De manier van thee-zetten! Het Westen moet trachten Libanon te redden, niet president Sjamoen Hammarskjölds maatregelen brengen nog geen oplossing voor de huidige moeilijkheden -:c Pion in spel van grote machten Soebandrio: „Meer militairen naar Nieuw Guinea verhoogt spanning" Moordenaars van 11.000 mensen zullen in Bonn terechtstaan WOENSDAG 2 JULI 1958 ARM KLEIN LAND, WAT NU? i Uw vakantie is te kort om er zelfs één dag of uur van te missen. Daarom waarheen U ook gaat neem 'ASPRO' mee' Geen hoofdpi|n, opkomende kou of lusteloosheid zal dan Uw vakantievreugde bederven. 'ASPRO' helpt snel en zeker en doet meer dan dat! Dooi zijn onschadelijke samenstelling geeft ASPRO' U Uw opgewektheid en levensvreugde terug blijft Uw gehele vakantie m vakantiestemming ..HEJIHU.INC OP VifUOtK' 2'aspbo-» -en tfoïtnfeeft ft.' 1 loodigmorgen 10 4: (Van onze reisredacteur) BEIROET. Meer dan anderhalve maand zeurt het Libanese conflict nu voort, meer dan 45 nachten al liggen de burgers van Beiroet, Tripoli en Saida met kloppend hart naar het geknal om hen heen te luisteren. En terwijl er wordt bemiddeld en gedreigd, terwijl Hammarskjöld heen en weer reist en zegt dat hij optimistisch is, terwijl Amerika's Zesde Vloot vlak achter de horizon kruist, Britse parachutisten op Cyprus klaar staan, Radio-Moskou over „vrijwilligers" spreekt en een handvol V.N.-waarnemers door de rebellen voor het lapje wordt gehouden, beginnen zo langzamerhand de zenuwen van Libanons brave burgers te knappen. Er gaat geen dag voorbij zonder dat men als correspondent van een Libanees de vraag hoort: „Wat nu? Wat gaat er met ons arme landje gebeuren. We waren zo gelukkig hier". Inderdaad: Libanon wat nu? Waar ligt de oplossing voor het kleine land, verscheurd door een burgerkrijg, pion geworden in het spel van de internationale machten. den worden, terwijl naar Libanese tra ditie eigenlijk de vriendjes van de op positie aan de beurt waren. Springstof genoeg Die oplossing moet op tweeërlei ter rein gevonden worden, op het nationale en op het internationale. En de natio nale en internationale aspecten van het conflict liggen vrijwel onontknoopbaar in elkaar verstrikt. De rebellen houden vol, dat het een zuiver intern conflict is, president Sjamoen beweert even hardnekkig dat het gehele conflict door Nasser op touw is gezet. Geen van beide stellingen houden stand. De grondoor zaken van het conflict zijn inderdaad van Libanese aard. Er heersten sterke bezwaren tegen Sjamoens buitenlands beleid, dat Libanons traditionele neu traliteit inruilde voor een sterke bin ding met het Westen. Men was terecht boos om de verkiezingszwendeltjes, die Sjamoens regime pleegde. Men vreesde, dat Sjamoen een tweede termijn als president nastreefde, dat zijn vrienden nog eens zes jaar lang bevoordeeld zou- Intern conflict. De kloof tussen de in het algemeen rijkere en meer ontwikkelde christenen en de verpauperde mohammedanen be gon steeds duidelijker in het licht te treden. En tenslotte waren er de einde loos gecompliceerde heibeltjes tussen stammen en personen, die sinds twee duizend jaar op deze trefplaats tussen volken en beschavingen waren gegroeid. Er lag inderdaad springstof genoeg voor een conflict, ook al zouden geen wapens en dynamiet uit Syrië zijn toegevloeid. De oppositie heeft gelijk als zij zegt, dat de oorsprong en de doelen van de hui dige revolutie van Libanese aard zijn. Met