Modernisering industrie vereist WEERBERICHT Elf miljard voor '57- '58 nodig Veelbelovend begin van Geneefse atoomconferentie Oost-West 97ste jaargang WOENSDAG 2 JULI 1958 No. 29480 LEIDSCH m DAGBLAD ilrecteur:J. W. Hcnny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN witte Slnge; ^lde° °lr° n°' s™5° Hoofdredacteur: J. Brouwer f.7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Investeren °f verkivijnen Naast het technisch overleg toch ook nog diplomatieke onderhandelingen Veranderlijk Nadat dinsdagavond een gebied met verspreide onweersbuien over ons land trok, stroomde koelere lucht uit Frank rijk binnen. De voorste begrenzing be vond zich woensdagochtend over het midden van het land en verplaatste zich langzaam naar het noorden. Een en ander ging met buiige regen en onweer gepaard. Op het vliegveld Woensdrecht werd in 24 uur tijds 42 mjn. afgetapt. De depressie, waaromheen de koelere lucht zuidwest-Europa is binnenge stroomd, bevindt zich bij de Golf van Biscaye, maar zij verandert weinig van plaats. De situatie is echter gunstig voor het ontstaan van een nieuwe sto ring in Zuid-Frankrijk of Noord-Italië. Het weer blijft daardoor de komende 24 uur veranderlijk met gedurende korte tijd opklaringen, maar later weer met een toenemende kans op buien en on weer. De temperaturen handhaven zich nu op een lager niveau. Veranderlijk De Bilt verwacht tot morgenavond: Plaatselijk enkele regen- of onweers buien, maar tijdelijk ook opklaringen. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk uit zuidelijke richtingen. In het noorden van het land koeler, elders ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur). 8 JULI Zon op: 4.25 uur; onder: 21.02 uur; Maan op: 21.58 uur; onder: 7.10 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.27 en 16.55 uur. Laagwater te 0.15 en 12.37 uur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Vragen over beveiliging Ned. Nieuw-Guinea Het lid der Tweede Kamer, de heer Bakker, heeft aan de ministers van Oorlog en van Zaken Overzee de vol gende vragen schriftelijk gesteld: 1. Is het bericht van 30 juni j.l., dat luidt: „De regering heeft besloten enige aanvullende maatregelen te treffen voor de aanpassing van de beveiliging van Ned. Nieuw-Guinea aan de nieuwe ver houdingen en technische ontwikkeling. Een beperkt aantal manschappen van de Landmacht zal naar Ned. Nieuw- Guinea worden uitgezonden", van de regering afkomstig? 2. Welke zijn de „nieuwe verhoudin gen", waaraan de beveiliging van Ned. Nieuw-Guinea moet worden aangepast? 3. Welke is de „technische ontwikke ling", waarvoor dit zou gelden? 4. Houdt een en ander in, dat op Nieuw-Guinea atoomwapens en/of ra ketten zullen worden geplaatst? 5. Wat voor onderdelen van de Land macht bedoelt de mededeling? 6. Vallen onder deze manschappen van de Landmacht ook dienstplichtigen? 7. Is de minister in het algemeen niet van mening, dat uiterst beknopte en cryptische mededelingen als de hierbe- doelde weinig dienstig zijn om het publiek een beeld van getroffen maat regelen te geven? Uitbreiding IJslandse visserijgronden betreurd In politieke kringen te 's-Gravenhage wordt de door IJsland afgekondigde re geling tot uitbreiding van de exclusieve visserijgronden tot 12 mijl betreurd als zijnde een eenzijdige maatregel. Men stelt in deze kringen dan ook, dat deze maatregel niet door andere staten be hoeft te worden erkend. Met alle begrip voor de moeilijkheden en desiderata van IJsland had men in deze politieke kringen gehoopt, dat IJs land over een en ander internationaal overleg zou hebben gepleegd, te meer aangezien het hier een aangelegenheid betreft, waarbij de traditionele visserij- belangen van verscheidene landen zijn betrokken. Operaties in Noord-Celebes worden voortgezet Het Indonesische leger