Criminologisch aspect van het chronisch alcoholgebruik A. Kloosterman grijpt gele trui - „Latch-Loc", een nieuw systeem voor Nederland Leidse Reddingsbrigade 40 jaar Zoeterwoude GS bezorgd over niet sluiten van begroting 97ste Jaargang Vrijdag 27 juni 1958 Tweede blad no. 29476 Congres in Leiden Op de tweede dag van het in de Sleutelstad gehouden congres der Fe deratie van Instellingen voor de zorg voor alcoholisten, sprak prof. dr. D. Wiersma hoogleraar in forensische psychiatrie aan de Leidse Universiteit, over „Criminologisch aspect van chro nisch alcoholmisbruik". Spreker betoogde daarby, dat men onderscheid moet maken tussen chro nisch alcoholmisbruik, drankzucht en alcoholisme. Drankzucht is de versla ving. alcoholisme de chronische vergif tigingstoestand. Er zyn echter ook men sen die vooral tengevolge van emo tionele conflicten geregeld te veel drinken, zonder dat nog van verslaving of van een chronische vergiftigingstoe stand gesproken kan worden. De criminaliteit van chronische alco holmisbruikers is verhoogd. Dit geldt vooral voor bedelarij en landloperij, ook voor agressieve delicten, minder voor vermogens - en seksuele, het minst voor verkeersdelicten. De vraag doet zich evenwel voor, of de verhoogde criminaliteit een gevolg is van het chronisch alcoholmisbruik dan wel of beide gevolgen zijn van gemeen schappelijke oorzaken. Het persoonlijkheidsbeeld van de chro nische alcoholist kenmerkt zich door in telligentie-tekorten en door merkwaar dige en sociaal minderwaardige tempe raments- en karakter-eigenschappen. Daarvan moeten de eerste als gevolgen van vergiftiging worden beschouwd, de laatste echter niet: zij zijn constitutio neel bepaald. Spreker merkte voorts op, dat het juist de laatste eigenschappen zyn die zich ook voordoen in het persoonlijk heidsbeeld van talrijke misdadigers en die voor het tot stand komen hunner delicten van uitnemend belang zijn. Daarom moet het chronisch drankmis bruik en het crimineel gedrag worden opgevat als twee gevolgen van een ge meenschappelijke oorzaak: het eigen aardige persoonlijkheidsbeeld van de drankmisbruikers. Spreker concludeerde tenslotte, dat daaruit volgt, dat een verbod van alco hol-verkoop (prohibitie of plaatselijke keuze) niet is aan te bevelen. Van veel meer belang zijn andere sociale maat regelen en individuele behandelings methoden. DE SOCIOLOGISCHE ASPECTEN Prof. dr. I. Gadourek. hoogleraar in de sociologie te Groningen, hield ver volgens een betoog over de sociologische aspecten van het alcoholprobleem. Uitgaande van de veronderstelling, dat de pathologische drinkgewoonten zich in de meeste gevallen uit de nor male drinkgewoonten hebben ontwik keld. leek het spreker nuttig om een doelmatige bestrijding van het alcoho lisme te baseren op de empirische kennis omtrent de drinkgewoonten van de be volking. Men moet dan niet volstaan met een globaal overzicht van de bevolking als geheel, maar men moet een gedifferen tieerd beeld trachten te verkrijgen van de houding ten opzichte van het drin ken bij de verschillende segmenten van de gehele sociale structuur: b.v. de ver schillende beroepsgroepen, de verschil lende leeftijdsgroepen, godsdienstige groeperingen, ethische groepen, enz. Daarbij moeten niet slechts de feite lijke gedragingen, maar tevens de nor men omtrent het alcoholisme by al deze groeperingen nauwkeurig onderzocht worden. Tenslotte deelde spreker mede, dat hij voornemens is een door hem ingesteld onderzoek naar de verhouding tussen de drinkgewoonten en zeden van de Ne derlandse bevolking toe te