Nimmer waagden deskundigen zich zo schoorvoetend aan een prognose Prijzengeld werd weer verhoogd Van Eysden en Van de Weg eerste ronde uitgeschakeld in Zuid Slavië winnaar, Nederland stelt teleur tegen Belgen Nationalistische bedreigingen zaaien grote onrust op Ceylon DINSDAG 24 JUNI 1958 (Advertentie) Ronde van Frankrijk Er is nog een ingrijpende wijziging, behalve de veranderingen waarop wij gisteren in onze beschouwing over de Tour de France reeds wezen: Goddet is ten aanzien van de algemene ploegenrang- schikking teruggekeerd naar een oud systeem. Evenals vóór 1951 wordt nu namelijk de algemene ploegenrangschikking opgemaakt aan de hand van de tijden van de drie hoogst-geklasseerde renners per ploeg in de algemene individuele rangschikking. Daarnaast wordt dage lijks een dag-ploegenklassement opgemaakt, waarvoor de drie beste prestaties per ploeg in de etappe gelden. Zowel voor het algemeen ploegenklassement als voor de 24 dag-ploegenklassementen zijn uiter aard aantrekkelijke prijzen beschikbaar gesteld. Goddet heeft dus een handig compromis gevonden voor twee systemen, die beide vele aanhangers hebben. Maar door dat compromis is de taak voor de ploegleiders aanmerkelijk gecompliceerder gewor den. In de eerste plaats zullen zij er voor moeten zorgen dat niet slechts één, doch tenminste drie hoog-geklasseerde renners voldoende steun krijgen. Daarnaast moeten zij „vrijbuiters" in reserve houden om ook iets van de premies voor het dag-ploegenklassement in de wacht te slepen. Dit jaar werd het prijzengeld weer rig jaar, mag volgens traditie donderdag verhoogd. In totaal zal een bedrag van 450.000 gulden worden verdeeld onder de 120 renners (tien ploegen van twaalf renners), die donderdag a.s. op de Expo starten. Ruim 112.000 gulden is gereser veerd voor de ploegenklassementen, bijna 24.000 gulden voor de bergklassementen, de rest voor de individuele rangschik kingen, dagvergoedingen, premies voor strijdlustige renners en pechvogels, enz. Jacques Anquetil, de winnaar van vo- PAARDESPORT Grote Prijs der Lage Landen Voor de Grote Prijs der Lage Landen, de zesde draverij in het Europees cir cuit, welke zondag a.s. te Duindigt wordt gehouden, zijn thans de definitieve deel nemers bekend. Na rouwgeldverklarin gen en een strenge selectie van de „Stichting Nederlandse Draf en Ren sport" bleef een mooi veld van 16 paar den over. Onder hen bevinden zich de winaar van het vorig jaar, het Neder landse paard „Peterhof", die op 2620 m. start en de leiders van het klassement „Jariolain" (Italië) en Jamin (Frank rijk). Zij staan beiden in het vierde band op 2660 m. De Franse hengst Icare 4 heeft twintig meter voor op deze beide cracks en dat kan wel eens van beslis sende invloed zijn. De deelnemers: Tjavs (Denemarken), Forges (Nederland), Quintus Harvester (Nederland), Ria Olivier (Nederland), Quite Heny (Nederland), Oranje Nas sau (Nederland), Willburn (Zweden), Fifi Beau Gosse (Frankrijk), Hairos 2 (Frankrijk), Skymaster (Zweden), Pe terhof (Nederland), Roland (Nederland) Icare 4 (Frankrijk), Emden (Nederland) Jamin (Frankrijk) en Jariolain (Italië). BRIDGE Bridgeclub Sans Atout De uitslagen van de slotdrive luiden: Zwart: 1. Slieker-Bonnet 62 pnt., 2. mevr. Derogee-Van Weizen 51 pnt., 3. echtpaar Bernard 49 pnt., 4. mevr. Tiel- kemeijer-Hissink 46 pnt., 5. Huijs-Werter 45p nt., 6. De