CALVÉ AT ZOUDEN DE ALGERIJNEN ZELF EIGENLIJK WILLEN? 1 eCCFOE Geef mij maar Nescafé Nescafé Vol en zacht van smaak Nescafé SLASAUS Ondanks de thans hooggeprezen verbroedering vorden iedere dag 120 FLN-rebellen gedood uidelijke taai der mortieren H'i D /OranjeboomN Deutsche Mark viert haar tiende verjaardag in blakende welstand Winkelsluiting voor Sinterklaas en Kerst twistpunt in Kamer jaargang Donderdag 19 juni 1958 Vierde blad no. 29469 (Van onze Reisredacteur) LGIERS, medio juni. „Heren, u heeft u zo juist tijdens de demonstratie |iet Forum ervan kunnen overtuigen, dat de Frans-mohammedaanse ver kering geen lege leuze is", zei kolonel Lacheroy, hoofd van de dienst jhologische oorlogsvoering. „U heeft een onvergetelijke golf van geestdrift, |ds begrip en nieuwe broederschap gezien". Hy kuchte even en zei: „De Le Perdriel zal u nu de balans van onze militaire acties tijdens de laatste maanden geven". De kapitein nam het woord: „Onze troepen hebben in de pden april en mei 7300 Algerijnse rebellen gedood. Ook sinds de „nationale tropleving" van de 13de mei, is het daggemiddelde van 120 gedode rebellen gehandhaafd, vaak zelfs ruimschoots overschreden". t psychologisch inzicht van de kolonel Lacheroy stak nog niet zó diep, dat neteen het optrekken der wenkbrauwen van de 200 correspondenten, die hij irak, kon doorgronden. Meer dan 100 dode Algerijnen per dag: de golf van tdrift, begrip en verbroedering heeft blijkbaar nog niet de FLN (het Nationaal (jdingsfront der Algerijnse rebellen) overspoeld. Er mogen dan mohamme- n zijn, die zich aarzelend uitspreken voor het Franse staatsburgerschap, de elijkste taal komt voorshands van die Algerijnen, die een eigen staats- erschap wensen. Zij maken dat duidelijk met mortiergranaten en mitrailleur- eweerkogels in de „djebels", de bergen van Kabylië, de Aurès en Oost-Algerije. net de wapens van het terrorisme bommen, pistolen en messen in de |tn en dorpen van Algerije en de Algerijnse wijken van Frankrijk zelf. hl* 1 grondgegevens van het Algerijnse pro- pCSllSSCllClC VrBH2 bleem en zich verplaatsend in de Alge- rijnse gedachtengang (een immer ris- n Wliflp* ^ante onderneming), een aantal van 11 vYlJLlC o ll CJviv.111^ hun wensen te reconstrueren. Men de opwindende gebeurtenissen van atste weken heeft de wereld zich tamelijk bekommerd om wat de en wilden, de Fransen in Frank- n Algerije. In het dispuut over de stigende vraag of er in het hart- van Europa een burgeroorlog te €n stond, zijn de stemmen van de jnen een beetje teloor gegaan. Nu aulle op korte termijn een oplos voor het Algerijnse probleem wil keert de vraag „wat willen de en half miljoen Algerijnen zelf?" rerdubbelde actualiteit terug. Want robleem beslist over het lot van de g-De Gaulle, dus over de toe- van Frankrijk en daarmee ook de toekomst van Europa! willen de Algerijnen? Men kan vraag geen kort, allesomvattend lord geven. Slechts de wensen van Hoge kolenprijzen buiten bevoegdheid van regering Minister Zijlstra heeft geantwoord op schriftelijke vragen, die hem waren ge steld door het lid van de Tweede Kamer de heer Roemers over de Nederlandse kolenprijzen. Volgens het jongste over zicht van de EGKS zouden deze name lijk hoger liggen dan de Duitse. Minis ter Zijlstra wijst er in zijn antwoord op, dat de in de EGKS-publikatie genoemde Duitse prijzen de minimum-prijzen af mijn zijn, die nog konden worden ver hoogd met toeslagen. Bovendien zijn de kosten voor vervoer naar de verbruiker van Duitse kolen hoger dan voor de Ne derlandse. Wat het formele afdwingen tU. ~z<jn