Amerikaanse ambassadeur Pli. Young >pende „Het Pilgrimfathershuisje" Na 350 jaar nog sterke banden Gem. Bedrijfstechnisclie school laat eerste resultaten zien 'ste jaargang Woensdag 2 juli 1958 Derde blad no. 29480 Nieuw museum in Leiden Slechts elf jaar van 1609 tot 1620 brachten de Pilgrimfathers Leiden door. Een jaar vol bittere nood en armoede hadden deze :geweken Engelse Puriteinen in Amsterdam beleefd, toen was de ikendheid van één van hen met onze stad er oorzaak van, dat een oep van honderd man zijn toevlucht zocht in de Sleutelstad. Het iren slechts eenvoudige lieden. Door zeer hard werken verwierven zich een over het algemeen nog vrij karig bestaan. Maar toch is m verblijf zo belangrijk geweest voor de stad Leiden en voor hen- |f, dat ruim drie en een halve eeuw later de herinnering aan deze rte episode aan beide zijden van de Oceaan nog voortleeft. kinderen niet opvoeden, zoals zij zelf waren opgevoed. Al genoten zij van de godsdienstvrijheid, die ons land kende, toch namen zy het moeilijke besluit om naar Amerika te vertrekken en daar een nieuw bestaan op te bouwen. De inmid dels beroemd geworden tocht van de Mayflower was daar het gevolg van. Maar al het water, dat tussen Leiden en hun nieuwe vestingsplaats stroomt, heeft de herinnering van de Pilgrim fathers niet kunnen uitwissen en door dit nieuwe museum worden de reeds be staande banden nog verstevigd. Gastvrijheid De burgemeester reikte de heer Philip Young als herinnering aan deze dag een kaart van Leiden uit de zeventiende eeuw over. Daarna bracht hij dank aan de velen, die hun krachten hebben ge geven om deze verzameling bijeen te brengen. De heer Philip Young bekende, dat hij het aityd prettig vond om naar Leiden te komen, maar ditmaal in het bijzonder. „U verwelkomt ons hier, zo als uw voorgangers het indertijd de Pilgrimfathers deden: met een grote gastvrijheid. De Amerikanen koeste ren speciale gevoelens voor de oude universiteitsstad Leiden en ik zie in de toekomst vele generaties Amerika nen naar hier komen". Hy dankte de burgemeester en de gemeentelijke autoriteiten, die dit museum mogelijk hadden gemaakt. MARKTBERICHTEN WOERDEN. 2 Juli Kaasmarkt: Aan gevoerd 120 partijn. Notering: le kw. 1.96 2,02: 2e kwal. 1.841,94; extra tot 2.25. Handel matig. WOERDEN. 2 Juli Jongveemarkt: Aangevoerd 97 lammeren. Notering 40 tot 50. Handel redelijk. Koksschool vierde enthousiast feest Gisteravond werd in een geheel ge vulde Stadsgehoorzaal de viering van het 8-jarig bestaan van de Koksschool op feestelijke wijze besloten. Adjudant J. Nieuwensteyn verwelkomde de aanwezi gen o.a. generaal Scheffer en echtge note. waarna de commandant van de Koksschool. luitenant-kolonel De Leeuw dank uitbracht aan alle medewerkenden van de sportwedstrijden, en in het bij zonder de wedstrijdleiders, secretarissen, juryleden en scheidsrechters. Majoor A. H. Frank overhandigde aan sergeant Hakkaart, teamleider van het eerste volleyballzestal de volleyballwisselbeker. Tenslotte werden kapitein Van der Reyden en adjudant Nieuwensteyn nog even in het zonnetje gezet en met en kele dankwoorden, gepaard met veel applaus gehuldigd. Na dit officiële gedeelte zorgde het Fanfarekorps van de Genie voor een luidruchtige maar feestelijke opening. De nummers werden met veel enthou siasme gebracht en vooral het laatste stuk „The river kwal mars" viel bij de aanwezigen zeer in de smaak. Met Dick Harris als conferencier volgde een ri)k gevarieerd