Gemeente nog steeds in activiteit geremd door bestedingsbeperking B. en W. wensen f 597.000 voor voorbereiding kapitaalswerken DINSDAG 24 JUNI 1958 J oorstellen aan Leidse raad congres Knipperbollen nabij Blauwpoortsbrug blijven op geprojecteerde plaats Zoals bekend kunnen de gemeenten thans nog steeds niet tot de uitvoering van kapitaalswerken overgaan, als zjj niet de daarvoor nodige financieringsmiddelen hebben verkregen. Voor de meest noodzakelijke werken worden thans met mede werking van het Rijk, aldus laten B. en W. van Leiden de raad weten, door de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten middelen beschikbaar gesteld. Wel is de vlottende schuld van de gemeenten gedurende het laatste halve jaar aan zienlijk gedaald, doch de nog altijd moeilijke positie van de kapitaalmarkt is er, volgens B. en W., de oorzaak van, dat het nog geruime tijd kan duren, alvorens deze geheel is geconsolideerd. Ook al zou dit evenwel het geval zijn, dan nog is de vrees gewettigd, dat de gemeenten voorlopig niet tot een normale ontplooiing van haar activiteiten zullen kunnen komen. Elke investering immers heeft ge volgen voor het budget der gemeenten en deze verdragen zich dikwijls niet met de eisen van de regering ten aanzien van de bestedingsbeperking. De moeilijkheden, waarvoor ook onze gemeente zich geplaatst ziet, scheppen, naar de mening van het Leidse college, in het bijzonder problemen voor een dienst van Gemeentewerken. Leidde in normale omstandigheden de werkzaam heid van deze dienst tot raadsbesluiten, zodat, na de goedkeuring door Gedepu teerde Staten, met de uitvoering van de desbetreffende werken kon worden be gonnen, thans kan daarvan slechts in sterk verminderde mate sprake zijn. Hieruit vloeit voort, dat de uitvoerende taak van de dienst van Gemeentewer ken aanzienlijk moest verminderen en dat het zwaartepunt van de werkzaam heden van deze dienst in feite meer ver legd is naar de voorbereiding van wer ken. In normale tijden was het in het al gemeen niet de gewoonte aan de raad een krediet te vragen voor de voorberei ding van kapitaalswerken. Deze voorbe reiding behoort immers tot de normale taak van de dienst van Gemeentewer ken. De daarvoor noodzakelijke middelen zijn geraamd in de bedrijfsbegroting van de dienst. Nu evenwel de vrees moet worden geuit, dat men ook in de naaste toekomst nog zal worden geremd door de bestedingsbeperking, hebben B. en W. gemeend van de normale gedragslijn te moeten afwijken en doen zij de raad een voorstel om een krediet van f 597.000. beschikbaar te stellen voor de voorberei ding van verschillende kapitaalswerken. B. en W. tekenen hierbij aan, dat men zal moeten afwachten, of, wanneer de voorbereiding van deze werken zal zijn voltooid, de uitvoering nog zal worden belemmerd door de bestedingsbeperking. Volgens B. en W. zou het niet verant woord zijn de activiteiten alleen te be perken tot de woning- en scholenbouw. KNIPPERBOLLEN BIJ BLAUWPOORTSBRUG Na vele maanden zal dan vermoede lijk in de raadsvergadering van a.s. maandagmiddag een beslissing vallen over de beschermde voetgangersover steekplaats nabij de Blauwpoortsbrug. Zoals bekend heeft de raad in zijn zit ting van 4 november j.l. om preadvies in handen van B. en W. gesteld een motie van de raadsleden, de heren Drij- ber, Meester, Woudstra en Kortmann, betreffende de situering van de voet gangersoversteekplaats nabij de Blauw poortsbrug, luidende: „De Raad der ge meente Leiden, gehoord de beraadsla gingen in zijn vergadering van 4 novem ber 1957, nodigt het College van Burge meester en Wethouders uit de be schermde oversteekplaats Prinsessekade aan te leggen op ongeveer het midden van deze kade dan wel op een andere plaats in de onmiddellijke omgeving waar de verkeersveiligheid voldoende is gewaarborgd, hetgeen bij een over steekplaats op de Prinsessekade onmid dellijk naast de Blauwpoortsbrug niet het geval is". Naar aanleiding