Nasser wil zijn invloed aanwenden om conflict in Libanon te regelen Georganiseerde terreuraanvai op Westduif se ambassade in Moskou WEERBERICHT In Lonclen trekt de komst van Iraakse premier Noeri es Said in sterke mate de aandacht Britse vrees voor tweede Suez Gromyko toevallig afwezig en politie kwam een uur te laat BEKEND KURHAUS-CABARET GISTERAVOND UITGEBRAND 97ste Jaargang DINSDAG 24 JUNI 1958 No. 29473 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: s J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f. 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze Londense correspondent) De premier van de Iraaks-Jordaanse Unie, generaal Noeri es Said, is gisteren in Londen aangekomen, volgens zijn zeggen voor een jaarlijks medisch consult, maar volgens inlichtingen van bevoegde zijde toch ook voor (niet-officiële) politieke gesprekken. De Britse regering acht de informaties, die de sterke man van Irak uit de eerste hand over de toestand in het Midden-Oosten kan geven, van het grootste belang. Op 7 juli zal Noeri naar Bagdad terugkeren. Overigens acht men de kansen, dat de Arabische Unie van Irak en Jordanië actief zal ingrijpen in het conflict in de Libanon gering. Een van de moeilijkheden is, dat de unie geen gemeenschappelijke grenzen met de Libanon heeft. Een ander punt van belang in de ontwikkeling van de Libanese crisis is dat president Nasser van de Verenigde Arabische Republiek (Egypte, Syrië en Jemen) zich in antwoord op een dringend verzoek van de secretaris-generaal der V.N., Hammarskjöld, bereid verklaard heeft zijn invloed bij de Libanese opstandelingen aan te wenden om mee te helpen bij een regeling van het conflict. De president zou echter als voorwaarde hebben gesteld, dat „men er van uitgaat dat de VAR in het geschil in Libanon géén partij is". Dit is een bericht, dat afkomstig is van de goed-geïnformeerde „New York Times". Westers ingrijpen levert gevaren op Ondanks deze geruststellende factoren heeft de crisis in Libanon in politieke kringen in Londen de vrees voor een tweede Suez gewekt, dat volgens de overheersende mening eveneens gedoemd zou zijn op een mislukking uit te lopen. Men is van opvatting, dat de opstande lingen, ofschoon zij,steun van buitenaf ontvangen, geen enkele geneigdheid tonen Libanon over te leveren aan Nassers VAR. Ingrijpen van het Westen ten gunste van president Sjamoen zou evenwel tot een onverzoenlijke kloof leiden. Geallieerde inmenging zou vol ledige bezetting noodzakelijk maken, want afsluiting van de Syrische grens verandert weinig aan de situatie, omdat het land al vol zit met wapens. Ingrij pen van Britten en Amerikanen leidt zo goed als zeker tot ;uerilla-optreden van Arabische en Oosteuropese „vrijwilli gers". Bovendien zou de via Syrië ko mende olie ophouden naar de mondin gen van de buisleidingen te vloeien. Voorts zou gewapende tussenkomst van het Westen het voor Irak en Jordanië onmogelijk maken nog langer Sjamoens zijde te kiezen. In dit verband acht men de komst van Noeri es Said naar Londen van het grootste belang. Deze „wijze man uit het Midden-Oosten" zou de Britten (en Amerikanen) kunnen helpen een uitweg te zoeken uit dit gevaarlijke conflict. Sinds begin juni heeft Irak duidelijk gemaakt, dat het geen verder opdringen van Syrië (dus ten nadele van de Liba non) zal dulden. Het heeft toen aan Beiroet voorgesteld een wederzijds bij standsverdrag te sluiten tegen een ge- Wisselvallig weer Het weer in West-Europa blijft wis selvallig onder invloed van een omvang rijk lagedrukgebied, waarin verscheidene depressiekemen voorkomen. Een sto ring, die gisteren in noordoostelijke richting langs de Waddenkust trok. lag vanmorgen boven het Kattegat. Achter deze storing kwamen gisteren in ons land flinke opklaringen voor. De afge lopen nacht daalde de temperatuur daardoor plaatselijk tot 7 graden. Boven Zuid-Frankrijk lag vanmorgen een depressie die in de richting van Zuid-Duitsland koerst. Wolkenvelden van deze storing dreven van het zuiden uit het land binnen, maar het regenge- bied ervan zal ten zuiden van Neder land voorbijtrekken. De atmosfeer in onze streken houdt echter een onsta biele opbouw zodat hier en daar nog buien tot ontwikkeling komen. Ten westen van Ierland nadert lang zaam een volgende storing, die een nieuwe hoeveelheid onstabiele lucht naar West-Europa transporteert. In ver band daarmede neemt morgen in de loop van de dag de kans op buien weer iets toe. combineerde aanval van Nasser en het communisme. Volgens schatting in Lon den zou Irak en Jordanië vijftigduizend man (inclusief de luchtmacht) hebben geconcentreerd in Noord-Jordanië, op slechts 150 km van de Syrische hoofd stad Damascus. Syrië heeft daartegen over een strijdmacht, welke grotendeels door de Sovjet-Unie is uitgerust, maar nog veel last heeft van kinderziekten. Met een in Syrië gelegerde Egyptische infanteriebrigade van 4.000 man is het totaal aan strijdkrachten aldaar 28.000 man. Daarbij komt dan nog de Syrische luchtmacht bestaande uit vijftig Mig-17 jagers plus vijftig Migs en 50-I.L.