programma. Men kwam allereerst in de sfeer van het romantische Wenen, door de operet temelodieën, die gezongen werden door de twee Salberti's. Zij werden aan de vleugel begeleid door Tony Schiffer- steyn. Het hoogtepunt van de avond was ongetwijfeld het optreden van Buneo de Mesquita, die vooral veel be kendheid heeft gekregen door zijn op treden voor de televisie. Wat deze artiest met zijn pantomime en mimiek weet te bereiken, grenst byna aan het ongelooflijke. Zijn spel spreekt van een zekere ironie, hoewel zfjn kol derstukken het meest gewaardeerd wer den. De Koksschoolmannen staken hun bewondering dan ook niet onder stoelen en banken. Luidruchtig werd deze Bueno de Mesquita gehuldigd. Een grote verrassing was het optreden van Maria Zamora en haar orkest. Roemba's en samba's werden op tem peramentsvolle wijze gebracht en dit werkte zo aanstekelijk op de zaal. dat {de toegiften niet achterwege bleven. Aan het eind van deze zeer geslaagde j avond sprak kapitein v. d. Reyden nog een kort slotwoord. ebouwtje aan Vliet falrijk zijn de Amerikanen ge fit, die bij de steen hebben ge- ian, die geplaatst is boven de laat- rustplaats van hun geestelijk lei- r John Robinson in de Pieterskerk, ongetwijfeld zal deze Amerikaan- Itrek naar de Sleutelstad nog gro- ivorden nu gisteren door de am- lsadeur van de Ver. Staten in ons d, de heer Philip Young, het uwe museum „Het Pilgrimfathers kje" officieel geopend is. 1 het kleine, eenvoudige gebouwtje st het Gemeentelijk Archief aan de Sotkade met nog een uitgang aan riiet is onder de stuwende kracht de gemeente-archivares, mej. mr. A. Bprille, een zeer selecte verzameling documenten, tekeningen en voor pen uit de Leidse tijd van de Pil- nfathers bijeen gebracht. Met zeer genoegen nam de heer Philip Young net een groot lint versierde sleutel in Eangst van de burgemeester, jhr. mr. I van Kinschot en ontsloot de deur. toegang gaf tot dit gebouwtje. Met- stapte het grote gezelschap geno ten. onder wie de Britse ambassadeur Paul Mason, de rector-magnificus, f. dr. S. E. de Jongh. de wethouders J. van Schaik en S. Menken, talrijke De Amerikaanse ambassadeur j opent de deur, die toegang geeft i tot het huisje van „P. Fathers", zo- j als buiten op een bordje te lezen staat. Burgemeester mr. F. H. van j Kinschot kijkt vol belangstelling i toe. Foto L D.—Van Vliet V.V.V.-autoriteiten. museumdirecteuren en anderen, het gebouwtje binnen. In Stadhuis Na een korte rondleiding wandelde het gezelschap langs de Universiteit en de Pieterskerk naar het Stadhuis, waar de eerste burger van Leiden een uitge- j breid overzicht gaf van de tyd, die de Pilgrimfathers in onze stad hebben door- I gebracht Hfj herinnerde aan de grote indruk, die dit groepje van honderd En- i gelsen in de toen 50.000 zielen tellende i stad heeft achtergelaten. Maar al kon den zy hier hun brood verdienen, echt aarden deden zij er nooit. Zy konden de taal niet goed leren en konden hun Zilveren jubileum W. Roelandse indaag werd het feit herdacht, dat tieer W. Roelandse, werkzaam als ler/harder in de smederij van de Kon. Ned. Grofsmederij, voor 25 by deze N.V. in dienst trad. Heden- lend werden de jubilaris en diens jgenote in de vergaderzaal van het (dkantoor door de directie ontvan- s directeur, ir. M. C. de Jong, sprak ubilaris, in tegenwoordigheid van de juratiehouders, de chefs en een ver- hwoordiger van de Ondernemings- 1, hartelijk toe. Spreker memoreerde fiverse werkzaamheden, welke