dit voorbehoud echter dat naar ruwe schatting ruim een derde deel van de Libanese rebellen, vooral in het noorden en het zuiden, thans wel dege lijk aansluiting bij de Verenigde Ara bische Republiek wenst. Een oudgediendevan de Tri- poli-rebellen. Boven zijn hoofd de gaten van de tank-granaten. (Foto van onze Reisredacteur) en inmenging van buiten Tezelfdertijd heeft Sjamoen gelijk, wanneer hij van buitenlandse inmen ging spreekt. De grote hoeveelheid wa pens waarover de rebellen beschikken, zijn zeker goeddeels uit Syrië gekomen. Nasser is bij de rebellen aan boord ge- j klommen en het zijn die wapens, die van een conflict, dat anders met stakin gen en wat relletjes zou- zijn uitgevoch- ten, een halfwas burgeroorlog hebben gemaakt, die op zijn beurt het prestige I van buitenlandse machten in het ge- i ding heeft gebracht. Amerika en Enge- t land steunen Sjamoen, Nasser en zijn vrienden de rebellen. En niemand heeft veel zin een pas terug te doen. Wanneer het Westen Libanon laat vallen, verliest het vertrouwen in Perzië, Irak, Jordanië en Soedan, wanneer Nasser Sjamoen niet van zijn plaats wrikt, zullen de an ti-Nasser krachten in de Arabische we reld een betekenisvolle overwinning hebben behaald. Onder deze omstandig heden lijkt Hammarskjölds beleid niet onlogisch. Hammarskjöld wil Libanons grenzen sluiten en vervolgens de Liba- nezen zelf hun moeilijkheden laten uit zoeken. Het lijkt logisch, maar het is een oververeenvoudiging van een inge wikkelde situatie. Ten eerste zijn de honderd V.N.-waarnemers niet genoeg om Libanons grenzen af te grendelen. Wanneer het nodig mocht blijken kun nen de Syriërs voldoende wapens blij ven smokkelen om het huidig evenwicht te doorbreken en de oppositie de kans te geven het pleit te winnen. Een V.N.-politiemacht waarvoor Hammarskjöld weinig schijnt te voe len is het minste wat nodig zou zijn. Maar ook in dat geval dreigt hei ge vaar, dat de moeilijkheden de Liba- nezen over het hoofd zullen lopen, dat het conflict tenslotte zo hevig wordt, dat buitenlands ingrijpen op- De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, Soebandrio, heeft vandaag gewaarschuwd, dat het zenden van Ne derlandse militairen naar Nieuw-Guinea de spanning tussen Indonesië en Neder land zou doen toenemen. Intussen heeft Hadji Mansjoer, de voorzitter van de defensie-commissie uit het Indonesische parlement, de waar- nieuw nodig zal zijn. De voornaamste reden daarvoor is de hardnekkigheid waarmee president Sjamoen zijn min derheidspositie verdedigt. Die hard nekkigheid berust op de Brits-Ameri kaanse garanties, die hij heeft gekre gen of denkt te hebben gekregen. Neutrale bemiddelaar Het is inderdaad verleidelijk te trach ten Sjamoen en zijn pro-Westelijk be leid door Brits-Amerikaanse druk te redden. Maar het is al te laat. Voor een klein land als Libanon, temidden van de Arabische wereld gelegen, econo misch volkomen afhankelijk van Syrië, is Sjamoens beleid te pro-Westelijk ge weest. Sjamoen steunt nog slechts op een minderheid, het leger weigert zijn bevelen tot een aanval op de rebellen op te volgen, beperkt zich tot defensieve acties, tot handhaving van de status quo. Een Brits-Amerikaanse bezetting van Libanon zou in het AFRO-Aziati- sche deel van de wereld een gebrul doen opgaan, waarvan niemand plezier zou hebben. Men zou er ten eeuwigen dage moeten blijven om Sjamoen tegen de meerderheid van