Vries-v. Dijk 35 pnt. Zwart-wit: 1. echtpaar Aenmeij 64 pnt, 2. echtpaar Brakel 58 pnt., 3. Eling-v. d. Staaij 53 pnt., 4. Mekel-mevr. Vissers 42 pnt., 5. v. Rhijn-Tielkemeijer 40 pnt., 6. mevr. Werter-Weber 31 pnt. Rood: 1. en 2. dames v. d. Zeeuw en dames Nieuwenhuizen-Winterkamp 73 pnt., 3. dames Stikvoort-De Haas 70 pnt., 4. mevr. Broekhuizen-Zwanenburg 69 pt., 5. en 6. mevr. Lourens-Jonkers en Schilt -Mulder 60 pnt., 7. Nieuwenhuizen-Win terkamp 56 pnt., 8. De Haas-Stikvoort 43 pnt. Groen: 1. Altink-Dubbelaar 81 pnt., 2. dames Witkamp-Kommer 67 pnt., 3. en 4. dames Heeman-Veltkamp en dames v. Egmond-Zwanenburg 65 pnt., 5. echt paar Mellema 62 pnt., 6. mevr. Paes-De Haas sr. 640 pnt., 7. echtpaar Niehot 56 pnt., 8. mej. Groenenwegen-Kop 48 pnt. ZWEMMEN De Australiër Terry Gathercole heeft tijdens wedstrijden te Townsville het wereldrecord op de 110 yards schoolslag verbeterd. Hij zwom de afstand in 1 min. 13.0 sec. en bleef daarmee 0.5 sec. onder het wereldrecord dat met 1.13.5 sinds 7 juni van dit jaar op zijn naam staat. GOLF Het nationale open golfkampioenschap zal zondag a.s. op de baan van de Ken- nemer Golfclub te Zandvoort worden ge houden. Er zullen 32 spelers aan deelne men, bij wie de leidende professionals Gerard de Wit, Piet Witte. Kees Kramer en Joop Ruehl. Ook van de zijde van de amateurs is er grote belangstelling. De inschryvings- lijst vermeldt onder meer F. G. Walle, A. F. Knappert en A. M. Borren. GYMNASTIEK Tijdens de jaarlijkse ledenvergadering heeft de Chr. Gymnastiek- en Scherm- vereniging DOS besloten per 1 januari a.s. toe te treden tot het Ned. Chr. Gym nastiek Verbond. De ere-voorzitter, de heer J. Keereweer, werd in verband met zijn 50-jarig lidmaatschap een herden kingsvaantje aangeboden, de heer Th. Welling als lid van verdienste benoemd. in de gele trui rijden. Maar zal hij het ere-tricot op 19 juli a.s., wanneer de Tour in het Pare des Princes arriveert, weer dragen? Zelden hebben de deskundigen zich zo schoorvoetend aan een prognose ge waagd als ditmaal. De internationale wielerwereld mist een super crack, dat is de laatste jaren duidelijk gebleken. Frankrijk-nationaal start met twee kop mannen: Jacques Anquetil en Louisdn Bobet, die zich op aandringen van Mar cel Bidot toch weer aan het avontuur gewaagd heeft. Jacques en Louison heb ben in het openbaar vaak vriendelijk tegen elkaar gelachen en elkaar met alle eer overladen. Er ging toen een zucht van opluchting door de Franse pers. Maar zal alle rivaliteit werkelijk zijn verdwenen als beiden naast elkaar door Frankrijk fietsen? Anquetil heeft in ieder geval het voordeel, dat hij over meer „knechten" beschikt dan zijn rivaal en ploeggenoot. En België? Nauwelijks een week gele den ploegleider Sylvere Maes had juist ontslag genomen en Jean Aerts, oud-wereldkampioen, werd zijn opvol ger slaagde de sportcommissie van de Belgische bond er met veel moeite in een ploeg te formeren. Marcel Janssens, vorig jaar nummer twee in de eind rangschikking, maakte er uiteraard deel van uit, evenals de trouwe knecht Pino Cerami. Maar Fred de Bruyne trok zich op het laatste moment terug en dat kostte ook „zijne grijze eminentie" Dis Keteleer de plaats. De super-knecht Keteleer, reeds in vele wedstrijden de „hersens" van de ploeg, zal vooral sterk gemist worden. Jean Brankart kreeg na zijn voortreffelijke