E FILTRA Son filtre est si pur Chefarine.4 L In West-Duitsland groeit getal van voorstanders der doodstraf Succes van liet leger in de Libanon N.A.V.O.-vIiegfeest op Soesterberg 4-voudige combinatie, een wetenschappelijk succes! Kapitaalbehoefte der industrie ^7^ Met een enkel woord Agenda m PHILIPS PRONONCE voor Uw ONDERGOED WOENSDAG 2 JULI 1958 Velen zijn onder de indruk van misdaden aan de lopende band, zelfs vlakbij Bonn (Van onze correspondent te Bonn) De woeste schietpartij in de omgeving: van Bonn, waarbU een paar Jeugdige bandieten van een auto uit twee voorbijgangers pardoes doodschoten, heeft het probleem van de doodstraf in West-Duitsland opnieuw in het middelpunt der belangstelling geplaatst. Niemand minder dan de minister van Justitie Schüffer heeft zich nog niet zo lang geleden een voorstander van de doodstraf getoond en het CDU-Bondsdaglid Memmei heeft geëist, dat de doodstraf weer zo anel mogelijk wordt ingevoerd. Hij heeft hierover een voorstel bi) de Bondsdag inge diend, waarbij hU kennelijk onder de indruk was van deze wilde schietpartij. Of het voorstel het ver zal brengen, is nog niet bekend. Maar dat het aantal voor standers van de doodstraf thans in West-Duitsland niet gering is, staat vaat. Minister Sch&ffer zou zelfs politieke misdaden met de dood bestraft willen zien! Sterke tegenmotieven De liberale leider Mende eiste on langs invoering van de doodstraf voor ontvoering van kinderen, voor moord en voor seksuele misdrijven met kinde ren. Mende sprak kennelijk onder in vloed van de grote verontwaardiging, welke do kindermoord te Stuttgart tot gevolg had. Behalve Mende, Sch&ffer en Memmei, staan als voorstanders van de invoering van de doodstraf persoon lijkheden bekend als Gerstenmaier, voorzitter van de Bondsdag, en de ministers SchrÖder en Strauss (resp. Binnenlandse Zaken en Defensie). Maar alle socialisten zijn verklaarde tegenstanders, evenals de ministers Seebohm en Merkatz, de liberale leider Dehler en president Heuss. De motieven, die de tegenstanders van de doodstraf aanvoeren, zijn in een land als Duitsland niet gering in aantal en kwaliteit. Men ageert vooral in de Westduitse pers tegen een man als Schaffer, die indertijd heeft gezegd, dat de doodstraf niet in de grondwet werd verankerd, omdat de scheppers van deze Grondwet destijds nogal idea listisch ingesteld waren. In feite is de doodstraf in West-Duitsland echter af geschaft, omdat men in het nabije ver leden op zo een afschuwelijke wijze geconfronteerd is geweest met het mis bruik van het recht en de mogelijkheid van de doodstraf, dat men het onver antwoord achtte opnieuw deze straf in te voeren. In het bijzonder is men ge kant tegen Sch&ffers voorstel om ook landverraad met de dood te bestraffen. In het Derde Rijk is met het woord landverraad een dergelijke koehandel gedreven en is het aantal onschuldi- gen, dat hiervoor met de dood bestraft werd zo groot geweest, dat men ieder risico op dit punt wil voorkomen. Regeringstroepen hebben gisteren re bellerende druzen teruggedreven en daardoor de directe bedreiging van de internationale luchthaven van Beiroet afgewend. De frontlijn van de zuidelijke rebellengroep is over een afstand van 5 kilometer opgerold. De Druzen onder bevel van Kemal Djumblatt zijn nu hun overheersende positie kwijt, van waar uit zij maandag neerkeken op de start banen van het vliegveld. De regeringstroepen en gendarmerie vielen gisterochtend vroeg de rebellen aan van Sjemlan uit, een plaats in de bergen die de Druzen maandag bijna hadden bereikt. De Druzen werden te ruggedreven in de richting van Ainab. De regeringsstrijdkrachten zuiverden gistermiddag dit dorp van de laatste scherpschutters der Druzen. Toen de Druzen het dorp hadden ver laten, vond men ln de buitenwijken het lijk van een man, Volgens een korporaal van de regeringstroepen betrof het hier een Syriër, omdat hij Russische enkel stukken droeg. Slechts