-28 Ujoesjinbommenwerpers van Egypte. Maar het is twijfelachtig, of zij ver van hun basis zullen opereren. In Lon den hecht men grote betekenis aan de ernstige onrust, welke onlangs in Noord- Syrië is uitgebroken, waar een aantal Egyptische officieren is gedood of ge wond. Veelbetekenend is ook het herhaald uitstel van Nassers sinds begin juni voorgenomen bezoek aan Syrië. Werkelijk regeren doet het regime.Sjamoen nauwelijks Onze Reisredacteur telefoneert ons uit Beiroet over de toestand in de Libanon. Hoe wettig het regime van president Sjamoen mag zijn, werkelijk regeren doet het nauwelijks meer. Het bestrijkt nog slechts een deel van het land, het is iedere controle over de grenzen kwijt, de rechtsbedeling ligt in het honderd. Zenuwachtige parlemen tariërs doen tevergeefs bemiddelings pogingen. Het land verkeert in een vol komen chaos. Want naast de politieke opstandelingen, schieten er ook anderen. De betrekkelijk primitieve stammen in de uithoeken van het land maken van de kans gebruik om elkaar de hersens in te slaan, feodale heren vechten hun vete uit en vapensmokkelaars verkopen links en rechts wapens, zodat iedereen kan deelnemen aan de gewapende feest vreugde. Wanneer Hammerskjöld erin slaagt de Syrische hulp al of niet op basis van vrijwilligheid stop te zetten, is een compromis niet uitgesloten, maar voor herstel van normalere omstandig heden zal heksenwerk nodig zijn. Kei is lastig in te zien, hoe de V.N. meer kun nen doen dan het conflict beperken. Het is niet de enige reden waarom het Westen er goed aan zal doen, de moge lijkheid van eigen interventie niet uit te schakelen. Om allerlei redenen van internationaal belang is dit een mo ment, waarop men zich vooral niet door benauwdheid moet laten regeren. Na plechtige inzegening van Koning Olaf V van Noorwegen voor een verslag zie men elders in dit nummer) werd een officiële staatsiefoto gemaakt. Van links naar rechts: Prinses Ragnhild, Koning Olaf V. Prinses Astrid en Kroonorins Harald. Rode imitatie van spontane actie in Bonn (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse ambassade te Moskou is gisteren letterlijk het mikpunt geweest van een Russische represaille-maatregel naar aanleiding van de Hongaarse aanval met stenen en inktpotten op de Russische ambassade te Rolandseck bij Bonn op vrijdag j.l. Meer dan 2000 Russische demonstranten uiteraard opgetrom meld door de Sovjetrussische autoriteiten belaagden gisteren de Westduitse ambassade te Moskou, gooiden alle ruiten in met stenen en inktpotten en probeerden zelfs brand te stichten. De Moskouse politie kwam na een uur eens kijken wat er toch wel aan de hand was en deed ook toen niet veel! En Gromyko, de Russische minister van Buitenlandse Zaken, was hoogst toevallig juist niet thuis, toen de Westduitse ambassadeur Kroll hem tijdens het bombar dement opbelde. Fotografen mochten niets vastleggen Zoals gemeld hadden ongeveer 300 Hongaarse en Westduitse studenten vrijdag j.l. voor de Russische ambassade in Rolandseck geprotesteerd tegen de terechtstelling van Nagy en Maleter. De vergeldingsdemonstratie te Moskou tegen de Duitse ambassade was veel groter opgezet. Zo weigerde de politie het eerste uur in te grijpen. In die tijd werden alle ruiten ingegooid, werd het schild met het Duitse wapen van de voorgevel gerukt en door schreeuwende Russische jongens kapotgetrapt en zag men kans brand te stichten in een kamer van het gebouw, die echter door het ambassade-personeel snel geblust kon worden. De hele demonstratie was ook veel uitgebreider dan die voor de Deense ambassade enkele dagen tevoren. Er werd ditmaal geschreeuwd: „Denk aan Stalingrad, denk aan Leningrad, weg met ae Duitse fascisten, weg met de oorlogsophitsers". Twee Amerikaanse journalisten van de New York Times en Associated Press, die met