SCHUDEL's CITROEN f Ronde van Valkenburg C. Wormhoudt moet de gele tra afstaan aan snelle Nieuwenhuis LUNS VOOR BRUSSEL ALS EUROPESE „HOOFDSTAD" Scholen langs de Herenweg in Lisse voldoen niet aan eisen Feest in Marthastichting Alphen DONDERDAG 19 JUNI 1958 Van Nelle bestellen Advertentie Vertrouwen in G.S. voorgoed ondermijnd Protest van Zoeterwoude De heer Van der Ploeg, voorzitter van de K.V.P.-fractie in Zoeterwoude, pro testeerde met de meeste klem tegen de manier, waarop deze voor de gemeente zo belangrijke zaak ter tafel werd ge bracht. WU protesteren, aldus spreker, dat hier op het gemeentehuis op een fataal moment een brief wordt gedepo neerd met de aankondiging, dat men plannen heeft om ongeveer 1/3 van de gemeente te annexeren, met de lako- nieke mededeling, dat voorzover er nog bezwaren zün, wü deze bezwaren vóór 1 sept. a.s. aan het Prov. Bestuur ken baar kunnen maken. Deze gang van zaken Is zo absurd, dat hier eigenlijk geen woorden voor te vinden zijn, dit is zelfs ln strijd met elke norm van burgerlijk fatsoen. En wanneer dit misschien de gewoonte is, om in deze zaken zo te handelen, dan is dat een gewoonte, die een eeuw ge leden misschien normaal was, maar in onze tijd van overleg en samenwerking een aanfluiting is van begrip van demo cratie. KAPITALE BLUNDER. Dit is, aldus spreker, een kapitale blunder van het Prov. Bestuur, waarvoor :n excuus, zo dit al zou worden aangeboden, beslist niet accep teren. Deze gang van zaken kweekt ver bittering, kweekt een stemming, waarin het vrijwel onmogelijk wordt, om de zaken verder onbevooroordeeld te blijven bekijken. Nu weten we, aldus de heer Van der Ploeg, dat het College van G.S. lak heeft aan een gemeenschappelijke regeling, die zij met haar goedkeuring bekrach tigde. In feite komt het hierop neer, dat op het moment, dat G.S. haar goedkeu ring gaf aan de gemeenschappelijke re geling i.z. een industrieschap van Zoe terwoude en Leiden, G. S. op datzelfde moment wist, dat dit besluit door een annexatie teniet gedaan zou worden. Dit is, volgens spreker, een staaltje van geraffineerde onoprechtheid. Niemand zal het ons kwalijk nemen, dat we vaststellen, dat ons vertrouwen in het College van G. S. voorgoed onder mijnd is. STREEKPLAN VAN DE BAAN? Beziet spreker de suggestie van het Provinciaal Bestuur, dan vraagt hij zich af. waarom het nodig is, om het gebied ten Noorden van de Rijksweg 4A bij Leiden te voegen. In het basisstructuur plan is dit gebied bestemd voor recrea tieoord. Wij zijn daarmee akkoord ge- mbjgaan. Is de gedachte van een streekplan zonder meer overboord gegaan? Heeft men de bewijzen, dat een streekplan niet te realiseren is? 2.11.21 uur; 4. A. Bos 2.11.25 uur; 5. R. Westerhout 2.12.29 uur; 6. A. J. van der Schie eveneens 2.12.29 uur; 7. M. Hooi veld 2.14.07 uur; 8. A. C. M. Togni 2.15.22 uur; 9. W. A. J. van Paridon 2.18.20 uur; 10. M. de Jong 2.18.58 uur. Het algemeen ploegenklassement luidt als volgt: 1. W. 6 9.03.44 uur; 2. Full Speed 9.14.46 uur en 3. Torenkraaien 9.35.54 uur. Wat velen de eerste dag vreesden en natuurlijk ook hoopten (daarvoor is ook deze wielerronde een sportevenement) gebeurde gisteren in de 25 km. tjjdrace van de zesde Ronde van Valkenburg. Op de Katwjjkse weg werd C. Wormhoudt, die als eerste gestart was voor deze race, door G. J. Nieuwenhuis die een halve minuut later gestart was, finaal uit zijn gele trui gereden. De jongere Nieuwen huis was in een moordend tempo gestart en reeds bij de Deijlerweg werd het duidelijk, dat de leider van de vorige dag de felle aanval niet zou