van deze motie heeft het College aan de Koninklijke Neder landsche Toeristenbond ANWB en de Koninklijke Nederlandsche Automobiel club KNAC, met mededeling van de ter zake gedane suggesties, de vraag voor gelegd, of in de omgeving van de Blauw poortsbrug een beschermde voetgan gersoversteekplaats gewenst is en, zo ja, wat daarvoor de meest geëigende plaats is. Beide organisaties hebben, na een ter plaatse ingesteld onderzoek, in een gezamenlijk schrijven als hun oordeel te kennen gegeven, dat het noodzake lijk is het overstekende voetgangers verkeer op dit punt te beveiligen en dat dit voorshands het best kan geschieden door de huidige oversteek plaats op de Prinsessekade als be schermde voetgangersoversteekplaats aan te wijzen. Naar de mening van het College wordt met dit schrijven op overtui gende wijze aangetoond, dat de plaats, waar thans de niet beschermde over steekplaats op de Prinsessekade is ge legen, inderdaad het meest voor aan- BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Anthonie Martlnus. zn van J. Dulfer en J van Duijn; Andreas Theodorus Maria, zn van G. W. Boeters en W. C. J. Lange- veld; Petrus Anthonius Cornells, zn van G W Boeters en W. C. J. Langeveld; Ma rianne. dr van T Readers en C. M. Bel- lekom; Thomas Ferdinand, zn van C. J. Overdijk en R. H. T. Owel; Winnifred Pe- tronella, dr van P. C. Epskamp en A. C. M. de Vreede; Yvonne Ludwina, dr van P C. Epskamp en A. C. M. de Vreede; Cornells Abraham Jacobus, zn van W. Betgen en C. J. Zitvast; Eveline Agnes, dr van A. C. Pellenkoft en E. P. van der Meijden: Jan Willem George, zn van W. Downer en A. P. Ike; Hendrik Adrianus. zn van W. A. Tolboom en A. A. van Mook Jolande Adrlana. dr van J. Bos en B. de Gelder. GETROUWD F. C. Hoogervorst en J. H. A. Groene- woud; P. Arnoldus en C. W. Mechelse; F. H. Franken en J Buurman. OVERLEDEN S. Sluurman, 55 jaar, man; C. Verhaar, 61 jaar, weduwe van P. G. van der Plas; G. Versteeg, 84 jaar, man; F. T. van Schooten, 84 Jaar, man; J. Melet. 55 jaar, man: N. van Leeuwen. 85 jaar, man; L. Lodder. 74 jaar. weduwe van C. Ouwe hand; G. van Egmond, 69 Jaar. echtge note van R. van Delft; M. B. Hogervorst 2 dagen dochter; M. C. Cornet. 75 Jaar. echtgenote van H. A. Koet; C. A. Mechel se, 71 Jaar, echtgenote van E. Uljé. B. en Wna grondig onderzoek: voetgangersoversteekplaats nabij Blauwpoortsbrug gewenst op ge~ geprojecteerde plaats (Foto L.D./Van Vliet) wijzing als voetgangersoversteekplaats in aanmerking komt. Het ligt dan ook in de bedoeling van B. en W. tot deze aanwijzing over te gaan. Uiteraard zullen zij de gevolgen van deze maatregel nauwlettend in het oog houden en, wanneer de oversteekplaats onverhoopt in de praktijk op dit punt niet mocht blijken te voldoen, deze aan wijzing in nadere overweging nemen. B. en W. merken hierbij nog op, dat de Verkeerscommissie zich met het voren staande kan verenigen. Op grond van het voorenstaande geven B. en W. de raad in overweging in deze geest een besluit te nemen en de boven staande motie als afgedaan te beschou wen. BOUW CHR. KLEUTERSCHOOL Bij besluit van 17 december 1956 ver leende de Raad aan het bestuur van de Vereniging voor Christelijk Onderwijs medewerking voor de stichting van een kleuterschool met vier klasselokalen en een speellokaal, aan de Asserstraat, zulks met toepassing van de bepalingen van de Klëuteronderwijswet. De voorbereiding van de plannen voor de bouw van deze school en de inwer kingtreding van de Kleuteronderwijswet vielen ongeveer samen. Ingevolge de artikelen 55 en 58 der Kleuteronderwijswet stelt de gemeente aan het schoolbestuur de gelden be schikbaar voor het stichten van de school. In principe worden de stich- tingskosten, in de vorm van jaarlijkse vergoedingen, van het Rijk terugontvan gen. De stichtingskosten met inbegrip van de grondkosten en de kosten van eerste inrichting bedragen rond f 273.160. De door het schoolbestuur verschuldig de