Westelijke brieven aan Moskou over voorbereiding topconferentie WEERBERICHT Documenten door de Sovjet-Unie ontijdig openbaar gemaakt Indonesië keert zich fel tegen troepeiizendingen naar N.-Guinea WELK WEER KRIJGEN WE ZONDAG? Amerikaanse kernwapengeheimen ook voor de NAVO-landen 97ste jaargang DONDERDAG 3 JULI 1958 No. 29481 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: I J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 President Eisenhower, de Britse premier Macmillan en de Franse premier generaal De Gaulle hebben gisteren in Moskou brieven laten overhandigen, gericht aan premier Kroesjtsjef, waarin gezegd wordt, dat de Sovjet-Unie de diplomatieke voorbereiding van een topconferentie in de war heeft gestuurd door ontijdige publikatie van documenten. In de Westelijke brieven zeggen de afzenders te twijfelen aan de oprechtheid van de Sovjet-Unie op het stuk van de voor bereiding van een gesprek op het hoogste niveau. Deze brieven vormen een antwoord op boodschappen van Kroesjtsjef, waarin de Russische premier, ver klaarde te vermoeden, dat het Westen de voorbereidingen saboteerde. In zijn brief zegt Eisenhower (de andere Westelijke leiders schreven in ongeveer dezelfde stijl), dat er geen grond bestaat voor deze Russische bewering. Als er niet over politieke geschillen, die de wereldvrede in gevaar brengen, mag gespro ken worden, zou de conferentie niet aan de verwachtingen van de mensheid voldoen. Als de Sovjet-Unie even verlangend is als het Westen om een oplossing voor de voornaamste geschillen te zoeken, aldus Eisenhower, zal zij de door het Westen voorgestelde procedure aanvaarden of een gelijkwaardig tegen voorstel doen. een gebrek aan overeenstemming over de te behandelen onderwerpen wordt verdoezeld door te algemene formule ringen. Daaruit zouden maar al te ge makkelijk nieuwe misverstanden voort komen. Waarnemers beschouwen de brieven van de Westelijke staatslieden als be doeld om hernieuwde stuwkracht te geven aan de Moskouse voorbereidingen van een topconferentie. Zij zijn voorts van oordeel dat de nieuwe Franse rege ring getoond heeft de officiële Weste lijke ontwapeningspolitiek te steunen, waarmee alle speculaties dat Frankrijk onafhankelijk van zijn bondgenoten hierover zou willen onderhandelen, de kop in zijn gedrukt. Frankrijk doet mee met de Westelijke bondgenoten Premier De Gaulle zegt in zijn brief, dat het naar zijn mening bij de ontwa pening aankomt op collectieve controle door een internationaal orgaan, met het doel tot een geleidelijke vermindering van de voorraden kernwapens te komen en tot een verbod om die wapens te ver vaardigen. Bij de uitbreiding van een topconferentie is het beslist noodzake lijk, aldus De Gaulle, te vermijden dat Grieks-Turkse incidenten De Griekse regering heeft gisteren bij Turkije geprotesteerd tegen grensinci denten waarbij een Griekse herdersjon gen werd gedood en een groep Griekse boeren door Turkse grenswachten wer den beschoten. Het incident met de her dersjongen gebeurde zondag, het andere maandag. Inmiddels zijn nieuwe inci denten gemeld. Tien Griekse militairen zouden dinsdag een overval hebben ge pleegd op een Turkse grenspost en een Griekse visser hebben bevrijd, die door de Turken was gearresteerd toen hij viste in de Maritza. Veranderlijk De depressie, die koele Oceaanlucht over Frankrijk en België naar onze omgeving voert, bevindt zich boven Bretagne en vult langzaam op. De be grenzing van de koele Oceaanlucht is niet verder dan tot de Waddeneilanden doorgedrongen. Een en ander ging met talrijke regen en onweersbuien gepaard. De hoeveel heden varieerden sterk van plaats tot plaats. Op het vliegveld bij Leeuwarden werd tot vanmorgen 7 uur 44 m.m. afgetapt. Het komende etmaal zal de luchtdruk in Midden-Europa dalen en komt het zwaartepunt van het lagedrukgebied ten zuidoosten van ons land terecht. Dit heeft tot gevolg, dat