mm Het weer van a.s. zonda ►...dus bierweer! FILTRA Son filtre est si pur fticyitistütui Universitaire lasten worden te zwaar voor Amsterdam WIN f1000.- Met een enkel woord Asrenda PRONONCE voor Uw LINGERIE DONDERDAG 3 JULI 1958 Rijk komt te hulp De brief, waarin de medische faculteit van Amsterdams Gemeente Universiteit aan B. en W. haar grote verontrusting heeft uitgesproken over wat men noem de het uitblijven van maatregelen ter verzekering van het voortbestaan der medische studie aan deze universiteit, is gisteravond onderwerp van bespreking geweest in de Amsterdamse Gemeente raad, naar aanleiding van twee interpel laties over deze kwesties. Burgemeester Van Hall. ambtshalve president-curator van de Gemeente Universiteit, sprak in zijn antwoord tot oe interpellanten over „een ondragelijke situatie door de aanklacht tegen het ge meentebestuur". Hij zei verbaasd te zijn, dat de medische faculteit het nodig heeft gevonden op dit moment een brief tot B. en W. te richten, wijl de faculteit heel goed kan weten wat B. en W. heb ben gedaan sedert de raad het oesluit ram, het Wilhelminagasthuis te bestem men tot Akademisch Ziekenhuis en het Binnengasthuis te vervangen door een nieuw ziekenhuis elders in de stad. Ten gevolge van de na-oorlogse ontwikkeling op het gebied van de wetenschap en door de krachtsinspanning van de stad op het gebied van de woningbouw, is de financiële last van de Universiteit voor de gemeente schier ondragelijk gewor den. De regering heeft dit erkend en thans is het wetsontwerp nagenoeg ge reed. waarbij van 1 januari 1959 af 90 pet. van de bouwkosten ten behoeven van de Universiteit voor rekening van het Rijk zullen komen. B. en W. heb ben thans de urgentie vastgesteld van de eerste noodzakelijke werken op het W.G.-terrein, waarmee dan aan de aan vaarding van het wetsontwerp direct kan worden begonnen. Voorts scheppen B. en W. mogelijk heden om ook in de exploitatiekosten van de Universiteit rijkssubsidie te ver krijgen. Noodzakelijk hiervoor is een eigen bestuursvorm, zoals die eveneens geldt voor de bijzondere universiteiten en hogescholen. Er wordt een gemeente verordening voorbereid, waarin de nieu we bestuursvorm wordt vastgelegd. Bo vendien is de minister van onderwijs bereid een bijzondere regeling te treffen voor de financiering van docerend en assisterend personeel, dat in aantal ten opzichte van de Rijksuniversiteiten een achterstand vertoond. Loods en jacht op een scheepswerf te Lisse uitgebrand Gisterochtend is brand uitgebroken op de scheepswerf van de firma W. A. Akerboom aan de Grevelingenstraat te Lisse. Een loods - met een daarin gele gen kostbaar jacht - brandde tot de grond toe af. Gisterochtend was men bezig met las- werkzaamheden aan een jacht, dat ter reparatie lag in een der loodsen van de scheepswerf van de firma W. A. Aker boom. Men was voorzichtig te werk ge gaan en meende, dat men met een ge rust hart omstreeks half elf een kopje koffie gaan drinken. In die korte afwezigheid heeft echter de houten binnenwand van het jacht vlam gevat. Het vaartuig stond al spoe dig in lichterlaaie. Men waarschuwde direct de eigenaar van het bedrijfje, die onmiddellijk de brandweer alarmeerde. Deze was spoedig ter plaatse, maar kon niet voorkomen, dat de loods en het jacht geheel uitbrandden. De belen dende woning van de heer Akerboom werd uit voorzorg ontruimd, doch liep nagenoeg geen schade op. De aan de an dere zijde van het gebouw gelegen loods van de N.V. Handelsraad Lisse kwam er minder goed af. Maar over het algemeen kan men zeggen, dat de brandweer het vuur wist te beperken tot de loods op de scheeps werf. De verzekering dekt de schade. De eigenaar van het jacht was met vakantie in het buitenland. In die periode liet hij zfjn jacht even opknappen. Trekkers bedelden in i Kaag om onderdak Uit jeugdherberg gezet Tien meisjes en jongens, die in groep- jes een trektocht maken door Neder land, liepen gisteravond omstreeks half elf op het Kaageiland om onder dak te bedelen. Zij waren niet in de jeugdherberg „De Ttrekschuit". waar zü reeds enige dagen verbleven, toe gelaten, omdat zij een kwartier te laat kwamen. De jeugdherberg sluit om tien uur. De vader van de jeugdherberg, de heer van der Meij, verklaarde ons desgevraagd de meisjes en