waarborgsom bedraagt 20 van de stichtingskosten of rond f 54.632. Aangezien het schoolbestuur thans de stukken, bedoeld in artikel 55 der wet, heeft ingezonden en deze de goedkeu ring kunnen verwerven, stellen B. enW. de raad voor in bovenstaande geest een besluit te nemen BOUW DIACONESSENHUIS Aan de Christelijke Vereniging voor Ziekenverpleging „Het Diaconessen- huis", gevestigd alhier, wensen B. en W. te verkopen het perceel bouwgrond, gelegen aan en nabij de Houtlaan, ter grootte van 36325 m2, voor de prijs van f 17.50 per m2 (bouwrijp, doch niet opgehoogd). RESTAURATIE V.V.S.L.- GEBOUW Het bestuur van de bouwcommissie van de Vereniging van Vrouwelijke Stu denten, alhier, heeft het College ver zocht te bevorderen, dat een gemeente lijke bijdrage wordt verleend in de kos ten van restauratie van het pand Ra penburg 65. Het bestuur wenst tegelijk met de res tauratie enige voorzieningen te treffen, die nodig zijn geworden in verband met het steeds groeiende ledental. Er is naar gestreefd het rijke interieur met z\jn vele stucplafonds intact te laten en de ruimten zo mogelijk beter te doen uitkomen. De gescheurde gevels zullen hersteld worden met inbrenging van het nodige ankerwerk. Vervolgens is het de wens van het bestuur, de ramen van de voor- en de achtergevel hun 18de eeuwse roedeverdeling terug te geven. Het restauratieplan is ontworpen door de architect ir. J. Kruger te Voorburg. Het College kan zich, evenals de staats- secetaris van het ministerie van Onder wijs, K. en W., met begroting der res tauratiewerken ad f 96.396.25, verenigen. Voor gevallen als het onderhavige wordt volgens de staatssecretaris in de regel een Rijkssubsidie van 50 verleend. Naar verwacht kan worden, zal de pro vinciale bijdrage 15 der restauratie kosten bedragen. Met de Monumentencommissie achten B. en W. het verlenen van een tege moetkoming van de gemeente in de res tauratiekosten verantwoord. De tege moetkoming ware te bepalen op 15 van het op f 96.396.25 begrote bedrag tot een maximum van f 14.459.44. Bovendien wensen B. en W. een bij drage te verlenen in de kosten van het aanbrengen in het pand Rapenburg 65 van een schouw, plafond en lambrize- ring, afkomstig uit het pand Hoogstraat 1-2, van 20 van het op f 7000.— ge raamde bedrag tot een maximum van f 1400.—. SUBSIDIES INSTELLINGEN VAN WELDADIGHEID B. en W. stellen de raad voor om in het jaar 1958 aan de volgende instellin gen van weldadigheid het achter haar naam vermelde subsidie toe te kennen: 1. Vereniging tot bestrijding der tuber culose f20.000.2. Vereniging Christe lijke Jeugdhulp f1200.—; 3. St.-Marga- rita van Cortonastichting f2000.—; 4. Protestantse Vereniging voor Gezond heidszorg „Het Groene Kruis" f 23.000. 5. R.-K. Vereniging voor Gezondheids zorg „Het Wit-Gele Kruis" f23.000.—; 6. Stichting Medisch Kleuterdagverblijf „Margriet" een bedrag van f 2.50 per dag en per kind f40.000.—; 7. Stichting Her vormd Maatschappelijk Werk f 11.500.— 8. Dr. van Voorthuysenstichting en Cor nelius Musiusstichting: a. voor wat be treft de nazorg een bedrag van f 12.50 per Leidse oud-leerling; b. voor wat be treft de avondverzorging een bedrag van f4.50 per gegeven lesuur, beneven f150 per leidinggevend hoofd van een b.l.o.- school, alsmede twee derden van de zakelijke lasten, naar de verhouding van het aantal Leidse leerlingen tot het to tale aantal leerlingen f16.500.