prestatie in de Giro weer een kans. Al met al lijkt de Bel gische ploeg echter toch niet sterk ge noeg om een individuele winnaar op te leveren. Mogelijk wordt zij een concur rent van de Fransen in de ploegenrang schikking, al zijn de resultaten der Bel gische renners na de triomfen in de voorjaars-klassiekers duidelijk minder geworden. Italië start zonder Ercole Baldini, de winnaar van de Giro, die zich in deze wedstrijd vooral in de bergen heeft on derscheiden. Gastone Nencini wordt de kopman. Geen uitgesproken favoriet. Duitsland/Zwitserland een nieuwe combinatie mist homogeniteit en routine, evenals de internationale ploeg, waarin de Oostenrijker Christian (vorig jaar verrassend derde), de sterke Ier Elliott, de Portugezen Barbosa en Ba tista en de Brit Robinson zijn opgeno men. Mogelijk zal Spanje (Bahamontes, Botella, Lorono, Morales, Otano) in de bergen nog voor een verrassing zorgen. Een negatief punt voor de Spanjaarden is echter, dat zij in de voorgaande ron den (Giro, Vuelta) veel te roekeloos met hun krachten zijn omgesprongen. DE NE-LUX-PLOEG En dan is er uiteraard nog de Ne- Iux-ploeg, een combinatie, die door Jacques Goddet speciaal ten gerieve van Charly Gaul, zijn troetelkind no. 1, werd gecreëerd. Nederland is dus geen zelfstandige eenheid meer in de Tour, een triest feit, maar overi gens ook een logisch gevolg van de geringe prestaties van onze wegren ners in buitenlandse wedstrijden. Dat ons land in de nieuwe formatie een kwantitatief overwicht heeft, kan de bittere pil nauwelijks vergulden. De samenstelling van de Ne-Lux- equipe heeft nogal moeilijkheden opge leverd, het is een bekend feit. Luxem burg was snel klaar met de keus: Charly Gaul, Jempy Schmitz, Bolzan en Ern- zer. De sportcommissie van de KNWU gaf tenslotte de voorkeur aan een for matie, die nog enige zelfstandigheid bezit: Wim van Est, Piet van Est, Ger- rit Voorting, Jef Lahaye, Piet de Jongh, Jaap Kersten en de debutanten Piet Damen en Martin van den Borgh, de laatste als vervanger van de aanvanke lijk gekozen Wout Wagtmans. Van dit achttal maakten de gebroe ders Van Est, Voorting, De Jongh en Jaap Kersten deel uit van de ploeg, die vorig jaar te Nantes startte. Jef Lahaye en Martin van den Borgh werden on getwijfeld gekozen op grond van hun prestaties in voorjaarswedstrijden in België en Frankrijk, terwijl Piet Damen werd geselecteerd naar aanleiding van zijn fraaie overwinning in de wegwed strijd Warschau—Berlijn—Praag. Slagen Goldschmidt en Buchly erin om de combinatie als een homogene ploeg te laten strijden, dan is de kans op successen groot. Charly Gaul en Schmitz zullen ongetwijfeld zorgen voor winst in de bergen, de Nederlanders kunnen zich in de vlakke etappen on derscheiden. Strijdlust en opofferings gezindheid zullen de voornaamste wa pens van onze landgenoten zijn. Wen den zij deze goed aan, dan zal wellicht iets van de oude glorie herwonnen wor den, enzal Jacques Goddet wellicht volgend jaar weer denken aan een zelf standige Nederlandse equipe. Waterpolonieuws De damesploeg van H.P.C. is, ook na de gisteravond gespeelde wedstrijd tegen de L.G.B.. nog steeds zonder een ver- liespunt. Ook de L.G.B. moest dus in de Heemsteedse ploeg haar meerdere er kennen. Het krachtsverschil was echter gering, wat ook uit de eindstand blijkt, n j 2—1. De eerste aanval was voor H.P.C. en toen