PADOVAN DEELDE „ZWIEPER" UIT EN WERD GEDEKLASSEERD Brit Bryan Robinson winnaar van de zevende etappe Hel sigaartje vanklasse Fritz Thiedemann won Europees kampioenschap springruiters Roodenburg-Archipel 97ste jaargang Donderdag 3 juli 1958 Vierde blad no. 29481 Lahaye faalde in de koerstaktiek (Van onz« speciale verslaggever) Dicht bij de finishlijn te Brest stond een groep Engelse varensgezellen. Hun schip lag in de haven en zij hadden zich met verbazing afge vraagd wat al die drukte daar op de brede kade betekende. Tour de France? Daar hadden ze wel eens iets over gelezen. En twee Engelse renners in de strijd? Dat moesten ze zien. Ze hebben het gezien en zij zijn getuige geweest van de eerste zege, die een Engelse renner ooit in de Ronde van Frankrijk heeft veroverd. Het was de 27-jarige, uit Huddersfield afkomstige, Bryan Robinson die in Brest op nogal sensatio nele wijze geschiedenis maakte. Sensationeel? Zonder twijfel, want niet Robin son, maar de Italiaan Arrigo Padovan had zijn wiel het eerst over de streep geduwd. Het was Padovan, die door het mooiste meisje van Brest werd omhelsd en die even later met een grote bos bloemen langs de tribunes reed. Doch terwijl het publiek de lange Italiaan uitfloot stond Bryan Robinson in het beste Frans dat hij in zijn wieler- loopbaan had opgestoken, verontwaardigd bij de internationale jury, om een protest in te dienen tegen de wijze waarop Padovan hem op een meter of zestig voor de meet in de sprint de weg had afgesneden. Het was een volkomen gerechtvaardigd pro test, want na de regelrechte „zwieper", die de geraffineerde Padovan had toegepast, was slechts één beslissing rechtvaardig: Padovan moest ge- deklasseerd worden en Bryan Robinson moest tot winnaar worden verklaard. Toen de internationale jury na lang wikken en wegen bekend maakte, dat Robinson de eerste en Padovan de tweede plaats in het etappeklassement kreeg toegewezen, werd deze mededeling door de duizenden die had den gezien wat gebeurd was met gejuich ontvan gen. De Britse zeelieden stonden elkaar van louter geestdrift op de schouders te slaan. Er was recht gedaan. De Italianen, die in de volgers-karavaan een numerieke belangrijke plaats innemen, waren uiteraard minder in hun schik met de beslissing van de jury, waarbjj Italië zijn eerste etappezege in deze Tour werd ontnomen. Maar ook zij, die het niet eens waren met de deklassering, moesten erkennen, dat de Brit de grote man was van deze 170 km. lange etappe van St.-Brieuc naar Brest. Hij had de ontsnapping, die beslissend zou worden voor de zege, ingezet en hij was het ook geweest, die tijdens de 120 km. lange vlucht het zwaarste werk had gedaan. Robinson kreeg dan ook de prijs voor de meest strijdlustige renner. binnen zonder op zijn naaste belagers ook maar een seconde te hebben verlo ren en dus zal hij donderdag als laatste en nog altijd in het geel mogen vertrek ken voor de 46 km lange tijdrit. Dit alles wil niet zeggen, dat de oranje mannen van Jeng Goldschmidt stil hébben gezeten op de stijgende en dalende wegen door het prachtige heu velland van Brétagne, in de regenvlagen en in de straffe wind. Piet van Est, Piet Damen, Jef Lahaye en Martin van der Borgh zijn zeer actief geweest en het resultaat