In enkele uren kunnen Amerikaanse troepen gereed zijn voor ingrijpen Nederlandse opgraving verrijkt de moiiumeiitenscliat van de stad Rome Te weinig Duitse strijdkrachten Landgenoten hadden veel geluk bij een project clat nieuw licht werpt op de Mithras-eredienst Wetenschappelijke resultaten van zeer veel betekenis VRIJDAG 20 JUNI 1958 Het schild van de N.A.V.O. (II)' (Van een speciale verslaggever) Heidelberg, het vriendelijke en nog steeds studentikoze stadje aan de Neckar, heeft geruime tijd een wijk gekend, die de naam „Klein Amerika" droeg. Het was dat, ver van het centrum gelegen stadsdeel, waar in 1945 het Amerikaanse leger zijn hoofdkwartier vestigde, trainingskampen inrichtte en huizen liet bouwen voor de Amerikaanse burgers en geüniformeerden. De benaming voor die wijk was de Duitsers een doorn in het oog, maar West-Duitsland was bezet en de Amerikanen lieten zich in de door hen bezette zone aan de geuite kritiek der Heidelbergers weinig of niets gelegen liggen. Doch toen West-Duitsland een Bondsrepubliek werd en als zelfstandige staat werd erkend, moest de overwinnaar wel luisteren naar de overwon nenen. Toen (een paar jaar geleden) het Heidelbergse stadsbestuur vroeg of de Amerikanen bereid waren de naam te wijzigen vond het eindelijk gehoor. Van toen af heette dit Amerikaanse district in Heidelberg: Mark Twain. te staan, hoe die is bewapend en met welke middelen wij ons tegen een aan val kunnen verdedigen. Laat hem met die middelen, al zal hij ze zelf niet behoeven te gebruiken, kennis maken. De wetenschap, dat wij krach tige en doeltreffende verdedigings middelen hebben, zal zijn moreel ver sterken". Drie regimenten van het zevende leger patrouilleren .onafgebroken langs de grens, die het Duitse gebied, waarin de Amerikaanse strijdkrachten zijn ge legerd, scheidt van de sovjet-zone en Tsjecho-Slowakije. Een kleine duizend kilometer omvat dat gebied. Zó streng is die bewaking, dat een verrassende aanval op de grond in deze sector vrij wel is uitgesloten. Een eerste alarmering voor een dreigend gevaar heeft het gevolg, al-1 dus proefondervindelijk vastgesteld, Uitgerust met de modernste wapens Centrum van de Mark-Twain-wjjk is het imposante gebouw van het hoofdkwartier van het Amerikaanse leger in Europa „Usareur" (U.S. Army Europe). Van hieruit wordt een kwart miljoen Amerikaanse soldaten gedirigeerd, worden de aanwijzingen gegeven voor hun training, en toege zien op de paraatheid der grondstrijd krachten. Het hoofdkwartier bepaalt over welke wapens het wenst te be schikken en het is de trots van de commandant van het Amerikaanse leger in Europa, generaal Hodes, dat zijn strijdmacht is uitgerust met de modernste bewapening. „Usareur" beschikt in de conventionele sector over de Patton 48 tanks, en over zwaar gepantserde gevechtswagens voor de infanterie-eenheden, doch ook over kernwapens met een zeer grote vernie tigende uitwerking, zowel voor strate- gisoh als tactisch gebruik. Men kan spreken van een bijna volledige aan passing in de uitrusting aan de nieuwste ontwikkelingen. En, zo is ons met klem verzekerd, zowel in het gebruik van de conventio nele- als van de kernwapens, zjjn alle onderdelen terdege geoefend. Van de bedrevenheid in de bediening van de elektronische apparatuur, die bij de kernwapens een zo overheersende rol speelt, hebben wij ons o m. kunnen overtuigen bij ons bezoek aan onder delen van het zevende Amerikaanse leger. Het