heeft aange kondigd, dat het de operaties in Noord- Celebes zal voortzetten, totdat de op stand volkomen zal zijn onderdrukt. In Djakarta is voorts bekendgemaakt, dat op het vliegveld van Menado een grote voorraad vliegtuigbommen is aan getroffen. Gisteravond heeft het Koninklijk Paar met de oudste twee Prinses sen een uitvoering bijgewoond van het ballet van het Nationale Thea ter van Belgrado. In de pauze werd onder meer de prima ballerina Du- sanka Sifnios aan de Koningin en de Prins voorgesteld. Geheel rechts op de foto Prinses Beatrix. Verhoging der investeringsaftrek bepleit (Van onze parlementaire redacteur) Voor de uitbreiding en modernisering van onze industrie (om te kunnen voldoen aan de eisen van de snelle technische ontwikkeling en om het hoofd te kunnen bieden aan de scherpere concurrentie in Europa) zal volgens minister Zijlstra in de jaren 1957—1962 elf miljard gulden moeten worden geïnvesteerd, ook al om voor 140.000 nieuwe arbeidskrachten werkgelegenheid te scheppen. In tegenstelling tot de heer Nederhorst (P. v. d. A.) vond heer Van Thiel (KVP) het bedrag van elfduizend miljoen gulden nog te laag geschat. Het be drijfsleven zal meer kapitaal nodig hebben. Daarom bepleitte hij gisteren in de Tweede Kamer de investeringsaftrek, die in de her leefde vorm is beperkt tot 16 van de investeringskosten van de belastbare winst, verdeeld over vier jaren, weer te brengen op 20 over vijf jaren. Hij overwoog de indiening van een motie. De andere partijen spraken zich over dit punt nog niet positief uit. gen tot massa-produktie om goedkoper te kunnen produceren. Vele onderne mingen zal dit noodzaken tot samen smelting. Deze fusies van bedrijven worden echter belemmerd door de fiscus, die in zo'n geval eerst de in elke onder neming als bedrijfskapitaal niet uitge keerde winst wil belasten. Van alle kanten, ook van de zijde van de heer Nederhorst (PvdA), werd er bij de ministers Zijlstra en Hofstra (die donderdag zullen antwoorden) op aan gedrongen de belemmeringen voor fusies te heffen. Nederlands positie op de Eu- romarkt had ook de bijzondere aan dacht van de heer Van der Mei (CHU). Slot pag. 2 Andere prikkels Naast de leuze „Exporteren of ster ven", stelde de heer van Leeuwen (VVD) gisteren de nieuwe kreet: „In vesteren of verkwijnen". Want hoge investeringen in de bedrij ven scheppen de mogelijkheid van een hoge Ioonstandaard. Als de bedrijven niet worden gemoderniseerd en er dus weinig wordt geinvesteerd, dan bete kent dat een betrekkelijk lage Ioon standaard. Hoewel de heer Van Leeuwen evenals de andere sprekers akkoord ging met de herleving van de investeringsaftrek op de belastbare winst, vind hij deze in vesteringsaftrek op zichzelf een onding. Al jarenlang wenst hij een ander sy steem, waardoor de belastingverlichting meer voor alle bedrijven gelijk zou wer ken en geen belastingverlichting wordt verleend, zoals thans het geval is, voor de aanschaffing van een dure auto of voor een luxeus kantoorgebouw. Hij be gint thans steun te krijgen. Ook de heer Nederhorst (PvdA) zou bij het verlenen van de Investerings aftrek verschil gemaakt willen zien in verband met het doel van de investe ring. Een bezwaar van het huidige sy steem (een extra aftrek van 4 pet. ge durende 4 of 5 iaar) vond hij bovendien dat de investeringsaftrek te lang door loopt. Hij zou in het geval van een in vestering liever een aanzienlijke belas- lastingverlichting ineens willen geven. Dan werkt de prikkel ook sterker. „Zijn er niet doeltreffender middelen om de investeringen aan te moedigen?" vroeg nu ook de heer van Eysden (AR). Er zullen maatregelen moeten komen, betoogde de heer Van der Mei (CHU). waardoor het bedrijfsleven zijn inves- teringstaak zal kunnen vervullen. Samenwerking nodig Het onbelemmerde ruilverkeer