—; 9. Stichting Medisch Opvoedkundig Bureau en Stichting Katholieke Geestelijke Ge zondheidszorg ten behoeve van haar medisch opvoedkundig bureau: 30 van de salarissen en sociale lasten van de in I dienst zijnde medici, psychologen en I maatschappelijke werkers, naar verhou ding van het aantal onderzochte en eventuel behandelde Leidse kinderen tot het totale aantal kinderen, alsmede f25.per onderzocht en eventueel be handeld Leids kind f 15.000.10. Ver eniging Herstellingsoord „De Leidse Buitenschool" f 1.25 per verpleegdag f 27.500.11. Verenigingen tot uitzen ding van kinderen naar vakantiekolonies f 1.25 per kind en per dag f 10.000. JEUGDHONK WARMONDERSTRAAT Voor het inrichten vanhetv.m. fabrieks gebouw aan de Warmonderstraat 18 tot jeugdhonk denken B. en W. een bedrag van f. 6.000.te voteren. Voorts wensen B. en W. ten behoeve van het treffen van enige bouwkundige voorzieningen en het aanschaffen van inventaris ten behoeve van het tweede leerjaar van de bedrijfstechnische school bedragen beschikbaar te stellen van onderscheidenlijk f15.000 en f51.500. Het bij besluit van 2 december 1957 be schikbaar gestelde krediet, ad f 54.100.-, voor het treffen van voorzieningen aan het pand Hooigracht 79 en voor de aan schaffing van meubilair, een en ander ten behoeve van het daarin onderbren gen van de afdeling Huisvesting der Ge meentesecretarie en de Gemeentelijke Accountantsdienst, dient naar het oor deel van het college verhoogd te worden met f 11.000. BENOEMINGEN EN ONTSLAGEN Eervol ontslag wensen B. en W. resp. te verlenen aan dr. W. Wiersma, rector aan het Gymnasium, aan de heer W. Blok, leraar in de Ned. taal en letter kunde aan het Gymnasium, aan prof. dr. S. Bloembergen, leraar in de na tuurlijke historie aan het Rembrandt- lyceum en aan de heer W. Caro, onder wijzer aan de openbare lagere school aan de Langebrug. In een viertal vacatures in het onder wijzend personeel van de openbare la gere scholen aan de Duivenbodestraat, de Damlaan en de Willem de Zwijger laan, zouden B. en W. willen voorzien door benoeming van mevr. E. M. van Essen, mej. R. M. Behrens en de heren E. de Koster en J. de Vries, die allen in tijdelijke dienst werkzaam zijn bij het openbaar lager onderwijs alhier. Met de voorstellen van de rector van het Rembrandt-lyceum tot benoeming, met ingang van 1 september 1958, van de heer W. P. Leenen tot leraar in de lichamelijke oefening, en van mej. A. K. de Buck, voor de cursus 1958-1959, tot tijdelijk lerares in de klassieke talen, kunnen B. en W. zich verenigen; idem met de voorstellen van Curatoren van het Gymnasium tot benoeming, met in gang van 1 september 1958, van de heer L. Adriaansche tot leraar in de licha melijke oefening, en van de heer J. R. Zweerus, voor de cursus 1958-1959 tot tijdelijk leraar in de wiskunde. Ten slotte is er een voordracht om de heer W. Zwikker in vaste dienst te benoemen tot leraar houtbewerking aan de Gem. Bedrijfstechnische School. Voorts komen in deze zitting de vol gende voorstellen aan de orde: ten be hoeve van het vernieuwen van de vloe ren het aanbrengen van een linoleum vloerbedekking in het schoolgebouw aan de Herenstraat 64 een krediet beschik baar te stellen van f. 3.550; aan het bestuur van de Vereniging voor Chris telijke Fröbelscholen, alhier, medewer king te verlenen voor het aanschaffen van vier kinderkeukens ten behoeve van de kleuterschool aan de Herensingel 28; aan de „Avery Nederland N.V." geves tigd te Leiden, te verkopen het perceel industrieterrein, groot plm. 3400 m2, gelegen aan de Trekvlietweg, voor de prijs van f. 14 per m2 (bouwrijp en op gehoogd tot n.a.p.)aan de „Avery Nederland N.V.. ter gedeeltelijke beta ling van de koopsom van het perceel todusbr ie terrein een geldlening onder hypothecair verband te verstrekken, groot 80% van deze koopsom tegen een rente van 51/4% per jaar; een bedrag van f. 14.000 beschikbaar te stellen ten behoeve van de aanschaffing van een centrifuge voor de wasserij van de psychiatrische inrichtingen „Endegeest" Te Utrecht N.O.B. wegtransport Het elfde beroepsvervoerscongres van de transportondernemers, verenigd in de N.O.V.-wegtransport is vanochtend in „Ticoli" te Utrecht geopend. De opening zou geschieden door de mi nister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, maar aangezien de minister ziek is, werd zijn taak waargenomen door de secretaris-generaal van zijn ministerie mr. A. H. C. Gieben. De burgemeester van Utrecht verwel komde de deelnemers namens zijn stad. Het congres behandelt „De betekenis van het vervoer in het economische bestel". Voordat mr. Gieben het congres open de inspecteerde hy de eerste keurings wagen van de mobiele N.O.B.