'REM1ER DE GAULLE STAAT OOR DE BESLISSENDE KEUS "Duibafe Uieiking BRYLCRE BRYLCREEM Natu-raLax Gaat U met vakantie? ezenlijke oplossing voor Algerijns probleem of toch huigen voor politieke noodzaakjes Minister weigerde de stakende bouwvakarbeiders te ontvangen 1st en tact van de krijgsman leorie en praktijk Natuurlijke regelmaat Koning Olaf Y in Drontbeim als vorst van Noorwegen ingezegend UW KRANT NAAR UW VAKANTIEADRES ste Jaargang Dinsdag 24 juni 1958 Derde blad no. 29473 \LGIERS. Iedere Franse premier weet dat motto „Algerije is Frans" faliekante onzin is. ere Franse premier ziet in dat er over een itieke oplossing met de Algerijnse nationalisten lerhandeld moet worden. Maar nog nooit iben die wetenschap en dat inzicht stand kun- houden, wanneer zo'n Franse premier op het rum van Algiers geconfronteerd werd met zijn cnde landgenoten uit Algerije, ronischer nog, hoe meer zij geneigd waren tot ten, hoe harder zij na de behandeling op het rum de Franse troepen op de Algerijnse rebel- in lieten hakken. Guy Mollet werd met toma ten bekogeld, zijn vredesplannen bleken niet bestand tegen een bombardement met tuinbouw- produkten. Generaal De Gaulle is nu met bloemen en toejuichingen bestookt. Men begint te vrezen, dat Frankrijks sterke man op het stuk van Algerije reeds thans door de knieën gaat en dat De Gaulle, die bij herhaling heeft laten weten dat hij Algerije locale autonomie binnen een Franse federatie toedacht, tegen beter weten in nog het onzalige experiment van de integratie, de volledige versmelting van Algerije en Frankrijk, wil proberen. Oost-Duitsland dreigt met wraakmaatregelen (Van onze correspondent in Bonn) Van de zijde van de Oostduitse pers vereniging is gisteren in Oost-Berlyn gedreigd, dat maatregelen tegen West- duitse journalisten zullen worden geno men, als de Oostduitse journalist Baum- gart te Dordtmund gevangen blijft. Het verkeer van Oost-Duitsland naar West- Berlijn kon, zo werd verklaard, daardoor wel eens in gevaar gebracht worden. Baumgart is een journalist van het Oostduitse blad „Junge Welt", het or gaan van de communistische jeugdbond. Hij is te Dordtmund in West-Duitsland gearresteerd omdat hij in zijn krant ar tikelen heeft geschreven, die een gevaar worden geacht voor de Westduitse staat. Deze artikelen worden illegaal in West- Duitsland verspreid. Van de zijde van de Westduitse jour nalisten-organisatie zelf is tegen dit ge val geprotesteerd, nog temeer daar van de kant van de justitie te Dortmundt is gezegd, dat het arrestatiebevel niet kan worden opgeheven, voor de zaak goed is onderzocht. Ook de burgemeester van West-Berlijn Brandt heeft gewaar schuwd. Hij zei, dat als Oost-Duitsland de persvrijheid met voeten treedt, dit nog geen reden moet zijn ook in West- Duitsland hetzelfde te doen. West-Duits land moet zich niet de verdenking van politieke justitie op de hals halen, aldus Brandt. In Oost-Berlijn dreigde de Oostduitse advocaat van Baumgart gisteren op een persconferentie de Westduitse journalis ten. dat als in Oost-Duitsland dezelfde rechtsopvatting zou heersen als in Dordtmund, geen Westduitse journalist nog zou kunnen terugkeren naar het Westen. Een Westduits journalist ant woordde daarop dat Westelijke journa listen in het Oosten toch bepaald niet de vrijheid hebben, die Oostduitse jour nalisten in het Westen genieten. Deze kunnen vry in en uit gaan zoals het hun belieft. Ook op ander niveau is gisteren gedreigd met Oostduitse tegenmaatrege len. voor gezond haar, voor mooi haar Het een kan niet zonder het ander! Daarom berust de werking van Brylcreem op twéé wetenschappelijke principes: 1 Brylcreem bevat vele waardevolle haarvoedende stoffen en zuivere, natuurlijke oliën - zij houden haar en hoofdhuid gezond en fris. Massage met Brylcreem bestrijdt roosvorming en maakt droog haar weer vitaal. Brylcreem houdt uw haar gezond I Brylcreem is geëmulgeerd. Paar- fS&d door kan Brylcreem iedere haar apart soepel, glanzend en vry van stof en vuil houden. Geen „geplakte" haren meerl Met Brylcreem valt uw haar los en natuurlijk, en blijft toch korrekt op zijn plaats. Heel de dag! "TBe perfect hairdressing Beecham (Nederland) N.V. Voor engros: Jacq. Mot N.V. Amsterdam Protestacties in enkele steden Vandaag demonstraties in