamenlyk een voorstel te doen op buitenlands politiek terrein. Het doel van het voorstel van de Bondsdag is om op een aanstaande topconferentie, dan wel daarvan onaf hankelijk, een commissie op het niveau van tenminste ambassadeurs der Grote Vier het Duitse vraagstuk te laten be handelen. Deze commissie dient niet gebonden te zyn aan vroegere bespre kingen en besluiten over het Duitse vraagstuk. Men meent overigens in de Bondsdag, dat ook een dergelijke commissie niet in een handomdraai het Duitse probleem zal kunnen oplossen en dat langdurige Wilde zwaan broedt Goed verscholen in een hoge rietpol in het Veluwe meer by Elburg zit een wil de zwaan te broeden op één ei. Voor zo ver bekend is dit het eerste broedgeval van deze zwaan in ons land, waar deze dieren, die in Scandinavië verblyf hou den, alleen tydens de trek worden waar genomen. In het Veluwemeer verzamelen zich dan grote koppels. De vogel die thans in de buurt van Elburg zit te broe- 1 den is byzonder schuw. en moeilyke onderhandelingen misschien een oplossing zullen kunnen brengen. Van dit realisme getuigden gisteren de Bondsdagdebatten over de buiten landse politiek in het algemeen. De ver wachting, dat deze debatten gepaard zouden gaan met socialistische aanval len op de minister van Buitenlandse Zaken, Von Brentano, over wiens moge- lyk aftreden de laatste tijd veel gespro ken en geschreven is, kwam niet uit. Adenauer en Von Brentano behoefden deze kwestie slechts oppervlakkig te ver dedigen. Men bleef uiterst zakelyk. Vooral bleek dit uit de opmerking van de socialist, de vroegeïfe ambassadeur te New-Delhi, prof. Meyer, dat er een dag zal komen waarop een gemeenschappe- lyke buitenlandse politiek van alle Westduitse partijen los van de binnen landse problemen tot stand zou komen. Nieuw Amsterdams stadhuis voor 40 miljoen De gemeenteraad van Amsterdam heeft gisteravond het besluit genomen de architectencombinatie prof. ir. J. F. Berghoef en ir. J. J. M. Vegter op te dra gen het voorlopig ontwerp voor een nieuw stadhuis in de hoofdstad, dat zal verrijzen op het terrein aan het Water- looplein aan de Amstel, uit te werken tot een definitief ontwerp. Dit kan over twee jaar tegemoet worden gezien. Het thans ontworpen gebouw, ter leng te langs de Amstel van circa 102 meter, ter diepte van circa 120 meter en met een hoogte van ongemeer 22 meter, kan in vier jaar worden gebouwd na het slaan van de eerste paal. Voor de inrich ting schat men dan nog twee jaar nodig te hebben By dit voorlopige ontwerp is uitgegaan van een bouwsom van byna 40 miljoen gulden. Staatsraad Reinalda hersteld Het lid van de Raad van State de heer M. A. Reinalda, die ernstig en langdurig ziek is geweest, is thans her steld. De heer Reinalda heeft voor het eerst weer een vergadering van de Raad van State by gewoond.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9