was, dat Neder land de tweede plaats in het dag-ploe- genklassement veroverde. Het had de eerste plaats kunnen zijn wanneer Lahaye niet op onbegrijpelijke wijze had gefaald in de koerstaktiek. Maar dat is een ander verhaal. Onbe tekenend De rit naar Brest is voor het beeld van de totale strijd overigens van wei nig betekenis geweest. Alle favorieten bleven rustig in het peloton hangen en zij hebben er alleen voor gewaakt, dat geen van de gevaarlijke concurrenten mee ging met de verschillende ontsnap pingen. Ook onze gele truidrager Gerrit Voorting heeft die taktiek van rust en waakzaamheid toegepast. En met succes want Voorting kwam met het peloton De Tour in cijfers De uitslag van de zevende etappe van St. Brieuc naar Brest over 170 km luidt: 1. Robinson (Intern, ploeg) 4.03.31 (met bon. 4.02.31); 2. Padovan (Italië) 4.03.31 (met bon. 4.03.01); 3. Dotto (centraal midden Frankrijk) 4.03.39: 4. Annaert (Parijs noord oost Frankrijk) 4.05.06; 5. Damen (Nelux) z.t.; 6. Lahaye (Nelux) z.t.; 7. Bahamontes (Spanje) z.t. 8. Graczyk (centraal midden Frankrijk) 4.06.03; 9. Brenioli (Italië) 4.06.06; 10. Moucheraud (Parijs noord oost Frankrijk) z.t.; 11. Manzaneque (Spanje) z.t.; 12. Bolzan (Nelux) 4.06.08 IS. van den Borgh (Nelux) 4.06.10; 14. Darrigade (Frankrijk) 4.06.57; 15. ex aequo het grote peloton waarin o.a. De Jong, Kersten, Wim van Est, Piet van Est, Voorting, Ernzer, Gaul, Schmidt, (allen Neluxploeg Anquetil, Bauvin, Bo- bet, Mahe, Privat, Walkowiak (allen Frankrijk), Baffi, Favero, Nencini (allen Jtalië), Armand en Gilbert Desmet, Fo re. Hoevenaers (allen België) Graeser (Zwits/Dld), Christian, Barbosa (beiden van de Internationale ploeg) allen in de zelfde tijd als Darrigade. Het algemeen klassement luidt na de zevende etappe: 1. Voorting (Nelux) 34.40.55; 2. Mahé (Frankrijk) 34.41.55; 3. Geminiani (centraal midden Frankrijk) 34.43.27; 4. ex aequo Gilbert Desmet (België) en Bot tela (Spanje) beiden 34.45.44; 6. Bauvin (Frankrijk 34.47.13; 7. Morvan (West Zuid West) 34.48.15; 8. Barone (Parijs noord oost) 34.49.45; 9 Favero (Italië) 34.50.23; 10. Planckaert (Belgie) 34.50.36; 11. Foré (B.) 34.50.37; 12. Darrigade (Fr.) 34.51.05; 13. Grac zyk (centraal midden Frankrijk) 34.51.16 14. Robinson (Int.) 34.51.54; 15. Adriaens- sens (B.) 34.52.46; 16. Sabbadini (west 7.w.) 34.53.18; 17. Gainche 'west z.w.) 34.53.26; 18. Van Geneugden (B.) 34.53.33 19. Bobet (Fr.) 34.53.48, 20 ex aequo: Anquetil (F.), Nencini (It.) en Ernzer (Neluxploeg), allen 34.54.18, 26. Van den Borgh (Nelux) 34.55.28, 28 ex aequo o.a. Gaul (Neluxploeg) 34.56.20; 35. Wim van Est (Nelux) 34.59.19; 42 ex aequo: Bot- techia (It.) en De Jongh (Nelux) bei den 35.04.41; 51. Bolzan (Nelux) 35.06.30; 54. Damen (Nelux) 35.06.35; 63. Piet van Est (Nelux) 35.07.06; 73. Kersten (Nelux ploeg) 35.08.46. 