is dit min of meer legenda rische geworden zevende leger, dat, zoals generaal George Patton indertijd heeft beschreven, „geboren werd op zee, in bloed gedoopt en gekroond met roem en eer" in „Usareur" de dominerende rol speelt. Men hoeft maar te duiken in de rijke documentatie, welke er over dit leger bestaat, om te beseffen, dat het de eer van dit leger te na zou zijn, als het niet „in de vuurlinie voor de vrijheid" zou zijn opgesteld. Scherp oefenschema Het oefenschema is er op gebaseerd, dat elk onderdeel vier en twintig uur per dag in' een zodanige staat van pa raatheid wordt gehouden, dat er weinig verschil is tussen een vredes- en oor logstoestand voor dit leger. De man, die het commando voert is luitenant-gene raal Bruce Clarke, die een unieke loopbaan achter de rug heeft en wiens laatste krijgsverrichtingen dateren uit de Koreaanse oorlog, toen hij ook het bevel voerde over het Nederlandse bataljon. Het organisatie-systeem, dat generaal Hodes met hem opstelde voor „Usareur", gaat uit van de gedachte, dat de ver antwoordelijkheid voor een zo goed mogelijk direct effectief optreden niet alleen berust bij de commandant van welke eenheid ook, maar evenzeer bü de soldaat, die terdege is ingeprent, dat zijn kennis ten. aanzien van het gehele onderdeel, uitermate belangrijk is. Door stelselmatig onderricht, aan de hand van suggestieve platen en licht beelden, kan elke soldaat u vrijwel on middellijk vertellen hoe de zaak bij zijn onderdeel in elkaar zit. „Vertel de man", is het principe, tegenover welke vjjand hU kan komen STADSNIEUWS Begrafenis slachtoffers gasverstikking Hedenmiddag om twaalf uur vond in alle eenvoud op de begraafplaats „Rhyn- hof" de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van het echtpaar P. van PolanenRedel, dat bij het on geval van gasverstikking in de 3de Gortestraat om het leven is gekomen. De heer M. Sommeling. secretaris van de Alg. Ned. Bouwbedrijfsbond, die als enige spreker het woord voerde en her innerde aan de tragische omstandig heden. waaronder dit echtpaar de dood vond 'bracht namens het bestuur van deze Bond dank voor al het goede, dat de heer Van Polanen indertijd voor deze organisatie heeft gedaan. Een schoonzoon van de overledenen, de heer A. La Lau, dankte voor het medeleven in deze dagen uit zo ruime kring ontvangen. JUBILEUM J. VAN DER WEYDEN Gisteren herdacht de heer J. van der Weyden van de afdeling kleurenmon- tagè der N.V Nederlandsche Rotogra vure Maatschappij zijn 25-jarig jubi leum. Om 11 uur werd hij binnengeleid in de recreatiezaal door de Jubileum Com missie. Als eerste nam de directeur, de heer J. C. Stafleu, het woord. Deze roemde de vakkennis en de nauwkeurigheid waarmee de jubilaris altijd zijn werk verricht heeft, waardoor hij al vrij snel op de afdeling kleurenmontage ge plaatst werd. De heer Stafleu eindigde door de heer v. d. Weyden een envelop pe met inhoud en het vererend getuig schrift van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel te overhandigen Mevrouw v. d, dat binnen twee uur, vijf en dertig procent van alle troepen van „Usa reur" tot een tegenactie in staat zijn. Maar dan heeft de luchtmacht zijn bijdrage in het stuiten van de aanval al geleverd. Geen everschatting Noch in het hoofdkwartier in Heidel- berg, noch in dat van luitenant-gene raal Clarke is er een overschatting van eigen kunnen, als onverhoopt een aan val zou worden gedaan. Men weet terdege, dat men