fototoestellen aanwezig waren, werden vakkundig aangepakt, mishan deld en van hun fototoestellen beroofd, die onder de voeten van de jeugdige demonstranten tot gruzelementen wer den. En dit alles geschiedde, hoewel am bassadeur Kroll de Russische autoritei ten van tevoren gevraagd had om ver sterking van de wacht voor zijn ambts zetelSommige Duitsers hebben bij dit alles ook gewezen op berichten van het officiële Russische persbureau Tass, waarin ter gelegenheid van de herden king van de Duitse aanval op Rusland Plaatselijk buien De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselend bewolkt met later weer plaat selijk buien, hier en daar met onweer. Matige, af en toe krachtige wind tussen zuid en west. Ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur) 25 JUNI Zon op: 4.20 uur; onder: 21.04 uur. Maan op: 14.19 uur; onder: 0.36 uur. Hoogwater te Katwijk te 9.16 en 21.51 uur. Laagwater te 4.43 en 17.17 uur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Nu de roes voorbij is Nu de eerste roes van de Frans- Algerijnse „verbroedering" voorbij is, dient men zich eens af te vragen, wat daarvan in de praktijk nu eigenlijk terecht zal komen. Onze reisredacteur die zich intussen naar de Libanon heeft begeven geeft in een slot-artikel zijn kijk op de praktische kant van dit moei lijke probleem, dat niet met rumoer, gejuich en onwezenlijke plannen uit de wereld geholpen kan worden, maar alleen op basis van de wer kelijkheid. Men leze zijn bijdrage elders in dit nummer. Montgomery komt afscheid nemen Donderdag a.s. zal veldmaarschalk Montgomery of Alamein, die op 1 juli a.s. zijn functie van plaatsvervangend geallieerd opperbevelhebber in Europa neerlegt, een afscheidsbezoek aan Ne derland brengen. Hij arriveert donder dagochtend op het vliegveld Valken burg. De maarschalk zal bezoeken afleg gen bij de minister voor Defensie en het comité verenigde ohefs van Staven. In de namiddag zal H.M. de Koningin de maarschalk op Paleis Soestdijk ontvan gen. Des avonds biedt de Nederlandse regering de maarschalk een diner aan. 1 Nadat dr. Platteel op Neder lands Nieuw-Guinea was aange komen. inspecteerde hij in gezel schap van de commandant zee macht Ned. Nw.-Guinea de op het platform opgestelde gewapende wacht van de Koninklijke Marine. Kabinet-Eyskens verwacht Koning Boudewijn van België heeft de oud-premier Eyskens opdracht gege ven een kabinet te vormen, dat uitslui tend is samengesteld uit leden van de Christelijke Volkspartij (CVP). Pogin gen om tot ren coalitie te komen zijn op niets uitgelopen. Het nieuwe kabinet zal nog heden bekendgemaakt worden. (23 juni 1941) West-Dultsland weer eens van oorlogsstokerij werd beschul digd. Goed-georganiseerde rel Van beide zijden, zowel in Westelijke kringen te Moskou als te Bonn, is er met nadruk op gewezen, dat demonstra ties van welke aard ook in geheel Rus land en zeker in Moskou zijn verboden als de autoriteiten geen toestemming verlenen. Het is dan ook zeker dat de aanval op de Duitse ambassade een goed georganiseerde rel is geweest. Men is zich er zeer goed van bewust, dat in een dictatuurstaat als Rusland niets zo mak kelijk is te organiseren als zogenaamde „spontane volksdemonstraties". Inmiddels heeft ambassadeur Kroll scherp bij Gromyko geprotesteerd, hoe wel deze gisteren voor de Westduitse am bassadeur niet te spreken was. Voor de eerste keer weigerde Kroll daarom zich te laten zien op een officiële ontvangst te Moskou. Hij heeft aangekondigd, dat er geen hand zal worden uitgestoken naar de kapotte ruiten van zijn ambas sade voor de Russische regering zich bereid heeft verklaard de schade te her stellen, zoals dat ook geschied is met de ruiten van de Russische ambassade te Rolandseck. De Westduitse Bondskanselier Ade nauer zei gisteravond te Düsseldorf, dat de twintig Westduitse industriëlen, die Lagere aanbetaling bij de afbetaling In de staatscourant van vandaag is gepubliceerd een wijziging van de af betalingsbeschikking 1956. waarbij met ingang van morgen de in genoemde beschikking vastgestelde percentages der verplichte minimum-kassastor tingen voor een groot aantal goede ren als volgt worden verlaagd: Voor personenauto's van 35% tot 25%, voor motorijwielen en scooters van 35% tot 25%, voor bromfietsen van 30% tot 15% en voor radio's en tele visie-ontvangtoestellen, grammofoons, platenspelers, accordeons, koelkasten, haarden, kachels, elektrische- en gas