door een fout der Leidse verdediging een speelster geheel vrij bleef liggen, was het 10 voor H.P.C. De Heemsteedse ploeg bleef sterker, maar de Leidse verdediging hield stand. Bij een uitval van de L.G.B. kreeg Ankie Epskamp een goede scoringskans, maar ze schoot naast In de tweede helft ver werkte de He»insteedse keepster een schot goed tot corner. Deze werd afge slagen, de bal ging naar voren, waar een speelster zich goed vrij zwom en het was 2—0. Toen aan de andere kant Ankie Epskamp goed opzwom, kwam het enige tegenpunt van de L.G.B. Jet Prins had nog de kans om de gelijkmaker te sco ren, maar ze verzuimde zelf te schieten. Heren le klasse C: Neptunes (Amf.) P.SV. 10-0 Wimbledon kampioenschappen Op de eerste dag van de Wimbledon- kampioenschappen was de belangstel ling van de zijde van het publiek groot. Niet minder dan 17.500 toe schouwers passeerden de tourniquets. Een wel heel groot verschil me* de eerste kampioenschappen in 1877 toen slechts 200 toeschouwers de finales bijwoonden. Van de acht geplaatste spelers hebben zeven de tweede ronde bereikt. Alleen Mervyn Rose moet zijn partij in de eerste ronde tegen de Pool Skonecki nog spelen. Het was namelijk te don ker geworden om dit duel nog door te laten gaan. Een opvallende prestatie werd geleverd door de debuterende Chinees Mei. Hij versloeg de Oostenrijkse international Hainika met de cijfers 6<2 62 61. De partij, die het langst duurde, was die tussen de Australiër Don Candy en de Britse international Billy Knight. Drie en een half uur stonden deze spe lers tegenover elkaar en niet minder dan 83 games werden gespeeld. Tenslotte zegevierde Candy met 75 57 1315 6-3 12—10. De Egyptenaar Drobny, die zondag nog sukkelde met een enkelblessure, is in de eerste ronde toch tegen de Frans man Haillet uitgekomen. Hij won in vijf sets (2—6 6—3 3—6 6—3 6—2) nadat hij in de beslissende set met 12 had ach ter gestaan. Na afloop van dit treffen juichten de toeschouwers hem hartelijk Piet van Eysden (Nederland) heef: zich in de partij tegen de Australiër Wayne Reid die als nummer acht op de Australische ranglijst staat, goed ge weerd. Hij verloor met 75 75 62. De Deen Nielsen, als zesde geplaatst, heeft weinig tegenstand van Hans van de Weg ondervonden. Bijna de gehele partij opereerde de Deen vanaf de baseline en zijn volleys en drives waren zo goed en scherp geplaatst, dat onze landgenoot er niet aan te pas kwam. Bovendien maakte de Nederlander vele double faults: 62 64 60. De belangrijkste uitslagen van de eer ste ronde heren enkelspel waren: Pietrangeli (It.) versl. Jancso (staten- loos) 108 64 108; Brichant (Belg.) versl. Argon (Uruguay) 62 75 63; Ayala (Chili) versl. Keretic (Z.-Sl.) 63 6—1 63; Cooper (Austr.) versl. Owen (G.-B.) 10—8 3—6 6—4 6—1; Mul- loy (V. S.) versl. Hammersley (Chili) 62 62 46 63; Darmon (Fr.) versl. Aguirre (Chili) 6—2 6—1 6—4; Schmidt (Zweden) versl. Shea (V. S.) 16 64 62 64: Candy (Austr.) versl. Knight (G.-B.) 7—5 5—7 13—15 6—3 12—10; Segal (Z.-Afr.) versl. Lundquist (Zwe den) 36 36 63 63 63; Saiko (Oostenr.) versl. Kumar (India) 63 64 6—2; Patty (V. S.) versl. Kendall (Austr.) 6—3 6—3 6^1; Mills (G.-B.) versl. Remy (Fr.) 46 63 16 62 75; Howe (Austr.) versl. Caw thorn (Austr.) 62 61 6—2; Mackay (V. S.) versl. Martinez (Sp.) 46 62 62 61; Anderson (Austr.) versl. Lal (In dia) 64 64 75; Drobny (Egypte» versl. Haillet (Fr.) 2—6 6—3 3—6 6—3 63; Molinari (Fr.) versl. C. Garrido (Cuba) 86 63 61; Paish (G.