jongens niet toe te laten, omdat zij zouden hebben afgesproken een kwartier te laat te komen. De jon gelui ontkenden categorisch iets in deze zin te hebben afgesproken. De heer van der Meij had hen naar het hotel aan de overzijde van de Ringvaart verwezen, dat de jongelui echter te duur vonden. Ze hadden reeds betaald voor onderdak en ontbijt in de jeugdherberg. Onder de tien jongelui zijn zeven Duitsers van wie twee meisjes, twee Ne derlanders, een meisje en een jongen van veertien jaar, en een Oostenrijks meisje van veertien jaar oud. Op een na zijn zij allen minderjarig. Twee jon gens. van veertien en van zestien jaar, zijn reeds door bewoners opgenomen. De vader van de jeugdherberg wilde, naar hij zeide, nu eens straf optreden, aange zien hij meermalen met trekkers van Duitse nationaliteit last had gehad. De Rijkspolitie van het Kaageiland is bezig onderdak voor de jongelui te zoe ken. Na tussenkomst van de Rijkspolitie heeft de jeugdherbergvader gisteravond laat zijn poorten weer opengezet voor de tien om onderdak bedelende trekkers. Ir. F. C. C. baron van Tuyll van Serooskerken overleden OUD- VOORZITTER NED. ROODE KRUIS Te Zuilen is vanmorgen op 71-jarige leeftijd overleden ir. Frederik Chris- tiaan Constantijn baron van Tuyll van Serooskerken. oud-voorzittei van het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis. Baron van Tuyll van Serooskerken heeft 20 jaar van dit bestuur deel uitge maakt; nij bekleedde het voorzitters ambt van 5 november 1948 tot 1 januari 1958. De overledene deed in 1934 zijn intre de in het hoofdbestuur van het Roode Kruis als afgevaardigde van de Johan- niter-Orde. In 1947 volgde zijn benoe ming tot eerste ondervoorzitter, op 5 no vember 1948 werd hij tot voorzitter be noemd, nadat Koningin Juliana in dat zelfde jaar als presidente was afgetreden na haar kroning tot Koningin. Als voor zitter van het hoofdbestuur van het Ne derlandse Roode Kruis werd de overle dene in het bijzonder gewaardeerd door ae prettige sfeer, die hij om zich heen wist te scheppen. Na zijn aftreden als voorzitter heeft de heer van Tuyll nog voortdurend blijk van medeleven met het werk van het Roode Kruis gegeven. President van Israël bezoekt ons land Ook naar de Leidse Universiteit De president van Israël, Izhak Ben- Zvi, zal vergezeld door zijn echtgenote, een onofficieel bezoek aan Nederland brengen van 14 tot 17 juli. De president zal vertegenwoordigers van Joodse en Zionistische organisaties, de Israëlische kolonie en leden van de Nederlandse voormalige illegaliteit ont moeten en plaatsen van Joods gods dienstig cultureel en historisch belang bezoeken. Voorts zal de president de Rijks Universiteit te Leiden, de gemeen te Universiteit te Amsterdam en de Technische Hogeschool te Delft bezoe ken. Op 15 juli zullen Koningin Juliana en Prins Bernhard de president en mevr. Ben-Zvi een lunch aanbieden. Eveneens op 15 juli zal de president een diner aanbieden ter ere van Hare Majesteit en Zijne Koninklijke Hoogheid ten huize van de ambassadeur van Israël. De mi nister-president, dr. W. Drees, zal na mens de raad van ministers op 16 juli een diner aanbieden. Syrisch-lsraëlisch incident Militaire waarnemers van de VN stel len een onderzoek in naar aanleiding van een klacht van Israël, dat Syrische artillerie gisteren de Israëlische grens plaats Daradara, in het gebied van het Hoeleh-meer, heeft beschoten. Volgens een communiqué van het Is raëlische leger werden twee politieman nen gewond, twee pantserwagens van de politie beschadigd en drie hutten in brand geschoten. Het vuren van Syri sche zijde duurde tot het invallen van de schemering. In Damascus verklaarde een woord voerder van het Syrische leger, dat de Israëliërs het vuur op een Syrische con trolepost te Tel Hilal hadden geopend. De Syriërs hadden het vuur beantwoord en de Israëliërs „zware verliezen" toege bracht. Grootse triomftocht van Braziliaanse wereldkampioenen De „helden" zijn teruggekeerd, het Braziliaanse voetbalelftal, dat zondag te Stockholm wereldkampioen werd, is gis teren laat in de avond te Rio de Janeiro aangekomen. Het is een grote triomf tocht geworden voor de Zuidamerikaanse voetballers. In Recife begon het al, oorspronkelijk zou daar een korte tussenlanding wor den gemaakt. Toen het persoonlijke