lichten. MORELE EN THEOLOGISCHE ASPECTEN Dr. E. Daalder, emeritus predikant, directeur van het Medisch Consultatie bureau voor Alcoholisme te Groningen, gaf vervolgens enige beschouwingen ten beste over de alcohol-problematiek, be zien vanuit moreel en theologisch stand punt. Hij betoogde, dat de benadering van de alcoholist onmogelijk is. zonder dat er wordt uitgegaan van een be paalde mensbeschouwing. Spreker wees er vervolgens op, dat de alcohol voor BENOEMINGEN LEIDSE UNIVERSITEIT Bjj beschikking van de minister van Onderwijs, K. en W. zijn benoemd aan de Leidse Universiteit alsnog voor het tijdvak van 1 april 1958 tot en met 31 maart 1959 tot wetenschappelijk ambte naar lste-klasse voor de natuurkunde dr. L. C. van der Marei, thans assistent: alsnog voor het jaar 1958 tot weten schappelijk ambtenaar lste-klasse voor de anatomie de heer P. Martinez, arts, thans wetenschappelijk ambtenaar: voor het tijdvak van 1 april 1958 tot en met 31 maart 1959 tot wetenschappelijk ambtenaar voor de bibliotheek mr. L. E. van Holk, thans adjunct-wetenschappe lijk ambtenaar: gerekend van 1 juni 1958 tot wetenschappelijk ambtenaar lste- klasse in vaste dienst bij het Rijksher barium de heer J. H. Kern, thans in tijdelijke dienst. Aan de Technisohe Hogeschool te Delft zijn geslaagd voor het prop. examen voor elektrotechnisch ingenieur de heren G. A. van der Spek en G. J. de Wit alhier. Onze stadgenoot, de heer J. van Leeuwen, is te Rotterdam geslaagd voor het. door de Stichting Klinisch Hoger Onderwijs afgenomen artsexamen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Mirjam, dr van J. Rijsbergen en B. E. de Bruin; Nicolaas, zn van A. van der Eent en G. Batelaan; Antonie Karei, zn van J. W. Visch en A. van Asselt; Petrys Jacobus, zn van A. J. Josemans en B. H. M. Kruip; Antonius Joseph, zn van T. J. Tisseur en G. Boxhoorn; Johanna Maria, dr van T. J. de Zwart en F. C. Peperkamp Gerardus Majella Paulus Maria, zn van J W'. Rutte en H. van Breukelen GETROUWD C. P. N. Booy en A. M. van der Ploeg; H. Verver en M. van Polanen; J. A. Eul- derink en T. M. C. Raaijmaakers; J. Schreuder en C. C. E. Teske; J. Schreuder en K. Rietkerken; F. P. Hop en M. C. B. F. Wagenaar; H. Moenen en M. M Lancel; P. Filemon en C. M. van Duuren; M. Neute boom en J. C. van Musscher; A. W. J. M van Noort en A. W. M. Vrouwenvelder; R. H. Lepelaar en 1 W. Jongens. OVERLEDEN M. van der Linden, 83 jaar. vrouw; J. J. van Oosten. 77 Jaar. man; G. J. Bekhuis, 83 Jaar. wed. van J. Jongedijk; K. Ra- vensbergen, 80 Jaar. echtgenote van G. J. Schlpaanboord. de alcoholist een poging is de zondeval teniet te doen, anders gezegd: het is een poging tot kunstmatige integratie te komen door een mens. die, hoe dan ook, gedesintegreerd is. In de middagbijeenkomst werd nog het woord gevoerd door de heer B. N. van der Velden, lid van de werkgroep der Anonieme Alcoholisten, die enige ge zichtspunten gaf van de geheelonthou ding en dr. A. Sunier uit Leiden, die een inleiding hield over de diagnostiek van de drankzucht in verband met de therapie. Bouw r.-k. noodkerk enige maanden uitgesteld De rooms-kabhoheken in de omgeving van de 5 Meilaan zullen het in tegen stelling met vroegere berichten nog enkele maanden moeten stellen zonder de houten noodkerk, die op het open terrein op de hoek van de 5 Meilaan en de Boshuizerlaan zou verrijzen. Dit is het gevolg van een ongeluk, dat in Den 'Haag heeft plaats gehad, toen steigers bij de bouw van een r.