in eerste linie zal komen te staan tegenover on geveer 22 Sovjet-Russische divisies, tel lende 400.000 man en tegenover 7 Oost- duitse divisies, die ongeveer 74.000 man omvatten. Weliswaar zal „Usareur" hier niet alleen tegenover hebben op te treden. Maar het feit, zo werd ons ge zegd, dat deze aantallen bekend zijn, maakt, dat men niet al te optimistisch is, Vooral ook niet, omdat eventueel uit Polen en Tsjecho-Slowakije naar schat ting nog een kleine 300.000 man kunnen worden vrijgemaakt. WfCnneer generaal Nordstad spreekt van zwakke plekken in het NAVO-schild, dan heeft hij ook op het oog het nog in onvoldoende mate aanwezig zijn van Duitse strijdkrachten. Duitsland zal als NAVO-bijdrage vyf divisies op de been brengen, op het ogenblik zou West-Duitsland 40.000 man weliswaar goed getraind en uitstekend uitgerust ter beschikking hebben, maar die bijdrage is onvoldoende. Waar devol is vanzelfsprekend wat de andere partners, waaronder in de eerste plaats Engeland, ter stuiting van een mogeiyke aanval kunnen doen. Laat dit in ieder geval een gerust stellende gedachte voor het Westen zijn: een vijand zal tegenover zich vinden niet alleen een krachtige luchtmacht, maar een even sterke landmacht, die vooral met betrekking tot de Amerikaanse eenheden in be wapening niet behoeft onder te doen voor de aanvaller. Koningin Frederica van Grieken land. heeftvergezeld door haar dochter Sophia, een bezoek ge bracht aan een kindersanatorium in de buurt van Athene, waar zij ver scheidene uren vertoefde. Een vriendelijk tikje onder de kin is niet in staat om de ernstige uit drukking op het gezicht van dit patientje te verjagen Prachtige vondst van archeologen (Van onze Romeinse correspondent) Met enige plechtigheid heeft het Nederlands comité voor de oudheidkundige opgraving te Rome (voorzitter oud-professor A. Wagenvoort) het door twee Nederlandse archeologen, dr. M. Vermateren en dr. C. C. van Essen, opgegraven Mithras-heiligdom onder de kerk van Santa Prisca overgedragen aan de Romeinse Dienst van Oudheden, die destyds had goedgevonden, dat deze opgra ving door Nederlanders werd ter hand genomen. Wat in het begin, in het jaar 1951, een betrekkelijk kleine opgraving leek, of juister: het voltooien van een werk, dat reeds door de paters Augustijnen, aan wie de kerk toebehoort, was beginnen, is op den duur uitgegroeid tot een onderneming van grote omvang. De particuliere middelen, die eerst de kosten dekten, bleken ontoereikend en er werd met succes een beroep gedaan op enkele wetenschappelijke genootschappen: de Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek, het Provinciaal Utrechts Genootschap voor K. en W., het Prins Bernhard Fonds. Tenslotte hebben ook Nederlandse firma's in Italië bijgedragen tot deze opgraving, die Nederland tot hoge eer strekt. De resultaten zijn namelijk van het grootste wetenschappelijk belang gebleken en de wijze, waarop het werk wordt afgeleverd, met een keurig ingericht museumpje, waar in smaakvol verlichte vertrekken de belangrijkste der gevonden voorwerpen in fraaie vitrines staan opgesteld, is werkelijk voorbeeldig. Eerst drie woorden, nu 21 versregels Wat eerst niet anders leek dan een Mithrasheiligdom zoals er in Rome ongeveer hondera gevonden zijn, bleek naarmate de opgravingen vorderden het oentrale heiligdom van die Inte ressante mysteriedienst te zijn voor het ganse Romeinse rijk. Hoewel de afme tingen gering zijn, is dit