PATRÏA 9.90 Gele trui-hattrick van Darrigade, die twee Belgen te snel af was Cream Crackers |0nbegrijpefijk Oranjctruien reden met een veelbelovende allure 0 0 Nicola Pietrangeli verrast met zege op Chileen Luis Ayala 97ste jaargang Vrijdag 27 juni 1958 Vierde blad no. 29476 ravel(nesl8kmt jelles44km -Ia BMarquisse BootoqneD73km ^StEtienne hOOkm <yea131km -^PStValéry152km Kanaal_ EU LETREPORT B MEBSLESBAINS q^H,^ Franse overtvinning in eerste étappe (Van onze speciale verslaggever) Alle goede dingen gaan in drieën. Deze ver onderstelde waarheid moet in het blonde hoofd van André Darrigade hebben rondgespookt, toen hij het plan opvatte om in de eerste etappe van de Tour de France 1958 mee naar voren te gaan. De felle Franse coureur had in 1956 en in 1957 de eerste etappes van de Ronde van Frankrijk op zijn naam gebracht en het was dus wel haast vanzelfsprekend dat hij alles op alles zou zetten om in Gent de hattrick te verrichten. Het is hem prachtig gelukt. Op deze manier heeft Darrigade nog wat kleur aan de nogal saaie maar snelle eerste rit van Brussel naar Gent over 184 km. kunnen geven. Op het fraaie circuit langs de watersportbaan, het bekende roeicentrum van Gent, maakte hij zich in een onstuitbare eind sprint los van de Belgen Hoevenaers en Planc- kaert en met een voorsprong op Hoevenaers die nauwelijks een lengte bedroeg, flitste hij over de streep. Het verschil met Planckaert bedroeg drie seconden. „Titelhouder" Anquetil had zich nau- En de Nederlanders met hun Luxemburgse ploeggenoten? Het resultaat was bescheiden, maar de ploeg heeft zich toch zonder twijfel actief met de gang van zaken bemoeid. En er is door de oranjetruien met veelbelovende allure gereden. Wim van Est was als achttiende de eerste van de Ne-Luxploeg, die over de finish kwam. Zijn achterstand bedroeg 1 min. 51 sec. Hij was vijfde van het grote peloton, dat aangevoerd werd door de Belg Van Geneugden en waarin als 23e de debutant Martin van den Borgh, als 28e Gerrit Voorting, als 40e de Luxemburger Marcel Ernzer, als 56e Gaul en als 59e Jempy Schmitz zich mede een plaatsje hadden veroverd. Vijftien seconden achter de hoofdmacht kwamen Bolzan (66e), Piet de Jongh (79e) en Lahaye (84e) in een tweede peloton binnen. Piet van Est (94e), Damen (96e) en Kersten (97e), die door een lekke band en Piet van Est op 15 km. van de eindstreep wat achter waren geraakt, hadden een achterstand van drie minuten en drie en dertig seconden op Darrigade, de minuut bonificatie voor de winnaar niet meegerekend. kop door de bochtige, propvolle straten van de universiteitsstad te rijden, welke renner zou dat overigens niet graag ge wild hebben. Maar nog vóór Leuven was bereikt was hij weer terug. Dit bleef het beeld 80 km lang. Korte, al of niet se rieus bedoelde ontsnappingen, die dan onmiddellijk weer in de kiem werden ge smoord. In Mechelen deed zich een valpartij voor met Anquetil. Letendre Busto en Forestier als voornaamste slachtoffers. Forestier liep er een gezwollen hand mee op. Vrijwel op hetzelfde moment gingen Planckaert en Debusmann er vandoor. Het leek een beslissende aanval te zullen worden, maar eerst werd de Duitser daarna de Belg (bij Baasrode na 95 km) weer in het peloton opgenomen. Offensief Toen eindelijk, volgde het offensief, dat de strijd definitief deed ontbranden. Eerst* ontsnapten Luyten Favero en Pommer, daarna Darrigade, Hoevenaers en Planckaert. Deze zes renners namen een voorsprong op het peloton, dat korte tijd door Piet de Jongh werd aan gevoerd. Het jagen van de Jongh had succes, al moest hij die met enkele an- welijks, Louison Bobet helemaal niet laten zien bij hen, die op het heuvelachtige parkoers van Bra bant en ook Vlaanderen waren te vinden, maar de eer van de Franse nationalen, van de gouden ploeg van Marcel Bidot, werd gered door