-keurings- dienst. Vier inleiders bespraken daarna de onderdelen „scheepvaart", .spoorwegen", „luchtvaart" en „wegvervoer" van het te behandelen onderwerp. Achtereenvol gens kregen het woord: mr. J. J. Oyevaar, oud-directeur-generaal van Scheepvaart en thans lid van de raad van beheer van Phs. van Ommeren N.V. te Rotterdam, de heer D. J. Wansink, directielid Nederlandse Spoorwegen, de heer D. S. J. de Boer, onder-directeur van de K.L.M. en de heer S. van Don kelaar, algemeen voorzitter van de N.O.B. wegtransport. 's Middags zijn op het veemarktterrein laad- en losdemonstraties gehouden, voorafgegaan door een défilé van de deelnemende vrachtautomobielen voor de autoriteiten. Er bestond voor dit vervoerstechnische gedeelte grote be langstelling. Behalve het gewone ver- voersmaterieel werden ook wagens met bijzondere carrosseriën en met speciale voorzieningen ten behoeve van het laden en lossen voorgereden. Er zijn enkele zeer verrassende demonstraties gehouden. Er was zelfs een wagen, be laden met een helikopter. MEISJESSTUDENTEN LOKTEN EEN BURENRUZIE UIT Twee Leidse meisjesstudenten stonden gisteren terecht voor de Haagse politie rechter in verband met een zaak van mishandeling tegen een 55-jarige smid. Deze had op 11 februari j.l. een der om wonenden. een vrouw, uit zijn winkel verwijderd, nadat zij ziöh. in gezelschap van enkele personen, was' komen bekla gen over de overlast, welke de meisjes die op kamers woonden bij de smid haar hadden aangedaan. De beide 20- jarige meisjes hadden 's nachts een feestje gehad en de vrouw, die nu be weerde mishandeld te zijn door de smid, had zich geërgerd over het lawaai. Later had ze tegen de meisjes gezegd, dat die maar eens wat eerder moesten opstaan, 's Middags hadden de vrouwelijke stu denten althans een van haar uit plagerij bij de vrouw tegen het raam getikt, waarop deze met enkele suppor ters de winkel was binnengestapt. Uit de getuigenverklaringen kwam vast te staan, dat de mishandeling, waarover de vrouw die een baby verwachtte zich beklaagd had, niet van ernstige aard was geweest. De smid zei, dat hij de vrouw slechts een zacht duwtje had gegeven. De officier van Justitie conta- teerde, dat de smid alleen de staart van het gebeuren had meegemaakt Hij had niet geweten, dat de vrouw door de meisjes getreiterd was. De officier vond het smadelijk dat studentes op deze wijze betrokken waren geraakt in een burenruzie. Ze hadden de aanval zelf uitgelokt en een vrouw in positie over haar toeren laten raken. Hij had ver wacht, dat meisjes van een dergelijke opvoeding en ontwikkeling zich anders zouden gedragen. De officier kon uit de situatie overigens niet tot mishandeling concluderen en hy vorderde vrijspraak. Nadat de meisjes nog hadden verklaard, dat zij niet op de hoogte waren ge weest van de toestand van de klaagster, sprak de politierechter de smid vry. DE VERKEERDE MISHANDELD. Een 21-jarige wever uit Leiden had op 8 september stomverbaasd opgekeken, toen hij als militair gekleed, bij een bushalte stond te wachten en er plot seling een man van zijn fiets stapte, die hem toevoegde: „Jou moet ik nog heb ben". De man had hem in het gezicht gestompt. Later bleek de dader, een Leidse fabrieksarbeider, de verkeerde voor gehad te hebben. Hij had ten on rechte gedacht, dat déze militair met zijn vijftienjarige dochter uit was ge weest. De verdachte was al eerder we gens mishandeling en diefstal veroor deeld. Het reclasseringsrapport schetste hem als een man, die goor doet, maar een klein hart heeft. Het bleek een moeilijke zaak, want bij de vorige mis handeling had verdachte een maand voorwaardelijk en een boete gehad. Hoe wel het bedroevend was, dat hij dus nog steeds niets