toch het grootste mithraeum, dat men in Rome aantreft. Het werd omstreeks het jaax 200 na Chr. ingericht in enkele gelijk vloerse vertrekken van een voornaam woonhuis, dat uit ongeveer het jaar 95 dateert en waarschijnlijk het particu liere verblijf is geweest van Keizer Tra janus. Dat de Keizer op dat punt van de Avertijnse heuvel woonde was reeds lang bekend en verscheidene voorwer pen, bij de opgraving aan het licht ge komen tonen aan dat het wel bijna zeker is, dat de Keizer hier heeft ge woond. Het heiligdom werd reeds in 220 vergroot en alle schilderingen en versie ringen werden vernieuwd. Het gevolg is. dat bij de opgravingen een dubbele laag wandschilderingen werd aangetroffen en stuccobeelden, die betrekking hebben op de eredienst uit twee verschillende pe rioden. Die schilderingen zijn van grote betekenis, vooral omdat zij 21 versregels bevatten (beginregels van gewijde hym nen), die ons wat meer leren over die zo weinig bekende godsdienst, diede grootste „concurrent" van het opkomend Christendom is geweest, totnogtoe waren er slechts drie woorden mibhra-tekst be kend, thans 21 volledige versregels. iHerna sprak van de afdeling kleu renmontage de heer Driesen namens alle collega's. Namens de collega's werd een enveloppe met inhoud aangeboden. Mevrouw v. d. Weyden ontving een fruitschaal. De heer v. d. Weyden sprak een dank woord. HOUTEN WIJKCENTRUM VOOR MAREWIJK? De hervormde wijkgemeente Mare- wijk, die het nog altijd in Leiden-Noord oznder een wijkcentrum moet stellen, kan daar vermoedelijk in de toekomst Weyden werd in deze i over beschikken. In handen van de hulde betrokken; haar werd een boeke' bloemen aangeboden. Hierna sprak van de afdeling kleu- van de Jubileum-Commissie. Na zijn hartelijke woorden overhandigde hij de jubilaris een glasservies. Centrale Kerkvoogdij berust nl. een te kening voor een dergelijk wijkcentrum. Koewei dit gebouw aanvankelijk bestemd was voor een andere wijk, is er een goede kans op dat dit gebouw straks aan de Marewilk ter beschikking wordt gesteld. Raven en leeuwen Verder zijn er de schilderingen zelf, waar wij de Zonnegod, Sol, zien aanlig gen met de god Mithras. Een in de mysteriën ingewijde van de laagste graad, een raaf, bedient hen. Hij is kenbaar door het rave masker, dat zijn gelaat verhult. Andere figuren, die door een inschrift zijn gekenmerkt als „leeu wen" (een hoge graad van ingewijden) begeven zich naar een blauwgeschil- derde grot. Zij dragen een schaal met brood en een wijnvat, want brood en wijn werden gebruikt by het gewyde maal, dat de Mithraisten in hun heilig dommen gezamenlijk plachten te nutti gen. zy herdachten daarmee, dat brood en wijn werden gebruikt door de Zon negod en Mithras aan het maal, dat voorafging aan de hemelvaart van Mithras toen zyn daden op aarde wa ren vervuld. Tevens symboliseerden dat brood en die wijn het vlees en het bloed van de stier, die Mithras als god van het goede had moeten doden om hem te vrywaren van de aanvallen van het kwade principe, de duistere god Ahri- man. Het bloed van de stier had de aarde vruchtbaarheid en vernieuwing gebracht. Het feit. dat de Mithrasdienst een soort „avondmaal" kende en voorts de doop (in het heiligdom waarover wy thans spreken is de doopkapel gevon den) verklaart, dat de christenen, toen zy eenmaal de overhand kregen de mithraea te vuur en te zwaard nebben vernield. In ons geval werd omstreeks 230/240 in hetzelfde huis, in een