de hoofdstad Evenals in Den Haag en Utrecht - waarover wij gisteren nog in een ge deelte van onze oplage konden be richten - hebben ook in Amsterdam een duizendtal bouwvakarbeiders tij- Geen algemene jeugdwet Minister Samkalden ziet niet in, dat het praktisch nut zou hebben te streven naar het totstandbrengen van een alge mene jeugdwet. al begrijpt hij dat er verlangens bestaan om de gehele jeugd zorg in één wet te omvatten. De minis ter zegt dit in zijn memorie van ant woord aan de Tweede Kamer over het ietwat gewijzigd wetsontwerp tot her ziening van het kinderstrafrecht en het kinderstrafprocesrecht. Aan een alge mene jeugdwet zijn naar de minister meent te veel moeilijkheden verbonden. (Advertentie) (Van onze Reisredacteur) tgegeven, hij heeft het woord integratie geen enkele maal uitgesproken en i\jn omgeving verneemt men, dat hij er een dwangelement in ziet en het 1 „assimilatie" prefereert. Men zegt ook dat hij die assimilatie, een vrijwillig elkaar toegroeien, slechts als proef wil proberen om, als zij niet lukt, alsnog een federatie te streven. Maar De Gaulle heeft na zijn bezoek aan. Algerije tezegd, dat hij van dit gebied „naar lichaam en ziel" een Frans gebied wil tn. De man, die men met alle reden een enorme autoriteit toe kon schrijven, de mogelijkheid van een lossere band niet openbaar durven uiten, kan men hem ook de list en de tact van de krijgsman toemeten, zijn woor- >p een goudschaaltje af te meten en te zeggen, dat hy alle mogelijkheden houdt, waarmee hij echter het zij terloops gezegd de methodes over- it van de door hem verfoeide politici van het „systeem". Maar uit zijn van die methode leest men zijn vrees voor de mannen, die hem aan de it brachten. Het lijkt na de opwinding en het elan van de eerste dagen, in zich nieuwe mogelijkheden schenen te openen, dat die mannen, de samen- rders van Algiers, De Gaulle inderdaad een eindweegs tot de integratie- chte hebben gedwongen. Hetgeen rampzalig zou zijn. Waarom? zo is ook de pacificatie in strijd met een oprechte integratie. Om politieke redenen: men kan niet honderdduizen den nationalisten te vuur en te zwaard bestrijden en hen tegelijkertijd afge vaardigden in het Franse parlement laten kiezen. Maar meer nog om financiële edenen. De kosten van de pacificatie zijn reeds enorm: directe uitgaven drie miljard gulden per jaar, produktieverlies door dienstplicht ruim 1 miljard per jaar, uitzonderlijk grote vraag naar militaire en civiele produk ten 2 miljard per jaar. Anderhalf mil jard, een derde van het totaal-tekort op de Franse betalingsbalans, komt voort uit de Algerijnse operaties. Zonder deze cijfers, afkomstig uit officiële bron, te willen dramatiseren, kan men wel vast- i stellen, dat zij voor een aanzienlijk deel schuld zijn aan de ernstige financieel- economische moeilijkheden, waarmee Frankrijk momenteel kampt, moeilijk heden die Frankrijk voortdurend tot het vragen om buitenlandse steun drijven. drie pijlers van zo'n beleid zouden fraternisatie, pacificatie en inte- Fraternisatie is de verbroedering n Fransen en mohammedanen, die lings op vrij kunstmatige manier ezet. Pacificatie is een mooi woord de massale acties van het Franse tegen de Algerijnse F.L.N.-rebellen, i waaronder uiteraard ook de mmedaanse bevolking zeer te i heeft. Integratie is de versmelting Ugerije met Frankrijk, gelijke poli- en economische rechten voor alle lers. Het is moeilijk een beleid te ïpen, waarvan alle grondslagen zo heel met elkaar in strijd zijn als eenvoudig voorbeeld? In de h van Algiers komen de parachu- des ochtends de mohammedaanse ijn Ahmed halen voor een ver eringsmanifestatie op het Forum, id zwaait met een Franse vlag, de Marseillaise, wordt op de rug Pt en weent van ontroering over vriendelijkheid, 's Middags staan tfa's weer voor Ahmeds deur. begroet zijn nieuwe vrienden nd van vreugde, maar de pret 'is 'n korte duur. Hij krijgt een gewei kaakslag en moet met zijn hele ie met de handen omhoog tegen uur gaan staan, terwijl de para's luis doorsnuffelen op zoek naar »ar terroristen, die in zijn wijk zijn enen. Kortweg, men kan slechts Aderen, wanneer de wapens zwij- ulet wanneer men doende is een scheepse terreur-actie neer te waarbij ieder lid van de Algeryn- rolking een mogelijke verdachte