de aris in de loop van deze 25 jaar !t vervuld. In het bijzonder trad ir. long in besohouwingen over de tech- he vorderingen en de hogere eisen, te dientengevolge aan de diverse Isoorten worden gesteld en waarbij de arbeid van de gloeier/harder zo bnate belangrijk is. Een taak, welke fubilaris steeds met grote nauwkeu- eid heeft verricht. Als blijk van rdering voor deze trouwe plichtsver ing bood ir. De Jong de heer Roe- Ise een enveloppe met inhoud, een ineringsbord en het vererend ge- ichrift van de Ned. Mij voor Nijver- en Handel, met de daarbij beho- le zilveren draagmedaille, aan. ïrvolgens boden nog de gelukwensen de heer A. Katz, bedrijfsleider en leer P. Barendse, lid van de Onder- lingsraad, die de jubilaris namens de iga's een geschenk overhandigde, a een dankwoord van de heer Roe- Ise volgde een gezellig samenzijn. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Indrina Maria, dr. van J. Kagenaar 1 Langerak; Elisabeth Johanna, dr. W. C. Zon jee en J. A. Bouwmeester; Mine Henrika. dr. van J. M. Turk en Lek; Johannes Theodorus Maria. zn. J. H. van der Zwet en G. J. Wessel- i; Adriana Johanna, dr. van H. van een en J. T. van Leeuwen; Petronella drika dr. van C. W. de Boer en E. Uw; Johannes, zn. van J. Schalk en i. Bisschop. OVERLEDEN D. C. Prins. 80 jr.. weduwe van G. Jt- H. Boot. 86 jr., man; F. van den t. 79 Jr.. echtgenote van D. Teerenstra; Jen Heijer, 51 Jr., echtgenote van N. ker. Vanavond open voor ouders en belangstellenden De directeur, de heer F. C Mabe- soone, vertelde dat men in dit jaar hoofdzakelijk het creatief vermogen van het kind wil ontwikkelen. Dit doet men o.a. door boetseren, hout- en metaalbewerking en schilder werk. Véél animo bestaat er bovendien voor DAMMEN KAMPIOENSCHAP LDDB De uitslagen van de laatste ronde van het toernooi om het persoonlijk kampioenschap van de Leidse Districts Dambonri luiden: Hoofdklasse; A. v. d. ZwanW. Heemskerk 11C. DeegenaarsW. F. I Olivier 20; N. AnkerTh. Zwetsloot 0—2. le klasse: N. WassenaarN. Schoon- derwoerd 02; J. DubbeldemanC. Slingerland 20. De eindstanden luiden: Hoofdklasse: 1. W. Heemskerk 9 pun ten uit 6 partijen); 2. C. Deegenaars I 8 p.; 3. C. Zijlstra 8 p.; 4. A. v. d. Zwan 7 p.; 5. W. F. Olivier 5 p.; 6. Th. Zwet sloot 4 p.; 7. N. Anker 1 p. I le klasse: 1. N. Schoonderwoerd 9 p.; 2. C. Slingerland 7 p.; 3. J. Dubbelde- 1 man 5 p.; 4. N. Wassenaar 3 p. Interessante tentoonstelling na moeilijk jaarwaarin juiste richting gezocht is Toen in september van het vorig jaar de Gemeentelijke Bedrijfstechnische School aan de Medusastraat geopend werd, wist men dat er met een groot expe riment begonnen werd. Deze school met haar individueel technisch onderwys heeft in ons land de spits afgebeten voor het onderwijs aan die leerlingen, die geringe capaciteiten bezitten en geen technisch onderwijs voor hun verdere vorming ontvingen. Nu er bijna een jaar voorbij is, heeft het personeel van deze school een ten toonstelling ingericht, waar men een beeld zou krygen van de prestaties en het werk dat de leerlingen in het afgelopen jaar verricht hebben. De school telt op het ogenblik 126 leerlingen, die zich kunnen specialiseren in schilderen en hout en metaalbewerking. De school die een cursus heeft van drie jaar, begint met een z.g. oriëntatiejaar, dat nu achter de rug is. I de muzieklessen en het metselwerk, o.a. tuinarbeid, die men weer met biologie I combineert. j Zo ziet men o.a. op de zeer