be lendend vertrek een schuilkerk geopend door een voorname christelyke dame, die de naam Prisca droeg, (vandaar dat later deze „titelkerk" van Prisca in ver band werd gebracht met de Prisca, die in het Nieuwe Testament wordt ver meld). Omstreeks het jaar 400 hebben de christenen het heiligdom van Mitihras op zeer afdoende wyze vernield en de ruimte geheel volgestort met puin. Grote kunstwaarde In de hoofdzaal ziet men thans, be halve de schilderingen, in de cultusnis opnieuw het levensgrote, in pleisterwerk uitgevoerde, beeld van de stierdodende god Mithras pryken. Dit beeld is door de restaurateur Sansone met eindeloos geduld in twee jaren tyds uit ruim drie honderd kleine stukjes weer samenge steld. In diezelfde nis ligt een drie meter groot, byzonder fraai beeld eveneens In pleisterwerk en ten dele verguld) van een hemelgod, die getuige is van de da den van Mitihras. In het museum, dat in een andere1 ruimte (eenmaal een grote fontein) is ondergebracht, ziet men tal van kunst werken, waarvan sommige tot het MiChraeum hebben behoord en andere tot het puin en afval, waarschyniyk van een opgeruimde begraafplaats herkom stig, waarmede de christenen de ruimte hebben volgestort. Van grote kunst waarde zyn een pleisterkop van de god een van Mithras. Verder zyn er twee Serapis, een dergeiyke kop van Venus en volkomen unieke stukken, twee voorstel lingen van de Zonnegod Apollo, met vlammende haren en een stralenkrans. De ene is een marmerintarsio. dus een inlegwerk uit kleine stukjes fraai ge kleurd marmer vervaardigd, de andere stelt Apollo voor op een loden plaat, waarin voor mond, ogen, haarlokken, enz. openingen zyn uitgesneden zodat er een lamp achter kon branden (de roetresten zyn nog zichtbaar) ongeveer als by een Javaanse wajangpop. Die loden plaat is ook nu voor een lamp opgesteld. Nederland heeft wel bijzondér geluk gehad met de toewyzing van dit eerste door Nederlanders verrichte opgraafwerk in Rome! FrankrijkBrazilië op T.V. (Van onze Haagse redactie) Naar wy vernemen zal de wedstrijd FrankrykBrazilië voor de halve fina les om het wereldkampioenschap voet bal. die dinsdag aanstaande wordt ge speeld. door de Nederlandse Televisie Stichting worden gerelayeerd Ir. A. van Emmenes zal het commen taar verzorgen. WARMOND Bejaarden op reis Evenals voorgaande jaren hebben de ouden van dagen van Warmond een autotocht gemaakt. 's Morgens vroeg startten de auto's onder veel belangstelling voor het ge meentehuis. De eerste rit voerde naar Bloemendaal. de Velsertunnel. Amster dam-Noord en over de brug van Schel- lingwoude. In het Restaurant „Oud Valkeveen" te Huizen werd de lunch gebruikt. Hierna werd een bezoek ge bracht aan het Linnaeushof. In een res taurant werd de thee gebruikt. Aan het slot van het reisfestyn werd van vele zyden dank gebracht. Bij het Tolhek wachtten de beide plaatselijke muziek korpsen het gezelschap op. WASSENAAR „Het Zeepaardje" De laatste culturele avond ln dit sei zoen van de Wassenaarse Vereniging van Aquariumliefhebbers ,Het Zee paardje" was weer goed bezocht, waar over de voorzitter, de heer Chr Theil. na een welkom zyn voldoening te ken nen gaf. In het byzonder begroette hy de spreker, de heer A. van de Nleawen- huizen uit Haarlem, wiens onderwerp in vervolg op een voorgaande lezing luidde: „Showbak of verzamelbak". By een 75-tal lichtbeelden van aqua ria besprak de heer v. d. Nieuwenhuizen de kwaliteiten van de beplantingen, toonde aan wat daarvan uitzonderiyk goed en wat totaal fout was. Hy wees op de noodzaak van experimenteren om tot een fraai geheel te geraken, in een by de omgeving passende bak van zo danig uiteriyk. dat de aandacht niet van de inhoud wordt afgeleid. Hij be sprak de voedingsbodem, wees het ge bruik van vette klei als aanleiding ge vend tot wortelrot af. beval blokjes turf aan boven turfmolm. Hi.i releveer de voorts de gevaren voor de beplan ting van een overgang op T.L.