78. Schmitz (Nelux ploeg) 35.12.53; 83. Lahaye (Neluxploeg) 35.22.12. Het ploegenklassement van de zevende etappe luidt: 1. Italië (Padovan, Brenio li en Baffi) 12.16.03; 2. Neluxploeg (Da men, Lahaye en Bolzan) 12.16.20; 3. In ternationale ploeg 12.16.25; 4. Centraal midden Frankrijk 12.16.39; 5. ex aequoi Parijs noordoost en Spanje 12.18.08; 7. ex aequo Frankrijk, Belgie, Zwitsers- Duitse ploeg en West Zuidwest 12.20.5L Het algemeen ploegenklassement luidt na de zevende etappe: 1. Frankrijk (Ma he, Bauvin, en Darrigade) 104.20.13 2. België 104.26.57: 3. Centraal midden Frankrijk 104.29.07; 4. Nelux ploeg (Voorting, Ernzer, Van den Borgh) 104.30.41; 5. West zuidwest 104.34.59; 6 Internationale ploeg 104.44.09; 7. Italië 104.47.25; 8. Parijs noordoost 104.50.04; 9. Spanje 104.59.15; 10. Zwitsers-Duitse ploeg 105.09.54. Na de zevende etappe luidt het pun tenklassement: 1. Graczyk (centr. mid den Frankrijk) 65 punten: 2. Darrigade (Fr.) 88 pnt; 3. Voorting (Nelux) 110 pnt 4. Baffi (It.) Ill pnt; 5. Planckaert (B.) 126 pnt; 6. Gainche (West-zuidwest) 132 pnt; 7. Bauvin <Fr.) 136 pnt; 8. Hoeve naers (B.) en Wim van Est (Nelux) 152 pnt; 10. Barone (Parijs 161 Püt. Vinnige gevechten Voor de beslissende ontvluchting van Robinson, Dotto en Padovan ontstonden op de rechte wegen enkele vinnige ge vechten, waarvan Piet van Est, kort na de start een van de eerste animotors was. Met de Spanjaard Galdeano en de Belg Armand Desmet nam hij een kleine voorsprong en na 10 km waren Baha montes, Hoevenaers, Adriaenssens, Tho- min, Hollenstein en Dotto er bij geko men, terwijl Desmet zich op het peloton liet terugvallen. BRYAN ROBINSON In die openings-fase bleek al, dat Lahaye dit keer van plan was iets te laten zien. De man die in St.Brieuc het laatste was binnengekomen, kla gend over pijnen in zijn knie, had zich voorgenomen alle pijn te verbijten en te tonen, dat hij niet voor niets tot de .zekeren" van de Nederlandse ploeg behoorde, lang voordat de samenstelling definitief was. Maar voorlopig mislukten zijn aanvallen op het kopgroepje, dat steeds verder uit het gezicht van de hoofdmacht kwam. Lahaye verspeelde 200.000 francs Frederico Bahamontes was wanho pig toen hij op de lange, brede weg naar Saint-Pol-de-Leon reed, met Jef Lahaye als een blok aan zijn wiel. „Waarom doet hij nou niets?" vroeg hij klagend aan Jeng Gold schmidt, „waarom neemt hij de kop nu niet over En als in een flits werd Gold schmidt alles duidelijk. Jef Lahaye was bezig een knap opgezet planne tje te bederven. Eenvoudig omdat de Limburger om onbegrijpelijke re denen wilde voorkomen, dat Baha montes aansluiting kreeg met de kopgroep van drie man, ivaarop de Spanjaard jacht had gemaakt. En fel, bijna woedend weerklonk het commando: „Allez Sjef, op kop en je rijdt alsof det duivel je op de hielen zit". Maar het ivas al te laat. Bahamon tes had al te veel van zijn krachten gevergd. De Spanjaard had Lahaye tot op 20 seconden van de kopgroep gesleept, daarna verzwakte hij en toen Goldschmidt passeerde was het verschil alweer ruim iy2 minuut ge worden. En dat kon Lahaye, toch al niet te best in vorm, beslist niet meer verwerken. Goldschmidt had vandaag gegokt op de eerste plaats in het dagploe- genklassement. Daarom had hij La haye achter Bahamontes aange stuurd en daarom ook moest Pietje Damen - voor de eerste keer in deze ronde - met Annaert mee, toen deze later uit het peloton was wegge sprongen. In het heterogene gezel schap voor de hoofdmacht moesten twee Nederlanders zitten, één van hen, Lahaye, moest de kopgroep be reiken. De Limburger heeft het niet begrepen Achteraf is gebleken, dat de tacti sche blunder van Sjef Lahaye de