kunnen afslaan. Soepel en snel bleef Nieuwenhuis zijn pedalen naar de grond trappen en toen hij Wormhoudt eenmaal te pakken had, beet hij genadeloos door, schudde hu Wormhoudt van zich af, om daarna de voorsprong steeds meer te vergroten. De drager van de groene trui, de 49- jarige majoor P. van Egeraat, heeft zich ook de tweede dag uitstekend weten te handhaven tussen het jonge volkje. Zelfs zag hij kans liefst zes vóór hem ge starte renners te passeren, waardoor zijn tijd slechts 4 minuten beneden die van de winnaar lag. De belangstelling, zowel langs de route als bij de finish, was ook nu weer groot, hoewel een tijdrace, waarbij de renners om de 30 seconden van start gaan, niet zo spectaculair is. Hedenmiddag wordt de laatste ronde gereden. De renners rijden dezelfde route als op de eerste dag. Verwacht mag worden, dat er aan de kop felle strijd geleverd zal worden om de eerste prijs (een heren- of damesrijwiel), terwijl natuurlijk ook de eer een gróte rol speelt. De gekostumeerden zetten ook dit keer weer Valkenburg, Katwijk Rijn en Zee weer op stelten met hun wonderlijke vehikels, waarbij de ruimtevaart hen kennelijk geïnspireerd heeft. De band van het kamp speelde op een terras in het dorp Valkenburg leuke wijsjes. Gelukkig is de tweede dag zonder een enkele valpartij verlopen en kwamen alle 74 deelnemers weer behouden in het kamp aan, zij het dan dat A. C. J. Nui- ten zijn rechterhand beschadigde toen hij te laat een geparkeerd staande auto zag. Het dagklassement voor de eerste tien aankomenden luidt als volgt: 1. G. J. Nieuwenhuis en C. Pieterse, beiden in de tijd van 42 min. 36 sec.; 3. A. Bos 44 min. 16 sec.; 4. L. J. Haazen 44 min. 52 sec.; 5. D. de Ronde 45 min. 14 sec.; 6. C. Wormhoudt 45,15 min.; 7. R. Wester hout 45,19 min.; 8. A. C. M. Togni 45,37 min.; 9. M. de Jong 45,17 min. en 10. W. A. J. van Paridon 45,53 min. Het algemeen klassement ziet er nu als volgt uit: 1. G. J. Nieuwenhuis, gele trui-drager, 2.09.13 uur; 2. C. D. Pieterse 2.09.44 uur; 3. C. Wormhoudt DUBBFL GESTOOKTE NV DE CONDOR - DISTILLEERDERIJ - LEIDEN Geen vrijhandelszone voor 1 januari a.s. Tijdens een noenmaal, dat de buiten landse persvertegenwoordigers te zijner ere hebben aangeboden, heeft minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, verklaard, dat de besprekingen die op 1 juli zullen gehouden worden inzake de zetel van de Europese gemeen schappen z.i. moeilijk zullen zijn. Hij betreurde het, dat de ministers van Buitenlandse Zaken deze knoop in begin januari niet hebben doorgehakt. Minister Luns voegde er aan toe, dat naar het oordeel der Nederlandse regering Brussel de meest aangewezen Het LEI- en ETI-rapport stelt «tuur St.-Agatha. Er is een afdeling j j j ij waar bejaarde echtparen of alleen wo- vast, dat de scholen langs de Here- •- - weg in Lisse in een belangrijk op richt niet aan voor deze gebouwen te stellen eisen voldoen. De Here- weg is een drukke verkeersweg, een rustiger situering is voor scho len gewenst. Voldoende begraafplaatsen i: HET INDUSTRIESCHAP. Wat betreft het door Leiderdorp ce annexeren gedeelte aan de Hoge Rijn dijk, vraagt spreker zich af wat hiervan de strekking is. De zaak was rond en een industrieraad benoemd. „Hier gaan we mee stoppen," zeggen Ged. Staten. In het voorstel, dat hier ter tafel ligt, wordt over deze materie met geen woord gesproken. Spreker heeft de indruk, dat het Prov. Bestuur met dit industrieschap een beetje verlegen zit. Een en ander achtte de heer Van der Ploeg in flagrante strijd met het principe, dat al jarenlang als juist