-buizen als de verlichting met gloeilampen te duur wordt bevonden. BEURSOVERZICHT Internationale waarden flauw, cultures willig AMSTERDAM, 20 juni De laatste beursdag van deze week bracht flauwe koersen voor de inter nationale waarden. Aan de andere kant werden de culture - onder grote belang stelling tegen veel hogere koersen dan van gisteren verhandeld. Wallstreet was flink lager afgekomen voor Royal Dutch en dit miste haar uitwerking vanmiddag in Amsterdam niet t.a.v. de koersvor- ming voor de aandelen Kon. Olie. De handel bleef in deze hoek minimaal, de arbitrage kon niets uitrichten en het Hammarskjöld morgen naar Jeruzalem Secretaris-generaal Hammarskjöld wordt morgen te Jeruzalem verwacht voor be sprekingen met premier Ben Goerion van Israël. Zoals bekend voert Ham marskjöld op het ogenblik te Beiroet besprekingen om een einde te maken aan de crisis in de Libanon. Voor het bezoek is geen officiële reden opgegeven, maar politieke waarnemers te Jeruzalem verwachten, dat Hammar skjöld Ben Goerion zal trachten te over reden, de plannen van Andrew Cordier, zyn speciale afgezant, voor een vermin dering van de spanning in het gebied van de berg Scopus, te aanvaarden. Zondag zal de secretaris-generaal naar Beiroet terugkeren. MINISTER LUNS ONDERSCHEIDEN De ambassadeur van Nicaragua, dr. José Sanson Terran, heeft heden ln zyn residentie te Wassenaar een receptie gegeven ter ere van de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns. die onderscheiden werd met het Grootkruis van de Orde van Ruben Dario. De versierselen be horende by het Grootkruis werden de minister door dr. Sanson Terran uitge reikt. rpubhek bleef grotendeels uit de markt. 1 De koers paste zich volkomen by die van Wallstreet aan en gehandeld werd i rond de f. 168 20 tegen gisteren f. 172.2C. Het verlies bedroeg f. 4 ofwel 20 punten I op de oude basis. De flauwe oliekoers nam de overige internationale waarden j mee, waardoor over de gehele linie lager koersen tot stand kwamen. Aandelei Unilever werden wederom het kind van de rekening en voegden aan het verlies jvan de vorige dagen vandaag opnieuw 5 punten toe. In Philips ging niet veel om en de aandelen verloren circa 4 punten. Aku's deelden in de zwakke ten dentie en verloren in een kalme markt 3 punten. KLM, de laatste dagen vast in de markt, ondergingen een reactie en werden op f. 103.50 (f. 105) vernomen De scheepvaarten hielden zich uitste kend. Scheepvaartunies ontmoetten goe de vraag cn verbeterden 2 punten De overige aandelen in deze sector lagen verdeeld. Van de hoofdfondsen op de cultuurmarkt moeten direct de aandelen Senembah genoemd worden. Onder aan houdende vraag werd na een opening op 79 een koers van 83% tot stand gebracht tegen gisteren 74%. De aandelen verlie ten de markt op circa 82. In een adem met de Senembah's moeten genoemd worden aandelen Ver. Dell. die sinds lang weer boven de 100 uitkwamen en opliepen tot 103 tegen 99% de vorige dag. De aankopen werden hoofdzakelijk verricht voor buitenlandse (Amerikaan se) rekening. Amsterdam Rubbers en HVA's werden verwaarloosd. De verhoging van het kasreserve-per cent age door de Nederlandsche Bank aan de banken opgelegd van 7 tot 8%, was niet van invloed op de staatsobli gaties. De markt was hier praktisch on veranderd. Verder werden nog vernomen aande len Zaalberg op 110 laten (119) op het passeren van het dividend (vorig Jaar 10%). WISSELKOERSEN Amsterdam. 