vliegtuig van president Kubitschek, waarmee de spelers de terugreis hebben gemaakt, landde brak een onbeschrij felijk tumult los. Bellini en zijn mannen zouden en moesten deelnemen aan een parade door de straten an Recife. Drie uren te laat vertrokken de wereldkam pioenen weer. En in Rio de Janeiro wachtte men maar. Meer dan anderhalf miljoen Bra zilianen stonden vol ongeduld uit te zien naar het moment waarop het viermoto rige toestel dan eindelijk zou landen. Tot grote vreugde van de wachtenden kortte de Brazilliaanse radio de tijd, door nog eens te laten horen hoe het nationale team de wereldtitel veroverde. Uren te laat kwam het toestel, geës corteerd door zestien militaire vliegtui gen op het vliegveld van Rio de Janeiro aan. Wat toen gebeurde overtrof nog de ontvangst in Recife, de politie en de militairen waren machteloos. Het duur de een uur voordat soldaten erin ge slaagd waren een weg te banen door de mensenmassa, zodat de spelers ten minste hun tocht naar het paleis van president Kubitschek konden beginnen. Erg snel kwamen de mannen van Bellini overigens niet vooruit na anderhalf uur hadden zij nog pas 3 kilometer afgelegd. Midden in de eerste open wagen troonde aanvoerder Bellini die trots de coupe „Jules Rimet" aan zijn enthousiaste publiek toonde. De wereldbeker zal in de komende maanden in alle Braziliaanse steden worden tentoongesteld. Toen president Kubitschek uiter aard uren na het vastgestelde tijdstip de 22 spelers de speciaal voor deze ge legenheid geslagen medailles had over handigd was de eerste dag van het feestprogramma afgewerkt. De Braziliaanse voetballers zullen echter nog heel wat te stellen krijgen met hun enthousiaste landgenoten, want de feestelijkheden en de ontvangsten in rite juli (Advertentie) V 7 t fl [,/j' VOOR HEDENAVOND HUversum II, 298 m. NCRV: 18.15 Friese uitz. 18.30 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Gram. 18.20 Idem. 19.30 Lichte muz. 19.50 Pol. caus A.R. 20.00 Radiokrant. 20.20 Spoorzoeken door Europa. 21.30 Gram. 21.40 Radio Philharm. ork. 22.00 Periodieken-Parade. 22.10 Orgelconc. 22.40 Gram. 22.45 Avond overdenking. 23 00 Nws. en SOS-ber. 23.15 Zaalsportuitslagen 23.2024.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA NCRV; 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Kunstoverz. 20.45 Fllmprogr. 21.80 Caba- retprogr. 22.00 Dagsluiting. VOOR VRIJDAG 4 JULI Hilversum I, 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.05 övm. 9.15 Gram. (9.35—9.40 Waterst.) VPRO: 10.00 Avon turen met kinderen, caus. 10.05 Morgen wijding. VARA: 10.20 V. d. vrouw. 11.00 V d. kleuters. 11.15 Gram. 11.35 Orgelspel AVRO: 12.00 Hammondorgelspel. 12.20 Regerlngsultz.: Landb. rubr. Het koelen van melk. 12.30 Land- en tulnb.meded 12.33 Sport en prognose. 12 50 Pianospel. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Theaterork. 13.55 Beursber. 14.00 Cello en piano. 14.30 Boekbespr. 14.50 Lichte muz. 15.15 Gevar. progr. VARA: 16.00 Muzlek- revue. 16.40 Vragenbeantw. Tussen 16.00 en 18.00 Tour de France. 17.05 Amus. muz. 17.30 Vakantietlps. 17.55 Act. VARA: 18.00 Nws. 18.15 P.v.d.A.. pol. caus. 18.25 Lichte muz. 18.40 Tour de France. 18.50 De puntjes op de 1, caus. 19.00 V. d. kind. 19.10 Musette-ork. VPRO: 19.30 Het platteland nu. 19.45 Op bezoek bij anderen. 20.00 Nws. 20.05 Boeken. 20.10 Caus. over de dichter Joh. Dalsne. 20.20 Kamerkoor. 20.35 Europa één. caus. 20.45 Kerkelijk leven in de Ver. Staten, caus. VARA 21.00 In geuren en Kleuren. 21.45 Tour de France. 21.55 Buitenl. overz. 22.10 Nieuwe gram. VPRO: 22.40 Zorg om de mens. VARA: 23.00 Nws. 23.15—24.00 Lich te muz. Voor Elck wat Wils (Van onze T.V.-medewerker) Zowel de jeugd als de ouderen kwamen gisteren aan hun trekken, de natuurlief hebbers, de knutselaars, de dierenvrien den, renstalbezitters en vakverenigings mensen. En dat allemaal tussen 17 en 22 uur. Han Rensenbrink bracht voor de NCRV weer de beesten óp en een paar leuke jongens &è,n tafel. Jan Roelfs had ditmaal een magere oogst. Een levendige afsluiting van het programma voor oudere kinderen vormden de avonturen van Kantjil, het dwerghertje, knap en de feestelijkheden en de ontvangsten in I A!, de grote steden zullen voortduren tot 15 IvlOl gCll W001 0\ 0110£* van Acht in Genève Meer den een miljoen heitjes! De actie .,Een heitje voor een kar weitje" heeft dit jaar een bedrag van ruim f. 313.000.opgeleverd. De op brengst van de actie is bestemd voor versterking van de fondsen van het Nederlands Padvindstersgilde. de Ver eniging De Nederlandse Padvinders, de Nederlandse Gidsenbeweging en de Verkenners van de Katholieke Jeugd beweging. Hilversum II, 298 m. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws 8.15 Gram. 8.30 Lichte muz. 9.00 Voor de zie ken. 9.30 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 Marlnlerskapel. 12.00 Sopr. en plano. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws 13.15 Lichte muz. 13.45 Kamerork. en sol. 14.25 Gram. 14.45 Planorecital. 15.15 Voor dracht. 15.35 Instr. kwint. 16.00 Zorg voor kamerplanten. 16.15 Gram. 16.30 Viool en Êlano. 17.00 Voordr. 17.20 Vocaal ens. 17.40 eursber. 17.45 Gram. NCRV: 18.00 Accordeonmuz. 18.20 Stem men van Overzee. 18.35 Gevar. progr. v. d. Jeugd. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Gram. 19.15 Regeringsuitz.: Nederland en de We reld. De 42e Internationale arbeidsconfe- rentie door Zijne Excellentie mr. dr. A. A. van Rhljn, staatssecretaris van Sociale Zaken. 19.25 Gram. 19.35 Voordr. en muz. 20.00 Radiokrant. 20.20 Ariadne auf Naxos opera (gr.), (pl.m. 21.00 Kunstrubriek). 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15 Langs wegen van kunst en schoonheid. 23.35 Gram. 23.4524.00 Dagsluiting. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (over de 4e JUn) van 1820 uur) Wolfgang Amadeus Mozart IMGOS London seint: Het bewolkte onweersachtige weer zal niet lang meer duren. Een mooie periode zal volgen. Een service van de gezamenlijke rouwers van het beste Nederlandse bier. eert reis van Win binnen 8 dagenl Schrijf op briefkaart hoeveel mm neerslag en hoeveel uur zonneschijn u voor a.s. zondag verwacht. Stuur aan 'Het bier is weer best'. Postbus 2200, A'dam. Briefkaarten moeten uiterlijk vrijdag gepost zijn Wie het dichtst komt bij meting De Bilt (gemeten te De Bilt) wint 1000 gulden vakantiereis. (Bij meer goede voorspellingen wordt deze prijs gedeeld Beslissing van het C.B K. is bindend. Correspondentie niet mogelijk). Bovendien zijn er 100 troostprijzen (doosjes bierglazen). Vorige zondag 0.3 uur zon. geen neerslag 2 prijswinnaars W L. Hendriks. Noordeindestraat 40. Utrecht A Postma. Juffermansstraat 56. Oegstgeest. WAT IS IMC0S? International Meteorological Consultant Services: weerkundigen, die het weer voor de geallieerde operaties voorspelden. WAT BETEKENT 'BIER' EIGENLIJK? Het woord bier komt van 'biber' dat is monnikenlatijn uit de 6e eeuw en betekent... dronk. Toen wist men 't al' een goede dronk moet bier zijnl BIER IS BEST VOOR BEIDEN Hij 'Je weet't man en vrouw zijn één Zij: 'Maar daarom hoeven we toch niet samen met één llesie bier te doen'' De geleerden van Oost en West. die in Genève bijeen zijn om te spreken over manieren om proeven met kern wapens te ontdekken, voerden vandaag onderling besprekingen of pleegden overleg met hun regering over de resul- taten van de eerste twee dagen van de i «frknen f lieszen conferentie. Het algemene overleg 1 wordt op vrijdagmiddag voortgezet. Volgens de Canadese vertegenwoor diger dr. Omand Solandt is men nog steeds bezig de posities te bepalen. Een woordvoerder van de conferentie ver klaarde, dat er geen bijzondere reden was voor het besluit om vandaag niet bijeen te komen. Hij zei dat men de afgevaardigden de gelegenheid wilde geven om hun gedachten over het reeds verrichte werk te laten gaan. De besprekingen zijn in hoge mate tech- nisch en, men kan niet verwachten, dat *]er zonder onderbreking dagelijks wordt vergaderd, aldus de woordvoerder. Geleerden uit acht landen de V.S., Engeland. Frankrijk, Canada, de Sovjet- Unie, Polen, Roemenië en Tsjecho-Slo- wakije nemen aan de conferentie deel. vlot gepresenteerd, maar gestoord door een wat moeizame cameravoering. Over naar Aken, waar Aad van Leeu wen praatte over paarden in de plaats van ritmeester Gruppelaar, voorwaar geen slechte ruil. Het Internationale Concours Hippique om het kampioen schap van Europa werd verreden in een stromende regen. Het was een wat zie lige vertoning. Wat voelden we ons be voorrecht boven die duizenden, die op de tribunes