duidelijk: zij handhaaf. v?n. la«eriLP'»®0 b«reft. heeft de mi- kort haar eis tot principiële erken- «'.rd™» Sem van de Algerijnse onafhankelijk- i de werking van het EGKS-verdrag hem Over eventuele banden met Tune- I offieieel.de bevoegdheid ontbreekt even- éarokko en Frankrijk kan dan uele Prijsverhogingen ongedaan te ma- gepiaat worden. De leiders van de I minister heeft overigens ten hebben de deur. die generaal De in zijn toespraken in Algerije ondervindt dan in de eerste plaats een blijvend wantrouwen jegens de Franse bedoelingen, ook jegens de meest recen te daarvan, vooral bij de jongeren. Zij zijn wat onzekerder geworden, maar weren iedere toenaderingspoging stil letjes en in zichzelf besloten af. Bij de ouderen lijkt de zucht naar rust en zekerheid te overheersen, zy hebben iets meer belangstelling voor de nieuwe Franse voorstellen. De Noordafrikanen vormen, afgezien van hun soms op laaiende fanatisme, een voorzichtig en sceptisch ras. Het is niet geheel uitge sloten, dat een belangrijk deel hunner bereid gevonden zou kunnen worden voor het moment de zijde van de sterk ste te kiezen, vooral wanneer zij dai.r nog duidelijke materiële voordelen zou kunnen vinden. Enorme lasten Zonder vooruit te willen lopen op mijn slot-artikel. waarin ik de kansen van De Gaulle op het oplossen van het Algerijnse probleem wil afwegen, dient gesteld te worden, dat hij, wanneer hij de meerderheid der Algerijnen zou wil len winnen (en niet dwingen) voor een oplossing in de richting van de integra tie-politiek, de F.L.N. op korte termijn beslissend zou moeten verslaan door een massale actie, maar tezelfdertijd de verbroederingsgedachte zou moeten alléén I heeft v. i j doorzetten, naast de enorme kosten van de oorlog zich de even enorme lasten getroosten voor een plotseling omhoog trekken van de Algerijnse levensstan daard. Dat dit politiek, militair en economisch mogelijk zou zijn, is een gedachte, die men nauwelijks bij een schooljongen, laat staan bij een staats man zal aantreffen. mdweegs voor hen had opengezet, en harde knal weer dichtgeslagen, erbazingwekkend harde knal zelfs, zij hadden misschien kunnen zeg- „Gij vindt ons moedige strijders? ilt ons aan uw verkiezingen deel nemen? Akkoord: laat onze leiders Ben Bella uit uw gevangenissen, deuren van uw concentratiekam pen. Laat Ferhat Abbas uit Zwit- d en onze andere leiders uit Cairo :eren. Geef ons vrijheid van druk- Wij zijn bereid tot een wapenstil- Laat de toekomst van Algerije in leuwe constitutie open. Beschouw rkiezingen als een referendum: Eer Algerye's vrij verkozen verte- tordigers in grote meerderheid lalisten zouden zijn (hetgeen zeer chijnlijk het geval zou zijn), dan e gevolgtrekking voor de hand", tel my voor. dat dit vermoedelijk ctie van een Tunesische leider als uiba zou zijn geweest. Maar de heeft helaas geen leider van formaat. In Zwitserland zetelt de elijke, maar onzekere Ferhat in Cairo ontmoette ik een andere onduidelijke heren, in Tunis zete- t militaire aanvoerders, in Franse genissen zit de rest. De Algerijnse lalistische beweging heeft geen voortgebracht, die haar een ge- heeft gegeven. Bij gebrek daaraan zij een collectief, nogal verdeeld schap van met elkaar concurreren- ie daarom alleen al nauwelijks tot the concessies bereid zijn. Afgrendeling onmogelijk blijft de F.L.N. verder vechten en ge verliezen lijden. Zij heeft 25.000 ia de frontlijn en kan uit een e van nog eens 100.000 man put je zij in Algerije rekruteert en in ië opleidt. Wanneer de druk op guerilla's te groot wordt, kunnen rich