de sterke Darrigade. Het Belgische publiek slikte de teleurstelling manmoedig. De insiders wisten na tuurlijk wel, dat de Fransman een sprinter van formaat is, maar toen zij hoorden omroepen, dat in het kopgroepje van vier man twee Belgen, Planckaert en Hoevenaers toch waarlijk ook geen kleine jongens zich bevonden was toch in al die tienduizenden Vlaamse harten de hoop gegroeid, dat de eerste bloemenkrans van de Tour 1958 in de stad van Van Hartevelde om de schouders van een Belg zou kunnen worden ge legd. Dat dit niet gebeurde was even een hoor bare teleurstelling, doch de tweede en derde plaats en daarmee de eerste plaats in het ploegen- klassement was een goede troost. Het was alles in Brussel weer met de gebruikelijke ceremonieën begonnen. Op het grote terrein voor het Heysel- stadion werden de renners aan het pu bliek voorgesteld en ook de ploegleiders werden daarbij voor de grote tribune met genodigden door de touromroeper in het zonnetje gezet. De volksliederen werden gespeeld. En Tourbaas Jacques Goddet met zijn khakihemd, korte broek, kniekousen en zijn voorkomen van een Engels officier weer in vol ornaat ge reed voor het grote avontuur, kwam de ploegen één voor één begroeten. De belangstelling daar aan de rand van de Expo was niet overweldigend, maar des te meer kwam men onder de indruk van de mensenmassa's die zich langs de route dwars door de stad naar het hippodrome van Boisfort waar de echte start werd gegeven, hadden ge vormd. En toen om precies 14 minuten voor twaalf was het zover. De Tour de France, de 45e monsterrit op de fiets was begonnen. De meute van 120 renners had er bij dit frisse weer onmiddellijk een flink tempo in maar het zou nog lang duren voor de eerste serieuze aan val werd ingezet. Sjef Lahaye was de man, die er voor zorgde dat een naam van de Nederlandse ploeg het eerst werd genoemd in verband met een poging tot ontsnappen. Het was al kort nadat de sportieve Brusselse burgemeester Lucien Cooremans met de charmante hulp van de vedette van de tour, de chansonniere Line Renaud, het lint boven de start- streep had doorgeknipt. Dat eerste gewin van Lahaye was slechts katte- gespin, een aardigheidje om even de kachel aan te maken. Het peloton was niet van plan zich al zo vroeg op de dag op stang te laten jagen. En nog voor Lahaye vijftig meter had kunnen weg komen was hij al weer opgeslokt door de grote groep. De Spanjaard Suarez had intussen de primeur van de eerste lekke band gehad en na Suarez volgden er nog tientallen, want hoe fraai het wegennet rond 'de Belgische hoofdstad ook is. eenmaal buiten de sfeer van Brussel gekomen is het wat het plaveisel betreft nog altijd droevig gesteld. De ploegleiderswagen van Goldschmidt en Buchly, met deze laat ste aan het stuur, moest stoppen voor Bolzan, die een technisch mankement had. Doch ook dat was geen ernst. Ker sten bleef Bolzan opwachten en toen de eerste 15 km erop zaten lag het gehele peloton weer netjes bijeen. Eerste aanval Op hetzelfde moment, even voor Tom beek (15.5 km) kwam de eerste aanval van de Franse regionalen. De tourwin naar van 1956 Roger Walkowiak, schoof zyn toch al geprononceerde onderkaak nog iets verder naar voren en was ineens 25 meter uit het peloton weg. Het werd 50 meter en met Pintarelli (Italië), de Belg Noel Foré en de Duitser Debus mann aan zijn wiel werd het honderd meter. Roger trok door. verhoogde het tempo in de kronkelstraatjes van Tom beek en kreeg weldra gezelschap van de Belgen Luyten en Planckaert en de Portugees Barbosa uit de zwartwitte in ternationale ploeg. Uit zeven man be stond dit kopgroepje dus. maar de ont snapping was een kort leven beschoren. Op de autoweg tussen Tombeek en Wavre werd het zevental tot de orde geroepen en voort ging het weer in ge sloten formatie. De Duitser Friedrich demarreerde