een Syriër kan in het bezit zijn van deze enkelstukken, aldus de korporaal, Ook in Tripoli is gisteren gevochten. De regeringstroepen beschoten de rebel len, die zich in het mohammedaanse ge deelte van de stad verschanst hebben. Volgens persberichten heeft de Dru- zenleider Djumblatt gisteren 56 man verloren. Veertig Druzen sneuvelden en 16 werden gevangen genomen. De minis ter van Gezondheid van Libanon, Labert Mukheber, heeft bekendgemaakt dat er zich Syriërs onder deze gevangenen be vinden. In Beiroet zijn gisteren vier Zweedse verkenningsvliegtuigen met 12 man Zweeds luchtvaartpersoneel en vier Fin se waarnemers aangekomen, die de groep waarnemers van de V.N. in Libanon zullen versterken. De VN-ploeg in Li banon is hierdoor 126 man sterk ge worden. Frans-Duitse „oorlog" om een landkaart in Bonn (Van onze correspondent in Bonn) In een gang van het Westduitse par lement te Bonn is onlangs een fraaie, kleurige landkaart opgehangen, die ieder moet zien, die door deze gang wandelt. Het is een kaart, waarop Duitsland in alle heerlijkheid werd getoond. Compleet dus met de oude grenzen van het keizerrijk, dus inclu sief Eupen-Malmedy, Elzas-Lotharin- gen, Noord-Slesw ijk, Memelland en Boven-Silezië, waar thans in feite resp. Belgische, de Franse, de Deense, de Russische en de Tsjechische vlag wap pert. De kaart toonde meer: men kon er ook de Duitse grenzen van 1937 op vinden en die van vandaag, met die van Oost-JDuitsland. Er waren Westduitse parlements leden. die deze kaart nationalistisch vonden en bepaald ongeschikt voor het onderwijs, waarvoor zij bestemd zou zijn. omdat zij vijftig jaar Duitse ge schiedenis in beeld bracht. Discreet was de kaart op de moei lijke plekken (Eupen-Malmedy, Elzas- Lotharingen etc.) voorzien van rode vlekken voor de slechte verstaander Maar geschiedenisonderwijs of niet, rode vlekken of niet: de Fransen heb ben dat niet genomen. Die kaart was voor hen geen histo risch, maar een politiek ding. De Franse ambassade te Bonn stuurde dan ook, toen zij de lucht van deze kaart kreeg, een attaché naar het Bundes- haus, die de kaart bekeek en daarop direct ging protesteren. En op slag stuurde de president van de Bondsdag bedienden op de kaart af. die met gum en radeermesjes aan het werk togen om het rood rond Elzas- Lotharingen weg te halen. Want de El- zas, aldus de Fransen, is Frans en geen geschiedeniskaart mag aan Iets anders herinneren! De Fransen wonnen de slag. Daarnaast zijn er natuurlijk velen, die er op wijzen, dat de doodstraf het aantal moorden niet pleegt te vermin deren. De actualiteit evenwel drukt op het ogenblik zwaar. Tenslotte vinden er nogal wat moorden plaats in de Bondsrepubliek en tijdens tal van pro cessen is vele moordenaars de hand een beetje boven het hoofd gehouden, althans in de ogen van de leek, die de mening van psychiaters en andere des kundigen over een bepaalde misdadiger aan zijn laars lapt en primair aan het slachtoffer denkt. Vliegverbod vóór de rechtsuitspraak (Speciale berichtgeving) Voor het eerst in de geschiedenis van de Nederlandse luchtvaart heeft de Raad van de Luchtvaart een vlieger verbo den, voordat recht over hem wordt ge sproken, boven Nederlands grondgebied te vliegen. Het betreft hier een 26-jarige vlieger, die op 4 juni j.l. met een Tiger Moth op onverantwoordelijke wijze boven de Loosdrechtse plassen aan het stunten sloeg. Met een vleugel van zijn sportvlieg tuigje raakte hij het wateroppervlak waardoor het vliegtuig neerstortte en to taal werd vernietigd. De NLS heeft de piloot destijds ver antwoordelijk gesteld voor de schade, die op f. 10.000 geschat wordt. Zwakkere valutapositie Volgens de weekstaat van de Neder - landsche Bank heeft de bank sterke valuta afgegeven en zwakke valuta er bij gekregen. Hierdoor is de kwaliteit van het deviezenbezit verminderd. De goudvoorraad bleef ongewijzigd. Goud en deviezen samen belopen nu f. 4676 miljoen. Convertlbele