zaten te verkommeren. We zagen bovendien alles veel beter, dank zij meesterlijk camerawerk. De avondvoorstelling opende met het weekjournaal, oude kost. Daarna was de VARA gastvrouw, die ons trakteeerde op een geestige Italiaanse persiflage van een voetbalwedstrijd, door mestkevers. Kostelijk. De hoofdschotel vormde een semi-do- cumentaire „Diamantstad" door Milo Anstadt oorspronkelijk geschreven voor het zestigjarig bestaan van de Algemene Diamantbewerkersbond in 1954 en thans opgepoetst en aangepast ter gelegenheid van de overgang van die bond naar groter verband. Meer dan 50 jaar samenpersen in nog geen 50 minuten bleek echter een te moeilijke opgaaf, al werden tal van sce nes in rust en concentratie gespeeld en was het geheel van een grote geladen heid. Wij hebben waardering voor de schrij ver, die zichzelf door een gezonde humor tegehield als er gevaar dreigde naar het drakerige af te glijden, maar hadden wel graag wat beelden van de diamant slijperij zelf gezien. Toch werd een moeilijk gegeven tot boeiende verbeel ding gebracht. Vooral voor de jongeren, die hun verenigingsbedje gespreid vin den, een leerzaam stukje historie. Weerber. 18.00 Nws. 18.15 Stad en land. 18.40 Sport. 19 00 Gevar. progr. 19.30 Klankb. 20.00 Philharm. ork. en solist. 21.00 Nws. 21.15 Causerieën. 21.45 Gevar, progr. 22.15 De Yale Glee Club. 22.45 Pari. cverz. 23.00 Nws. 23.0623.11 Koersen. I. uit „Die Entführung aus dem Serail" KV 384: 1. Ouverture Phllharmonlsch Orkest van Berlijn o.l.v. Frltz Lehman, j 2. Hier soli dlch denn sehen. Konstanze (Aria Belmonte. Ie bedrijf). 3. Konstanze Konstanze. dich wiedersusehen (Aria Bel- j Engeland, BBC Light Progr. 1500 I monte. le bedrijf)Anton Dermota, tenor. ~47 1,1 123^ S e muz- Nws- Orkest van de Stedelijke Opera. Berlijn I gevar. muz. 13.00 Sport. 13.35 Gram. 13.45 o.l.v. Arthur Rother. 4. Wenn der Freude I v°or de kind. 14.00 Voor de vrouw. (Om (Aria Belmonte 2e be- 14.30 Nws.) 15.00 Gevar. muz. (Om 15.30 dr(Jf) Ernst Hafllger, tenor. Ach Belmonte, Nws.) 15.45 Lichte muz. 16.30 Nws. en ge- Pedrillo, 2e bedrijf). Maria Stader. Rita var. muz. 16.45 Orgelspel. 17.15 Amerl- Streich. sopraan; Ernst Hafllger. Martin kaanse muz. (Om 17.30 Nws.). 18.00 Sport. Vantin. tenorj^ Rias Symphonle Orkest, 18.35 Gram. 18.45 Hoorsp. 19.00 Journ. Onderscheiding voor Lotsy Aan de heer K. J. J. Lotsy, het Ne derlandse lid van het organisatie-comité van het toernooi om het wereldkam pioenschap is dezer dagen de gouden medaille van Koning Gustaaf van Zwe den uitgereikt voor zijn werkzaamheden ten bate van dit toernooi. Behalve de heer Lotsy ontvingen nog zeven niet-Zweedse officials deze onder scheiding. DOORGEREDEN NA EEN AANRIJDING Na een aanrijding was een bloemen- kweker uit Rijnsburg doorgereden voor dat zijn identiteit bekend was. Hf] werd thans bij verstek door de Haagse po litierechter overeenkomstig de eis ver- oorr^eld tot vijftig gulden boete of twintig dagen. De verdachte was nog niet eerder veroordeeld. De officier van Justitie merkte nog op dat er achter deze kwestie nog een grote civiele zaak schuilt over de schade. BINNENLAND Tussen 14 en 19 Juli worden in Dor drecht weer de traditionele hoffeesten gehouden ter herdenking van de op 19 juli 1572 gehouden eerste vrije Statenverga dering. tijdens welke historische bijeen komst de grondslagen van ons vrije en on afhankelijk volksbestaan werden gelegd Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden, de data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms. Wa terland 5/7; m.s. Yapeyu 8/7; Australië: vla Engeland 12/7; Brazilië: m.s. Kenne- merland 7/7; ss. Algol 8/7: Canada: s.s. Rijndam 9/7; Chill: via New York 9/7; Indonesië: s.s Laomedcm 14/7; Ned. Nw. Guinea: s.s. Salatlga 24/7; Nieuw Zeeland: vla Engeland 11/7; Suriname: ss. Tela- mon 9/7: Unie van Z.