wordt erkend, dat men met overleg en samenspraak tot een oplossing van de problemen moet komen. We verhelen niet, aldus eindigde de heer Van der Ploeg, dat een gemeente als Leiden problemen heeft, we hebben dit bij de behandeling van het struc tuurplan volledig onderschreven. Maar we hebben ook de bereidheid getoond om ten koste van grote offers mee te helpen om de problemen van de ge meente Leiden op te lossen en hier vinden we dan vanavond de dank, die we maar matig kunnen waarderen. De R.K. Huishoudschool is voor een deel ondergebracht in het Patronaats gebouw, in hotel „De Witte Zwaan" en m de R.-K. Kleuterschool. De R.-K. Ulo-school wordt in een nieuw gebouw ondergebracht, eveneens aan de Oranje jelaan. Het bestaande schoolgebouw is bestemd voor een lagere school voor de Mariaparochie. Een uitbreiding van de Don Bosco-school met 3 lokalen is no dig gebleken, terwijl plannen voor de bouw van een nieuwe R.-K. huishoud school in een vergevorderd stadium verkeren. De Prót. Chr. huishoudschool is bijna gereed. Alleen de Don Bosco- school beschikt over een schooltuin. De R.-K. Jongensschool in de St-Agatha- Sarochie heeft grond aangekocht om. etzij een schooïsportterreintje bij de school te maken, hetzij de speelplaats te vergroten. Van de kleuterscholen ligt óe R.-K. kleuterschool voor de parochie St.-Agatha aan de Achterweg uit stede bouwkundig oogpunt niet voldoende centraal. Van de 19 scholen hebben er 4 geen speelgelegenheid. GEZONDHEIDSZORG De volgende gebouwen staan hiervoor ten dienste: van het Wit-Gele Kruis en het Groene Kruis. Het Wit-Gele Kruis heeft een wijkgebouw aan de School straat. Hierin zijn tevens opgeslagen ae z.g. uitleengoederen. Het is de bedoe ling een modern nieuw kruisgebouw te gaan bouwen. Het Wit-Gele Kruis (De Engel) heeft ook een wijkgebouw aan de Hereweg, nabij de Engelenbrug. Het dient tevens voor consultatiebureau voor zuigelingen en kleuters. De Stichting Wijkgebouw verhuurt aan het Groene Kruis een gebouw in de Wagenstraat. Het enige pension ter plaatse voor ouden van dagen is Huize Pius, staande onder het beheer van het R.-K. Armbe- nende bejaarde personen kamers kun nen huren met pension en bovendien zijn er zalen voor gemeenschappelijke verzorging waarvan de bewoners alleen een aparte slaapgelegenheid hebben. De Ned. Herv. Diaconie heeft een zes tal woningen (éénkamerwoningen) aan de Kanaalstraat bestemd voor ouden van dagen zonder verdere verzorging. Vanwege de woningbouwvereniging „Volksbelang" is enkele jaren geleden aan de Prinssessestraat een groep wo ningen gebouwd voor bejaarden. Deze hebben eveneens geen verzorging. Momenteel zijn er vijf artsen, onder wie geen specialisten, in Lisse geves tigd; er zijn 2 tandartsen. Voor de bij zondere medische voorzieningen is de bevolking van Lisse aangewezen op de grote steden, vnl. Leiden en Haarlem, de grootste groep is op Leiden georiën teerd. Er zijn 3 wijkzusters in Lisse en 2 sociale werksters. BEGRAAFPLAATSEN De navolgende begraafplaatsen zijn in de gemeente aanwezig: De Ned. Herv begraafplaats gelegen naast de Herv. kerk; sporadisch vindt hier nog bijzetting plaats in een fami liegraf. Voor het begraven van de ove rige protestantse bevolking is de be graafplaats ..Duinhof" in gebruik. Zij is 1 ha groot, is 20 jaar geleden in gebruik genomen en heeft nog ruimte genoeg beschikbaar. Op de R.-K. begraafplaats voor de parochie St.-Agatha die 2.200 m2 groot is, bedraagt de plaatsruimte nog 800 m2. Het ligt in de bedoeling over enkele jaren een gedeelte te schudden. De R.