-k. kerk zijn inge stort. Hierdoor is de bouw van deze nieuwe kerk vertraagd. De noodkerk, die daar in gebruik is, zal nu nog enkele maanden langer in de Residentie blijven staan en eerst daarna naar Leiden worden overgebracht. Leidse Jeugd Tour De persoonlijke tijdrit door de duinen is door opgebroken weggedeelten wel erg kort geworden. Ongeveer een derde van de oorspronkelijk uitgezette baan kon maar gereden worden. Toch is er vinnig gereden en er zyn vrij grote op schuivingen in de klassementen geko men. Vooral het Levendaal had reden tot juichen. F. Leemans uit de B-ploeg maakte de snelste tijd van de dag 10 min. 2 sec. over de plm. 7 km. Hij klom hierdoor van de achtste naar de tweede plaats. A. Kloosterman van de A-ploeg won bij de A-klassers met 10 min. 23 sec., wat hem de gele trui bezorgde. Tevens nam de Levendaal A-ploeg de leiding in het ploegenklassement over van de Vrijgezellen uit Noordwijk. W. v. d. Horst, die gisteren door materiaal- pech naar de vijftiende plaats was teruggevallen, werd gisteren tweede in 10 min. 55 sec. Hij klom hierdoor weer naar de zevende plaats in het A-klasse ment. De gele truidrager S. Arnoldus was derde met 10.58. Hij heeft dus zijn trui niet zo maar overgegeven. In de B-klasse verdedigde F. Brittijn zijn groene trui met succes door in deze klas met 10 min. 18 sec. de tweede plaats in de tijdrit te veroveren. Ook de 10 min. 50 sec. van F. v. d. Broek mag ge zien worden. Dit betekende gisteren voor Plan-Noort ook weer de overwinning in het ploegenklassement. De ,.trammelant"-wisselbeker" kan hun bijna niet meer ontgaan. De Tour-leiding vraagt zich dit jaar it tm I voordelen hiervan laten zien. j De bekende D-W-U-SOUPLEX fabrie. Tientallen duiven waren de bruidegom is secretaris van de ^en te utrecht - Amsterdam - Rotter- r j n j.j r\ dam, waar deze matrassen worden gefa. ,,nuwelijksboden voor net gis-\ Leidse Postduivenvereniging ,.De briceerd op de modernste machines, ge- termiddag in het Leidse Stadhuis Vriendenclub" - hadden voor deze ven de volle garantie op degelijkheid, voltrokken huwelijk tussen de heer j onverwachte als even originele at- j Sch^Loc lnterlèur.^'lndién ^ich^blj H. Verver en mej. M. van Polanen. tentie gezorgd. normaal gebruik van deze matras fa- V tienden van het jonge paar de j Advertentie Lezers van dit blad: Meer dan 29 jaar houden wij ons bezig met de verkoop van matrassen. Dat er een groot verschil is tussen de matrassen van 1957 en onze eerste matras in 1928, is zonneklaar. Zoals op elk terrein is er ook op het gebied van 1 de fabricage van matrassen een grote 1 technische vooruitgang. Zo groot is I deze dat het voor ons thans mogelijk is I een voor Nederland nieuwe matras te i brengen, waarvan met volle overtuiging gezegd kan worden: „De sterkste matras I tot op heden ooit gemaakt", j Dit vindt zijn oorzaak hierin, dat de I stalen veren thans elektrisch gehard worden, terwijl zij verbonden zyn vol- gens het in Amerika reeds jaren ge bruikte Latch-Loc systeem, waardoor het I interieur volkomen geruisloos en solide is en toch uiterst soepel. In onze zaak i Breestraat 39 recht tegenover het hoofd- postkantoor van Leiden willen wij U er voerd 2 stieren. 46 melkkoeien. 300 vette r coi.ic -l-Unn KA. ,'Alta graag meer van vertellen en tevens de af, waarom de renners er een B-klasse op na houden. De tijden in deze klasse waren gisteren weer beter dan bij de A- rijders. Bij een vergelijking van de ranglijsten blijkt, dat tot de twaalfde plaats op beide lijsten de B-rijders betere tijden hebben. Het is dus niet een ver schijnsel van één of twee sterren maar over de gehele lijn. Voor de laatste etappe wordt heden avond dezelfde rit gereden als op de eerste dag. Indien wij de standen be kijken, moeten er al grote verrassingen vallen, wil er nog veel veranderen. De standen zijn: Dagklassementen. Persoonlijk A: 1. A. Kloosterman 10 min. 23 sec., 2. W. v. d. Horst 10 min. 55 sec., 3. 