interessan te tentoonstelling een gemetselde vijver I met goudvissen. j Veel belangstelling tonen de leerlin- I gen voor boetseren en kleibakken waar- van men menig staaltje kan bewon- I deren. Tijdens dit oriëntatiejaar wordt het kind geobserveerd, en deze waar nemingen worden in samenwerking met het psychotechnisch instituut van prof. Goris besproken om uiteindelijk de rioh- ting van het kind vast te stellen, zodat het zich in de tweede en derde klas kan specialiseren. Zeer modern is de opvat ting omtrent het doubleren van een leerling. Zitten blyven komt nl. op deze school niet voor, want, zoals de direc teur vertelde, verwacht men dat de jon gens hun beste beentje voor zullen zet ten. Veel doet men aan lichamelijke oefe ning, want dit ziet men als een uitste kende therapie voor het motorisch ge stoorde kind. Gymnastiek, zwemmen en sport dit laatste in verband met de so ciale vorming, krygen een flink accent. Men heeft in het afgelopen jaar een leerplan opgesteld, en men ziet het als doel om de leerlingen hoofdzakelijk les te geven via taken, die zij van hun lera ren ontvangen. Tenslotte deed de directeur een beroep om iedere medewerking zowel van de ouders als de psychologen om gezamen lijk het kind, dat een intelligentiequo tiënt heeft, waardoor het niet instaat is het normale technische onderwijs te volgen, toch een volwaardig en gelukkig mens van de maatschappij te maken. Hierna werd men in de gelegenheid gesteld om de tentoonstelling te bezich tigen. Deze tentoonstelling is uitstekend in gericht. In de diverse lokalen geven de leraren aan de belangstellenden op uit voerige wijze voorlichting omtrent het daar tentoongestelde werk. Zeer bijzon der is het metsellokaal waar menig stukje prachtig groepswerk te zien is. Het is niet de bedoeling dat het werk vaktechnisch gezien wordt, maar als in leiding en voortbouwen vah het creatief vermogen van de leerling. Het personeel van deze technische school heeft een moeilijk jaar aohter de rug, maar men is met dit individueel onderwijs op de goede weg. Moge deze tentoonstelling een stimulans zijn voor het volgend jaar. De tentoonstelling is helaas slechts één dag geopend. Van morgen werden genodigden, onder wie de rijksinspecteur voor het onderwys, de heer Machielsen en de gemeentelijke inspecteur van het onderwijs, de heer Swanenburg, in de sohool 'rondgeleid. De tentoonstelling is vanmiddag ge opend voor het bedrijfsleven en van avond voor ouders en andere belang stellenden. In „Het Pilgrimsfatherhuisje" luisteren burgemeester mr. F. H. van Kinschot, de Amerikaanse am bassadeur en mevrouw Young zeer geïnteresseerd naar de gemeente- archivaresse. mej. mr. A. Verspril le (rechts), die iets vertelt over het persje, zoals dat gebruikt werd in het begin van de zeventiende eeuw. (Foto L.D./Van Vliet) DUIVENSPORT P.V. De Rynklievers hield een wed vlucht met oude duiven op Chauny, af stand 304 km In concours stonden 125 duiven welke gelost werden om 6.45 uur met z.z.