-Afrika en Z.W. Afrika: ms. Arundel Castle 12/7; Brits Oost-Afrlkass. Jean Laborde 12/7. Ned. Antillen: ss. Adnols 7/7. De gemeenteraad van Amsterdam heeft gistermiddag eervol ontslag ver leend aan prof. dr. N. P. van Wijk Louw uit z(jn ambt van gewoon hoogleraar in de taal. letterkunde en geschiedenis van Zuld-Afrika aan de Gemeente Universiteit van Amsterdam. Deze Zuidafrikaanse hoogleraar gaat, na een 8-jarlg verblijf In ons land, terug naar de Unie. waar hij tot hoogleraar Ls benoemd aan de Univer siteit van Witwatarsrand (Johannesburg). Thdens een onweer in de gemeente Bellen ls vanmiddag de 42-Jarlge Willem Boer. terwijl hij aan het grasmaaien was. door de bliksem getroffen en onmiddellijk gedood. Het slachtoffer was ongehuwd. Op 14 Schevenlngse vissersschepen in volle zee ls een bedrag van f 800 bij eengebracht ten bate van poliopatiënten. Van deze collecte kwam gisteren melding via de SCH 50, die vaart onder schipper Korving. De „vangst" op vijf andere sche pen moet nog worden gemeld. Het vijfjarig zoontje van de familie Roovers te Oudenbosch ls gisteren onder een aanhangwagen van een tractor geraakt en dodelijk verongelukt. Het knaapje wilde erwtenstro van de wagen trekken en raakte daarbij onder de wielen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft besloten het terrein aan de Apollolaan het voormalige August Allabepleln. ter beschikking te stellen voor de bouw van een elf verdiepingen hoog Hllton-hotel, dat 20 miljoen gulden zal kosten. Gisteravond is op de Puttersstraat- weg. nabij huize „Salensteln" in Nijkerk een militaire auto. afkomstig uit Ermelo, in de richting Putten rijdend uit de bocht gevlogen en ingereden op een motorrijder, die uit tegenovergestelde richting kwam. De motorrijder, de 27-jarige H. Flier, werkzaam ln Emmeloord, moest zwaar gewond naar het ziekenhuis worden ge bracht. Zijn duopassaglere werd op slag gedood. Op 25 en 26 Juli gaat het Friese plaatsje Grouw het feit herdenken, dat de bekende volksdichter en schrijver Eeltsje Halbertsma, die met twee van zijn broers Rinen en Teltsjes schreef, honderd Jaar geleden overleed. De voorbereidingen voor de historische optocht en de inrich ting van een stukje oud Grouw naderen reeds hun voltooiing. Vrijwel het gehele dorp werkt hier aan mee. Burgemeester Walda zal als Grietman baron van Syt- zema de vier gebroeders Halbertsma Eeltsje, Joast, TsJailing en Blnnert ont vangen. Deze ontvangst heeft plaats op 26 Juli. De minister van Landbouw, dr. ir. A. Vondeling, is gistermiddag naar Milaan gevlogen. De minister zal. zoals gemeld van 3 tot 12 Juli de landbouwconferentle te Stresa bijwonen, waaraan de ministers van landbouw van de zes bij de Europese Economische Gemeenschap aangesloten landen (Nederland. België. Luxemburg, Frankrijk, Italië en de Duitse Bondsrepu bliek) en hun deskundigen alsmede af gevaardigden van de Europese commissie ónder leiding van dr. S. L. Mansholt, vice- voorzltter van deze commissie, zullen deel nemen. BUITENLAND Vier Amerikanen en een Canadees die door Cubaanse rebellen waren ont voerd. zijn teruggekeerd op de Ameri kaanse marinebasis te Guantanamo. Zo als bekend hebben de rebellen in totaal ongeveer 60 Amerikanen en Canadezen ontvoerd. De ontvoeringen zouden een vergelding vormen voor de militaire hulp. die de V.S volgens de rebellen verstrek ken aan de president van Cuba. generaal Batista. In communistisch China zullen de hulzen die nog ln particulier bezit zijn, voor 1 september genationaliseerd worden, zo meldt het economische blad „Ta Koeng Pao", "/ot dusver had men het Russische geleerden hebben volgens Tass aan de kust van het Zalsan-meer in Oost-Kazakhstan, een groot aantal beenderen van zoogdieren gevonden, die 50 miljoen Jaren geleden geleefd hebben. De ruim 3.000 ton metende vl erin as ter „Passat", het zusterschip van de „Pamlr", zal weer ln de vaart worden ge bracht en wel om dienst te doen als op leidingsschip, aldus is ln Hamburg be kendgemaakt. Zoals bekend ls de „Pamlr" Ln september van het vorig Jaar gezonken in de Atlantische Oceaan tijdens een or kaan. Hierbij kwamen 80 mensen om het leven. De „Passat" zal opnieuw worden uitgerust, waarbij men gebruik zal maken van de Jongste ervaringen. De inheemse bevolking van Belgisch Kongo bedroeg volgens de vorig Jaar ge houden telling 13.174.883 personen, van wie er ruim drie miljoen ln gemengde ge meenschappen leefden. De blanke bevol king telde 107.413 zielen. Een officiële Jordaanse woordvoerder heeft gisteren ln Amman berichten tegen- gesproKen, volgens welke een aantal Jor daanse officieren een staatsgreep heeft willen plegen. Kranten ln Cairo en Bei roet hadden verklaard dat een aantal of ficieren was gearresteerd. De woordvoer