-K. begraafplaats voor de Mariaparochie. gesticht in 1953 is 2300 m2 groot en mag voldoende geacht worden voor ruim 20 jaar. De begraaf plaats van de E.H. Engelbewaarders is 800 m2 groot; er is nog 100 m2 plaats ruimte. Het merendeel van de publieke voor zieningen voldoet aan uit stedebouw kundig oogpunt te stellen eisen. Voor het raadhuis zou een meer represen tatieve en centrale ligging stellig ge wenst zijn. De scholen aan de Here weg liggen aan een voor deze soort gebouwen drukke verkeersweg. plaats is om er de zetel te vestigen voor alle Europese organen, niet alleen van de nieuwe gemeenschappen maar ook bijv. van de Raad van Europa. Alleen voor het gerechtshof zou een uitzondering gemaakt moeten worden. Naar aanleiding van de terechtstelling van Imre Nagy en generaal Maleter gaf minister Luns tegenover de buitenland se journalisten te kennen, dat hierdoor de kloof tussen Oost en West weer ver groot is, althans, zo zei hij. „We besef fen opnieuw hoe groot het verschil is tussen de opinies o.a. inzake menselijke waardigheid". De minister verwacht, dat de repercussies van de jongste gebeur tenissen in Hongarije niet alleen bij de publieke opinie maar ook bij de regerin gen niet gering zullen zün. Minister Luns zei verder pessimistisch gestemd te zün ten aanzien van de mogelijkheid om voor het inwerking treden van de Europese economische gemeenschap op 1 januari a.s. ook een akkoord te bereiken over de grote beginselen van de vrijhandelszone. De minister zei tenslotte met sympa thie de arbeid van generaal De Gaulle te volgen ten aanzien van Algerië. „Wij hopen van harte, dat het hem zal geluk ken een vredelievende en voor beide partijen aanvaardbare oplossing te vin den". Hij voegde er aan toe. dat de Neder landse regering het vertrouwen heeft, dat de Franse minister-president ten aanzien van de internationale samen werking o.a. in de Europese gemeen schappen de tot nu toe gevolgde politiek van Frankrük zal voortzetten. Van Nelle bestellen I Advertentie Gevoelige klap voor Oostenrijkse CVP Ook de KLM had al slechte ervaringen met Polcar (Van onze correspondent in Wenen) Het is niet uitgesloten, dat de Oosten rijkse (christelijke) Volksparty by de aanstaande verkiezingen haar positie als sterkste partij zal gaan verliezen. Wan neer dit gebeurt, zal dit verlies voorna melijk het gevolg zijn van een groot financieel schandaal, waarmee deze partij in zekere zin gemoeid is. Evenals de socialistische partij heeft ook de Volkspartij geld nodig voor haar propa ganda, maar aangezien haar organisatie niet zo nauwkeurig werkt en haar leden niet zo gedisciplineerd him contributie betalen, heeft zij een zwakke partijkas en moet dus gelden van elders zien te krijgen. Zij heeft deze ook gekregen, omdat grote industrieën haar financiële steun verleenden. Het ongeluk wil. dat een zekere Haselgruber, die eigenaar is van een vry grote ijzer- en staalfa briek, kort geleden ongeveer 500 arbei ders moest ontslaan, omdat hij vrijwel failliet was. Bij onderzoek van de boe ken bleek echter, dat deze fabrikant in de loop van de jaren 20 miljoen schil ling, d.i. bijna 7 miljoen gulden, in de vorm van kredieten aan de Oostenrijkse Volkspartij in Wenen had afgestaan, welke kredieten echter nooit werden af gelost of afbetaald. De man. die het geld wel niet voor zijn eigen zak, maar voor de partij te Wenen had aangeno men. is een zekere Polcar, een politicus met een vrij slechte naam, met wie ook de K.L.M. zeer slechte ervaringen heeft opgedaan. Deze Polcar heeft het aan zien van de partij zozeer in gevaar ge bracht. dat kanselier