al leen en werd ingehaald. Adriaansens en Groussard sprongen weg, maar ook zij zagen die sprong mislukken en zo werd elke poging verijdeld. De Fransen en de Belgen gaven de toon aan maar zij gunden elkaar het succes niet. Vlak voor Leuven begon Darrigade de eerste flo- yetprikjes te geven. De eerzuchtige André ygt prachtig gevonden alleen aan de deren delen. Het zestal koplopers kreeg gezelschap van Barbosa. Morvan, Adriaenssens, De Jongh en Piet van Est. Daarachter kwam een tweede kopgroep van dertien man met onder anderen Walkowiak, Branokaert, Nencini en Janssens. Maar na ruim 110 km was de kopgroep weeT geslonken. Planckaert, Hoevenaers en Darigade hadden zich gehandhaafd en bij hen had zich de onbekende regionaal Polo gevoegd En kele kilometers was er nog sprake van een tweede groepje met Piet van Est en Thomin. Enkele kilometers maar. twen was ook dat weer afgelopen. De vier vluchtelingen begonnen nu hun voor sprong te vergroten. Het werd een mi nuut en 1 min 50 sec. Op dertig km voor de finish. De Italiaan Brignoli was intussen uit het peloton weggelopen. Charlie Gaul had een nieuw wiel ge kregen. terwijl Erzner, Voorting en Ker sten op hem wachtten en even later moest voor Piet de Jongh een nieuwe fiets van de wagen worden gehaald. De slechte bolstaande kasseienwegen rukten in de slotfase de hoofdmacht uiteen door tientallen lekke banden en gebroken wielen, steeds werd een ma teriaalwagen door de radio opgeroepen en telkens moesten renners zich laten afzakken om een ploeggenoot weer op te halen. Dit noodlot aller renners, vooral van hen die in Vlaanderen moe(fn rjj- den, trof ook onze landgenoten en de Luxemburgers zwaar. Zoveel mogelijk werden rijwielpaden of de modderige paadjes langs de berm opgezocht, maar niet altijd was dat mogelijk en dan sneu velde de ene tube na de andere. Zo ontstond ook het drama Polo. De dappere renner van Centraal Zuid Frankrijk hield zich goed bij Darrigade. Planckaert en Hoevenaers. maar vijf km voor de finish moest hij capituleren voor een lekke band. Het was onmogelijk weer bij te komen en dus was de slotapo theose in Gent voor de Tricolore en de twee Belgen. Darrigade passert als eerste de eindstreep te Gent, gevolgd door de Belg Hoevenaers. (Telefoto) Jeng Goldschmidt zeer tevreden Jeng Goldschmidt was een tevre den man, gisteravond na aankomst in Gent. „De jongens hebben formi dabel samengewerkt hé Klaas, riep hij verheugd uit, toen hij zijn pupil len in hotel „Telegraphe" had verza meld. „Formidabel"klonk het nog maals met nadruk. „Jammer alleen dat we op de eerste dag zoveel pech hebben gehad". Klaas Buchly, de Nederlandse re presentant in de ploegleiding, knikte instemmend. „Geen greintje moei lijkheden geweest", voegde de Hage naar er aan toe. „Het gaat tussen de jongens onderling nog beter dan we gehoopt hadden". De beide Nederlandse debutanten in de Nelux-ploeg, Piet Damen en Martin van den Borgh, hebben zich in deze eerste etappe goed geweerd. Hoewel de rit in een zeer hoog tempo ging - het moyenne was ruim 40 km. per uur - zijn zij geen moment in moeilijkheden geweest, zeljs niet na de vermoeiende jachten, die nodig waren om de pechvogels weer naar het peloton te brengen. Vooral Piet Damen bleek een opofferingsgezind „helper" en hij heeft ermee zijn ivaarde voor de ploeg reeds aange toond. Gistermorgen was er enige onge rustheid in het Nederlandse kamp: Piet van Est verscheen bleek en met hoofdpijn aan de start. „Wimme" vertelde dat zijn broer vrijwel niet had geslapen. Griep of nervositeit? De winnaar van de Ronde van Ne derland heeft zich echter prachtig door alle moeilijkheden heengebeten. Zelfs trok hij enkele keren mee ten aanval. Dat hij tenslotte slechts als 94e arriveerde was te wijten aan een lekke band. Piet, voortreffelijk in vorm, zal zich in de komende dagen