Ne- lux-ploeg de eerste plaats in het dagploegenklassement heeft gekost, ofwel 200.000 franse francs, 1700 gul den. Het verschil tussen de kopgroep en de vier „jagers" bleef iy2 minuut, het derde groepje met o.a. Bolzan en v. d. Borgh arriveerde met een ach terstand van 2y2 minuut en het pe loton op 3 min. en 20 sec. En boven dien kreeg Padovan 30 seconden bo nificatie voor zijn tweede plaats. Al met al kwam de Neluxploeg 17 se conden tekort. Het zou beslist an ders zijn gelopen als Lahaye met Ba- homontes de kopgroep had bereikt. En zelfs zou het plannetje van Gold schmidt zijn geslaagd, indien Baha montes, Damen, Lahaye en Annaert 9 seconden vroeger waren gearri veerd 1700 gulden: een belangrijk bedrag. Geen wonder, dat Goldschmidt des avonds razend was. Ernstige val Iedereen laat het werk even in dc I zijn land zijn land gelaten en zit nu steek als de renners in aantocht op „zijn akkertje" naar het wonder zijnOok deze Franse boer /iee/4 dat Toue de France heet te kykeru Inmiddels werd de karavaan opge schrikt door een ongeluk, dat na onge veer 20 km in de buurt van het dorpje Kerguiilern was gebeurd. Een paar onvoorzichtige toeschouwers werden door één der volgende motoren aange reden en dat was weer oorzaak, dat een aantal renners door de motor ten val werd gebracht. Het ergst waren de Franse regionaal Lavigne en de Italiaan Fallarini er aan toe. Zij wer den in de ambulance gehesen met ver wondingen aan hoofd en schouders. Lavigne had een sleutelbeen gebroken en moest dus opgeven. Fallarini wilde echter van geen opgeven weten en toen hü verbonden was stapte hij weer op en met behulp van enkele van zijn landgenoten probeerde hij weer bij het peloton te komen, dooh hevige pijnen en duizelingen noodzaakten hem tenslotte toch ook de strijd te staken. Beide ongelukkige renners werden naar het ziekenhuis Guingamp gebracht. De blessure van Fallarini was echter zodanig, dat hij later naar het grote ziekenhuis van renners is vervoerd. Zijn toestand werd beschre ven als zeer ernstig Het tempo van het peloton was hoog en de kopgroep werd ingelopen. Het ver schil verminderde van 30 tot 20 secon den. En bij Belle-Isle-en-Terre (na 49 km) was de formatie gesloten met uit zondering van de Italianen, die op Fal larini waren blijven wachten en een achttal Belgen, dat de wegens band breuk teruggevallen Brankart en Foré in de achterhoede bijstond. Robinson weg Nog geen kilometer verder kwam de demarrage van Robinson. Het begon zo onschuldig, maar het werd bittere ernst. Even reed de taaie Engelsman alleen, toen sprong Jean Dotto uit het peloton naar hem toe gevolgd door Padovan. Een tweede ontspanning begon. Baha montes nam de benen op jacht naar de vluchtelingen en wéér kwam Jef Lahaye naar de kop van het peloton om een nieuwe poging te wagen om weg te komen. Het lukte en na een knappe achtervolging slaagde hij erin Bahamon tes te pakken te krijgen. Wat toen ge beurde was helaas minder knap. In samenwerking met de Spanjaard zou het waarschijnlijk weinig moeite hebben gekost om het drietal aan de kop te bereiken. Het verschil was op een gegeven ogenblik slechts 20 se conden, maar Lahaye liet Bahamontes al het werk doen en toen Goldschmidt in het voorbijgaan opweg naar de ravitaillering