valuta is gedaald van f. 923 miljoen tot f. 890 miljoen. Het zaterdag as. op de vliegbasis Soesterberg te houden vliegfeest van de luchtmachten der bij de NAVO aange sloten landen, zal door zeer vele auto riteiten worden bijgewoond. Deze ter gelegenheid van het 45-jarige bestaan van de Kon. Luchtmacht te houden vliegdemonstraties zullen worden aan schouwd door de ministérs Staf, Helders en Suurhoff, de staatssecretarissen Moorman en Van der Beugel, talrijke hoge militaire NAVO-autoriteiten en vele leden van het Corps Diplomatique. Het is nog niet bekend of de opperbe velhebber van de strijdkrachten van de ris NAVO, generaal Lauris Norstad, aanwe- zal zyn. ie Nederlandse Spoorwegen zullen zaterdag ten gerieve van de bezoekers van het vliegfeest tussen 9—12 uur voormiddag, de stoptreinen tussen Utrechtr—Amersfoort en tussen Utrecht Baarn praktisch verdubbelen. Na 6 uur namiddag zal dit opnieuw plaatsvinden en zullen er voorts door lopend extra treinen rijden tussen Utrecht—Amersfoort. De aandacht wordt er nog op geves tigd, dat de afstand van het station Den Dolder naar het terrein ciroa 10 minuten gaans is. Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en.... doen wonderenI Een belangrijke ontdekking op geneeskun dig gebied is „«ynergismus". Hiermede wordt bedoeld de wederzijdse versterking van de werking van verschillende genees middelen. De vier middelen verenigd in Chefarine „4"-elk afzonderlijk al beroemd- werken tezamen nóg beter. Ze helpen ook dan, wanneer andere middelen falen en doen werkelijk wonderentf BEROEMDE GENEESMIDDEL EN IN ÉÉN TABLET Tegen pijnen en griep Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel (helarot- 0 Vervolg van pag. 1 Tachtig procent van de investering in ïze industrie gebeurt de laatste jaren met de eigen bespaarde winst. Het na- Tijdens haar reis door Schotland schoot Koningin Elizabeth van En~ geland dezer dagen een mijnwet" kerspak aan om het ondergrondse werk in een mijn gade te slaan. deel van deze toenemende methode van zelffinanciering is, dat de kapitalen zich niet meer daarheen bewegen waar zij het meeste nut afwerpen, maar gebon den blijven aan de onderneming waarin zij werden gevormd. Aan deze opmer king van de heer Van Leeuwen voegde de heer Hazenbosch (AR) toe, dat de kleine en middelgrote ondernemingen te kampen hebben met financierings mogelijkheden bij uitbreiding of moder nisering. Er is dus met de kapitaalbe hoefte van de industrie iets niet in orde. Daarom maakte de heer Janssen (KVP) er evenals de heer Van Leeu wen op attent, dat in Duitsland de uitgekeerde winsten, in tegenstelling tot de ingehouden winsten, licht wor den belast. Op die manier wordt bij verschillende particulieren kapitaal gevormd, dat alle richtingen kan uit gaan. Industriespreiding Veel aandacht werd besteed aan de spreiding van nieuwe fabrieken over het gehele land omdat het dichtbevolkte westen op den duur voor onoverkomen- lljke problemen komt te staan. Alge meen werd aangedrongen op sterkere gri'kkels voor de vestiging van industrie uiten het westen. Subsidies aan nieuwe bedrijven bij vestiging achtte men niet voldoende. Er moeten ook betere wegen komen en sportvelden en woningen. Voor de noordelijke provincies pleitte in het bijzonder de heer Zegering Hadders (VVD), voor Brabant en Zeeland de heer Assmann (KVP). Aan het sociale aspect, het behoud van het streekeigene, wijdde de heer Andrlessen (KVP) een speciale beschouwing. Ook de heer Kik kert (CHU) drong sterk aan op sprei ding van de industrie. Ofschoon minister Zijlstra de onder nemers tenslotte volkomen vrij wil laten waar zij een fabriek willen bouwen, vroeg de heer Vermeer (P. v. d. A.) zich toch af of op een gegeven moment de vestiging van nieuwe fabrieken in het westen niet moet worden verboden. (Advertentie) Vreemde bezoeken In verpleeginrichting Man in de nacht Een volslagen mysterieus geval is het voor de tweede maal in korte