geleerd blijkt te hebben, wilde de Officier van Justitie de kwestie zien als een te ver uitgestrekte vader lijke zorg. Hij vorderde een week voor waardelijk en f.50 boete. Het werd een week voorwaardelijk en f.40 boete. De heer J. D. Wuister, vicaris in de hervormde wijkgemeente Boshuizer- wyk, stelt zich thans beroepbaar in de Ned. Herv. Kerk. c.a.; te bepalen, dat het verboden is een winkel, waarin sterke drank in het klein uitsluitend voor gebruik elders dan ter plaatse pleegt te worden verkocht, voor het publiek geopend te hebben geduren de een door B. en W. met inachtneming van het bepaalde in artikel 5, lid 2, dei- Winkelsluitingswet 1951 bij rooster' te wijzen tijdsruimte van zes werkdagen, liggende tussen 10 en 25 augustus 1958; ten laste van de gemeente Leiden met de N.V. Bank voor Nederlandsche Ge meenten te 's-Gravenhage een geld lening aan te gaan groot f200.000.— nominaal kapitaal k pari, af te lossen in een bedrag op 2 januari 1971, tegen een rente van 5 het treffen van een regeling inzake het verlenen van voor schotten op de exploitatievergoeding van bijzondere kleuterscholen; het beschik baar stellen van grond, gelegen op de hoek van de le Looierstraat en de Zesde Groenesteeg voor '.e bouw van een transformatorgebouw; gerekend van 1 mei 1958 af, van maand tot maand, aan G. Schaap, alhier, bij verlenging te ver huren, doch uiterlijk tot 1 mei 1961, het winkel-woonhuis Herenstr. 48, tegen een huurprijs van f 59.05 per maand; aan het bestuur van de Vereniging voor Christe lijke Fröbelscholen alhier, medewerking te verlenen voor het aanbrengen van een linoleum vloerbedekking in twee lokalen van de kleuterschool aan de Oude Rijn 174 en het aangaan van een tussentijdse algehele ontbinding van de met D. van Schie aangegane pachtover eenkomst. voor wat betreft het restant van de in de Bos- en Gasthuispolder gelegen gronden. LEIDERDORP P.V. „HET OOSTEN". Wedvlucht vanaf St.-Denis op zater dag 21 juni. De duiven werden om 10 uur met westelijke wind gelost. De eer ste duif bereikte haar hok om 3.57.45 uur en maakte een snelheid van 1094.63 m. per min. De laatste prijswinnaar kwam om 6.7.56 aan met een snelheid van 80.75 m. per minuut. Uitslagen: J. Roest 1, 10. A. ter Haar 2, L. Bur gers 3, H. v .d. Vecht 4, J. G. R. Lang- hout 5, 6. D. Sonnegu 7, B. Singeling 8, D. Zwaan 9. PROMOTIE L. H. TH. S. KORTBEEK (Van onze correspondent). Op het proefschrift getiteld „Geeste lijke stabiliteit onder militaire omstan digheden" promoveerde vanmiddag aan de Rijksuniversiteit te Utrecht de heer L. H. Th. S. Kortbeek, wonende te Was senaar. tot doctor in de geneeskunde. In dit proefschrift heeft de schrijver zich ten doel gesteld een inzicht te verkrij gen in wat onder geestelijke stabiliteit moet worden verstaan, een term, die in de militaire psychiatrie vooral bij keu ringen veelvuldig wordt gebruikt. De promotor was prof. dr. H. C. Rumke. voorschoten AANRIJDING Gistermorgen reed een bromfietser uit Leiden komende uit de richting Leid- schendam de Kon. Julianalaan op, hoe wel deze laan in verband met weg werkzaamheden afgesloten is. Vermoe delijk door de zware regenval is hij tegen een vrachtauto opgereden, die aan de voorzijde een vrij zware deuk kreeg. De bromfietser liep een zware hersen schudding en inwendige kneuzingen op. Na behandeld te zijn door dokter To- nino is hij naar het Academisch Zieken huis in Leiden overgebracht. wassenaar ACCOUNTANT KNOEIDE. (Van onze correspondent) De Rotterdamse Rechtbank heeft van daag uitspraak gedaan in de zaak tegen een 62-jarige accountant uit Wassenaar, die van 1951 af allerlei knoeierijen had gedaan teneinde zichzelf te bevoordelen en daarmee de belangen van een scheep vaartonderneming in ernstige mate had gedupeerd. De accountant werd veroor deeld terzake van valsheid in geschrifte en verduistering in dienstbetrekking tot tien maanden gevangenisstraf met af trek. Het O.M. had drie jaar gevange nisstraf met aftrek geëist. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 24 Juni. Leidse Coöp. Groente- en Fruitveiling. Prijzen per 100 kg.: aardbeien 4446; andijvie 1730; doperwten 5464; peulen 65150; snij bonen 85170; stambonen 160185; tuinbonen 3639; kroten 1441; spits kool 711; postelein 2234; rabarber 11 16; spinazie 3245; tomaten 90130: B 95—110; C 90—110; CC 75—80; was- geen 2051; zulveruien 45; per 100 stuks: loemkool A 2048; B 11-19; C 10; kom kommers A 2736; B 1833; C 1226; sla A 3.005.90; per 100 bos: bleekselde- rie 621; bospeen 2650; peterselie 2.90 —3.90; selderie 2.50—3.80. LEIDEN, 24 Juni. Vette varkens- markt. Aangevoerd 193 vette varkens. No tering per kg. levend gewicht; zware var kens f 1.651.68, lichte varkens f 1,69 1.73, slagersvarkens f 1.721.75; zeugen f 1.50—1.57. Handel redelijk. Er ls ook aangevoerd 1 nuchter kalf waarvan geen notering. ROTTERDAM, 24 Juni. Veemarkt. Aanvoer in totaal 2816. Weektotaal 4642. Vette koelen en ossen 250; gebrulksvee 693; vette kalveren 270; graskalveren 156; nuchtere kalveren 606; varkens 71; big gen 34; paarden 120; veulens 9; schapen of lammeren 162; welde/zuiglammeren 429; bokken of gelten 16. Prijs in cents per kg.: Vette koelen le kw. 295—325; 2e kw 270—290, 3e kw. 250 265; vette kalveren 290305; 255285; 210255; slachtpaarden 230, 210, 190. Prijs ln guldens per stuk: graskalveren le kw. 500 2e kw. 450 3e kw. 300; nuch tere kalveren 75 65 55; biggen 58 42 38: schapen 95 85 75; lammeren 100 85 75; welde/zuiglammeren 70 55 45. kalf koelen 1175 975 850; melkkoeien 1175 975 850; vare koelen 875 750 680; vaarzen 900 800 600; pinken 625 500 400. Hammarskjöld naar Beiroet teruggekeerd Secretaris-generaal Hammarskjöld la vandaag uit Cairo naar Beiroet terug gekeerd. Na besprekingen ln Amman en Jeruzalem heeft hij twee dagen van ge dachten gewisseld met president Nasser en andere leiders van de Ver. Arabische republiek. Toen Hammarskjöld zUn hoofdkwar tier in de Libanese hoofdstad betrad, ontplofte er op nog geen honderd me ter afstand een bom voor een Britse winkel. De ruiten in de omgeving wer den vernield, maar er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De secretaris-generaal zou vandaag zjjn besprekingen met de waarnemers van de V.N. en leden der Libanese rege ring beëindigen, voordat hij naar New York terugkeert om aan de veiligheids raad over zijn reis verslag uit te brengen. Volgens het te Cairo verschijnende blad „Al Ahram" heeft de secretaris generaal een plan opgesteld om te voor komen dat de crisis in Libanon zioh .Al gemeen uitbreidt". BEURSOVERZICHT Lichte reactie AMSTERDAM, 24 juni Nu Wallstreet de week in een gedruk te stemming heeft geopend viel te ver wachten dat ook het Damrak een reactie zou laten zien. De koersen zün de laatste weken behoorlijk gestegen. En het A.N.P.-C.B.S. algemeen indexcijfer, op basis 1953=100. is vorige week weer boven de 200 uitgekomen. Men kon dus verwachten dat hierop wel eens enige reactie zou volgen, maar in dat opzicht is de markt heel erg meegevallen. Ken nelijk mag de technische positie van de beurs zeer gezond worden genoemd en opmerkelijk is ook, dat de politieke on rust hieraan betrekkelijk weinig afbreuk doet. Internationale fondsen lagen gedrukt en Koninklijke bleef zelfs beneden New York pariteit. De handel was wederom van geringe afmetingen, al tonen de cijfers aan, dat er gisteren behoorlijk wat is omgegaan. De aandelenomzet liep toen hard naar de f. 3 miljoen nominaal waarvan alleen Dell al bijna 3% ton. Senembah deed het iets rustiger aan, maar ook vandaag waren deze twee fondsen weer het meest op de voor grond. Er volgde echter bij opening, in navolging van het ochtendverkeer, voor Deli een scherpe reactie tot 105. Hierop volgde een herstel tot bijna 110. Senem bah opende op 83 en herstel tot 85%. Vergeleken met de recente koersen van 114 voor Deli en 91 voor Senembah, niettemin een behoorlijke