Raab hem ge dwongen heeft om als voorzitter van de kieskring Wenen zijn ontslag te nemen. De socialisten zullen hieruit natuur lijk politiek kapitaal slaan en dit des te meer, omdat Haselgruber en Polcar aanvankelijk hadden beweerd dat ook de socialistische partij gelden van hen had aangenomen. Het schijnt echter dat dit onjuist is en daarom zal de socialisti sche partij bij de voorbereiding van de aanstaande verkiezingen nog harder toeslaan en het is niet uitgesloten, dat de Volkspartij hierdoor zulk een knauw zal krijgen, dat zij haar overwicht ver liest. De twee-in-één camera met de beroemde Agta Color Apotar lens (op kleur gecorri ?eerd) en SVS sluiter met lichtwaurden. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Bedankt voor Schellulnen H. Zethof, k&nd. te Putten op de Veluwe. GEREF. KERKEN Tweetal te 's-Gravenhage-west (vac. W. Reeskamp) C. P. T. Rijper te Watergraafs meer en dr. J. M. Vlijm, laatstelijk mis sionair predikant te Semarang. Beroepen te Amstelveen (2de pred.pl.) C. L. Tim- mers te St. Pancras. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Ede D. Henstra te Oud- Beijerland en C. den Hertog te Umulden. Beroepen te Apeldoorn (2de pred.pl.) D. Henstra te Oud-Beljerland. PAPT. GEMEENTEN Beroepen te Musselkanaal Ph. Linde man te Sneek. Van Nelle bestellen I Advertentie Van Nelle bestellen Advertentie Ds. J. Douma overleden VAN 1907 TOT 1911 PREDIKANT TE LEIDEN Woensdagmiddag is te Arnhem in de ouderdom van 84 jaar overleden ds. J. Douma, emeritus predikant van de Geref. Kerken, die o.a. van 1907 tot 1911 de Geref. Kerk van Leiden als predikant diende. De teraardebestelling van het stoffe lijk overschot zal zaterdagmiddag op de begraafplaats Moscowa te Arnhem - schieden na afloop van een rouwdienst die in de Oosterkerk aldaar zal worden gehouden. Van Nelle bestellen Advertentie Van Nelle bestellen I Advertentie Vrijz. Hervormden en de vrouw in het ambt Gisteren hield de provinciale afdeling Zuid-Holland van de Vereniging van Vrijzinnig-Hervormden in het Groot handelsgebouw te Rotterdam een alge mene vergadering. In zijn openingswoord vroeg de voor zitter, ds. G. Scheper, aandacht voor enkele problemen, die de Ned. Herv. Kerk in het algemeen, en de Vrijzinnig- Hervormden in het bijzonder, op het ogenblik bezig houden. In de eerste plaats de kwestie van „de vrouw in het kerkelijk ambt", waarover de synode volgende week uitspraak zal doen. Moeilijk noemde hü het samenwerken met de Gereformeerde Bond in de Ned. Herv. Kerk en des te nieuwsgieriger is men naar de beslissing van de synode, omdat de Bond intertyd heeft gedreigd uit de kerk te zullen gaan als de vrouw in kerkelijke ambten zou worden toege laten. Wat verwachten de vrijzinnigen ervan? Geen wonder, zei ds. Scheper, wel steun. Dan zal blijken wie het zyn die de kerk dragegn, de mannen of de vrouwen. Spreker meende dat het de vrouwen zijn. Mogelijk zal dan ook het predikan tentekort opgeheven kunnen worden. Uit het jaarverslag bleek, dat thans 15 gemeenten in de Ned. Herv. Kerk bij de provinciale afd. Zuid-Holland zijn aangesloten, met ongeveer 17.000 vrij zinnige leden. Men wil meer aandacht aan propaganda naar buiten gaan be steden, waartoe op de landeiyke verga dering van de vereniging, 2 en 3 juli te Assen te houden, een fonds tot ver spreiding van geschriften opgericht zal worden, met een bedrag van ongeveer f30.000.—. - iit Uw j.-.to A. Ploeger, 40 jaar onderwijzer, gehuldigd zwart/wit f op het mooie, moderne 6 x 6 cm formaat maken en óók klein- beeld - projectieplaatjes op Agfacolor- film? De AGFA 1SOLETTE L van f 199.