-westenwind. De le duif werd geconstateerd om 11.50.54 en maakte een snelheid van 993.69 meter per minuut. De laatste prijswinnaar arriveerde om 14.19.13 uur met 677.33 meter per minuut. Uitslag: Chr. v. d. Pluym 1, Wassen- burg Brandmaas 2 en 3, J. v. d. Wal 4. Lolkes de Beer 5, H. en J. v. Alphen 6. N. Hoogervorst 7, Fr. Wassenburg, F. Kiel 9, M. A. v. d. Wilk 10. P.V. DE VRIENDENCLUB Uitslag wedvlucht op Chauny. In con cours 196 duiven. Los 6.45 uur met z.w- wind. 0 punt 307.27 km. Aankomst eerste duif 11.52.45 uur; Aankomst laatste duif 14.16.35 uur. Uitslag: 1. P Warmerdam; H. Mooten; 3. C. P Gijsman; 4. R. Pet; 5 en 10 L. L .Bax; 6. comb. Dekker-Ulje; 7. J. Beekman; 8. P. van Schle; 9. A. de la Rie. Excursie „Oud-Leiden" Gisteren brachten leden van de Ver eniging „Oud-Leiden" een bezoek aan de centrale bloemenveiling te Aalsmeer waar een schat van veelsoortige bloe men. welke voor verzending naar ver schillende delen van de wereld in ge reedheid werd gebracht, werd bezichtigd. Vervolgens werden de schreden gericht naar enige bloemenkassen waar op des kundige wijze voorlichting werd gegeven over de verschillende kweekwijzen van bloemen en planten. Het voormalige stoomgemaal de Cru- quius. waarin thans door de stichting de Cruquius een museum is ingericht, werd vervolgens bezocht. In het voormalige gemaal bevindt zich nog de oorspron kelijke machine waarmede de Haarlem mermeer werd drooggemalen. Veel aan dacht trok een maquette welke op over tuigende wyze aantoont op welk een ge vaarlijke wijze een groot gedeelte van ons land ten opzichte van de zee is ge legen. Op welke wijze onze bekwame wa terbouwkundige ingenieurs plannen heb ben ontworpen tot bescherming van ons land tegen de zee (delta-planwerd door middel van tekeningen en modellen op aanschouwelijke wyze aangetoond. In Heemstede bezichtigden de deelne mers de resten van het slot van Heem stede, waarvoor plannen tot restauratie zijn ontworpen en reeds gedeeltelijk in uitvoering zijn gebracht. In Haarlem werden o.a. de St. Bavo en enkele hofjes bezichtigd. AfrikaStudiecentrum In de aanvang van 1957 werden de statuten van het Afrika-Studiecentrum te Leiden zodanig gewijzigd, dat het in het gehel der Afrikaanse studiën, in het bijzonder op het gebied der geesteswe tenschappen. hier te lande een centrale plaats ging innemen, aldus het jaarver slag van dit instituut. Dit werd organi satorisch tot uitdrukking gebracht door vertegenwoordiging van de Universitei ten en Hogescholen, die zich met Afri- kanistiek bezig houden, in het hoogste bestuurslichaam, waarbij een bijzondere band werd gelegd met de Leidse Uni versiteit, als nieuwe bevestiging van de traditie dezer Academie op het gebied van de studie der niet Westerse culturen. De leerstoel in de Bantoetalen, die het Studiecentrum in 1950 als byzondere leerstoel instelde, werd in de loop van 1957 als buitengewone leerstoel door het Rijk overgenomen, waarbij prof. dr. H. P. Blok van bijzonder buitengewoon hoogleraar werd. De algemeen secreta ris van het studiecentrum, mr. P. J. Idenburg zette zijn, sedert vele jaren aan de Leidse Universiteit gegeven we tenschappelijke voordrachten over de staatkundige geschiedenis van Afrika voort. Prof. dr. S. Hofstra, destijds op verzoek van het studiecentrum door het Leids Universiteitsfonds tot bijzonder hoogleraar benoemd, doceerde ook in het verslagjaar de Afrikaanse volkenkunde. Uit het aantal toehoorders blijkt de groeiende belangstelling in de Afrikaan se studiën, die zoals overal ter wereld ook in Nederland valt waar te nemen. Bovendien heeft het studiecentrum even als vorige jaren de gewoonte om voor aanstaande Afrika-kenners uit het bui tenland voor gastvoordrachten uit te no digen, voortgezet. De bibliotheek en documentatie van het studiecentrum werden in het ver slagjaar zeer intensief gebruikt door we tenschappelijke werkers en door velen, die in Afrika een werkkring gingen aan