in Tunesië terugtrekken en haar beslissend voordeel. Wan- Algerije geheel afgegrendeld zou n worden, zou het Franse leger 10.000 man de F.L.N. militair kun- erslaan, dat hebben de Britten veel moeilijker omstandigheden in trijd tegen de Chinese communis- de Maleise federatie bewezen. Algerije kan niet afgegrendeld i. Om de F.L.N. te verslaan, zou Tunesië moeten aanvallen en her- li. Dat nu mag de generaal Massu ardig idee lyken, maar de Veilig- aad zal er anders over denken, apig gaat de F.L.N. dus voort met ..moedige strijd" zoals De Gaulle gezegd. vertegenwoordigt de F.L.N. zeker Ie ganse Algerijnse bevolking, al is de actiefste en meest bewusté Tegenover haar staat het kleine e, dat inderdaad Algerye volledig Den opgaan in Frankrijk. Zijn aan- is minimaal, het vertegenwoordigt i zachtst gezegd veel minder dan 'N. de onuitgesproken wensen van Jerynse massa, die min of meer f de afloop van de strijd afwacht, ikt verleidelijk met dit groepje in gaan. maar het zou een fatale ling blijken, want men kan met een voor de toekomst duurzame Hng bouwen. Blijvend wantrouwen grote massa der Algerijnen ten- wier nu nog onuitgesproken wen- laatste instantie beslissend zullen let is moeilijk zich van die mensen euwkeurig beeld te vormen. In drie lf jaar van terreur en contra-ter hebben de Algerijnen geleerd hun stijf dicht te houden. Men moet b. op half-verholen reacties, die Ut een blik, een schouderophalen. ^geestdriftig zwijgen krijgt. Men Hechts trachten, uitgaande van de I telijke tyd. overstaan van de Hoge Autoriteit een- en andermaal als zijn mening te kennen gegeven, dat het kolenprysniveau in j het algemeen te hoog dreigt te worden, j Voorts vermeldt prof. Zijlstra dat hij J van de zijde van de directie van de j Staatsmijnen voortdurend belangrijke j medewerking heeft ondervonden voor j zijn prijsbeleid, ook met betrekking tot produkten die voor hun prijsvorming zijn onttrokken aan invloed door de na tionale regering. Officieren overgeplaatst De chef van de generale staf heeft twee hoofdofficieren en een subaltern officier van het basiscommando Den Haag teruggetrokken uit de sleutelposi ties die zij innamen op het hoofdkwar tier van de logistieke verzorging. De officieren zijn thans ingedeeld bij de troep en maken deel uit van het eerste legerkorps. Een vermeende ontoelaatbare gedra lijn bij het aanbesteden van werkzaam heden ten behoeve van het leger is de reden van de plotselinge overplaatsing. Tengevolge van deze handelingen zou den enkele firma's die reparaties ver richten voor het leger daarvoor hogere beloningen hebben kunnen krijgen dan andere, die zich eveneens voor deze werkzaamheden hadden gemeld. Naar de vermeende ontoelaatbare handelin gen op het hoofdkwartier wordt thans een huishoudelijk onderzoek ingesteld. -2. mg® Nescafé is niet te evenaren: in de kop geeft Nescafé de lekkerste koffieDat bewijzen geur, kleur en bovenal... smaak! Benijdenswaardige voorspoed tverd bereikt dankzij enorm hard ploeteren (Van onze correspondent in Bonn) Op 20 juni 1948 werd de Reichsmark in West-Duitsiand afgeschaft. Zy was waardeloos geworden: voor een pakje Amerikaanse sigaretten moest men toen bRna 800 RM op tafel, of liever onder de toonbank leggen. De Reichsmark werd op die dag vervangen door de Deutsche Mark, de DM. Iedere Duitser in de Westelyke bezettingszones kreeg er op 20 juni van dat jaar veertig, iets later nog eens twintig. En daarmee begon het herstel van de Westduitse valuta, die tot een duizelingwekkende gezondheid is gekomen. Als valuta-reserve beschikt de