6. Arnoldus 10 min. 58 sec., 4. J. Deurman 11 min. 2 sec., 5. J. Turk 11 min. 8 sec., 6. W. v. d Zeyden 11 min. 14 sec, 7. S. Hoogervorst 11 min. 15 sec., 8. A. de Winter 11 min. 16 sec., 9. H Hoogendoorn 11 min. 17 sec., 10. J. Schmal 11 min. 17 sec. Persoonlijk B; 1. F. Leemans 10 min. 2 sec., 2. F. Brittijn 10 min. 18 sec., 3. F. v. d. Broek 10 min. 50 sec., 4. F. Hooites 11 min. 10 sec., 5. F. Westbroek 11 min 16 sec., 6. B. Breedeveld 11 min. 20 sec., 7. G. v. d. Geest 11 min. 21 sec., 8. K. Janmaat 11 min. 22 sec., 9. J. de Ruiter 11 min. 41 sec., 10. Jac. Turk 11 min. 46 sec. Ploegen A: 1. Levendaal 31 min. 54 sec., 2. Vrijgezellen 33 min. 33 sec., 3. Zoeterwoude 33 min. 55 sec., 4. Lage Mors 38 min. 25 sec. Ploegen B: 1. Plan-Noord 31 min. 06 sec., 2. Levendaal 32 min. 22 sec., 3. Zoeterwoude 34 min. 29 sec. Algemene klassementen: Persoonlijk A: 1. A. Kloosterman 1 uur 04 min. 18 sec., 2. S. Arnoldus 1.05.13, 3. J. Deurman 1,06,05, 4. J. Turk 1,06,28, 5. W. v. d. Zeijden 1,07,15, 6. J. Breede veld 1,07,33, 7. W. v. d. Horst 1,07,44, 8. J. Schmal 1,08,09, 9. H. Hoogendoorn 1,08,14. 10. A. de Winter 1,08,17. Persoonlijk B: 1. F. Brittijn 1,02,32, 2. F. Leemans 1,04,37, 3. G. v. d. Geest 1,04,51, 4. F. v. d. Broek 1,05,25, 5. F. Hooites 1,06,05, 6. J. de Ruiter 1.06.05. 7. K. Janmaat 1,06.25, 8. J. Turk 1,06.48, 9. S. Westbroek 1,06,59, 10. B. Breedeveld 1,07,50. Ploegen A: 1. Levendaal 3 uur 19 min. 03 sec., 2. Vrijgezellen 3 uur 20 min. 05 sec., 3. Zoeterwoude 3 uur 23 min. 17 sec., 4. Lage Mors 3 uur 31 min. 38 sec. Ploegen B: 1. Plan-Noord 3 uur 10 min. 28 sec., 2. Zoeterwoude 3 uur 18 min. 04 sec., 3. Levendaal 3 uur 19 min. 07 sec. WASSENAAR Jaarvergadering Oranjevereniging Gisteravond werd in café Van der Zalm de jaarlijkse algemene ledenver gadering gehouden van de Wassenaarse Oranjevereniging Koningin Wilhelmina. De bijeenkomst werd geleid door de vice-voorzitter, de heer W. J. Hooge- veen, die het overlijden herdacht van de heer J. Stijnis, die jarenlang een actief lid van het bestuur was. Hij ver zocht de aanwezigen een minuut stilte in acht te nemen te zijner nagedach tenis. Nadat hieraan was volwaan deelde hij mee. dat van het gemeente bestuur geen subsidie werd verkregen voor een traktatie van de schoolkinde ren. maar dat door particulieren een bedrag van f. 600 werd bijeengebracht en dat met f. 400 van de vereniging toch voor een bescheiden traktatie kon worden gezorgd. Aan het verslag van de secretaris valt te ontlenen, dat 1957 een gunstig jaar was en dat het ledental van 1230 sta tionair bleef. Het verslag van de penningmeester luidde: inkomsten f. 13.953.64, uitgaven f. 14.059.25, nadelig saldo f. 125.61. Bij de bestuursverkiezing werd her kozen de heer W. C. Valkenburg, ter wijl in de plaats van de heren M. J. Broekhuizen en M. C. Stok werden ge kozen de heren A. Scherpenzeel en ir. J. Steenhuis. De feesten zullen worden gehouden op 2 augustus met een sportmiddag, op 6 augustus met kinderspelen en brand weerwedstrijden en op 7 augustus met ringrijden en een optocht. Op beide laatstgenoemde dagen is er een Luna park. Overwogen wordt nog een zwem feest. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 27 Juni, Veemarkt. Aange- (Foto L.D./Van Vliet) Wedstrijden en prestatietocht Op 5 juli 1918 werd opgericht de Leidse dend zwemmen op te voeren. Tijdens de Reddingsbrigade. De leden van deze brigade, die in de afgelopen jaren haar bestaansrecht meer dan eens heeft bewezen, zullen dus zeer binnen kort het 40-jarig jubileum kunnen vieren. In de eerste jaren van haar bestaan was de brigade de heren C'nr. van Spall en Filbry gaven des tijds de stoot tot oprichting in feite een onderafdeling van de Leidse Zwemclub. Pas in de bestuursverga dering van 7 februari 1928 van de L.Z.C. werd besloten om aan de afde ling zwemmend redden een geheel zelfstandig lichaam te maken. Het duurde echter nog een jaar voor dat het zover was. Van de zeven be stuursleden moesten er in 1929 viel het besluit drie verbonden zijn aan de L.Z.C. en twee aan de zweminrichting „De Zijl". De twee overigen waren diplomahouders. Deze bepaling bleef tot 1938 van kracht. Het bestuur bestond in 1929 uit de heren W. F. van Ingen Schenau, die momenteel evenals de heer P. A. v. d. Voort erelid van de L.R.B. is, B. Planjer, F. v. d. Mark, W. Gout, H. van Leeuwen. W. F. v. d. Reijden en Segaar. Wat de heer Van der Mark be treft kan in dit verband worden opge merkt, dat hij aan de totstandkoming van „De Zijl" het meeste werk heeft gehad. Het aantal leden bedroeg in 1920, twee jaar na de oprichting dus, 234. Hierbij waren evenwel vele „aanmoedi gende" leden. Het bezit bestond in dat zelfde jaar uit 15 kastjes met reddings- lijnen en gordels op de singels. Boven dien waren twintig bruggen met red dingshaken uitgerust. Vrijwel al het materiaal verdween in de jaren 1940 "45. Dank zij een kapitaalsuitgave van de gemeente Leiden van ongeveer f. 1000 kon na afloop van de wereldoorlog nieuw materiaal aangeschaft worden. Dit materiaal wordt nog steeds uitge breid. Het kan niet anders dan toe gejuicht worden, dat de L.RB. hiervoor een jaarlijkse gemeente subsidie van f. 325 ontvangt. De jubilerende reddingsbrigade heeft op het ogenblik 95 leden vanaf 16 jaar (53 dames en 42 heren) en 78 jeugdleden (45 meisjes en 33 jongens). Verder is er nog een vijftigtal donateurs. Het huidige bestuur van de L.R.B., die aangesloten is bij de Kon. Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen, bestaat uit de heren A. Linschoten, voorzitter, G. de Roos, secretaris, L. Plug, penningmeester, A. Zaalberg, 2de secretaris en de volgende commissarissen H. Bogert, P. H. Stou ten, A. van Egmond, B. van Dorp Rietberg en M. Zonneveldv. d. Hoeven. Hoofdinstructeur is thans de heer M. Zwart. De L.R.B. stelt zich o.m. tot doel het organiseren van cursussen en het opleiden voor de diploma's van de K.N.B.R.D. en de algehele verzorging van het op zo vele plaatsen in Leiden aangebrachte reddingsmateriaal. HERHALING JUBILEUM Het spreekt bijna vanzelf, dat men dit jubileum niet zonder meer voorbij wil laten gaan. Om te beginnen organiseert de L R.B. morgen in samenwerking met het district west (Zuid-Holland) wed strijden in „De Zijl", waarbij vele briga des uit verschillende gemeenten zich met elkaar zullen meten. Een dergelijke manifestatie is uiteraard een belangrijk middel om de bekwaamheid in het red- pauze zal de springgroep „Icarus" uit Rotterdam een demonstratie schoon- springen geven. Verder is er op 5 juli 's middags van 3.30—5 uur gelegenheid om het bestuur van de brigade in een der zalen van „Het Gulden Vlies" geluk te wensen. Op zaterdagmiddag 12 juli wordt in het Rijn- en Schiekanaal (Nieuwe Vaart) een prestatietocht gehouden, waarvoor de belangstelling evenals vorige jaren ongetwijfeld groot zal zijn. Tenslotte