der zei evenwel, dat het leger volledig trouw ls aan Koning Hoessein. Het officiële Oostduitse blad „Lelp- ziger Volkszeitung" klaagt over Illegale invoer van schlagers uit West-Duitsland. Onlangs heeft zelfs de Oostduitse radio illegaal „Buena Sera" uitgezonden. Ook „Der laohende Vagabund" heeft zijn In trede ln de Oostduitse ether gedaan, zeer tot ongenoegen van de ..Lelpzlger Volks zeitung". die verklaarde dat de Oost-, duitsers zich niet op „vagabonden" moe ten oriënteren, maar op „de scheppende, optimistische en vrolijke mens". Tijdens het oponthoud van het Pool se toeristenschip Mazowze" in de haven van Stockholm hebben 21 Poolse toeristen dit weekeinde aan de Zweedse politie po litiek asiel gevraagd. Het was de vierde maal dat. de „Mazowze" dit Jaar met toe risten Stockholm aandeed. Elke keer blijft een aantal toeristen achter Bij elkaar zijn het er reeds 39. Terwijl de lage prijs voor boter het iedere Zweed mogelijk maakt Iets royaler te smeren, is nu als grote verrassing een prijsverlaging voor ijs gekomen aldus onze correspondent ln Stockholm. Zowel de Denen als de Engelsen exporteren name- particullere huizenbezit nog niet op grote lijk sinds enige weken uitmuntend room- schaal aangepakt. In de afgelopen maan- ijs naar Zweden, waar men voor amper den ls men in verscheidene steden met, twee gulden een pond ijs krijgt. Een vtIJ de nationalisatie van hulzen ln partlcu- goedkoop toetje dus ln een tijd. dat kersen lier bezit begonnen, maar ln de grote 3 gulden en aardbeien 6 gulden per kilo steden als Peking moet dat nog gebeuren.kosten. Iets voor onze zul vel export? Berlijn o.l.v. Ferenc Frlcsay II. 6 Contradansen KV 462. Münchener Kamerorkest o.l.v. Christcrph Stepp. m. uit „Don Giovanni" KV 527: 1. Ouverture Philharmonsch Orkest van Ber lijn o.l.v. Fritz Lehmann. 2. Madamina, 11 oatalogo e questo (Aria Leporello, le bedrijf) Fernando Corena, bas: l'Orches- tre lat Suisse Romande o. l.v. Peter Maag. 3. Dala sua pace la mla dipende (Aria Don Ottavio, le bedrijf) Walther Ludwlg, tenor: Württembergs Staatsorkest Stutt gart o.l.v. Ferdinand Leitner. 4. Battl. bat- ti. a bel Masetto (Aria Zerlina. le bedrijf) 5. Vedral, Carino (Aria Zerlina 2e bedrijf) Elisabeth Schwarzkopf sopraan. Philhar- monla Orkest o.l.v. John Prltchard. 6. Ah! pieté. Signori miel (Aria Leporello, 2e be drijf) Fernando Corena. bas; l'Orchestre de la Suisse Romande o.l.v. Peter Maag. 7. Ree. Crudele? Aria Non ml dlr (Ree. en Aria Donna Anna. 2e bedrijf) Elisa beth Schwarzkopf, sopraan: Phllharmo- nla Orkest o.l.v. John Prltchard. IV. 5 Contradansen KV 609. Orkest van de Weense Staatsopera o.l.v. Franz Lit- schauer. V. uit „Die Zauberflöte" KV 620: Ouverture. Phllharmonisch Orkest van Berllln o.l.v. Fritz Lehmann. 2. Der Vogel- fanger bin lch ,1a (Aria Papageno. le be drijf) Dietrich Fischer Dteskau, bariton; Rlas Svmphonie Orkest Berllln o.l.v. Fe renc Frlscav. 3. Zum Ziele fdhrt dlch dlese Bnhn (3 knaoen. Tamlno. Priester. Koor) Margot Guilleaume Maria Reith. Diana Eustratl Ernst Hafllger. Kim Borg. Pias Kamerkoor. Berllins Motettenkoor. Wie stark 1st nicht dein Zauberton (Tamlno) Frnst Hafllger. Schnelle Füsze rascher Mut (Pamina. Panagenn. Monostatos. koQr. le bedrllf). Maria Stader. Dietrich Fischer Dieskau. Martin Vantin. Rlas Ka merkoor BerlHns Motettenkoor. Rlas Svm- nhonie orkest B°rli1n r»l.v. Ferenc Fri«av. 4. Der Höll» Rache kocht 'n meinem Her zen (Ar'a Koningin van de Nacht. 2e be drllf). Pita Streich. sooraan Rlas Svm- nhonle Orkest Berllln o.l.v. Ferenc Frlcsav. 5 In fii«on hell'gen Hallen (Aria Sare«tro, 2e bedriif-» Josef Greindl. bas. Rlas Svm phonie Orkest Berllln o.l.v. Ferenc Frlcsay. BUITENLANDSE RADIOSTATIONS Engeland. BBC Home Service 330 m. 12.00 Schots ork. en solist 12 55 Weer ber 1' 00 Nws. 13 10 The Brains trust 13 50 Sport. T55 Snort,uJtsi 14.00 V d scholen. 15.00 Sport. 17.00 V. d kind. 17.55 DONDERDAG Kagerstraat 1. Ledenvergadering Ver. v Chr. Middelbaar en Voorber. H O. 8 uur nam. Hogewoerd 175: Jehova's Getuigen. 7.30 uur nam. Kweekschool Vliet 8: Veglo. Lezing mevr. E. Deeleman over de Expo. 8 uur nam. Oegstgeest. Gamelanultvoering kin deren. Gebouw lagere Montessorischool. L. de Collgnylaan: 7.30 uur nam. VRIJDAG Stadhuisplein. K. en O.