tijd binnendringen van een man ln een verpleeginrichting voor debiele kinde ren aan de Prins Hendriklaan te Am sterdam. Een nachtzuster ontdekte een man in het souterrein van het gebouw. Hij had een vierjarig patiëntje van de in richting op de arm. Het kind huilde hevig. De zuster die het kind te hulp wilde komen, kreeg een klap met een fles. Ze kon evenwel de slag met haar arm opvangen en slaagde erin het kind aan de man te ontrukken. Ze sloeg alarm, waarop de man de vlucht nam. De politie stelde een onderzoek ln en hield in de nabijheid van het tehuis enige mannen aan, die echter niets met de zaak te maken hadden. In het holst van de nacht op 25 Juni j.l. was een nachtzuster eveneens een indringer ln het gebouw tegen gekomen, toen op de eerste etage. De man sloeg zijn hand voor haar mond, doch de zuster gaf hem een harde mep op zijn hoofd met een staaflantaarn. De man liet haar los. rende de trappen af en verliet het gebouw. Over de motleven van deze vreemde bezoeken tast de politie in het duister. Totale aantal Nederlandse koopvaardijschepen Aan het einde van het jaar 1957 om vatte volgens het jaarverslag 1957 van de Kamer van Koophandel en fabrie ken voor Rotterdam de Nederlandse vloot 31 passagiersschepen, metende 335.866 ton, dit is 7.73 pet. van het to taal. Verder vijf emigrantenschepen, metende 59.789 ton, dat is 1.38 pet. van het totaal, 81 vracht-passagiersschepen met accomodatie voor meer dan twaalf passagiers, metende 457.315 ton, dit 16 10.52 pet. van het totaal, 381 vracht schepen van meer dan 500 ton, metende 1.930.804 ton, dit is 44.42 pet. van het totaal, 935 vraohtschepen van minder dan 500 ton, metende 364.389 ton, dit is 8.39 van het totaal, 133 tankschepen van meer dan 500 ton, metende 1.191.561 ton. dit is 27.42 pet. van het totaal en 16 kleinere tankschepen, metende 6.532 ton, dit is 0.15 pet. van het totaal. Voor het eerst sedert enige jaren toonde de passagiersvloot onder Neder landse vlag weer een uitbreiding, het geen o.m. het gevolg is geweest van het in de vaart komen van het circa 24.000 brt. metende s.s. „Statendam". Paard op hol: voerman gedood Gistermorgen zijn te Leeuwarden op een opslagterrein van de firma K. en G. Postma twee voor een sleperskar ge spannen paarden op hol geslagen. De dieren waren geschrokken doordat een achterband van de wagen met hevig sissend geluid leegliep. Bij een poging om de dieren tot staan te brengen werd de 45-jarige voerman Tjeerd Scheffer tegen een hek geslingerd, waarna een der paarden over hem heenliep. De heer Scheffer liep daarbij dusdanige inwen dige kneuzingen op. dat hij bij aan komst in het Stadsziekenhuis reeds bleek te zijn overleden. Noodweer in Diepenheim Vanmorgen omstreeks 7 uur was het j noodweer in de gemeente Diepenheim I (O). Er was een zware regenval, gepaard met een kort maar krachtig onweer en I enkele zeer krachtige windstoten. Het I noodweer hield plus minus 20 minuten aan. Aan de provinciale weg van Diepen heim naar de Gelderse grens werden verschillende bomen ontworteld, een boerderij en kippenhokken werden zwaar beschadigd door enige van deze vallende bomen, de straten stonden in een ogen blik blank en de telefoonlijnen in een deel van de gemeente werden gestoord. Spoorwegtunnel oplossing voor Rotterdam 7 Volgens het jaarverslag van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rot terdam over 1957 ls de laatste tijd steeds groeiende de overtuiging, dat een radi cale aanpak, lees een spoorwegtunnel, de enige Juiste en verantwoorde oplos lossing vormt voor het centrale probleem op spoorweggebied, n.l. de kruising van rail- en waterverkeer ln de Maasstad. Uiteraard hangt deze kwestie nauw sa men met het gehele complex der oever verbindingen. Nu intussen wel als vast staand mag worden aangenomen dat naast de tramtunnel een autotunnel ter vervanging van de Willemsbrug zal worden aangelegd, zou een spoorbrug als enige overblijvende „bovengrondse" ri vierkruising niet goed houdbaar zUn, al dus het jaarverslag. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 403 m. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Act. 16.30 R.V.U.: Het vrijheidsideaal in-de let terkunde, door dr. A. Saalborn. Eerste le zing: Atlgone van Sophokles; Prometeus van Aeschylus. 19.00 Voor de kind. 19.10 Tour de France. 19.20 Gram. en VARA- Varia. VPRO: 19.30 Voor de Jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Tussen de regelB door, caus. 20.15 Lichte muz. 20.30 Josef ln Do- than, treurspel met muz. 21.30 Strijk- sextet. 22.00 Tour de France. 22.10 Prome- nade-ork., koor en sol. 22.50 Medische kron. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.30 Ham mondorgelspel. 23.6024.00 Soc. nws. in Esperanto. Hilversum II, 298 m. NCRV; 18.00 Idem. 18.15 Spectrum van het Christelijk organisatie- en Vereni gingsleven. 18.30 Koorzang. 18.55 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Jazzmuz. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Ra diokrant. 20.20 Promenade-ork. en solist. 21.00 Muzikale luisterwedatr. 21.20 Kamer- muz. 21.50 Revolutionaire Anabaptisten en vreedzame Doopsgezinden, caus. 22.08 Gram. 22.15 Orgelspel. 22.45 Avondover denking. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15 Zaalsportultslagen 23.2024.00 Platen- nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA NCRV: 17.0017.45 Voor de kind. NTS: 17.4513.50 Eurovisie: Int. Con cours Hipplque te Aken. VARA; 20.00 Weekjourn. 20.30 Filmpre mières. 20.45 Diamantstad, TV-spel. VOOR DONDERDAG 8 JULI Hilversum I, 402 in, AVRO; 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. 9.10 Voor de vróuw. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Gram. 10.50 V. d kleuters. 11.00 Eten over de grenzen, caus. 11.15 Bariton en plano. 11.35 Gram. 11.45 Man-1 nen zijn dierbare wezens, maar caus. 12.00 Zang en plano. 12.30 Land- en tulnb. meded, 12.33 Gram. 12.50 Uit het Bedrijfs leven. 13.00 Nws. 13.15 Meded of gram. 13.20 Metropole-ork. 13.55 Beursber. 14.00 Viool en piano. 14.30 Gram. 15.00 De Jacht op de dader, hoorsp. 15.45 Gram. 10.15 Voordr. 16.35 Gram. Event. Tour de Fran ce. 17.00 V. d. jeugd. 17.45 Lichte muz. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Tour de France. 18.25 Lichte muz. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 Gram. 19.15 Cabaret. 20.00 Nws. 20.05 Holland Festival: Kamer- ork. en soliste. (21.0021.50 Logboek 1942). 22.50 Journ. 23.00 Nws. 23.15 Koer sen van New York, 23.16 Sportact. 23.26 24.00 Dansmuz. Hilversum II, 298 in. KRO; 7.00 Nws. en Vroeg bij de Pinken. 7.15 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.60 V. d. hulsvr NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok Noodklok. 12.03 In- str. octet. 12,26 Voor de boeren. 12.35 Land en tuinb.meded. 12.38 Ballroomork, 12.65 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws 13.20 Cellorecital. 13.40 Lichte muz. NCRV 14.00 Gram. 14.20 Lichte muz. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram. 15.25 Ork. conc. 15.60 Gram. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 BINNENLAND Gistermiddag ls een hevige binnen brand uitgebroken in het bedrijfsgebouw van de N.V. Drukkerij Born te Assen. Er was een geweldige rookontwikkeling, zo dat het voor de met groot materiaal uit gerukte brandweer moeilijk te bepalen viel waar zlcli de brandhaard bevond. Deze bleek te zijn in het magazijn. Het was toen vrij gemakkelijk de brand te lokali seren en na een uur was men deze dan ook meesten Er ls vrl) veel materiële schade aangericht. Gistermorgen heeft in het Haagse stadhuis de uitloting plaats gehad van de premielening 's-Gravenhage 1952-11 De premie van f 100.000 viel daarbij op no. 189254. Op 59-Jarlge leeftijd ls te 's-Herto- genbosoh plotseling overleden de heer M. den Hartog, directeur van het Bossche slachthuis en het Bossche veemarktbe- drljf. In de