wel revancheren De Belgische aanval, voorspeld in Brussel, is dus gekomen. Het kon moeilijk anders in een rit over eigen wegen en langs eigen, zeer enthou siast publiek. Steeds zaten enkele mannen van Jean Aerts' équipe op kop en het resultaat was tenslotte een tweede en een derde plaats in de individuele rangschikking en de eerste plaats in het ploegenklasse- ment. Jean Aerts is dus een gevierd man in België. En over Silver Maes wordt zelfs niet meer gespro ken. Jacques Anquetil, die in deze eerste rit volgens traditie de Gele Trui droeg en Louison Bobet hebben zich goede „vrienden" getoond. Geen mo ment ontsnapte de een aan de aan dacht van de ander. Zij flitsten dan ook vrijwel gelijktijdig over de finish. Geen toonder dat men zich in de karavaan nu reeds afvraagt of deze „vriendschap" in de komende dagen voor ploegleider Marcel Bidot een knellend probleem gaat worden 28JUNI-3<£TV77KM cijfers Het klassement van de tlappe Brus selGent, 184 km., luidt: 1. Darrigade (Frankrijk) 4.33.12 (met bonificatie 4.32.12); 2. Hoevenaers (Bel- Al zo vaak is geprobeerd cream crackers te maken zoals Patria dat doet. Maar iedereen die Patria Cream Crackers goed heeft geproefd, weet dat dit nog nooit is gelukt. Patria Cream Crackers zijn en blijven de enige echte! 60 cent per groot pak Abe Lenstra blijft bij Enschede Abe Lenstra heeft gisteren zijn con tract voor een jaar - zoals gebruikelijk - met Sportclub Enschede verlengd. (Advertentie) gië) z.t. (met bonificatie 4.32.42); 3. Planckaert (België) 4.33.15; 4. Graczijk (Z.-M. Fr.) 4.34.27; 5. Benioli (It.) 4.34.29; 6. Polo (Z.-M. Fr.) 4.34.32; 7. Elliott (Intern. Ploeg) 4.34.47; 8. Baffi (It.); 9. Fore (Belg.); 10.Luyten (Belg.); 11. Debusmann (Zwits.-Dld.)12. Del- berghe (Parijs-n.o.) allen in dezelfde tijd; 13. Bohrbach (Z.-M. Fr.) 4.34.47; 14. Van Geneugden (Belg.) 4.35.03; 15. Janssens (Belg.); 18. Wim van Est (Nelux); 23. Van den Borgh (Nelux); 28. Voorting (Nelux); 29. Anquetil (Fr.); 31. Nencini (It.); 35. Bobet (Fr.); 40. Ernzer (Nelux); 50. Brankart (Belg.); 52. Bahamontes (Sp.); 56. Gaul (Nelux); 59. Schmitz (Nelux) allen in dezelfde tijd van Van Geneugden (Belg.); 66. Bolzan (Nelux) 4.35.18; 79. De Jongh (Nelux) z.t.; 84. Lahaye (Nelux) z.t.; 94. Piet van Est 4.36.45; 96. Damen (Nelux) z.t.; 97. Kersten (Nelux) z.t. PLOEGENKLASSEMENT 1. België (Hoevenaers, Planckaert, Fore) 13.40.44; 2. Frankrijk 13.42.18; 3. Frankrijk Centraal 13.43.46; 4. Italië 13.44.19; 5. Ex aequo. Internationale Ploeg, Zwitsers-Duitse ploeg en Parijs Noord-Oost in 13.44.53; 8. Ex aequo. West Zuidwest, Neluxploeg en Spanje in 13.45.09. Jubileum Braassem Week Tijdens de Jubileum-Braassemweek (van 12-16 juli) zullen internationale zeilwedstrijden in de Olympiajollenklas- se worden gehouden op het Braassemer- meer voor Oude Wetering. Vooral in deze klasse is de deelname zowel van Nederlandse zijde als uit het buitenland zeer groot, zodat verwacht mag worden, dat zeker 35 zeilers aan de start zullen komen. Onder hen bevinden zich deel nemers uit Zwitserland, Duitsland en België; uit Berlijn komen 3 zeilers. De wedstrijden om de „Gouden O-Jol" kun nen beschouwd worden als het officieuze wereldkampioenschap voor deze klasse, en worden georganiseerd op voorstel van de Internationale O-Jollen-Union. Onze zeiler Daan Kagchelland, die in 1936 tij dens de Olympische Zeilwedstrijden te Kiel voor Nederland de Gouden Medaille won in de Olympiajollenklasse, zal nu zitting hebben in de protestcommissie In deze zeilweek zal gestart worden vanaf het startschip ..Nautilus" in de omgeving van de jachthavens te Oude Wetering, zodat op de meest geschikte wedstrijdbanen kan worden gezeild met indewindse start en finish. Wimbledon kampioenschappen Gistermiddag was te Wimbledon de naam van de zware Italiaanse interna tional, Nicola Pietrangeli, op ieders lippen. En hier waren redenen voor. De Davis Cupspeler had immers de geplaatste Chileen, Luis Ayala, in de derde ronde van het heren enkelspel gewipt. Met 6—4, 64. 