de wind naar noordoostelijke richtingen draait en dat de warme lucht die al geruime tyd uit Rusland over Scandinavië naar de Noordzee stroomt in de noordelijke pro vincies kan terugkeren. Bovendien blijven de regenkansen groot door een nieuwe randstoring, die zich boven de Alpen ontwikkelt. Advertentie Twee mannen verdronken te Rotterdam Twee constructieschilders zjjn van morgen verdronken in de Nieuwe Maas, toen zij bezig waren met schil derwerk onder de tweede boog van de Willemsbrug te Rotterdam aan de zij de van de Maaskade. Het zijn de ongeveer 25-jarige A. van der Velde uit de Marnixstraat te Rot terdam, gehuwd en vader van twee kinderen, en de 28-jarige Joh. van der Kruit, die een kosthuis heeft aan de Dreef in Rotterdam-Zuid. Twee collega's, die onder dezelfde I boog op een andere stelling bezig waren, hoorden opeens geschreeuw en zagen de stellingplank waarop de anderen gestaan hadden in het water drijven. Even later zagen ze ook hoe Van der Velde, die kon zwemmen, de hand reikte aan Van der Kruit, maar daarop verdwenen beiden in de diepte. „Volk moet waakzaamheid verscherpen De Indonesische regering heeft vandaag het Indonesische volk gewaarschuwd „zün waakzaamheid te verscherpen tegenover het Nederlandse kolonialisme in West-Irian". In een bijzondere uitzending voor de binnenlandse radio-omroep verklaarde het ministerie van Voorlichting, dat de bekendmaking door Den Haag over het zenden van Nederlandse troepen naar dit gebied, een nieuw bewijs is van de Nederlandse militaire activiteit in West-Irian (Ned. Nieuw-Guinea). „Nieuwe kwestie' De Sovjetrussische minister-president, Kroesjtsjef. heeft gisteren een nieuwe nota aan president Eisenhower gezon den met het doel de spanningen in de wereld te verminderen, aldus heeft de zaakgelastigde van de Russische ambas sade te Washington, Striganof, meege deeld. De nota betreft een „nieuwe kwestie", aldus de zaakgelastigde. Hij wilde geen verdere bijzonderheden mee delen, maar het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft latei- meegedeeld, dat de nieuwe nota gaat over het voorkomen van een verras singsaanval. Ook heeft de Sovjet-Unie gisteren de Amerikaanse regering een nota gezon den over de negen Amerikaanse militai ren, die in Oost-Duitsland worden vast gehouden, aldus Striganof. Hij wilde ook hiervan de inhoud niet bekendmaken. Het is een „opvallend feit", aldus de uitzending dat het besluit der Ne derlandse regering om troepen naar West-Irian te zenden, werd genomen onmiddellijk na de val van Menado, het steunpunt der opstandelingen in Noord- Celebes. „Dit herinnert ons aan vorige Nederlandse activiteiten, in de tijd toen de opstandelingen van Noord-Celebes landingen verrichtten op Morotai en andere delen van Oost-Indonesië., en aan de zeeroverspraktijken van de Ne derlandse marine teen Indonesische schepen in de wateren van Oost- Indonesië". Het ministerie van Voorlichting noem de Nederland „de vijand van Indonesië in de strijd om de onafhankelijkheid en in de strijd voor de terugkeer van West- Irian", en merkte verder op, dat „de huidige activiteiten van de Indonesische vijand eveneens in verband kunnen worden gebracht met de Nederlandse subversieve acties in het verleden, welke waren gericht op het vernietigen van de eenheidsstaat". Buien De Bilt verwacht tot morgenavond: Vrij veel bewolking met plaatselijk buien, hier en daar met onweer. Zwakke tot matige naar noordoostelijke richtin gen draaiende wind. Dezelfde tempera turen als vandaag of iets hogere. (Opgemaakt te 11.15 uur). 