zijn volk te be schermen. Moet men dan Libanon weerloos over leveren aan Nasser? Geenszins. Het Westen moet ten eerste de werkelijke mogelijkheden overwegen die het in Li banon heeft en dan zien met welke Li banese leiders het die mogelijkheden kan realiseren. Die mogelijkheden zijn zeer wel zichtbaar: een onafhankelijk Libanon, dat zijn papieren overeenkom sten met het Westen schrapt, maar, zijn commerciële en culturele belangen be seffend, een welwillende neutraliteit handhaaft tussen het Westen en de Ara bische landen, waar het als bemiddelaar nuttige diensten kan vervullen. Iedere verdergaande binding is onwezenlijk. Sjehab staat gereed Met welke Libanezen kan het zo'n po sitie bereiken. Alleen met een man die het vertrouwen geniet van de christe nen, de regeringspartijen en het niet pro-Nasseriaanse gedeelte van de oppo sitie. Die man staat gereed: het is de maronitische (christelijke) commandant van het leger, generaal Sjehab, die thans over een enorme meerderheid kan beschikken. De enige verstandige beleidslijn voor het Westen is nu over duidelijk. Het moet duidelijk maken dat het gereed is in het Nabije Oosten te intervenieren wanneer Nasser werkelijk een greep naar Libanon zou doen, met die dreiging tevens Hammarskjöld tot daadwerkelijker V.N.-hulp stimulerend. Het moet tezelfdertijd Sjamoen duide lijk maken, dat hij geen blanco-cheque op het Westen heeft, dat hij er goed aan zal doen Sjehab tot minister-presi dent met buitengewone volmachten te maken en zelf een lange buitenlandse vakantie te nemen. Want het gaat er niet om de overigens bijzonder aardige president Sjamoen te redden, maar Li banon. schuwing laten horen, dat indien de Nederlanders militaire voorbereidingen in Nieuw-Guinea gaan treffen, „de re gering en het volk van Indonesië weten hoe te antwoorden op deze bedreiging". Mansjoer heeft een bezoek gebracht aan minster-president Djoeanda. Er zijn geen mededelingen over dit onder houd verstrekt. Het besluit van de Nederlandse rege ring om een beperkt aantal manschap pen van de Kon. Landmacht naar Ned. Nieuw-Guinea uit te zenden is gisteren met grote koppen in de bladen in Dja karta vermeld. Het linkse blad „Pemoe- da" bracht het nieuws onder een vier- kolomskop, maar onthield zich van com mentaar. Het communistische blad „Ha- rian Rakjat" schreef, dat „de voor naamste vijand van Indonesië Neder land blijft". Het voegde eraan toe, dat de vorming van een verenigd nationaal front tegen het imperialisme de on dergrondse acties, de monopolitische positie en het kapitaal van Nederland de voornaamste voorwaarde is voor de voltooiing van de Indonesische revo lutie. Verscheidene Indonesische autoritei ten o.w. een parlementslid en de secre taris-generaal van het Nationale Front voor de bevrijding van Nieuw-Guinea, overste Pramoerahardjo, hebben onlangs verklaard, dat Nieuw-Guinea „slechts door geweld van de Nederlanders zou kunnen worden bevrijd". Mevrouw Soepeni, voorzitter van de commissie voor Buitenlandse Zaken uit het Indonesische parlement, heeft de vorige maand naar aanleiding van een verklaring van de Nederlandse minister van defensie gezegd, dat „er geen agres sie door Inonesië tegen Nieuw-Guinea zou worden gepleegd, daar het een In donesisch gebied is". Drie S.S.-leiders gingen als beesten in Sachsenhaiisen te keer, erger dan Sommer (Van onze correspondent te Bonn) In Bonn zal in september a.s. het proces beginnen tegen een drietal S.S.