in Euro pa op de Euromarkt zal de concurrentie verscherpen en dientengevolge ook dwin. Drie doden op Cyprus In de Turkse wijk van Limassol is hedenochtend een 60-jarige Griekse lompenhandelaar door onbekenden dood geschoten. Voorts is een 24-jarige Griekse kantoorbediende, die in Britse dienst stond, in zijn woning in Nicosia het slachtoffer van een aanslag gewor den. Kort na de aanslag op de Griekse lompenhandelaar is in een Griekse fa briek in Limassol een Turk doodge schoten. Zodra het nieuws van deze aansla gen bekend werd, begon het in de stad onrustig te worden. Er deden geruchten de ronde dat er in de Griekse fabriek nog meer Turken waren doodgescho ten. De Britse autoriteiten hebben direct politie-auto's uitgezonden die bekend maken dat de bevolking naar huis moet gaan en binnen moet blijven. Het begin van de atoomconferentie in Genève, welke gisteren is begonnen, is volgens Westerse waarnemers veelbelovend geweest. De Sovjet-Unie zou zich volkomen verenigd hebben met het standpunt van het Westen, dat de bespre- kingen zuiver technisch zyn. Men onderzoekt dus, of het mogelijk is kernwapen- 1 proeven waar ook ter wereld te signaleren. Is dit mogelijk, dan heeft het zin deze proeven achterwege te laten. Tot de Russische afgevaardigden behoort o.m. de geleerde en Nobelprijswinnaar Nikolai Semjonof. Gisteren hebben de confe rentiegangers zich bezig gehouden met de verschillende soorten van proefexplosies en vandaag zouden zij hun aandacht schenken aan de instrumenten waarmee men de ontploffingen kan registreren. De vertegenwoordigde landen zijn: Amerika, Engeland, Frankrijk, Canada, de Sovjet-Unie, Polen, Roemenië, Tsjecho-Slowakije. Generaal De Gaulle Beurtelings Amerikaanse en Russische voorzitter Het is intussen niet uitgesloten, dat er, naast de technische besprekingen, ook diplomatiek overleg gepleegd zal worden. Een Britse diplomaat van hoge rang, Douglas O'Neill, is namelijk naar Genève gegaan om als „raadgever" deel uit te maken van de Britse delegatie. O'Neill is verbonden aan het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken en uehandelt speciaal zaken betreffende de Ver. Naties en ontwapening. Hij verge zelde laatstelijk premier Macmillan en minister Selwyn Lloyd op hun reis naar Parijs voor het overleg met De Gaulle. Mej. mr. A. E. Ribbius Peletier uit Amsterdam werd gisteren als lid van de Raad van State geïnstal leerd. Zij is. afgezien van de vrou welijke leden van het Koninklijk Huis. het eerste vrouwelijke lid van deze raad. Mej. Ribbius Peletier naast de vice-president van de Raad van State. Jemen krijgt wapens van de Sovjet-Unie Jemen heeft wapens uit de Sovjet- Unie ontvangen en het ontvangt nog steeds dergelijke zendingen, zo heeft kroonprins Seil el Islam el Sadr te Taiz verklaard. Hij zei dit bij ziin terugkeer uit Cairo, waar hij met president Nasser over de vorming van een federatie van Jemen met de Verenigde Arabische re publiek heeft gesproken. Tevoren had de Kroonprins een parade afgenomen, waaraan ook tweehonderd militairen van de sultan van Lahedj. die vorige week donderdag uit het Britse protecto raat Aden waren uitgeweken, deelna men. Aan de Sovjetrussische delegatie in Ge nève is een diplomaat verbonden, die eenzelfde functie heeft als O'Neill, na melijk Simion Tsarapkin. De Russische hoogleraar Fjodorof be toogde gisteren, dat geleerden zich vroe ger enigszins afzijdig hielden van be langrijke maatschappelijke problemen, maar dat zij nu steeds meer verant woordelijkheid voelen voor de resultaten van hun werk in de praktijk, of dit tot heil dan wel tot onheil van de mensen v/ordt aangewend. „Wij zijn er zeker van dat het verantwoordelijkheidsge voel tegenover de mensheid ons en onze collega's van Amerika. Engeland. Frank rijk en Canada zal helpen een weg te vinden om naar het doel te kunnen sturen." Na een korte onderbreking gingen de geleerden daarna voor het eerst in be sloten zitting, waarbij de Amerikaan dr. Fisk voorzat. Fjodorof zou vandaag voorzitter zijn en hij zal deze functie voor de duur van de conferentie steeds met Fisk afwisselen. Oiitstoring voor motorrijtuigen wordt verplicht De bezitters van televisietoestel len en F.M.