leeftijd van 76 jaar is te Zeist overleden de heer H. M. Abraham, oud- direoteur van de Nederlandse Meelcentrale te 's-Gravenhage. Gister,middag ls nabij Hollum op Ameland de 11-jarige Hans Gerrlt Bruin bij het baden om het leven gekomen. De Nederlandse ambassadeur ln Rome, dr. H. N. Boon, heeft gisteren een afscheidsbezoek gebracht aan de Itali aanse minister van Buitenlandse Zaken. Pella. Dr. Boon wordt naar bekend ambassadeur in Caracas. Er is nog geen opvolger voor hem in Rome benoemd. Op de Rijksweg AmersfoortApel doorn is gistermiddag nabij Voorthufzen een ernstig ongeluk gebeurd. De 35-Jarige heer A. van Beek uit Putten raakte tij dens het laden van gerooide bomen be kneld tussen twee zwaarbeladen vracht wagens, toen een van deze iets achteruit reed. De heer van Beek was op slag dood. Het slachtoffer was gehuwd. BUITENLAND De hertog van Devonshire, die niet ln staat was successierechten te betalen, heeft zloh genoodzaakt gezien hondera kostbare oude boeken te verkopen. ZIJ zijn bij „Christies" onder de hamer gekomen en braohten bijna 110.000 pond op (één miljoen honderdduizend gulden). Het meeste werd betaald voor een relaas over Magelhaens reis om de wereld, gedrukt te Parijs ln 1526. Van dit boek' bestaan slechts ze6 exemplaren op de gehele we reld. Er werd 95.000 gulden voor betaald door een Newyorkse handelaar. Drie grote Japanse scheepvaartmaat- schappyen hebben besloten binnenkort ln totaal 150.000 ton scheepsruimte op te leggen ln verband met de huidige recessie op de vrachtenxnarkt En Engels-Paklstaanse équipe, onder aanvoering van kapitein Bank. heeft de Rakaposji, één van de hoogste, voordien nooit overwonnen bergtoppen van de we reld beklommen, aldus deelt het Pakis taanse leger mee. Banks en de militaire dokter Patey bereikten op 25 Juni de top van de 8:500 meter hoge berg. De Raka posji rijst in de bergketen van de Hlma- laja niet ver van de Karakoroem omhoog, ln het noorden van Pakistan. En jonge boerenknecht met een maandsalaris van 34.000 lire (ruim 15 gul den) heeft een prijs van 100.000.000 lire (ongeveer 600.000 gulden) in de loterij ge wonnen. De 24-jarige Mauro Mancini, vrij gezel, ls betrekkelijk rustig gebleven by zyn onverwacht geluk. Hy zei dat hy een eigen boerderij zou kopen alsmede een auto. ter vervanging van een oude brom fiets. Amerika werkt hard aan een systeem van ultrasonische opsporingsapparaten voor onderzeeboten. Een deskundige op dit gebied heeft meegedeeld, dat de Ame rikaanse Joust binnen tien Jaar beschermd zal zyn door dergelijke apparaten, die vlj- andeiyke onderzeeboten op 1.000 myi af- stand kunnen signaleren. Men denkt daarbij dan vooral aan onderzeeboten, die „missiles" meevoeren. Minister Dulles heeft verklaard te verwachten, dat enkele van de Geallieerde beperkingen op de uitvoer van strategische goederen naar de Sovjet-Unie spoedig zul len worden opgeheven. Gezien do Indus triële ontwikkeling ln het Sovjetrussisohe blok, aldus de minister, kan een aantal artikelen van de lijst van verboden export- goedgeren worden afgevoerd. Over een aantal andere artikelen bestaat onder de Geallieerden nog verschil van mening. Van de zijde van het Amerikaanse ministerie van Landbouw ls medegedeeld, dat door de zeer grote oogst en de lagere prijssteun de tarwepryzen deïe zomer kunnen dalen tot het laagste peil sedert 13 jaar. In een bericht over de tarwe- situatle werd medegedeeld, dat prijzen van 145 dollarcent per bushel mogelijk zijn. Een Jaar geleden waren de zomer- noterlngen omstreeks 190 cents per bushel. De Zwitserse, regering staat niet toe dat er zondag en maandag in Bazel een „Europees congres tegen atoomwapens" wordt gehouden. Het desbetreffende ver bod is gisteren door de Zwitserse regering uitgevaardigd. Het verbod ls uitgevaardigd omdat men de traditionele Zwitserse po litiek van neutraliteit wil handhaven en de mogelijkheid wil openlaten voor Zwit serland om zelf een