vaarden. Verschillende personen, ook uit het buitenland werkten in de bibliotheek ter voorbereiding van academische scrip ties of andere verhandelingen. Aan over heid en bedrijfsleven werden gegevens verstrekt over tal van onderwerpen, waarby in het bijzonder de staatkundige ontwikkeling in de verschillende Afri kaanse gebieden en onderwerpen van staatrechtelijke aard dienen te worden vermeld. Het studiecentrum publiceerde ln 1957 een geschrift van dr. L. Adam. weten schappelijk medewerker van het cen trum, getiteld „Drie Staten werden ge boren (Soedan, Marokko. Tunesië)". Voorts werd voor de Nederlandse rege ring een rapport samengesteld over de staatsrechtelijke en politieke ontwikke ling in de Franse gebieden in Tropisch- Afrika. Met soortgelyke wetenschappelijke in stellingen in het buitenland bestond ook in 1957 een goede samenwerking. Onder meer trad de algemeen secretaris op als algemeen rapporteur voor het sociale aspect op de zitting te Lissabon van het Institut International des Civilisations Differentes, die zich bezig hield met het onderwerp „Pluralisme Ethnique et cul- turel dans les sociétés intertropicales". Leden van de raad van bystand en de algemeen secretaris hielden in het ver slagjaar verscheidene colleges en voor drachten in het buitenland, tenvyl zy aan verschillende wetenschappelijke in ternationale bijeenkomsten deelnamen. Amerika steunt wegenaanleg op Sumatra De Amerikaanse ambassadeur in Dja karta. Jones, heeft aangekondigd, dat de Amerikaanse regering 8 miljoen dol lar ter beschikking heeft gesteld voor het aanleggen van een weg op Sumatra. Deze fondsen behoren tot de lening van 15 miljoen dollar van de V.S. aan Indonesië, die kortgeleden door het In donesische parlement is goedgekeurd. De overige zeven miljoen is enkele weken geleden bestemd voor een om vangrijk programma voor Diesel-agre- gaten, die elektrische energie zullen ver sohaffen aan 61 plaatsen op Sumatra, Borneo, Oost-Indonesië en Java. Het tracee van de weg op Sumatra wordt nog bestudeerd. Het werk zal door Amerikanen worden uitgevoerd. Het gehele project omvat ook de opleiding van Indonesiërs. BEURSOVERZICHT Vraag voor internationals Amsterdam, 2 juli Ondanks de teleurstellende houding van Wallstreet wist het Damrak het klaar te spelen om de goede technische ondertoon van de markt te handhaven. Wel was de stemming niet zo vast als gisteren, maar ook vandaag deden ko pers zich weer gelden zodat de koersen merendeels omhoog gingen. Alleen de stemming voor Kon. Olie viel een beetje tegen. Het hoofdfonds richtte zich vrijwel geheel naar Wallstreet het geen betekende dat het hogere niveau van gisteren met moeite gehandhaafd bleef. Desondanks was Koninklijke per saldo dan toch nog f. 3.50 boven het ni veau van maandag. Philips trok belangstelling door Ame rikaanse aankopen waardoor het lam penfonds de 300 benaderde. De gehele middag werd in de Philipshoek behoor lijk gehandeld. Hetzelfde gold voor Aku, die meest voor binnenlandse rekening werden aangekocht. Het rayonfonds kwam dientengevolge op 196, vergeleken met maandag een koerswinst van 8%. Ook Unilever was vast en overschreed de 360. De koerswinsten bleven ook later goed gehandhaafd, inclusief die voor KLM. Het vliegtuigpapier kwam op f. 104. In de cultuurhoek waren Deli weer ac tief. Er werd een nieuwe koersstijging geregistreerd die tot 117 ging. Senembah daarentegen was iets in reactie. HVA en Amsterdam Rubber wisten zich goed