is er 13 september a.s. een feestavond. GOUDEN DOCTORATEN Zondag is het vijftig jaar geleden, dat dr. W. H. Bloemendal, geboren te En schede en thans wonende te Arnhem, aan de Leidse Universiteit promoveerde tot doctor in de Artsenybereidkunde. Dinsdag hei-denkt mr. A M. Joekes, geboren te Boea (Sumatra) en thans wonende te Den Haag het feit, dat hij, eveneens voor vijftig jaar. aan de Leid se Universiteit promoveerde tot doctor in de Rechtswetenschappen LEIDERDORP ZIEKENHUIS VERPLEGING BIJEEN Gisteravond hield de Vereniging voor Ziekenhuisverpleging „Leiderdorp-Zoe- terwoude H.R." haar jaarlijkse ledenver gadering in het Dorpshuis. Naast het bestuur waren er slechts 3 leden, die door hun aanwezigheid blijk van be langstelling gaven. Uit het jaarverslag van de administrateur, de heer C. M. J. Rietveld bleek, had de vereniging een buitengewoon gunstig jaar gehad. Er was n.l. een saldo van f. 11111.09. Tot lid van de controle-commissie werd be noemd de heer W. C. Hendriks. De heren L. van Egmond, H. v. d. Hoeven en P. van Hofwegen werden her kozen. Tot nieuw bestuurslid werd ge kozen de heer A. L. Verhoog. kalveren, 122 nuchtere kalveren, 75 vette schapen, 325 vette lammeren overhouders, 1646 zuig- en weldelammeren. 48 varkens, zeugen, 341 schrammen, 561 biggen. 33 gelten. Totaal 3626. Prijzen: melkkoeien f825 tot f 1100. vette koelen schoon gewicht f 2.80 tot f3.20; vare koeien f600 tot f875, pinken f 330 tot f 525, vette kalveren levend gew. f 2.20 tot f 2.70; nuchtere kalveren per kg. levend gewicht f 1.301.55; nuchtere kal veren lev. gew. per stuk f 45.tot f 65, vette schapen f 70,tot f 95,vette lammeren overhouders f 75,tot f 102. zulglammeren f 70.tot f 90.weide- lammeren f 48.tot f 60,Texelse lam meren f 45.tot f 64.drachtige zeugen f 275.tot f 350,schrammen f 75.tot biggen f 48.tot f 55. t^gen de vastgestelde verkoopsprijzen. SeTlu'l.^lXn^"'/.™ Indien gewenst kan gebruik gemaakt1 kalveren goed; nuchtere kalveren matig; worden van betalingsfaciliteiten. vette schapen stug. vette lammeren over- De grote lichtreclame op de Bree- I houders redelijk, zulglammeren matig, straat wijst U de deur naar een wer- weldelammeren matig, tpv#ob<» lammeren brieks- of materiaalfouten in het stalen Latch-Loc interieur openbaren, ver plichten wij ons tot volledige schadever goeding. De gehele collectie D.W.U.-SOUPLEX matrassen vindt U bij N V. Textielhan del ADR. VAN OOY jr., Breestraat 39, j 275.- Leiden (recht over het postkantoor) i 1105, kelijke „goede" nachtrust. MUZIKALE RONDGANGEN Texelse lammeren vlot. zeugen, schrammen en biggen rede lijk. LEIDEN. 27 Juni. Kaasmarkt. Aange voerd 36 partijen Goudse kaas en vijf par- tllen Leidse kaas. Notering Goudse extra kwaliteit tot f 2 19; Goudse eerste kwali teit f 1.972.05; Goudse tweede kwaliteit f 1.901.96; Leidse eerste kwaliteit tot f 2.02. De handel was goed. Hedenavond zullen het muziekkorps „Nieuw Leven", de Leidse Drumband en Jeugdorkest „De Burcht" en de drum band van de gymnastiekver. „Jahn" mu zikale marsen houden resp. in de Kooi- buurt, de Zijlsingelbuurt en de Profes- soren- en Burgemeesterswijk. waarbij r» 4 gecollecteerd zal worden ten bate van DcUra V dll /AIIlSlcI llolll het Anjerfonds. Morgenmiddag zal op verschillende BEURSOVERZICHT Merendeels goede stemming Amsterdam, 27 juni De laatste beursdag van de week bracht KPM naar voren. Deze aandelen waren 5 punten hoger en vormden daar mee een zeer vast element in de scheep- vaarthoek. Deze verbetering valt toe te schrijven aan berichten over hervatting der diensten op