-excursie naar Ede. 8 uur voorm. Speeltuin Oosterkwartier: Tuinkermls. ZATERDAG Gulden Vlies: ReceDtle 40-1arlg bestaan Leidse Reddingsbrigade. 345 uur nam. Sted. Gymnasium: Afscheid dr. W. Wlersma 56 uur nam Valkshuis: Slotavond cursuswerk Leidse Jeugdaetie. 8 uur nam. Stationsplein: Bezoek Ned. Chr. Rels- ver. aan Nteuwkoopse Plassen. 2 uur nam. Kon. Ned. Natuurhist. Ver.: Excursie naar Katwljk-Binnen. Vertrek 2.15 uur met tram. Speeltuin OosterkwartierTuinkermls. ZONDAG Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Je hovah's Getuigen. 5.30 uur nam. MAANDAG Haagweg: Eerste paal Studentenhuis. 4 uur nam. DINSDAG In den Vergulden Turk: Aandeelhou dersvergadering N.V. E. J. Brlll. 11 uur voorm. Kerkgracht 17: Excursie eiden". 24 uur nam. rüNTOONM' Ver. NGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie V d. Werfpark i Tentoonstelling geolo gie van Nederlanu. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur Zon- en feestdagen 2-4 uur. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en hoorsp. 20.00 Gram. 20.30 Nws. en Spoken In Jest. 21.00 Gevar. muz. (Om 21.30 Nws.). 22.30 Nws. 22.40 Sport. 22.50 Dansmuz. 23.30 Nws. en Lichte muz. 23.5524.00 Nws. Nordwestdeutschcr Rundfunk 309 m. 12.00 Vierhandig pianospel. 13.00 Nws. 13.15 Operetteconc. 16.00 Planorecital. 17.00 Nws. 17.20 Kamermuz. 17.45 Amus. muz. 19.00 Nws. 19.20 Volksmuz. 20.40 Balletmuz. 21.45 Nws. 23.30 Moderne muz. 24.00 Nws. 0.10 Dansmuz. 1.154.30 Ge var. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12 05 Gram. 14.00 Gevar. muz. 19.03 Harprecltal. 20.10 Gram. 20.30 Phlladelphia-ork. en solist. 23.5324.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 ni. 12 00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Orgel en pia no. 14.00 Persephone, opera. 15.00 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Orgelconc. 17.45 Duitse les. 18.00 Bazuin en piano. 18.10 Voordr. 18.20 Bazuin en plano. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nws. 19.30 Wereldtentoonstelling. 20.00 Koorzang. 20.30 Symf. conc. 22.00 Nws. 22.15 Jazz- muz. 22.45 Gram. 22.5523.00 Nws. 484 m. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.10 Ork. conc. 14.00 Kamermuz. 15.05, 15.15 en 15.30 Gram. 16.05 Dansmuz. 17.00 Nws. 17.35 Gram. 18.30 Idem. 19.30 Nws. 20.00 Ork. conc. 22.00 Nws. 22.10 Gram. 22.35 Chansons. 22.55 Nws. Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25): Tentoonstelling van etsen van A. J. Veld hoen. Werkdagen 25 uur nam. (t/m 5 lull). BIOSCOPEN Rex: „Het complot der minderjarigen". (18 Jaar). Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Trianon: „De brug over de rivier de Kwal". (14 jaar). Werkdagen: 2 en 8 u. Zondag: 2, 5 en 8 uur. Casino: „Het Rijk van de Zon". (14 Jaar) Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Llclo: „Bommenwerper B-52" (14 Jaar), Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30; 4.45; 7 en 9.15 uur. Luxor: „Storm over Perzië" (14 Jaar). Werkdagen; 2.30, 7 en 9.15 uur; zandag» 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. De avond- en nachtdienst der apotheken wordt waargenomen te Lelden: door de Zulder Apotheek, Lammenschansweg 4, tel. 23553; te Oegstgeest: door Apotheek Oegstgeest. Wllhelminapark 8, tel. 26274. Bil geen gehoor nij Uw huisarts ot specialist hel op dokterstelefoon 22222, Advertentie LEIDEN Breestraat 65 Telefoon 21800 OEGSTGEEST Geversstraat 41 Telefoon 23917 WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Helsinki Stockholm Oslo Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Garmisch P. Zürlch Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome AJacclo Madrid Mallorca Algiers la "3 1 4) 9*3 1| Cci a Sa geh. bew. w 3 27 0.7 zwaar bew. windstil 26 0 onbewolkt windstil 29 0 half bew. ono 4 23 0 zwaar bew. ono 1 21 geh. bew. windstil 17 9.2 half bew. windstil 22 1.2 regen windstil 20 1.1 zwaar bew. zzo 4 20 2 regenbul zw 6 21 13 licht bew. ono 3 22 12 lloht bew. nnw 3 22 0 regen gen. bew. z 2 27 5 windstil 23 9 zwaar bew. ono 2 21 1 lloht bew. nw 1 18 8 regen z 4 22 21 zwaar bew. w 3 22 12 regen windstil 22 zwaar bew. zzo 1 24 1.1 geh. bew. w 2 20 5 zwaar bew. nno 3 28 0 zwaar bew. no 1 0 onbewolkt windstil 23 0 onbewolkt wnw 4 32 0 lioht bew. zw 1 31 0

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 2