Duitse Bundesbank te Frankfort thans over een waarde van 23 miljard DM aan goud en deviezen: de bescherming van de DM, die zo kleintjes in 1948 haar leven begon. De DM werd bij haar geboorte niet meteen voor vol aangezien. De Zwitsers hadden toen voor een DM een halve Zwitserse frank over, thans echter een hele! Want achter die DM stond destijds niet veel: een nog altijd kapot Duitsland, een volk dat naar goederen jaagde, een bewind, dat nog geen bewind was maar afhankelijk was van Fransen, Amerikanen en Britten. De Duitsers zelf waren al even wantrouwend en ook zij lieten het geld rollen. West-Duitsland werd binnen korte tyd een kopersmarkt, waarop de kopers het beeld gingen beheersen Ondanks de zorgen van Korea en ondanks invoer- overschotten in die eerste jaren. Vrije-markteconomie De DM kreeg pas de wind in de zeilen na de llende van de Korea-oorlog, die een inflationistische golf veroorzaakte in de jaren 1950 en 1951. Toen Bonn een flinke rekening kreeg by de EBU (Europese Betalings Unie) en West- Duitsland met het plan-Marshall op de been werd gebracht, werd de positie van de DM allengs beter. Vandaag de dag kan men zonder overdryving zeggen dat de Duitse mark behoort tot de sterkste valuta in de wereld. Het volgende overzichtje geeft aan, hoe de DM zich kon handhaven. Het betreft hier het verlies aan koopkracht van de diverse valuta's in Europa in de periode 1950—1958: Zwitserse frank Amerikaanse dollar 17% Nederlandse gulden 26% Zweedse kroon Franse frank Enorme groei Tijd niet rijp voor klokhervorming Toepassing van het denkbeeld van prof. mr. dr. G. van den Bergh inzake klokhervorming (Euro-klok) zou volgens minister Struycken pas kunnen worden overwogen wanneer de integratie van Europa zover gevorderd is, dat de ge dachte aan een klokhervorming in be ginsel voor geheel West-Europa aan vaardbaar is. De minister acht de tyd hiervoor nog niet ryp, zo schryft hy in zyn nota naar aanleiding van het ver slag der Tweede Kamer over het wets ontwerp tot nadere regeling van de wet- Heden stemming over minderheidsmoties (Van onze parlementaire redacteur) Winkels in stationsgebouwen, ook op internationale luchtvaartterreinen, worden vrijgesteld van de bepalingen van de winkelsluitingswet. Dat heeft de Tweede Kamer gisteren besloten. Over het langer openstellen van de winkels op een paar dagen voor Sinterklaas en Kerstmis is de beslissing echter nog niet gevallen. De meningen zyn sterk verdeeld. De regering had voorgesteld het sluitingsuur, zowel enkele dagen voor Sinter klaas als voor Kerstmis, te stellen op tien uur in plaats van op negen uur, maar het werd staatssecretaris Veldkamp gisteren duidelyk, dat daarvoor in de Kamer geen meerderheid is. Hij kon, speciaal wat de dagen voor Kerstmis betreft, de meerderheid van de Kamer niet overtuigen, dat het in het belang van de con sument nodig is. De heer Reehorst (P.v.d.A.) diende een amendement in om het sluitings- uur pp de dagen van 29 november tot en met 24 december en van 20 tot en met 23 december, te handhaven op ne gen uur. Als enige tegemoetkoming aan het regeringsvoorstel wilde hij in zijn amendement ook voor 28 november de sluitingstijd stellen op negen uur. indien deze datum op een zaterdag valt. De heer v. d. Heuvel <KVP) kwam met een sub-amendement om het dan aan de gemeenteraden over te laten op de dagen voor Sinterklaas eventueel het sluitingsuur te verschuiven tot tien uur. Daartegen voerde staatssecretaris i Veldkamp als groot bezwaar aan. dat dan ieder jaar in de gemeenteraden daarover een debat moet worden