-ers» die beschuldigd worden van het plegen van niet minder dan elfduizend moorden. Men noemt dit proces nu reeds verschrikkelijker dan dat tegen Sommer, de beul van Buchenwald. De aanklacht tegen het drietal beslaat een boekwerk van 500 pagina's! Getuigen uit vele landen, onder wie Nederlanders, zijn opge roepen. Het gaat hierbij om drie zogenaamde S.S.-führer, te weten de 47-jarige Gustav Sorge (bijgenaamd „ijzeren Gustaaf"), de 41-jarige Martin Knittler (de „kweller") en de 41-jarige Wilhelm Schubert („pistooI-Schubert"). Zij waren in 1945 door de Russen gevangen genomen en tot levenslang veroordeeld. In 1956 werden zij naar Duitsland teruggestuurd, waar Sorge en Schubert drie weken later en Knittler pas na een jaar weer werden gearresteerd. Meer dan zevenhonderd getuigen gehoord Twee jaar lang heeft de officier van Justitie te Bonn deze zaak thans in be handeling. waarbij hij niet minder dan 750 getuigen heeft gehoord; in de rechtszaal zullen er hiervan 161 ver schijnen. Dit drietal heeft op een ver schrikkelijke wijze huisgehouden in de concentratiekampen Sachsenhausen en Esterwegen, hun „werk" begon reeds in 1938 toen zij duizenden joden het le ven onmogelijk maakten. Sorge speciaal was een vreselijke man, die in de eerste jaren van zijn optreden vele gevangenen letterlijk met zijn zware laarzen dood trapte als zij van uitputting na zware appèls waren gevallen. Op een dag zou hij honderd gevangenen op deze wijze gruwelijk hebben vermoord. Hij had het speciaal voorzien op Jehova's Getuigen, die hij de eerste dag, dat zij in het kamp kwamen meestal met een knuppel dood sloeg. Samen met Knittler en Schubert had hij een speciale behandeling voor bepaalde gevangenen bedacht; het drie tal zette de slachtoffers beurtelings on der een straal kokend en een straal ijskoud water. Oudere gevangenen stier ven hierna meestal. Schubert kreeg zijn bijnaam, omdat hij. wanneer hij dronken was, met zijn pistool in het wilde weg placht te schieten op de slaapzalen van de gevangenen. Het „hoogtepunt" van hun misdadig werk was ongetwijfeld het vermoorden van in totaal 10.000 Russische krijgsge vangenen in Sachsenhausen, die door de opperste SS-leiding en vermoedelijk door Hitier zelf ten dode waren opge schreven. Sorge, Knittler en Schubert hadden voor dit doel een aparte barak ingericht, zogenaamd om de gevange nen de gelegenheid te geven te douchen, in werkelijkheid om hen een voor een met een nekschot te vermoorden. Het drietal weet zich öf niets te herinneren van hun verleden, of beroept zich op „bevelen van hogerhand". Behalve het gezamenlijk vermoorden van de tien duizend Russen en ongeveer honderd andere gevangenen, wordt Sorge afzon derlijk beschuldigd van 123, Schubert van 97 en Knittler van 13 moorden, waarvan bekend is dat zij door getuigen kunnen worden bewezen. Daarnaast heeft het drietal nog vele andere moor den gepleegd, die men evenwel niet di rect kan bewijzen. Verhoging tarief draadomroep Staatsblad 305 bevat een besluit, hou dende verhoging van heit abonnements tarief van een hoofdaansluiting, ge noemd in het draadomroepbesluit. Het maandabonnement wordt gebracht van f. 2.50 op f. 2.60. Het besluit overweegt, dat de stijging van de exploitatielasten van het staatsbedrijf der P.T.T. noopt tot enige verhoging van het draadom roepabonnementstarief. Het besluit is heden in werking ge treden. f 89.