te handhaven. Voor Scheepvaart was de belangstelling gering. Alleen Nievelt liet een goed prijshoudende stemming zien. De andere soorten waren vrijwel verwaarloosd, inclusief KPM. Ned. staatsfondsen waren onveran derd en lusteloos; woningbouwlening en rentespaarbrieven bleven op het vorige niveau. WISSELKOERSEN Amsterdam, 2 juli - Londen 10.57— 10.57%; New York 3.78%—3.78%Mon treal 3.94%—3.94%: Parijs 89.97%— 90.07%; Brussel 7.58%—7.59%; Frank furt 90.48%—90.53%; Zurich 86.55— 86.60; Zürich <vr. fr.) 88.27%—88.32%; Stockholm 73.08%—73.13%; Kopenha gen 54.65%—54.70%: Oslo 52.81%— 52.86%; Milaan 60.77%—60.82%; We nen 14.62—14.63. Beurs van Amsterdam Woensdag; 2 juli ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3V« ®4*, Grootboek obl. 3',4 Ned. '47 354 (3) 9 0A Ned. '51 3',i 9b 94 Ned. '53 (3»,i> Ned. '56 3Vi 2|?? Ned. '48 8* Ned. '54 3% Ned. '55 I 314 884, 88V Ned. -55 II 3V. 91* Ned. -31 3 9?„4 Dollarlng '47 3 91% 91 Investeringscert. 3 rJT* Ned. 62-64 3 94A 94,', Cert. NWS ni ia Indië '37 A 3 91J4 91,« Grootboek '46 3 Ned. W.B lening 6% 109H 109tl ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 36% 35% Nat. Handelsbank 84 85 Ned. Handelmy169 168 Amst. Rubber 68% 69 Dell Mij .en (Ver.) 111% - H.VA101% 101 Java Cult33 34 Senembah 87% 87 Vorstenlanden12% 12% AKU 193% 197 Berkei's Patent (v.) 190 191 Calvé Delft cert. 301 305 Kon. Pap. v. Gelder 179 180 Hoogovens cert302 302% Mülier en Co. NB. 304 305 Ned. Kabelfabr258 257 Philips 358% 299% Philips pref158 158 Unilever358 358% Wilton Feyenoord 190 187 Blliton 2de r191 192 Dordtse Olie gew. 723% 718 Kon. Petr. (f.20.—) 172.20 172 20 idem (50 f.20.—) 171.75 17140 Holl. Amer. lyn 139% 138% Java China Paket 131 130% K.LM 102.50 103 Ned. Stoomv My. 140% 146 Kon. Paket My ns% 117% Stoomvaart My Ned 145y4 Nievelt Goudr cert 126% 128% v. Ommeren cert. 233 231% Kon. Rott. Lloyd 123 12i Ned. Scheepv. Unie j26% 126 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 94% Den Haag 1937 I 3 87% Leiden 1947 93% B R'dam '37 I-IH 3% 94% Industr. Obligaties Philips DoUarlng '51 96% 97% Premieleningen A'dam '53 3 104 91% 92% A'dam '56 I 2% 85 85% A'dam '56 II 2% 100% 100% Eindhoven '54 2% 85% 85% Enschede '54 2% 84% 85 Den Haag '52 I 2% 94 y8 95% Idem II 2% 99L 94% R'dam '52 12% 95L 95% 95% Utrecht '52 2% 97% 97 Z.-Holl. 1957 2% 99% 99% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Crediétinstellingen Amst. Bank 220 221% HJ.U. cert195% 196% Rott. Bamik 184% 185 Twentsche Bank 169% 170 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 232% 235' 4 Borneo Sum. H.My 45 44% Ned. G. en Sp. fabr. 190% 191 Kon. Ned. Grofsm. 106% 107 Internatio 75 75 Rott. Droogdok My. 500 499 Tieleman en Dros 7% Ned. My. Walv.vrt. 80% 81% Spoorwegen Deli Spoorweg My. 7% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 28^ Intern. Nickel 79Aexd. Anaconda 47A Bethlehem Steel.... 41A Cities Service 56% General Motors 39% Kennecott89exd. Republic Steel 47% Shell OU 76y4exd. Union Pacific 29A Un. States Steel 64% 28% 79% 47* 41 56 39A 89% 47 H 75% 64% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen VU 1/7 Edelmet Kon AA.. 44% Pref wa idem 54 54% Electrolas B 375 Holl Constructie 410 413 lng bur v Bouwnyv 124 Int Kunststof! Ind 42 43 Leidsche Wolspinn 135 %GL 136GL Slkkens Lakfab '53 405 405 Ver Touwfabrleken 175G 175 Wernlnk's Betonm 86 86% Van wyk Textiel 66% 66% Zaalberg 99% 100

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7