- maakt dit met écn camera mo gelijk door een vernuftige constructie en bovendien: de camera heelt een ingebouwde belichtingsmeter, die voor het maken van Agfacolor foto*s onont beerlijk is. Wilt U ook iets van de andere Agfa camera's weten, van duurdere of goedkopereVraag brochures bij Uw fotohandelaar of bij de Agfa Amateur Servicedienst, Postbus 98 te Arnhem. Het bestuurslid mevrouw T. van Dyk- Zuidema uit Rijswijk, trad af en was reglementair niet herkiesbaar. In haar plaats werd benoemd de heer M J. Kreuger te Rotterdam. Ds. W. C. Ligt- helm en de heer L. W. Boogert werden herkozen. Tot besluit van de middagvergadering hield ds. Ligthelm, uit Lekkerkerk. een inleiding over „De vormgeving van onze kerkdienst". "s Avonds sprak dr. B. Klein Wassink, predikant te Wassenaar, over het on derwerp „Eéén waarheid - vele rich tingen". Van Nelle bestellen I Advertentie PROMOTIE LEIDSE UNIVERSITEIT Gepromoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift getiteld „Magnetische eigenschappen van enkele antiferromagnetische zouten tussen 1 en 300° K", de heer H. M. Gijsman te Leiden. Er heerste gisteren een opgewekte stemming in de Martha-Stichting. De heer A. Ploeger herdacht n.l. het feit, dat hy 40 jaar geleden bij het onder- wüs kwam. Ter gelegenheid van dit jubileum werd het echtpaar Ploeger Aan de Pa ten deze, Universiteit trach- zonderlijke gebouwen heeft. j ongeveer 100.000 studenten de veri of andere acade mische graad te behalen. Geen wonder dat men daar diverse af- deze examens worden afgenomen. Na afloop van de eerste examen dag was de straat voor het ,.Mai- son des Examens" bezaaid met paperassen. We moeten er niet aan denken, dat het Rapenburg er zo zou uitzien gistermorgen door de kinderen van de school in de Martha-Stichting, waar aan de jubilaris reeds meer dan 37 jaar verbonden is, op hartelüke wijze begroet en gehuldigd. De heer Ploeger begon zijn werkzaam heden bü het onderwijs in Hoevelaken, vervolgens in Halle om in 1921 naar Alphen te komen als onderwyzer aan de Koningin Wilhelmina school in de Martha-Stichting. Ds. J. Th. Meijer, directeur-predikant van de stichting, schetste in een har telijke toespraak de grote verdiensten van de Jubilaris als onderwijzer en als pedagoog. Namens het bestuur van de Martha- SMchting bood ds. Meijer een pick-up aan. Het hoofd van de school, de heer Van Petegem, wees op de grote dankbaar heid, die er heerst in de harten van hen, die de jubilaris als mens en als onderwijzer hebben leren kennen. Na mens het gehele personeel werd de jubi laris vervolgens een langspeelplaat aan geboden, terwijl ook uit de andere afdelingen van dit grote „gezin" enkele langspeelplaten en boeken als geschen ken werden aangeboden. Mevr. Ploeger mocht een bloemenhul de in ontvangst nemen. Daarna dankte de heer Ploeeer voor al deze hulde. Velen maakten van de gelegenheid gebruik om gelukwensen aan te bieden. Van Nelle bestellen Advertentie Niet overbodig (Speciale berichtgeving) Terwijl burgemeester W. Vasbin- der van Bellingwolde (Groningen) gistermiddag de raad mededeling deed van het goedkeuren door Gedeputeerde Staten van een raadsbesluit tot verbetering van de raadzaal, knapten met een flinke knal de singels van de stoel van de voorzitter, die zich met de grootste moeite zittende kon houden. Het bewijs was hiermee seleverd, dat verbetering van de raadzaal geen overdadige luxe was! Een van de kinderen feliciteen met een klinkende zoen de jubile- tende onderwijzer

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9