- sportrijwielen Eng. model met terugtraprem en chroomvelgen. Ook voorra dig lste-klas merkrijwielen: Rudge, Joco, Burger, E.N.R. KINDERRIJWIELÈN f 56.— contant of in overleg Nog enige beschadigde wasmachines f 155. FIRMA DUSOSWA, Turfmarkt 2 - Leiden Vanaf heden een zeer speciale partij-aan bieding van de be roemde ZAALBERG- NOCTURNEDEKENS met kleine foutjes en 1 geringe afwijkingen; zowel in één- als in f twee-persoons maten. Nu koopt U zo'n bij- zonder lichte, maar 1 fantastisch-dikke vacht voor uitzonder- O lijk lage prijs! Reeds voor f. 42.50 i een vacht, waar zelfs een schaap jaloers op zou zijn! BrsestpaatW1?' LEIDEN Aangeboden: GRASZODEN GROND en KOOS.AS. G. A. DE GRAAF, Haarlemmertrekvaart 11, Oegstgeest - TeL 30636 DIVERSEN f 12.50 f 12.50 f 12.50 De nieuwste permanent (douce) Modern en vochtbestendig. Lucien, Haarlemmerstraat 234, tel. 20714. Verhuur kano'6. 1- en 2-pers. kano's. Jaohthaven „De Trek vaart". H. Geljsmam, Maredljk 149 a. Tel. 21144. Engels. Grondige examenop- leldlng handelscorrespondentie, spreekvaardigheid Cambridge. Spoedopleiding Emigranten. Dagelijks Inschrijving. Vertalin gen. W. Verboog, Leraar En gels, beëedlgd Tolk/Vertaler. Prof. Cert. Cambridge Univer sity, Steenschuur 18, Lelden. Telefoon 25335. Boottochten Rondvaart over Kagerol assen. Vertrek dage lijks 2 uur. Geregelde stads- rondvaarten. Vanaf maandag 7 Juli naar Schiphol, afvaart 10.30 uur, terug plm. 6 uur. Afvaarten: Beestenmarkt. Red. Gebr Harland. Tel. 23633. Gratis. Jabotapjjt, vastge stelde verkoopspr. f 5.95 p. me ter, 15 dessins, gratis plaatsen. Klinkhamer, Hoge Rijndijk 41. Aangeb. vrij bovenhuis, 4 k. en zolder, Den Haag. Gevr. woning te Lelden. Alleen brie ven Vos, p/a. Westermolenstr. 35, (by WestelndeDen Haag. Dames! Nog voor de vakan tie een permanent? Wy per manenten alle systemen vanaf 6.50, wassen, watergolven 2.25, model knippen 1.25. Juli en augustus dinsdags gesloten. G. Tesselhoff, kapper, Heren straat 54. Tel. 23711. Wonlngrull. Aangeboden een benedenhuis, bev. 3 ka mers, keuken, schuur en tuin tje. voor heel huis of groter benedenhuis of 4 kamerflat. Br. bur. v. d. blad no. 1456 k Aangeboden een beneden huis, bevattende 2 kamers, keuken, voor- en achtertuin, stenen schuur, goede stand Oegstgeest, rullen voor woning met 2 kamers, 2 slaapkamer tjes en keuken. Leiden of om geving. Brieven bur. van dit blad onder no. 1454 k. m Manicure. Telef. 724576, Amsterdam. Vakantie op de Westelnder* plassen. By ons kunt U lek' ker eten, slapen, vissen en roeien. Prima boten. Café Hrusemeler, Lelmuiderdyk 186, Aalsmeer. Dit zign de voordelen O Geen theeblade ren in de theepot of in de kopjes. Geen thee zeefje meer nodig. 0 Het theezakje blijft bovenin de thee pot drijven, waar het water het heetst is. Daardoortrekt de thee veel beter af. Altijd thee van precies dezelfde sterkte door de nauwkeurig afgepaste hoe veelheid. O Na 5è 6minuten, als de thee voldoende getrokken is, kan het theezakje ge makkelijk worden verwij derd. De thee blijft dan haar fijne geur en volle smaak geheel behouden. Zet nu thee op de nieuwe maniermet Pickwick Theezakjes groot formaat, die in het gebruik zo voordelig zijn. De zakjes zijn dubbel en geven daardoor snel een maximum aan smaak en geur af. Het staat bovendien zo keurig en verzorgd. Neem de proef Vraapt uw winkelier 3

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 4