-B.) sl. Sikorski (statenloos) 64 36 61 64; Davidson (Zweden) versl. Grinda (Fr.) 6—1 7—5 6—3. Piet van Rhijn naar Stade Francais (Van onze Haagse redactie) Piet van Rhijn, oud-speler van Blauw zwart (Wassenaar), die enige jaren als prof speelde in Valenciennes, is door deze vereniging „verkocht" voor f 150.000 aan de 2de dvisieclub „Stade Francais". Piet van Rhijn, bijgenaamd „het gouden hoofd", is topscorer van de Franse tweede divisie. Zijn nieuwe club heeft verder nog f 800.000 betaald voor acht andere nieuwe spelers. Zeslandentoernooi te Gent Het heeft pijpestelen en klapzoe nen geregend, gisteravond in Gent. Zeven doodvermoeide, maar dolgeluk kige Zuid-SIaviërs werden na afloop van de wedstrijd tegen Rusland door hun landgenoten uit het water gehe sen en met zuidelijk vuur omhelsd. Zij hadden in de beslissende kamp om de eerste plaats in het eindklas sement van het zeslandentoernooi de sterke, stugge Russen met 62 ver slagen. Het was een prachtig voorspel van debeide resterende wedstrijden, waarin Polen een 43 zege op Frank rijk behaalde en Nederland na een zeer slechte wedstrijd slechts tot een 33 spel tegen de Belgen kwam. Het was tenslotte nog een verdienste, dat het Nederlands zevental een 3—0 achterstand in een gelijkspel omzette, maar daarmee zijn wij wat de positieve punten betreft dan ook uitgepraat. Het gebrek aan vechtlust, aan durf, aan initiatief, aan inzicht en doorzet tingsvermogen was eenvoudig ontstel lend. Zelfs tijdens periodes, waarin de ploeg met een man meer speelde, waren Prins Rainier en Prinses Gracia I van Monaco hebben een bezoek gebracht aan de Wereldtentoon-\ stelling in Brussel. De foto toont het Prinselijk Paar in het Ameri kaanse paviljoen, luisterend naar de uitleg van de commissaris-gene raal, de heer Cullman. onze landgenoten niet in staat het ini tiatief over te nemen. De aanval kroop terug op eigen helft, de beste schutter, Van Dorp. bleef het liefst zo ver mo gelijk bij het Belgische doel vandaan en geen enkele speler durfde enig risico te aanvaarden. In de eerste helft was het Nederlandse zevental nergens. Van den Steen gaf de Belgen de leiding uit een strafworp en dezelfde speler maakte er zelfs 20 van. toen Nederland met een man meer speelde. Kort na rust werd het 3—0 toen Van Dorp het water had moeten verlaten en De Wilde vrij voor doel kwam te liggen. Toen pas begon er in de Nederlandse formatie iets wakker te worden. Ineens was er de nodige vaart in het spel. Lamme verkleinde de ach terstand en even later zorgde Muller met een goed schot voor 3—2. De jon gens voelden dat het nog kon en de Belgen begonnen onzeker te spelen. Na enkele mislukte aanvallen van de nu veel sterkere Nederlanders slaagde aan voerder Lamme er een minuut voor tijd tenslotte in de stand op 3—3 te brengen. De eindstand luidt: Zuid-Slavië 5 10 39— 3 Rusland 5 8 28—11 Nederland 5 5 19—21 Polen 5 4 10—27 België 5 2 7—24 Frankrijk 5 1 12—28 Nederlandse successen in Kielerwoche In de Kielerwoche hebben de Neder landers voor mooie resultaten gezorgd. Vooral de Finnjollenklasse werd een Ne derlandse aangelegenheid. „Fik-Fak" met stuurman Warburg eindigde op de eerste plaats gevolgd door de Nieuw Zee lander Roberts. „Finding" met aan het roer H. Sleeswijk en „Zoomerweelde" met De Jong bezetten de derde en vier de plaats. Nog moeilijker had Van Wijk het in de Sharpieklasse. Hij stuurde zijn boot „Rakker" naar de zege gevolgd door elf Duitse tegenstanders. De weersomstan digheden op deze dag waren niet ideaal. Donderbuien, regen, zon en een harde wind van 2 tot 5 meter per seconde, de wind draaide soms 180 graden, verge makkelijkten het de deelnemers niet. Hetgeen ongetwijfeld pleit voor de pri ma zeiltechniek van onze landgenoten. Nederlandse recherche verzoekt om verhoor van moordenaar uit Essen De Nederlandse recherche heeft aan de Belgische autoriteiten gevraagd in de gelegenheid te worden gesteld de man, die deze week heeft bekend op de Kalmthoutse Heide de Antwerpse ver pleegster Maria van Steensel te hebben vermoord, te verhoren. Dit naar aan leiding van de tot nu toe onopgeloste moorden op jonge vrouwen, enige jaren geleden gepleegd b(j het Wilhelmina- kanaal tussen Breda en Gilze en te Zeist. De verdachte is Nederlander en woonde nog slechts kort in de Belgische grens plaats Essen. Vier hoge Turkse officieren in Athene aangekomen Vier hoge officieren van het Turkse leger zijn gisteren te Athene aangeko men om in de Griekse hoofdstad aan een bijeenkomst van het planbureau voor vervoer van het zuideiyke hoofdkwartier van de NAVO deel te nemen. Een woord voerder van de Turkse ambassade te Athene zei. dat de aankomst van de of ficieren erop wyst, dat de samenwer king in het Atlantisch bondgenootschap onverminderd is ondanks de politieke moeilijkheden tussen Griekenland en Turkije. (Advertentie) reeds meer dan 50 jaar bougie voor iedere motorl Imp. N.V. Willem van Rijn Haarlemmerweg 475 A'dam - Tel. 86211 -Telex 12282 Tuberculose in 1957 zeker niet toegenomen De heer Suurhoff, minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid heeftt schriftelijk op vragen van het Eerste Kamerlid, de heer Polak, medegedeeld, dat in 1957 niet meer nieuwe tbc-ge- vallen werden geregistreerd dan in 1956. De minister deelt in zijn antwoord mede. dat voor zoyer in het door prof. Kraan op het ziekenhuiscongres gegeven over zicht over de ontwikkeling der tubercu lose werd gesteld, dat in 1957 meer nieuwe tbc-gevallen werden geregi- Britse journalist onthult: Actie om Europeanen van eiland te jagen (Van onze Londense correspondent) Een speciale verslaggever van de „Daily Telegraph" meldt uit Madras, dat op het ten zuiden van India gelegen eiland Ceylon een campagne is begon nen door de extreme en machtige natio nalistische elementen, waarby de mili tante vleugel van de Boeddhistische monniken een leidende rol speelt, om de Europeanen te vermoorden en te be roven en hun woningen in brand te steken. De strijd tegen de Europeanen word't de strijd tegen het imperialisme ge noemd. De zogenaamde „Burgher"-ge- meenschap (afstammelingen van de oor spronkelijke Portugese en Neder landse kolonisten) en de hoofden van Christelijke en Islamitische scholen en instellingen zyn gewaarschuwd Ceylon voor het einde van dit jaar te verlaten. Deze dreigementen met een nieuwe .hei lige oorlog" hebben weliswaar weinig in druk gemaakt op de Engelsen, maar grote verbittering en onrust gewekt onder de andere minderheden, die sinds eeuwen op Ceylon zijn gevestigd. De toestand is zo ernstig, dat de premier Bandaranaike een radiorede heeft moeten houden om de bevolking te