beslissing te nemen inzake de bewapening van de Zwitserse strijdkrachten. Tydens een theorieles in een kazerne bij Lissabon is gisteren een handgranaat ontploft. Vijf soldaten werden op slag ge dood. Versoheldene liepen verwondingen Duizenden huizen zijn vannacht ln verscheidene delen van Engeland over stroomd als gevolg van zeer zware regen val. Plaatselijk raakte het trein- en bus- verkeer ln de war. By een gevecht met de politie naby 1 Clontlvrlm ln Noord-Ierland ls vannacht de leider van een groep verzetslieden van de verboden Ierse vrijheldsorganlsatie ge sneuveld. De andere leden van de groep Wisten te ontsnappen. Nederlands-Duits-Deens gesprek over „kaasvrede" (Van onze correspondent te Bonn) Tussen de kaasproducenten van N e- d e r 1 a n d, Denemarken en West- Duitsland zijn onderhandelingen begon nen over een „kaasvrede" tussen de drie landen. Overleg op regeringsniveau zou tot dusver niet tot resultaat hebben ge leid. Zoals gemeld is van de zijde van de Westduitse hoerenorganisatie dezer da gen geprotesteerd tegen goedkope Ne derlandse kaasaanbieaingen. Men sprak in dit verband van Nederlandse dum ping hoewel van Nederlandse kant be wezen kan worden dat er geen sprake is van het verkopen van Nederlandse kaas onder de kostprijs op de Duitse markt. De Duitse boeren wensten Invoering van een minimumprijs, waardoor ook zij nog ln staat zouden zijn hun eigen kaas op de Duitse markt af te zetten. Hoewel nog steeds van Duitse zijde beweerd wordt, dat Nederland en Denemarken onder kostprijs kaas aanbieden, kon desondanks met het overleg worden be gonnen over de invoering van een mini mumprijs met de bedoeling op het prij- zenfront een kaasvrede tot stand te brengen. WOENSDAG W„„oi'.straat 24. Tentoonstelling werk stukken Gem, Bedryfsteohnlsohe schooi. 24 uur nam. Pieterskerk. Avondstilte te 7.30 uur nam. DONDERDAG Kagerstraat 1. Ledenvergadering Ver. v. Chr. Middelbaar en Voorber. H.o. 8 uur Clubgebouw Ooeterkwartler: Ouderavond openbare school Driftstraat A.J.J. 8.30 uur nam. Kweekschool Vliet 8: Veglo. Lezing mevr. E. Deeleman over de Expo. 8 uur nam. VRIJDAG Stadhuieplein, K. en O.-excursle naar Ede. 8 uur voorm. Speeltuin Ooeterkwartler: Tuinkermls. ZATERDAG Gulden Vlies: Receptie 40-jarig bestaan Leldse Reddingsbrigade. 3J5 uur nam. Volkshuls: Slotavond oursuswerk Leldse Jeugdactle. 8 uur nam. Stationsplein: Bezoek Ned. Chr. Rels- ver. aan Nieuwkoopse Plassen. 2 uur nam. Kon. Ned. Natuurhlst. Ver.: Excursie naar Katwijk-Blnnen. Vertrek 2.15 uur met tram. Speeltuin Oosterkwartier: Tulnkermis, ZONDAG Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Je hovah's Getuigen. 5.30 uur nam. MAANDAG Haag weg: Eerste paal Studentenhuis. 4 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Ryksmuseum Geologie en Mineralogie V d. Werfpark 1 Tentoonstelling geoio- fie van Nederlanu. Op werkdagen van 0-12 en 2-4 uur Zon- en feestdagen 2-4 uur Twee hobo's en plano. 17,00 Voor de jeugd, 17.30 Gram, 17.40 Boursber. 17.45 Metropole-ork. en klein koor, NCRV: 18.15 Friese uitz. :8.30 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Gram. 18.20 Idem. 19.30 Lichte muz. i9 60 Pol. caus.: A R. 20.00 Radiokrant. 20.20 Spoorzoeken door Europa. 21.30 Gram. 21.40 Radio Philharm. ork. 22.00 Periodieken-Parade. 22.10 Orgelconc. 22.40 Gram. 92.45 Avond overdenking. 23 00 Nws. en SOS-ber. 23.15 Zaalsportultslagen. 23.20—24.00 Gram. Radicale vernietiging van <V - X o 4»» met 100 verdampings tabletten PHILIPS insectendodende lamp Ryksprentenkablnet (Klokateeg 25): Tentoonstelling van etsen van A. J. Veld hoen. Werkdagen 25 uur nam. (t/m 6 lull). TELEVISIEPROGRAMMA NCRV: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Kunstoverz. 20.46 Filmprogr. 21.30 Caba- retprogr. 22.00 Dagsluiting. BUITENLANDSE RADIOSTATIONS Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.00 Ork cono. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Meded. 