Lahaye opdracht gaf de kop regelmatig van „Baha" over te nemen, was het te laat. De achter stand was weer te groot geworden Piet Damen in de aanval Opnieuw stortte een Nederlander zich in het strijdgewoel. De kleine Piet Damen, winnaar van Warschau-Berljjn- Praag en debutant in de tour, had een „vrije dag" gekregen van zijn ploeglei der en voor het eerst zagen wij hem in de aanval. Samen met Annaert ging hij na ongeveer 90 km naar voren en zo werd het drietal aan kop dus gevolgd door twee tweetallen, waartnj onze land genoten Lahaye en Damen. In een vrij hoog verzet rijdend nu eens kopnemend, dan weer volgend, ging rugnummer 81 uit Lieshout prachtig met rugnummer 181 uit Parijs mee. En bij de vliegende controle van Plouescat (121.5 km) kwam de aansluiting met Lahaye en Bahamontes tot stand.. Tus sen de velden met artisjokken en langs de zeekust begon 't nu sterker geworden groepje achtervolgers een gemeenschap pelijke poging om Padovan, Dotto en Robinson in te halen. De Duitser Fritz Thiedemann heeft i te Aken met „Meteor" het Europees I kampioenschap voor springruiters ge wonnen. In het eindklassement bezette 1 hij met 106 punten de eerste plaats vóór de Italiaan Piero d'Inzeo met „Rock" (98.3 pnt) en de Duitser Hans Guenter Winkler met „Halla" (98,0 pnt) Op de laatste dag van deze wedstrij den hebben de zestien ruiters, die met hun paarden aan het vierde en tevens laatste onderdeel mochten deelnemen, het bijzonder zwaar gehad. De hevige regenval, die hét parkoers in een moe ras had veranderd, heeft de deelnemers tot uiterste voorzichtigheid gedwongen. In het 680 meter lange parkoers stonden 14 hindernissen opgesteld en 17 sprongen moesten worden gemaakt. En dit moest gebeuren zonder fouten. De opgave was bfjna onuitvoerbaar. Eén combinatie kwam foutloos rond. Het was de Rus Faworski, die met „Maneuvre" geen der hindernissen had omgegooid, doch hij kreeg 1,25 strafpunt wegens tijdsover schrijding. Fritz Thiedemann en de Chileen Aranda leidden hun paarden binnen de vas'tgestelde tijdslimiet over de hindemissen, maar zij noteerden res pectievelijk acht en vier fouten. Toen de sprongen van „Meteor" bij de 1,50 meter hoge Ierse wal en een 2.20 brede hin dernis mislukten, daalden de kansen voor Thiedemann. Deze stegen evenwel weer, toen zijn grootste concurrent, de Italiaan Piero d'Inzeo, bij -e Ierse wal 8 Advertentie ZONDAG A.S. 7 UUR N.M.. de promotiewedstrijd Vóórverkoop G. K. Martijn, Kooilaan 21, Leiden. fouten opliep en bij een sloot nog 0,25 tijdfout noteerde. De deelnemers moes ten het parkoers echter in totaal twee maal rondgaan, zodat de beslissing nog niét was gevallen. Als eerste startte Thiedemann en tot grote blijdschap van de Duitse toeschouwers maakte hij slechts één fout. Nog steeds was echter de mogelijkheid groot, dat Piero d'Inzeo hem van "de eerste plaats kon verdrin gen. Met spanning volgden de 35.000 toeschouwers de verrichtingen van de Italiaan. Tot aan het muurtje ging alles goed. Daarna maakten „Rock" en zijn berijder vier fouten en er kwam nog 0,25 tijdfout bij. Fritz Thiedemann was kampioen. Prins Bernhard, de voorzitter van de Internationale Hippische Federatie, die de wedstrijd had bijgewoond, overhan digde na afloop de nieuwe kampioen de medaille. Exhibitie te Noordwijk Het programma voor de exhibitie van de Wimbledonspelers in Noordwijk op zondag 6 juli a.s., is thans bekend. 