kalmeren. Hy dreigde met zware straffen voor de organisato ren van de actie. De correspondent merkt op, dat de Boeddhstische priesters geen gesloten groep vormen, maar dat in wei-kelykheid iedereen ongestraft terwille van de im muniteit het monniksgewaad kan aan- Hilton-hofel A'dam voorjaar 1961 gereed Over de plannen tot de bouw van een groot Hilton-hotel aan de Apollolaan te Amsterdam-Zuid (kosten 20 miljoen gulden) is vanochtend te Amsterdam meegedeeld, dat er naar gestreefd wordt einde van dit jaar de eerste paal in de grond te slaan. Het negen verdiepingen hoge hotel zou dan in het voorjaar van 1961 kunnen worden geopend. Deze datum wordt vooral van belang geacht vanwege het groter aantal te verwach ten toeristen die dan met de ook door de KLM in gebruik genomen straalverkeersvliegtuigen naar Europa zullen komen. trekken. Er zouden hierdoor niet minder dan honderdduizende politieke valse pro feten op pad zyn, die een grote bedrei ging vormen voor de orde en rust. De ernstige crisis heeft het normale leven volkomen onderbroken. Door de terreur zijn de afgelopen weken op z'n minst 300 personen gedood. De buiten wereld heeft hiervan niets bespeurd, om dat door de afkondiging van de nood toestand alle bladen en correspondenten moesten zwijgen. Het Parlement komt achter gesloten deuren bijeen. Ceylon telt meer dan 5 miljoen Singalese Boeddhisten, 1,6 miljoen Hindoeïstische Tamils, 500.000 Mohammedanen en 750.000 Christenen. Er zyn 50.000 „Bur ghers", praktisch allen Christenen. streerd dan in 1956. dit overzicht niet juist was en het correctie behoeft. Na deze correctie blykt, dat het ziekte- cijfer ten hoogste 7 per 10.000 inwoners al bedragen, tenvyl het over 1956 7,06 per 10.000 inwoners bedroeg. De daling heeft zich derhalve voortgezet, zij het in minder sterke mate dan in 1955—1956. De bakkers voelen zich nu bedreigd De bakkerybedrüven voelen zich be dreigd sinds het kruideniersbedryf is gaan streven naar verruiming van zyn assortiment met artikelen, zoals büv. brood, die behoren tot de kernartikelen van andere branches. De bezorgdheid hierover is nog toegenomen sinds het ontwerp-vestigingsbesluit levensmidde len is gepubliceerd, waarvan de doorvoe ring funeste gevolgen kan hebben voor de bakkerü in haar geheel, in het bijzon der voor talloze kleine en middelgrote bakkery - ondernemingen. Zou dit besluit in werking treden, dan zal het niet alleen voor de levensmidde- lenbedrijven mogeiyk zijn brood te gaan verkopen, maar bovendien zal het zon der veel moeite mogelyk zyn voor de duizenden kruideniersbedryven en vele ondernemers uit de overige branches van de levensmiddelensector brood in hun assortiment te betrekken. Men behoeft zich slechts van het diploma broodver koop te voorzien, aldus de adviseur van de Nederlandse R.-K. Middenstandsbond prof. dr. Ant. A. Ariens, op een gister middag in de Beatrixzaal te Rotterdam gehouden byeenkomst van de Ned. Kath. Bakkerpatroonsbond, gewyd aan sane ring en parallellisatie. By het in werking treden van genoemd besluit zou het aantal potentiële ver koopplaatsen voor brood Dlotseling met ongeveer 24.000 stygen. Geen wonder, dat de bakkerij van een dergeiyke ont wikkeling desastreuze gevolgen verwacht voor haar bedrijfstak en met alle kracht naar wegen zoekt om deze te voorkomen.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 4