-radio's ondervinden veel hinder van storingen, veroor zaakt door rijdende auto's, motor rijwielen, scooters en bromfietsen. Naar de KNAC ons meedeelt, zal in de loop van de komende maan den een wijziging van het radio- storingsreglement worden afge kondigd, waardoor aan deze hinder een einde zal worden gemaakt. Een jaar na afkondiging van de wij ziging zullen aan alle motorrijtuigen en bromfietsen zodanige voorzieningen moe ten zijn aangebracht, dat ze de gebrui kelijke ontvangtoestellen niet meer storen. Daartoe zullen bepaalde mini mumeisen worden gesteld. Deze eisen zullen er, volgens informaties van de KNAC, op neerkomen, dat de storing op een afstand van tien meter van het voertuig een zekere veldsterkte niet te boven mag gaan. Ter voldoening daar aan zal volstaan kunnen worden met de volgende voorzieningen: voor auto's weerstandsbougies en weerstandskabels tussen bougies en verdeler en tussen verdeler en bobine; voor motorrijwielen en scooters weerstandsbougies en weer standskabels tussen bobine en bougie (s); voor bromfietsen weerstandsbougies en eventueel weerstandskabel. Weerstands bougies en -kabels zullen niet dwingend worden voorgeschreven (er zijn nog an dere ontstoringsmiddelen die tot het beoogde doel leiden), maar slechts ge noemd worden, als mogelijkheden om aan de minimumeisen te voldoen. De KNAC erkent ten volle, naar zy ons verder o.a. meedeelt, de wenselijk heid van deze verplichte ontstoring, maar betreurt het dat andere sto ringsbronnen niet eveneens het zwijgen wordt opgelegd. Het radiostorings- reglement garandeert thans eigenlijk niet meer dan een goede radio-ont vangst van de beide zenders Hilver sum. ije begroet Twee nieuwe politieke bewegingen in Frankrijk Generaal De Gaulle is gisteren in Al gerije aangekomen voor een driedaag se tocht langs militaire installaties in het gehele land. De Franse politieke leider wordt vergezeld van de socia listische minister van Staat, Guy Mollet, die twee en half jaar geleden nog als premier met tomaten werd bekogeld, toen hij in Algerije kwam. Te Batna en Oran werd de generaal enthousiast toegejuicht door Moham medanen en Europeanen. Op het vliegveld van Constantine in Oost-Algerije werd de generaal verwel komd door generaal Salan. zijn alge meen vertegenwordiger. De twee man nen voerden een levendig gesprek, ter wijl zij de erewacht inspecteerden. De Gaulle vertoefde slechts tien minuten op het vliegveld. Daarna vertrok hij weer naar Setif. Overigens tast men nog in het duister of De Gaulle zijn plannen voor de toekomst van Algerije zal bekendmaken. Waarschijnlijk lijkt het echter, dat de generaal het stilzwij gen zal bewaren en zal wachten tot de beweging voor openbaar welzijn op een zijspoor komt. Het Franse onafhanke lijke blad "Le Monde" is gisteren in Algiers waar de generaal vanavond aankomt in beslag genomen, vermoe delijk wegens publicatie van brieven van lezers over Algerije. Verzetsstrijders heb ben gisterochtend een handgranaat ge worpen in een café in de stad. Twee en twintig mensen Fransen en Moham medanen, werden gewond, twee van hen ernstig. Terwijl De Gaulle in Algerije verblijft zijn in Frankrijk twee nieuwe politie ke groeperingen gelanceerd. Een groep parlementariërs en vakbondleiders maakte gisteren de oprichting van een politieke beweging voor steun aan de politiek van De Gaulle bekend, welke de naam „Centrum voor Repu