's Middags wordt eerst gespeeld de partij DrobnyMark, daarna het tweede enkelspel tussen Patty en Cooper en tenslotte in een dubbel DrobnyPatty tegen CooperMark. MJLI-9eET206KM ATLANTISCHEV. V- OCEAAN - 7'--'- - gTNA7AIPF <P ravitaillerinqk \\BpTï1 Er was echter geen tijd meer om het verschil helemaal weg te werken. Toen Padovan en Robinson over de leegge- reden Dotto heengingen om hun alles behalve sportief verlopende finale uit te vechten waren de twee Nederlanders, de Spanjaard en de Fransman nog een kleine anderhalve minuut van de finish. Er was de Nederlandse ploeg een aardige duit ontgaan.... Fusie tussen Amsterdam en DWS bekrachtigd Gisteravond is in Amsterdam ten over staan van notaris M. J. Meijer de akte gepasseerd, waarbij de fusie tussen de verenigingen DWS en Amsterdam wordt bekrachtigd. De ondertekening geschiedde door de besturen van beide verenigingen - daar toe gemachtigd door de algemene verga dering - in aanwezigheid van mr. H. J. F. M. Huffer en mr. H. Baron Collot d'Escury, respectievelijk optredende na mens Amsterdam en DWS. Het bestuur van de KNVB en het sectiebestuur betaald voetbal waren reeds op de hoogte gesteld van de inhoud van de overeenkomsten. Zaterdagavond a.s. 6peelt LFC te Waddinxveen (in het kader van de sportweek die aldaar wordt gehouden) een erewedstrijd tegen Gouda. Aanvang 7 uur. TENNIS. Wimbledonkampioenschap Fraser en Cooper in eindstrijd De finale van het heren enkelspel wordt wederom een Australische aan gelegenheid, dat was gisteren het be langrijkste nieuws van Wimbledon. In de halve finales had Fraser de Deen Nielsen verslagen en Cooper van Mer- vyn Rose gewonnen. Maar hetgeen de Engelsen bijna nog belangrijker von den, was het feit, dat het zonnetje scheen. Sedert de openingsdag hadden de organisatoren gekampt mei een voortdurende regenval, waardoor het programma niet vlot kon worden af gewerkt. Gisteren echter keerde de zon terug en overal zag men tevreden ge zichten. De belangrijkste resultaten waren: Heren enkelspel, halve finales: Fraser (Austr.) versl. Nielsen (Den.) 6-4, 6-4, 17-19, 6-4; Cooper (Austr). vers.1 Rose (Austr.) 7-9, 6-2, 6-2, 6-3. Heren dubbelspel, derde ronde: Krishnan en Kumar (India» versl. Mulloy en Patty (V. S.) 3-6, 6-4, 6-2, 3-6, 7-5. Kwart-finales: Cooper en Fraser (Austr.) versl. Darmond en Remy (Fr.) 6-3, 7-5, 6-3. Dames dubbelspel, derde ronde: Mar garet Dupont en mej. M. Varner (V.S.) versl. Shirley Bloomer en Christine Tru man (G.-B.) 6-2, 6-2. Kwart-finales: Maria Esther Bueno en Althea Gibson (Braz./V.S.) versl. me vrouw Chartrier en Angela Mortimer (G.-B.) 6-0, 6-0; Yolande Ramirez en Maria Reyes (Mex.) versl. mej. G. Evans en mej. P. Hird (G.-B.) 6-3, 6-4; Mary Hawton en Thelma Long (Austr.) versl. Ann Shilcock en Pat Ward (G.-B.) 6-3, 4-6, 6-1. KORFBAL. Bedryfswedstrijden Voor deze serie wedstrijden werd gespeeld Fluks-combi- natie-Holl. Constructiewerkplaatsen 11-1. Hedenavond etaat op het programma; Fluks-comb.Kon. Nederlandse Grof smederij. Aanvang 7 uur, terrein Zoeter' woudse Singel.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 11