6—3 had hfj Ayala aan de kant gezet en deze overwinning betekende tevens een revanche op de nederlaag, die Ayala hem bü de Franse kampioenschappen had toegebracht. „Ik weet niet wat m(j bezielde", zei de kleine Chileen een beetje spijtig. „Het was beslist geen kwestie van zenuwen, omdat ik op het centre court speelde, Pietrangeli was mij op alle onderdelen de baas en ik slaagde er niet in zijn effectvolle service te doorbreken". maar waarAls U dit enorm leuke jongenspakje van echt, origineel linnen ziet, begrijpt U dat de normale prijs 27.50 is. Ze waren bestemd voor Curasao, waar slechts het allerbeste wordt geïmporteerd. De export-order werd echter door te late levering geannuleerd en wij kregen ze aangeboden voor bijna 1/3 van prijs. Ook bij de dames werd een geplaatste speelster uitgeschakeld. De Amerikaanse Janet Hopps ging tegen de 22-jarige Australische Norma Marsh ten onder. De insiders waren stomverbaasd over dit resultaat. Nog slechts enkele weken ge leden had Janet Hopps tweemaal van Althéa Gibson gewonnen. Het kleine Australische meisje komt de zege echter ten volle toe. Zij was sterker en hetgeen ook belangrijk is voor een dergelijk toernooi: zij beschikt over een goede wedstrydmentaliteit. Zowel in de eerste als in de tweede ronde had de kleine Norma met 3—5 achter gestaan. Desal niettemin vond zij de kracht om te win nen. Het aantal geplaatste Amerikaanse speelsters is van 4 tot 2 woensdag struikelde Dorothy Knode terugge bracht. Alle hoop van de Amerikanen is thans gevestigd op Althéa Gibson en de „glamor girl" Karol Fageros. Het ontvangen van een droeve tijding is de reden geweest, dat Fredy Marin- kelle en mevr. Roos niet in de eerste ronde van het dames dubbelspel zijn uitgekomen. Fredy Marinkelle moest zo spoedig mogelijk naar huis terug keren, aangezien haar moeder zeer ernstig ziek is. De belang rijkste uitslagen luiden: Heren eofcetopeV tweede rondet Laver (Austr.) versl. Carter (VB.) 4—6 6—3 1210 64; Mark (Austr.) versl. Grant (V.S.) 1513 06 86 62; Jorgen Ulrich (Den.) versl. Howe (Austr.) 62 46 75 86; Mulloy (VB.) versl. Hurry (Z.-Afr.) 6—2 6—4 6—3; Fraser (Austr.) versl. Mei (China) 6—1 6—1 61; Drobny (Egypte) versl. Licis (Polen) 6—4 8—6 64; Patty (V.S.) versl. Perry (V.S.) 6—4 6—3 4—6 6—4. Derde ronde: Darmon (Fr.) versl. Can dy (Austr.) w.o.; Krishman (India) versl. Molinari (Fr> 86 6—1 6—0; Niel sen (Den.) versl. Panajotovic (Z.-Sl 61 64 62; Schmidt. (Zweden) versl. Brichant (Belg.) 3—6 6—3 7—5 46 75; Anderson (Austr.) versl. Barrett (G.B.) 3—6 6—0 6—2 6—3. Dames enkelspel, tweede ronde: Thel- ma Long (Austr.) versl. mej. White (G.B.) 6—3 6—2; Pat Ward <G.B versl mevr Lister (G.B.) 6—3 7—5; mej. Marsh (Austr) versl. mej. Hopps (V.S.) 75 97; Karol Fageros (VB.) versl. mej. S. Lazzarino (It.) 7—5 6—1. Derde ronde: Christine Truman (GB.) versl. Jill Rook (G.B.) 6—3 6—1; mej. Arnold (V.S.) versl. Erika Vollmer (Did) 62 86; Shirley Bloomer (G.B.) versl. mej. M Dittmeyer (Did) 61 62; Mary Hawton (Austr.) versl. mevr. Weiss (Sp 6—4 61| Zu6y Karmoe zy (Hong.) Door dit buitenkansje betaalt U morgen voor het allerleukste jongenspakje dat U ooit gekocht hebt, de onbegrijpelijke prijs van l voor alle maten (2-6 jaar). Geen telef. of schrift, orders. 9 aar vj ooir LEIDEN: Haarl.straat 25, fel. 25317 Rotterdam, Korte Hoogstr. 11 Meent hk. Goudsesingel; Ka- tendr. Lagedfjk hk. Dorps weg; W. Kruiskade 35. versl. mevr. Segal (Z.-Afr.) 6—2 6—3; Christine Mercelis (Belg.) versl. mevr. Warwick (G.B.) 6—0 6—2; Althéa Gib son (V.S.) versl. Yolande Ramirez (Mex.) 9—7 6—2,

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 11