is. Enorme kosten 'eer als de verbroedering en de aire actie met elkaar in strijd zijn, Een lief droompje van Frans Algerijnse broederschap, compleet met offerandes op het Forum van Algiers. Maar zelfs op zulke zoete dromen volgt het pijnlijk hard ont waken in de politieke realiteit. per hoofd voor het algemeen bestuur zijn in Frankrijk bijna drie maal zo hoog. Men zou 2.4 miljard moeten be steden om de Algerijnen even goed te bedienen. D't is slechts een handjevol voorbeelden. Deze cijfers krijgen boven dien extra relief wanneer men bedenkt, dat er in Algerije in het jaar 2000 37 miljoen Algerijnen zullen zijn tegen 45 miljoen Fransen in Frankrijk. Reeds nu zijn deze cijfers voldoende om te bewij zen. dat een beleid van gelijktijdige pacificatie en integratie eenvoudig een financieel waandenkbeeld is. Men zou zich echter tevreden kunnen stellen met een beperkt en geleidelijk program van economische ontwikkeling van Algerije. Zo'n plan bestaat: het voorziet in een verdrievoudigde produk- tie en een stijging van het gemiddelde inkomen met 5 pet. per jaar binnen een periode van tien jaar. Het zou Frankrijk omstreeks 13 miljard gulden kosten. Het is een uitstekend plan, maar na verwe zenlijking ervan zou het Algerijnse levensniveau nog steeds mijlen bij het Franse ten achter liggen. Het bewijst alweer, dat Algerije niet Frans is. Maar het zou zeker uitvoering verdie nen i n p 1 a a ts van de huidige militaire actie en binnen het politieke kader van een zich zelfbesturend Algerije, met federale banden aan Frankrijk gebon den! Financieel waandenkbeeld Nu zijn deze uitgaven nog niet dode lijk voor de Franse economie, maar wat, wanneer hierbij nog eens de kosten voor een plotseling optrekken van het Alge rijnse levensniveau zouden komen? Formeel zou men zelfs een volledige gelijkschakeling met het Franse kunnen eisen. Hoe onzinnig- die eis zou ijn, blijkt uit de volgende cijfers. De lonen van de 600.000 agrarische arbeiders in Algerije bedragen nog niet de helft van die in Frankrijk. Honderdduizenden anderen hebben geen of onvoldoende werk. Sociale uitkeringen in Algerije bedragen p°r hoofd slechts één tiende van die in Frankrijk. Voor gelijkschakeling van het onder wijs zou men zich een zesvoudige in spanning moeten getroosten, die 1.7 miljard gulden zou kosten. De uitgaven Natu-ralax is géén gewoon laxeer middel. Het zorgt voor het herstel van de natuurlijke functie, maar bo vendien ook voor de natuurlijke regelmaat. Een uitkomst bij hard nekkige verstopping, ook voor hen die buitenshuis werken. voor de natuurlijke regelmaat Flacon a 60 tabletten versterkte werking) ll. 1.35 Kans vermindert elke dag Hoe men het Algerijnse probleem ook keert of wendt, men komt altijd op een oplossing in deze zin uit, de enige die zich op de werkelijkheid grondt. De Gaulle heeft betere kansen, want hy heeft meer gezag bij Fransen en Alge rijnen dan welke Franse politicus ook om tot zo'n oplossing te komen. Maar iedere dag, die hij aan een nutteloos assimilatie-experiment verknoeit, ver mindert die kansen. Gebruikt hij zijn gezag om tot een oplossing voor het Algerijnse probleem te komen, dan redt hij zijn land. Laat hij zijn gezag beïn vloeden door rotte tomaten of toejui chingen, offert hü het grondprobleem aan Frankrijks politieke noodzaakjes van alledag, zoals de politici van de Vierde Republiek dat deden, dan zal hü gelijk die politici ten ondergaan. Met veel ernstige gevolgen, want dan resteert er geen mystieke figuur meer om de botsing der politieke werkeiykheden op te vangen. dens een bijeenkomst in Krasna- polsky geprotesteerd tegen de nieuwe C.A.O. in de bouwbedrijven. Namens het Amsterdamse Comité van Bouwvakarbeiders werd voorge steld - en besloten - vanmiddag tus sen 13 en 14 uur alle nieuwbouwob- jecten te verlaten en in een drietal demonstratieve bijeenkomsten, in Slotervaart, Osdorp en bij de toe komstige tuinstad Buitenveldert, te zamen te komen om uiting te geven aan de ontevredenheid. De voorzitter van het comité, de heer G. Timmer, zeide aan het slot van de vergadering, dat als één uur staken als protest tegen de patroons niet genoeg is, het comité de arbeiders zal oproepen voor een 24-uurs staking. De heer F. Eberhardt, die als adviseur van het comité optreedt en