4 juli Zon op: 4.26 uur; onder: 21.02 uur. Maan op: 22.25 uur; onder: 8.18 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.07 en 17.35 uur. Laagwater te 0.57 en 13.18 uur. (Advertentie) ,„rrn X WORDT BIER WEER- VOORSPELLER EN WIN VAKANTIEREIS VAN 1000, Zie tweede pagina eerste blad Dit nummer bestaat alt 16 paglna'& „Deze verhoogde Nederlandse acti viteiten door het gebruiken van West- Irian als hun militaire basis, moeten iedere Indonesiër doen beseffen, dat het Nederlandse koloniale regime, de aartsvijand van de Indonesische onaf hankelijkheid, neerkomt op het zich mengen in elke chaos en moeilijk heden, met inbegrip van de opstand in Indonesië". De waarschuwing van de minister van #Bw»fnlandse Zaken, Soebandrio, dat het zih?den van Nederlandse troepen naar West-Irian „de spanning tussen de beide landen zal verhogen", werd gisteren door de dagbladen op opvallende wijze gepu bliceerd. De linkse „Bintang Timoer" stelde de vraag, of de Nederlanders op zettelijk een nieuwe bron van moeilijk heden in het leven wilden roepen, dan wel of het zenden van troepen naar West-Irian moet worden beschouwd als een uitvloeisel van „geheime besprekin gen" tussen de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, Luns. en de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Za ken, John Foster Dulles, over steun aan de opstand, tijdens de jongste NAVO- bij eenkomst. De „godsdienst" viel in stukken (Van onze Haagse redactie) Het monument op het Plein 1813 in Den Haag wordt in gedeelten ver nieuwd, omdat de beeldengroepen de tand des tijds niet hebben kunnen weerstaan. Zij zijn in de Rijnlandsche Kunstgieterij te Leiden successie velijk alle hergoten, op één na, het beeld „De godsdienst". Nadat vanmorgen het beeld ..Histo- rie" weer op zijn voetstuk was ge- i plaatst en men het beeld ,.De gods- dienst" in de takels had hangen, om het per auto naar Leiden te vervoeren, zagen de toeschouwers hoe het beeld plotseling in twee stukken scheurde en van een hoogte van plus minus 3 meter neerstortte. Op de grond brak het in vele stukken uiteen. Het hoofd rolde nog een eind voort en bleef voor de eerste steen, welke in 1863 door Koning Willem III werd gelegd, liggen. In Leiden zal men nu trachten de stukken weer aan elkaar te passen, waarna men het opnieuw zal gieten. In Brussel zijn de ..zes van Euro pa' FrankrijkWest-Duitsland, Italië en de Benelux) bijeen voor een conferentie over Euratom en Euromarkt. Op de foto van links naar rechts dr. J. Linthorst Homan, minister J. M. A. H. Luns en da heer E. H. van den Beugel die na mens Nederland aan de bespreking gen deelnemen. Fanfani in Italië aan Buitenlandse Zaken In de nieuwe Italiaanse regering van Fanfani hebben dertien christen-demo craten en vier sociaal-democraten zit ting. Fanfani zelf is, behalve premier, ook minister van Buitenlandse Zaken. Binnenlandse Zaken berust bij de chris ten-democraat Tambroni, en Defensie bij Segni (tevens vice-premier). De vier sociaal-democraten bezetten de ministeries van Financiën, Arbeid, door de staat gesubsidieerde industrieën en PTT. Londen verheugd over succes van premier Westelijke mogendheden moeten handen ineenslaan Begrijpt U nou, waar mijn trein blijft Drama te Kollum Twee kinderen gedood (Speciale berichtgeving) Op de W. H. van Heemstraweg te Kollum (Fr.) is gistermiddag om zes uur een vreselijk auto ongeluk gebeurd, waarbij twee kin deren, een jongetje van vier en een meisje van een jaar zijn ge dood. De familie U. de Jong, waarvan de man monteur bij de gemeentetram te Amsterdam is, logeerde bij de ouders van de vrouw, de familie J. Dijkstra te Engwierum (.Fr.). De Amsterdamse fa milie had gisteren de auto van de heer Dijkstra geleend om een ritje te gaan maken. Bij Kollum raakte de auto in de zachte berm bij het passeren van een tegenligger. De heer De Jong rukte aan het stuur om de wagen weer op de weg te krijgen. Dit lukte niet, totdat de auto op een dammetje vaste grond on der de wielen kreeg. Toen vloog de wa gen in volle vaart naar links, recht op een boom aan. De gevolgen waren vreselijk. De vierjarige Tjerk, die naast zijn vader zat, sloeg door de voorruit en werd op slag gedood. Het eenjarig dochtertje Janske, dat bij haar moeder op schoot