afbrokkeling. De overige cultures waren lager maar zonder spectaculair verlies. In het algemeen bleef de markt rustig gestemd. De belangstelling leek iets minder dan gisteren en het buitenland was minder actief. Vandaag begon de claimhandel voortspruitend uit de emis sie van converteerbare obligaties van Krasnapolsky. Het betreft een uitgifte van f. 750.000 5 1/4 pet. 20-Jarige obliga ties. Tevens was vandaag de inschrij ving op de obligatielening ad f. 3 mil joen van de IJsselcentrale te Zwolle. Aandelen Albatros lagen iets beter op de gunstige mededeling. KLM bleef be neden New York pariteit. Aandelen Excelsior rondom 85. Staatsfondsen verdeeld. WISSELKOERSEN. Amsterdam, 24 juni. Londen 10.58 10.5814New York 3.78 7/16—3.7811/16; Montreal 3.93 7/16—3.9311/16; Parijs 89.95—90.05; Brussel 7.59 3/8—7.59 7/8; Frankfurt 90.5890.63; Zürich 86.55— 86.60; Zürich (vr. frs) 88.32>4—88.37 Stockholm 73.14%—73.19%Kopenhagen 54.71—54.76; Oslo 52.86%—62.91%Mi laan 60.71%60.76%Wenen 14.53-14 64; Turkse verrekeningsdollar 3.791/4— 3.79 3/4. Beurs van Amsterdam Dinsdag 24 juni ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige. Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 94% 94% B Grootboek obl. 314 81% Ned. '47 314 (3) 90A 90% Ned. '51 3% 95 95 Ned. '53 (3%) 9314 94 Ned. '56 314 93% 93% Ned. '48 314 88% 88% Ned '54 3% 8914 Ned. 55 I 314 89» 89» Ned 55 n 314 91% 91% Ned *37 3 89% Dollarlng '47 3 9314 Investeringscert. 3 9514 95% Ned. 62-64 3 94A 94% Cert. NWS 91A Indië '37 A 3 91 91% Grootboek '46 3 73B Ned WJB 6% 110 110A ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 34 33% Nat. Handelsbank ..87 86 Ned. Handelmij. 169% 166% Amst. Rubber 70% 691* Deli Mij .en (Ver.) 110% 111% H.V.A 109% 107% Java Cult34% 34% Senembah 88 84% Vorstenlanden 12% 12% A.K.U 187% 186% Berkel's Patent (v.) 192% 191 Calvé Delft cert. gew. 305 307 Kon Pap v Gelder 178 176% Hoogovens cert 304 302% Miiller en Co. N.B 299 299 Ned Kabelfabr 260 258% Philips 292% 292 Philips pref 159% 159% Unilever 353% 350% Wilton Feyenoord 191 190 Biliton 2de r 194% 193% Dordtse Olie gew 714 705 Kon Petr (f. 20.—) 169.60 168.20 idem (50 f 20.—) 169.10 167.60 Holl Amer lijn 142% 140% Java China Paket 137 135 K-LM101 80 102.10 Ned Stoomv Mij 141% 139 Kon Paket My 113 112% Stoomvaart My Ned 146 145 Nievelt Goudr cert 131 129% v. OmmereD cert. 231% 230 Kon. Rott Lloyd 122 120 Ned Scheepv Unie 126% 124% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem leningen A'dam '47 (3%) 3 94 94% Den Haag 1937 1 3.. 87% 87% Leiden 1947 92 %B 93% B R'dam 37 I-m 3% 94% 94% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 96% 96 Premieleningen 102 101% 92 91 A'dam '56 I 2% 86 86% A'dam '56 II 2% 101% 101% Eindhoven '54 2% 86 86% Enschede '54 2% 86 Den Haag '52 I 2% 97%L 95% Idem n 2% 102% 102% R'dam '52 I 2% 95% 96% 95 %B 95% Utrecht '52 2% 102 100 Z.-Holl 1957 2% 99% 99% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 220 219 HJB.U eert 194% 194% Rott Ba/u* 180 181 Twentsche Bank 167 167 Industrie Ondernemingen Albert Heyn248 245 L Borneo Sum. HMy 45% 45 Ned G en Sp fabr 197 196 Kon Ned Grofsm 107 Interna tl o 75% 76% Rott. Droogdok My 507 Tieleman en Dros 8% 8% Ned My Walv.vrt 75 76 Spoorwegen Deli Spoorweg My 8% Amerik fondsen Canadian Pacific R. 27fè Intern Nickel 79% Anaconda 47tg Bethlehem Steel 41% Cities Service 56exd. General Motors 39%exd. Kennecott 90% Republic Steel 47% Shell Oil 73% Union Pacific 29% Un States Steel 64% 27» 78% 46 A 40% 55 39 A 90 46% 72% 29% 63% Nog enkele fondsen uit Lelden en omgeving Aandelen Edeimet Kon. AA Pref wa Idem Electrolas B Holl Co xstructie Ing our v Bouwnyv Int Kunststoff Ind Leidsche Wolspinn Sikkens Lakfab "5;- Ver Touwfabriekei Wernink's Betorun Van wyk Textiel Zaalberg VK 23/6 45 45% 51 51% 4000L 420GB 124% 125 44GB 45G3 152 148GB 415 127% 122 87 88% 61% 66 HOL 105L

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5