Indonesische havens van de schepen der Java-China-Paketvaart, die met de KPM samenwerkt. Hieraan worden verwachtingen vastgeknoopt over hervatting der diensten van de KPM. Overigens was de scheepvaartmarkt goed prijshoudend zonder meer. Van internationals was de KLM iets beter ingevolge het vastere slot van New York. Daarentegen trokken olies zich van dit betere slot niet veel aan. Zij ble ven op circa f. 168.50. Wel waren enige andere internationals gevraagd zoals Philips die 3 punten en Unilever die 4 punten verbeterde. Bij opening lag Uni lever zelfs op 356 maar de handel was beperkt. AKU bleef onveranderd. Wederom trokken de cultures de aan dacht. Direct na opening liep Deli op tot 115% gld. (plus 4>, daarna echter volg de een reactie tot 112%. Senembah was vaster op 88. Ook Amsterdam Rubber lag beter in de markt maar HVA bleef onbeïnvloed door de mededelingen in de vandaag gehouden Jaarvergadering waar uit weinig concreet nieuws is voortgeko men. Van binnenlandse Industrieën bleef Excelsior ongevoelig voor het bericht dat de door Duitse schuldeisers ingediende faillissementsaanvrage is ingetrokken. De gisteren gehouden inschrijving op de nieuwe lening der Bank voor Ned. Ge meenten is een groot succes geworden. Er moet een zeer belangrijke reductie plaatsvinden. Staatsfondsen na aarze lende opening herstellende. In het ver dere verloop bleef de stemming zeer kalm. WISSELKOERSEN Amsterdam. 27 juni Londen 10.57% —10.57%. N. York 3.78A—3.18H. Mon treal 3.95%—3.95%, Parijs 90.00—90.10, Brussèl 7.59%—7.59%, Frankfurt 90.54— 90.59, Zürich 86.57—86.62, Zürich <vr. fr.) 88.31%88.36%, Stockholm 73.09% —73.14%. Kopenhagen 54.68%—54.73%, Oslo 52.85—52.90, Milaan 60.81%— 60.86%, Wenen 14.62%—14.63%. punten in de stad worden gemusiceerd door de Harmonie „Concordia", „Werk- mans Wilskracht" en de drumband van „Jahn", waarbij eveneens van het pu bliek een bijdrage voor het Anjerfonds zal worden gevraagd. Voor het te Haarlem gehouden examen voor het V.G.L.O. Sleuteldiplo ma, uitgaande van het „Ivio" te Am sterdam slaagden van de Op. School voor V.G.L.O. aan de Oude Vest de leerlingen Fred Florisson, Fred Lee mans, Jan Riethoven en Henk van Tongeren. Een kandidaat werd afge- i Ned. '54 S* wezen. Ned. '55 I 3% Vrijdag 27 juni ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Ned. '53 3% Grootboek obl. 3% Ned. '47 3% (3) Ned. '51 3% Ned. '53 (3%) Ned. '56 3% Ned. '48 3% WASSENAAR Geslaagd De heer P. C. C. van Vlo ten alhier is aan de T.H. te Delft ge slaagd voor het ingenieursexamen werk tuigkunde, en de heer J. Donkers Duyvis alhier voor het kandidaatsexamen na tuurkundig ingenieur. Geslaagd Aan de T.H. te Delft is geslaagd voor 'het kandidaatsexamen scheikundig ingenieur de heer M. P P. Blind alhier. Subsidie voor jubileum toneel Bjj de ingekomen stukken voor de gis teren gehouden raadsvergadering te Zoeterwoude bevond zich de goedge keurde gemeentebegroting voor het jaar 1958. Uit het begeleidend schrijven van Ged. Staten bleek, dat dit College zich bezorgd maakt over het feit, dat de be groting niet sluitend kon worden ge maakt zonder te beschikken over een ge deelte van de reserve en dit ondanks het feit, dat de subjectieve uitkering uit het gemeentefonds onlangs was verhoogd. Aangezien de grond van De Groot langs minnelijke weg kon worden aange kocht, stelden B. en W. voor het besluit tot onteigening in te trekken, waartoe werd besloten. In de vorige vergadering was besloten de verzekering van gemeentegelden by de Frauderisico-Onderling van Gemeen ten met 3 jaren te verlengen. Het