13.15 Gevar. muz. 13.05 Sport. 14.00 V. d. scholen. 15.00 Sport. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 Stad en land. 18.40 Sport. 19.00 Ork. conc. 20.00 Hoorsp. 21.00 Nws. 21.15 Radio Link. 22.00 Gram. 22.15 Openingsdienst v. d. Lambeth Conferentie, 22.45 Pari. overz. 23.00 Nws. 23.06—23.11 Koersen. Engeland, BBC Light Progr. 1500 en 247 m. 12.00 Orgelspel. 12.30 Nws. en progr. v. d. arb. 13.00 Sport. 13.35 Gram. 13.45 V. d. kind. 14.00 V. d. vrouw. (Om 14.30 Nws.). 16.00 Gevar. muz. (Om 15.30 Nws. 15.45 Lichte muz. 18.30 Nws. en mrs. Dale's dagb. 16.45 Gevar. muz. (Om 17.30 Nws.) 18.00 Sport. 18.35 Gram. 18.45 Hoor spel. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en hersengym. 20.00 Jazzmuz. 20.30 Nws. en gevar. progr. 21.00 Quiz. 21.30 Nws. en lichte muz. 22.00 Twintig vragen .22.30 Nws. 22.40 Sport. 22.60 Jazzmuz. 23.30 Nws. en lichte muz. 23.5524.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk 309 m. ork. 16.00 Symf. ork. 16.30 Barokmuz. 17.00 Nws, 17.50 Amus. muz. 19.00 Nws. 19,30 Franse muz. 20.16 Hoorsp. 21.45 Nws. 22.10 Lichte muz. 22.45 Dans- en Amus. muz. 23.15 Lichte muz. 24.00 Nws. 0.10 Kerkmuz. Frankryk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Operettemuz. 14.05 Ka- mermuz. 14.25 Hoorsp. 16.40 Kamermuz. 17.10 Gram, 17.15 Orgelconc. 20.00 Gram. 20.05 Nationaal ork. 23.25 Gram. 23.53— 24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m. 12.00 Amus. ork. 12.30 Weer- 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Eng. les. 14.15 Gram. 14.30 Franse les. 14.45 Gram. 15.45 Duitse les. 16.00 Koer sen. 16.02 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.15 Voor de kind. 18.15 Gram. 18.20 V. d, sold. 19.00 Nws. 19.30 Wereldtentoon stelling. 20.00 Kinderweelde. 20.15 Kongo lees ens. 21.30 Jazzmuz. 22.00 Nws. 22.15 Kamermuz. 22.5523,00 Nws. 484 m. - 12.00 Gram. 12.30 Idem. 13.00 Nws. 13.15 V. d. jeugd. 14.15, 14.30 ea 15.30 Gram. 16,05 Dansmuz. 17.00 Nws. 17.35 Gram. 18.32 Idem. 19.30 Nws. 20.30 Hoorsp. 21.01 Gram. 21.30 Gevar. muz. 22.00 Nws. 22.10 Gram. 22.55 Nws. Rex: „Het complot der minderjarigen". (18 Jaar). Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Trianon: „De brug over de rivier de Kwal". (14 Jaar). Werkdagen: 2 en 8 u. Zondag: 2, 5 en 8 uur. Casino: „Het Ryk van de Zon". (14 Jaar) Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondagt 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Ltdo: „Bommenwerper B-52". (14 Jaar), Werkdagen: 2.30, 7 en 9.16 uur; zondagt 2.30; 4.45; 7 en 9.15 uur. Luxor: „Storm over Perzië" (14 Jaar), Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zandagt 2.30, 4.45, 7 en 0.15 uur. De avond- en nachtdienst der apotheken wordt waargenomen te Lelden: door de Zulder Apotheek. Lammenschansweg 4, tel. 23553; te OegRtgeest: door Apotheek Oegstgeest, Wilhelmlnapark 8, tel. 26274. BH geen gehoor bij (Ito bulsarts ot specialist, bel op dokterstelefoon 22222. Advertentie LEIDEN Breestraat 65 Telefoon 21800 OEGSTGEEST Geversstraat 41 Telefoon 23917 WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) wind w B x 25 B W neersl. 24 uui Helsinki onbewolkt no 4 27 0 Stockholm onbewolkt ono 3 28 0 Oislo onbewolkt no 3 30 0 Kopenhagen onbewolkt ono 10 27 0 Aberdeen onbewolkt windstil 15 12 Londen regen windstil 20 5 Amsterdam regen zzw 5 26 4 Brussel regen zzw 1 23 6 Luxemburg zwaar bew. zw 4 23 16 Parys zwaar bew. zzw 3 22 2 Bordeaux regen z 5 22 22 Grenoble onbewolkt windstil 22 1 Nice half bew. nnw 5 20 0 Berlijn Frankfort half bew. ono 4 28 0 regen zzw 4 27 2 München zwaar bew. WEW 3 24 9 Zürich licht bew. windstil 25 17 Genève lioht bew. windstil 23 3 Locarno zwaar bew. o I 24 5 Wenen geh. bew. w 1 23 0 Innsbruck regen windstil 28 7 Rome onbewolkt windstil 27 0 AJaccio zwaar bew. windstil 24 0 Madrid onbewolkt w 1 24 0 Mallorca zwaar bew. windstil 27 0 Algiers onbewolkt z 1 31 0

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 2