achterin de auto zat, raakte met het hoofdje de stang achter de voorzitting en overleed kort daarna ter plaatse. De 32-jarige vader liep borst- en hoofdwonden op en de moeder werd lichtgewond. De auto zat gekruld om de boom en werd geheel vernield. President Eisenhower heeft gisteren een wetsontwerp getekend, waarbij Amerika atoomwapengcheimen met NAVO-bondgenoten mag uitwisselen. Daarmee is het wetsontwerp tot wet verheven. Onze correspondent in Londen telefo neerde hedenochtend: Londen is natuurlijk verheugd, dat eindelijk de kogel door de kerk is en dat de Verenigde Staten thans na jaren lange treuzeling in beginsel bereid zijn atoomgeheimen binnen NAVO-verband uit te wisselen. Premier Macmillan zal hierover vandaag in het Lagerhuis een verklaring afleggen. Dit is niet alleen edelmoedigheid van de kant van Ameri ka. want een uitwisseling van weten schappelijke resultaten is gebleken ook voordelig voor de Verenigde Staten te zijn. die geen monopolie meer van atoom kennis bezitten. Zij kunnen vooral in Engeland wat opsteken. Nie* vergeten mag worden, dat de atoomoom aan En geland te danken is, welke daar werd uitgevonden, waarna de Amerikanen bij wijze van arbeidsverdeling in volledige samenwerking met Britse geleerden tij dens de oorlog de produkriemethoden ontwikkelden. Indien het Amerikaanse congres op het laatste ogenblik geen spaak in het wiel steekt de gisteravond door pre sident Eisenhower getekende onrwerp- bijeenkomst zal dertig dagen open zijn voor eventuele wijzigingen zal Enge land spo°dig in staat zijn elk wapen uit het nucelaire arsenaal te vervaardigen, van atoombrandstof voorziene duikbo ten, welke projectielen met kernladingen kunnen afvuren, tot het kleinste atoom- v apen voor de troepen. Desniettemin willen de Verenigde Sta ten de controle over H-bommen en pro jectielladingen van de in Engeland ver blijvende Amerikaanse strijdkrachten in eigen hand houden. Dit is vooral een doorn in het oog van de conservatieven en ook van het anti-Amerikaanss deel van de oppositie, maar het streelt de Britse trots, dat Engelse geleerden Ame rika ervan overtuigd hebben dat de Brit se kernwapens, hoewel deze nog lang niet klaar zijn voor gebruik, een grote voorsprong bezitten boven alles, wat er op dit gebied in de Verenigde Staten wordt voortgebracht. De overeenkomst betekent een triomf voor premier Macmillan. die het Ame rika al zo lang duidelijk heeft trachten te maken, dat het Westen dient samen te werken teneinde gelijke tred te kun nen houden met de Russen en deze te kunnen overtroeven. Vooral op het ge bied van door ntoombrandstof voort te bewegen vliegtuigen hopen Engeland en Amerika door ie handen ineen te slaan belangrijke vorderingen te maken. De heer Mouton gouverneur der Rotary (Van onze Haagse redactie) De heer P. F. W. Mouton uit Den Haag, tot vorig jaar directeur van L. Smits en Co's Internationale Sleep dienst te Rotterdam, aanvaardde de functie van gouverneur van district 160 van Rotary International voor het jaar 1958-1959. Als gouverneur van het district zal hij de activiteiten van 34 van de 108 Neder landse clubs coördineren en stimuleren De heer Mouton is sinds 1948 lid van de Rotaryclub Westland en was enige tijd voorzitter van deze club. 500 poliopatiëntjes naar Sclieveningen Prinses Beatrix luistert het feest op (Van onze Haagse redactie) In Scheveningen zullen a.s. dinsdag een groot aantal poliopatiëntjes fees telijk worden ontvangen. De vishal aan de dr. Lelykade zal herschapen worden in een feestzaal waar, aan 50 keurige gedekte tafels de meer dan 500 patiënten uit geheel Nederland met niet minder dan 300 verpleegsters een plaats zullen vinden. In hun midden zal Prinses Beatrix vertoeven, die haar naam gaf aan het fonds, dat de strijd tegen de kinder verlamming aanbindt. Twee dagen zullen deze 500 kinde ren de gast zijn van de Haagse afde ling van Prinses Beatrix