bedrag van deze verzekering is f. 25.000 groot, G.S. achten dit bedrag te laag en advi seren verhoging tot f. 34.000. Op voor stel van B. en W. werd daartoe beslo ten. In verband met het 40-jarig bestaan van de toneelgroep „Liefde voor Toneel" aan de Hoge Rijndijk zal een openlucht spel worden opgevoerd. Het te verwach ten tekort wordt geraamd op f. 275. Ver zocht wordt een subsidie tot dit bedrag te verlenen. B. en W. stellen voor een maximum subsidie te verlenen van f. 275 Aldus besloten. By de rondvraag wyst mevr. Neuwahl- Sanders op de gevaarlyke situatie by de afritten van de rijksweg 4a op de Hoge Rijndyk. Voorts rijden de vrachtauto's vanuit het park Rhijnvreugd niet over de pa rallelweg. doch kruisen het voetpad vlak by het viaduct. Ook dit is zeer gevaar- lyk. De voorzitter zal een onderzoek la ten instellen. Ned. '55 II 3% Ned. '37 3 Dollarlng '47 3 Investeringscert. 3 Ned. 62-64 3 Vorige koers 94% 81% 9018 95 94 93 IJ 88% 89% 8918 91% 89% 92% 95H 94% Cert. NWS IMA - - 91% 86% 109% Indië '37 A 3 Grootboek '46 3 Ned. W.B. lening Slotkoers v. heden 94% 90% 95 94 B 93% 88% 89H 92 89% 92% 95% 94% 63B 91% 110 ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 33% Nat. Handelsbank 84 Ned. Handelmy165% Amst. Rubber 68% Deli Mij .en (Ver.) 111% H.V.A1®' Java Cult34% Senembah 86/8 Vorstenlanden12% A.K.U184% Berkei's Patent (v.) 190% Calvé Delft eert. 295% Kon. Pap. v. Gelder 176 Hoogovens eert300 Müller en Co. N.B. 300 Ned. Kabelfabr255 Philips 288% Philips pref158 Unilever350% Wilton Feyenoord 185% Biliton 2de r192 Dordtse Olie gew. 711 Kon. Petr. (f.20.—) 169 idem (50 k f.20.168.40 Holl. Amer. lyn 139% Java China Paket 131 K.L.M102.10 Ned. Stoomv. My. 139% Kon. Paket My113% Stoomvaart Mij. Ned. 144 Nievelt Goudr. eert. 130 v. Ommeren eert. 229 Kon. Rott. Lloyd 119% Ned. Scheepv. Unie 123% 34% 82 166% 68% 106% 34% 86% 13 184% 190% 300 178 300 301% 254 291% 157% 354% 192 194% 713% 168.80 168.40 139% 132% 102.60 140% 118% 145% 129% 230% 120% 124 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 94% Den Haag 1937 1 3.. 87% Leiden 1947 R'dam '37 I-ni 3% 93% B 94% Industr. Obligaties Philips Dollarlng *81 94% 95% Premieleningen A'dam '53 3 Mn.. 103% 101 A'dam '51 2% MHa. 91 91% A'dam '56 I 2% 85 85% A'dam '56 II 2% 100 101 Eindhoven '54 2% 85% 85% Enschede '54 2% 85% 86 Den Haag '52 I 2% 95% Idem II 2% 100 L 100 R'dam '52 I 2% 95% 95% Idem II 2% 95% 96 Utrecht '52 2% 99% 99% Z.-Holl. 1957 2% 99% 99% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletinstellingen Amst. Bank 220 220 H.B.U. eert194% 195 RotJt. Barnik 179% 182% Twentsche Bank 168 169 Industrie Ondernemingen Albert Heyn241 L 231exd Borneo Sum. H.My. 45 44 Ned. G. en Sp. fabr. 195% 195 Kon. Ned. Grofsm. 108% 106 Internatio 74 75% Rott. Droogdok Mij. 505 498 Tieleman en Dros 7% Ned. My. Walv.vrt. 77% 78 Spoorwegen Deli Spoorweg My. 8% 8% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 27% 27% Intern. Nickel78 78% Anaconda 46% 47% Bethlehem Steel.... 40% 41% Cities Service 55 56 General Motors 39% 39fj Kennecott89% 90 y* Republic Steel 46% 47% Shell Oil 73% 75 Union Pacific 29% Un. States Steel 63% 64% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen VX 26/6 Edelmet. Kon. AA 45 45 Pref. w.a. idem 52% 53 Electrolas B Holl. Constructie 420 417 Ing. bur. v. Bouwnyv. 125 Int. Kunststoff. Ind. 46% 45% Leidsche Wolspinn. Sikkens Lakfab. '53 140%GL 137L 414% 411% Ver. Touwfabrieken 170 171 Wernink's Betonm. 87 %G 87% Van Wyk Textiel 66 100 101

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3