ge voerd. Hy had de indruk, dat een groot deel van de Kamer de in de praktijk gebleken behoefte aan de verlenging van de verkooptijd in de dagen voor Sinter klaas en Kerstmis onderschat. De om zetten van de middenstand in november en december zijn veel hoger dan ge middeld in de tien voorafgaande maan den. Tal van mensen kunnen overdag niet kopen. In het belang van de con sument deed hij een beroep op de Ka mer het regeringsvoorstel te aanvaar den. Indien de Kamer het regeringsvoor stel zou afwijzen, dan gaf staatssecreta ris Veldkamp de voorkeur aan het amendement van de heer Van Eijsden (A.R.), dat de strekking had op 20 tot en met 23 december, voor Kerstmis dus. de sluitingstijd te handhaven op negen uur, maar deze op 29 november tot en met 4 december te bepalen op tien uur en eveneens op 28 november indien deze datum op een zaterdag valt. De heer Cornelissen (VVD) onder steunde dit amendement, hoewel hy eigenlyk ook voor Kerstmis de winkel sluiting te tien uur wenste. Voor geen van deze amendementen heeft zich reeds een meerderheid afge tekend. Het amendement van de heer Reehorst heeft alleen de steun van de P.v.d.A., het amendement van de heer v d. Heuvel alleen van de KVP en het amendement van de heer Van Eijsden alleen van de A.R. en de V.V.D. Van middag wordt er over gestemd. Sparen de moeite waard Thans, tien jaar na de geldzuivering in West-Duitsland, kan men zeggen dat de DM volwassen is geworden. Zy is de ruggesteun voor de volle werkgelegen heid en de hoge produktie in dit land. Zy maakt het sparen weer de moeite waard, evenals het bezit van aandelen en obligaties; zy staat aan de top der valuta's naast dollar en Zwitserse frank. En 1 zyn er thans in West- Duitsland tekenen waarneembaar, die wyzen op een niet zo snelle groei als in de laatste jaren steeds het geval is ge weest, het feit dat de pryzen thans iets aan het dalen zijn en dat de industriële produktiviteit nog steeds goed stygt, alsmede het feit dat èn de huidige re gering èn de centrale bank met alle mogelyk middelen zullen trachten de DM te handhaven, doet verwachten, dat de DM de eerstkomende jaren op peil zal biyven. Het DM-regime in West-Duitsland leidde ertoe, dat het particuliere ver bruik in dit land in de periode 1948 1958 steeg van 56 miljard DM tot 122 miljard; de waarde van de industriële I produktie van een indexstand van 57 tot een van 203 (1950=100), het aantal werknemers van 14.6 miljoen tot 19.4 miljoen, het gemiddelde inkomen per werknemer van 240 DM tot 450 DM per maand en te totale spaarinleg van 3 miljard tot 29.5 miljard DM. Het is een hele stap van 1945/1946 naar heden. I Toen stootten de mensen hun geld zo j snel mogelyk af. Het is een bekend verhaal in West- Duitsland, dat alleen in Hamburg al in die jaren 60.000 mensen per dag naar de kapper gingen om zich voor de waar- deloze Reichmarken maar weer eens te laten knippen of om het hoofd te laten wassen. Iets anders kon men eigenlijk met dat RM-bezit niet doen.al waren er dwazen, die hun Reichsmarken liever verslingerden aan na-oorlogse schilde- rUen, die geen stuiver waard waren. En al waren er vrouwen, die huidcrèmé en I poeder voor hun gezicht per pond gin gen kopen! Anderen kochten, hoewel hun gebit er nog best uitzag, alvast een vals gebit voor de toekomst. En in de restaurants gooide men met geld voor een hapje aardappelen met wat groen ten. De Reichsmark zo merkte een der Westduitse weekbladen dezer dagen op. was gedegradeerd tot een karikatuur van zichzelf. De erfenis van het Hitler- regime woog zwaar de