Poliofonds. Zij komen uit Amsterdam, Katwijk, 't Gooi, Beetsterzwaag, Enschede, Leeu warden, Arnhem, Nijmegen, Rotterdam, Oostkapelle, Leersum en Den Haag. Niet minder dan 200 auto's, autobus sen. ambulancewagens, enz. zyn gere- quireerd om de kinderen te vervoeren. Om kwart voor elf wordt gereden naar Scheveningen, waar op de Westduinweg het politiemuziekkorps met drumband voor een feestelijke ontvangst zal zorg dragen. De haven zal met vlaggen ge tooid zijn. Twintig haringkraampjes aan de lange zijde van de 500 meter lange vishal zullen zijn bemand om 4000 haringen voor gebruik gereed te maken. En niet alleen haring zal worden geserveerd, ook paling, gebakken vis en croquetten. Even na 12 uur dinsdagmiddag zal Prinses Beatrix aan de vishallen arri veren. Na de maaltijd gaan de kinderen naar het strand, waarvan een gedeelte tegenover het Kurhaus wordt gereser veerd. 'sAvonds gaan de kinderen eten inde Houtrusthallen, die met bloemen wor den versierd. 120 meisjes van een huis houdschool zullen het eten opdienen. In de Rotonde van Houtrust brengt 's avonds, wanneer de kinderen zijn gaan slapen, de stichting „De Oprechte Ama teur" een gevarieerd programma voor genodigden. In de rechter Houtrusthal zijn, dank zij het Rode Kruis, 500 bedjes in gereedheid gebracht om de kinderen één nacht te laten kamperen. Verpleeg sters, doktoren en Rode Kruismannen zullen hier de wacht houden. Na het ontbijt woensdagmorgen in de Houtrusthallen gaan de kinderen tegen tien uur naar Rotterdam voor een tocht door de havens. In de Rivièra-hal vindt daarna de afscheidslunch plaats. Nassers bezoek aan Tito belangrijk voor Belgrado President Nasser van de VAR. (Egypte-Syrië) is gisteren aan boord van het jacht „Hoeria". waarmee ko ning Faroek indertijd naar Italië uit week. in Dubrovnik aangekomen voor een vakantie van twee weken en voor besprekingen met president Tito. Het Joegoslavische staatshoofd heette de Egyptische president, die vergezeld wordt door zijn vrouw en zijn vijf kin deren. hartelijk welkom. Hoewel het bezoek hoofdzakelijk een vakantiereis voor Nasser wordt ge noemd. hechten de Joegoslavische auto riteiten grote betekenis aan Nassers komst, nu Tito weer het mikpunt is voor de Sovjet-Uie en de andere com munistische landen, die hem ..revisio nistische denkbeelden" verwijten. Tito zou graag morele steun van de Egypti sche president willen hebben, vooral nu deze Arabische leider kort geleden een bezoek aan Moskou heeft gebracht. Hoe wel waarnemers het onwaarschijnlijk achten, dat Nasser openlijk Tito zal steunen in diens conflict met Moskou, zien de Joegoslavische autoriteiten toch in Nassers komst op dit tijdstip een belangrijke morele steun. De twee presidenten gaan na het Geen zware wapens meer in gevechten te Tripoli Volgens in Beiroet ontvangen be- richteci hebben de opstandelingen in het gebied van Tripoli om een wapenstil stand verzocht. Men kwam na twee uur onderhandelen overeen, dat de opstandelingen o.a. niet langer mortieren zullen gebruiken en het Libanese leger zyn artillerie onge bruikt zal laten. Maar in de binnenstad ging inmiddels de stryd met onvermin derde hevigheid voort, waar de rebellen zich onder leiding van oud-premier Rasjid Karemi hebben verschanst. Het Libanese ministerie van buiten landse zaken heeft in een brief aan de hoofden van een aantal diplomatieke missies te Beiroet gezegd, dat de Sy rische interventie nog voortduurt. Het spreekt de hoop uit. dat de Ver. Naties „passende maatregelen" zullen nemen, maar stelde geen bepaalde maatregelen voor. middagmaal te Dubrovnik te hebben gebruikt naar Sutjeska. in de Bosnische bergen, waar de gehele Joegoslavische communistische leiding Nasser zal ont moeten. Vrijdag keren zij naar Dubrov nik terug, vanwaar zij per boot naar het buitenverblijf van Tito op het eiland Brioni zullen gaan.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1