20 juni - Londen 10.58% —10.59, New York 3.78A—S-78H. Mon treal 3.93V4—3.93%, Parya 89.90—90.00, Brussel 7.59%7.59%, Frankfurt 90.47% —90.52%. Zürlch 86.53%—86.58%. ZU- rich (vr. fr.) 88.34%—88.39%, Stock holm 73.1673.21, Kopenhagen 54.75% —54.78%. Oslo 52.88%—52.93%. Milaan 60.70%—60.75%, Wenen 14.61%—14.62%. Beurs van Amsterdam Vrydag 20 juni ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% üt5,4 Grootboek obl, 3* Ned. '47 3% (3) H* Ned. '51 3% "J 04 't? <3*> MH Ned ft f0*B SSgi£ Ned. 55 II 314 "SJ sS Ned. 717 3 S*8 Dollarlng '47 3 °4 9 Investeringscert. 3 85ft g,y« Ned. 62-64 3 Cert. NWS fJA Indië '37 A 3 91* 91* Grootboek '46 3 Ned. WB. 6% 110% HO ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B 35 34% Nat Handelsbank ..89 88 Ned Handelmy 170 169 Amst Rubber 69% 69 A Deli My en (Ver.) 99105Va H.V.A 109% 107 Java Cult32 33% Senembah 74% 83 Vorstenlanden12 y* 12 AR.U 191% 187% Berkel's Patent (v.) 195 194% Calvé Delft cert. gew 303 302 Kon Pap v Gelder 180 115 Hoogovens cert 306 303 Müller en Co. NB 304 299 Ned Kabelfabr 264 258L Philips 296% 289-4 Philips pref 159y< 158'. Unilever350% 350% Wilton Feyenoord 195 190% Biliton 2de r 197% 194% Dordtse Olie gew 723% 705 Kon Petr (f 20.—) 171 168.80 idem (50 a f 20.—) 172.10 167.90 Holl Amer lijn 45% 143% Java China Paket 135 135 KLM 105 104 Ned Stoomv MU 142% 141% Kon Paket My ne% 114% Stoomvaart My Ned 149 147% Nievelt Goudr cert 131% 129% v Ommeren cert 232 231% Kon Rott Lloyd 121% 119 Ned Scheepv Unie 127% 127% NIET-ACTIEVF, OBLIGATIES Prov.- en Gem leningen A'dam '47 (3%) 3 94 Den Haag 1937 1 3.. 87% Leiden 1947 92 %B R'dam "37 I-HI 3% 93% Industr. Obligaties Philips Dollarlng *51 97% 97 Premieleningen A'dam '53 3 102 102% A'dam *51 2% 90 91% A'dam '56 I 2% 86% 86 A'dam '56 n 2% 100 100 Eindhoven *54 2% 84% 85% Enschede "54 2% 85 Den Haag '52 I 2% 87% Idem II 2% 103 103B R'dam '52 I 2% 97% 95 93% 95% Utrecht *52 2% 99B 102 Z.-Holl 1957 2% 98% 99 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 224 222 HB U cert196% 194% Rott Banc 182 181% Twentsche Bank 168 167 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 248 Borneo Sum H-My 44% 45 Ned G en Sp fabr 195 196 Kon N'ed Grofsra 100 101 Internatio 75% 74 Rott Droogdok My 505 B 509% Tieleman en Dros 8% 8% Ned My Walv.vrt. 74% 73% Spoorwegen Dell Spoorweg My 8y« Amerik fondsen Canadian Pacific R 28% 27% Intern Nickel 80% 79 Anaconda 49% 47H Bethlehem Steel 42% 41% Cities Service 55% 55 General Motors 40% 40 Kennecott 92% 91% Republic Steel 48% 46% Shell Oil 72A 72% Union Pacific 30A 30 Un States Steel 65y< 64% Nog enkele fondsen uit Lelden en omgeving Aandelen V.K 19/6 Edelmet Kon AA 46 44% Pref wa idem 52 51 Electrolas B 400B 405GB Hol) Co istructle 430B Ing our w Bouwnyv Int Kunststof! Ind 40G 43% Leldsche Wolspinn 156 Sikkens Lakfab "5LJ 412 415 Ver Touwfabrleken 174 171 Wernink's Betonm 84GL 86% Van wyk Textiel 66% 61% 119GL 119

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7