secretaris is van de bij de E.V.C. 1958 aangesloten bouwvakarbeidersbond, zeide tijdens de vergadering, dat het overgrote deel van de Amsterdamse bouwvakarbeiders de afgelopen week de oude lonen heeft ontvangen. Er werden namen genoemd van een aantal firma's, waar dit het geval was geweest. In Den Haag leidde de demonstratieve optocht van stakende bouwvakarbei ders na hun rondgang langs de ver schillende bouwobjecten naar het ministerie van Sociale Zaken. De minister, de heer J. G. Suurhoff, wei gerde echter een delegatie van deze demonstranten te ontvangen. Als re den werd opgegeven, dat de regering over arbeidsvoorwaarden alleen con tact onderhoudt met de erkende vak organisaties. De delegatie van vijf man werd ont vangen door het waarnemend hoofd Arbeidsverhoudingen, mr. C. J. Nier- strasz. Na een onderhoud van ongeveer een half uur kwam de leider van de delegatie, de 49-jarige bouwvakarbeider, de heer Jan Verschuur (E.V.C.) uit het ministerie met de mededeling, dat het resultaat van het onderhoud „volkomen negatief" was geweest. Mr. Nierstrasz had de arbeiders verwezen naar hun vakorganisaties, van welke het officiële protest moet uitgaan. Volgens een ver klaring van de heer Verschuur zullen vandaag weer alle bouwvakarbeiders in Den Haag aan het werk zijn, in afwach ting van verdere stappen door het actie comité. Welke deze stappen zullen zijn hangt af van de ontwikkelingen. Achtdaagse reis langs voornaamste steden In de Lutherse Nida- roskathedraal te Dront- heim. het Noorse natio nale heiligdom, is Olaf V zondag ingezegend als Koning van Noorwegen, op de dag af 52 ja -r na de kroning van zün vader Haakon V en Koningin Maud in dezelfde kerk De inzegening werd ver richt door bisschop Arne Fjellbu die, terwijl de Koning voor hem knielde, zijn hand op diens hoofd legde en een gebed uit sprak voor Koning Olaf en land en volk van Noorwegen. De plechtig heid werd door 2300 per sonen bijgewoond. Daar by waren Kroonprins Harald, de Prinsessen Ragnhild en Astrid en de eohtgenoot van Prinses Ragnhild, de reder Lo- "entzen. de minister-pre sident en leden van de regering. Officieren van de vier onderdelen van de Noorse strijdkrachten: landmacht, marine, lucht macht en binnenlandse strijdkrachten, bewaakten in de kerk de kroonjuwe len. In het voornaamste koor van de kerk waren opgesteld de rykss'.an- daard en de koninklijke standaard, die de Koning in de oorlog heeft meege komen naar Engeland en die op zijn schip gehesen vas, toen hü in 1945 te rugkeerde De Koning reed in een open auto naar de kerk, terwül militairen van de vier onderdelen der strüd- krachten in de stad pa radeerden. De Koning was gekleed in generaals uniform, de Kroonprins in het uniform der cadet ten. Zaterdag- en zon dagavond werden feest diners gegeven. Gisteren zyn Koning Olaf en Prinses Astrid uit Bergen vertrokken voor een achtdaagse reis met het koninklijke jacht ..Norge". Onderweg zullen officiële bezoeken ge bracht worden aan ver schillende steden, o.a. aan Bergen en Stavanger. Woensdag 2 Juli, zijn 55ste verjaardag, zal de Koning in Oslo terug zyn. Uw krant wordt zonder berekening /an portokosten aan Uw vakantieadres in Nederland toegezonden. Voor vakantieadressen in het buitenland wordt slechts het verschil in portokosten tussen binnen- en buitenland in rekening gebracht. Denkt U echter om 4 belangrijke punten: 1. Opgaven van vakantieadressen moeten volledig zijn anders kunnen wij ze niet uitvoeren. Dus tevens Uw huis adres vermelden. 2. Zend Uw opdracht schriftelijk aan onze Abonnementen- afdeling. Voor telefonische opdrachten en opdrachten aan bezor gers kunnen wij geen verantwoording nemen. 3. Gebruik voor Uw opgave het formulier dat iedere week in de krant staat. 4. Weekabonnees betalen na hun terugkomst van vakantie het verschuldigde abonnementsgeld tegen afgifte van een kwitantie die wij hen aan zullen bieden. (Dus niet aan de bezorger). Het LEIDSCH DAGBLAD gaat met U mee - wanneer U deze bon ingevuld aan ons toezendt. Naam: Straat: No. Woonplaats: Kwartaal abonnee Maand Week Post doorhalen wat niet van toepassing is VAKANTIEADRES P-a- Straat: No. Te: Eerste dag van toezending: Laatste dag van toezending ALLE gegevens invullen.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7