Reichsmark was lichter dan ooit geworden, ook al waren er circa 150 miljard van in omloop! Typische kopersmarkt Een dag na de geldhervorming, de geldzuivering zeiden wy destyds in Ne derland. kwamen de goede artikelen in de Westduitse winkels direct boven de toonbank. Te koop tegen betaling van DM. En daarmee kreeg werken, hard werken voor méér DM's zin. Hoe de Duitser sedertdien gewerkt heeft, blykt uit bovengenoemde cyferreeksen. Hij moest niet slechts werken voor DM's, hy moest ook tegen de klippen op ploeteren omdat de pryzen stegen. Want Erhard en de zynen schaften direct alle moge lijke prysvoorschriften af en hoopten, misschien gokten op een vrije markt economie. waarin vraag en aanbod de prijs zouden bepalen. Het werd een goede hoop, zo men wil: een goede gok. Advertentie Zeepost f Nescafé Is niet te evenaren: in de kop geeft Nescafé de lekkerste koffie! Dat bewijzen geur, kleur en bovenal... smaak! Griekse kapitein voor Indonesische rechter De Indonesische procureur-generaal heeft een gevangenisstraf van zes maan den geëist tegen de Griekse kapitein van het Costaricaanse schip „Mintric", Jo seph Psacoulakis, wegens hulpverlening aan de rebellen op Noord-Celebes. De Indonesische marine had de „Min tric" op 5 maart aangehouden, toen het schip de haven van Bintoeng op Noord- Celebes verliet. Deze haven was door de Indonesische autoriteiten voor de scheepvaart gesloten in verband met de stryd tegen de opstandelingen op Cele bes. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zyn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: s.s. "Highland Monarch' 24 juni; m.s. ..Argentina" 28 juni; Aus tralië: s.s. ..Waterman" 26 juni; s.s. "Straithaird" 28 juni; Brazilië, s.s. "Highland Monarch" 24 juni; m.s „Ar gentina" 28 juni; Canada: s.s. „Maas dam" 25 juni; m.s. "American Reporter" 28 juni; Chili: via New York 26 juni; Indonesië: m.s. "Benkalis" 3 juli: Ned. Antillen: m.s. Attis" 24 juni: Ned. Nw. Guinea: m.s. „Bintang" 26 juni; Nieuw Zeeland: via Engeland 28 juni; Surina me: m.s. „Valeria" 25 juni: Unie van Z. Afrika'en Z.W. Afrika: m.s. ..Oranie- fontein" 25 iuni; Brits Oost Afrika: s.s. .Pierre Loti" 28 juni. Inlichtingen betreffende verzendings data van postpakketten geven de post kantoren. Wit-Gele Kruis congresseert Vanochtend is voor de zesde maal het vyfjaariykse congres begonnen van de nationale federatie „Het Wit-Gele Kruis", dat vandaag en morgen in Utrecht wordt gehouden. Het is de be doeling zich door middel van dit congres te verdiepen in de perspectieven voor het werk van het Wit Gele Kruis en te trachten de weg, welke de kruisvereni gingen in het kader van de nationale gezondheidszorg dienen te gaan, zo verantwoord mogelyk uit te stippelen. In plenaire- en sectievergaderingen zal aan de voornaamste facetten van de toekomstige ontwikkeling recht worden gedaan. BOND VAN VARKENSHANDELAREN In Assen vergaderde gisteren de Ned. Bond van Varkenshandelaren onder voorzitterschap van de heer J. Lok uit Bodegraven. Deze zei in zyn uitvoerige openingsrede, dat er fouten zyn ge maakt, waarby hy herinnerde aan het „zuiveldrama". De varkenshoudery staat momenteel op een zeer behooriyk peil, aldus spreker, mede dank zy het werk van de varkensstamboeken, maar helaas worden in de varkensfokkery de grenzen tussen het foktechnische en de econo mie wel eens overschreden. Spreker deelde mede, dat binnen af zienbare tijd met de bestrijding van de varkensziekte zal worden begonnen. Hy riep daarvoor aller medewerking in.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7