fornuizen, warmwaterapparaten, was machines, centrifuges en rijwielen van 20% tot 15%. Voor de overige artikelen zoals deze in de afbetalingsbeschikking 1956 zijn genoemd, blijft het tot dusverre gel dende minimumpercentage van 15% ongewijzigd. De inaximum-contracts- duur met betrekking tot alle in deze beschikking genoemde goederen blijft eveneens ongewijzigd. De huidige ontspanning in het economische leven vormde de aanlei ding tot deze wijziging der desbetref fende voorschriften, aldus bericht het ministerie van Economische Zaken. zich thans voor zaken in Moskou bevin den en die niet minder dan 85 procent van de gehele Westduitse staalindustrie vertegenwoordigen, direct naar huis moeten keren. Volgens Adenauer kan geen Duitser zich de Moskouse uitspat tingen laten welgevallen. Lichtbak te dicht bij coulissen 1 eel schade aan decors en meubilair (Van onze Haagse redactie) Een felle brand, die gisteravond kort voor zeven uitbrak, heeft in korte tijd een grote ravage aange richt in het Kurhaus Cabaret te Scheveningen, waar de Franse to neelgroep „Theatre d'Aujourd'hui" die avond in het kader van het Holland-Festival een voorstel ling zou geven van het trieste stuk „Fin de Partie" van Samuel Beckett. Volgens de toneelmeester van het Kur haus Cabaret, de heer J. van der Toorn ontstond het 'vuur plotseling op het to neel. Voor men zich realiseerde waar het vandaan kwam, stonden al enkele gor dijnen in brand. Nadat eerst nog ge tracht was met behulp van een brand- blusapparaat in te grijpen, heeft men ijlings de brandweer gealarmeerd. Deze verscheen met groot materieel. Het inwendige van het oude uit 1863 da terende gebouw, was kurkdroog en te recht was men bang dat de brand grote vormen zou aannemen. De grote magirusladder werd tegen de zijgevel geplaatst om het dak nat te houden. Met vijf stralen en later met de nevelspuit gingen de brandwaohts het vuur te lijf, dat in volle hevigheid woed de op en onder het toneel Alle gordij nen, décors, friezen en wat er verder allemaal nog op een toneel aanwezig is brandden als een fakkele. De stoelen tot ver in de zaal werden geblakerd en de bekleding vernield, Het was enkele mi nuten een inferno, waartegen de brand- wachts met de grootste moeite konden vechten. Gelukkig slaagde men erin het vuur „binnen" tehouden, zodat het vrij spoedig kon worden bedwongen. Grote schade De schade was echter zeer groot. Nog lang was de brandweer bezig met na blussen en met het afbreken van het houten toneel tussen welks geblakerde planken steeds weer, dan hier, dan daar. het vuur oplaaide. Wat nu eigenlijk de oorzaak is: men weet het niet zeker, maar de brandweer is de mening toegedaan, dat men bij het instellen van de belichting een lichtbak te dicht bij de coulissen heeft geplaatst, waardoor als gevolg van de stralings- warmte het licht ontbrandbare mate riaal vlam heeft gevat. In ieder geval kon de opvoering niet doorgaan en om dat de voorstelling was uitverkocht, le verde dat voor enkele honderden per sonen, o.w. enkele leden van het Corps Diplomatique, een grote teleurstelling op. Gedeeltelijk werden zij schadeloos gesteld door het verstrekken van toe gangsbewijzen voor het optreden van de sopraan Elisabeth Schwarzkopf in het Kurhaus, maar lang niet allen konden plaats vinden in deze zaal, die zelf reeds zeer goed bezet was. Kostuums gered Verslagen stonden de leden van het Theatre d'Aujourd'hui bijeen. Al hun décors waren verbrand. De kostuums waren wel gered en de ijzeren asbakken (waarin het stuk grotendeels speelt) stonden nog geblakerd op het toneel, maar de muziek, die op een bandje was opgenomen, was met de bandrecorder een prooi der vlammen geworden. Roger Blin. regisseur en hoofdrolspe ler. George Adet en nog enkele anderen, stonden wat verloren tussen de wrak stukken van het toneel en bepraatten hoe zij het klaar zouden spelen vanavond in het Amsterdamse De la Mar-theater voor het voetlicht te treden. Als het nog lukt, zal het toneel wel een zeer primi tieve aankleding hebben Zo is dus voorlopig een einde geko men aan het bestaan van het Kurhaus Cabaret, waar in 1946 door Cor Ruy» begonnen werd met het geven van voor stellingen. Het is bijna ondenkbaar dat men erin zal slagen de zaal weer hele maal in orde te hebben op 15 juli. de geplande officiële openingsdatum. Het was 11 uur gisteravond voor de laatste brandweerman in de kazerne was terug gekeerd.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1