blikeinse hervorming" zal dragen. Onder meer nam aan deze be weging deel de socialistiscne afgevaar digde Paul Alduv. de radicaal Pierre Clostermann en de radicaalgczinde Jean de Lipkofski. Georges Bidault, erevoorzitter en een van de stichters van de Franse Repu blikeinse Volksbeweging in 1945. lan ceerde een nieuwe groepering, die„Chris- tendemocratische beweging van Frank rijk" heet en volgens Bidault een be weging van „politieke actie en maat schappelijke vooruitgang ter verzeke ring van de verdediging van de Franse gemeenschap door propaganda in chris- telijk-democratische geest en door her groepering van de aan het vaderland getrouwe krachten". Ook ter linkerzijde worden momenteel pogingen gedaan ora tot een politieke hergroepering te ko men. Leiders als Pierre Mendés-Franca en Frangois Mitterand hebben echter nog niets van zich laten horen. Poging tot staatsgreep in Jordanië door officieren In Jordanië zouden twaalf officieren beneden de rang van kolonel gearres teerd zijn wegens epn poging tot staats greep. aldus meldt het onafhankelijk blad „Al Jarida" in de Libanese hoofd stad Beiroet. Jordanië zou Irak dringend om militaire assistentie hebben ge vraagd, waarop Irak beloofd zou hebben onmiddellijk vijfduizend man troepen te zullen sturen. Bij informatie wilde men in de Jordaanse hoofdstad Amman of ficieel niets over het bericht zeggen. Wacht het resultaat van ons onderzoek maar af", verklaarde men.. (Jordanië is met Irak in een federatie verbonden sinds februari. Koning Feisal van Irak is hoofd van de unie en Ko ning Hoessein van Jordanië zijn plaats vervanger. De vorsten hebben ieder in hun eigen land het grondwettig gezag behouden) Indonesische stelling wordt genegeerd De stelling in de Indonesische wet op het staatsburgerschap, die gisteren werd aangenomen, dat de autochtone inge zetenen van Ned. Nieuw-Guinea Indo nesische staatsburgers zijn, zal door de Nederlandse regering worden genegeerd. Dit is vandaag door een lid van de Ne derlandse ambassade in Australië ver klaard. Deze zeide: „De Indonesische veronderstelling is dwaas. Ned. Nieuw- Guinea is een gebied van het Koninkrijk der Nederlanden en niets ter wereld kan een wijziging brengen in de status van de bevolking daar. De hele kwestie zal worden genegeerd. Kindje verbrand (Speciale berichtgeving) In de buurt van Weserhoeve te Vrie- zenveen is gisteren een twe-jarig zoon tje van de familie H. Lamberink uit Vroomshoop verleden aan brandwonden. De moeder lag in het ziekenhuis te Al melo en het kind was in Vriezenveen bij de grootouders ndergebracht. Daar kreeg het een ketel kokend water over zich heen, tengevolge waarvan het ernstige brandwonden opliep. Spoedige verloving in Zweden verwacht De mogelijkheid van een spoedige ver loving van Prinses Margaretha van Zweden met de Engelse edelman Robin Douglas-Home, schijnt groter te zijn geworden, daar hoffunctionarissen gis teren weigerden een persbericht tegen te spreken, dat de verloving formeel in het midden van deze maand bekend zou worden gemaakt. Iemand, die nauw contact heeft met de moeder van Prinses Margaretha, Prinses Sibylle, heeft gezegd, dat de ko ninklijke familie geen commentaar wilde leveren op de vraag of en wanneer een verloving zou plaats vinden. Prinses Margaretha zelf kon niet bereikt worden voor enig commentaar. Welke oplossing is er voor het Libanese conflict Wat voor mogelijkheden zijn er om tot oplossing van het Libanese conflict te geraken? Moeten de Westelijke mogendheden de kaart van president Sjamoen spelen of generaal Sjehab een kans geven? Onze reisredacteur wijdt hieraan interessante beschouwingen, geba seerd op inlichtingen uit de eerste hand Voor zijn artikel zie men elders in dit nummer. Illllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1